Verschillende wetsontwerpen behandeld STATEN-GENERAAL INGEZONDEN HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 9 MAART 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. Tot nadere bijeenroeping uiteengegaan Tweede Kamer keurt de Regeeringshulp aan het Finsche Roode Kruis goed REGEERINGSHULP AAN HET FINSCHE ROODE KRUIS BESCHERMING VAN KUNSTSCHATTEN TEGEN OORLOGSGEVAAR BEGROOTING VAN DEFENSIE GOEDGEKEURD BESCHERMING VAN WATERSTAATSWERKEN VOORTDURING VAN DEN STAAT VAN BELEG Mevr. H. MOTIE-VAN VESSEM TEGEN DE MOBILISATIECLUBS VERWORPEN EERSTE KAMER ONDERWIJS EN KERK toén. niet (S 1 o t.) departe- bij die de heer d e Vergadering van Vrijdag 8 Maart. Minister Steenberghe aan ’t woord. Wetsontwerp goedgekeurd. Het wetsontwerp werd z.h.s. goed gekeurd, met aanteekening, dat de hee- ren de Visser en Effendi (comm.) ge acht wilden worden te hebben tegen gestemd. STICHTINGEN EN TOELAGEN AAN AMBTENAREN VERSCHILLENDE WETSONTWER PEN GOEDGEKEURD. ALLEEN DE COMMUNISTEN STEMMEN TEGEN. Vergadering van Vrijdag 8 Maart. (Slot.) Wilt andere (N.S.B.) niet ten Plaatsing van ingezonden stukken be- teekent niet, dat de redactie het met den inhoud eens is. Zij kan alleen dan overwogen worden, als naam en adres van den inzender ons volledig bekend zijn, Red. Motie verworpen, begroe ting aangenomen. De motie komt in stemming. Zij wordt verworpen met 32 tegen 4 stemman. Vóór stemden de nationaal-socialis- ten. De begrooting wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Evenzoo en zonder debat wordt aan genomen de begrooting van het Staats bedrijf der Artillerie-inrichtingen voor 1940. Om 3.40 uur wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdagmiddag 1 uur. „Een rede, welke beter in Moskou dan in den Haag ware uitgesproken.” De heer Smeenk (A.R.) verheug de zich over de algemeene sympathie met Finland, dat slachtoffer is van een misdadigen aanval, waartegen het zich heldhaftig verdedigt. Van een gezamen lijk optreden tegen den aanvaller is helaas geen sprake. Nederland kan daarom niet anders doen dan humani taire hulp bieden en de Regeering heeft juist gezien, dat dit moest geschieden aan het Finsche Roode Kruis. Het be drag is weliswaar laag, maar de moge- Zonder discussie en z.h.s. werden aangenomen het wetsontwerp tot ver- hooging van de Onderwijsbegrooting voor 1939 (met 2 millioen voor de be scherming van schatten van kunst en wetenschap tegen oorlogsgevaren), een onderhandsche verkoop van grond te Overschie en het wetsontwerp tot goed keuring van de op 10 Februari 1937 te Berlijn gesloten internationale over eenkomst betreffende heht vervoer van lijken. lijkheid voor iedere hulp heeft de Re geering opengelaten. De heer Smeenk zou niet diep op het betoog van den heer d’Ansembourg ingaan, doch hij achtte het verwonder lijk. dat deze pleitte voor daadwerke lijke hulp. Zou deze niet het gevaar opleveren voor moeilijkheden? Over de rede van den heer de Visser zeide de heer Smeenk alleen dit, dat het betreurenswaardig is, dat zoo’h rede in het Nederlandsche parlement is gehouden en dat ze beter in Moskou dan in den Haag had kunnen zijn uitgesproken. De heer Kersten (S.G.P.) stemde eveneens in met het ontwerp, zijn be wonderen uitend voor het heldhaf tige Finsche volk en zich verheugend over ’t feit, dat de steun aan dit in overgroote meerderheid Protestantsche volk wordt gegeven. Motie ingediend. Spr. dient een motie in, luidende De Kamer, gehoord de uiteenzetting van den minister van het