Ibelangrijkstenieuws in van Weinig hoop op verzachting Russische y oorwaarden Von Ribbentrop naar Rome vertrokken No. 17514 [1940. de Hitler houdt BUITENLAND verlangt vloot basis Moskou van Snelle beslissing verwacht De houding de andere landen te Hangö morgen een redevoering Zaterdag 9 Maart. Helsinki verrast PRIJS DER ADVERTENTÏftN: PRIJS DEZER COURANT: BUITENLAND EERSTE BLAD. Eerste blad, pag. 1. Zesde blad, pag. L de Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. U Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. BINNENLAND Derde blad, pag. 2. Derde blad. pag. L Zesde blad pag. L Zesde blad. pag. 2. bladen geen Duitsche druk op Zweden Russische luchtaanvallen bleven gisteren uit Men verwacht te Stockholm, dat de Finsch-Russische onderhandelin gen vandaag in het eindstadium zullen komen. De Russen dringen er blijkbaar op aan. dat de vredes voorwaarden geregeld moeten zijn alvorens een wapenstilstand wordt gesloten. De Finnen hebben de vorige week toen de onderhandelingen pas be gonnen waren, een wapenstilstand gevraagd Doordat de Finnen gisteren recht streeks met Moskou in contact zijn gekomen, is deze omslachtige weg minder noodzakelijk geworden. Verklaring van den Finschen gezant te Londen. Wil Rusland geen Duitsche bemiddeling? Een Interpellatie In de Fransche Kamer. Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad /4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland /9.Landen waarop het verlaagd Intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Von Ribbentrop is vanmorgen naar Rome vertrokken. Hij zal besprekingen met Mussolini en Ciano voeren en ook een bezoek brengen aan den Paus. geen enkel verband met de der regeering te Helsinki ten van Moskou Hitler zal morgen te Berlijn een rede* houden. Twee Britsche schepen zijn door vijandelijke actie gezonken. Met ingang var 15 Maart wordt weer eet kwart kilo peulvruchten per per soon voor vier weken beschikbaar ge steld. voortzet- za. Ook Clodius naar Rome Tot degenen, die von Ribbentrop naar Rome vergezellen, behooren de handels- expert Clodius, de juridische raadsman van het departement van buitenland sche zaken. Gaus en de Italiaansche ambassaderaad Zamboni. Het Duitsche motorschip „Seattle* (7000 ton) is door de Engelschen buit gemaakt Een ander Duitsch schip werd door de eigen bemanning tot zin ken gebracht Aan militaire besprekingen te Anka ra wordt door een Britschen en een Franschen generaal deelgenomen. Van 15 regels /1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daama iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Verklaring van Tanner „Aftonbladet publiceert een onder houd met den Finschen minister van buitenlandsche zaken Tanner, waarin deze zeide. dat de Finsche regeering er zich van bewust is. dat de sovjet-Unie haar eischen heeft uitgebreid. Amerika heeft geen verzoek tot bemiddeling ontvangen Von Ribbentrop zou de Russi sche eischen met Mussolini bespreken Von Ribbentrop zal door den Paus worden ontvangen Naar Stefani meldt, zal von Ribben trop Maandoaochtend door den Paus in particuliere audiëntie worden ont vangen. lord zeggen. eischen te hebben verhoogd, in het bij zonder ten aanzier, van de Karelische landengte en het gebied ten Noorden van het Ladogameer. Morgen zullen in het tuighuis (Inter Linden te Berlijn de gevallenen van dezen „Dagens Nyheter” meldt, dat Rusland volstrekt niets wil weten van een be middeling van Duitschland Het blad voegt hieraan toe. dat Zwe den gemeend heeft de Russische voor waarden te mogen overbrengen, „om dat de Finnen steeds bereid zijn ge weest tot onderhandelen” Het artikel eindigt met te verkla ren. dat Rusland ieder plan tot bolsje- wiseering van Finland of tot het behan delen van dit land, zooals Duitschland Tsjecho-Slowakije na München heeft behandeld, zal moeten opgeven. De politie heeft de hand weten te leggen op drie beruchte typen uit de Haagsche onderwereld. Vastgesteld is een ordonnantie tot in voer mg in Ned. Indië van een directe algemeene