HAAGSCHE COURANT' HET WEER OP ZON DA G Waarborg Kreymborg Maatkleeding GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS BINNENLAND Vrijdag 8 Maart 1940. VIADUCTBOUW VORDERT AUTO’S DOOR MILITAIREN BESCHOTEN Kans op zachter weer met eenigen regen JU Credieten voor scheepsbouw de 1 ZESDE BLAD. W. Graadt van Roggen Te Leende en te Zand voort Beleg Wie helpt de 2500 bereiken? CREMATIE mr. H. P. GROBBEE WAGON Treinverbinding met Dvitschland BURGEMEESTER LICHT ONGESTELD VEREENIGING VOOR VROUWE LIJKE VRIJWILLIGE HULP BEEEDIGING LEDEN VAN DEN KRIJGSRAAD VAN GOEDERENTREIN ONTSPOORD TIJDIG INGRIJPEN VAN POLITIE IN CHANTAGEZAAK DE HAAGSCHE SPIONNAGE- AFFAIRE DE MOORDAANSLAG TE RIJSWIJK Wijziging in de directie van Kon. Ned. Jaarbeurs Uniforme tarieven voor buitenritten van huurauto’s Verliooging ran den suikerprijs Uitbreiding van den Staat van in voorbereiding Verkeer waardoor arbeider door den trein werd gegrepen en gedood Bestuurders gewond Het spionnengevaar over ander spoor geleid, Alléén echt Icleermalcerswerïc. (Nadruk verboden.) technischen dienst der jaarbeurs. secretaris pene- Twee personen gearresteerd reorganisatie Dader ingesloten na minister Dijxhoom beslag genomen. Bond voor bedrijfsautoverkeer heeft, zich tot den minister gewend. mevrouw van H. ten laste zal worden gelegd INTERESSANT TRANSPORT VAN 20 TONS LIGGER. No. 17513. dat wij vanmid- heer Graadt van voor hoopt, 4 4 4 4 r 4 t 4 4 4 4 t r 4 4 4 4 r 4 r 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 r 4 I 4 f 4 4 4 4. De winter doet er ditmaal lang over met afscheid nemen en zich geheel uit Europa terug te trekken. In den laatsten tijd was hij zelfs terugge keerd in het gebied rondom de Oostzee en thans ook in de Donaulanden, waar nog tamelijk sterke vorst voorkomt. Zelfs in Italië is weer sneeuw gevallen. De oorzaak van dien terugkeer van de koude was een inval vai een zeer kouden Noordelijken luchtstroom, welke, komende uit het hooge Noorden, over een breed front, lucht van zeer lage temperatuur aan voerde. Een heel normaal voorjaarsvcrschijnsel. Deze Noordelijke wind woei in het begin der week met stormkracht en het behoeft ons dus niet te verwonderen, dat bij een zoo krachtigen aanvoer van koude lucht de temperatuur in ons land weer tot dicht bij het vriespunt daalde. Sedert gisteren schijnt deze Noordelijke luchtstroom in Midden-Europa en dus ook bij ons en in onze omgeving, tot staan te zullen komen. Een depressie, welke ten Oosten, en een andere, welke ten Zuidwesten van Ijsland ligt, bewegen zich nu in Oostelijke richting en verdringen het gebied van hoogen druk, dat over de Noordzee ligt, naar het Zuiden. De aan de Zuidzijde van deze depressies loopende Zuidwestelijke lucht stroom snijdt nu den toevoer van koude lucht uit het Noorden af. Waar schijnlijk zal deze verandering in de luchtdrukverdeeling tot zachter, zwaarder bewolkt en eenigszins regenachtig weer aan het week-einde leiden. Er valt echter nog niet op te rekenen, dat het zachtere weer van langen duur zal zijn en wij verwachten ook niet, dat het veel zachter zal worden. zich het Naar wij vernemen, is de burgemees ter, mr. S. J. R. de Monchy, licht onge steld. bij uit 21a; een roodled. portemqnn. inh J 0 53 en suikerbon, Berg, vlietstraat 84; 3 kaf: Nieuwe Haven 73; 5 katten, Dierentehuis, Swammerdamstraat 97. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. NIEUWBENOEMDE SECRETARIS JAPANSCHE LEGATIE. Utrecht en ir. W. Terpstra, chef van den Een onderhond met den af tredenden raai. het onderhoud. Ten bureele van den garnizoens commandant Op het bureel van den garnizoens commandant heeft hedenmorgen de beëediging van de leden en de plaats vervangende leden van den Krijgsraad hier ter stede plaats gevonden. Met den garnizoenscommandant, res.