STADSMECWS HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 9 MAART 1940. VIERDE BLAD, PAGINA 2. Scheveningsche klanken I BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN HET ZUID De twee-en-veertigste Neder landsche Jaarbeurs Algemeene vergadering Liberale Staatspartij Predikbeurten Lofwaardige energie spreekt uit alles Staat altijd niet dan Oranjelaan 26, pfarrer 10.30 uur CXXVII. dat 10.15 uur .Maranatha", geb. kerklokaal KEES DE KLINKER. Opnieuw belastingverlaging te Pijnacker Voorontwerp-vacantieregeling met behoud van loon wat mensche zien vertrekke, maar nae langer of korter tèid weer brom zien komme. Met ’t weggaen van zukke mensche oarde je de omstanders al togge mekaar zegge; dat duurt iet lang, voerd en dat zij zich eveneens scharen achter het defensiebeleid van minister Dijxhoorn, eindigde spr. met de verkla ring, dat het voor het liberalisme thans minder dan ooit tijd is zich, in afwach ting van het weerkeeren van „normale” toestanden, te slapen te leggen, en met den wensch. dat een schoone overwin ning in 1941 het deel der liberalen zij. dank het In Hotel du Vieux Doel«p is aangekomen de heer R. Kiael, s* cretaris van de Deensche legatie, hier. Leidschendam. Ned Herv. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Vermet. Geref. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Bou* kema. TVOOQDEEU 7.30 Leider: I Gemeente met uitzonderlijke positie. De bewoners van de gemeente Pijn acker kunnen zich gelukkig prijzen, want zij krijgen wat niet velen in den lande is beschoren, n.l. opnieuw belas tingverlaging. Gisteren hebben Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland de gemeentebe- grooting van Pijnacker goedgekeurd, waarbij de opcenten der personeele be lasting met 20 opcenten verlaagd wor den. Ook het vorige jaar is het aantal opcenten der personeele belasting met 20 verlaagd, zoodat Pijnacker in een uit zonderlijke positie verkeert. Deze bijzon der gunstige financieele positie van Pijnacker is ongetwijfeld ook aan het stijgende aantal forensen te danken. Langere vacantie voor Jeugdige werkenden bepleit. De jeugdraad van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, het hoofdbestuur van de Arbeiders Jeugd Centrale en het bondsbestuur van den Nederlandschen Arbeiders Sportbond, hebben tot den minister van Sociale Za ken een adres gericht, waarin zij den minister verzoeken, om in het wetsont werp betreffende de vacantie met be houd van loon, dat eerlang bij de Sta- ten-Generaal zal worden aanhangig ge maakt, bepalingen op te nemen, welke aan de arbeidende jeugd van Nederland een langere vacantie toekennen, aan de volwassen arbeiders. Voorburg. Ned. Herv. kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. Roodenburg, 6 uur ds. H. J. Honden. Kinderkerk, 10 u. oud. C. B. Koolhaas; vsn Sevenbergestiaat 10 uur, ds. A. Hoekert. Geref kerk, Laan van Oostenburg, 10 uur ds. mr. W. S de Vries, 5 uur ds. P. K. Keizer. Effatha-kapel, 10 uur ds. P. K. Keizer, 5 uur ds. mr. W. S. de Vries. Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 10.30 uur ds. A. E. F. Junod, van Wassenaar. Nieuw variété-programma. De directie van Het Zuid is er deze week weer volkomen in geslaagd een afwisselend en met zorg samengesteld programma voor het voetlicht te bren gen. Als eerste nummer treedt op Nina Leroay met een spitzen Weensche Wals. Van een geheel ander gehalte, maar daarom niet minder interessant is het alleraardigste nummer van Alex andre met zijn paardje Norma. Alex andre heeft dit paardje van zijn derden levensdag af grootgebracht met fles- schenmelk. Nu is het acht jaar oud en in dien tijd heeft het veel geleerd. Op telsommen of vermenigvuldigen gaan Norma gemakkelijk af, maar ook op de klok kijken of lezen, blijkt een dage- lijksche bezigheid te zijn. Hij heeft er niet de minste moeite mee. We