Eduard Peiger HEUMAIIEK DEMI'S ROEKELOOS AVONTUUR QNGELSCHE RADIONIEUWS GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN Pas °P voor W^de\Uvan Sproeten komen vroeg het voorjaar, koop tijdig een pof SpfUtOl. Bij alle Drogisten u 1 NICHOLSON, enz. HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 8 MAART 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. v. a. Drie dooden Nog geen geregelde dienst Een meevaller VERBORGEN SCHAT 1 Gevonden vliegtuigbom bij demontage geëxplodeerd DE „JAN NIEVEEN” TE LEMMER AANGEKOMEN SLACHTOFFERS VAN DEN IJSGANG TWEE JAAR IN DUITSCHE GEVANGENSCHAP INGEBRUIKNEMING DORPSKERK 33 35 Prinsestraat Torpedo gevonden Ten huize van verwaarloosden man gevonden Ex-marinevlieger uitgeput teruggekeerd f 39.— Houwer door vallend gesteente getroffen en gedood Schepen bij Beuningen op het droge RARTO-PROGR 4 MM A Zaterdag 9 Maart. V.A.R.A. I RECLAMES. RECLAMES. van Nog een bom. Waarschuwing. wen. het &.50 Berichten. 10.05, 10.20 o.m. een 0t- 4,3» Eventueel ander station, t De geneesheer Berghuis van Schier monnikoog verleende den slachtoffers de eerste hulp. Tengevolge van het ex- plodeeren van de bom zijn de ruiten van de in den omtrek gelegen huizen vernield. RIJSWIJK. Comité van O. en O. Al is het comité dankbaar voor de vele tijdschriften .weekbladen en boeken, die voor de in deze gemeente gelegerde mili tairen werden afgestaan, de stroom is ech ter langzamerhand afgenomen en daarom is het noodig, dat nieuwe bronnen wor den aangeboord. Wie nog tijdschriften of boeken be schikbaar kan stellen, doet er de militai ren een groot plezier mee. Gaarne worden ze afgehaald na bericht aan den secretaris van O. en O., Kerk- laan 57. Het gironummer van O. en O. ten name van notaris Vink is 71961. WASSENAAR. ,Alk- I in Gisteravond is te De Cocksdorp een torpedo gevonden van een vliegtuig. De steunen van het vliegtuig zaten er nog aan. Hét projectiel dat 3| meter lang iSj van Hilversum II Maart. „Breit allen mee”. Door de leerlingen der openbare scholen werd deze winter ijverig gebreid voor de gemobiliseerden, zoowel voor de marine als voor de landmacht. In totaal werden bij het Haagsche comité „Breit allen mee” 260 sjawls, polsmoffen, wanten en bivak mutsen ingeleverd. Woensdag ontdekten drie bewoners van het eiland Schiermonnikoog, de ongeveer veertigjarige F. Bandstra, R. Visser en A. van Dijk, beiden omstreeks dertig jaar, langs het strand een vlieg tuigbom. Zij wisten niet welk gevaarlijk voorwerp zij hadden gevonden. Men plaatste het achterop de fiets van een der mannen en transporteerde het op deze wijze naar het huis van van Dijk. uur de reddingboot en Reddingmaatschappij Ongeval tijdens het te water laten de „Abraham Fock” Gistermiddag omstreeks twee wilde men te Hollum „Abraham Fock” van de Noord- Zuidhollandsche te water laten voor een oefentocht. Zooals bekend wordt bij deze boot voor het transporteeren over het strand een wagen op rupswielen gebruikt. Deze wordt getrokken door enkele paarden. Bij de zee aangekomen, wor den de paarden uitgespannen en wordt de wagen met het achterste deel naar de zeezijde gekeerd, om daarna de boot in het water te laten glijden. Tijdens deze manoeuvre is gisteren de wagen van een hoogte gerold en te ver in zee gekomen. De „Abraham Fock” gleed op de normale wijze te water, dochi de wagen dreef ongeveer vijftig meter de zee op en verdween toen in de diepte, Met behulp van een bok zal men trachten den wagen te lichten. In den afgeloopen nacht is in de staatsmijn „Wilhelmina” te Terwinse- len de houwer A. Krewinkel uit'Kerk- rade door vallend gesteente getroffen -en gedood, J.te organiseeren. Voor zoover het na het bovenstaan de nog noodig is, waarschuwen wij nog eens allen dip projectielen vin den of andere