Ï3 HAAGSCHE COURANT DZ ZWARTE ORCHIDEE I o Inteekenbiljet Van goede „komaf”! ZWANENBERG! BINNENLAND Vrijdag 8 Maart 1940. BOLL& DUNLOP 3.75 SCHIEDAM Geïllustreerd Zondags blad i het Huwelijk in de Frederikskazerne r va DERDE BLAD. FEUILLETON. Grensfaciliteiten met ingang van 1 Mei België verwacht den Nederlandschen toerist De uitvoer naar Door onbekend vliegtuig aangevallen Weerkundige Waarnemingen Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltie geeft den stand aan van gisteren Internationale verspreiding van films met een opvoed kundig karakter van tuinbouwproducten Duitschland Nieuw model bankbiljet van 20 De financiering van de invaliditeits- en ouderdomsverzekering De Regeeringshulp aan Finsche Roode Kruis Rechtstreeksche steun aan de Finsche regeering niet wenschelijk maakt wat smaakt f Antwoord aan 65 Wetsontwerp ingediend de 768J m.m-i 12 uurs Naam Woonplaats een (Nadruk verboden.) en gehad? vroeg (Wordt vervolgd.), Beide landen zijn op elkaar aangewezen zegt dr. J. A. Goris Rapport van de staatscommissie verschenen. en te inlichten, als U daar mede denkt te berei- Ingediend is een wetsontwerp goedkeuring van de toetreding wl V. Uit dien hoofde kan de Regeering niet adviseeren tot verleening van gel delijke subsidies aan een der bij het conflict betrokken regeeringen. dat den van het particulier initiatief op ruime schaal werd verleend. Bevreemdend komt de gemaakte op merking omtrent eenzydigen steun aan de tegenstanders van de staten, die het Anti-Kom-Intern-Verdrag hebben gesloten, voor, naar aanleiding van een aanvrage van gelden ten bate der be volking van een staat, waarmee juist de Sovjet-Unie den strijd heeft aange bonden. speler beëindigde zijn wandelde naar het club- No. 17513. en daar bewolkte 1^’ De Regeering heeft het niet wen- schelijk geacht, dat van harentwege geldelijke steun rechtstreeks aan de Finsche Regeering ten behoeve van de oorlogvoering zou worden verleend. Strikt juridisch is het juist, dat Fin land niet kan worden geacht in oor log te zijn, en dat dientengevolge op Nederland ook geen neutraliteitsver plichtingen ter zake rusten. van 16 pagina’s „Haagsche ver- aan Neutraliteit verzet zich tegen rechtstreeksche hulp. Wat de in het vooruitzicht gestelde faciliteiten voor liet grensverkeer be treft, noemde spr. als mogelijken da tum van haar invoering den eersten Mei. Het zal evenwel geheel van de in ternationale omstandigheden afhangen, of men er toe zal kunnen besluiten. van minister van Kleffe» de Tweede Kamer Het feit echter, dat Finland en de Sovjet-Unie zijn betrokken in een gewapend conflict, dat feitelijk al le kenmerken van een oorlog ver toont, doet het verkieslijk voorko men, dat de Regeering zich ont houdt van gedragingen, welke, ware hier van een oorlog ook in formeelen zin sprake, een schen ding van de onzijdigheidsplichten zou opleveren. De ondergeteekende verzoekt administratie van de „Haagsche Cou rant” hem (haar) te noteeren voor een abonnement op het „Geïllustreerd Zondagsblad” tegen den prijs van 65 cent per kwartaal 0.90 en 1.30 per post). welken kant, was een mysterie, de ruwe schets een was merkwaardig, toen hij zich herinnerde, dat Dixon zijn linkerhand verloren had. Was de bedreiging soms nauw verwant met dit „onge val”? De zaak scheen hem te gaan interesseeren, alsof zijn eigen leven werd bedreigd. Hij moest zichzelf da delijk toegeven, dat zijn interesse hoofdzakelijk voortsproot uit de om standigheid, dat Tresa in de geschie denis betrokken was. Het was ver schrikkelijk, dat zij, door de vroegere In verband met de propaganda-tour- née, welke de Nationale Belgische Dienst voor Toerisme binnenkort in ons land zal maken, is gistermiddag voor een aantal genoodigden in hotel Krasnapolsky te Amsterdam een inlei dende bijeenkomst gehouden, waar en kele korte, toeristische geluidsfilms over België zijn vertoond, welke ook op de in talrijke plaatsen van ons land te houden voordrachtsavonden zullen te zien zijn. Deze vertooning werd