van het buitcnkansj flat Quaker en H-OJ uw kinderen bieden7' 33 postzegels winkelwaarde ruim 60 ct, voor slechts één dubbeltje I— 1 I «L ’CORYSE SALOMÉ Spuistraat 62-Tel. 180486 GEZICHTSMASSAGE 1 CORYSE SALOMÉ PARIS PLACE DE L’DPéRA 8 Het huis voor huidverzorging I POLIS VIERDE BLAD, PAGINA 3. I ir cent HAA6SCHE COURANT VAN VRIJDAG 8 MAART 1040. BEGROOTING VAN DEFENSIE Maakt uw kinderen bly met deze envelop en houdt ze ondertusschen opgewekt, gezond en fit door een dagelijksch ontbijt met het voedzame, heerlijke H-0 of Quaker, rijk aan de zenuw sterkende Vitamine Bt MASSAGES De mobilisatieclubs. EERSTE KAMER Bestrijding van spionnage. NEERLANDS POPUL A I’ G O N T B IJ T Voorzittermr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Geopend om 1.10 uur n.m. Vergadering van Vrijdag 8 Maart Oproeping van dienstplich tigen. IQ Herkeuring van afgekeurden In voorbereiding. HönSPAAHA* BRAND-INBRAAK-STORM-VARIAVERZEKERINGEN KROMME NIEUWE GRACHT 76-80 - UTRECHT Eindelijk een verzekering (en een veilige I) die U in staat stelt U voor 100°/0 veilig te voelenU geheel zeker te stellen. De spreekwoordelijke coulance, door de „Tiel-Utrecht" bij dl haar schade afwikkelingen betracht, is natuurlijk óók het devies voor deze 100 °/0- Pollsl Vraagt gratis toezending onzer brochure „Honderd percent 'i Het zijn 55 verschillende, gesor teerde zegels uit 12 Europeesche landen, w.o. vele betere soorten, die U niet in goedkoope post- zegelpakketten aantreft. Een aantrekkelijke collectie voor jeugdige verzamelaars. Eindelijk een polls, welke de vol ledige veiligstelling van Uw persoonlijke bezittingen mogelijk maakt I De 100 °/0-POLIS van de Tiel-Utrecht de polis, waarmee U letterlijk dlle schade dekt die Uw have en goed maar kón passeerenl Van brand en diefstal, schade door overstrooming of storm, tot water leiding- en stakings-schade toel Binnenkort worden die lichtingen van 1938, 1939 en 1940 opgeroepen. De op komst van de gewone dienstplichtigen zal op 1 October 1940 geschieden, daar na kan gedacht worden aan de gewone dienstplichtigen van 1941 of aan de buitengewone dienstplichtigen van 1937. De keuring heeft zich echter niet over die van 1937 uitgestrekt. Keuring is dus eerst noodig. Voorbereiding voor de keuring van de buitengewoon dienst plichtigen van de lichtingen 1936 en 1937 zijn getroffen voor Mei, Juni en Juli. Inlichtingendienst, justitie en po litie werken nauw samen ter be strijding van de spionnage. In voorbereiding is een Kon. be sluit om een grooter gebied >n staat van beleg te verklaren. Indien dit noodig is, zal de Regeering niet aarzelen, het geheele land in staat van beleg te verklaren. Spr. zal gaarne de klachten onder- Ook zijn voorbereidingen getroffen voor herkeuring van afgekeurden, doch eerst na beëindiging van eerstgenoemde keuring. Er zal worden gewaakt tegen te stren ge keuring, het afkeuringspercentage wordt steeds lager, doch te groote ver lichting van de eischen is onmogelijk. Inderdaad is juist, dat de aanstelling van 2e-luitenants de laatste jaren met horten en stooten is geschied. De moto- riseering laat het snel verplaatsen van reserves reeds toe. Wat de aanschaffingen van het mate rieel betreft, deze geschieden volgens het urgentie programma. Spr. heeft maatregelen getroffen dit program bin nen den kortst mogelijken tijd te doen uitvoéren. De Regeering besloot voorts tot bestelling van luchtdoelgeschut en vliegtuigen. De leveringsdata zijn, voor al in de belligerente landen, dikwijls niet nagekomen. Bestelingen tot aan maak