oorlogswinstbelasting met terugwerkende kracht tot 1 September 193». Heeft koning Gnstaaf Hitler’s bemiddeling gevraagd? Goed ingelichte kringen twijfelen er aan, dat koning Gustaaf Hitler’s be middeling zou hebben gevraagd, hoe wel het mogelijk is. dat hij een bood schap heeft meegegeven aan Sven Hedin. die waarschijnlijk zijn bezoek heeft verlengd teneinde in staat te zijn zoowel Hitler als Göring te spre ken Bevoegde kringen behandelen de geheele kwestie met de grootste discre tie. Zij weigeren zich uit tc laten over het feit of Duitschland deelneemt aan de Zweedsche vredespogingen, maar verklaren, dat het Duitsche standpunt ten opzichte van den Fmsch-Russi- schen oorlog geen wijziging heeft on dergaan namelijk, dat Duitschland geen oorlog in Scandinavië wenscht Het Duitsche nieuwsbureau spreekt van „een Kort bezoek” Volgens de Duitsche radio zal von Ribbentrop met Mussolini en Ciano besprekingen voe ren over hangende vraagstukken, wel ke voortvloeien uit den oorlog en in bet bijzonder het probleem der politieke samenwerking tusschen Duitschland en Italië Svinhufhud naar Italië. De vroegere Finsche staatspresident Svinhufhud. is gisteren per vliegtuig uit Stockholm naar Berlijn vertrokken, om zich van daar naar Italië te bege ven. waar nij herstel van gezondheid wil zoeken. Volgens United Press heeft hij een bezoek gebracht aan het Duitsche de partement van buitenlandsche zaken, maar het is riet bekend of hij met von Ribbentrop heeft gesproken Een ander gerucht wil. dat ook Tanner, de Finsche minister van buitenlandsche zaken, te Berlijn is aangekomen. Naar Havas meldt hecht men te Hel sinki geen enkel belang aan het onder houd dat naar beweerd wordt oud-pre- sident Svinhufvud met von Ribbentrop zou hebben gehad Svinhufvud. die 79 jaar is, was reeds verscheidene jaren uit het politieke leven an zijn land getreden. Hij heeft meer hoogachting dan prestige behouden Men herinnert Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35--37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No, 12500 Italië onderhandelt te Londen over vrijlating van de inbeslaggenomen ko lenladingen. verdere ontwikkeling van actueele pro blemen in het licht van de beproefde en vruchtbare samenwerking De vorige bespreking van dezen aard is na den Poolsehen veldtocht bij het bezoek van Ciano aan Berlijn gehou den." Gaat Duitschland deelnemen aan de bemiddelingspogingen? Moskou zwijgt over vredesvoorstellen Te Moskou is geen enkele officleele inlichting over de berichten, welke van bemiddelingspogingen spreken, te krij gen. Alleen schrijft de voorzitter van de onder Russische controle staande „Finsche volksregeering”, Kuusinen, in het orgaan der communistische jeugd, de „Komsomolskaya Prawda”: „Thans moeten de Finnen beslissen, of het de moeite waard is. dat voor de handha ving van Mannerheim bloed vergoten wordt” Een aanzienlijke bedrijvigheid wordt waargenomen in de Zweedsche legatie, waar gisteren o.m. bezoeken werden afgelegd door den Amerkaanschen am bassadeur Steinhardt en den Fran schen zaakgelastigde. Steinhardt heeft ook een bezoek gebracht aan het Krem lin, waar hij een onderhoud van twee uur had met Molotof. Hij weigerde daarna eenigerlei verklaring aan de pers af te leggen. De Finnen vroegen vorige week een wapenstilstand TOCKHOLM blijft bet centrum van de diplomatieke onderhandelingen be- treffende een bemiddeling in het Finsch-Russische conflict. Er gaan echter geruchten de lucht is er nog steeds vol van dat de onderhandelingen verplaatst zouden worden naar Tallinn of Riga en zelfs naar Moskou. Men wijst erop, dat nog geen vredesbesprekingen in den eigenlijken zin gehouden zijn, maar dat alle mogelijkheden van een beëindiging van den oorlog in de afgeloopen dagen zijn onderzocht en nog overwogen worden. In Zweedsche officieele kringen geeft men volgende uiteenzetting: Zweden heeft niet den geringsten politieken of diplomatieken druk op Finland uitgeoefend en zich geenszins als bemiddelaar opgeworpen, doch zich beperkt tot het