voorwerpen waarvan zij den waren aard niet kennen, deze stil te laten liggen en de politie of de militaire wacht te waarschu- reddingboot „Insulinde” eiland naar Oostmahorn overgebracht, om van daar naar het ziekenhuis te Leeuwarden te worden overgebracht. Bij aankomst te Oostmahorn bleek de toestand van den getroffene zoo ernstig te zijn, dat verder vervoer niet raad zaam werd geacht. Korten tijd la ter is van Dijk overleden. De „Stuyvesant” met bemanning van de „Alkmaar” in Nederland terug Gisteravond is het s.s. „Stuyve sant” van de K.N.S.M. in Nederland teruggekeerd. Te kwart over zeven kwam het schip te IJmuiden aan. Zooals bekend, had de „Stuyvesant” de leden van de bemanning van het s.s. „Alkmaar” van dezelfde maat schappij, dat op 18 Februari nabij de Kaap Verdische eilanden is gestrand en geheel verloren ging, aan boord. De bemanning, die na de stranding een nabijgelegen rots wist te bereiken, werd opgepikt door het s.s. „Farm- sum” van de stoomvaart Maatschappij „Oostzee” van welk schip zij een dag later werd overgezet op de „Stuyve sant”. Van de veertig leden der maar”-bemanning gingen er 38 IJmuiden van boord, teneinde zich per spoor naar hun respectievelijke woon plaatsen te begeven. Twee opvarenden bleven aan boord van de „Stuyvesant” om de verdere reis naar Amsterdam mede te maken. Gisteren voelde ge U heel wat mans en vandaag zit ge terneer geslagen, met een ondragelijke, zangerige, maar niet te stil len pijn. Maart hee|i U te pakken; U hebt het ongestadige weer onder de leden... Laat het er niet bij zitten grijp liever vandaég in dan morgen: Neem Kruschen Salts Dat zal U goed doen. Kruschen spoort Uwe bloedzuiverende or ganen aan tot krachtiger werking, tot grooter vitaliteit Zoodoende filteren ze alle schadelijke zuren, langs natuurlijken weg uit het lichaam en nemen zóó de oor zaak weg, van Uw pijnen en ongemak. Mej. K. schrijft: .Ik leed aan Rheu- matische pijn in mijn ledematen; vooral in mijn handen, die mij ondragelijk pijn kon den doen. Ik had niet den moed meer, iemand een hand te geven, want dat be zorgde mij onhoudbare pijnen. ben ik begonnen regelmatig Kruschen Salts te nemen. en ik moet zeggen, dat na be trekkelijk korten tijd mijn pijnen geheel verdwenen zijn. Ook Uw gestel vraagt om de aansporende werking van Kruschen’s zes minerale zou ten. Kóóp toch een flesch Kruschen! Dan kunt ge zélf ondervinden, hoe welda dig de gevolgen zijn en hoe ge U al gauw ’n heel ander mensch voelt - jonger, pret tiger en vrij van pijn! Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apoth. en drog. a /0.40, /0.75 en ƒ1.60 (extra groot pak). Fabr.: E Griffiths Hughes Ltd., Manchester (En geland). Opger. 1756. 1221 Woensdag had i n de bovenzaal van Hotel Leeuwendaal een piano- en zangavond plaats van de leerlingen van Mimi Mur. In den loop der japen heeft deze leerares reeds vele jeugdige leerlin- getjes in de geheimen der muziek inge wijd. In deze „revue dér leerlingen" wa ren er van 6 tot 18 jaar. Behalve uit de bekende studieboeken werd ook muziek van Beethoven, Mozart, Grieg, Chopin e.a. ten gehoore gebracht. Ook werd kennis gemaakt met spraak leer en eenige zangkoortjes, hetgeen ook aardig voldeed. kend woord gesproken. De St. Josephgezelle n-ve r e e- niging houdt Zaterdagavond een bijeen komst in het Gezellenhuis aan de Kijk- duinschestraat. Woensdag had de heer Boersma op het strand van Schiermonnikoog een tweede vliegtuigbom gevonden. Hij nam deze mee na^r zijn woning, waar zijn beide zoons het projectiel gisteren hebben gedemonteerd. Gelukkig heb ben zich hierbij geen ongelukken voorgedaan. Het stoomschip „Jan Nieveen” van .de (Groninger- en Lemmer Stoomboot Mij te Amsterdam, heeft gisteravond te kwart voor zes, gevolgd door de „Groe ningen 