-luitenant- kolonel J. Knel, en den kapitein plaat selijk adjudant E. C. C. W. L. baron van Heeckeren van Brandsenburg, wa ren daarbij tegenwoordig de president van den Krijgsraad mr. B. G. A. Smeets en de wnd. president prof. dr. J. M. v. Bemmelen, zoomede de secre taris van den Krijgsraad, mr. A. M. Creutzberg. Nadat de leden, zoowel als de plaatsvervangende leden den eed hadden afgelegd, heeft de garnizoens commandant de aanwezigen toegespro ken en erop gewezen, dat het aange naam voor de Landmacht is te weten, dat er thans reeds hier ter stede en te Utrecht een Krijgsraad werd opge richt. Deze Krijgsraad achtte spreker in het belang van de krijgstucht in het leger. Hierna heeft de voorzitter van den Krijgsraad, mr. B. G. A. Smeets, diverse zaken de werkwijze van den Krijgsraad betreffende nog even be sproken, waarna deze plechtigheid be ëindigd was. Verklaring ran r t r r 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t\ 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4'. 4 4 4 4 4 4 4 4 In dag hadden met den Roggen, deelde hij ons mede, dat het eervol ontslag is verleend op verzoek van hem zelf. De secretaris-generaal is, zooals algemeen bekend, geruimen tijd ernstig ziek geweest, hetgeen hem tenslotte er toe bracht dit besluit om gezondheidsredenen te nemen, vooral, nu zich de gunstige omstandigheid voordoet dat hieraan tevens kan wor den vastgekoppeld een van het bestuur. Het Jaarbeursinstituut heeft in de afgeloopen jaren een dergelijke vlucht genomen, dat reorganisatie in de lei ding wenschelijk werd geacht. Na de reorganisatie ligt het dus absoluut niet in de bedoeling van den heer Graadt van Rogge;, zich geheel terug te trek ken. zooals reeds blijkt uit het offi- cieele communiqué. Hij zal als gede legeerd lid van den raad van beheer het algemeene toezicht op den gang van zaken houden. De keuze van de beide nieuwe direc teuren, de heeren ir. W. Terpstra en mr. J. Milius, is in verband hiermede al bijzonder gelukkig te noemen. Ieder is volkomen vertrouwd met het werk, dat op zijn schouders wórdt gelegd, zoodat de verwachting kan worden uit gesproken, dat het Jaarbeursinstituut onder dit nieuwe directorium ongetwij feld een goede toekomst tegemoet gaat. De heer Terpstra is immers reeds ja renlang belast met het technisch toe zicht. Mr. Milius was bij de oprichting van de Jaarbeurs en gedurende de eerste jaren reeds aldaar werkzaam. Vanmorgen heeft de Japansche ge zant, de heer Itaro Ishii den nieuw- benoemden secretaris van de Japansche legatie, den heer Rokuzo Yagushi aan den minister van Buitenlandsche Zaken en daarna aan den secretaris-generaal van dat ftpartement voorgesteld. De gezant was tevens vergezeld door den heer Toru Haguiwara, den scheidenden gezantschapssecretaris. Aan mevrouw v. H.v. A., echtge noot e van den gearresteerden referen daris van Sociale Zaken v. H. en even als deze, in verband met de bekende spionnage-zaak in voorloopige hechtenis, er wier zaak 14 Maart voorkomt is. aldus de „Res.