Nederland en de oorlog ter zee Haagsdie Courant van Vrijdag 8 Maart 1940 VIJFDE BLAD, PAGINA 1. Waar de nieuwe kazernes voor Grenadiers Jagers komen en onzekerheid De over De en muis man vergaan vergaan, het lot der bemanning „Grutto” met schip in t deze week Het derde Bemanning van de „Grutto” omgekomen „Vecht” STADSNIEUWS Wrakstukken de van Zandafgraving bij Duindal begonnen „Vecht’ gevonden DE WEDERWAARDIGHEDEN VAN DE JONGE WILLEM” POLITIE NEEMT FILM IN BESLAG ONGELUK BIJ HET KABELLEGGEN Dt „Vecht” in een Duiteche oontróle-havan. Berichten over beschieting overdreven LUITENANT-KOLONEL b. d. G. G. P. DE REUVER f KOFFER UIT AUTO GESTOLEN. Dr. J. BROERS f CREMATIE MEVROUW H. Ch. Ph. E. BAaVf DE LA FAILLE VECHT - L De bemanning. van het S.S. omdat juist de en die EEN PRACHTIGE AANWINST VOOR DE FIRMA BOTHE. Wrakstukken binnengebracht Het motorvisschersvaartuig Br. 24 schipper P. Lagasse, is vanochtend in Breskens van de vischvangst terugge keerd. Het schip had een groote par tij wrakhout aan boord, afkomstig van het s.s. „Vecht”, dat aan de Noord- Hier ter stede is in den ouderdom van 58 jaar overleden gep. luit.-kolonel van het Kon. Ned. Ind. leger G. G. P. de Reuver. De crematie zal morgen in het cre matorium op Westerveld geschieden, na aankomst van trein 13.14. De afgraving geschiedt door de H.A. B.O. in belangengemeenschap met de Gemeente, nadat een inschrijving onder een aantal groote aannemers niet tot bevredigend resultaat had geleid. De Gemeente neemt de zandexploitatie in eigen hand, waarmee de mogelijkheid om het werk tot object van werkver schaffing te maken, hand in hand gaat. Daartoe zal de afgraving zooveel moge lijk met de hand geschieden, waarvoor de benoodigde werkkrachten van de Arbeidsbeurs worden betrokken. De arbeid geschiedt tegen normaal loon met toepassing zooveel als doenlijk is van de 40-urige werkweek. Mede overwegende, dat de ramp geschiedde op een druk bevaren route en sindsdien reeds geruimen tijd verioopen is, wordt de hoop op redding der opvarenden opge geven. Het derde schip in deze week. Indien, wat thans ernstig gevreesd wordt, ten aanzien van de „Vecht” waarheid zal blijken te zijn, is dit schip het derde, dat onze koop vaardijvloot deze week verloren heeft. Eerst de „Rijnstroom”, daar na de „Grutto” en nu de „Vecht alle gebleven op de Noordzee zon der dat meer iets althans tot op heden van de bemanningen is vernomen. Naar alle waarschijn lijkheid zijn in ieder geval de „Grutto” en de „Vecht” op onge veer dezelfde plaats in de Noord zee ten onder gegaan, betrekkelijk dicht onder de Nederlansche kust. De „Vecht” was in 1917 gebouwd bij A. Vuyk en Zonen te Capelle a. d. IJsel. Het schip heeft eerst eenige ja- ren den naam „Graakallen” gedragen en werd daarna aangekocht door de N.V. Houtvaart, directie Vinke en Co. te Rotterdam. De afmetingen zijn 1965 ton bruto en 1158 ton netto. Met de geredden en de drie lijken aan boord is de „Jonge Willem” toen teruggevaren naar een havenplaatsje in Engeland, waar de schipbreukelin gen aan wal werden gebracht. Hierna kon kapitein Kamps de reis naar Rot terdam voortzetten. De „Jonge Willem” had een lading sinaasappelen in en wat stukgoed. Boei opgevischt. Belga meldt uit Oostende: De trei- ler H. 22 heeft in de buurt van Thorn ton Ridge een boei opgevischt, waarop de woorden „Grutto Rotterdam’ te lezen waren. De leden der bemanning van den Belgischen treiter hebben een lijk opgemerkt, dat op zee