HAAGSCHE COURANT DE ZWARTE ORCHIDEE I li Buitenlandsche bladen over onze IN EN OM DEN HAAG landsverdediging BINNENLAND Zaterdag 9 Maart 1940 h- j VIERDE BLAD. (Soldatenlied) OOM KOOS FEUILLETON. (Nadruk verboden.) riep op vol de (Wordt vervolgd.) "1* VArs Algemeen verbindendverklaring ondernemers* overeenkomst. De minister van Economische Zaken heeft aan de vaste commissie uit den Economischen Raad verzocht hem van advies te willen dienen in zake een verzoek tot algemeen verbindend verklaring van een ondernemersovereenkomst voor de zoutindustrie. Deze ondernemersover eenkomst beoogt in de plaats te treden van die, welke met ingang van 14 Juni 1939 voor den .tijd van 1 jaar verbindend werd verklaard. Oud-minister Kan bij den ex-keizer Men meldt ons, dat oud-minister Kan gis teren een bezoek heeft gebracht aan den ge wezen Duitschen keizer. No. 17514. Hoewel het dreigt vervelend te worden, moet ik hier toch even m'n vreugde uitspreken over het gereedkomen van Javastraat en de daar plaats gevonden hebbende werkzaam heden. Tijd en geld heeft het gekost, maar eindelijk zijn we dan toch zoover en we zullen hopen, dat we voor herhalingen in dezen geest gespaard zullen blijven. Verder heeft onze Gemeenteraad de beslissing genomen om de openluchtvoorstellingen op het Binnenhof met een bedrag uit den pot van Egypte te steunen en nu het dus eenmaal zoover is, moeten wij er maar een vroolijk gezicht bijzetten. Overi gens viel de oppositie van de leden mij tegen. Ja, men kan zich in de menschen vergissen. Monroe kan niet komen, zeide hij. Er is in de stad een ernstig onge luk gebeurd en men heeft hem erbij geroepen. Wat jammer! merkte Tresa op. Ik hoop maar dat niemand ernstig gekwetst is. Ik kon daaromtrent geen nadere informaties krijgen. Zullen we maar aan tafel gaan? Een uitstekend maal werd door den Chineeschen bediende, die tevens voor kok fungeerde, opgediend. Er werd ’n groote verscheidenheid van wijnen ge serveerd. Tresa dronk zeer matig doch haar broeder bediende zich daar in ruime mate van. Is deze Chinees al lang bij u? vroeg Carson. Ik heb hem van Borneo medege bracht, lichtte Dixon hem in. Hij draagt den weidschen naam van Wah Su en is absoluut betrouwbaar. Men kan, wat eerlijkheid en trouw aangaat niets beters wenschen. Bent u lang in Borneo geweest? Twee jaar. Ik heb daar orchidee ën verzameld voor een rijken Ameri kaan, die er zijn zinnen op gezet had om in het bezit te komen van elke soort orchidee, die op den aardbodem te vinden is. Ik heb hem er twee be zorgd, welke nog nooit iemand tevoren gezien had. Hij dronk maar steeds door en werd praatziek. Zijn heele voorkomen veranderde. De sombere oogen werden helderder en op zijn wangen verfde zich een flauwe blos. Carson merkte op, dat Tresa haar broeder intensief gadesloeg. Zij was klaarblijkelijk be vreesd, dat hjj zich te buiten zou gaan en zich tegenover hun gast zou com- promitteeren. Houdt u van muziek, meneer Car- son? vroeg zij. Ja. Ik hoop, dat u aanstonds iets zult spelen. Indien u dat graag heeft. Carson verandert van gedachten.. Toen Carson bedoelden Donderdag avond in de bungalow arriveerde, vond hij Dixon en Tresa alleen. Eerstge noemde begroette hem met warmte, terwijl het welkom van Tresa meer in haar oogen dan in haar woorden te vinden was. Monroe is wat laat, zeide Dixon, maar dat is zoo zijn gewoonte. Dat is niet vriendelijk van je, Perry, zeide Tresa. De ware reden is, dat Dr. Monroe een slaaf is van zijn plicht. Tien minuten later ging de telefoon schel over, waarop Dixon zich even verwijderde. Carson noch Tresa kon den iets van het gevoerde gesprek ver staan. Toen Dixon terugkwam sprak uit zijn gelaatstrekken duidelijk teleur stelling. Het pianospel was opgehouden en Tresa zat hem vanaf het krukje aan te kijken. Een neem nu eens aan, dat de politie bestaat uit een stelletje stom melingen. Veronderstel, dat het een gevaar is, waaraan niet te ontkomen valt? Carson haalde zijn schouders op. On der die omstandigheden was het erg moeilijk, iemand raad te geven. Waarom vraagt u mij dat? vroeg hij na een kleine