standpunt der Regeering ten opzichte van de mobilisatieclubs, van meening. dat deze clubs het ge vaar van het brengen van politiek in de weermacht medebrengen, spreekt als haar meening uit, dat de politiek uit leger en vloot moet worden ge weerd. De motie komt in behandeling. naren in totaal een bedrag van 24.000 beloopen op een totaal van 8 millioen aan salarissen. Hij voegde daaraan toe, dat hij de bevoegdheid wenscht te blij ven behouden om door toelagen de beste ambtenaren aan zijn dienst te verbinden, die hij noodig acht, anders zou hij de verantwoordelijkheid niet langer kunnen dragen. De heer T e u 1 i n g s (R.K.) merkte nog op, dat het de commissie er alleen om te doen is, dat controle op de be doelde salarissen wordt uitgeoefend, langs welken weg ook. Hij stelde voor de conclusie aan te houden. Aldus werd besloten. Op verzoek van de Regeering werd van de agenda afgevoerd het wetsont werp tot vaststelling van de begroo ting van het Werkloosheidssubsidie- fonds voor 1940. u stil maat- De politiek erbuiten. Mevr. Mackay-Katz (C.H.) zeide, dat het alleen gaat om de leniging van den geweldigen nood van een diep ge troffen volk, waarover de oorlogs ellende is losgebarsten. De steun zal aan ’t Roode Kruis worden gegeven en zal ook ten goede komen aan de gewonde Russen. Men bezie het voor stel alleen als een daad van mensch- livendheid en als een aanvulling van het particulier initiatief. EXAMENS Apothekersassistent. Te Amsterdam geslaagd de dames E. M. Bergmans en W. Vermeulen te Haar lem, E. H. C. Vroeg te Naaldwijk. Stuurlieden-examens Geslaagd alhier voor het examen voor 3e-stuurman groote handelsvaart de tie ren C. Ham, R. Valk en J. W. Zacha- riasse. Hier ter stede geslaagd voor het exa men 2e-stuurman groote handelsvaart de heer H. J. Bouman en voor het examen 3e-stuurman groote handelsvaart de hee- ren J. P. Beijers, E. Austermühie en J. F. A. Bos. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Apeldoom-Het Loo ds Th. v. d. Brug te Harlingen; naar Eext ds J. L. Brinkerink te Groot-Schermer. Geref. Kerken. Aangenomen naar Apeldoorn (als hulp- pred.) de heer M. v. d. Bosch, cand. te Harderwijk. het clearinginstituut betreft, herinnerde de heer Tilanus aan de discussie, destijds in de Kamer over het salaris van 10.000 en de persoon lijke toelage van 2000 aan den direc- teur-generaal van Handel en Nijver heid, die nu nog 3000 daarboven krijgt als voorzitter der commissie van vertegenwoordigers der departementen in het clearinginstituut. Wie kent hem die toelage toe? vroeg de heer Tilanus. Hij drong op nadere inlichtingen aan en bepleitte aanvulling van de conclusie der commissie, waarin dit nadere on derzoek is opgenomen. ,De commissie acht de toelagen een beleidskwestie, maar als het noodig is, een toelage te geven, behooren zij h.i. op de gewone begrooting thuis. Ten slotte dringt zij aan op het jaarlijksch overleggen van een opgave. Misschien vindt 'zij aanleiding om haar verslag aan te houden en aan te dringen op aanmerkelijke inperking van het aan tal stichtingen. De heer Teulings (R.K.) sprak als voorzitter van de commissie voor de Rijksuitgaven. Hij ging het verslag, dat zij over deze aangelegenheid uit bracht, na. De gegevens, welke de heer Tilanus over de stichting voor huis houdelijke voorlichting ten plattelande produceerde, waren aan de commissie niet bekend zij is afgegaan op de ge gevens van de Alg. Rekenkamermaar zij zal de zaak nader onderzoeken. Haar rapport is er geheel