van pantserafweer geschut zijn hier te lande geplaatst. Van de voor Amsterdam bestemde vuurmonden, is één batterij te Bentheim aangekomen, de munitie is er reeds. Als Amsterdam het bestelde geschut niet tijdig kan krijgen, wordt de stad gehol pen aan 4 c.m. geschut. Het is uiterst moeilijk de orders elders onder te bren gen. Luchtafweerballons worden besteld, de proeven moeten worden afgewacht, alvorens verdere bestellingen te doen. In het leger zijn pl.m. 3000 gemobili seerde Joden, waarvan pl.m. 350 geeste lijk belangstellenden. Dit is een bezwaar voor aanstelling van een veld-rabbijn. Spr. zal de zaak nog eens bezien. De Regeering achtte het noodig, een interdepartementale commissie in te stellen om de kwestie van den terug keer in de burgermaatschappij te on derzoeken, zij heeft haar werkzaamhe den reeds aangevangen. Ten aanzien van de botervoorziening verwijst spr. naar de woorden van mi nister Steenberghe, het geldelijke be zwaar weegt voor spr. het zwaarste. Wel kan spr. het verstrekken van kaas verplicht stellen, op 21 Februari is een desbetreffende legerorder uitge vaardigd, die een vasten af zet van 3V> millioen k.g. per jaar garandeert. De verloven mogen de paraatheid niet in gevaar brengen. Ten aanzien van de mobilisatieclubs merkt spr. op, dat de zorg voor ont wikkeling en ontspanning berust bij het algemeen hoofdkwartier, de geeste lijke verzorging bij veldpredikers en aalmoezeniers. Daarnaast ontstond een dankbaar aanvaarde actie van particu liere zijde. Spr. waardeert het werk, dat tot stand is gebracht door Protestantsch- Christelijke, Roomsch-Katholieke en neutrale comité’s e.d. Deze scheppen een milieu buiten de diensturen waar in de gemobiliseerden zich thuis gevoe len. Hiertegen is geen bezwaar, integen deel. Ongeacht van welke groepen dit initiatief uitgaat, juicht spr. dit stre ven toe. Tegen de milieu-schepping door de moderne arbeidersbeweging bestaat geen bezwaar. Op deze vierde zuil rüst onze weermacht even goed als op de andere drie. Deze bevolkingsgroep is ook niet uit gesloten uit het werk van O. en O. Spr. scheert alle niet-verboden volks groepen over één kam, echterde po- soeken naar aanleiding van de nieuwe regeling der toelagen. Ook spr. betreurde de wijzigingen, direct na de nieuwe regeling der koat- wlnneravergoedlngen De belangen van de schatkist gaan echter voor, waar de moeder en vader ook kunnen leven zonder de verdiensten van den zoon. Over vergoeding aan vrijgezellen wordt nog’overleg gepleegd. Men doet alles om vooral den afgele gen kantonnementen, ontwikkeling en ontspanning te geven. Het departement van Defensie heeft met 4% ton moeten bij springen. Het lag in de bedoeling van den op perbevelhebber de grenstroepen in hun geheel af te lossen, dit kan echter niet doorgaan, daar de paraatheid er ernstig door geschaad zou worden. Het personeel van kust- en grensbeveiliging heeft enkele dagen extra-verlof ge kregen. Inderdaad zijn er aannemers, leden der N.S.B., die voor Defensie leveren. Hiertegen behoeft geen bezwaar te be staan, indien men op hun eerlijkheid kan vertrouwen. Wat den Amsterdamsche politie-in- specteur betreft, hier doet zich thans de vraag voor, of hij als reserve-offi- cier is te handhaven. Het resultaat van het onderzoek moet worden afgewacht. Met de uniformensmokkelzaak had hij niets te maken, doch hij is gecompro- miteerd. MINISTER DIJXHOORN AAN HET WOORD Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van Defensie voor 1940. De minister van Defensie, de heer Dijxhoorn, beantwoordt de spre kers van de beide vorige dagen. Spr. sluit zich van ganscher harte aan bij de gesproken waardeerende woorden. door gediplomeerde Indische Dame. Spreekuur 11—8. 