I DE OORLOG TER ZEE HUDNUT Smulpapen, aantreden! van en Gevecht tusschen Britsch Fransch schip Ontploffing in een kruitfabriek De Britsche controle op de Amerikaansche mail Het Duitsche optreden tegen de neutrale scheepvaart De „lean Bart’’ stapel geloopen Het bezoek van aarts hertog Otto TTAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 7 MAART 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. CAFETERIA Duitschers Deensche der Crème vanaf £.0.49. DENEMARKEN. VEREENIGDE STATEN. ENGELAND. FRANKRIJK. Een noodlottige vergissing zonder ZWEDEN. een BELGIE. RUSLAND. ITALIË. MEXICO. en Gendarmes hebben nabij Verviers 3 Duitsche soldaten gearresteerd, die on langs waren ontsnapt uit de citadel van Hoey bij Luik, waar zij geïnterneerd waren. Het vliegtuig van de lijn Mexico-Me- rida, waarvan men het wrak heeft ge vonden, had een noodlanding gemaakt. Zes passagiers en 4 leden van de be manning zijn ongedeerd gebleven; een passagier en een bestuurder kwamen om het leven. DEN HAAG Militaire vliegongelukken Een Belgisch militair vliegtuig is gisteren bij het vliegveld Bierset, nabij Luik, verongelukt. Twee inzittenden zijn om het leven gekomen. Gisteren is op Sardinië een Ita- liaansch militair vliegtuig verongelukt De vijf inzittenden zijn om het leven gekomen. Duitsch schip buitgemaakt? Naar verluidt is het Duitsche vracht schip „Seattle” dat gisteren gelijktijdig met het Duitsche „Mimi Horn” de ha ven van Willemstad had verlaten, vol gens tot dusver onbevestigde berichten door een Britsch oorlogsschip buit ge maakt. Over de „Mimi Horn” is niets be kend. Tevens is «nog het Duitsche vrachtschip „Hannover” uit Willemstad vertrokken. Het Lagerhuis critiseert de regeling in Palestina In een bijeenkomst van vertegen woordigers van handel en industrie te Kopenhagen, heeft ministerpresident Stauning er op gewezen, dat de invoer van Denemarken in 1939 sterk was ge stegen, dat de deviezenvoorraad, die in het begin van dat jaar 90 millioen kro nen bedroeg, ongebruikt is, en dat de Deensche Nationale Bank aan het einde van het jaar een buitenlandsche schuld had van 40 millioen kronen. Het land is door den gestegen invoer en de uit voorzorg door den staat gedane inkoo- pen ten bedrage van 75 millioen kro nen, beter van goederen voorzien dan gewoonlijk, doch een langdurige oorlog zou diepe sporen nalaten. Hij verklaarde voorts, dat de afge- loopen oorlogsmaanden extra-uitgaven hadden meegebracht tot een bedrag van naar schatting 100 millioen kronen, waarvan 85 millioen voor de verdedi ging. Voor het begrootingsjaar 1940-41, dat op 1 April begint, moeten aan de ingediende begrooting verdere uitgaven worden toegevoegd tot een bedrag van 225 millioen kronen, waarvan de helft de neutraliteitsbewaking en aanschaf fingen daarvoor betreft. Buiten de genoemde belastingverhoo- ging zal zeker nog dekking gevonden moeten worden voor een bedrag van ongeveer 200 millioen kronen. Te Rome heeft men sedert menschen- heugenis niet zulk een kouden winter meegemaakt als dit jaar. Gisteravond sneeuwde het weer voortdurend. Voor de derde maal in dezen winter ligt de hoofdstad onder een sneeuwkleed. Geschutvuur voor de Noorsche kust. Gisteren werd voor de Noorsche kust het gedreun van zwaar geschutvuur ge hoord buiten de stad Berlevaag in het Noorden van Noorwegen. Later werd vastgesteld, dat de oor logsschepen, welker geschutvuur in Berlevaag werd gehoord, eenheden wa ren der Noorsche vloot, die manoeu vres hielden. Gisteravond zijn waarschuwingsscho ten gelost op een vreemd vliegtuig, dat boven Esbjerg gehoord, doch niet ge zien werd. De „Charles F Meyer” niet gezonken. De tankboot „Charles F Meyer”, wel ke naar gemeld werd door een U-boot was getorpedeerd, blijkt niet gezonken te zijn, doch is een Engelsche haven