op gebaseerd, dat de bedoelde salarissen en toelagen vanwege stichtingen op de gewone be grooting zullen voorkomen. Het lag echter niet op haar weg zich over de beleidskwestie uit te spreken zij heeft te oordeelen over de besteding van de gelden, en de beleidskwestie was reeds in de Kamer besproken. De commissie zal zien of zij in de richting, door den heer Tilanus bepleit, iets kan doen. en voor Indonesië. Nederland begeeft zich op den weg van het bondgenoot schap met de imperialisten. Men stelt het voor, alsof sovjet-Rus- land imperialistische doeleinden na streeft, doch wie de geschiedenis kent, weet, dat Finland vrij is geworden te gen den wil van Kerensky, terwijl de in Finland levende Lenin (omdat hij nergens anders veilig was) die vrij heid heeft gegeven. Wat gebeurde er toen Stemmen: Neen, maar nu De heer de Visser wees er op, dat door Mannerheim de socialistische regeering is weggejaagd. Minister Steenberghe zeide on voorbereid, niet op verschillende pun ten te kunnen ingaan. Hij zeide echter ten aanzien van het Clearinginstituut het misverstand te moeten wegnemen, alsof iets geheimzinnigs zou zijn ge beurd. De zaak is het vorige jaar uit voerig in de Kamer behandeld. De Re geering heeft zelf de toelage aan den directeur-generaal van Handel en Nij verheid vastgesteld. Deze hoofdambte naar doet nog wel wat meer dan ver gaderingen van het Clearinginstituut presideeren. Hij wordt zeer door de Regeering gewaardeerd. Zijn hooge plichtsbetrachting is de oorzaak ervan geweest, dat hij voor betrekkingen in het particuliere bedrijfsleven, waarin hij eenige malen meer verdienen kon, heeft bedankt. Ons vaderland is aan dezen man ten zeerste verplicht. De heer Tilanus (C.H.) zeide nog, dat het hier niet gaat om een verdien stelijk ambtenaar, die met groote warmte door den minister is verdedigd. Dat is te waardeeren, doch het gaat alleen om de taak en om het bestaan van stichtingen, die aan de controle van de Staten-Generaal zijn ont trokken. De minister deelde nog mede, dat de toelagen aan eep ambte- Het woord ontnomen. De voorzitter zeide, dat de spreker niet zoo door kon gaan, om dat hij te ver van het onderwerp af dwaalde. De heer de Visser: Ik wil alleen aantoonen, dat de werkelijke strijd te gen de sovjet-Unie gaat en ten bate van de contra-revolutionnairen en so cialisten af tot de N.S.B. toe. Toen de heer de Visser doorging met van het onderwerp af te wijken, werd hem het woord ontnomen. Bedrag te laag en wijze van verstrekking onjuist. De heer Drees (S.D.A.P.) consta teerde, dat gelukkig het overgroote deel der volksvertegenwoordiging deze humanitaire hulp aan Finland wilde geven. Hij betreurde alleen, dat de hulp zoo laat komt en dat het bedrag te laag is. Het Nederlandsche volk zou gaarne meer hebben bijgedragen. Ook is de bestemming te zeer beperkt. Er is formeel geen oorlogdoor Neder land is zelfs geen neutraliteitsverKla- ring afgelegd. Het ware beter geweest de Finsche Regeering de vrije beschik king over het bedrag te laten. For meel kan men zich van den Volken bond losmaken, toch zit er iets in van een gemeenschappelijke actie. De N.S.B. en de C.P. zitten met dit ontwerp wat in moeilijkheden. De nat.