overbrengen van de Russische voorwaarden aan Helsinki. Het initiatief tot onderhandelen be rustte niet bij Zweden, doch uitsluitend bij de Russische regeering, die Stockholm verzocht de Finsche regeering in te lichten over de grondslagen van een mogelijk accoord. De berichten over die voorwaarden schijnen niet geheel juist te zijn ge weest. Zoo zouden de Russen ten Noorden van het Ladogameer alleen het gebied tot aan Sortavala eischen. Op de Karelische landengte zou de door de sovjet-Unie geëischte grens in hoofdzaak het front van thans volgen. Ten aanzien van Hangö zouden de Russen onbuigzaam blijven; zij verlangen daar een vlootbasis aan te leggen. Daarentegen zouden zij de beteekenis van Petsamo niet overdrijven. Daar zouden zij zich tevreden stellen met den afstand van het schiereiland in het uiterste Noorden, waartoe de Finnen zich reeds in het najaar bereid verklaarden. In ieder geval zijn de Russische voorwaarden harder dan tevoren. Men kan onmogelijk zeggen, of de Finsche onderhandelaars, die zich reeds te Moskou bevinden, wijzi ging der voorwaarden kunnen verkrijgen. We) kan verklaard worden, dat de van Moskou gebracht weinig hoop op verzachting der voor- er aan. dat hij zich gedurende de on derhandelingen in den herfst vergeefs heeft aangeboden om den steun van Berlijn ten gunste van Finland te gaan vragen Zijn aanwezigheid in Berlijn, zoo verklaart men te Helsinki, houdt houding aanzien een persconferentie heeft presi- Roosevelt medegedeeld, dat de Helsinki in direct contact met Moskou. Het is thans duidelijk, meldt Reuter, dat Stockholm bij de thans aan den gang zijnde vredesonderhandelingen de rol heeft vervuld van centrale voor de uitwisseling van mededeelingen tusschen Moskou en Helsinki. Zoo werden in het begin dezer week de mededeelingen van het sovjet-commissariaat van bui tenlandsche zaken door bemiddeling van de Zweedsche legatie te Moskou doorgegeven aan het Zweedsche depar tement van buitenlandsche zaken en vandaar naar Errko. den Finschen ge zant te Stockholm, welke ze doorgaf naar Helsinki Rusland heeft zware eischen aan Finland gesteld. Helsinki is in direct contact met Moskou getreden. Er gaan geruchten over stopzetting van den strijd. Eerste blad, pag 1. Men geeft er zich te Helsinki reken schap van, dat de ommekeer in de Zweedsche houding alleen door Duit- schen druk kan zijn ontstaan. Tot dusverre is het niet mogelijk een bevestiging te krijgen van het vertrek van een Finsche delegatie naar Riga, waar, naar men zegt, zij Russische af gezanten zou ontmoeten. Bijzonderheden zijn echter, aldus de minister niet bekend gemaakt. Hij kon zich dus over de eischen niet uitlaten, omdat de toestand nog niet overzien kan worden. In dent Amerikaansche regeering geen verzoek tot bemiddeling in den Finsch-Russi- schen oorlog heeft gekregen. Hij wilde overigens niet over deze kwestie spre ken en gaf te kennen, dat vraagstukken van dezen aard niet besproken kunnen worden, zelfs wanneer onderhandelin gen gevoerd worden Hij voegde hier aan toe, dat niets kon worden gezegd ten aanzien van de vraag of Sumner Welles aan Finsch-Russische onder handelingen deelneemt. Met nadruk wordt bevestigd, dat de Finsche regeering zich door middel van tusschenpersonen met de sovjet-Unie in verbinding heeft gesteld en dat dit contact niet verbroken is. Volgens „Stockholms Tidningen” zou het feit, dat de Russen gisteren Fin land niet gebombardeerd hebben, zijn oorzaak hebben in de zware verliezen, welke de Finsche vliegtuigen geduren de de voorgaande dagen de Russische luchtmacht hebben toegebracht en ook in het openen van onderhandelingen Het bericht over deze onderhande lingen heeft te Helsinki de grootste verrassing gewekt. In diplomatieke kringen deden de vreemdste geruchten de ronde Zoo werd gezegd, dat de Russen de controle over de Finsche spoorwegen wilden hebben. De bevol king bleef over het algemeen opmerke lijk kalm De meening overheerscht dat de Russen ónmogelijk den vrede kunnen dicteeren. zonder een groote