De strijd Wiborg om luchtaanvallen Minister Kingsley Wood de over Opnieuw op schepen Venkafie WINTER Sr kloven, schrale en schrijnende huid. Snel genezen met STERAVIT. Een uitstekend huid- en wondmiddel. STERAVIT Chili Noorsch protest te n i in staat hard toe te slaan Britsche vliegtuigen boven Polen Mijnramp in Een Italiaansch schip in brand geschoten t Bombardements- luchtmacht i viiegtuigen t om i KATTETONGEN Fransche legerberichten Duitsch legerbericht Russen zouden den Finschen tegenstand onderschat hebben Het Finsche legerbericht Russisch legerbericht DIRECTE HULP bu Minister Campinchi over den zee-oorlog EERSTE BLAD, PAGINA 2. FRANKRIJK. TTAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 8 MAART 1940. In totaal werd bijna 2430 k.m. afgelegd Inzake het torpedeeren van de „Eika” De Fransche marine vernielde 12 Duitsche onderzeeërs Nog 5 Italiaansche kolenladingen in beslag genomen Twintig dooden bij een treinbotsing Duitsche vlieger opgepikt Tal van slachtoffers Duitsche verkenningsvluchten bij de Britsche kust De Britsche vliegtuigen boven Duitschland n TIP VAN BOOTZ Hevige ontploffing bij de Britsche Oostkust De geallieerde vliegtuigaankoopen in Amerika Wat Frankrijk naar Finland stuurde Sumner Welles bij Lebrun en Daladier ENGELAND. Zie verder le blad, pag- RECLAMES. Inz. H. W. te Arnhem, ontv. 'n £1. TIP. Het convooien-stelsel. men er met Naturel- chocolade Het telefoonverkeer met Stock holm op niéuw gestaakt. Uit Londen wordt gemeld, dat Stock holm vanochtend opnieuw geweigerd heeft telefoongesprekken toe te laten. ver niet zou doen. Een FinschRussi sche vrede zou misschien kunnen be- teekenen, dat Scandinavië zijn neutra liteit in den grooten oorlog zou kun nen bewaren. Doch een eventueele wil van sovjet- Rusland te onderhandelen wil niet zeg gen, dat reeds positieve resultaten zou den zijn verkregen. Het is dus beter zich geen illusies te maken, doch voort te gaan Finland met al onze kracht te steunen met wapenen en vrijwilligers en onze eigen verdediging tot, de grens van het mogelijke te versterken. Deensche vlieger omgekomen. De Deensche luitenant-vlieger Kris tensen is de vierde vrijwillige Deen sche vlieger die in Finland om het leven gekomen is. Kermit Roosevelt beëedigd. Kol. Kermit Roosevelt, een bloedver want van president Roosevelt heeft gis teren den eed ufgelegd als leider van de Britsche vrijwilligers in het Finsche leger. De eed werd afgenomen door den Finschen gezant te Londen, Grip- penberg, in het bureau voor hulp aan Finland te Londen. De kolonel droeg de uniform van de internationale brigade in Finland. Fijne chocolade; 25 ct. p. ons. In aardige doosjes 25 ct. De Lauro” Het Noorsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft een rapport ont vangen van den commandant van de Duitsche onderzeeboot, die op 29 Ja- ming van de Fransche autoriteiten zijn ook op Fransch gebied een aantal, op leidingscursussen voor vliegers inge steld. Het Noorsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft daarop te Berlijn in de meest krachtige bewoordingen ge protesteerd tegen deze torpedeering, die gekenmerkt wordt als een grove schen ding van het internationale recht en de internationale regelen, welke voor den oorlog ter zee gelden. Het ministerie be houdt zich het recht voor, schadever goeding en voldoening te eischen en verzoekt de Duitsche regeering de noo- dige stappen tegen den duikbootcom- mandant te ondernemen. Japan steunt het Italiaan* sche standpunt. De woordyoerder van het Japansqte departementvan buitenlandsche zaten heeft verklaard, dat de Japansche re geering het standpunt van de Italiaan sche regeering deelt inzake de aanhou ding van de Italiaansche kolenschepen door Engeland. Een reddingboot aan de Oostkust van Engeland, heeft van boord van het Ita liaansche schip „Amelia Lauro”, dat gisteravond op eenige mijlen uit de En- gelsche kust door een Duitsch vliegtuig was gebombardeerd en in brand ge schoten, 29 man o.w. drie