- soc. keuren het at, dat Nederland zoo dikwijls steun verleend heeft aan vijan den van Duitschland, Japan en Italië. Doch zij halen daarbij alles door el kaar. De N.S.B. placht te staan aan den kant van de sterkeren, aan den kant van de overweldigers. De andere groep die wat moeilijk heden heeft is die der communisten. Dezen wilden vroeger krachtig op treden tegen elke agressie, welke h.i. hoofdzakelijk van de fascisten kwam. Thans, nu de agressie van den kant van Sovjet-Rusland komt, moeten zij die verdedigen. Allerlei begrippen zijn in hun tegendeel verkeerd. Wat wit was, wordt nu zwart genoemd. De heer de Visser heeft het tegenwoordige de mocratische Finland gekrenkt en ge griefd. De heer de Visser (C.P.) inter rumpeert herhaaldelijk. De voorzitter: wezen, anders moet ik regelen nemen. De heer de Visser: Het kan me niets schelen. Nog in 1939 werd in een tijdschrift der Komintern geschreven, dat Fin land nu wel democratisch was, maar dat het niet begreep, dat het fascisti sche Duitschland zijn groote vijand was en dat het daarom toenadering moest zoeken tot Sovjet-Rusland. Dat artikel was van de hand van...... Kuu sinen 1 En nu stelt dezelfde man het voor alsof een wit-gardistisch Finland bestaat en een gevaar voor Sovjet- Rusland is De voorzitter verzoekt den heer Drees niet te ver buiten het onderwerp te gaan. De heer Drees (S.D.A.P.) zeide tenslotte, dat als er ooit reden tot hulp aan Finland is, dit thans het geval is. Tenslotte was aan de orde het wets ontwerp tot het doen voortduren van den bij Kon. besluiten van 1 en 6 No vember 1939 afgekondigden staat van beleg. De heer de Marchant et d’An- sembourg (N.S.B.) kwam op tegen het optreden van officieren tegen N.S.B.-ers zij mogen in dienst niet op alle plaatsen op post staan. Hij laakte den inval in een huis bij Soest en in ’t bijzonder uitlatingen van den re- serve-officier. die dien inval leidde. Deze officier is niet ontslagen, heeft alleen een berisping gekregen. Wel werd de res. kapitein van Raamsdunk ontslagen omdat nij N.S.B.-er was. Dit optreden wordt gesteund door de roode heeren „van het weer gelijmde ge broken geweertje” Voor de ophitsing in de pers tegen de N.S.B. draagt ook deze bewindsman de verantwoording. Zoo- brengt men de splitsing in het leger. Aan den amderen kant worden wel socialistische mobilisatieclubs daar in toegelaten. Er mag geen politiek in het leger worden bedreven. Deze mi nister meent te leiden, doch hij wordt geleid door de politick Persexcessen bestaan slechts in de verbeelding van hysterische anti-fascisten. Het is te betreuren, dat de minister niet in een geheime vergadering der Kamer het ontslag van generaal Reyn- ders wil besprexen Minister Dijxtioorn verzekerde, dat hij niet duldt, dat iemand in ons leger laatdunkend wordt behanaeld. Men zal echter man en paard moeten Antwoord van den minister, De minister zou aanneming van de motie betreuren, daar zij overbodig is waarborgen zijn aanwezig, die ver- hinderen, dat politiek in het leger bin nentreedt. De aanbieding van luchtdoelgeschut, die de heer Heldring bedoelt, is door spr.’s ambtsvoorganger afgewezen, daar de leveringstermijn te lang was. De klachten van den heer van Vessem zal spr. onderzoeken. Spreker brengt een woord van hulde aan vele werkgevers, die hun werklie den enz. na demobilisatie terugnemen. Dat soldaten geen onderofficieren behoeven te groeten op de stations, is heel billijkmen mag niet het on- mogelijke eischen. Ook in de kazerne behoeft de soldaat niet te groeten voor onderofficieren. Ook de vorige opperbevelhebber had geen bezwaar tegen mobilisatieclubs, mits er voldoende waarborgen waren. De heer van Lanschot (R.K.) stelt zich op hetzelfde standpunt als dr. Deckers ten aanzien van de mobi lisatieclubs: Vereenigingen van gemo- biliseerden, politieke doeleinden be- oogend. zijn in strijd met de tucht Toch kan spr. aan de motie zijn stem niet geven, daar de houding van de Regeering in overeenstemming is met die van de legerleiding. De laatste moot van de motie toont een tendenz, welke tegen het regeeringsbeleid in gaat. De heer An erna (A.R.) verklaart dat de A.R.