6”, „Sneek 7” en „Piet Kaspers ma” Lemmer bereikt. De motorschepen „Groningen” en „Groningen 8’’, welke gisterochtend van Lemmer waren vertrokken om de in het ijs vastgeraakte schepen as sistentie te verleenen, kwamen tegelijk met de vier schepen in de haven aan. De „Jan Nieveen” heeft door het schuivende ijs een groote deuk aan de rechter voorzijde gekregen, evenals de „Piet Kaspersma”. De bemanning van de „Jan Nieveen” vertelde, dat de reis aanvankelijk een vlot verloop had. Bij de Friesche kust evenwel werd het breken moeilijker, doordat het ijs hier bijna veertig c.m. dik is. -Woensdagmiddag is <e boot in een ijsveld geraakt, waaruit zij zich niet heeft kunnen vrijmaken. Tot gisternacht drie uur bleef men aan het werk. Toen werd besloten tot zes uur te rusten, waarna men de pogingen om het schip uit het ijs los te maken, her vatte. Resultaat behaalde men even wel niet. Gelukkig bereikten .de „Groningen 4” en „Groningen 8” in den middag de ingesloten schepen. Enkele malen voeren de beide schepen om het con- vooi, waarna spoedig eenige speling ontstond en de „Jan Nieveen” met de drie volgende schepen vrij kwamen. Kort daarop kwamen de zes schepen in Lemmer aan. Inmiddels blijkt van een normalen dienst AmsterdamLemmer v.v. nog geen sprake te kunnen zijn. De geul, welke de „Jan Nieveen” in het ijs op het IJsselmeer heeft gemaakt-, is n.l. door den Noord-Oostenwind weer ge- dicht. Voorloopig zullen de „Jan Nie veen” en de drie andere schepen dan ook te Lemmer blijven. Onbegrijpelijke onvoorzich tigheid. Omtrent dit verschrikkelijke ongeluk vernemen wij nog het volgende: Woensdagmiddag ontdekte de 22-ja- rige zoon van den burgemeester van Schiermonnikoog op het strand dezelf de bom, welke gisteren zulk een nood lottige uitwerking heeft gehad. Hij meende te doen te hebben met een peer vormige boei. Uit dien hoofde, is ’t te verklaren, dat hij er niet al te voor zichtig mee omging en tenslotte voorwerp ter plaatse achterliet. Korten tijd later vond van Dijk, die op de fiets een tochtje langs zee maak te, het projectiel. Ook hij zag den ge vaarlijken aard van het aangespoelde voorwerp niet in en, het eveneens voor een boei aanziende, raapte hij het op en nam het mee naar huis. Hier deponeer de hij het in den tuin. Des avonds begaf hij zich naar den burgemeester om dezen van zijn vondst te verwittigen. De burgemeester ging daarop met van Dijk naar de woning om het gevonden voor werp in oogenschouw te nemen. Hij ried van Dijk aan er vooral voorzichtig mee te zijn, zeggende wees maar voor zichtig, je kunt nooit weten, wat het is. Ondanks deze duidelijke waarschu wing, besloot van Dijk gistermiddag om vier uur het voorwerp te demonteeren. Nadat hij van een' monteur van de elec- triciteitsvoorziening, welke nabij zijn woning is gelegen, een schroevendraaier had geleend en zelf een moersleutel te voorschijn had gehaald, toog hij aan het werk. Bandstra en Visser, die op korten af stand van het huis van van Dijk wo nen de tuinen achter de woningen hebben hier een gemeenschappelijk pad kwamen toevallig eens buurten en zagen van Dijk bezig met iets uit elkaar te halen. Belangstellend bleven zij toekijken. Ontploffing tot ver in den omtrek te hooren. Er was een half uur verstreken, toen van Dijk de ontsteking van het projec tiel loswerkte. Hetzelfde oogenblik deed zich een ontploffing hooren, welke tot ver in den omtrek was waar te nemen en het ergste deed vreezen. Onmiddel lijk kwamen de zoon van den burge meester, die zich op korten afstand bevond^ en de vrouw van .yan Djik-uiU wordt gedemonteerd. UITZENDING UIT DEN ST. PIETE| TE ROME. Radio Vaticaan zal op 12 Maart a s. te half elf de voornaamste plechtigheid (»te zenden, welke in den Sint Pieter te Rome zal worden gehouden ter