-bode”, ten laste gelegd, dat zij in of omstreeks de maand No vember 1939 opzettelijk aanteekeningen gemaakt uit door het Rijksbureau Zee scheepvaart samengestelde lijsten, be treffende in het buitenland aangehouden Nederlandsche schepen, vermeldende den naam van het schip, de reederij df lading, ligging, van al hetgeen zij wist, dat de geheimhouding door het belang van den Nederlandschen Staat werd geboden, aan een buitenlandsche mogendheid heeft medegedeeld, althans in handen heeft gespeeld. Subsidiair wordt haar ten laste gelegd dat zij aanteekeningen uit bedoelde lijs ten in handen heeft laten komen van ir Sturm, van wien zij wist of begreep, dat hij voor een buitenlandsche mogend heid spionneerde, althans met autoritei ten van die mogendheid in betrekking stond. Sturm heeft, aldus de dagvaarding verder, aanteekeningen omtrent data van aanhouding van Nederlandsche schepen, welke door mevr. v. H. uit de lijsten waren gemaakt en op schrift ge steld, uit haar woning te Rijswijk mede genomen en de verdere uitvoering van zijn voorgenomen misdrijf is alleen niet voltooid, tengevolge van de om standigheid, dat Sturm werd aangehou den door de Nederlandsche politie. Als getuigen zijn gedagvaard: F. W J. H. P. Sturm, dr. T. P. v. d Kooy en mr. W. B. J. Buve. De zaak tegen den heer van H. dient 's middags, die tegen zijn vrouw des morgens. Verdediger is voor beiden, zoo als bekend, mr G. S. Bourlier. Eenige uitbreiding. De Nederlandsche spoorwegen deelen mede, dat met ingang van vandaag de .D-treinen 111/112 OldenzaalBerlijn en terug wederom loopen. Trein D 111 is om 8.43 uur v.m uit Oldenzaal ver trokken, terwijl D 112 uit Berlijn om, 7.20 uur n.m, in Oldenzaal aankomt. De samenwerkende organisaties in den detailhandel hebben in overleg met de fabrikanten en groothandelaren den suikerprijs geregeld. De concurrentie zelfs na de distributie, was van dien aard, dat voor kostprijs of bijna zon der winst werd verkocht. Door de gepoemde samenwerking is het nu gelukt als norm te stellen een bruto winst van circa 10 pCt. De suikerprijs is van 1 Maart j.l. af 50 cent per kilogram (uniform vastgesteld). Na de accijnsverhooging per 1 Mei a.s. van 10 pCt. of 2.40 per 100 k.g. zal de prijs nogmaals met 2 cent per kilogram worden verhoogd. Wat aan Keuze uit een enorme collectie kamgarens, cheviots, sportex, Engelsche fancy’s, enz. van wereldberoemde fabrikaten. Vanochtend ontspoorde op het baan vak BeilenAssen een wagon van een goederentrein, waardoor het treinver keer moest worden verlegd. Een spoorwegarbeider, die de gebruikelij ke controle op de spoorbaan moest uitvoeren, was van deze ontsporing niet op de hoogte en wist dus niet, dat de trein, welke om half acht pas seert, thans over een ander spoor kwam. Hij werd gegrepen en onmid dellijk gedood. Het stoffelijk overschot werd met denzelfden trein naar het station Hooghalen vervoerd. Hier bleek, dat het slachtoffer was de vijftigjarige gehuwde Wekema uit Graswjjk. Hinderwet. B. en W. maken bekend, dat zij aan C. van der Toorn vergunning hebben verleend tot het uitbreiden van de door electro- motoren gedreven vleeschbewerkings- inrichting met zouterij en rookerij in het perceel Westduinweg no. 59; dat zij aan de N V. Electrische Drukkerij1 „Luctor et Emergo” vergunning hebben verleend tot het uitbreiden van de door electromotoren gedreven boekdrukkerij en -binderij in het perceel Amalia van Solmsstraat no. 2; dat zij aan Th. W A. van Elewout ver gunning hebben verleend tot het uitbrei den van de door een electromotor gedre ven vleeschbewerkingsinrichting in het perceel Kritzingerstraat no. 5, mede door het bijtrekken van het perceel Kritzinger straat no. 1. De boterheffing. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter, is behoudens tus- schentijdschc wijziging, voor de week van 7 tot 14 Maart vastgesteld op 80 cent per k.g. (onveranderd^ Militaire patrouille neemt door rijdende auto onder vuur. In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur naderde uit de richting Haarlem met groote snelheid een auto, Een militaire patrouille wilde den wa gen op de Zandvoortschelaan aanhou- de nen gaf stopteekens. De wagen hield in, doch vlak bij de patrouille gekomen, werd weer vol gas gegeven Op den snel rijdenden wagen werd nu geschoten, waarna gestopt werd. Bij onderzoek bleek, dat de inzittende, mevr. Z. uit Zandvoort vrij ernstig gewond achter het stuur zat. Het bleek n.L, dat zij via het portier door een kogel in haar dijbeen was geraakt. Direct werd de vrouw naar het St. Elisabeth gasthuis te Haarlem overgebracht, waar de kogel operatief moest worden verwijderd. Haar toestand is bevredigend. De wa gen is in De vraag of de gemeentebesturen ook voor buitenritten de tarieven van huurauto’s mogen vaststellen, is kort geleden door den rechter ontkennend beantwoord, waar n.l. krachtens de wet autovervoer personen de minister van Waterstaat de beslissing hierover aan zich heeft gehouden. Thans hebben de huurauto-onderne- mers, vertegenwoordigd in den bond voor bedrijfsautoverkeer in Neder land zich gewend tot den minister met het verzoek ten spoedigste de ta rieven te willen vaststellen voor de buitenritten en, na een onderzoek in tallooze vergaderingen van de krin gen, waarin de huurauto-ondememers in Nederland bij den organisatorischen opbouw van het vervoer in dezen bond zijn vereenigd, is reeds overeenstem ming bereikt omtrent een voor geheel Nederland uniform vast te stellen mi nimum tarief. Dit tarief is tegelijker tijd voorgelegd aan den minister, als zijnde gewenscht door het bedrijfsle ven na ondervinding in de practijk en .het zou moeten zijn: tot 4 personen 8 cent per kilometer en voor meer personen 10 cent per kilometer, geen aanslag, wachttijd 80 cent per uur. Indien de minister op dit denkbeeld ingaat, zullen de moeilijkheden, welke voor het huurautobedrijf in tallooze gemeenten bestaan, volgens de mee- ning van de ondernemers, vereenigd in den B.B.N., haar oplossing hebben gevonden. Wij handhaven nagenoeg dezelfde scherpe prijzen als vóór September 1939. Gepoogd, bekend stadgenoot geld af te persen. Naar wij vernemen, heeft de politie tijdig kunnen ingrijpen in een chan- tage-zaak, waarbij twee mannen poog den een bekende Haagsche persoon lijkheid, onder bedreiging van eenige duizenden brochures met onthullingen over zijn privé-leven te zullen ver spreiden, een zeer aanzienlijk bedrag af te persen. Het slachtoffer, dat zoo verstandig was op deze bedreiging niet in te gaan, waarschuwde de politie, die op zijn aanwijzing beide mannen arresteerde. Het zijn de 29-jange chauffeur P. G. H. en de 69-jarige varensgezel J. K., beiden uit de residentie. Beide verdachten zijn na verhoor voor den officier van Justitie geleiden in het Huis van Bewaring ingesloten. De heer Graadt van Roggen treedt af als secretaris-generaal Antwoordende op sprekers, die ter bestrijding van de spionnage uitbrei ding van den staat van beleg hadden gevraagd, heeft de minister van Defen sie hedenmiddag in de Eerste Kamer verklaard, dat de geheime inlichtin gendienst, de justitie en de politie, reeds krachtig de spionnage bestnj-. den. In voorbereiding is een Kon. besluit, waarbij de staat van beleg over een grooter gedeelte des lands zal worden afgekondigd. Indien het noodig zal blijken, zal de Regeering niet aarze- ken, het geheele grondgebied in staat van beleg te verklaren. In grooten eenvoud heeft vanmiddag in het crematorium op Westerveld te Velscn, de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van mr. H. P. Grobbee, oud-officier van Justitie, bij den Raad van Justitie te Semarang, overleden alhier. Aanwezig waren mr. J. J. W. Eekhout, oud-Ind. ambtenaar, J. L. v. Laer, oud- inspecteur van Financiën in Ned.