binnengebracht. Het schip is bescha digd. De minister van marine, Campinchi, heeft in de marine-commissie van den Senaat medegedeeld, dat het slagschip „Jean Bart” in uitstekende conditie van stapel is geloopen. Dit slagschip meet 35.000 ton. Maatregelen zijn genomen om de slagschepen „Richelieu” en „Jean Bart” zoo spoedig mogelijk in dienst te stellen. Ertsverschepingen uit Narvik worden niet aangehouden In het Britsche Lagerhuis werd gis teren aan minister Churchill gevraagd of maatregelen waren genomen, om het Zweedsche ijzererts, dat van Narvik per schip naar Duitschland wordt vervoerd, te onderscheppen. Churchill antwoordde dat de regeering weet, dat ijzererts van Narvik naar Duitschland wordt ver scheept, en dat dit erts van groot be- mogelijk toe te eigenen. Alle eenheden Te Olvera, een plaats bij Cadiz, heeft een aardbeving groote schade aangericht. Post van Japansch schip in beslag genomen De „Bangkok Maru” van de reederij Osaka Shosen Kaisja is, naar de ge zagvoerder heeft gemeld, te Haiphong door de Fransche autoriteiten aange houden. Een hoeveelheid post, in hoofd zaak bestemd voor Duitschland, is in beslag genomen, ondanks het protest van den Japanschen consul-generaal. Het Duitsche nieuwsbureau meldt Naar eerst thans bekend wordt, is eenigen tijd geleden tengevolge van een vergissing een zeegevecht gevoerd tus schen een Fransch en een Engelsch schip. Daarbij werden 14 Franschen gedood en verscheidene zwaar gewond. Toen het Engelsche schip. „St. Hele na” eenige weken geleden van Tene- riffe uitliep, werd het des nachts door een schip achtervolgd en kort daarop beschoten. Verscheidene leden der be manning werden gewond. De Engel- schen beantwoordden onmiddellijk het vuur. Een voltreffer raakte het andere schip midscheeps, dat hierop het vuur Staakte en zich door seinen bekend maakte als Fransch schip. De gezagvoerder van het Fransche schip deelde mede, dat hij vernomen had, dat een der Duitsche schepen uit Teneriffe wilde uitloopen. Daarop had hij de wacht betrokken. Toen nu het Engelsche schip op den verwachten tijd uit de haven vertrok, meende hij een Duitsch schip voor zich te hebben. Hij achtervolgde het schip terstond en opende tenslotte het vuur. Toen bleek, dat het geen Duitsch handelsschip was, staakte hij het vuren. lang is voor Duitschland, doch het aan houden van deze verschepingen zou ernstige moeilijkheden meebrengen, Tot nu toe zijn nog geen stappen gedaan. Vervolgens werd gevraagd, of over wogen werd, maatregelen te nemen, welke konden worden beschouwd als wettige represailles tegen het tot zin ken brengen van neutrale schepen door Duitschland, waarop Churchill zeide, dat voortdurend alle te nemen maatre gelen werden bestudeerd. Gevraagd naar het onderzoek van de mail van de Pan American-Clip per op 18 Januari te Bermuda heeft Butler in het Lagerhuis verklaard Volgens het internationale recht heeft een oorlogvoerende het recht mail te onderzoeken, hetzij van een neutralen, hetzij van een oorlogvoerenden staat, welke vrijwillig binnen zijn rechtsge bied is gebracht. Strauss (Labour) zeide, dat dit op treden onder het Amerikaansche volk groote verontwaardiging had gewekt. Hij vroeg of het geen ernstige blunder was geweest. Butler zeide het hiermede niet eens te zijn. „Ik geloof, zeide hij, dat het optreden der regeering correct was en bovendien gerechtvaardigd door hetgeen in de mail werd ontdekt. Niettemin wenschte de regeering, naar Butler verder zeide, een voor bei de naties aanvaardbare oplossing te vinden. Het Lagerhuis heeft gisteren gede batteerd oyer het besluit der regeering de verkoopen van land door Arabieren aan Joden in zekere deelen van Pa lestina te beperken. Namens de oppositie heeft Noel Ba ker (Labour) een motie van afkeuring ingediend, waarin wordt