dreef. Moderne, artistieke zijdezaal. Gistermiddag, juist op den 104den verjaardag van de firma F. H. Bothe, heeft de heer J. A. A. M. van Es, direc teur dezer bekende Haagsche mode- en manufacturenzaak, met een kort, aller aardigst openingswoord de nieuwe zijde zaal in het pand aan de Veenestraat in gebruik gesteld. Hierdoor is in de be staande lichthal ruimte ontstaan voor uitbreiding der afd. witte goederen. Eveneens nieuw is een leeszaal, waar modebladen en patronen ter inzage lig gen. De zijdezaal is een juweeltje, mo dern en artistiek. De architect, de heer van der Weele, kan trotsch zijn op zijn schepping. De heer van Es zeide in zijn geestige speech o.m. Men heeft Bothe’s interieur wel eens vergeleken met een groote boot niet onaardig opgemerktInderdaad heerscht hier de gezellige sfeer, die men in booten vindt. Die boot van 1836 is hecht en sterk gebleken en heeft altijd recht door zee gevaren. Thans is zij omgebouwd tot een modern zeewaardig schip en begint haar zooveelste reis en vecht zelfs om. de blauwe wimpel. Niet altijd zal het kalm getij zijn en kunnen ook stormachtige dagen komen. Maar als de storm komt opzetten, wel dan doen wij de patrijspoorten dicht en alle hands aan dek. Dan reken ik als kapitein op de be kwaamheid van mijn Isten stuurman, op de hulpvaardigheid van stuwardes- sen en adjunct-stuwardessen, kortom op de geheele bemanning, dan zal hed op God vertrouwendwaarachtig wei gaan De heer Donders sprak namens het personeel en bood den heer van Es een schip van bloemen aan. Een bewoonster van de Laan van Meerdervoort heeft gisteren bij de po litie aangifte gedaan, dat uit haar auto, welke op het Pomonaplein onbelleerd stond, een koffer met levensmiddelen is gestoten. Daar er aan boord drie reddingboo- ten waren en bij de wrakstukken, voor zoover thans bekend, zich slechts één gebroken boot bevond, wordt alle hoop, dat de opvarenden zich hebben weten te redden, nog niet opgegeven. De reederij van het s.s. „Grutto” deelt mede, dat door een loodsboot te Vlissingen een aantal scheepsonder- deelen zijn aangebracht en door een vertegenwoordiger van de reederij als afkomstig van dit schip zijn herkend. Hieruit kan met zekerheid worden afgeleid, dat het schip verloren is gegaan. Van de opvarenden is geen spoor gevonden. De politiebrandweer bluschte gisteren schoorsteenbranden in dc perceelen Dc Carpenticrstraat 211 tn Johannesburgstraat 52. TN den loop van deze week is de af- I graving begonnen van den duinrand u»j Duindal aan den Waalsdorperweg, waar t.z.t. de nieuwe kazernes zulten komen voor de grenadiers en jagers. JUBILEUM M. ZOMERVELD. Heden herdacht de heer M. Zomer- veld den dag, waarop hij gedurende veertig jaren in dienst was als metaal bewerker bij de firma P. Mansvelt aan den Denneweg. De jubilaris werd met zijn vrouw per auto van zijn woning aan de Amazonestraat gehaald en naar de zaak gebracht, waar een intieme plechtigheid plaats vond. De directeur, de heer P. Mansvelt, complimenteerde den jubilaris op bijzonder hartelijke wijze en wees hierbij op de plichtsbe trachting, welke de heer Zomerveld al die jaren aan den dag had gelegd. Als blijk van waardeering bood spr. hem een couvert met inhoud aan, daarbij den wensch uitende, dat de jubilaris nog vete jaren aan de zaak zou ver bonden blijven. Van het personeel mocht de heer Zomerveld een geschenk in ontvangst nemen. Het s.s. „Jonge .Willem”, dat op weg van Palestina naar Rotterdam in het Engelsch