-Indië uit Bentveld, S. G. H. Crommelin uit Amster dam, G. W. F. Margadant, leeraar klas sieke talen en secretaris van „Oefening Kweekt Kennis”, waarvan de overledene jarenlang bestuurslid is geweest. In den stoet kwamen mede mr. H. Vail- lant en mr. J. H. v. Laer, rechter in de Haagsche rechtbank. Er werd niet gesproken. De organist speelde het Largo van Handel en het dalen van de kist Ases Tod de Peer Gynt-Suite van Grieg. Overeenstemming tusschen Bena- en Regeering. Heden is nopens het verleenen van credieten voor scheepsbouw tusschen de Bcnas en de Regeering overeen stemming bereikt. De leeningen zullen voor 20 jaar gelden en thans is reeds voor ongeveer 8 millioen aan leeningen voorbereid De rente zal 4>£ procent bedragen, waarvan 2% procent cumulatief. Er zullen alleen rente en aflossing moeten worden betaald, wanneer de bedrijfs- overschotten dat toelaten. De credieten zullen dus geen nor male vaste lasten op het scheepvaart bedrijf leggen. Bij de verdeeling van de bedrijfs- overschotten zullen eerst afschrijvingen volgens goed koopmansgeld geschieden en daaruit trekt men 5 pCt. voor de aflossing der leening. 2% pCt. van het aandeelenkapitaal blijft aan de ree- derijen en aan de Benas en de reede- rijen komt fifty fifty van de volgende 2 pCt. der reeds genoemde 4% pCt. Van de resteerende winst zal 40 pCt. voor aflossing der leening worden be steed. Er blijft dus 60 pCt. aan de reederij. De aflossingstermijn zal nooit meer dan 10 pCt. van het geheele lee- ningsbedrijf mogen beloopen. BEJAARDE VOETGANGER GEVALLEN. Gistermiddag is op den Loosduin- scheweg bij de Mcidoornstraat de 80- jarige J. E. L., wonende op de Mient, gevallen en heeft het linker heupbeen gekneusd. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Woensdagavond was de heer H. G. v. D,. vertegenwoordiger der N.V. Aïda sigarenfabrieken te Eindhoven met zijn auto op weg van Limburg naar Eindhoven. Op den weg tusschen Maarheeze en Leende ongeveer ter hoogte van de Ka tholieke kerk te Leende werd hem door een militair een sein tot stoppen gegeven. De heer v. D. stopte terstond en mocht weer spoedig verder rijden. Eenige honderden meters verder op den weg van Valkenswaard trad hem weder een soldaat tegemoet, die een teeken tot stoppen gaf Ook nu wilde de heer v. D. de auto terstond doen stilhouden, maar direct daarop gaf de militair een tweede tee ken, hetwelk de heer van D. beschouw de als een bewijs, dat hij weer verder mocht rijden. Hij reed dan ook door, maar terstond loste de militair, naar de „Msb.” meldt, eenige schoten op den wagen. De kogels drongen door een reserveband, een zij wand en een zitting van den wagen en kwamen in de zij en één der voeten van den heer v. D. terecht. Hij stopte oogenblikkelijk en stapte uit. Het bleek, dat hij hevig bloedde. Terstond heeft men hem vervoerd naar het R.K Binnengasthuis te Eindhoven, waar bij onderzoek bleek, dat geen levensgevaar bestond. Naar wij vernemen is de 21-jarige koopman M. die Zondagnacht in het woonwagenkamp aan den Langen Kleiweg te Rijswijk een revolver- aanslag pleegde op den paarden- handelaar B., en daarbij twee revol verschoten heeft gelost, waardoor deze in het been werd gewond, hedenmor gen voor den officier van Justitie ge leid en in het Huis van Bewaring alhier ingesloten. De man, die aanvankelijk ontkende den aanslag te hebben gepleegd, is reeds op verschillende eerder door hem afgelegde verklaringen teruggekomen, maar een positieve bekentenis heeft hij niet afgelegd. Ook de revolver waarmee hij den aanslag pleegde, is nog niet gevonden. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderpiein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10 30 en 12 uur en monde ling tusschen 12 30 en 2.30 uur: een foto-album, een contributieboekje v, d. J.M.V C., een gordijn, en enveloppe met foto's en negatief een zwarte zeil doeken regenbroekspijp met ritssluiting, een rijksdistributiekaart, een ongemerkt damesrijwrei, een wieldop van auto, een motorbril, een rubber kaptears, een zwar te gummi rijwéelhandkap, een linker gym nastiekschoen, een zakmesje met parel moeren heft, een lederen gereedschappen taseh, itjh gereedschap en boterhammen, eenlederen taech, inh. een leesboek getitdw „Veimalen uit Marokko’ een hee- renrijwtel merk „Batavier", een bruin kin- derschoentje, .een groene kinderportemon- naie inh 2J cent, een omhulsel autoetop- lichj, diverse.steutels, handschoenen, rij- wiefceèastin^werken en ceintuurs, een vetrt^taatje en beteettngmerk aan vetertje. Bij «de navolgende ihgezetenen: een verchroomde dwmespolshorloge aan lederen bandje. Bos, Otidemansstraat 147;’ een zeemlederen lap, Maagdepalmstraat 33; een rond verchroomd damespolshor- loga,^Merkeste»jii, Notenplein 115; een oranje'zakdoek, éen patroon voor een kus sentje,1 een zwarte bontknoop een H T M - kaart, een pakje inh veters en klossen garen, een oude zwarte dameshoed, een kleurboekje. een wit geruit doekje, diverse parapiuie'i, diverse handschoenen, een i tasohje inh. paspoort enz., Vroom eni Dreesmann. Spuistraat; een blauwe porte-i moonaie met inhoud, Stevinstraat 247; een rood kinder.taschje inh. ƒ0.13. v. d Hey- den, Btatentean 103b, tel. 553888; een por- temonnaie met inhoud, Naguëtte, Denne- weg 4; een ongemerkt heerenrijwiel, Knij- nenburg, Nieuwstraat 26; een cypersche kat, C. A. Meershoek, J. de Weertstraat 30; een bril met hoornen montuur. L. M. Toet, Soestó’ijkscheplein 19; een zwart le deren dameshandsehoen, Kuijler, Min- streelstraat 116: een lederen motorhand- schoen, v d. Heuvel, Scheepersstraat 89; een roode step op luchtbanden. Wiesche Engelenburgstraat 3; een grijze deken met roode streep, Duivenbode. Joubertstraat 149; een paar gymnastiekschoenen, twee witte sokjes, een witte ceintuur, een zwar te gymnastiekcostuum ten name var R Bollande .Siierendrecht, Spionkopstraat 106; een rozenkrans in lederen étui, M v. Rij, v. Mierisstraat 159; een portemonnaie pA 4 Ir j I - a W- w» W Valk, Fahrenheitstraat 513a; een maand trajeeikaart der stadslijnen, t.n.v Buch- baum, J. de Groot, Amst. Veerkade lla.i 2 x bellen; een zwartgelakt heerenrijwiel Ned. fabr., No. 49102, C v d. Berg, Bier kade,24; 2 kaften, Rossmölder, Calandplein 19; een rocxj lederen damesportemonnaie met inhoud, W. Niessen, Delftschelaan 64; een nikkelen rozenkrans, Regentesselaan 336; een zwart wollen dameshandschoen, Rumpol*, Sweelinckplein 22; een rijwielbe- lastiQgiperk aan leertje, Sanders, Ane- mooBStraat 21; 2 baaltjes bloem, L Zui- derwijk, Spui 271; een heerenrijwiel merk „Magneet”, Sleijffels, v Galenstraat 19: een verchroomd damespolshorloge met idem bandje, J. v d. Merwe, Stuwstraat 8, gevonden op 29-2-1940; een witharig Malthezer Leeuwtje, W v. Duin Vuur torenweg 10; een parkiet mevr Hoek. Ruychrocklaan 28: een koperen medaillon met bloemmotief, Jongmans, Keizerstraat 60a; een hondenpenning 8999, L. Buis An- kerstraat 71; een halsband met honden penning 4597, Stout, Ant. Heinsiusstraat "-1 i..:.. suikerbon, Bergakker, Tak van Poort- >ten en een bond, Asyl, In de heden te Utrecht gehouden vergadering van het algemeen be stuur van de Koninklijke vereeniging tot het houden van jaarbeurzen in Ne derland werd besloten tot reorganisa tie van het bestuur. Een desbetreffend voorstel tot sta tutenwijziging zal aan de ledenverga