-groep alleen voor eenmo- tie stemt als er enstige redenen aan wezig zijn. Daarom zal zij nu tegen de motie stemmen. De heer van Vessem (N.S.B.) meent, dat de gedachte, dat politiek uit het leger moet worden geweerd, moet praevaleeren boven politieke be- zwaren. De heer van Rappard (Lib.) meent, dat de rede van den heer van Vessem op zoo laag peil staat, als nim mer een rede in deze Kamer is uitge sproken. Spr. zal tegen de motie stem men, daar deze het regeeringsbeleid afkeurt. De heer de Savornin Lohman (C.H.) sluit zich bij de woorden van den heer Anema aan. NEDERLAND NEUTRAAL In uw blad van 5 dezer trof mijn aan dacht het adres van een dpi. korporaal, en wel inzonderheid het extra aange brachte poststempel: „schrijf niet over militaire aangelegenheden”, waaruit blijkü dat de bevoegde autoriteiten de nood zakelijkheid hiervan inzien. Men behoefü de desbetreffende berichten in de pers maar gade te slaan. Doch het blijkt m. i. niet overbodig tuaschen de woorden „schrijft niet” in te lasschen de woor den „en spreekt niet over militaire aan gelegenheden”. Voor zoover mij bekend, worden dik wijls besprekingen gevoerd in bovenge noemden zin tegenover veelal andersden kenden of leeken, hetwelk dikwijls een overbodig dispuut uitlokt, hetzij in d«n familiekring of temidden van vrienden of bekenden Ik herinner mij een geval, waarbij een leek aan een sergeant-majoor enkele vragen stelde omtrent militaire aangelegenheden, en deze majoor kortaf antwoorddeOp dergelijke vragen blijf ik bet antwoord schuldig. Kort en kor daat moet zoo’n antwoord zijn vooral »an onze mannen van leg<-r en vloot. Onze marine en legerleiding waken steeds voof onze neutraliteit en zelfstandigheid, ge- rteund door al onze mannen van leg-* en vloot, leder kenne zijn plicht en nou- de zijn pen. maar ook zijn tong, in tooffl. O u d-M arineschepeling- MARKT-ATTRACTIES Met zeer veel genoegen las il$ het in gezonden stukje over markt-attraotjes- Als bewoonster van Scbeveningeu. ont trek Belgisch Park, wil ik;, en velen met mij, wel eens naar de markt, maar juis* de tram maakt het uitstapje te duur- Immers moeten wij toch steeds 4 tram- ritten nemen, daar wij aan overstapje niets hebben, omdat zij te kort van duur zijn. Daarom juich ik het plan van iü' zender hartelijk toe en hoop ik, dat de H.I M een proef zal nemen met over stapjes a 10 ct. met onbeperkten duur op marktdagen. a Antwoord van minister van Kleffens. De minister van B u i ten la ndsche Zaken, de heer van Kleffens, sloot zich bij deze laatste woorden aan. Het ontwerp beoogt al leen een humanitair doel. De politiek staat er buiten, nu en ook vroeger. De heer de Visser kan gerust zijn. Het goede hart van Nederland spreekt zon der aanzien des persoons. Zoo moet het blijven; dat zal het geheele volk wenschen. De hulpverleening staat los van den Volkenbond. In de bestaande omstan digheden moeten we wel eenige om zichtigheid betrachten, als een collec tieve actie van een aantal staten ten bate van andere staten wordt gevoerd. De hulp zal niet te laat komen. Zelfs al zou morgen de strijd worden ge staakt, dan nog is er hulp