van kolenbooten Italiaansche de Duins in °P Moedige verdediging het Wiborgfront i No. 17512 1940. Donderdag 7 Maart. Hevige gevechten de Binnen enkele antwoord protest genomen op het ijs Finsche Golf dagen Italiaansch beslag BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND Sumner Welles te Parij in in Duitsch legerbericht Fransche legerberichten Het Finsche legerbericht Acht ladingen Russisch legerbericht Dit nummer bestaat uit ZES bladen s EERSTE BLAD. BUITENLAND over Fransche bladen verwelkomen Sumner Welles Finland BINNENLAND Uit „Shelbrit 2" Weer geruchten bemiddelingspogingen in Finland Vanmiddag wordt hij door president Lebrun ontvangen Wiborg is door het bombardement in een puinhoop herschapen. Een der geheel vernielde woningen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Noorsche waarschuwing Britsche schepen door vliegtuigen aangevallen Zweedsche arbeiders naar Mi BB «-S HAAGSCHE COURANT ■■na PRIJS DER ADVERTENTIRN: PRIJS DEZER COURANT: Zesde blad. pag. 2, Zesde blad, pag. 2. OVERZICHT. van Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad ƒ3.75- Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct de voorzitter van organisatie, Lindberg. Het Duitsche legerbericht maakt be kend Aan het Westelijk front geen gebeur tenissen van beteekenis. Het luchtwa pen zette de verkenningsvluchten naar Engeland voort. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van 5 op 6 Maart de Duitsche Bocht binnen en bestreken daarbij het kustgebied van Noord-West-Duitschland. Een Brit sche machine vloog ten Noorden van Sylt over Deensch territoriaal gebied. Aan eervol leend Gevreesd wordt, dat de „Grutto”, op weg van Londen naar Rotterdam, ver gaan is. De bemanning bestaat uit 18 personen. Zesde blad, pag. I. Sumner Welles kwam vanmorgen te Parijs aan. Eerste blad, pag. 1. De Britsche Oceaanreus „Queen Eli zabeth’ is in het geheim van de Clyde vertrokken en zal vanavond te New York aankomen. Vierde blad, pag. 1. vice-admiraal H. Ferwerda is ontslag uit den zeedienst ver- Zesde blad, pag. 2. Van 15 regels 1-50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Het Fransche legerbericht van gis teravond luid» Niets belangrijks te melden. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: In den loop van den nacht is ten Oosten van de Moezel een vijandelijke overval afgeslagen. Koning Carol gaf in een troonrede te kennen dat Roemenië zijn neutrale po litiek zal voortzetten. Zesde blad, pag 2. ambulance f Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35--37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel, 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De opbrengst der Indische Landsmid- delen over Januari 1940 was 10.400.000 hooger dan over Januari 1939. Eerste blad, pag. 3. De ladingen van 8 naar de Duins opgebrachte Italiaansche kolenbooten zijn in beslaggenomen. Het Britsche op treden wordt in Italië kalm opgevat. Eerste blad, pag. 1. Bij een ontploffing in een kruitfa briek te Brescia zijn 30 personen ge dood en velen gewond. Eerste blad, pag. 2. Het Duitsche vrachtschip „Seattle” zou na vertrek uit Willemstad door een Britsch oorlogsschip zijn buitgemaakt. Eerste blad, pag. 2. De Noorsche militaire autoriteiten hebben gisteravond aangekondigd, dat het Noorsche afweergeschut buiten- landsche vliegtuigen, die de Noorsche grens schenden, onder vuur zal ne men. Dit besluit is het resultaat van het feit, dat de Noorsch-Finsche grens naar verluidt herhaaldelijk door Rus sische vliegtuigen werd geschonden. Officieel wordt erkend, dat de bevol king is gewaarschuwd tijdens het schieten dekking te zoeken. De Rus sische vliegtuigen hebben in stijgende mate Noorsch grensgebied geschonden en alle protesten waren vergeefsch. Noorwegen is er niet van overtuigd zoo wordt beweerd, dat alle schendingen „vergissingen” zouden