gewonden, gered. Gisteren is een op weg naar Zwe den zijnde sneltrein ingereden op een trein, welke op weg naar Tornio was. Hierbij zijn 20 passagiers gedood, onder wie 16 geëvacueerde kinderen van nog geen 12 jaar oud. Verhooging gages bij de Belgische koopvaardij. Na langdurige besprekingen tusschen de afgevaardigden der reeders, koop- vaardij-officieren en vakvereenigingen in België, is overeenstemming bereikt over de verhooging der gages geduren de den oorlog. In de gevaarlijke zóne bedraagt de verhooging 115 procent voor vracht- en mailschepen en 130 procent voor tank schepen. Buiten de gevaarlijke zóne be draagt de verhooging resp. 70 en 85 pro cent. Voor schepen, welke ontplofbare stoffen aan boord hebben, wordt de toeslag verhoogd met 25 procent. Een der leden Van de bemanning van een Duitsch vliegtuig, dat gisteren ter hoogte van de Schotsche kust was om laag geschoten, is door een vaartuig Duitsche vliegtuigen, die voor zijn oorlog voortduurt, hoe meer de kansen voor Scandinavië te worden meege sleept in het groote conflict toenemen. Inmenging der Westelijke mogend heden zou ons nopen partij te kiezen in het groote conflict. Dit zou een tra gische keuze zijn, welke het volk lie- neutraal' schip te hebben vernield, in tegendeel, zij aarzelen niet neutrale schepen, die in nood zijn, te hulp te komen. Tenslotte zeide de minister, dat gis teren het slagschip „Jean Bart” van stapel is geloopen. Om defensieredenen is dit strikt geheim gehouden. Dit schip meet 35.000 ton en is bewapend met twee vierlingtorens met geschut van 382 m.m., dat granaten van 900 k.g. meer dan 40 k.m. ver schiet. De snel heid bedraagt meer dan 60 k.m. per uur. Het ongeluk geschiedde terwijl het pikdonker was en een verblindende sneeuwstorm woedde in het station Littela, nabij Tampere. De sneeuwstormen waren oorzaak, dat de machinist niet zag, dat het signaal op onveilig stond. opgepikt. De man bevond zich in een rubberbootje, waaraan zich, naar men zag, twee anderen hadden vast geklampt. Zij verdwenen evenwel in de diepte, aleer men hen kon bereiken. Gisteren heeft bij Coronel in Chili een ontploffing plaats gehad in een schacht van de Schwager-steenkolenmij» nen, die onder den zeebodem ligt, vijf mijl van de kust af. Reeds zijn 294 lij. ken en 100 gewonden aan de opper, vlakte gebracht. Volgens Havas bevonden zich 5000 man in de kolenmijn, toen de ontplof, fing ontstond. United Press meldt daarentegen, dat er minstens 8 dooden en 93 gewonden zijn. De voorman Aifonzo Ramos, had aan den correspondent medegedeeld, dat er 100 man in de schacht waren. Hij zei, dat de ontploffing de stutten -met een oorverdoovend lawaai wegsloeg. Men liep naar den bodem van den schacht en keerde daarop terug maar het vuur en de gasontwikkeling maakte, dat van iedere reddingpoging moest worden af gezien. - - r ,|E van Flensburg om te keeren en in Westelijke richting weder te verdwij nen. Een ander vliegtuig is ook bij Norden, dus in den uitersten N.W.-hoek van Duitschland, even boven de Duit sche kust geweest. Alle andere vliegtuigen zijn reeds in de buurt van Helgoland teruggedreven. In den afgeloopen nacht zijn opnieuw succesrijke verkenningsvluchten ge maakt naar de Britsche Oostkust, meldt het Duitsche nieuwsbureau. Daarbij zijn in het geheel elf in Britsch convooi of met afgeschermde lichten onder de Britsche Oostkust va rende koopvaardijschepen met een tota len inhoud van ongeveer 30.000 bruto- registerton tot zinken gebracht of zwaar getroffen. Alle deze onderneming waren ingezet, zonder verliezen teruggekeerd. Hij zat met haar in t’t café’tje en fluisterde: „Schat, zeg [mij, hoe heet je?” Zij verstond hem verkeerd (Zijn vraag werd [genegeerd) „TIP VAN BOOTZ”, riep fze, „engel, dat weet je?” Naar aanleiding van de Britsche mededeeling, dat gisternacht Britsche bommenwerpers boven Noord-Westel. Duitsche steden en havens hebben ge vlogen, deelt het Duitsche Nieuws bureau mede, dat uit de inlichtingen, welke in bevoegde Duitsche kringen zijn ingewonnen, blijkt, dat een Britsch vliegtuig inderdaad boven den uiter sten Noordelijken hoek van Duitsch land geweest is, om daarna ter hoogte Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt: Opmerkelijke activiteit van Fransche en Duitsche patrouilles <-p de OoSte- lijkë hellingen van de Vogezen. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Een vijandelijke over val in de streek ten Zuidoosten van de Nied is mislukt. De Britsche commissie voor de con trole op den vijandelijken export heeft besloten nog vijf ladingen kolen aan boord van Italiaansche schepen in be slag te nemen. In totaal zijn thans 13 ladingen prijs verklaard. De samenwerking Frankrijk. Ten aanzien van de nauwe samen werking met Frankrijk zeide de minis ter nog, dat tusschen beide landen geheim materieel wordt uitgewisseld en cat beiderzijds nieuwe vindingen worden bekend gemaakt, Met U*»teaa- Vanochtend vroeg is ter hoogte van de Oostkust van Engeland een hevige ontploffing gehoord. In den afgeloopen nacht heeft zich eveneens een ontploffing voorgedaan, welke niet minder hevig was dan de eerste. Drie gewonden, die door een redding boot bij een haven aan de Oostkust werden opgepikt, zijn in een ziekenhuis opgenomen. De geallieerde aankoopmissie te New York deelt mede, dat de volgende week onderhandelingen zullen beginnen met de Amerikaansche vlregtuigfabrikanten over den aankoop van vliegtuigen, mogelijk tot een waarde van een mil liard dollar. De vliegtuigen zouden zoo mogelijk nog dit jaar moeten worden geleverd. nen, 500 machinegeweren, 400 zee- mijnen. 200.000 granaten en 20 millioert patronen. Het Duitsche legerbericht van heden ochtend luidt: Aan het Westelijk front behalve plaatselijke activiteit van de artillerie geen bijzondere gebeurtenissen. In den nacht van 6 op 7 Maart en van 7 op 8 Maart is het luchtwapen opnieuw met succes opgetreden tegen de Britsche Oostkust. Hierbij werden ondanks den krachtigen afweer in ’t ge heel elf in Britsch convooi of met afge schermde lichten langs de Britsche Oostkust varende koopvaardijschepen tot zinken gebracht of zwaar getroffen. Alle Duitsche vliegtuigen, die voor deze onderneming waren ingezet, zijn zonder verliezen teruggekeerd. Een voor verkenning in Noord-Schotland uitge zonden vliegtuig wordt vermist. In den nacht van zes op zeven Maart zijn enkele Engelsche vliegtuigen de Duitsche bocht binnengevlogen. Op een toestel na zijn alle overige nog voor het bereiken van de Duitsche kust de terug vlucht aangevangen. Bij vijandelijke vluchten naar Noord en West-Duitschland werd in den nacht van zeven op acht Maart Deensch en Luxemburgsch territoriaal gebied ge schonden. .ox r-lt, De pogingen van de Russen om oyer het ijs van de Finsche Golf op te ruk ken en vasten voet te krijgen aan de Zuidkust zijn op zijn minst voor eenigen tijd gestuit door een teisterend machine- geweervuur en door voortdurende lucht bombardementen. Berichten van Fin sche verkenners en verkenningspatrouil- les gaven te kennen, dat de Russen thans een herverdeeling van hun strijd krachten op groote schaal ondernemen. fHet is echter niet duidelijk, of de Fin nen zullen komen te staan tegenover nieuwe aanvallen over het ijs, dan wel of de roode troepen zich Voorbereiden op een verdubbelden aanval op de land zijde. -Finsche militaire kringen gelooven, dat de Russen de kracht hebben onder schat van' den Weerstand, die zij zouden ontmoeten te Wiborg en een nieuwe schikking van hun troepen dienovereen komstig moeten opstellen. Bij de jong ste gevechten leden de Russen weer zware’ verliezèh. Men gelooft, dat de Finsche verliezen ook betrekkelijk groot zijn geweest en dat ér-zeer talrijke slachtoffers zijn ge vallen onder de officieren. vHet Finsche legerbericht van giste ren luidt Te land op het Westelijke deel van de landengte van Karelië heeft de vijand op 6 Maart een reeks hevige aanvallen gedaan op de Noord-West- kust van de baai van Wiborg. De strijd om het bezit