heb ben volle bewondering voor het geduld en doorzettingsvermogen van den dres seur. In haar tweede optreden bracht Nina Leroay een acrobatischen dans. Onge looflijk is haar lenigheid. Een zeer goed dansnummer is dat van Gonda en Irene, tapdancers. Na enkele zeer goed uitgevoerde dansen gaven zij een imitatie van het bekende filmdanspaar Ginger Rogers en Fred Astaire. Ook zij hadden, evenals alle andere ar- tisten, een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. De band Majo Marco draagt er zorg voor dat er tussehen de nummers door prettig gedanst kan worden. Dinsdag is er een groot nachtfeest. Er worden dansspelen gedaan om mooie prijzen en een uitgebreid cabaretpro- gramma is samengesteld. Ontworpen voor U, en „op U”, zich aanpas send aan Uw lichaaijn, hergeeft een Gaine van J. Roussel aan Uw sil houet de ideale pro- I porties. Uitsluitend ver- I krijgbaar bij ■i-GRAVENHAGE Noordeinde 50 Amsterdam - Leidschestraat 14 Rotterdam - Coolsingel 57 c Vraag ome brochure No.6- Gratis’. die zie je op ’n goeie dag weer kom me! En de uiètkomst bewees altèid weer opnieuwd, dat die rekening zoa goed as altèid klopt as ’n bus. Non mag er ezèid worde, dat elk mensch z’n èige meir of minder anne- trokke voelt nae de plaes waer die van daan komt en dat je daer non speciael gien Schevelinger voor ooft te weze. Dat mag dan allemael waer weze, maar zoa stark as die antrekkingskracht voor ’n Schevelinger nae z’n geboorte- plaes is, zoa vin je dat maar zelde met aare mensche. ’t Is owe ze van ’t begin of an al deur ’n soort èinwee lastig evalle worde. Loosduinen. Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. J. Smellk, 5 uur ds. W. A. Wiersinga. Leyenburg 9 en 11 uur ds. W. A Wier, singa, 5 uur ds. J. Smelik. Vereen, van Vrijz. Godsd. Herv. (school Julianastraat 7), 10.30 uur de heer C. de Haas, van Voorburg. Wassenaar. Ned. Herv kerk, (Schoolstraat) 10 uur ds. Honders, 5.30 uur ds. ten Kate. Kievitkerk, 10.05 uur ds. ten Kate. Ned. Protestantenbond, 10.35 uur ds. J. J. G. Wuite, van Utrecht. Rijswijk. Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. Post (be vestiging van lidmaten) en 6 uur ds. A, Verwaal. Geb. Chr belangen, 10 uur ds. J v. d. Wiel. komst. Leidster: adjudante H. v. d. Vosse, Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssatnen. komst, 8 uur verlossingssamenkomst. Leid- ster: kapiteine F. Staüdt. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings- samenkomst, 8 uur verlossingssamen. komst. Leider: adjudant Brons. Linnaeusstraat 205-207, 10 uur heiligings- samenkomst, 7 30 uur verlossingssamen- komst. Leidster: kapiteine A. Prost. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili- gingssamenkomst, 7.30 uur verlossings- samenkomst Leider: lt-kolonel Joh, Grimijser. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen, Loosduinschekade 11, 10.30 en 5 uur. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Ida- straat 7, H. Dienst, 10 uur. Scheveningen. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. de Jong en 6 uur ds A. de Voogd, van Delft. Remonstr Geref. kerk, aula Vrijz Christel, lyceum, v. Stolkweg 35, 10.30 uur mej. ds. EBA. Poortman, van Lochern. Pinkstergemeente, Tholenschestraat 129, 10.15 uur en 7 uur openbare samenkomst Evangelisatie „De Heer zal voorzien", Wimpelstraat 2, 10 uur de heer Joh. van Puffelen en 6 uur de heer Vlaardinger. broek. Geref. gem., N. Laantjes 120. 7 uur ds. Honkoop. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 6 uur de heer Schoonderbeek (G.O.), van Ede. Nieuw Hersteld Apöst. zendinggemeen. te, geb. „Padro”, Jurriaan Kokstraat 44, samenkomst 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat 2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 8 uur ver. lossingssamenkomst. Leider: lt.