zijn. ter van voorbereidingen en verkennin gen. De eerste krijgsverrichtingen, zijn voor de Russen een goede les geweest, die men voor een komenden oorlog moet onthouden. De gevechten in Fin land hebben aangetoond, dat zonder infanterie tanks, noch vliegtuigen kun nen slagen. Tankaanvallen hebben geen mate- rieele. doch slechts een moreele uitwer king en, indien de verdediger moreel sterk genoeg is, kunnen de aanvallen geheel zonder resultaat blijven Daar om is de infanterie het belangrijkste. De snelheid, waarmede de Finnen ver sperringen aanlegden, heeft de aanval len van het roode leger zeer vertraagd. Sumner Welles is vanochtend te 10 uur per trein te Parijs aangekomen. Hij werd aan het station verwelkomd door den Franschen onderstaatssecreta ris van buitenlandsche zaken. Champe tter de Ribes, den directeur van het protocol, den chef van het diplomatieke kabinet van Daladier, den Amerikaan- schen zaakgelastigde en leden van de Amerikaansche ambassade. Voor het station had zich een talrijke menigte verzameld. Sumner Welles be gaf. zich onmiddellijk naar het hotel, waar hij gedurende zijn verblijf te Pa rijs logeert. Hij wordt vanmiddag te 4 uur door president Lebrun ontvangen en daarna door minister-president Daladier en Champetier de Ribes, den onderstaats- Luisteraars aan de Britsche Oost kust hebben gisteravond S.O.S.-seinen gehoord van een lichtschip aan de Oostkust van Norfolk, dat meldde, dat het gebombardeerd en met machine geweren beschoten werd door een vij andelijk vliegtuig. Het sein voegde hieraan toe, dat 3 bommen neergewor pen waren, maar dat het schip niet getroffen was. Het tankschip Volgens geruchten zouden te Stock holm Finsch-Russische vredesonder handelingen worden gevoerd. De Fin nen houden stand aan het Wiborgfront. Eerste blad, pag. I. Zesde blad, pag 2. Maarschalk Mannerheim ziek? Gisteren zijn berichten ontvangen te Stockholm, volgens welke veldmaar schalk Mannerheim ziek zou zijn. Er zijn geen bijzonderheden bekend over den aard der ziekte. Evacuatie van alle kinderen uit Helsinki. De luchtbeschermingsautoriteiten te Helsinki bereiden een gedwongen eva cuatie voor van alle kinderen tot den leeftijd van 15 jaar. Aan de herhaalde oproepen om vooral de kinderen naar het platteland te brengen, was in Hel sinki geen gevolg gegeven. De Russische aanvallen op ziekenhuizen. In verband met de herhaalde aan vallen der Russische vliegtuigen op Fin sche ziekenhuizen, zoo wordt te Hel sinki vernomen, verwijderen de Finnen de Roode Kruis-teekens van al hun zie kenhuizen. secretaris van buitenlandsche zaken. Daladier zal Welles op den Quai d’Or- say een diner in besloten-kring aanbie den. De Deensche slachterijen hebben tot nu toe 340.000 kronen ter beschikking gesteld voor het zenden van vleesch naar Finland. De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat, naar men ver wacht. binnen enkele dagen aan Rome een Britsche nota zal worden gezonden in antwoord op het Italiaansche pro test inzake het embargo op den uit voer van Duitsche steenkool. Thans 10 kolenbooten in de Duins. In totaal zijn gisteren tien Italiaan sche steenkoolschepen aangekomen in de contrólebasis van Duins, waardoor het totaal aantal aangehouden Italiaan sche schepen gestegen is tot 16. Gematig^ reactie in Rome. In Italiaansche diplomatieke kringen blijft men den toestand, ontstaan door de aanhouding van de Italiaansche ko lenschepen, met kalmte en gematigd heid beoordeelen. Men blijft vasthouden aan de hoop, dat Engeland er in zal toestemmen, Italië de brandstof te leveren, welke het niet meer over zee uit Duitsch- land kan betrekken, in ruiil voor Ita liaansche bodemproducten. Dit zou de reden zijn, waarom de Italiaansche bladen op de aanhouding der kolen schepen niet gereageerd hebben zooals verwacht was. Zou met Engeland geen regeling tot