noodig, want er is geweldig veel leed en verwoes ting in Finland. Betwist moet worden, dat de democratie in deze langzaam zou werken. Binnen veertien dagen na de indiening is het ontwerp behan deld. De vergelijking, welke de heer de Visser met Spanje maakte, gaat niet op. Wij waren toen gebonden door de non-interventie. Om geen precedenten te scheppen, heeft de Regeering geen verdere strek king aan ’t ontwerp gegeven. Er be hoeft niet aan te worden getwijfeld of het Finsche Roode Kruis zal ook gewonde Russen helpen. Wat het be drag betreft, de Regeering meende niet verder te mogen gaair. Wie meer wil geven, kan dit gerust uit particuliere middelen doen! De heer Serrarens bestrijdt de N.S.B. De heer Serrarens (R.K.) zeide, dat het moeilijk was een draad in het betoog van den heer d’Ansembourg te vinden. Het zou de commissie van rapporteurs spijten als zij er niet in was geslaagd zijn betoog in goeden samenhang in het Kamerverslag weer te geven. Hij heeft nu ook geen moeite gedaan te bewijzen, dat Nederland een verre speldeprik aan Duitschland heeft gegeven, toen het humanitaire nulp aan China bood. Nederland heeft zich altijd geheel door humanitaire over wegingen laten leiden, bij welke hulp actie ook, getrouw aan ’t woord van wijlen Koningin Emma „om groot te zijn in alles waarin- een klein volk groot kan zijn”. Dat heeft Nederland gedaan het heeft zich groot getoond in humanitaire hulp aan gewonden, ge slagenen en vervolgden. Dat is een eer, welke Nederland zich niet laat ont nemen. De heer Serrarens betoogde, dat Ne derland geenszins handelt uit anti pathie tegen Duitschland en er voor waakt zich door de groote mogend heden te laten leiden. Het heeft goed gezien, Sovjet-Rusland te weren uit den Volkenbond, een staat zonder eenige moraal, zonder vrijheid voor de arbeiders. Bij de replieken was het woord aan den heer de Savornin Lohman (C.H.) Deze merkte nog o.m. het vol gende op. Onze weermacht steunt op het geheele Nederlandsche volk, al be staat er differentiatie. De getroffen regeling maakt den indruk van vol maakt neutrale mobilisatieclubs, indien zij wordt uitgevoerd, als zij is opgezet. De geschiedenis maakt spr. echter hui verig. ’s Ministers opvatting, zooals die blijkt uit de memorie van antwoord, wordt verkeerd geïnterpreteerd. Spr. wijst op de bekende circulaire van soc.- dem. zijde de mentaliteit, waaruit die clubvorming voorkomt, is een politieke mentaliteit. Spr. vreest, dat neutrali teit der clubs niet te bereiken is de commissie van bijstand is zuiver sociaal-democratisch georiënteerd. De heer Heldring (Lib.) be spreekt nogmaals de aanschaffing van luchtdoelgeschut voor Amsterdam. Naar zijn oordeel heeft het ment een kans gemist. De heer van Vessem betreurt, dat hij eergisteren volle heeft kunnen uitspreken. De mi nister zou spr.’s rede dan wellicht beter begrepen hebben. Daarom legt spr. zijn rede schriftelijk aan de Ka mer voor. Voorts bestrijdt hij de door den heer van Rappard op 6 Maart ge houden rede, waar deze sprak over de Nationaal-Socialistische Beweging. Spr. weet, welke waarde aan diens bewerin gen moet worden toegekend, doch het is noodig, een woord van protest te doen hooren. Nationaal-socialistische burgemeesters worden niet geduld dus dit soort burgemeesters kan niet het geweer op eigen landgenooten rich ten. De heer van Rappard lijdt aan, wat men ook in het Hollandsch „Erin- nerungstauschung” noemt De voorzitter: Hoe noemt u dat in het Hollandsch De heer van