-kolonel M. Visser. OUDERAVOND DER O.L. SCHOOL A DE VLIEGERSTRAAT 28. Dezer dagen hield bovengenoemde school haar jaarlijkschen ouderavond met medewerking van de leerlingen def zesde klasse. Het hoofd der school, de heer R. v. d Mei opende met een woord van welkom den feestel ijken avond De tooneelstukjes „De gewaande dokteres”, „Op het verhuurkantoor" en „Terug van de vacantie” sloegen zeer in- Ook een harmonie- virtuoos had veel succes. In de pauze was er gelegenheid om met het onderwijzend personeel te spr®- ken. Daarna had het afscheid plaat» van de leerlingen der zesde klasse door het hoofd der school en de oudarconr I missie. NEDERL. BOND TOT VERBETERING DER ECONOM. TOESTANDEN. Naar wij vernemen heeft de heer F. C. Stafleu, penningmeester van bO' vengenoemden bond, vroeger genaamd Nederl bond tot bestrijding der duurt®, in de j.l. gehouden bestuursvergad®' ring te kennen gegeven zijn functie a«® het eind van dit vereenigingsjaar. dat is 15 September a.s., neer te leggen- Professor mr. B. M. Telders over den politieken toestand. De voorzitter van de Liberale Staats partij prof. mr. B. M. Telders, heeft he den bij de opening van de algemeene vergadering dezer partij te Utrecht een rede gehouden, waarin hij met dank baarheid gewaagde van het feit, dat ons land tot dusverre voor de rampen van den oorlog bespaard is gebleven. In zekeren zin, aldus spreker, geschiedt ons door het voorrecht van den betrek- kelijken vrede, waarin wij ons mogen verheugen, niet anders dan recht. Ne- derland’s houding kan den toets der critiek ten volle doorstaan. Doch het recht van een volk op eerbiediging zij ner zelfstandigheid en neutraliteit wordt door een vredelievende en vriendschappelijke houding tegenover alle andere mogendheden alléén on voldoende geschraagd. Uiteindelijk be rust dat recht op den geestelijken en materieelen weerstand, dien het volk bereid is eiken belager te bieden, en de offers, welke het te dien einde bereid is te brengen. Het overigens zoo in zichzelf verdeelde Nederlandsche volk is in de laatste jaren tenminste in dit opzicht hecht vereend gebleken in het vaste besluit zich zelf te willen blijven en in de welberaden afwijzing van elk ander wereldlijk gezag dan dat van het Huis van Oranje, dat zich juist in de moeilijkste perioden onzer geschiedenis altijd als het bolwerk onzer vrijheid heeft doen kennen. Voorts zeide spr., dat hij het coalitie kabinet van 1937 met voldoening heeft zien verdwijnen. Hoeden wij ons ervoor, nu de coali tie ter ziele schijnt, uit politieke sleur mr. de Goede ging onze bekende Sche velinger volkóme-n-akkoord. Allien iene uiètzondering mos ie daerbij maeke. En die uiètzondering sloog op de Kattekers. Volgens me Schevelingsche zegsman benne de Kattekers èfkomstig van de Noormanne. In vroogere èiwe ebbe de Noormane der altèid evestigd an de monding van groate riviere. Dat is oak gebeurd an de vrooge re monding van de rivier de Réin. Op die menier zou dan Kattek ontstaen weze. Voor die stelling wis ie nog meir overtuiègende bewè:ze-n-an te voere, te veul om te vermelde. De beweuners van Noortek z'oue veul meir overienkomst ebbe met Schevelingers as met Katte kers. En dat terwel Kattek en Noortek vlak mi-mekaar legge. Dus ien ding benne we met al die beweringe weer wèizer eworde, dat azze we teugewoor- disr ’n Katteker ontmoet». datte we dan wete. dat we met ’n öfstommeling van de Noormanne te doen ebbe. ding nemen de werkzaamheden aan merkelijk toe. Het is daarom een uit stekende gedachte geweest voor deze leiding in de toekomst twee geheel voor hun taak volkomen berekende per sonen aan te wijzen. De een zal zich hierbij zooveel mogelyk bepalen tot de technische zijde, de andere tot de ad ministratieve en meer commercieele zijde van het instituut, waarby vooral het contact met de directies der in ternationale jaarbeurzen noodzakelijk is. Dit laatste was een van