Wat den Jaarbeursganger interesseert Haagsche Courant van Zaterdag 9 Maart 1940 ZEVENDE BLAD, PAGINA 1'. STADSNIEUWS FINANCIEELE KRONIEK RECHTZAKEN Kromhout bouwt vliegtuigmotoren VEREniNIGINGEN REDDINGBOOT VAN HET S.S. „AMELAND” GEVONDEN ONVEILIG STRAND DE VOLKSZANGAVOND IN DILIGENTIA OUDERAVOND SCHOOL STRAAT 2. Nieuwe snufjes, verbeterde uitvoeringen en zaken ter veraangenaming des levens MAJUBA- wat deze onderneming in den loop der jaren aan het oorspronkelijke apparaat heeft verbeterd. Zoo zijn in den fraaien vorm van het type D.K. allerlei technische snufjes verborgen, b.v, wat betreft den stand van de slangaansluiting aan den kop deze zorgt ervoor, dat de slang steeds een hoek van 45 gr. met den vloer maakt, waardoor de hinderlijke „knik” wordt vermeden. Nauwgezet is er naar gestreefd, het verzamelde stof hermetisch op te ber gen. Is de stofzak gevuld, dan zorgt een vernuftig mechaniekje ervoor, dat de gebruikster een seintje krijgt, dat ledi gen noodig is. De E.F.A. heeft onlangs voorts een vinding geoctrooieerdde ..draadopraper”, een apparaatje, aange bracht aan den zuigmond, dat elk draad je, elke haar e.d. oppikt en in het zuig- kanaal deponeert. De N.V. „T h a b u r” is ondanks de moeilijkheden van het huidig oogenblik, op even imposante wijze verschenen als voorheen, n.l. met niet minder dan 18 stands, waarin de verschillende groepen artikelen op overzichtelijke wijze zijn gegroepeerd. Wat de verlichtingsomamenten be treft, heeft „Thabur” zich bepaald tot het brengen van een fraaie collectie nieuwe creaties. Deze nieuwe modellen komen goed uit, omdat thans niet in de eerste plaats aandacht aan het groote aantal geschonken werd. Terecht heeft men ingezien, dat enkele fraaie model len, op de juiste wijze geëxposeerd, een beteren indruk geven dan een overvloed van vele lampekappen e.d., waardoor slechts de keuze van den kooper be moeilijkt wordt. In de afdeeling stofzuigers wekken eenige zeer fraaie en nieuwe modellen de aandacht. Een bijzondere creatie vertegenwoordigt het nieuwe model Rubli 40, een machine, welke zoowel door vorm als constructie opvalt. Overeenkomstig de tijdsomstandig heden brengt „Thabur” ook eenige ver- duisteringskappen, waarvan de Rubli- verduisteringskap door haar gemakke lijke montage en eenvoudige afscherm- constructie belangstelling verdient. Philips brengt in haar gereorgani- seerden stand een geheel nieuw artikel, de Philips-dynamo-zaklantaarn. Het is een kleine handige zaklantaarn, die op elk gewenscht moment licht geeft en waarbij men niet het risico loopt, dat bij gebruik de batterij juist leeg is. Het lampje wordt namelijk gevoed door een in de huls ingebouwde dynamo. Eén enkele druk van den duim op den aan- drukhefboom aan den zijkant van de huls is reeds voldoende om de lamp te doen branden. De overbrenging van het mechanisme is zoodanig gekozen, dat men zonder moeite het dynamo-anker een toerental van 4000 omwentelingen per minuut geeft, waarbij door het looden vliegwieltje, dat op de ankeras bevestigd is, zooveel ernergie wordt op gehoopt, dat men zonder opnieuw te drukken, nog drie tellen gelijkmatig licht heeft. De regelmatige drukbewe- ging op den hefboom kan zoodoende in een zeer rustig tempo geschieden. De „Philidyne”-rijwiellantaams zijn voorts in nieuwe uitvoering verschenen, zoomede het Phili Shave droogscheer- apparaat. Den fotografen zal het inte- resseeren, dat er een nieuwe Photoflux- lamp is uitgebracht, met geringeren diameter dan de bestaande en sterker uitgevoerd. De reeds bekende Biosol, het hoogtezon-apparaat is nu in z.g. tafelmodel vervaardigd. Het toestel is voorzien van een speciaal-filter voor veilig huisgebruik. In de afdeeling Bouwmaterialen en Wegenbouw, waarover wij in het alge meen reeds schreven, bevindt zich o.a. de Groninger Glasindustrie N.V. H. J. Hoving, welke inplaats van de looden sponningen voor glas-in- lood en van andere toepassingen van lood voor binnen- en buitenwerk, ande re, hardere metalen naar eigen procédé toont en wel tombak, zink, geel koper, nieuw zilver en alluminium. De