o.m. bijge woond door de heeren mr. de Waal, di recteur der Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer alhier, mr. P. J. Mijksenaar, ge-, meentelijk commissaris voor het vreem delingenverkeer te Amsterdam, J. Ni- kerk, directeur der V.V.V. „Amster dam”, A. C. Dijkmans, die het bestuur van de Ned. Reisvereeniging vertegen woordigde, en jhr. W. Boreel, voorzit ter der Vereeniging van Reisbureaux, alsmede verscheidene vooraanstaande personen uit de bedrijven, welke nauw bij het internationale toerisme zijn be trokken. Nadat de heer F. A. Luyten, direc teur van den Nationalen Belgischen Dienst voor Toerisme, het gezelschap had welkom geheeten, hield de commis- saris-generaal voor het toerisme te Brussel, dr. J. A. Goris, een toespraak, waarin hij tot zijn vreugde constateer de. dat de tijdsomstandigheden Neder land en België tot elkaar gebracht had den en dat beide landen thans op el kaar zijn aangewezen. Dit is van groo- te beteekenis voor het wederzij dsche begrip. De Belgische Dienst voor het Toe risme zal deze omstandigheid te baat nemen om te trachten de belangstel ling voor elkanders wezen te verdie pen en te bestendigen. Thans is verschenen het rapport van de staatscommissie inzake de financie ring van de invaliditeits- en ouder- domsverzekering. Het stelsel van kapitaaldekking van aanspraken als financieel systeem der invaliditeits- en ouderdomsverzekering wordt door de groote meerderheid der commissie aanbevolen. Het thans bestaande invaliditeits- en ouderdomsfonds moet volgens de meer derheid der commissie worden gesplitst in een verzekeringsfonds, waarin uit sluitend ondergebracht moeten worden OudeBo PER LITERKRUIK De kern van het gebied van hoogen luchtdruk heeft zich naar Frankrijk ver plaatst. terwijl de gisteren genoemde rug van hooge drukking, die toen over Noor wegen gelegen was, zich verder in Zuid- Oostelijke richting heeft bewogen en in den nacht ons land is gepasseerd. Hier door is de wind hier te lande naar on geveer Zuid-Westelijke richting gekrom pen. en is in het Noorden en midden de temperatuur tengevolge van uitstraling gedaald. Mede door de zwakke luchtbe weging kwam op vele plaatsen mist voor. Bij Ijsland passeeren voortdurend sto ringen in Noord-Oostelijke richting. Over Ijsland wordt arctische lucht in Zuide lijke richting getransporteerd, zoodat daar overal matige vorst inviel. Te Seydisfjord daalde de temperatuur vergeleken bij gistermorgen zelfs 15 graden. Ook aan de Noorsche kust is de depressie-invloed merkbaar. De oude depressie, die thans ten Noor den van de Azoren ligt, verandert wei nig van plaats. In Hongarije komt plaat selijk nog zeer strenge vorst voor. Zonsopgang: 9 Maart 6.29 uur. Zonsondergang: 9 Maart 5.53 u. Lantarens aan: 9 Maart tot 5.59 u. v.m.; 9 Maart 6.23 u. nam. Hoogwater te Scheveningen. 9 Maart ’s morgens 3 u., nam 3.20 u. Morgen geen schietoefeningen op het strand. Het Kamerlid Dieters vraagt of het kwantum niet grooter kan zijn. Het Tweede-Kamerlid Dieters heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het juist, dat in het loopende sei zoen niet meer groenten naar Duitsch land zullen mogen worden uitgevoerd, dan een gemiddelde van de gedurende de laatste jaren uitgevoerde hoeveel heden of bedragen, en zoo ja, aan welke oorzaak is dat toe te schrijven? Heeft de minister er zich reken schap van gegeven, dat dit catastro- phale gevolgen zal hebben voor den tuinbouw, vooral nu Engeland den in voer van bijna al onze tuinbouwpro ducten heeft verboden? Is de minister van meening dat, on danks den gunstigen stand van de clearing met Duitschland, het uit te voeren kwantum tuinbouwproducten niet grooter kan zijn? Heeft de minister overwogen, welke maatregelen hij zal nemen om den Ne derlandschen tuinbouw voor onder gang te behoeden? geven door het aanbrengen van slingers. Korporaal Erkelens van de keuken feliciteert de bruid met haar voorge nomen huwelijk en memoreert, dat zij,, ondanks haar 5-jarigen dienst bij de kazerne, met een „gewoon burger” in het huwelijksbootje gaat. Contactcommissie voor het kappersbedrijf. Door samenwerking der drie werkge versorganisaties in het kappersbedrijf. t.w. de Nederlandsche kappersbond. R.K. Kapperspatroonsbond „St. Fran- ciscus van Assisië” en de landelijke vereeniging ter behartiging van de be langen van kappers, schoonheidsspecia listen en kappers parfumeriehandelaren „Elveka” is men gekomen tot de oprich ting van een contactcommissie voor het kappersbedrijf, welke gevestigd is te Amsterdam Deze contactcommissie heeft ten doel verbetering van den al- gemeenen toestand in het kappersbe drijf. De Volkenbonds-resolutie. De minister meent, naar aanleiding van het betoog der leden, die zich hieromtrent uitspraken, dat het wel licht niet overbodig is, hier nogmaals nadrukkelijk te doen uitkomen, uit de betreffende resolutie van Volkenbond geenerlei verplichting van welken aard ook voortvloeit om aan de Finsche Regeering steun te verlee- nen. Een beroep op artikel 16 van het Volkenbondsverdrag ten betooge, dat de leden van den Volkenbond tot steun van den onrechtmatig aangevallene verplicht zijn, zou, naar de Regeering reeds eerder heeft verklaard, moeten worden afgewezen. Ook zonder eenige Volkenbondsuitspraak zou tot deze steunverleening aan het Finsche Roo- de Kruis aanleiding hebben bestaan. Dat met deze steunverleening geheel gehandeld wordt in den geest van den oproep, dien de Volkenbondsvergade ring op 14 December j.l. tot de leden heeft gericht, kan der Regeering uiter aard niet anders dan aangenaam zijn. In deze Volkenbondsresolutie kan ech ter geenerlei aanleiding worden gevon den den steun, inplaats van aan het Roode Kruis, aan de Finsche Regee ring te verleenen. Motorschip „Delfzijl” met machine- geweervuur bestookt Woensdagavond passeerde te Hans- weert van Antwerpen naar Rotterdam het motorschip „Delfzijl”. Op de reis van Tyne naar Antwerpen was het schip aangevallen door een onbekend vliegtuig, dat het hevig heeft be stookt met machinegeweervuur en waarvan de sporen aan het dek goed zichtbaar zijn. Het vliegtuig heeft nog zes of zeven bommen uitgeworpen, welke alle naast het schip in zee vie len, aldus de „Msb.”. Door de gewel dige ontploffingen werd het schip heen en weer geslingerd, waardoor veel schade ontstond. Een van het personeel werd door een kogel in den arm ge troffen. Opvallend is het, dat de mees te kogelgaten in en rond het stuurhuis werden aangetroffen. en schudde langzaam het hoofd. Carson trok de punaise uit het hout en bekeek het papier van dichtbij. Het was schijnbaar een paar minuten van tevoren beschreven, want de inkt was nog nat. Het is maar roode inkt, mompel de hij. Zij nam 1 vingers aan handtaschje. Waarom bent u er zoo afkeerig van om de politie hierin te kennen, in dien u denkt, dat er gevaar dreigt? Mijn broeder heeft mij verzocht aan de zaak geen ruchtbaarheid te geven. Hij beweert, dat de politie niets kan doen en dat er voor mij ook gevaar zou dreigen, indien ik zou trachten hulp te krijgen. pore dat. Den volgenden dag zag hij Monroe, maar hij sprak niet over het voorval, hetwelk zijn geest zoozeer bezighield, sinds het hem duidelijk was gewor den, dat Tresa haar woorden als ver- trqpwelijk wenschte te zien opgevat. Maar Monroe kon het niet helpen, dat het hem opviel, dat de gedachten van zijn vriend door het één of ander in beslag werden genomen en hij berisp te hem daar gekscherend om. Ik geloof waarachtig, dat het Tresa is! Wat! Sedert ik je vanmorgen ontmoet heb, ben je steeds met je gedachten bij Tresa geweest. Beken nu maar! Carson schudde het hoofd en lachte eens. Zoo erg is het nog niet. Maar ik moet toegeven, dat zij een vrouw is, die je niet zoo ge.makkeli.ik vergeet. Daar heb je gelijk aan. Vroeger ging zij nog wel eens uit, maar den laatsten tijd verwaarloost zij haar maatschappelijke plichten schrome lijk, zeer tot genoegen van verschillen de andere schoonen. ’t Is jammer; een meisje moet zich toch niet het tot van Nederland tot