de rede nen, waarvoor de heer Graadt van Roggen den tijd gekomen achtte, dit be langrijke onderdeel over te dragen aan een jongere kracht, die er geen be zwaar in ziet zich per vliegtuig van de eene zijde van Europa naar de an dere te begeven om zich in het be lang van het Nederlandsche zakenle ven zoo goed mogelyk te oriënteeren en noodzakelijke besprekingen te voe- ren met de belangrijkste vertegenwoor digers van het zakenleven in andere landen. Nieuwe kerk (Spui) 10.30 uur ds. F. K. van Evert, van Loosduinen (Christelijke padvinders). Ned. Protest, bond (Muzenstraat 4), 10.30 uur ds. J. H. Groenewegen, leger- predikant te Arnhem. Remonstr. Geref. kerk, 10.30 uur dr. J. C. A. Fetter. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. P. Vis. C. Riemers De belangstelling voor deze voor- jaarsbeurs blijkt bijzonder mee te val len. In een onderhoud, dat wij heden middag hebben gehad met den secre- taris-generaal, den heer W. Graadt van Roggen, hebben wij geïnformeerd naar zijn oordeel over den gang van zaken op deze voorjaarsbeurs, die toch onder een geheel ander gesternte het levens licht zag dan de vorige. Gebleken is, aldus deelde de heer Graadt van Roggen ons mede, dat de zakenwereld ons standpunt inzake de houdmg, welke wij ten opzichte van het internationale gebeuren dienden aan te nemen, in alle opzichten heeft gedeeld en daarvan wel een tastbaar bewijs heeft geleverd op deze voor jaarsbeurs, niet alleen door de vrij wel onverminderde deelnemers in ver gelijking met het vorige jaar, doch meer nog door de wijze, waarop men de zaken hier heeft aangepakt en het bedrijfsleven in het algemeen er op heeft gereageerd. Over de bedrijvigheid en levendig heid op deze beurs hoef ik u niet veel te zeggen, u kunt zelf even goed constateeren, dat deze in vergelij king met andere beurzen zeer zeker onverflauwd is gebleven, eerder nog een iets meer levendig karakter droeg op den tweeden dag. Bij een rondgang door de verschillende gebouwen zult u kunnen constateeren, dat de handel al les gedaan heeft om zoo goed moge lijk voor den dag te komen, waaruit de energie en de wil spreekt, van al len om mede te werken aan onze na tionale economische paraatheid, een van de noodzakelijkste behoeften van onze nationale samenleving. In dit op zicht deed het mij een groot genoegen uit den mond van een niet den eer sten den besten Zwitser, die giste ren onze voorjaarsbeurs bezocht, te vernemen, dat hij verrast had gestaan over de levendigheid en de bedrijvig heid, welke deze beurs niet alleen ty peert, doch meer nog, vooral tegen over de buitenlandsche bezoekers het bewijs levert, dat het Nederlandsche zakenleven uitstekend heeft gereageerd en daarbij het eenige goede standpunt heeft weten in te nemen, dank zij de vitaliteit, welke het Nederlandsche be drijfsleven steeds heeft gekenmerkt. Óp onze vraag of de heer Graadt van Roggen ons ook nog iets zou kun nen mededeelen over de practische re sultaten, welke de eerste dagen hadden gebracht voor de deelnemers, ant woordde onze zegsman, dat hij zich hierover liever niet wilde uitlaten, om dat daarvoor tal van gegevens noodig zijn, welke in dit korte tijdsbestek moeilijk te verkrijgen en te verwerken waren, tot zoover de heer Graadt van Roggen. Bij ons persoonlijk bezoek aan ver schillende niet onbelangrijke standhou ders op deze voorjaarsbeurs hebben wij de laatste vraag, welke wij aan den heer Graadt van Roggen stelden, opnieuw voorgelegd, waarbij ons over het algemeen gunstige antwoorden werden gegeven. Vooral daar, waar nieuwe producten aan de markt wer den gebracht, werd ons medegedeeld, dat zelfs zeer gunstige en bemoedigen de resultaten waren verkregen. De aftredende secretaris generaal. De heer Graadt van Roggen, de af tredende secretaris-generaal van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, werd