gelegenheid vat den eersten verjaardag van de kronini van Paus Pius XII. De golflengten van Radio Vaticaan zilt 19.84 meter en 50.26 meter. Plechtige overdracht. Onder overgroote belangstelling, zoo danig, dat velen moesten worden afge wezen, is gisteravond de gerestaureerde dorpskerk in gebruik genomen. De dienst wérd o.a. bijgewoond door den burgemees ter en de beide wethouders. Het „Nederlandsch Danklied 1572" werd door de vereenigde chr. koren gezongen, waarna de overdracht dep kerk aan den kerkeraad plaats had. De president-kerk- voogd, jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort, bracht eerst dank aan God, Die de kerk voogdij in staat stelde om in deze jaren van verschrikking de restauratie te vol tooien. Na een kort overzicht te hebben gegeven van de geschiedenis der kerk memoreerde spr., dat wijlen jhr. Beelaerts van Blokland den eersten stoot gaf voor de vernieuwing, waarvoor hij aan de nage dachtenis van dien kerkvoogd met groote historische kennis dank bracht. Het eerste plan voor de restauratie van de kerk met een begrooting van 175-000 kon niet Wor den uitgevoerd, maar een volgend plan, waarmee een bedrag van f 125.000 was. ge moeid, werd onder de bekwame leiding van dén architect Hefm. v. 'd. Kloot Mey- burg verwezenlijkt. Voor den financieelen steun van Rijk, Provincie, Gemeente en Synode sprak de kerkvoogd zijn groote erkentelijkheid uit. Dank bracht hij aan prof. dr. J. R. Slotemaker dé Bruine voor de hulp van hem ontvangen- tijdens zijn ministerschap, dank /ian den architect, de aannemers, aan allen, die aan het kerk gebouw werkten, dank aan den secretaris, den heer Duyverman, voor zijn vele be moeiingen, dank ook aan de beide predi kanten voor hun hulp. In het feit, dat de kerk in dezen boozen tijd mocht worden gerestaureerd zag spr het bewijs van Gods zegen. Hij droeg tenslotte de kerk aan den kerkeraad over met de woorden, waarmee Salomo den tempel opende. De voorzitter van den kerkeraad, dr. H. J. Honders, dankte namens den kerkeraad en de gemeente voor de overdracht van het kerkgebouw voor den dienst des Woords en de bediening der sacramenten. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit namens de geheele gemeente voor hef feit, dat de kerkvoogdij zich met durf achter het plan voor de restauratie stelde en besloot met den wensch, dat het kerkgebouw tot in lengte van dagen aan zijn doel zal be antwoorden, het brengen van menschen tot God door de prediking van het Evangelie. Vrede zij dezen huize! Een plechtige dienst werd vervolgens gehouden, waarin dr Honders predikte haar aanleiding van Joh. 12 3 b. Een ge deelte van den dienst werd geleid door ds. W. A. B. ten Kate. Aap het einde van den dienst bracht ds. Bokirja uit Schiedam de gelukwenschen over van de kerkelijke besturen. VRAAGSTUKKEN DER MODERN! OMROEPTECHNIEK. Voor de Haagsche afdeeling van de Nftj Ver. voor Radio.telegrafie heeft gisteravon-j in het clublokaal in Amicitia aan hei Westeïnde de heer G. J. Rotgans van de» technischen dienst van de A.V.R.O. et- voordracht gehouden onder den titel „Wj| er in de moderne omroeptechniek al zc5 komt kijken”. De heer Rotgans begon met er op te wij. ■zen, dat het ernstigste probleem voor d8 omroeptechnici om tot een beteren kwali, teitsomroep te geraken de ongunstigs golflengteverdeeling is. Technisch is het mogelijk om bij een betere golflengtever, deeling uit een daarvoor geschikt Wi, trek een practisch volmaakte uitzending weer te geven. De omroeptechnici zijn steeds paraat nieuwe mogelijkheden te onderzoeken. Als voorbeeld noemde spr. de toepassing van metergolven en hoogfrequent-radit distributie. Speciale aandacht wordt den laatste^ tijd besteed aan het conserveeren van ge. luid. De verschillende systemen zijn