stand komen, dan acht men het waarschijnlijk, dat Italië over den aankoop van Amerikaansche steen kool zal gaan onderhandelen, hoewel de betaling daarvan blijkbaar moei lijkheden zal opleveren. Ook acht men het niet onmogelijk, dat de verscher ping der betrekkingen tot Engeland als voorwendsel zal genomen worden om de handelsbetrekkingen met de sovjet-Unie weer aan te knoopen, on danks de thans tusschen Rome en Mos kou bestaande politieke spanning. In sommige kringen te Rome acht men in die omstandigheden een ontspanning tusschen Italië en de sovjet-Unie niet uitgesloten. Naar officieel te Londen wordt medegedeeld, heeft de commissie voor den vijandelijken uitvoer gis teravond de inbeslagneming gelast van de lading steenkool van acht der negen in de Duins liggende Italiaansche schepen. Het negende schip, de „Lasso” is vrijgegeven, daar vastgesteld is, dat het op 1 Maart was vertrok ken en daarna tengevolge van ma- chineschade vertraging heeft ge had. Dinsdag a.s. zal de eerste groep van 300 Noorsche bouwvakarbeiders naar Finland vertrekken. Later zullen an dere groepen van 300 man volgen, tot een totaal van 3000. Het Noorsch vak verbond heeft 300.000 kronen voor hun uitrusting bijeen gebracht Morgen en Zaterdag zal de Ameri kaansche onderstaatssecretaris de gele genheid hebben tot het voeren van be sprekingen met de voorzitters van Se naat en Kamer, met den minister van staat Chautemps, den minister van justitie Bonnet en den minister van fi nanciën Reynaud. Ook zal Welles den Poolschen premier in Frankrijk. Sikors ki, en den Poolschen minister van bui tenlandsche zaken, Zaleski, ontmoeten. Voor zijn vertrek uit Lausanne heeft Welles de persvertegenwoordigers ont vangen. Hij ontkende categorisch dat hij te Londen een conferentie van de Ame rikaansche gezanten in de Scandinavi sche landen bijeen zal roepen. Hij her haalde verder, dat zijn opdracht strikt vertrouwelijk was en dat alleen presi dent Roosevelt zijn rapport zou ontvan gen. Het werd veelbeteelaenend geacht, daf Welles niet het bericht tegensprak volgens hetwelk hij Schacht, den oud- president van de Duitsche rijksbank zou hebben uitgenoodigd tot een bezoek aan Amerika. Het Finsche legerbericht van giste- O De O 11 is hedenmiddag gelicht en zal vanavond op het droge worden ge zet. Aangenomen moet worden, dat drie opvarenden, die aan boord moesten worden achtergelaten, den dood gevon den hebben. Vierde blad, pag. 1. Gisteravond zijn 300 Zweedsche ar beiders uit Stockholm naar Finland vertrokken om de Finsche arbeiders, die onder de wapenen zijn, te ver vangen. Bij het vertrek waren aanwe zig de gezant van Finland, Erkko, en de Zweedsche vak- Erkko bracht hulde aan de mannen, die zich vrijwil lig hadden aangemeld om in Finland te werken. Lindberg wees er op. dat zij niet alleen de zaak van Finland en Zweden dienen, maar ook die van alle kleine democratische landen, waarvan verscheidene reeds zijn weggevaagd en welke, bedreigd worden door de leer stelling van levensruimte der groote mogendheden. Een groote menigte juichte de vrijwilligers toe. Het besluit, de lading van acht Ita liaansche kolenbooten prijs te verkla ren, beteekent, dat de van boord ge haalde steenkolen tot het einde van den oorlog zullen worden vastgehou den. Als bewezen wordt, dat de lading Italiaansche of andere neutrale eigen dom is, dan zal zij aan de eigenaars worden overgegeven, doch als de la ding Duitsch eigendom is, zal zij wor den toegewezen overeenkomstig de be palingen van het vredesverdrag. Te Londen worden weer geruchten verspreid over pogingen om een bemid deling in het Russisch-Finsche conflict tot stand te brengen. Als bron van deze geruchten wordt Stockholm opgegeven, waar men zegt, dat pogingen in het werk worden gesteld om tot een wapen stilstand in Finland te komen. Zweden zou daarbij als