pauze. Ik ben benieuwd om te hooren, wat een man als u zou doen als hjj geplaatst werd in mijn positie. Carson keek hem vlak in het gelaat en bracht zijn koppige kin naar voren. Dixon opende zijn mond als wilde hij wat zeggen, doch sloot hem weer en schudde zijn hoofd. Carson wacht te geduldig, maar wat Dixon ook van plan mocht wezen om te openbaren, het bleef ongezegd. Hij stootte een kor- Gesticht voor krankzinnigen te Leidschendam. Gisteren is afgekondigd Staatsblad 1383, houdende een Kon. besluit van 21 Februari j.l., waarbij aan het bestuur van de Nederland- sche Hervormde Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken, te Amersfoort, vergunning wordt verleend op een terrein in de gemeente Leidschendam een gesticht voor krankzinnigen op te richten. binnen een half uur terug. Vraag hem te blijven Tresa vraag hem. De oogen van het meisje waren ge vuld met tranen. Zjj staarde Carson zwijgend aan en hij hielp haar uit de netelige positie door weer te gaan zit ten. Dixon grinnikte en met een bin nensmonds gemompeld ,,au revoir”, verliet hij de kamer. Tresa bleef een oogenblik in een staat van opwinding overeind staan en zette zich toen naast Carson neder. Ik moet mijn broeder verontschul digen, zeide zij. Soms denk ik, dat hij niet weet, wat hij doet. Na mijn woorden van gisteren zult u het wel licht begrijpen. Ik geloof dat ik het begrijp. Die bedreiging zit hem natuurlijk dwars. Ja. Hij slaapt ternauwernood. Hij vroeg u en Monroe vanavond, omdat hy bevreesd is. Elk oogenblik kan het gebeuren. Hij had niet uit moeten gaan zoo laat en afgescheiden van ’t feit, dat het niet te pas komt tegen over zijn gast, is het gekkenwerk. Misschien overdrijft u beiden de zaak een beetje. Hebt u hem het pa pier laten zien, dat u op uw deur ge vonden hebt Neen, ik dacht, dat het beter was hem daarvan onkundig te laten. En toch voel ik dat hij andere waarschu wingen ontvangen heeft, want gisteren en vandaag heeft hij verschillende pa perassen verscheurd. Paperassen verscheurd? Bescheiden en oude brieven. Din gen, welke iemand verscheuren zou, die voelt... Zij beefde heftig en Carson legde zjjn hand op haar arm. U moet moedig blijven, verzocht hij haar. Jongeren-conferentie. Het Nederlandsch jeugdleidersinstituut be legt op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 Mei a.s. in hotel „Groot Badhuis” in Zandvoort een jon- geren-conferentie in samenwerking met de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Deze conferentie, welke openstaat voor jeugdleiders en belangstellenden, zal zijn ge wijd aan de behandeling van het onderwerp internationale vraagstukken van dit oogenblik en de komende vrede, in verband met het werk onder de jongeren. Inleidingen zullen worden gehouden door dr. P. J. Bouman uit Middelburg, prof. R. H. W. Regout S.J. uit Nijmegen, mr. J. J. Schok- king uit Wassenaar en mr. H. Willemse uit Voorburg. ten, harden lach uit en wuifde onge duldig met zijn hand naar Tresa. Speel iets... speel om ’s hemels wil iets vroolijks! Perry! Doe het raam open... het is hier om te stikken! Carson, die het dichtst bij een reeds half-geopend venster zat, stiet die hee- lemaal open. Dixon veegde de zweet druppels van zijn voorhoofd en wend de zich tot Tresa dezen keer op een meer overredenden toon. Kom, speel nu Tresa. Met een halfbedwongen snik, deed zij aan het verzoek en gaf een technisch volmaakte tarantella ten beste. De laatste toon was nauwelijks weggestorven of de telefoon rinkelde voor de tweede maal. Dixon sprong heftig overeind. Ik zal wel gaan, zeide Tresa half oprijzend. Neen, neen! In zijn opwinding drukte hy haar weer op haar stoel te rug. Tresa trachtte het gesprek gaande te houden gedurende den tijd, dat Dixon weg was, doch het was duidelijk, dat zjj niet wist, hoe zij het eigenaardige gedrag van haar broer moest verkla ren. Al Carson’s sympathie ging naar haar uit. Dixon kwam terug met ver warde haren. Ik moet u verzoeken mjj te excu- seeren, mompelde hij. Ik moet weg. Tresa staarde hem verbaasd aan. Perry, je kunt niet...! Ik moet gaan. Het betreft een