Vessem (N.S.B.) Erinnerungstauschung. De heer van Rappard is blijkbaar vergeten, hoe op de sociëteit te Tiel met het geweer werd omgegaan door een zeker liberaai politicus De voorzitter roept spr. tot de orde en waarschuwt hem een tweede waarschuwing zal hem niet worden ge geven. De heer van Vessem (N.S.B.) wijst er voorts op, dat de heer van Rappard indertijd tegen de Vlootwet heeft gestemd en thans klaagt over den slechten gang van zaken met de slag kruisers. De N.S.B. heeft zich beleedigd ge voeld door de uitlating in de memorie van antwoord. Spr. klaagt er over, dat nationaal-socialistische arbeiders defensiewerken worden ontslagen. Spr. meent, dat op verschillende wij zen van de krijgstucht wordt afge weken. Spr. juicht toe, dat de minister open lijk verklaart, dat de weermacht slechts rust op vier zuilenop de N.S.B. rust de weermacht dus niet. De N.S.B. is de essentie van het beste, dat er is in het Nederlandsche volk (V r o o 1 ij k h e i d). Op vier zuilen kan men geen vloer bouwen, waarop de weermacht kan rusten dit gebouw zal ineenstorten. Is over de mobilisatieclubs verschil van meening geweest met den vorigen opperbevelhebber Spr. klaagt voorts over de houding tegenover de N.S.B., die als parool bij de mobilisatie stipte gehoorzaamheid uitgaf. Welke belooning heeft de N.S.B. hiervoor ontvangen? Spr. geeft enkele voorbeelden. De Voorzitter: U had dit alles in eerste instantie moeten zeggen. Weest u voorzichtig De heer van Vessem (N.S.B.) Ik ben hier toch niet in een leeuwen kuil. Spr. gaat voort met voorbeelden te noemen in antwoord op de vragen van den minister. De goede geest in het leger eischt wegneming van het onrecht tegenover de N.S.B. De Regee ring beslisse, of zij het geheele Neder landsche volk achter zich wil hebben. VERSCHILLENDE WETSONTWERPEN Zonder discussie en z.h.s. werden aangenomen het wetsontwerp houden de vaststelling van bepalingen ter be perking van gevaren, voortvloeiende uit beschadiging van waterstaatswer ken, gelegen in een of meer der pro vinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht, in verband met de tegen woordige buitengewone omstandig heden, en het wetsontwerp betreffende een onteigening 'van perceelen enz. noodig voor de uitbreiding van de electrische centrale te Geertruiden- berg. noemen. Het geval in Soest is door den commandant van bet veldleger met een berisping afgedaan De minister nad geen aanleiding zich daaraan niet te tvnformeeren. De kapitein van Raams- donk is ontslagen wegens verregaande ongehoorzaamheid, toen hij niet wilde bedanken voor den Nationalen Jeugd storm. Wat het verwijt betreft, dat hij zou loopen aan den leiband der politieke partijen, verklaarde de minister, dat hij een paar goede oogen heeft en een goeden bril, waardoorheen hij zélf kijkt. Het wetsontwerp werd z.h.s. aange nomen, met aanteekening, dat de N.SB. tegen was. Om 6.25 uur werd de vergadering tot nadere bijeenroeping verdaagd. Aan de orde was de conclusie van een tweetal verslagen der commissie voor de Rijksuitgaven omtrent de op gave van de stichtingen, ressorteeren- de onder de verschillende departemen ten van Algemeen Bestuur en van de ambtenaren, aan wie door die stich tingen boven hun bezoldiging toelagen worden verstrekt. De heer Ti 1 a n u s (C.H.) zeide voorts, dat de commissie de controle op de ongeveer 50 stichtingen in het alge meen voldoende acht. Een viertal valt er buiten, o.a. het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht, waarover