gezegd, dalt de op 28 Februari door het departe ment van koloniën aangekondigde po litiek „onvereenigbaar is met de be palingen van het mandaat en niet het gezag heeft van den Volkenbonds raad”. Baker betoogde, dat de Joden in Pa lestina het voor Arabieren beschikbare landoppervlak niet hadden verminderd, doch dat integendeel door hun bebou wing hadden vergroot en daarbij de mogelijkheid een grooter bevolking te huisvesten, aanzienlijk hadden doen toenemen. „In den laatsten oorlog wa ren de Joden zeer sterk. Zij hadden grooten invloed in vele landen. Wij hebben hun huln gewenscht. Om die hulp te verkrijgen, hebben wij de ver klaring van Balfour gemaakt (Lloyd George interrumpeerde hier, het met het gesprokene eens te zijn). Baker vervolgde Thans zijn de Jo den een zwak en opgejaagd ras. Tien duizenden, misschien honderdduizen den, zijn reeds ondergegaan. Hun be zittingen zijn hun ontstolen en vernie tigd en omdat hun invloed verdwenen is, durven wij deze schandelijke daad thans te plegen.” Hij verklaarde voorts, dat de minis ter van koloniën, MacDonald, door zijn politiek „ernstig het geloof van andere naties in ons woord schokt”. Minister Macdonald zeide in zijn ant woord te betreuren, dat dit geschilpunt zou worden opgeworpein in den huidi- gen kritieken tijd. De regeering is van meening, dat de politiek, waartoe wij hebben besloten, essentieel is le. voor de handhaving van een goede en onpar tijdige regeering in Palestina en 2e. om ons in staat te stellen, onze strijd krachten te mobiliseeren, en voort te gaan tot een overwinning in den oorlog tegen Duitschland”. Hij ontkende voorts, de bewering, dat de regeling in strijd zou zijn met het mandaat. Sprekende over de Joodsche vesti ging in Palestina, zeide Macdonald: dit merkwaardige volk heeft iets miracu leus tot stand gebracht. Het heeft woeste plaatsen vruchtbaar gemaakt en de vruchtbaarheid van andere plaat sen verveelvoudigd. Onder de machtige leiding en be scherming van Groot-Brittannië hebben meer dan 350.000 Joden een gelukkige woning gevonden in hun nationaal te huis in Palestina. De verliezen scheepvaart. Tengevolge van den oorlog heeft De nemarken 21 vrachtschepen en 5 vis- schersvaartuigen met een totaal draag vermogen van 80.000 ton verloren. Hierbij kwamen 258 Deensche zeelie den om het leven. De Deensche rijksdag heeft een wet aangenomen waarbij aan de nagelaten betrekkingen van zeelieden en vis- schers, die tengevolge van oorlogshan delingen om het leven zijn gekomen, jaarlijks een eeregave van 800 kronen zal worden verstrekt, terwijl ieder na gelaten kind tot het achttiende levens jaar 200 kronen zal ontvangen. Generaal appèl voor alle lekkerbekken, in Brassene de Bock Harrisons! Gezellig Oud-Hollandsch interieur. De kunst van onzen kok is reeds door heel het land vermaard! De beide Kamers van den Rijksdag hebben het voorstel van de regeering om 9 millioen kronen beschikbaar te stellen voor de landsverdediging, o.a. voor het aanleggen van vliegvelden, goedgekeurd. Een Fransch fotograaf gedood en 2 gewond. Gedurende een patrouilletocht aan het Westelijk front is een fotograaf van het Fransche leger gedood en zijn 2 anderen zwaar gewond. Heeft Uw huid natuurlijke, aantrekkelijke charme óók van dichtbij gezien Of doet de kunstmatige poederlaag Uw gezicht op een levenloos masker gelijken? Sommige vrouwen zien er altijd zoo „opgemaakt” uit zij weten nog niet dat Richard Hudnut’s Three Flowers poeder de natuurlijke, levende tint der huid doet doorschemeren. Want door de onge- kend fijne samenstelling, vormt Three Flowers een ragfijn, donzig en transparant laagje. En terwijl sommigen den geheelen dag aan het poederen zijn, hebben anderen reeds uit ervaring bemerkt, dat Three Flowers poeder prachtig houdtvoor uren! Probeer