geboren te Nijmegen op 8 Janu ari 1879 en bezocht aldaar de H.B.S. en later het gymnasium. Vervolgens studeerde hij te Groningen aan de Rijksuniversiteit in de rechtsweten schappen. Na het behalen van zijn can- didaatsexamen trad hij in de journa listiek, waarvoor hij reeds eerder veel belangstelling toonde. Hij deed ver schillende belangrijke publicaties van zijn hand verschijnen, o.a. een gedich tenbundel en een roman. In 1907 werd de heer Graadt van Roggen lid van de redactie van de Bredasche Cou rant en twee jaar later werd hij belast met het hoofdredacteurschap van de Leeuwarder Crt. In 1911 kwam de heer Graadt van Roggen naar Utrecht, waar hij als hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad werkzaam was tot 1918. De heer Graadt van Roggen had inmiddels zijn journalistieke werk zaamheden eenigszins laten varen, daar hij zich tevens belast zag met het secretariaat van de Nederlandsche Jaarbeurs. Daar dit instituut door de geweldige uitbreiding op den duur zijn volle persoon ging vergen, trad hy in 1918 af als hoofdredacteur van het U.D. om daarna zijn volle persoon te geven aan Nederlands grootste han- delsinstituut, hetgeen hem een Euro- peesche vermaardheid heeft bezorgd, door het regelmatige contact, dat hij had met de directies van de interna tionale jaarbeurzen van Leipzig, Parijs Brussel, Lyon, Londen, Bazel en Mi laan. Nu de functie van secretaris-gene raal heeft opgehouden te bestaan en de leiding vanaf 1 Mei a.s. zal berus ten in handen van twee nieuwe direc teuren, kan naar aanleiding hiervan nog het volgende worden opgemerkt: het Jaarbeursinstituut verkeert nog in een steeds verdere ontwikkeling. Bij deze verders ontwikkeling en uitbrei- GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad is bijeengeroep»!1 tegen Maandag 18 Maart, des nantid* dags half twee. Belangstelling en handel bevredigend Konne we veirtien daege-n-eleeje nog vermelde, dat er in ’t binneland opmerkelik veul vraeg was nae bok- kem, vandaeg an de dag motte we weer bekenne, dat ’t moaie daer weer of is. Oak in dut opzicht schèint alles z’n bestemde tèid te ebbe. De Paeschdaege benne weer zoa’n beetje in zicht en dan wordt er meir over eiere-n-eprak- kezeerd. Da’s elk vóórjaer om deuze tèid ’t zelfde liedje, ’t Is owe de men sche dat allemael mi-mek^ar ófspreke. Wèg met de bokkem, leve de eiere! Sloe-bokkem is nog ’t ienige arti kel voor de roakerije. waer ’n beetje vraeg nae is, vooral in Belgiè. ’t Was wel jammer, dat daer non juust de leste weke gien anvoer van eweest is. Eirst duurde ’t een beetje lang eir de konsente loskwamme. En toe-e die der ienmael wazze en de sloe-aèring ver scheept was, toe wiere de schepe daege lang vast-ouwe. Der is non van de week voor ’t eirst weer ’n beetje an voer ekomme, dus de roakers kenne weer sloe-bokkem levere. Met de trawlvisscherij gaet ’t nog iet zoa-as ’t weze kon. Van de week was ’t weertje weer ’n teugevaller. En toch zit er dut vóórjaer belangrik meir visch as aere jaere. Dat schèint z’n oarzaek te vinne in ’t fèit, datte de vischgronde van de winter deur a’. die oarlogs-omstandig-eedes, betrekke- lik teminste, met rust elaete benne. Der komme non van lieverlee meir trawlschepe-n-in zèi. Oak van Scheveling benne der al enkelde mo torloggers vertrokke. As ’t weertje n beetje meewerke wul, dan zei der van t vóórjaer ’n enkeld vorsch vischje an de wal ebrocht worde. Verloape Maen- dag lag de markt in IJmuie-n-al vol met visch. Oak de anvoer op Scheve ling wordt beter. Der kwam waerlik van de week een Katteksche motorlogger ier marte. Zou de man iet abuiès eweest ebbe? I reeële verwantschappen niet te zien of onloochenbare verschillen te qverdrij- ven. Er is in het staatkundig leven van i Nederland maar één leenstelling, die onoverbrugbaar is en alle samenwer king volstrekt en a priori uitsluit