dering worden voorgelegd. De leiding blijft in handen van den raad van beheer, onder toezicht van een algemeen bestuur. De functie van secretaris-generaal zal worden opge heven en ingesteld wordt een directie, bestaande uit twee directelireneen belast met de dagelijksche leiding en een belast met de technische aange legenheden. Het toezicht op de dagelijksche lei ding van zaken zal opgedragen worden aan een gedelegeerd lid van den raad van beheer. In verband met bovenstaande is, in afwachting van de tot standkoming der statutenwijziging, met ingang van 1 Mei a.s. op zijn verzoek den heer W. Graadt van Roggen op de meest eervolle wijze ontslag verleend als se cretaris-generaal der Koninklijke Ne derlandsche jaarbeurs, terwijl te zelf- der tijd het algemeen bestuur hem a an wees als gedelegeerd lid van den raad van beheer. Tot directeuren werden benoemd mr- Milius, secretaris van de Ka- met inhoud en roode oversluiting, mevr^ mer van Koophandel en fabrieken te Men zal zich herinneren, dat korten tijd geleden een inwoonster van de residentie een voorwaardelijke gift van 250 aan de Haagsche Vereeniging voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp heeft ge daan. Zij had zich bereid verklaard onmiddellijk 250 te storten, onder voorwaarde dat vóór 12 Maart a.s. tien andere personen uit eigen middelen hetzelfde zouden doen. Dit bedrag van 2500 heeft de ver eeniging en 't gaat nu al hard naar den 12en Maart toe nog niet bij el kaar. De geeefster heeft thans goed ge vonden, dat het geld bijeengebracht wordt in kleinere giften, n.l. van 100 of daarboven, en tevens, dat niet alleen particulieren maar ook vereenigingen hun gift kunnen storten. Het bestuur der vereeniging Vrouwelijke Vrijwillige Hulp, dat nu spoedig het benoodigde bedrag bijeen zal zijn. Want om goed te kun nen werken, heeft deze vereeniging met haar zoo mooie doel veel geld noodig en is het van belang, dat zij haar ar beid op een stevige basis kan beginnen. Men kan storten op postgironummer 376900 van de penningmeesteecsse der De viaductbouw, eenige maanden ge stagneerd door de vorst, is weer met kracht aangepakt Thans zijn ook aan dt zijde van den Boschstraat de eerste stalen kolommen verrezen, waarop het viaduct komt te rusten. Er zal nu zoo spoedig mogelijk wor den begonnen met de montage van de staalconstructie, waarvan de onderdee- len, evenals de kolommen, bij de werf Gusto v.h. de fa. Smulders te Schiedam worden vervaardigd. De eerste der zware hoofdliggers, welke een gewicht van 20 ton hebben bij een lengte van 24 meter, zal een de zer dagen uit Schiedam worden aange voerd. Het transport van dit enorme ge vaarte over den weg eischt speciale voor zieningen. Het zal geschieden per trac tor met oplegger, terwijl onder den staart van den balk nog een bestuur baar wielenstel wordt geplaatst. In de montage komt het eerst het viaductgcdeelte over de verbindings- baan S.S.H.S.M aan de beurt. Na Paschen hoopt men te kunnen beginnen met die van het vak over de hoofdbaan naar Gouda. Inmiddels zal ook een aanvang zijn gemaakt met het aanbrengen van de betonplaat, welke op het staalskelet wordt gelegd en die den rijweg en de voctgangcrspadcn zal dragen. De aan besteding van dit onderdeel van het werk geschiedde reeds eenige maanden geleden. Ook de bouw der gesloten opritten, een zandlichaam besloten tusschen ge wapend betonmuren, zal weldra be ginnen, mét den aanleg van den dub belen rijweg van de v. d. Boschstraat tot de Adelheidstraat. Het geheele werk zal, indien geen tegenslagen voordoen, op einde van dit jaar gereedkomen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21