van de eilanden in dit gebied en de schiereilanden voor de monding van de baai duurt voort. De vijandelijke detachementen, welke over het ijs opdrongen, hebben groote verliezen geleden door het vuur van de Finnen. Meer dan dertig tanks wer den vernield. Tusschen de haai van Wiborg en de Vuoksi hebben de Finnen plaatselijke aanvallen van den vijand af geslagen. Hierbij veerden 17 tanks vernield. Bij de Taipale is een aanval, welke door langdurig artillerievuur was voorbereid afgeslagen. ■Ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer heeft de vijand aanvallen gedaan op het eilandengebied van Pitkarante eilanden, welke door de Russische troepen waren bezet, zijn veroverd. In de richting van Uoma werd een Russische aanval afgeslagen, bij Kol- laanjoki duurt de strijd nog voor.t. Meer naar het Noorden bij Kuhmo wer den de aanvallen af geslagen. Verder valt van het front niets te melden. In de Finsche golf heeft de vijand opnieuw gepoogd over het ijs door te dringen in de richting van het eiland Haapasari en de Violahti-eilanden. De poging werd verijdeld. De Finsche luchtmacht heeft verken ningsvluchten uitgevoerd en Russische afdeelingen, welke over het ijs in de Finsche golf en in de baai van Wiborg oprukten, gebombardeerd. Het optreden van de vijandelijke luchtmacht was vooral hevig bij Kotha, Virolahti en de baai van Wiborg. In het Noorden des lands heeft de vijand Vuokatti en Sotkamo gebombardeerd. Volgens bevestigde berichten is een Russisch bombardementsvliegtuig neer geschoten. Verder werd bevestigd, dat gisteren nog twee toestellen zijn neer gehaald. land sedert de oprichting van dit de partement heeft gekend. Om redenen van ’s lands veiligheid werd de begroe ting nominaal ingediend. Zij werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De minister deelde o.a. mede, dat de Britsche luchtmacht in Frankrijk reeds meer dan 1000 vluchten heeft gemaakt, bij dag en bij nacht, tot ver in het vijandelijke land. Sprekende over de marine-luchtmacht zeide de minister, dat een enkel com mando thans reeds 100.000 man telt, dat is de sterkte van de luchtmacht een jaar geleden. De afdeeling ge vechtsvliegtuigen, welke verantwoorde lijk is voor de verdediging van het Ver- cenigde Koninkrijk, heeft haar activi teit uitgestrekt tot de bewaking van de kust, bescherming van convooien, de visschersvloot en van de neutrale scheepvaart. Zonder een enkel verlies van eigen vliegtuigen zijn 40 Duitsche toestellen omlaag gehaald aan de kust, terwijl talrijke toestellen niet meer naar huis konden terugkeeren. Wat de jn Duitschland neergeworpen Het Russische legerbericht van giste ren meldt Op zeven Maart geen belangrijke ge beurtenissen. Aan het Noordelijke front hebben de sovjettroepen de stad Nautsi, op 153 k.m,. ten Zuiden van Petsamo gelegen, bezet. In het Noordelijke ^eel van het Ladogameer, ten Westen van de stad Pitkaranta hebben de sovjettroepen de eilanden Maksimansaari, Petajasari, Pajmionsaari en Honkasaari bezet. Onze luchtmacht heeft vijandelijke troepen gebombardeerd en 15 vijande lijke vliegtuigen omlaag geschoten. Frankrijk heeft tot dusver het vol gende oorlogsmateriaal naar Finland gezonden175 vliegtuigen, 496 kanon- Het Britsche departement van lucht vaart heeft vanochtend bekend gemaakt: In den afgeloopen nacht heeft de koninklijke luchtmacht de patrouille- en verkenningsvluchten boven uitge breide streken vijandelijk grondgebied voortgezet. Tijdens deze operaties hebben onze vliegtuigen West Poten verkend en bo ven de stad Posen gevlogen. Dit is de eerste keer, aldus Reuter, dat wordt medegedeeld, dat vliegtuigen der .koninklijke luchtstrijdkrachten bo ven Poten zijn geweest. De vliegers waren uit Engeland recht streeks naar Posen gevlogen en keerden vandaar naar Frankrijk terug. Zij heb ben bijna 2430 k.m. afgelegd en zijn bijna tien uur in de lucht geweest. Er is uit zoeklichten naar de vlieg tuigen gezocht, doch slechts één der vliegtuigen werd onder vuur genomen. Bovèn