het verdrag ter bevorde ring van de internationale verspreiding van films met een opvoedkundig karakter van 11 October 1933, zooals gewijzigd door het proces-verbaal van 12 September 1938. Aan de toelichting wordt het volgende ontleend: De strekking van het verdrag is, dat films, welke uit internationaal oogpunt een opvoedkundig karakter hebben, in andere landen zullen kunnen worden ingevoerd vrij van douanerechten, wanneer deze films zijn gemaakt op het grondgebied van een van de an dere verdragstaten. Certificaten zullen worden afgegeven, waarin dit opvoed kundig karakter wordt vastgesteld. De afgifte van zoodanige certificaten wordt opgedragen aan het Internatio nale Instituut voor opvoedkundige films te Rome. In art. 2 van het ontwerp van de wet wordt voorzien, dat de Nederlandsche regeering gebruik zal maken van de mogelijkheid, zich voor te behouden om maatregelen te nemen tot verbod of beperking van den invoer om rede nen gegrond op de noodzakelijkheid zich te verdedigen tegen overstrooming van de nationale markt door films van buitenlandsche herkomst. Dit voorbe houd acht de Regeering ook voor Nederland gewenscht. De bepalingen van het verdrag zul len, naar te verwachten is, voor de overzeesche gewesten niet van groote beteekenis zijn. Tegen de aanvaarding van het verdrag voor Nederlandsch- Indië, Suriname en Curacao bestaat geen bezwaar, de toetreding zal der halve mede voor die gebiedsdeelen gelden. 3) Goeden nacht, zeide zij zacht en hij keek haar na, toen zij de breede laan met palmen opging. De chauffeur stond hem nog steeds met verbazing aan te staren trachtte tevergeefs een oplossing vinden voor het feit, dat zijn passa- giere zich in twee personen veran- derd had. Hotel Victoria, zeide Carson. De man knikte met een verwilder den blik in de oogen. Toen Carson I evenwel in den wagen wilde stappen, klonk opeens een gil uit de richting der bungalow. Hij draaide zich vlug I om en zag Tresa in een houding, wel- i ke schrik en vrees aanduidde, voor I de deur van de bungalow staan. In I een seconde was hij de poort doorge rend en had het half dozijn treden L van het bordes beklommen. Heeft u geschreeuwd...? Zij vestigde haar wijd geopende t oogen op hem en scheen geen woord I te kunnen uitbrengen. De oorzaak van I haar ontzetting was op de deur te I zien een klein stukje blauw papier was met een gewone punaise op het Zwanenberg’s augurken... 25 30 heerlijk-croquante, zoetzure augurkjes in ieder blik! Zóó geconserveerd, dat zij goed blijven, ook als de bus eenmaal ge opend is, mits men de augurken onder hel vocht in de bus laat staan. Gisteren is de schillevrouw mej. J. E. Peursen, die haar dagtaak in de Frede rikskazerne vult met het jassen varj aardappelen, door de aldaar gelegerde militairen gehuldigd ter gelegenheid van haar voorgenomen huwelijk. De jongens van de keuken hadden het schillehok een feestelijk aanzien ge- In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over de hulp van Rcgeeringswege aan het Finsche Roode Kruis, schrijft de mi nister van Buitenlandsche Zaken o.a.: Het was den minister aangenaam te vernemen, dat de indiening van dit wetsontwerp vrijwel algemeen door de Kamer werd toegejuicht. Bij het bepalen van de hoogte van het bedrag heeft de Regeering zich laten leiden eenerzijds door den wensch om het zwaarbeproefde Finsche volk ook ten laste van de algemeene kas eenige hulp te zien verleenen, anderzijds door de overweging, dat de toestand- van de Nederlandsche geldmiddelen en de zware lasten, welke ons volk zich ziet opgelegd, tot groote beperking van uitgaven noodzaken. Waar inderdaad, gelijk in het verslag wordt opge merkt, in het eigen land vele voorzie ningen om financiëele redenen achter wege moeten blijven, is de Regeering wel gedwongen om, ook wanneer zij een buitenlandsche bevolking wil hel pen, zich door overwegingen van gel- delijken aard beperkingen op te leg gen. Verwachting tot den avond van 9 Mrt.S Wind: zwak tot matig, uit Zuidelijke richtingen; iets