758 van Speijkstraat 28, Tel. 33 23 16 Met deernis denkt spr. aan hen, die in dienst van het vaderland sijn gevallen. Spr. denkt in het bijzon der met weemoed aan hen, die aan boord van de O 11 den dood heb ben gevonden en aan de nagelaten betrekkingen. Spr. dankt voor de waardeering voor zijn beleid en is verheugd over de zoo verdiende hulde aan dr. van Dijk ge bracht. Viel ten aanzien van de weermacht een groote achterstand in te halen, dit is mogelijk geweest, daar wij zes maanden daartoe de gelegenheid heb ben gehad. Een weermacht stampt men nu een maal niet uit den grond en vele in het buitenland geplaatste orders kon den niet worden uitgevoerd. Hiermede dient ernstig rekening te worden ge houden. Van een goede weermacht kan een groote preventieve werking uit gaan. De schietoefeningen hebben de volle aandacht van de legerautoriteiten en van de natuurlijke gesteldheid van het land wordt gebruik gemaakt. Groo- tere oefeningen worden meer en meer gehouden, doch de paraatheid mag er niet door geschaad worden. Wanneer algemeene dienstplicht had bestaan, dan had men thans met min der lichtingen kunnen volstaanook de sterkte had kunnen worden opge voerd. Doch nu moeten buitengewone lichtingen worden opgeroepen om de oudere af te lossen. Uitbreiding van kader en aanschaffing van materieel vindt plaats. Het reservepersoneel, dat als instruc teur dienst doet, kwijt zich daarvan op lofwaardige wijze. Het tempo kan niet worden opgevoerd: men kan geen men- schen gebruiken, die te lang den dienst hebben verlaten. Opleiding van recru- ten bij het veldleger is onmogelijk. Spr is begonnen met de jongste lichtingen buitengewone dienstplichtigen om tech nische en sociale redenen. mooie, gesorteerde Replieken De heer van Rappard ,(Lib.>] blijft vreezen, dat de politiek door het toelaten van de mobilisatieclubs in het leger zal komen. In de commissie van bijstand zijn slechts vertegenwoordigers opgenomen van vereenigingen op grond slag van moderne arbeidersbeweging. De heer de Savornin Lohman (C.H.) blijft de zaak van de mobilisatie clubs minder bevredigend achten. Doch nu de opperbevelhebber het* met de getroffen regeling eens is, wil spr. geen oppositie voeren. De regeling is heel wat minder bedenkelijk dan de oorspronke lijke opzet. Spr. betreurt niettemin, dat in de Defensie een stuk politiek is te recht gekomen. De term „vier zuilen" vindt spr. een ongelukkige voorstelling; het landsbelang eischt opzijde-zetting van hetgeen ons verdeelt (De vergadering duurt voort.J, OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN ECONOMISCHE ZAKEN De Minister van Economische Zaken deelt mede, dat goedgekeurd kan worden, dat ten behoeve vain het inwonend personeel van groote instellingen als ziekenhuizen, wees huizen, gevangenissen e.d., aan de directie van die mistelling kaarten ■worden beschikbaar gesteld, waarop aan de leden van dat personeel in geval van verlof van vier tot dertig dagen bonnen ter verkrijging van in distributie gebrachte goederem worden verstrekt. De directie van een hierbedoelde instelling kan zich ter Verkrijging van deze kaarten wenden tot den plaatselijken distributiedienst. De bovenomschreven regeling is uitsluitend bedoeld voor groote in stellingen, welke voor ae levens middelenvoorziening van het inwo nend personeel mede gebruik ma ken van de distributiebescheiden