Noord-Duitschland was een Duitsch gevechtsvliegtuig waargenomen, doch dit heeft niet geprobeerd aan te vallen. Boven Poten werden in ’t Poolsch gestelde pamfletten uitgeworpen. Te om streeks 10 uur ’s avonds werd, volgens een der vliegers Posen bereikt. Sumner Welles heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan president Le- brun op het Elysée, met wien hij een onderhoud van meer dan een uur had. Daarna heeft minister-president Da- ladier den Amerikaanschen onder* staatssecretaris ontvangen. „Ik ben zeer voldaan over mijn on- onderhoud met Sumner Welles en over zijn bezoek”, aldus verklaarde Dala dier tegenover den Reuter-correspon- dent, enkele minuten nadat Sumner Welles het departement van oorlog had Verlaten. Oorspronkelijk had het onderhoud een uur zullen duren, doch dit werd verlengd tot 1 uur en 40 mi nuten. Welles heeft vanmorgen een onder houd gehad met den Senaatsvoorzitter Jeanneney en den Kamervoorzitter Herriot IMPORTEUR 0. LINDNER CO. SINGEL 115 AMSTERDAM-C, In het Britsche Lagerhuis heeft gis- teren de minister voor luchtvaart, Kingsley Wood, zijn begrooting inge diend, welke de grootste is, die Enge- vlugschriften betreft zeide hij, dat een aanzienlijke hoeveelheid bewijzen zijn, dat deze vlugschriften gelezen worden door een zeer groot aantal per sonen ondanks de zware straffen, waarmede deze menschen bedreigd worden. De vlugschriften zouden zeer wel van aanzienlijke waarde kunnen zijn op die manier. „Mij is gevraagd, of alle plannen gereed zijn voor het geval, dat besloten wordt, dat de bom- bardementsstrijdkrachten van dit land gebruikt moeten worden voor operaties van zekeren omvang. Ik geef in dit opzicht een onvoorwaardeiijke verze kering. De luchtmacht zou maar al te bereid zijn om tedere opdracht te aan vaarden, welke haar door de regeering en het land zou worden toevertrouwd. Over de convooien deelde de minis ter mede, dat 700 convooien door de luchtmacht werden geëscorteerd. Meer dan 100 vijandelijke duikbooten wer den gezien en meer dan 60 aanvallen zijn gedaan. Nog nooit heeft een zoo nauwe samenwerking bestaan tusschen vloot en luchtmacht. In Canada, Australië en Nieuw Zee land zijn opleidingen voor vliegers in het teven geroepen, welke per jaar 20.000 vliegers en 30.000 andere leden van de bemanning kunnen opleiden. Iedere maand worden nieuwe toestel len geleverd en verscheidene nieuwe fabrieken worden in dienst gesteld, terwijl nog talrijke nieuwe fabrieken worden gebouwd. In het afgeloopen jaar is de productie verdubbeld. De gevechtskracht van de Britsche lucht macht is in het afgeloopen jaar ver dubbeld. Duitschland heeft ongetwijfeld een sterke en machtige luchtvloot en indien een aanval van den vijand komt, dan zal deze niet zonder verliezen aan menschenlevens en ma terieel worden afgeslagen, doch we twijfelen niet, dat ons volk een gelijken moed zal toonen, als andere volken onlangs hebben getoond. Bovendien kunnen we de verzeke ring geven, dat de sterke luchtverde- digingsorganisatie, welke is opgericht, den vijand zware verliezen zal toe brengen en dat onze bombardements vliegtuigen klaar en in staat zijn om hard toe te slaan en voortdurend toe te slaan, opvarenden van de „Amelia hebben verklaard, dat vier bommen op hun schip waren gewor pen. De drie gewonden hebben been breuken en andere kwetsuren. Vete opvarenden hebben een groot deel van hun bezit verloren. Een man van de „Amelia Lauro” is door granaatsplinters gedood. Het Engelsche stoomschip „Rosedene” (376 ton) werd eveneens in de Noord zee met machinegeweren beschoten. Twaalf bommen werden geworpen, die echter alten hun doel misten. De kapi tein en de tweede officier werden licht gewond. Ook het vliegtuig werd bescho ten. Het schip heeft een haven aan de Oostkust bereikt. De Fransche minister van marine, Campinchi, heeft voor de pers een uit eenzetting gegeven van de resultaten van den oorlog ter zee in de eerste zes maanden. Hij verklaarde, dat de geallieerden