zachter, hier mist, overigens gedeeltelijk lucht, overwegend droog. premie-uitgave van de I Courant” 16 pagina’s omvang, I schijnt iedere week. Afgehaald I onze bureaux Wagenstraat 37, 5 cent per nummer. Abonnementsprijs uitsluitend voor onze abonné’s 65 cents per drie maanden. Postabonnementen voor binnenland ƒ0.90, buitenland ƒ1.30 per 3 mnd. bij vooruitbetaling Men kan zich ook bij den couranten bezorger abonneeren. Heden is het nummer van 10 Maart verzonden. Maar wat voor beteekenis hecht u aan dit papier? Het beteekent... Zij snakte naar adem en ging toen met een zachte stem verder. Het beteekent voor mijn broeder den dood. Hij weet het. Het heeft betrekking op iets, dat ja ren geleden gebeurd is voordat ik kwam om hem te helpen. Maar ik verbreek mijn belofte. Vergeet alstu blieft dit geheele voorval. Het is voor u het beste om er niet meer aan te denken. Resoluut trok zij nu aan de bel en een Chineesche bediende opende de deur. Carson moest teleurgesteld zijn congé accepteeren en, haar nogmaals goeden nacht toewenschend, ging hij naar de wachtende taxi terug. Het voorval was van voldoende belang om hem den verderen avond bezig te hou den. De beteekenis van de vrees in Tresa’s oogen en Dixon’s gejaagde manier van doen waren thans duide lijk genoeg. Dat den jeugdigen natura list gevaar dreigde, was zeker, maar van Het onderwerp van had groote beteekenis. Het was menschelijke linkerhand. En dit temeer grootste deel van haar leven in een bungalow opsluiten en zeker niet met een kerel als Dixon. Wat is er dan met hem? Zij kunnen het samen niet zoo erg goed vinden. Dixon is heetgeba kerd en scherp met zijn tong. Daar enboven drinkt hij veel meer dan goed voor hem is zelfs in Singa pore. Maar naar wat ik er zoo van zie, is hij heel wat vooruitgegaan, se dert Tresa gekomen is. Kwam zjj uit Engeland? Ja, een jaar nadat Dixon in Sin gapore gearriveerd was. Dat ongeluk met zijn hand dat is zeker gebeurd, voordat hij hier kwam? Ja, dat heeft hij in Borneo op- geloopen; Dixon is altijd een zwerver geweest. Zijn ouders waren Anglo-In dians; bij een grensopstand werden zij gedood. Op dat tijdstip waren Dixon en Tresa in Engeland. Ik geloof niet, dat er veel geld was net genoeg om Dixon een positie in de wereld te verschaffen en een kleine jaarlijksche toelage voor Tresa. Maar je schijnt je voor hen te interesseeren? Is dat nu zoo’n wonder? De man is één en al geheimzinnigheid. En Tresa één en al schoonheid, lachte Monroe. Dit is de eerste keer, dat ik meemaak, dat jij belang stelt in het schoone geslacht, Ned. Hü keek Carson scherp aan, doch kon op het ernstige gelaat niet veel lezen. Laatstgenoemde betreurde het feit, dat hij zoo lang van tevoren reeds plaats naar Europa besproken had. Hij voelde een niet te onder- paneel vastgeprikt. Daarop was in rood een menschenhand geteekend. Ofschoon dit voor Carson natuurlijk niets zei, had het voor Tresa klaar blijkelijk een sinistere beteekenis. Haar boezem ging onstuimig op en neer en zij greep Carson’s schouder om zich staande te houden. Moed houden! fluisterde hij. Wat is er eigenlijk aan de hand? Bent u zoo van streek door deze grap? Het is geen grap, antwoordde zij heftig. Beteekent het dan gevaar? Ja, groot gevaar. Voor u? Dat geloof ik niet. Voor mijn broeder. Oh, wat moet ik toch doen? De politie tenminste iets ken. Zij sidderde het papier met bevende i en stopte het in haar De Nederlandsche Bank zal een nieuw model bankbiljet van 20 in omloop brengen. Op de voorzijde, on der den tekst, wordt het linker bene dengedeelte ingenomen door een afbeel- ding van een eskader zeventiende- eeuwsche Hollandsche oorlogsschepen en op de rechterhelft van het biljet staat een in gravure uitgevoerd portret van wijlen H.M. de Koningin Moeder. Beide voorstellingen zijn in paar se kleur uitgevoerd. Op de achterzijde zijn in bronsgroene kleur gravures afgedrukt van twee Amsterdamsche stadsgezichten, de St. Nicolaaskerk en de Gelderschekade met Schreierstoren. Op deze