de kloof, diê de communisten en natio- naal-socialisten eenerzijds van de na tionaal gezinde partijen anderzijds scheidt, is volstrekt onoverbrugbaar. Zij zijn de eenige vijanden van den Nederlandschen Staat binnen onze landsgrenzen. Laat ons vooral niet terug deinzen voor tijdelijke inperkingen van de vrijheid, welke ons boven alles lief is indien dat voor den strijd tegen de ondergrondsche machinaties harer be lagers noodig mocht zijn. Spreker herinnerde eraan, dat de tijd dat de S.D.A.P. zich openlijk op het stuk der landsverdediging als onbe trouwbaar element gedroeg, nog niet zoo heel lang geleden is. Maar de so cialisten betuigen thans met nadruk hunne loyaliteit. Dus behooren wij ons over dqfbekeering der zondaars te ver heugen, op voorwaarde evenwel, dat de bekeering echt blijkt te zijn. Tegen de huidige Regeering gevoelen wij, zoo ging spreker verder, wel ge wichtige bezwaren. Het tegenwoordige kabinet getuigt er in zijn samenstel ling van, dat althans een der vroegere coalitiepartijen, de Chr. Historische Unie de consequenties van het uiteen spatten der coalitie nog heeft aanvaard. Naar beginsel behooren de Christe- lijk-Historischen tot het in de Pro- testantsche traditie gewortelde deel van ons volk. Maar een luidruchtige groep daarvan coquetteert voortdurend met het radicalisme en de Chr. Histori sche leider mr. de Geer heeft na het uiteenvallen der coalitie in 1939 ver zuimd de consequenties, welke daaruit waren te trekken, te aanvaarden. Spr. waagt te betwijfelen of men hem in eigen partij voor zijn bemiddelingspo gingen tussehen de Roomsch-Katholie- ken en de S.D.A.P. dank zal weten. In elk geval zal het den Chr. Historischen leider niet mogen verba zen, als hij straks door de partijen, welker samenwerking hij heeft voor bereid, beleefd wordt bedankt, maar buiten de deur wordt gezet. Na te hebben betoogd, dat de libera len onvoorwaardelijk voorstanders van de Nederlandsche zelfstandigheidspoli- tiek zijn, die door minister Kleffens op zoo voortreffelijke wijze wordt ge- Zoa óf en toe ebbe we in de Klanke wel der is enkelde wooreties ewijd an de öfkomst van de Scheve- lingers. Uièt verscheie gesprekke, die tot me deur-edronge benne, eb ik wel kenne bemerke, dat dat over ’t alge- mien ’n interessant onderwürp evonne wordt. En datte der èil wat mensche benne, die graeg zóue wulle wete, wat voor ’n geslacht of ’t toch èigelik eweest is, waere wij Schevëlingers van öfstamme. Dat vraegstik is nog noait tot ’n goeie oplossing ebrocht en toch zoue we zoa graeg ’t naèdje van de kous wulle wete. Oak al omdat ’t zoa opmerkelik is, dat Scheveling van de vroogste tije-n-óf altèid al zoa’n èige appart bestaen eleeje-n-eb. Scheveling is gien dürpje meir. ’t Is van lieverlee ’n plaes eworde van ’n goeie yijftigduiè- zend ziele. As ’t een gemiente op z’n èige was, dan zou ’t zeker as ’n flinke stad annemerkt worde. En toch is ’t betrekkelik ’n kléi ne kring van mensche, die in verscheie opzichte zoa machtig veul verschille van de groote bevolking, waere ze vlak an grenze en waere ze zoa goed as daegeliks bij te maeke-n-ebbe. De Sche- velingers ebbe ’n èige kerakter, èige geweuntes, ’n èige dialekt. En wat voor goeie en kwaèje èigeschoppe-n-al iet meir, waerdeure ze èigelik op ’n zekere öfstand staen van onze deur- snee-landgenoote. Ze bewege der èige deur ’t èile land, want waer of je oak komt, overal ontmoet je Schevelingers. Ze wete-n-overal precies de wegt en ze kenne-n-over ’t algemien met iederien opschiete, onverschillig met wat voor soort mensche-n-owe ze in anraeking komme. Maar waère ze oak nae toegaen, enoe lang owe ze oak wegblèive, ze kom me toch weer nae der èige Scheveling brom. En azze der enkelde benne, die der èige-n-in ’n aare plaes vestige al ebbe ze ’t nóg zoa goed en al ver- diene ze nóg zoa goed der broad der