Kanaal door een onbekend vliegtuig is aangevallen, is gisteravond te Rotterdam aan komen. Een mooi stukje duin, dat echter niet vrij toegankelijk was. zal in deze om geving verdwijnen. Wel blijft de top met het kleine dennenboschje achter Duindal gespaard, maar de waarde daarvan tusschen de kazerne-complexen wordt echter wel heel bescheiden. Door de keuring niet voor openbare vertooning vrijgegeven Dezer dagen werd in gebouw „Ami- citia” een filmavond georganiseerd door den Haagschen Filmstudiekring. Vertoond werd een uitgebreide repor tage van de Duitsche krijgsverrichtin gen in Poten. Deze film was door de keuring indertijd niet voor openbare vertooning vrijgegeven. Gezien het feit, dat de voorstelling, volgens het oor deel der politie geen besloten karak ter droeg, gingen de politiebeambten tot inbeslagneming over. Dus niet de inhoud van de film was voor de poli tie aanleiding tot het treffen van dezen maatregel. OUDERAVOND OPENBARE OPLEI- DINGSCHOOL WEISSENBRUCH- STRAAT 190. Dezer dagen werd een ouderavond gehouden van de openbare opleiding- school Weissenbruchstraat 190, onder leiding van het hoofd der school, den heer K. J. Metman. De gymnastiekzaal bleek bijna te klein om de ouders, die bijna voltallig waren opgekomen, allen een plaats te bieden. Niet minder dan negen num mers omvatte het programma van door de kinderen van de 5e en 6e klasse verzorgde uitvoeringen. Het was een geslaagde non-stop-revue in vlot tem po, welke anderhalf uur in beslag nam. Medegedeeld werd, dat mr. A. C. van Bruggen, voorzitter van de ouder- commissie van deze school, tevens ver kozen werd als voorzitter van den Ouderraad, welke in deze Gemeente de belangen van een 106-tal schoten met 22.585 leerlingen tracht te bevor deren. Vervolgens werd financieel ver slag gedaan van het ouderfonds en had de verkiezing plaats van twee nieuwe leden van de oudercommissie. Verko zen werden mevr. Borgers-de Jong en dr. G. J. Kloos. Tenslotte bedankte de heer K. Metman de ouders voor de trouwe op komst en sloot het officieele deel der bijenkomst. Het tentoongestelde werk der leer lingen trok groote belangstelling en de ouders bespraken met onderwijzers en onderwijzeressen de belangen hunner kinderen. INTERNATIONALE VEREENIGING BELLAMY. Gisteravond hield de Internationale Vereeniging Bellamy, afdeeling 4 den Haag, een propagandavergadering in de Lutherkapel aan deHaverschmidt- straat 57 in Spoorwijk. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer van Dijk, die een uiteenzetting gaf van het doel der ver eeniging, werd aan den spreker van dezen avond, den heer J. Horsmeyer, de gelegenheid gegeven, een beschouwing te houden over de Bellamy-gedachte. De nood stijgt met den dag. Het is zeer moeilijk tot één gedachte te ko men, omdat wij verschillend denken, doch waar een wil is, is een weg. Bellamy zag in de toekomst en veel van hetgeen hij heeft geschreven is reeds waarheid gebleken. Zoo voorziet Bellamy Nederland in de toekomst als een land met schitterende bruggen, wegen en kanalen, verricht in werk verschaffing. Na dit werk echter nog meer ellen de, nog meer werkloozen met als ge volg revolutie. Nog is de tijd om te hooren, voor hen, die willen hooren. adus spr. De schrille tegenstellingen in onzen tijd, zijn de schuld van het kapitaal- stelsel. Verbetert men dit stelsel, zoo verandert men de tegenwoordige eco nomische verwarring. En juist het Bel- lamystelsel brengt ons de goede oplos