gra. mofóonplaat, geluidsfilm, Philips-Mill», staalband, enz. j Veel stelt men zich in deskundige krin. gen ook voor van dubbeloorig-luisterea. Hierbij worden in de studio 2 microfoon) opgesteld, die via 2 zenders, 2 ontvanger, en 2 luidsprekers in de huiskamer» de ideale ontvangst benaderen, doordat door dit systeem richtingseffect kan worden overgebracht. Tenslotte behandelde de heer Rotgans het moderne reportage-materiaal. (Kepor. tagewagens en inrichting er van. wart, wijze, enz.) De aandachtige luisteraars dankten iti spreker aan het einde van zijn causerie met warm applaus voor het vele belang wekkende, waarvan hij hun verteld pad. In een der Groningsche veenkolo niale gemeenten heeft men in een kleine bouwvallige woning aan het ka naal een schat gevonden ter waarde van vele duizenden guldens. Het huis werd sedert vele jaren be woond door een ouden man, gehuld in lompen, die meestal van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat achter zijn horretje de voorbijgangers met schuwe blikken naoogde. Men had reeds eer der vermoedens gekoesterd van een geheimen schat, toen bij een brandje de woning door vreemden moest wor den betreden. Dezer dagen was de man des nachts voor het raam door slaap overmand en door het glas gevallen, Men ging eens kijken en vond een kistje met ef fecten ter waarde van meer dan 10.000 en bovendien in allerlei pan netjes en potjes een groot aantal zil veren en gouden munten. De man, die hevig vervuild was, is naar een ziekenhuis overgebracht. Als een volkomen uitgeput mensch is Woensdagmiddag plotseling de ge wezen marinevlieger A. van Alphen in zijn woning te Utrecht teruggekeerd. Twee jaar lang heeft hij in Duitsch- land, onder verdenking van spionnage, gevangen gezeten en als een gebroken mensch is de 27-jarige gewezen ma- rine-officier nu in ons land terugge keerd. Van Alphen is thans zóó zwak, dat hij ons geen omstandig verhaal van zijn wederwaardigheden kon doen. Ik had nimmer gedacht mijn land ooit terug te zien, stamelde hij. Het is verschrikkelijk geweest. Op advies van den dokter, zal de heer van Alphen de eerste weken vol komen rust moeten hebben. Op 31 Januari 1938 vertrok de heer van Alphen, een uit Indië gepension- neerde marine-officier-vlieger, die te Utrecht woonde, naar Duitschland, om werk te zoeken. Omstreeks 2 Februari 1938, zoo vertelde hij aan zijn vrouw, zou hij terugkeeren. Woensdag 9 Febr. kreeg deze een brief van haar man uit Koblenz, waarin hij haar verzocht haar intrek bij familie te nemen. Later is gebleken, dat deze brief in de staats gevangenis aan de Carmelieterstrasse te Koblenz geschreven was. De arrestatie geschiedde op grond van beschuldiging van spionnage in de verdedigingswerken rondom Koblenz. Men veronderstelde, dat de heer van Alphen met een speciale opdracht uit Nederland was gekomen. Hoe alles precies gegaan is, moet Voorloopig nog in het duister blijven. De teruggekeerde is te zwak om eenig bezoek te ontvangen, LOOSDUINEN. Jaarvergadering Wijk- en Zieken verpleging. De Loosduinsche Wijk- en Ziekenver pleging hield gisteravond onder voorzit terschap van den heer D. Soeteman haar jaarvergadering in het Wijkgebouw. Na een welkomstwoord door den voorzitter, bracht de secretaris, de heer N. v. d. Brink, het jaarverslag uit. Met veelwaar- deering werd gesproken over de mede werking van de burgerij bij het tot stand komen van het nieuwe gebouw. De heer A. v. d. Gaag deelde namens de finan- cieele commissie mede, dat de boeken in goede orde bevonden waren. Hierop ver kreeg het beleid van den penningmeester de goedkeuring van de vergadering. De penningmeester, de heer P. J. Smith, gaf daarna een financieel overzicht en diende de begrooting in voor het ko mende jaar. Uit verslag en begrooting bleek duidelijk, dat het nieuwe wijkge bouw aan de vereeniging belangrijk hoo- gere financieele eischen stelt. Na de pauze gaf de hoofdverpleegster zr. Schaberg, het meer technische verslag. In sobere be woording werd een overzicht gegeven van het zegenrijke werk door artsen en verpleegsters verricht. In de financieele commissie werden gekozen de heeren A. v. d. Gaag, D. Hulsbos en A. A. de Pater. Bjj de bestuursverkiezing werden gekozen de heer E de Jong en de heer J Bolluyt. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat het bestuur plannen beraamt om in 1941, bij het 4e lustrum, een grooten bazar VOORBURG. Ds. J. F. Verhoeff 80 jaar. Vandaag viert ds. J. F. Verhoeff, alhier, em. predikant van de Ev. Luth. gemeen te van Maastricht en oud-Indisch predi kant, zijn SOsten verjaardag. 22 Februari 1885 bevestigde zijn vader, wijlen ds. J. G. Verhoeff, van Bodegra ven hem te Scherpenisse in de Ned, Herv. kerk. 29 November 1886 volgde zijn be noeming tot predikant bij de Indische kerk en 1887 vaardigde dr. H. Dort hem in de Kloosterkerk te den Haag af voor den Indischen dienst. Tpt 1925. heeft ds. Verhoeff in Indië, gearbeid en hij is werk zaam geweest té Banda, Menado, Buiten zorg, Semarang, Magfelang, Soerabaja, Fort de Kock, Makassar, Pontianak. In 1900 volgde zijn benoeming tot kerkelijk inspecteur voor de Prot. gemeenten in Indië. In 1904 werd hij lid van de com missie van toezicht op de H.B.S. te Sema rang. In Menado was ds. Verhoeff, voor zitter van de vergadering van 8 hulppre dikers. Voor de pestbestrijding en de die renbescherming heeft hij eveneens veel gedaan Met name voor de kleine inland- sche gemeenschappen en mil. bezettingen heeft ds. Verhoeff veel in het Maleisch gesproken. Na ontslag uit den Indischen dienst, deed ds. Verhoeff 6 Oct. 1925 coll, doctum en werd toegelaten tot het predikambt in de Ev. Luth. kerk. Van 1925-1930 diende hij daarna de Ev. Luth. gemeente te Maastricht. 31 Dee. van laatstgenoemd jaar werd hem eervol emeritaat verleend- Ds. Verhoeff woonde daarna eerst te Utrecht en thans te Voorburg. Jubileum A. Doedens. Het is Zaterdag'TfTMaart 25 jaar gele den, dat de heer A. Doedens in dienst trad bij hét Loosduinsche politiecorps. Een korten tijd daarvoor had de jubilaris dienst gedaan bij de politie te Enschede. Sedert 1932 is de heer Doedens belast met het toezicht op het park Ockenburg en heeft hij de boschwachterswoning aldaar be trokken. De jubilaris bezit uitermate veel tact om met het publiek om te gaan, terwjjl hij ook met zijn collega’s prettig samenwerkt lijk aangespoeld van een man. verkeerde m verregaanden staat ontbinding. De kleeding bestond o.m. uit khakihemd en schipperstrui. De iden titeit heeft men niet kunnen vaststel len. Op de algemeene begraafplaats te Nes zal het stoffelijk overschot worden begraven. Lijk aangespoeld Aan het Noorderstrand te Nes is het Het van het voorhuis naar den tuin snellen, om te zien wat er eigenlijk was geschied. Zij ontwaarden een verschrikkelijk tafereel,. Zwaar bloedend vonden zij hier drie mannen liggen, wien allen dé beenen waren afgerukt. Luidkeels schreeuwde de vrouw om hulp. Van alle zijden kwam men toegeschoten. Mén waarschuwde terstond den geneesheer van het eilabd, dokter Berghuis, die zich met een verpleegster naar de plaats van de ramp spoedde. Zoo goed en zoo kwaad als de toestand der getroffenen het mogelijk maakte, verleende men him de eerste hulp. Het beschikbare verband bleek evenwel niet toereikend weshalve men zijn toevlucht nam tot lakens van het nabijgelegen hotel van der Werff. De ongeveer 40-jarige F. Bandstra was behalve door het verljes van beide beenen, ook nog zeer ernstig aan de buik verwond. Hij was op slag dood. De omstreeks 30-jarige R. Visser die, gelijk gezegd, eveneens