zijde zijn ook de namen van den ontwerper, C. A. Lion Cachet en van de drukkers. Joh. i Enschede en zonen aangebracht. i De biljetten zijn gedrukt op papier van ongeveer 155 x 82 m.m. en geda- teerd van 20 Juli 1939 af. Met portret van wijlen H. M. de Koningin-Moeder l/olsen» «eepl gedragingen van haar broeder, in een dergelijk geval gewikkeld werd. Singapore was ongetwijfeld plaats, waar alles kon gebeuren, want het blanke element was oneindig in de minderheid. Het district was over stroomd met Chineezen, Japanners, Javanen en het schuim van de Strait Settlements. In Londen of Parijs zou hij aan deze zaak niet zooveel ge wicht gehecht hebben, maar Singa- was geen Londen verre van Barometer alhier v.m. 8 u. v.m. 12 u. 768$ m.m.; thermometer resp. 2$ gr. en 6$ gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag stationnair. drukken verlangen in zich opkomen om in Singapore te blijven. Natuurlijk lag dit niet aan Tresa, maar aan een nieuwsgierigheid een ongezonde nieuwsgierigheid mis schien om te zien, hoe die Dixon- kwestie eindigde. Nu geen saaie gedachten meer, zeide Monroe. Ga mee, dan gaan we golfspelen. Bij het clubhuis kun je een paar sticks leenen. Carson stemde toe en hij slaagde erin om gedurende twee uur alles om trent de Dixon’s te vergeten, want, waar de beide spelers aan elkaar ge waagd waren, was het spel buitenge woon spannend. Zij naderden de laat ste „hole”, toen zy op een „single’* speler moesten wachten. Zie je, wie dat is? vroeg Mon- roe. Hé, dat is Dixon! Juist. Heb ik je niet gezegd, dat hij zijn kunsthand heel goed kan ge bruiken. Bedoelde „game" en huis. Tien minuten later voegden Carson Monroe zich bij hem. Hij zag er even bleek en holoogig uit, als toen Carson hem den vorigen avond gezien had, maar zijn begroeting was een ietsje hartelijker. Heb je succes Monroe. Zeker. Dat was mijn derde ron de vandaag. Ik heb voor de variatie een dag vacantie genomen. Spr. kondigde tenslotte de komst van Gerard Walschap en Felix Timmer mans aan, die, zooals reeds gemeld, op de filmavonden het woord zullen voeren. Zij zullen ieder op eigen wij ze vertellen, hoe zij hun land zien. Aan het slot van de bijeenkomst heeft mr. P. J. Mijksenaar, sprekende uit naam van den Amsterdamschen wethouder Boekman, verklaard, dat ook de gemeente Amsterdam de Bel gische actie voor het toeristenverkeer hoogelijk waardeert, waarbij hij de hoop uitsprak, dat ook Nederland, en met name Amsterdam, in het aan staande zomerseizoen vele Belgische gasten zou mogen ontvangen. De steun van Nederlandsche zijde aan andere landen in het algemeen De opmerking, dat van Nederland sche zijde in de laatste jaren telkens steun is verleend aan die partijen bij een conflict, die, zooals de leden, wel ke deze opmerking maakten, zich uit drukten, zich keerden tegen landen, wel ke het Anti-Komintern-Pact hebben ge sloten Duitschland, Italië en Japan) mist, voor zoover Regeeringssteun is beoogd, feitelijken grondslag. Juist is alleen, dat ter bestrijding van epide- miëen in China 50.000 van Re- geeringswege beschikbaar is gesteld, echter niet op politieke gronden, doch uit overwegingen van menschlievend- heid. Regeeringssteun aan partijen, die met Duitschland en Italië in conflict waren, is niet verleend. Wel werd in 1920 Duitschland op een oogenblik toen dat land nagenoeg door elk ander aan zijn lot werd overgelaten, door Neder land geholpen met een leening van twee honderd millioen gulden. Wat steun van particuliere zijde be treft, zij slechts opgemerkt, dat, wan neer nooden van de lijdende mensch- heid gelenigd moeten worden, de pu blieke opinie en de liefdadigheid in Nederland zich niet door politieke overwegingen van den aard als in de hierbedoelde passage van het verslag beoogd, laten leiden In dit verband mo ge, wat de bovenbedoelde landen be treft, worden herinnerd aan den steun, welke naar aanleiding van de aard beving in Japan in 1923 door middel 'I Ct I Hh

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9