sing. Spr. besloot met de woorden ge lijkheid en één zijn is ons hoogste ideaal. Arbeider door houweel in rug getroffen Bij het leggen van kabels vanoch tend op het Tournooiveld, werd een der arbeiders in den rug door een pik houweel getroffen. Het slachtoffer, de grondwerker A. J. G. uit Lisse is met een diepe wond boven het bekken naar het R.K. zie kenhuis aan het Westeinde overge bracht. Kr is ernstige ongerustheid gere zen over het lot van het stoomschip „Vecht” van de N.V. Houtvaart, directie Vinke en Co. te Rotterdam. BALDADIGE JONGENS. Een groep baldadige jongens, zich op last van de politie, gisteravond in de Wenckenbachstraat niet wilde verwijderen, werd met den gummistok uit elkaar gedreven. Aan boord van het s.s. „Grutto” be vonden zich kapitein B. Kuiper, eer- ste-stuurman R. Teensma, tweede- stuurman J. van Gessel, eerste-machi- nist B. Vogelzang, tweede-machinist J. van der Ster, assistent-machinist J. A. de Blecourt, kok-hofmeester J. Tul- ling, messroom-bediende R. H. M. Lud wig, bootsman L. Beukelaar, de matro zen M. J. van der Hoofd. B. van der Spek en B. Koetze, de matrozen L. Eerdmans en A. W. Niesen, donkey man B. van Leusden, stokers D. Klein, D. H. Allewelt en W. Touw. iets voortreffelijks ge- ensemble blijft tot 1 Het gelukte de bemanning van de „Jonge Willem” echter om de menschen van een drietal redding- booten aan boord te nemen. In de eerste boot zaten drie Britsch-Indiërs, waarvan er twee stervende waren. In de tweede boot bevonden zich 7 Engelschen en 41 Britsch-Indiërs, die alten hoewel uitgeput nog in teven wa ren en aan boord van het Holland- sche schip van het noodige werden voorzien. De derde sloep bevatte 3 Engelschen, waarvan er een reeds overleden was. Op de Noordzee heeft een visschers- boot en een patrouillevaartuig wrak stukken aangetroffen, welke van de „Vecht” afkomstig moeten zijn. Hier bij waren een ledige, gebroken red dingboot en hout, o.a. stukken van lui ken. De „Vecht” is in den nacht van Woensdag op Donderdag uit den Wa terweg vertrokken, nadat het schip bij Wilton-Fijenoord, te Schiedam, een reparatie had ondergaan. Het schip voer in ballast en moest in Afrika graan gaan laden voor de Nederland- sche regeering. De bemanning van de „Vecht” bestaat uit 22 koppen. Het is de bedoeling, dat het heele werk zijn beslag krijgt binnen twee jaren. Onmiddellijk na de egalisatie zal de bouw van de kazernes aanvangen. Dit is dus begin 1942. In den ouderdom van 79 jaar is hier ter stede overleden dr. J. Broers, .die tot 1930 hier ter stede een drukke praktijk als huidarts heeft gehad. Dr. Broers was officier in de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling vindt morgen om 12 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen plaats. Hulpverleening aan de opva renden van de „Domala”. Omstreeks half zes bemerkte de uit kijk, dat aan den horizon vlammen op laaiden en aangezien men begreep, dat het een schip moest zijn dat in nood verkeerde, gaf de kapitein bevel om van koers te veranderen om hulp te bieden. Het duurde ruim een uur voor men in de nabijheid van het brandende schip kwam. Het bleek het Engelsche passagiersschip „Domala” te zijn, dat door een Duitschen bommenwerper was aangevallen. Toen de „Jonge Wil lem” aankwam waren reeds verschil- lende Britsche torpedojagers bezig met het reddingwerk en radiografisch werd den kapitein van de „Jonge Wil lem” verzocht te trachten enkele sloe pen op te nemen. Dit was niet gemak