van de leden van dit personeel. Bovendien zullen deze instellingen sledhts dan van de regeling gebruik kunnen maken, indien de directie aannemelijk kan maken, dat haar in de practijk niet mogetójk is het met verlof gaande personeel voor den duur van het verlof in het be zit van de distributiebescheiden te stellen. lltiak moet bulten het leger blijven, de samenkometen moeten voor iedereen toegankelijk zijn. Het stichten van tehuizen door die groepen gaat uit van comité’s, wel ke buiten het leger staan, de mo bilisatie-vereenigingen gaan uit van de gemobiliseerden zelf. Het doel is echter gelijk, de methode verschillend. De laatste methode is alleszins toelaatbaar, doch er moet waarborg bestaan, dat er niets ge schiedt in strijd met de krijgs tucht Spr. heeft zich dit standpunt zelf gevormd en is in geen enkel opzicht docr de soc.-dem. ministers beïnvloed. Ook als spr. geen zit ting had in dit kabinet zou hij geen bezwaar hebben tegen de mobili satieclubs. Alle leden van het kabinet zijn het terzake van deze kwestie volkomen eens. Het streven en het doel van de clubs der moderne arbeidersbeweging is geheel anders dan dat van die van 1914—1918. Met de geïncrimineerde circulaire is men wat voorbarig geweesthet standpunt van de legerleiding was nog niet bekend. Thans is er een reglement, dat als basis dient voor de mobili satieclubs. Spr. citeert uit dit regle ment, waarin de naam „mobilisatie clubs” niet voorkomt, doch gesproken wordt van algemeene vereeniging van gemobiliseerden. Het bestuur dient zich te onthouden van elke bemoeienis op politiek gebied en het lidmaatschap staat open voor alle militairen. Alle tehuizen en bijeenkom sten zijn toegankelijk ook voor niet- leden. De samenstelling van het bestuur behoeft de toestemming van den op perbevelhebber. Slechts militairen in werkelijken dienst kunnen lid van dit bestuur zijn. Daarnaast bestaat een com missie van bijstand. Tusschen spr. en den opperbevelheb ber bestaat volkomen overeenstemming over deze kwestie. Tegen inzending van slechts 2 Quaker of HO mannetjes, plus 10cent aan postzegels, krijgt U deze verrassing, zoolang de voor raat! strekt, franco toegezonden. Knipt de mannetjes uit de origineele groote Quaker, H-0 of K wix pakken en zendt ze met 2 post zegels van 5 cent franco in gesloten couvert als brief met uw adres aan Quaker, afd. 28 Postbus 90S, Rotterdam. Aan één adres worden niet meer dan 2 collecties gezonden. Het tooverboek is niet meer verkrijgbaar. Minister Steenberghe zelde, dat de door hem indertijd verdedigende nieu we Paardenwet voldoende bewijst, dat I hij de belangen van de paardenfokkerij I wil behartigen, ook in verband met de behoeften van Defensie. Het streven om aan veehouders een redelijken prijs te verschaffen, maakt het rundvleesch voor sommige groepen der bevolking te duur, zoodat invoer van slachtpaarden noodig blijft. Het wetsontwerp werd z.h.s. goedgekeurd, met aanteekening, dat de N.S.B. tegen was. Zonder discussie en z..h.s. werden een paar wetsontwerpen betreffende de onderhandsche verkoopen van Rijks- grond in Ridderkerk en Oosterhout en een conclusie van de Kamer-cömmissie I inzake de handelspolitieke aangelegen- I heden over een brief van den minister I van Buitenl. Zaken betreffende het ver- I drag inzake het Nederlandsch-Duitsche I betalingsverkeer van 18 Dec. 1937 I goedgekeurd. STICHTINGEN. Daarna waren aan de orde, een paar I conclusies van het verslag der commis- I sie voor de Rijksuitgaven, omtrent de I opgelden van de stichtingen, ressortee- rende