de vol ledige controle zal moeten kunnen uitgeoefend worden. Vervolgens besprak de heer Tilanus de drie andere stichtingen: de Stich ting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande, het voorzieningsfonds voor kunstenaars en het clearinginsti tuut. Al draagt voor de eerstgenoem de het Rijk slechts officieel 6000 per jaar bij, dan is dit nog geen reden om haar buiten de controle te laten, ook al is zij een particuliere stichting (met een uitgaven-begrooting van ƒ54.000). Bij verder onderzoek is den heer Tila nus gebleken, dat resp. 15.000, 20.000 en 10.000 op andere begroe tingen voor deze stichtingen zijn uit getrokken. Wie licht den minister van Financiën omtrent deze stichtingen voor? Wat Het standpunt der com munisten. De heer de Visser (C.P.) bestreed den heer d’ Ansembourg. Het is niet juist, dat Nederland altijd steun ver leend heeft aan partijen, die zich richt ten tegen de verbondenen in het anti- Komintern-pact. Integendeel. Neder land heeft het democratische Spanje niet geholpen de Regeering heeft zelfs Nederlanders, die te hulp kwamen, be lemmerd en hun actie strafbaar ge steld. Ook aan China werd in de eer ste twee jaren geen hulp verleend, al hoewel het een beroep op den Vol kenbond deeddaarin is ook Neder land nalatig geweest. Hoe komt het, dat het democratische Nederland nu wel steun verleent aan het „contra-revolutionnaire Finland Omdat daar gevochten wordt „in dienst van het internationale imperialisme tegen den eenigen socialistischen staat op de wereld, de sovjet-Unie. Dat is een schande voor de socialis ten, die daaraan mededoen. De minis ter wijst op de andere landen, die steun aan Finland geven, doch dat zijn juist de groot-imperialistische wereld machten, wie het er om te doen is om Rusland aan te vallen. En voor hen moet het arme Finland vechten. Een blad als de „Times” windt daar geen doekjes om. Het onderhavige voorstel is feitelijk partij kiezen in het conflict tusschen het imperialisme en het socialisme. (Gelach en interrupties). De heer de Visser, met stemver heffing Alle gelach en geschreeuw kan die werkelijkheid niet verbergen (Eenige leden roepen, doelend op den spreker, die zijn stem uitzet Juist Vervolgens betoogde Visser, dat deze hulp aan Finland groote gevaren inhoudt voor Nederland Aan de orde was daarna het wets ontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van Buitenlandsche Zaken voor 1940 (Beschikbaarstelling van 100.000 aan het Finsche Roode Kruis). De heer de Marchant et d’An sembourg (N.S.B.) hoopte, dat dit wetsontwerp nog niet te laat zal zijn. Zijn fractie heeft 't met instemming be groet, doch niet de motiveering. welke is vastgekoppeld aan de Volkenbonds- resolutie van December. De Regeering moge nu wel beweren, dat men in dit ontwerp geen uitvloeisel heeft te zien van een gezamenlijke actie van den Volkenbond, doch dit is niet te aan vaarden. Het lidmaatschap van dien bond is voor Nederland gevaarlijk hij is niet neutraal. Het is alleen wel merkwaardig, dat Nederland zoo dik wijls hulp verleent in conflicten aan partijen, die zich keerden tegen Duitschland, Italië en Japan, die het anti-Komintern-verdrag hebben geslo ten. De onderhavige hulp had alleen op grond van humanitaire overwegin gen moeten zijn verleend. De Ned. nat.- socialisten blijven „doodsvijanden” van de communisten, en zij hebben groote bewondering voor de heldhaf tigheid van het kleine Finland.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10