het vandaag nog! Engelsche verkenningsvluchten boven Duitschland Het Britsche departement van lucht vaart deelt mede: „Gedurende den af- geloopen nacht en den voorgaanden nacht hebben Britsche vliegtuigen uit gestrekte verkenningsvluchten boven belangrijke steden in Noord-West- Duitschland en boven de vijandelijke vlootbasis te Willemshaven gemaakt. Terechtstellingen te Warschau? In een mededeeling, gepubliceerd door de Poolsche regeering in Frank rijk, wordt gezegd, dat volgens volko men betrouwbare inlichtingen te Warschau dagelijks ten minste 14 per sonen worden gefusilleerd. De execu ties hebben plaats in het park van Het Landdaggebouw. De regeering is niet voornemens dit proces volkomen stop te zetten. Er was veel land beschikbaar voor verdere Joodsche vestiging. Ten eerste in gebie den, welke de Joden reeds gekocht heb ben en ten tweede in groote, waar de beperkingen niet zouden gelden, n.l. in een groot deel van het beste landbouw- land in Palestina. Mac Donald voortgaande ontkende de suggestie, dat de regeeringspolitiek het gevolg was van politieken druk der Arabieren. Hij voegde hier aan toe: „Deze regelingen zijn wel verre van te gemoetkomend aan de politieke eischen der Arabieren in Palestina”. De toestand in Palestina is ten zeer ste verbeterd en het land kan zich in een grooter rust verheugen dan vier jaren lang het geval was. Arabieren, en Joden hadden beiden hun steun aangeboden aan de geallieerden. Doch de verbeterde toestand was niet geheel het gevolg van den Europeeschen oor log. De pacificatie begon tien maanden geleden, toen de regeering de verkla ring over de door haar te volgen poli tiek indiende. Verder zeide Macdonald nog: „Wij hebben in de laatste weken de ernstigste waarschuwingen uit Palestina ontvan gen, dat er ondanks den schijn onder het oppervlak een toenemende onrust van Arabieren was en dat zij opnieuw critisch en vijandig jegens de mandaat- mogendheid waren geworden. Aan het einde van het debat is de door Labour ingediende motie van afkeuring met 292 tegen 129 stemmen verworpen. De minister van financiën, Reynaud, heeft gisteren in de financieele Kamer commissie een uiteenzetting gegeven over den toestand van de schatkist en de decreten, welke 29 Februari zijn uitgevaardigd. Hij toonde aan, dat de financieele toestand van Frankrijk uit muntend is en dat de schatkist op on verwachte wijze weerstand heeft gebo den aan de noodzakelijke uitgaven van mobilisatie en oorlog. De overeen komst met de Banque de France is Slechts een voorzorgsmaatregel en zal vermoedelijk niet onmiddellijk toege past behoeven te worden. De minister besprak vervolgens de overige maatregelen en zeide tenslotte, dat de regeering voornemens is de eco nomische en financieele maatregelen met de meeste energie voort te zetten. Swansea (695 ton), is door twee Duit sche vliegtuigen gisteravond buiten de Noord-Oostkust van Schotland gebom bardeerd en met machinegeweren be schoten. Een lid der bemanning werd gewond. De Duitschers wierpen vijf bommen, die rond het schip neerkwa men, zoodat de scherven in alle rich tingen vlogen. Later richtten zij gedu rende ongeveer 20 minuten machine- geweervuur op het schip. Gisteren zijn bij een ontploffing in een kruitfabriek te Brexia dertig personen gedood en vele gewond. Britsche machinegeweren uitgerust met camera’s. De machinegeweren van de Engel sche militaire vliegtuigen zijn uitge rust met camera’s, waarvan de sluiter telkens bij het schieten automatisch geopend wordt. Zoo ontstaan waarde volle films van luchtgevechten, waar van er thans al verscheidene gereed zijn. Zij worden bestudeerd door experts en daarna vertoond aan de piloten, die hierbij op eventueele fouten worden gewezen en op de taktiek van den vijand. Officieele verklaring van Berlijn