kelijk. want er stond een hooge zee en een zware wind. NIEUW MUZIEKENSEMBLE IN TROCADERO. Restaurant-taverne Trocadero aan de Lange Poten heeft van 1 Maart af een ander muziek-ensemble gekregen, echter met dien verstande, dat de pri mas, Kocze Antal is gebleven. De directie had voor de volgende maan den een Roemeensch orkest willen en- gageeren, maar de oorlogstoestand heeft dit onmogelijk gemaakt. Reeds teek alles in orde, toen eensklaps moei lijkheden rezen. Op het laatste oogen- blik heeft men toen nog een ander Roemeensch ensemble willen laten ko men, ook dit bleek onmogelijk. Ten slotte heeft men er dit op gevonden, dat de primas Kocze Antal bleef, een nieuwe cimbalist, Farkas werd ge ëngageerd, benevens drie Nederlanders. Kocze heeft geweldige muzikale kwali teiten toen hij nog in de Renaissance Bar in Weenen concerteerde, was hij aldra de lieveling van het publiek en dat is hij in Trocadero eveneens. Hij is een uiterst muzikale viool-virtuoos, die alle genres beheerscht. Hongaar van geboorte heeft hij een aangeboren muzikaliteit en hetzelfde kan gezegd worden van zijn landsman Farkas. Doch laten wij daarnaast de drie Nederlan ders niet vergeten. Speciaal zij hier de aandacht gevestigd op den pianist Die penveen, dien men Neêrlands besten amusementspianist mag noemen. Zijn bijzondere capaciteiten maakten het hem mogelijk zich zeer snel aan de techniek en speeltrant van Kocze aan te passen. Zijn soli zijn onverbeterlijk. Met deze Nederlandsch-Hongaarsche combinatie heeft de directie van Tro cadero den bezoekers van haar etablis sement weer boden. Het Mei a.s. Gistermiddag heeft in het crema torium op Westerveld te Velsen onder veel belangstelling de verassching plaats gehad van het stoffelijke over schot van mevrouw H. Ch. Ph. E. Baart de la Faille-Wichers Hoeth, schrijfster van eenige boeken en ver zen, echtgenoote van den oud-predi- kant der Ned. Hferv. gemeente te Lon den, dr. S. Baart de la Faille. Aanwezig waren mevrouw J. H. Eernst- man-Hyghers en mevrouw F. P. van Oud- heusden-van Amstel, resp. presidente en secretaresse van de Vrouwenvereeniging tot bevordering van het geestelijk-sociaal leven te Wassenaar; ds. A. E. F. Junod te Wassenaar, voorganger der afdeeling ’s-Gravenhage van den Nederl. Pro testantenbond en mevrouw Junod; jhr. mr. H. J. van Vierssen Trip; dr.'E. Wier- sum, oud-gemeente-archivaris van Rot terdam; jhr. R. Tresling; I. Sickesz, e. a. Mevrouw de weduwe M. A. L. Lief- rinck-Baart de la Faille uit Amersfoort, schoonzuster der overledene, heeft een kort woord gesproken en gezegd, dat de ontslapene steeds veel liefde en toewijding heeft gegeven, eerst in Lon den en later hier in ons land. Deze liefde en toewijding heeft zij ook ge legd in haar boeken en verzen en ge toond aan familieleden en vrienden. Zelfs gedurende haar ziekte wist zij nog veel te geven. Ook haar heeft men veel liefde en vriendschap toegedragen, waarvan de vete bloemstukken ge tuigen waren. De organist bracht ten gehoore den oud-Gregoriaanschen lofzang „Nader mijn God bij U” en bij het dalen der kist de aria uit de D-dur suite van Bach. Aangezien de echtgenoot wegens ziekte afwezig was, dankte een broeder van dezen, de heer T. P. Baart de la Faille, uit Rotterdam, voor de belang stelling. Onder de bloemstukken was een groote krans van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Londen. Het zand wordt door de Gemeente verkocht, hetzij ter plaatse, hetzij in aflevering