bemiddelaar optreden. Sommige door Rusland naar voren ge brachte eischen zouden als onaanvaard baar zijn verworpen. Deze omvatten de afstand door de Finnen aan Rusland van de steden Wiborg, Sortavala en het eiland Hangö. Waarschijnlijk is bij deze geruchten de wensch de vader van de gedachte. Het is duidelijk, dat het in Zweden’s belang zou zijn om niet alleen den oorlog in Finland maar ook den strijd tusschen de geallieerden en Duitschland tot een spoedig einde te zien gebracht, want er is een groeiende vrees in Zweden, dat deze twee oor logen ineen zullen vloeien dat daar door geheel Scandinavië er in meege sleept zal worden. De correspondent van de „Daily Telegraph” te Kopenhagen meent te weten, dat Sven Hedin’s be zoek aan Berlijn ook in verband staat met een bemiddelingspoging. De Zweed sche schrijver en ontdekkingsreiziger, die dezer dagen door rijkskanselier Hitler werd ontvangen, had ook een onderhoud met minister von Ribben trop, dat 2 uren duurde. In Scandinavië is men van meening, dat Hedin getracht heeft de Duitsche bemiddeling te ver krijgen in de Finsch-Russische vijande lijkheden. De moedige verdediging van de Mannerheimlinie en het weerstand bieden van Wiborg is voor de Russen een groote teleurstelling. Het lijkt erop, dat Moskou nog zeer aanzienlijke troe penversterkingen zal moeten aanvoeren alvorens een belangrijk militair succes te kunnen behalen, hetgeen een aller eerste voorwaarde zou zijn alvorens men aan Russische zijde eraan zou den ken om vredesonderhandelingen te ope nen. De vredesmogelijkheid en het groote Europeesche conflict lijkt op dit oogen- blik al even veraf als die in Finland. De verwachting, dat Roosevelt’s afge zant Sumner Welles iets zou kunnen bereiken, dat als basis voor den vrede 'zou kunnen beschouwd worden, is na zijn bezoek aan Berlijn geheel verdwe nen. Welles is thans te Parijs, waar de bladen hem een hartelijk welkom toe roepen. Zij wijzen erop, dat Frankrijk met vertrouwen den Amerikaanschen afgezant tegemoet treedt. Frankrijk heeft niets te verbergen. Het eischt geen levensruimte en geen recht van rassen- superiorite’t op, maar Frankrijk en Engeland willen niet het lot ondergaan van Oostenrijk, Tsjecho Slowakije en Polen. Zij willen integendeel deze naties helpen zich te bevrijden. Bij de aankomst van Sumner Welles in Europa had een blad de vraag gesteld of het maar niet beter was geweest, dat de Amerikaansche staatsman onmiddel- lijn de boot terug had genomen Amerikaansche bladen, die commentaar leveren op de missie van Welles, be schouwen vrede als practisch hopeloos zonder dat vooraf militair krachtver toon geschied is. „Summer Welles zou even goed terug kunnen komen is een zin, die herhaaldelijk, door de bladen wordt gebruikt. De „Herald Tribune schrijftIedere vrede, die thans geslo ten wordt met de nat. soc. regeering zou rampspoedig zijn. Een overwinning voor Hitler moet worden uitgeschakeld, maar een uitvoerbare vrede in de ui dige miltiaire onbewegelijke positie zou men zich kunnen indenken met e Duitsche leger, wanneer dit het 1 lerisme uit de macht zou willen ver rij ven en een Duitsche regeering aan t oewind zou willen brengen, waarin e geallieerden eenig vertrouwen zouden kunnen stellen, met gelijktijdige han- having van het intacte militaire schild, dat aan Duitschland het vertrouwen zou geve.., dat men, door onderhan e lingen aan te gaan, het niet zou uitnoo digen tot vernietiging.” Men méldt uit Stockholm, dat de aanvallen, welke de Russen met infan terie, motorsleden en lichte tanks over het ijs van de Finsche Golf onderne men. ook van de Russische bases in v]UChten Estland, n.l. Oesel en Dagoe, uitgaan. De Russen moeten daarbij een af stand van 100 tot 140 k.m. afleggen. De onophoudelijke Russische bedrei ging tegen de lange Finsche Zuidkust beteekent voor het kleine Finsche le