overwinning te hebben behaald In wer kelijkheid zijn de Finnen geenszins ge dwongen te capituleeren zij zullen geen enkel offer orengen. dat hun on afhankelijkheid en vrijheid in gevaar zou kunnen brengen. Het gisteren te Helsinki aangekon- digde communiqué over de vredes onderhandelingen is vandaag niet ver schenen Verwacht wordt, dat Maandag een verklaring zal worded afgelegd Het antwoord op de Zweedsche be middeling is langdurig bestudeerd Men verklaart, dat de Finsche ge delegeerden niet naar Stockholm zijn vertrokken om bevelen in ontvangst te nemen, maar om zich op de hoogte te stellen, alvorens werkelijke onderhan delingen aan te gaan. De Duitsche pers over de reis. De Duitsche bladen wijden veel aan dacht aan de reis van von Ribbentrop naar Rome. Zij schrijven, dat „de hechtheid van de as RomeBerlijn door den oorlog niet de geringste ver andering heeft ondergaan” De „Völkischer Beobachter’ zegt o.a. „dat het een kenmerk der beide groote volksrijken is, dat hun staatslieden de vraagstukken van gem^enschappe lijk belang in voortdur-nn persoonlijk contact oehandelen en oplossen On- De Finsche gezant te Londen, Gri- penberg heeft aan Reuter verklaard „Wij zijn steeds bereid geweest tot vrede met Rusland, maar niet tot een vrede tot eiken prijs De onafhankelijk heid van Finland moet behouden blij ven". Gripenberg deelde mede, dat hij Don derdag een onderhoud had met Halifax, doch hij wilde niet wat er besproken is. Indien de persberichten over de Rus sische voorwaarden juist zijn, aldus de gezant, schijnen de Russen hun Uit Stockholm wordt gemeld, dat Zweden reeds verscheidene weken is bezig geweest met het tot stand bren gen van een contact tusschen beide partijen Zoowel Russen als Finnen vreesden, dat toestemmen in onderhan delen als een teeken van zwakheid zou worden uitgelegd De Zweedsche bladen toonen zich vandaag voldaan over de vredesmoge- lijkheden doch zij betoogen. dat de in tegriteit en onafhankelijkheid van Fin land behouden moeten blijven. den van den wereldoorlog en oorlog herdacht worden. Daarbij zal Hitler te 12 uur tot het Duitsche volk spreken waarna hij een krans bij het monument Unter den Linden zal leggen. De Duitsche minister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop, is vanochtend te 9.15 uur uit Ber lijn naar Rome vertrokken. De Fransche Kamerleden Fernand Laurent, Frossard en Léon Blum heb ben verzocht den minister-president zoo spoedig mogelijk te mogen inter- pelleeren over de gebeurtenissen in Finland. Von Ribbentrop’s plotselinge reis naar Rome heeft in politieke krin gen te Berlijn den indruk ge wekt, dat Duitschland besloten heeft dtel te nemen aan de bemiddelingspo ging in het Finsch-Russische conflict. Hoewel officieel niets over het doel van het bezoek aan Mussolini is me degedeeld, houdt men het er algemeen voor, dat von Ribbentrop met den Duce en graaf Ciano de Russische eischen zal bespreken. Deze zouden, volgens de jongste „geruchten" te Stockholm, ook den afstand van Hangö omvatten, waar de Russen een vloot basis willen aanleggen. De hoogt eischen van Moskou hebben vermoede lijk ook Berlijn opgeschrikt. De vraag is, of de Russen zullen toestaan, dat Finland er nog wat op zal kunnen af dingen. Sommige bladen zien in de huidige ontwikkeling van het Finsch- Russische conflict een toetssteen voor de nog altijd onduidelijke verhouding tusschen Berlijn en Moskou. Van eeni- ge afspraak ten aanzien van Finland schijnt in tegenstelling met Polen, al lerminst nog sprake te zijn. Officieele kringen en de buitenland sche delegaties te Stockholm volgden gisteravond de kritieke ontwikkeling van de Finsche situatie met toenemen de bezorgdheid De dreigende gevaren van den tegen woord igen toestand wor den van alle kanten erkend Er staat veel meer op het spel dan kwesties zooals het toekomstig bezit van Hangö en Wiborg en het is waarschijnlijK dat spoedig de climax zal worden be reikt De Kwestie van vrede of ting van den oorlog in Finland derhalve spoedig worden beslist. Te Parijs