meer dan ooit meester zijn op zee, behalve in de Oostzee. Meer dan 2000 schepen hebben in de Fran sche convooien gevaren, waarvan slechts 4 verloren zijn gegaan. Niet tegenstaande mijnen, onderzeeërs en vliegtuigen zijn de Fransche havens en overzeesche verbindingen vrij. Geen enkel Fransch oorlogsschip is tot zinken gebracht, de vijand valt vooral de koopvaardijvloot aan. Vijftien vaartui gen van de Fransche koopvaardijvloot met in totaal 71.500 ton zijn tot zin ken gebracht, doch indien men reke ning houdt met de nieuwe schepen, welke van stapel zijn geloopen en de buit gemaakte schepen, welke bij de Fransche koopvaardijvloot zijn ge voegd, dan komt men tot de conclusie dat het totale tonnage van de Fransche koopvaardijvloot slechts met 2 procent is verminderd. Ook worden de verlie zen, welke aan geallieerden en neutra len worden toegebracht, niet grooter In Februari werden 196.935 ton tot zinken gebracht en in Januari 199.080 ton. Ook is het totaal aantal schepen dat in Februari op mijnen is geloopen even groot als in October, de maand welke voorafging aan de verrassing van de magnetische mijnen. De Fran sche marine heeft voor bijna elk koop vaardijschip, dat verloren ging, een onderzeeër tot zinken gebracht. Twaalf vijandelijke duikbooten zijn vernield. De minister wees er vervolgens op, dat de duikbooten thans voornamelijk schepen van de neutralen aanvallen Hun verliezen zijn thans grooter dan die van de geallieerden. Men kan de geallieerden met verwijten een enkel ATTLEE OVER OE NIEUWE KAART VAN EUROPA. De leider van de Labour-oppositie, Attlee, heeft gisteravond in de Natio nal Club te Londen een rede uitgespro ken, waarin hij zeide, dat men niet kon beginnen met het teekenen van een kaart van Europa, alvorens wist wat voor soort Europa wen wenscht en wat voor betrekkingen wen wil vestigen tusschen de verschillende naties. Wij erkennen, dat de Duitschers een levensrecht hebben, maar wij erken nen dat recht ook voor de Tsjechen, de Poten en de Finnen, evenals voor de Russen. Wij eischen een plaats m de zon voor Indiërs en de Afrikaners. Wanneer er een wereldregeling moet komen, dan moet een einde gemaast worden aan de agressie. De oorlog 18 ons opgelegd, wij hadden geen keus, wanneer wij niet wilden, dat alles wat ons dierbaar is, onder den voet werd geloopen. De geest zelf van het Hitle- risme moet vernietigd worden, voordat de vrede kan worden verwezenlijkt." NIEUW OORLOGSCREDIET. De „Times” meldt, dat de minister van financiën Woensdag in het La gerhuis een verder groot crediet zal vragen voor de oorlogsuitgaven. De „Times” verwacht, dat het aan te vragen crediet minstens even groot zal zijn als dat in September werd aangevraagd. Het betrof toen een be drag van 500 millioen pond sterling. nuari het met een lading zout van Spanje naar Noorwegen op weg zijnde Noorsche stoomschip „Eika” heeft ge torpedeerd. Volgens dit rapport heeft de „Eika” zigzag gevaren en waren geen neutraliteitskenmerken zichtbaar. Ook beweert de duikbootcommandant, dat het schip getracht heeft de duik boot te rammen en dat de duikboot, om den aanval af te slaan, een torpedo heeft afgevuurd. Op het laatste oogenblik bemerkte de duikbootcommandant. dat de „Eika” een Noorsch schip was, waarop getracht werd, de bemanning te redden, doch men slaagde er slechts in, twee opva renden op te pikken. De Duitsche lega tie te Oslo heeft hieraan de verklaring vastgeknoopt, dat dit een typisch voor beeld is van de gevolgen voor neutrale schepen, die geen acht slaan op de her haalde waarschuwing der Duitsche re geering tegen onneutraal of verdacht optreden. De overlevenden hebben later bij hun verhoor voor het Noorsche hof plechtig verklaard, dat de „Eika” niet zigzag gevaren .heeft en evenmin ge tracht heeft de duikboot tot zinken te brengen. Ook verklaarden zij, dat de Noorsche kleuren duidelijk op twee plaatsen aan beide zijden van het schip waren aangebracht.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2