beide beenen had verloren, had bovendien een diepe wonde in het hoofd nabij een oog. Men trof hem bewusteloos aan. De derde getroffene, de 30-jarige A. van Dijk, die het projectiel onder han den had, had geen verdere verwondin gen, dan het verlies van beide beenen. Hij was geheel bij kennis en zei nog te gen zijn broer, die inmiddels ook op de plaats van de ontploffing was versche nen, Ik heb nu wat raars uitgehaald. Per brancard van het Groene Kruis werd Visser naar zijn woning overge bracht. Ook het stoffelijk overschot van Bandstra werd naar diens woning vervoerd. Kort na zeven uur is Visser aan zijn verwondingen overleden. Van Dijk werd zijn woning binnenge dragen. Daar zijn toestand niet totaal hopeloos werd geacht, stelde men zich in verbinding met het station Oostma- horn van de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij, teneinde het slachtoffer per motorreddingboot naar den vasten wal te vervoeren, om hem in een ziekenhuis te Leeuwarden te doen opnemen; Zoover is het helaas niet gekomen. In Oostmahorn is van Dijk bezweken. De reddingboot zal zijn stoffelijk overschot naar Schiermonnik oog brengen. Bij het overbrengen van de slacht offers verleenden militairen de behulp zame hand. De Kruisvaart hield in haar Burcht aan den Haagweg een demonstra- tie-samenkomst. De baljuw gaf een ver klaring bij al hetgeen dezen avond door de Kruisvaarders werd verricht. De demonstratie was een succes. Vrij en ongedwongen klonkpn de liederen en declamatie door de zaal. De directeur, pater Oswald, heeft tenslotte een opwek- Programnia Gem. Radiodistributie. Progr. I: Alle uitz. van Hilversum Progr. II: Alle uitz. Zaterdag 9 Programma III 8 uur v.m. Br. VI 8.20 en 9.50 Eng. 19-2* West. Reg. 11.50 Div. 12.20 uur n.m. Br’ Fr. 1.20 Danmarks Rad. 1.50 Eng. 2.J’ Br. Fr. 3.50 Br VI 4.20 West Reg Danmarks Radio. 5.35 Br. Fr. 6.20 Enï- 6.50 Br. VI. 7.20 Eng. 8.20 Br. VI. Programma IV 8 uur v.m. Keulen. 8.20 Pauze. 9.3® Keulen. 9.50 Duitschlandzender. 10.1° Pauze. 11.20 Br VI 1.35 uur n.m. KeU; len. 2.20 Duitschlandzender. 3.20 en 4.3® Keulen. 6.05 Br. VI 6.50 Beromün»ter' Gem. Radio Distr. 8.Duitschland zender. 9.20 Beromünster. 9.30 Boe dapest. 10.20 Br. Fr. 11.30 Duibchlax»* zender. De schepen, welke tijdens den ijs gang te Beuningen buiten den dijk in den polder waren terechtgekomen, zijn nog steeds niet weer in de vaart. Alle pogingen om ze weer in hun ele ment te brengen, waarbij zelfs een vak in den Weurtschenweg werd uitge graven, zijn tengevolge van den val van het water mislukt. Het wachten is nu op nieuwen was. Intusschen is, volgens de „Msb.”, aan eenig? bergingsmaatschappijen op gedragen, vier van de vijf schepen, welke op de zomerkade waren terecht gekomen, alsmede het schip, dat op den landweg zit, weer te water te brengen. Het Belgische sleepschip „CatharL na”, dat op 27 Februari tijdens ijsgang te Lobith was gezonken, is door drie drijvende bokken gelicht. Het schip wordt nu naar Rotterdam gesleept, waar het restant van de lading steen kolen zal worden gelost. Op 5 Januari j.L brandde te Vijfhui zen, Haarlemmermeer, de boerderij „De Eersteling” van den landbouwer de Groot af, waarbij een belangrijk bedrag aan bankbiljetten verloren ging. Door de strenge vorst, waardoor alles aan elkaar gevroren was, was zoeken een onbegonnen werk. Toen de dooi was ingetredep, werd aan het opruimingswerk begonnen en met suc ces, want na eenige dagen werd een rolletje papier gevonden, dat bijna ge heel verbrand was, doch de sporen van bankbiljetten vertoonde. De heer de Groot bracht het pakje naar de Ned. Bank en het resultaat was, dat hem dezer dagen een bedrag van 1500 werd uitbetaald. Gistermiddag te circa half zes be sloten de mannen het gevaarlijke projectiel in den tuin te demontee ren. Nauwelijks was men hiermede begonnen of de bom kwam tot ex plosie. De gevolgen waren ontzet tend. De beide beenen van de drie mannen werden afgerukt, terwijl zij voorts ernstige verwondingen aan het lichaam kregen. Bandstra bleek onmiddellijk te zijn gedood. De toestand van Visser was hope loos en deze is dan ook kort na zeven uur overleden, terwijl de zwaargewonde van Dijk met de van het werd Hilversum I 1875 en 414.4 m. V A.R.A. 8.