Van officieele zijde wordt te Berlijn medegedeeld: In de buitenlandsche pers worden voortdurend verwijten geuit: 1. dat Duitsche vliegtuigen neu trale schepen tot zinken brengen, zon der zich erom te bekommeren, of het betreffende schip vrijwillig onder be scherming van een buitenlandsch oor logsschip vaart, dan wel gedwongen naar de een of andere contrólehaven wordt opgebracht, ep 2. dat Duitsche vliegtuigen de scheepsbemanningen met machinege weren beschieten, hetgeen meestal als een terrorisatiemaatregel wordt voor gesteld. Ten aanzien hiervan kan het vol gende gezegd worden: Wat betreft punt 1: een Duitsch vliegtuig boven zee kan niet vaststel len of een neutraal koopvaardijschip onder geleide van een vijandelijk oorlogsschip varend naar de vijande lijke kust vrijwillig onder bescherming van dit oorlogsschip vaart, of gedwon gen naar een contrólehaven wordt op gebracht. Het vliegtuig kan slechts het feit van de vijandelijke begeleiding vaststellen. De verantwoordelijkheid voor het feit, dat een neutraal vaar tuig, dat naar een contrólehaven wordt opgebracht, als een in vijande lijk gebied varend schip moet worden beschouwd en in overeenstemming met de beginselen van het volkenrecht aangevallen wordt, berust uitsluitend bij de vijandelijke partij, die het vaar tuig tegen zijn wil tot het aanloopen van een vijandelijke haven dwingt. In ieder geval beteekent de gedwongen opbrenging niets anders dan het zich met geweld meester maken van het schip, met het doel zich de lading voor- De Duitsche schepen in Japan- sche en Chineesche havens. Het plan om de Duitsche tonnage in Japan en China, die aldaar opgelegd is, aan Japan over te doen, maakt geen voortgang. Aldus heeft de directeur Isetani van het Japansche regeerings- scheepvaart controle-bureau verklaard. De voornaamste reden daarvan is, dat Engeland zulk een overdracht van sche pen van oorlogvoerende mogendheden aan neutrale staten niet erkent. van de luchtmacht, die boven de Noordzee opereeren, hebben strenge orders, zich onder alle omstandighe den te onthouden van aanvallen op neutrale koopvaardijschepen, die niet in vijandelijk convooi varen en zich niet aan vijandelijke handelingen schuldig maken. Wat betreft punt 2: beschieting zon der reden van de bemanning van een neutraal koopvaardijschip met machi negeweer door Duitsche vliegtuigen komt in geen geval in aanmerking. De schepen worden in de gevallen, dat zulks noodig is, slechts door een mi- trailleursalvo voor den boeg uitgenoo- digd, te stoppen of hun vlag te toonen, of ook wel een bepaalde koers te stu ren. Slechts wanneer aan deze uitnoo- diging geen gevolg gegeven wordt, of het schip zich op andere wijze ver weert, wordt van de wapens gebruik gemaakt. Dat bemanningen van neu trale, of ook wel vijandelijke schepen, in reddingbooten door Duitsche vlieg tuigen met machinegeweervuur zijn aangevallen, zooals nu en dan beweerd is, is kwaadwillige laster. Wel hebben de Engelschen zich in verscheidene ge vallen aan dit brutale optreden schul dig gemaakt. Met de Duitsche solda- teneer is zulk een laakbaar gedrag echter volkomen onvereenigbaar. Zijn plannen met betrekking tot de Balkanstaten United Press meldt uit New York Aartshertog Otto von Habsburg heeft de Newyorksche bisschip Spellman be zocht en zal, naar men verwacht, mor gen naar Washington vertrekken, waar hij gast op een tea van Roosevelt zal zijn. Tegenover United Press legde hij zijn plannen uit met betrekking tot de eenheid in Zuid-Oost-Europa, welke hem, naar hij zeide, nauwer aan het hart ligt dan de restauratie van den Habsburgschen troon. Een statenbond in Zuid-Oost-Europa zou volgens zijn plan voornamelijk een economische zijn. Hij voorziet in een dergelijk ge val een tariefunie met wederkeerige handelsovereenkomsten, zonder