stelde men gisteren den toestand aldus voor, dat Helsinki op den tweesprong staat. Finland kan kie zen tusschen vredesluiten of een be roep doen op de geallieerden, waartoe deze bereid zijn Het heette reeds, dat transportschepen in Engeland gereed lagen om een expeditieleger naar Fin land te zenden. Dit leger behoefde, vol gens „Le Journal’ zelfs geen door tocht door Scandinavië te vragen, het kon rechtstreeks naar Petsamo worden gebracht dat echter op het oogenblik in Russische handen is Men zal aan niemand doen geloo- ven. aldus het Fransche blad, dat en kele Russische schepen van geringe tonnage een ernstige hindernis kunnen vormen voor een Fransch-Bntsch kader De omtrek van spoedig vrijgemaakt zijn Wat Rome zegt. De Italiaansche bladen melden in grooten opmaak het bezoek van den Duitschen minister von Ribbentrop aan Rome. De Berlijnsche correspondent van de „Messaggero" verklaart, dat von Rib bentrop, die van een groep hoogge- piaatse functionnarissen en medewer kers vergezeld zal zijn, het bezoek van Ciano komt beantwoorden en bespre kingen met den Duce en Ciano zal voeren. Overigens leveren de commentaar t Italiaansch-Russische toe nadering. United Press meldt uit Rome: Het blad van Balbo „Corriere Pa- dano’ kondigt aan dat Hiltler’s ver- trouweljjke boodschapper Hess zich te Rome bevindt In goedingelichte krin gen was men van meening, dat het doel van von Ribbentrop’s komst is een Italiaansch-Russische toenadering te bewerkstelligen. De spanning in de En- gelsch-Italiaansche relaties tengevolge van het steenkoolconflict ontstaan, zou het oogenblik voor een dergelijk stre ven bijzonder gunstig maken Men houdt er rekening mede, dat deze toenadering een algemeene re geling in geheel Oost-Europa zou in sluiten waarbij Rusland den Balkan als uitsluitend Italiaansche invloedssfeer zou erkennen en Rusland de volledige erkenning van haar invloedsfeer bij de Oostzee zou verkrijgen Deze schei ding in invloedsferen zou echter op geen enkele wijze inbreuk maken op de Duitsche economische exploitatie derwerp van bespreking ia dan ook de van grondstoffen van den Balkan. Petsamo zou en de toe stand van de Russische troepen, die tegelijkertijd aangevallen zouden wor den door de Finnen, zou zeer gevaar lijk worden. De geallieerden kunnen in Finland binnendringen zonder het minste deel van Noorsch of Zweedsch gebied te schenden en zonder een gevaarlijk in-- grijpen van Duitschland uit te lokker. De veelbesproken mogelijkheid, dat de geallieerden een voldoende troepen macht ter beschikking van Finland zou den stellen, raakt door'de neiging van Finland om tot vrede te komen, op den achtergrond. In het algemeen kan ge zegd worden, dat een geallieerde expe ditie om de Finnen te hulp te komen, een zeer gewaagd experiment zou zijn en dat de voorzichtige leiders te Lon den en Parijs er stellig niet toe zouden overgaan, tenzij Finland een beroep op hen zou doen Het blijft nog een open vraag, of de Finnen den strijd willen voortzetten. Ondanks de hooge eischen van Mos kou is het contact tusschen de vre- desonderhandelaars niet verbroken en naar men te Stockholm verneemt, heb ben de Finnen vorige week, bij het be gin der onderhandelingen, om een wa penstilstand gevraagd. De eenige zorg van Finland is. dat zijn bestaan als onafhankelijke staat gewaarborgd blijft. Het verder verloop van de on derhandelingen zal daarover aller eerst opheldering moeten verschaffen. De Tweede Kamer is gisteren, na een aantal wetsontwerpen, o.a. dat. be treffende de Regeeringshulp aan het Finsche Roode Kruis, te hebben goed gekeurd. tot nadere bijeenroeping uit eengegaan. Dit numm. bestaat uit ZEVEN bladen het Koloniaal Bijblad en het Zondagsblad „Kikeriki” HAAGSCHE COlBAN' Finland De OVERZICHT en Russen het Finsche voorbehoud, dat door Zweden ter kennis is, reeds verworpen hebben, hetgeen waarden laat. Bijkantoren: Scheveningen, Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 vredespoging es-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1