op de groote werken, b.v. uitvoering van stratenplannen e.d. Een kwantum van ca. 16.000 m3, zal gele verd worden voor het stratenplan op Arendsdorp. Daarmee is inmiddels reeds een begin gemaakt. Een totale hoeveelheid van ca. 185.000 m3, moet worden afgegraven om den duinrand achter en terzijde van Duindal op gelijk niveau te bren gen met de daar liggende hockeyvel den. oostpunt van de Thorntonbank werd opgevischt. Verder had het schip aan boord genomen een sloep zonder ken- teekenen twee vaten olie, gemerkt „Standard”, een internationaal sein boek, een oud logboek, een kist ma teriaal, een ladder, een reddingvlot, een zwemvest, een boord met de Ne- derlandsche driekleur, het voorste ge deelte van een stuurhut en een red dingboot, gemerkt „Vecht”. De bemanningsltjst van de „Vecht” De bemanningslijst van „Vecht” luidt als volgt: Kapitein P. Smit, Rotterdam, eerste stuurman M. J. Regoord, Schiedam, tweede stuurman A. G. van Heulen, Scheveningen, eerste machinist M. J. A. Bontekoe, Rotterdam, tweede ma chinist W. de Munnik, Rotterdam, derde machinist J. H. van den Berg, Rotterdam, assistent-machinist W. K. van Driel, Sommelsdijk, kok L. W. Snelders, Rotterdam, hofmeester H. Opschoor, Schiedam, messroombedien- de P. A. Barbier, Rotterdam, matroos lampenist H. E. Dreesman, Rotterdam, matroos J. Boelhouwer, Rotterdam, matroos H. van den Polder, alhier, P. van der Linden, Rotterdam, H. Tap, Rotterdam, matroos K. van Seters, Maasdijk, donkeyman G. van der Lin den, Rotterdam, stoker A. J. Siebel, Rotterdam, stoker L. Klijn, Rotterdam, stoker C. Hoogstad, Rotterdam, trem- mer A. Varekamp, Maassluis, en de tremmer J. Voets, Rotterdam. Het schip, dat nog geen jaar oud is, toonde geen sporen van beschadiging en de kapitein, de heer G. Kamps, deelde prompt mede, dat alle berichten uit de lucht gegrepen zijn. „Er valt slechts één feit te consta- teeren”, zoo vertelde de kapitein ,de „Jonge Willem” is in den nacht van den tweeden Maart plotseling aange vallen door een groot vliegtuig van on bekende nationaliteit, dat een bom uit wierp. Die bom viel op eenigen af stand van het schip in zee en daarna is het vliegtuig verder gevlogen en heeft ons met rust gelaten”. Hieruit blijkt, dat de berichten over een aanval, waarbij de dekken van het schip met machinegeweerkogels wer den bezaaid, volkomen op fantasie be rust hebben, want aan het dek noch aan de brug was ook maar een spoor van beschadiging waar te nemen. Het blijkt, dat slechts een paar leden van de bemanning het vliegtuig heb ben gezien, want op het moment van den aanval, welke slechts enkele se conden duurde, lagen de meesten van de 24 opvarenden in hun kooien. Slechts de eerste en tweede stuurman stonden op de brug, wacht was afgelost. Het was donker en daardoor kon men de nationaliteit van het vliegtuig niet vaststellen. Direct nadat de bom uitgeworpen was, kwam de vlieger te rug en cirkelde eenmaal om het schip heen. Klaarblijkelijk heeft de piloot toen zijn fout bemerkt, want hierna verdween het toestel onmiddellijk. De explosie op ongeveer twintig voet van het schip deed dit echter zeer hevig trillen en de bemanning, die door het geluid en den schok gewekt werd, snelde naar het dek om de plaats bij de sloepen in te nemen. Een tweede aanval bleef echter uit, en een voor een begaven de mannen zich weer naar hun logies. Hun nachtrust zou echter nog maals verstoord worden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17