dat evenwel de souvereiniteit van de aan gesloten staten op andere wijze zou worden beroerd. Ook de legers der staten zouden afzonderlijk gehand haafd blijven, hoewel hij van meening was, dat in tijd van een oorlog een ge meenschappelijk opperbevel, zooals thans onder de Engelsch-Fransche sa menwerking, gewenscht is. Hij meent dat Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho- Slowakije een kern zouden vormen, waarbij anderen, zooals Zuid-Slavië en Roemenië, zich zouden kunnen voe gen, terwijl hij verwacht, dat Polen er buiten zou blijven. Hij herhaalde, dat hij niet in Amerika was om mo- reelen en stoffelijken steun te vinden, maar dat hij hier slechts de democra tische instellingen bestudeerde. Hij verklaarde, verrukt te zijn over de sympathie, welke hij heeft ondervon den. Hij verwacht, dat Roosevelt hem de toestanden in de Vereenigde Staten zou verklaren, en voegde hieraan toe, dat het hem zou verheugen, zijn eigen Europeesche plannen naar voren te brengen, indien hem dit zou worden gevraagd. Hij zal vijf of zes dagen in Washington blijven en daarna Chicago en Detroit bezoeken. De aartshertog weigerde te spreken over de verhou ding met de regeeringen der geallieer- de mogendheden en zeide, dat het Oos- tenrijksche comité te Londen slechts dient om de belangen te behartigen van de Oostenrijkers, die in Groot-Brittan nië verblijven. Na een reis van drie weken door de Vereenigde Staten, denkt Otto per clipper naar Parijs te rug te reizen, waar vandaan hij zich naar Steenockerzeel zal begeven oin zijn moeder en verdere familie een be zoek te brengen. Otto ontkende de geruchten, volgens welke Frankrijk het plan zou hebben, de Oostenrijksche regeering buiten Oostenrijk te erkennen. □E EVENTUEELE REGELING VAN DEN VREDE. Tijdens de debatten over buitenland sche zaken in het Lagerhuis is gisteren gesproken over de eventueele regeling van den vrede. Mander (liberaal) stelde voor, dat, wanneer de oorlog ten einde zal zijn, het vredesverdrag zal worden onder- teekend „niet alleen door de Duitsche democratische elementen, doch ook door vertegenwoordigers van het leger en van de nationaal-socialisten, opdat zij gemeenschappelijk de verantwoor delijkheid dragen”. Onderstaatssecretaris Butler ant woordde, dat deze zaak nog voorbarig was. Henderson (Labour) verlangde een meer nauwkeurige aanduiding van de garanties, welke van Duitschland zul len worden geëischt, als bewijs voor zijn voornemen zich te onthouden van agressie. Butler zeide, dat niets kon worden toegevoegd aan de rede, welke minis terpresident Chamberlain heeft gehou den te Birmingham op 24 Februari. Uit deze rede blijkt, dat dergelijke garan ties deel uit zullen maken van het vredesverdrag, dat gegrondvest zal zijn op gelijkheid en rechtvaardigheid. BRASSERIE HOTEL (Kamer II. 1.77 p. pers.) Poeder vanaf f. O.6O. SLAGSCHIP VAN 35.000 TON. DERTIG DOODEN, VELE GEWONDEN. MOTIE VAN WANTROUWEN VERWORPEN. EEN UITEENZETTING VAN MINISTER REYNAUD. DRIE ONTSNAPTE DUITSCHERS GEARRESTEERD. TWEE DOODEN BIJ EEN VLIEG-ONGELUK. AMSTERDAM SPUISTRAAT 16 STAUNING OVER DE GEVOLGEN VAN DEN OORLOG. DE KOUDSTE WINTER SINDS MENSCHENHEUGENIS. VREEMD VLIEGTUIG BOVEN ESBJERG VERSPREIDE BERICHTEN. Three Flowers Vanishing Cream. Voor eeo ideile poederbasi* en om een zachte, zuivere, niet glimmende huid te krijgen, moet U een» Thrée Flowers Vanishing Cream nemen. Zie dan eens. hoe luchtig en duurzaam U de poeder kunt aanbrengen. Uw huid is den geheelen dag beschermd tegen stof en andere verontreinigingen die de poriin verstoppen én vergrooten, waardoor zwarte stipjes ontstaan. Een onontbeerlijk schoon heidsmiddel voor de kieskeurige vrouw NEGEN MILLIOEN KRONEN VOOR DE LANDSVERDEDIGING. 9 9

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2