— uur v.m. ANP, gram.muziek. V.P.R.O. 10.Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders ifi continubedrijVm. 12 uur n.m. Gram.muziek. (12.45 ANP). 2.Esperanto-uitzending 2.20 Zang en orge). 2.30 Muzikale causerie. 3.Repor tage. 3.30 Dubbelmannenkwartet „Hafflio. nie”. 4.Gram.muziek. 4.30 tot 4 50 Vra- genbus. 5.43 Gram.muziek. 5.30 Filmlani 5.50 Orgelspel. 6.15 Friesche uitzendinj. 6.45 tpt 7.Kinderleeselub. 7.10 Polital journaal. t V.P.R.O. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de kerk?" •;a-- V.A.R.A. 8.ANP. 8.15 Puzzle-uitzending 8.30 tot 9.05 Rosian-orkest. 9.15 Tooneel. 9.30 Es meralda. 10.— En nu. Oké! 11.15 ANP 11.25 Gramofoonmuziek. Hilversum II 301.5 m. K.R.O. 8.—uur v.m. ANP. 8.05 tot 9.15 en 15-* Gramofoonmuz. 11.30 Godsdienstig L1N uur. 12 uur n.m. Ber. 12.15 KRO-OrkestóH« ANP, gram.muziek. 1.15 Rococo-ocUiV® Gram.muziek. 2.Voor de jeugd- Gram.muziek. 2.45 Kinderuur. 4.— Gra mofoonmuziek. 4.45 Mu>i<|iiette 5.15 Spotte revue. 5.30 Gram muziek 5.45 KRO-W4#" tegaaltjes. 6.20 Journalistiek weekover zicht. 6.45 Gram.muziek. 7.Ber. 7.15 Ju ridische causerie. 7.35 Aetherflitspn. t" ANP. 8.15 Overpeinzing. 8.45 KRO-Karper- orkëst. 10.KRO-koor en -orkest. 10-M ANP. 10.40 Gram.muziek. ENGELAND, 391 en 449 m. Van 10.20 tet 11.35 uur n.m. bovendien op 342 m. U-N uur n,m. Ber. 12.30 BBC-orkest. 1.— Gra- mpfoonmuz. 1,15 tot 1.35 Zie KRO-progr. 1.50 Opera „De Barbier van Sevila" 2-W Tóoneel. 3.05 tot 3.35 Variété. 5.20 tot 8 35 Ber. 6.05 BBC-orkest. 6.50 Gevar. progr 7.20 Variété. 8.20 tot 8.40 Ber Nieuws tul Amerika. 8.55 BBC-Theaterorkest en een pianoduo. 9.35 Kerkdienst. 9.50 Tooneel 10.20 Cabaret. 10.50 Phil Cardew’s orkest 11.20 Berichten. PARIJS, 1648 m. 12.05 uur n.m. Cello- voordracht. 1.05 en 1.30 Blaaskwintet. MuzikaVe causerie 2.50 Populair concert 3.50 Cello-Voórdracht. 4.45 Tzipine-trio- 5.20 Opera 8.35 Programma, gewijd aan Oostenrijk. 9.35 Lichte muziek. 10.20 Too neel. 11.05 Gramofponmuziek. KEULEN, 456 m„ 12.25 uur n.m. Omroep orkest. 1.15 Muzikaal tusschenspeL tJ® Gram.muziek. 3.20 Bont progr 5.45 en Gram.muziek. 7.35 Zie Duitschlaiidzen&r- BRUSSEL. Vlaamsch, 322 m„ 12.30 uuf n.m. Omroeporkest, 12.50 Gram musi»- 2.20 en 3.10 Symphonie-orkest. 3.50 tot*1" Gram.muziek. 5.05 Omroeporkest A*® Gram.muziek. 7.20 Cabaret. 8.35 Folkloris tisch progr. 8.55 en 9.30 Ensemble ,.Pr0 Musica Antiqua" 9.55 tot 11.20 Gramtnu1 BRUSSEL, 484 m., Fransch, 12.30 U- n,m’ Radio-orkest. 12.50 tot 1 15 en 1.55 Gram' muziek 2.05 Viool en piano. 2.20 Muziek" conservatorium te Doornik 3.50 Tooneel- 4.50 Gram.muziek 5.35 Piano en viool 8J’ Gram.muziek 7.20 Voor soldaten. 7.50 Re- dio-orkest. (8.20 tot 8 50 Tooneel). Dansmuziek. 10.20 tot 11.20 Gram.muziek- DUITSCHLANDZENDER, 1571 m., 9.20 tot Berichten. 10.05, 10.20 en 10.40 Con cert. 11.30 Ber. Hierna tot 12.20 concert LEIDSCHENDAM. Door het bestuur van de afd. van het Ned. Roode Kruis worden voor bereidingen getroffen voor het houden van een tweeden cursus voor helpsters en een voor uitbreiding van de transport- colonne. Gegadigden kunnen zich aanmel den bij het bestuur. Zaterdag as. houden de St. Josephgezellen een ontspanningsbijeen- komst in het Patronaat, alwaar diverse wedstrijden worden gespeeld. N i»

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6