onder de verschillende departe- I menten van algemeen bestuur en van I de ambtenaren, aan wie door die stich- I tingen, boven hun bezoldigingen toe- lagen worden verstrekt. De heer T i 1 a n u s (C.H.) waar- I schuwde tegen het in het leven roepen i van stichtingen van Rijkswege, omdat daardoor allerlei uitgaven aan de con- I tróle der Staten-Generaal worden ont- trokken. Het rapport der commissie is van I voldoende belang, om het niet als een I kamerstuk te beschouwen. (De vergadering duurt voort.) Spr. wil de ouderen van den lucht- wachtdienat wil naar huis laten gaan, /oodra de vervanger* zijn opgeleid. Beleedigende behandelingen, van wie ook. duldt *pr. niet; de klachten ten aanzien van de N.S.B. zal >pr grondig doen onderzoeken. Met de mededeeling t.a.v de verboden tegen over de N.S.B. in de Memorie van Ant woord heeft spr. niet de bedoeling ge had iemand te beleedigen. Mobilisatieslachtoffers. Wat de mobilisatieslachtoffers be treft, spr. heeft hier reeds een gratifi catie toegekend. Het ware onbillijk de pensioenen alleen der oud-gepension- neerden te verhoogen. Spr. zal hen echter niet uit het oog verliezen. Spr. is voornemens belangrijke vraagstukken van defensie aan den raad van defensie voor te leggen. Op dé rede van den heer van Emb den zal spr. niet ingaan; hij respec teert zijn visie. Hoe zou onze weer macht geweest zijn, als iedereen er zoo over gedacht had als de heer van Embden. Men denke dus niet meer aan afbraak der weermacht. Spr. betracht zooveel mogelijk spoed met het slagkruisersvraagstuk; het wa re niet juist, den Volksraad niet te hooren. Een deugdelijke voorbereiding van het ontwerp is noodzakelijk. Krijgstucht is een vaststaand begrip; daaraan valt niet te tornen. Ontoelaat baar zijn daarom slordige tenuen, open kragen, niet-groeten enz. Geen ver schillende waarde mag men toekennen aan den krijgstucht voor Friezen en Limburgers enz. Echter ons leger is geen beroeps leger, snauwen en bulderen zijn niet toelaatbaar, tact is vereischt. De tucht heeft de bijzondere aandacht van den commandant veldleger. Financieele controle. Voor de financieele controle beschikt spr. over eigen ambtenaren en de ad- vies-commissie-vorderingen; bovendien oefenen alle troepencommandartten controle uit, evenals de Algemeene Rekenkamer. Controle is er dus genoeg. De aan schaffingen loopen grootendeels over deskundigen. Toch zal spr. zijn aan dacht hierop gevestigd houden. De luchtbescherming ressorteerde vroeger onder Defensie, thans onder Binnenlandsche Zaken. Aan beide op lossingen kleven bezwaren. Spr. zal deze zaak nog eens bekijken. Het departement van Economische Zaken neemt de koeien bij inundatie over, Defensie betaalt de schade, be staande in het verschil tusschen ge bruikswaarde en marktwaarde. Niet alle eigenaren komen echter in aan merking voor uitbetaling van de ge bruikswaarde. Ieder geval moet af zonderlijk worden bekeken bij de in directe schade, b.v. de kwelschade. Waarschuwing vooraf bij vordering is niet vereischt, doch zij is toch gegeven. De landeigenaren zullen tijdig worden gewaarschuwd. Geen vaders van groote gezinnen naar huis. Spr. kan tot zijn leedwezen aan den wensch om vaders van groote gezin nen naar huis te doen sturen, niet tegemoet komen; dit zou tot onbillijk heden aanleiding geven. I I -j rofiteert" I 1/ f II...,, I IJ II». JJ Jiel-tUrecM DISTRIBUTIEKAARTEN INWONEND PERSONEEL. MANICURE 0.44) EPILEEREN ƒ0.40 ONTHAREN vanat 0.75 MAKE-UP 0.50 HUI

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 15