klinkt zonder öpouwe ’n stem van binne, die ze weer brom lokt nae dat plekje an de zèi, waere ze vandaen ekomme benne. Ouveul Schevelingers benne der al iet eweest, die-e in ’n aare omgeving van ’t land ’n zaek óp ginge zette, mèist- al bezield met de moaiste planne-n-om der èige an die vreemde omgeving an te passe. Maar ’t kon kort dure-n-of ’t kon lang dure, de onderneming kon lukk-n-of kon mislukke ’t end van ’t liedje was toch altèid maar weer: ze kwamme-n-op Scheveling brom! Haagsche Vereen, van Spiritisten „Harms* nla”, geb. de Ruyterstraat 41, 10.30 uur. Spr. de heer G. May, van Utrecht 12 Maart 8.15 u psych, séance met mevr. Dijkstra, van Hilversum. Spirit. Christen-Gemeenschap Diligentis, Lange Voorhout, 10.30 u. trance-predi* katie mevr H. M. A. Mayer, van Voor burg Onderwerp: „Dood, waar is uw prikkel?” Geestelijke waarneming door mevr J. M van den Bos-Teunissen. Spirit. Ethische Stichting, Prinsessegracht 23. 10 30 u wijdingsdienst. Spr. de heer Th Koekx. Helderz waarn. door mevr. B Hekel-van Breemen. Soefi-kerk (Kerk van Allen Anna Pau- lownastraat 78, 11 u. Onderwerp; „Het zoeken naar macht”, Soefl-Beweging. Bazarstraat 20 Unfver. seele eeredienst. 11 u. Spr. de heer G. W. J. van Spengler. Onderwerp: „Het doel en de beteekenis van deugden”. Theosophisch Genootschap. Pulchri stu dio. Lange Voorhout. 11 u openbart voordracht: „De góden wachten". Onderl Vereen Psychisch Leven, Spui 166 10.30 u. wijdingsdienst. 11 Maart 8.15 u. openbare séance. 13 Maart 8.15 u. psychom. séance, alle o. 1. v. meyr. Melczarek-Timmerman Bellamy. Soefi-Huis. 11 Maart. 815 u. Spr de heer W. C. Jansen over: „Naar het einddoel”. Studip-vereen voor nsvchical research. Soefi-zaal. Bazarstraat 20. 15 Maart 8 u. Voordracht Felix Ortt, van Soest, over: „De filosofie van het spiritisme”. Maar wat de öfkomst van de Sche velingers betreft, daer eb ik nog ’n lang gesprek over evoerd met ’n be kende vooranstaende Schevelinger. As ik dan zeg, dat ’t een man is, die der altèid al ’n eir in esteld eb Schevelinger te weze, dan benne der wel Klankelezers, die wete wie daerbij bedoeld wordt. Die bewuste man aa ’n poasje-n-eleeje ’t ien en aar over onze ófstamming in de Klanke-n-eleze. En non von ik ’t zoa interessant, dat de lezing die ij der van gaf zoa moai klopt met ’t oardèil van ’n zekere mr. de Goede uièt Utrecht, waer ik al eirder mel ding van emaekt eb. Die mr. de Goede èit me der ver- lede jaer ’n lange brief over eschre- ve. Lees ik die brief op me gemak nog er is over, dan mot ik zegge... dat ie... ;n dut opzicht „gerust z’n weetje wel weet”. De argumente, die die anvoert, zitte se- kuur in mekaar, ’t Is echt jammer, dat ik iet in de gelegen-èid ben, om ze ier allemael op te sommt. IJ dringt diep op de kern van de zaek deur. En ij oudt z’n èige-n-allien maar an vaststaende istorische fèite, zonder dat ie dem in de war laet brenge deur alderlei bijkom- stig-eedes. De konklusie van die briefschrèi- ver komt in oafzaek daèrop neer, datte zoa goed as al de kustbeweuners van West-Friesche öfkomst benne. Onder „West-Friesland” is van de ousie tije-n- of altèid al ’t land tussche ’t Vlie en de Schelde begrepe-n-eworde. Maar dan iet te verwarre met ’t Friesche geslacht van de provincie Friesland. Vorders komt ’t geen wat ie beweert daèrop neer, dat gedèiltelik Noord-Olland en in erge maete Zuièd-Olland veul van dat West-Friesche kerakter in de loap van tije verlore-n-eb. Kik maar ’s nae de bevolking van Den Aèg. In de vroog ste tije wier oak daer nog ’n soort West- Friesch dialekt esproke. Maar de sae- mestelling van onze Residensiebeweu- ners is op de lange duur figenael ver anderd. En met ’t overige gedèilte van Zuièd-Olland is dat ook meir of minder We ebbe-n-op die menier al èil ’t geval. Deur gestaedige vermenging ig _x-v- -x—i.i—-1 West-Friesche kerakter van lie verlee verlore-n-egaen. Allien de kust beweuners ebbe nog ’t beste teuge vreemde invloede stand ouwe. En met al die beschouwinge van Luth. gem., 10.30 uur ds (bevestiging van lidmaten). Waalsche kerk, 10.30 uur ds R. Ie Gras, van Nijmegen. Duitsche kerk, Kaetzke Engelsche kerk, Holy Communion 8.30. Morning prayer 11, Evening prayer 8, rev. Williams Duinoordkerk, 10 uur ds. Creutzberg, 10 uur jeugdkerk ouderen, ds. Schoch, 10 uur jeugdkerk jongeren, mej. B. Com- mijs. Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur dr. Th. C. Vrie-. zen. Geb Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur dr. J. Riemers, van Leiden. Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg, 10.30 uur ds. J. H. Smit Si- binga, van Dordrecht. Aula Duitsch gymnasium, Jan van Nas- saustraat. 10.30 uur ds J. H. Hanneman, van Uitgeest. Vrijz. kinderkerk der Federatie, Abeel- straat 30, 10.30 uur mej. H. G. Zijlstra. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 7 uur samen komst. Spr. de heer J. Bronsveld. Onder werp: „Door den wereldrechter een on schuldige ter dood veroordeeld”. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-West, lokalen N. Zuiderkerk, Kockstraat 134, 8 uur samenkomst. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur en 5.30 uur ds. Hasper Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 5.30 uur ds. de Jong; Bilder- dijkschool. Linnaeusstraat, 10 uur en 5.30 uur prof. J. W. Geels (Heilig Avondmaal en dankzegging) Geref. Gem.. Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur er, 4.30 uur ds. Honkoop Oud Geref gem. Wesselsstraat 49, 10 uur en 5.30 uur leesdienst. Geb. C.J.M.V., Prinsegracht 4, 10 uur en de Ruyterstraat 67, 6 uur dg. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 6 uur Bijbellezing door den heer J. N. Voorhoeve. Onderwerp: „In de gevange nis”. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buiten singel 112—114, 10 uur en 5.30 uur ds. Vasseur. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, 10 uur en 7 uur de heer Bozua, van Rot terdam. Lokaal Kemperstraat 15, bijeenkomst (Hebr. 10:25). Christen-gemeenschap, Assendelftstraat 18, 10.15 uur de heer W. F. v. d. Berg, van Schiedam en 7.30 uur zendeling G. v, d. Veen, van Haarlem. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertogirmelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 2)6 10 uur heiligingsdienst en 7 uur openbare samenkomst. Pinkstergemeente „Maranatha", geb. Trompstraat 25, 10.15 uur en 8 uur samen komst. Vrije Gemeente, de Ruyterstraat 67, 10.30 uur de heer J. C. Wannée over: „De mensch als pelgrim”. Baptisten-gemeente, kerklokaal van Dijckstraat 149, 10 uur en 5.30 uur predi king ds. J B. de Neef, 8 uur jongelieden- samenkomst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 10 uur ds. Jac. de Jong, 6 uur vrije samenkomst met zangkoor. Oud Baptisten gemr Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur prediking, ds. B. Fa bric, 6 uur Evangelisatie-samenkomst. Oud Baptiste-gemeente, Lavendelstraat 15, 10.30 uur en 7 uur prediking. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 1030 uur v.m. ds. P. Tae- kemae. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad- ventisten, kerkzaal „Maranatha", Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicate (verschil lende sprekers). Gemeenschap der Zevende Dags Ad ventisten gebouw Aurora, Assendelft straat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samenkomst Zevende Dags Adventisten, geb. „Fila- delfia", de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeente ($tam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 6 uur. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 uur heiligingssamenkomst, 7.30 uur verlos singssamenkomst. Leidster: kapiteine M. E. Crok. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14