hoogst belangrijke zaak. Excuseert u mij toch alstublieft. Carson knikte en stond op. Onder de gegeven omstandigheden voelde hy zich verplicht om te vertrekken. U behoeft niet heen te gaan, zei de Dixon. Dat is nergens voor noodig absoluut onnoodig. Ik ben De Burgervader heeft het voorstel met tact en warmte verdedigd. Dit geeft mij de gelegen heid er aan te herinneren, dat onze Burge meester zestig jaar is geworden. Op een an dere plaats zijn aan dit feit reeds waardeeren- de woorden gewijd, maar desniettemin stel ik er prijs op om in deze rubriek er melding van te maken en alleronderdanigst mijn geluk- wenschen aan te bieden. Wies is nog steeds aan het breien voor cnze jongens en zij is de eenige niet. Zij vertelde me zelfs, dat er onder de nijvere dames een recordhoudster is, n.l. van twintig bivakmutsen. Toen de bewuste zeer ijverige breister deze twintigste bivakmuts had voltooid en inge leverd, zond zij als tractatie aan het dames comité ten stadhuize een doos taartjes als hulde voor het vele werk, dat het comité ver zet heeft en nog verzet. Wies had èn voor de tractatie èn voor de twintig bivakmutsen groot respect. Zij zag in de bivakmutsen een bewijs van burgerzin, dat helaas niet overal gecon stateerd kan worden. Onze politie is de laatste weken niet onge lukkig in het strikken van diverse overtreders van het begrip mijn en dijn. Of dat het gevolg is van de nieuwe organisatie bij de politie, of wel, dat het te danken is aan het mooie woord toeval, vermag ik niet te zeggen. Het feit is echter te constateeren en dat op zichzelf is reeds de moeite waard. Blijkt het later een direct gevolg te zijn van de reorganisatie, dan zal ik niet nalaten er te zijner tijd een extra pluimpje voor uit te deelen. In onze parken wordt thans met man en macht gewerkt om ze straks bij milder weer in de beste voorjaarskleedij te krijgen. Gezien al de moeite, welke er aan de plantsoenen be steed wordt, zou het wellicht niet overbodig zijn reeds nu een beroep te doen op de be woners van onze stad om straks de eerste bloemen niet stiekum af te plukken. De erva ring leert, dat er nog altijd lieden zijn, die niet schromen de bloemen uit de parken als hun eigendom te beschouwen en zich derhalve niet ontzien ze af te plukken en mee te nemen. Ik weet, dat de politie er altijd scherp toezicht op houdt, doch de burgerij zou er zelf zooveel aan mee kunnen helpen. Het is immers niet mo gelijk om op alle plaatsen in de plantsoenen politieagenten te posteeren, die geen andere taak hebben dan bloemen beschermen. Het ge meenschapsgevoel en burgerzin van ons alle maal moeten in dezen de politie steunen. Wies heeft ontdekt, dat er op verschillende plaatsen in de stad, in de nabijheid van de schuilkelders, bordjes zijn geplaatst, welke als wegwijzer moeten dienen. Zij hoopt nu maar, dat deze bordjes met lichtgevende verf be streken zijn, dan kan men ’s avonds, indien het onverhoopt noodig mocht blijken, ook weg wijs worden. De jacht op waterwild. Op de schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid van Kempen betreffende het jagen op waterwild, in het bijzonder op wilde ganzen, heeft de minister van Economische Zaken al» volgt geantwoord Het is den minister bekend, dat in het alge meen alle in het wild levende dieren het hard te verantwoorden hebben gehad, waaronder de vogels zeker niet het minstin welke mate dit lot verzwaard is door het ingrijpen van den mensch, in het bijzonder wat de wilde ganzen betreft, is niet met zekerheid te zeggen. Wilde ganzen kunnen zeer schadelijk zijn voor het wintergraan, vooral bij invallenden dooi, terwijl dit gevaar met het opdrogen van den grond weer afneemt. Dat in Friesland de jacht tegen rl Februari j.l. gesloten werd, vindt zijn reden in de om standigheid, dat deze provincie grootendeels weidegebied is. Artikel 20 sub. d, van de Jachtwet 1923 houdt naar het oordeel van den minister niet in een beperkende bepaling van het schieten van waterwild bij geheel of ten deele bevroren wateren. Gezien de veranderde weersomstandigheden en de daarmee gepaard gaande vermindering