ger een reusachtige inspanning. De bui tengewone koude van dezen winter heeft de Russen in staat gesteld, op de Finsche meren en de waterwegen in. het binnenland betrekkelijk zware tanks te gebruiken. Vóór begin Mei kan geen groote dooi verwacht wor den in den tusschentijd kan het roo de leger gemechaniseerde afdeelingen over de meren en moerassen zenden De sneeuwval van de laatste dagen is niet voldoende om den Finnen van voordeel te zijn. Verschenen is het verslag der Tweede Kamer over de verhooging van de be groeting van Buitenlandsche Zaken voor 1940 (Hulp aan het Finsche Roode Kruis). Derde blad, pag. 1. De Britsche voor Finland. Uit Stockholm zijn gisteren 18 leden van de Britsche ambulance naar Fin land vertrokkken. Russisch blad over den oorlog. Het Russische blad „Krasnaja Sves- 1 da” schrijft in een artikel over den Fin- schen oorlog, dat de eerste fase van den strijd was geëindigd op 11 Februari, toen de aanvallen op de Mannerheim linie begonnen. Alle voorgaande opera ties hadden volgens het blad het karak- Aan het front bij Wiborg is een ze kere rust ingetreden. Men veron derstelt, dat het Russische opper bevel zijn troepen moet hergroe- peeren. Bovendien heeft de Fin sche luchtmacht groote verwoes tingen onder de Russische strijd krachten aangericht. Er bestaat alle reden om te geloovesi, dat het krachtige Finsche verzet het roode leger teleurgesteld heeft en dat men het weerstandsvermogen der Finnen ernstig heeft onderschat. Op het ijs van de Finsche Gilf zijn gevechten geleverd, die tot de bloedigste van dezen oorlog behoo- ren. Op vele plaatsen werd het ijs door de Finsche bombardementen gebroken. Geheele Russische in- fanteriedetachementen en een groot aantal gepantserde sleden en tanks verdwenen in het water. De Russen, die in massieve for maties marcheerden, vormden een gemakkelijk doel voor het geschut en de vliegtuigen der Finnen. Vergeefs trachtte de Russische luchtmacht de Finsche vliegtuigen te verjagen. De Russen zijn van alle punten aan de Westkust van de Finsche Golf verdreven, met uitzondering twee plaatsen tusschen de baai van Wiborg en Vuoksen, n.l. Vibanlahti en Kashastnami. Bij Poellakala waren de gevechten het hevigst. Hier werden verscheidene tientallen tanks onbruikbaar ge maakt. ren luidt „In het Westelijke deel van de land engte werden Russische aanvallen over de baai van Wiborg afgeslagen. De Russen werden gesteund door vlieg tuigen, tanks en artillerie. Tusschen Wiborg en Vuokse heeft de vijand op vele punten aanvallen gedaan. De fel ste was in de buurt van Pollakarla. Al deze aanvallen werden afgeslagen. De Russen hebben groote aantallen doo- den achtergelaten in het terrein voor onze stellingen. In den loop van den dag werden tientallen tanks vernietigd. In het Oostelijke deel van de land engte activiteit der artillerie. Ten Noordoosten van het Ladoga-meer le vendige activiteit van artillerie. Vijandelijke aanvallen in de richting van Uomaa en Kollanjoki werden af geslagen. In de streek van Kuhmo duurt de strijd voort. Alle vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. Van andere gedeelten van het front valt niets nieuws te melden. Onze luchtstrijdkrachten hebben tal van verkenning- en bombardements- ondernomen ter ondersteu ning van onze landstrijdkrachten. Vijandelijke luchtstrijdkrachten heb ben de steden Mikkeli, Lahttis en Kuopoo gebombardeerd. Er zijn 40 per sonen gedood en een aantal gewond. Volgens bevestigde berichten werden tien vijandelijke toestellen omlaagge- schoten.” Het Russische legerbericht van gis teravond luidt: Er heeft zich niets van belang voor gedaan aan het front. De sovjetlucht- macht trad op tegen vijandelijke troe- oen en militaire doelen. Drie vijande lijke vliegtuigen werden in luchtge vechten neergehaald.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1