van kans op schade voor den graanbouw, zal de minister de jacht op wilde ganzen tegen half Maart a.s. sluiten. De minister is van meening, dat, voor zoover het der politie mogelijk is deze haar plicht doet, zoodat het aandringen op strenge con trole naar zijn oordeel niet noodzakelijk is. Zij scheen oneindig opgelucht, toen de koffie werd geserveerd en haar broeder gedwongen was afscheid te nemen van den al te rijkelijk vloeien- den wijn. Daarna ging zij naar de piano en begon te spelen. Carson wist niet al te veel van muziek af, maar toch voldoende om te kunnen realisee- ren, dat zij allemaal stukken in mi neur uitkoos. Het harmonieerde met de atmosfeer in het huis. Carson be trapte zich er op dat zijn geest zich weer bezighield met de pas ontvan gen waarschuwing. Hij was benieuwd te weten of Tresa het papier aan haar broeder had laten zien en in het beves tigende geval, wat dan zijn bedoelingen waren. Plotseling stelde Dixon een on verwachte vraag. Meneer Carson, wat zou u doen, indien iemand uw leven bedreigde? Ik zou dat negeeren, zeide Car- son langzaam. Indien ik overtuigd was, dat mjj werkelijk gevaar dreigde dan zou ik de politie inlichten. Het pianospel was opgehouden >,Spr. citeert zeer gunstige oordeelvellingen over de Neder- landsehe technische versterkingskunst en over den Nederland- ®y?en soldaat, voorkomende in buitenlandsche bladen.” (Uit het verslag van de Eersrte Kamer. Rede van den heer de Savornin Lohman.) 4) Je hebt het noodig, zeide Mon roe. Ik zou je aanraden dat mor gen en overmorgen te herhalen. Golf is uitstekend voor iemand in jouw toestand. Mjjn toestand, antwoordde Dixon met scherpte. Ik ben zoo gezond als wie ook in Singapore. Klets! Je moest eens voor een tijdje naar Europa gaan en je zuster meenemen. Dixon goot een whisky-soda naar binnen. Daarna haalde hij een sigaret uit zijn koker en stak die op, alles met één hand en met een opmerkely- ke vaardigheid. Daar zeg je zooiets, mompelde hjj. Ik heb waarachtig zin om het te doen. Ik moet er noodig tusschen uit het is urgenter dan ooit tevoren. Er is nu een goede reden Hjj hield plotseling op en beet zich op de lippen, alsof het hem speet, dat hij teveel gezegd had. Carson, die zich het papier op de deur herinner de, dacht, dat hij die „goede reden” wel wist, maar zeide niets. Tusschen twee haakjes, zeide Dixon met een goed beheerschte stem, ben je Donderdagavond be zet? Als dat niet het geval is, dan zou ik graag zien, dat je bij mij kwam aanloopen U ook, meneer Carson. Tresa moet wat opgevroolijkt worden. Zij heeft den laatsten tijd zoo goed als niets. De suikerprijs en de kruideniers De Ned. moderne middenstandsbond heeft aan het centraal distributiekantoor alhier een adres gezonden, waarin verzocht wordt, bij vaststelling van een verhoogden suikerprijs den nieuwen prijs tijdig ter kennis te brengen van de distribuanten. Het is nu voorgekomen, dat winkeliers enkele dagen tegen ouden prijs verkochten en daarom schade toebrachten aan hen, die den nieuwen prijs berekenden. Ook is verzocht te bepalen, dat een vastgestelde prijs moet worden berekend, zonder korting, bons, dividend e.d. Monroe raadpleegde zijn zakboekje en vond den datum nog open. Voordat hjj de uitnoodiging aannam, keek hij Carson aan. Deze knikte en voegde er aan toe: Het zal mjj hoogst aan genaam zijn. Prachtig! riep Dixon uit. Eigenlijk nog beter als jelui kwa men dineeren acht uur. Breng wat songs mee, Monroe. We zijn dol muziek. t Monroe, die een goede bariton had, was blij, dat hij in de gelegenheid werd gesteld, deze een beetje te oefe nen, want Tresa was een buitenge woon goed pianiste en accompagna- trice. Dixon ging een paar minuten la ter weg, doch niet voordat hjj de bei de heeren nog eens verzocht had uitnoodiging niet te vergeten. Hij is heelemaal uit zijn hol ge kropen, merkte Monroe op. Ik ben blij, dat je ook meegaat. Tresa speelt kolossaal goed. Het is jammer, dat jjj niet zingt. HOOFDSTUK III. „Blonde Mientje heeft een hart van prikkeldraad” t ii V i té 1T“ I l

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13