panee- len worden bij gebruikmaking van deze middelen niet gesoldeerd, maar vormen een constructief vlechtwerk van metaal met daarin gevat de gewenschte glas soorten. Bij behoud van glas-in-lood kan dit, eveneens volgens een eigen vinding van de fa. Hoving, belangrijk verbeterd worden door in het lood stalen kernen aan te brengen, hetgeen’ vooral de ste vigheid zeer verhoogt. In den stand van de N.V. e Meteoor” te De Steeg zagen we o.a. de bekende rijwielklokken, welke, blij kens de foto’s, hun weg langzamerhand over de geheele wereld gaan vinden. Bovendien kan men in het smaakvol ontworpen intérieur een muurfragment zien, waarin twee nieuwe procèdé’s der fabriek, „Artistone”, een opmerkelijke imitatie van graniet en „Artiplaster”, worden getoond. Het effect van beide noviteiten is buitengewoon fraai en nauwelijks van het natuurproduct te onderscheiden. Eenige foto’s toonen geslaagde toepas singen. OUDBURGEMEESTER VAN DINXPERLO VRIJGESPROKEN. heeft den mr. CHR. RESIDENTIE MANNENKOOR. Op Woensdag 15 Mei zal het Chr Resi dentie Mannenkoor een concert geven ter gelegenheid van het 12|-jarig bestaan, in het gebouw Diligentia. G e r o exposeert in een smaakvol arrangement de veelsoortige artikelen van Zilmeta, het Gero-metaal, dat vlek- vrij is en niet aangetast wordt door scherpe stoffen, waarmee het in de keu ken in aanraking kan komen. Over den aard der artikelen schreven wij vroeger reeds. Men heeft onlangs kunnen lezen van het opzienbarende feit, dat een Neder- landsch vliegtuig voor de eerste maal vloog op een in Nederland gebouwden motor. Het was een kort vluchtje, maar Blériot vloog ook niet direct over den Oceaan. Het Kanaal was in zijn tijd voldoende om hem de groote kans te geven en, in analogie met dien gedenk- waardigen stunt, is de eerste luchtreis, hoe weinig kilometers die ook tellen mocht, op den K r o m h o u t-V 1 i e g- tuigmotor een feit van beteekenis. De vergelijking gaat natuurlijk niet heelemaal op, want deze Nederlandsche motor had de Fokker-machine ook even gemakkeiijk een paar honderd k.m. verder kunnen brengen, dan van over- kant-IJ tot Schiphol. Het is bijna vanzelfsprekend, dat we deze noviteit in den Nederlandschen motorenbouw, een Kromhout-licentie van de Engelsche firma Armstrong Siddeley Motors Ltd., ter Jaarbeurs aantreffen. Het type heeft zeven cylinders in ster vorm, met een vermogen van 165 p.k. De Kromhoutfabrieken bouwen het sinds eenigen tijd en zijn onlangs met de aflevering voor de Nederlandsche luchtmacht begonnen. In den grooten stand op het Vreeburg is de motor opgesteld, met in een vitrine enkele der voornaamste onderdeden. De bouw van vliegtuigmotoren heeft een nieuwen tak van bedrijvigheid aan de Nederlandsche industrie toegevoegd en daarom vestigen wij er hier de aan dacht op. De N.V. Handelmaatschappij R. S. StokvisenZonen brengt een drietal nieuwe typen in haar bekende serie Erres Torpedostofzuigers. Daarbij voegen zich de Inventa haar den en -haardkachels, waarvan niet minder dan acht nieuwe modellen aan wezig zijn. Ook de Inventa-gascomforen zijn in nieuwste uitvoering aanwezig. De waschmachines worden lang zamerhand wonderen van eenvoud en doeltreffendheid. Men vindt ze er te kust en te keur in houten en metalen uitvoering. Op het Vreeburgterrein exporteert de firma o.a. haar transportmiddelen, w.o. de bekende Janson driewielige bestel auto’s, en de Hollandia-aanhanger, ge schikt om aan een licht motorrijwiel te worden gekoppeld. Eveneens op het Vreeburg, waar de gebruikelijke bedrijvigheid heerscht, ondanks de Maartsche buien, die het terrein van tijd tot tijd met hagel en sneeuw bepoederen, treft men den stand der Temp o-w agens-Import aan, de Haagsche firma, welke de Tempo- bestelwagens importeert en nu weer met eenige nieuwe modellen op het ge bied van den lichten bestelwagen voor den dag komt. Het drie- en vierwielige type is handig in het gebruik en, wat in dezen tijd meer zegt, economisch in zijn exploitatie. Het klein-goederenver- voer is er eigenlijk op aangewezen. Juist in stadsverkeer kan op den besteldienst zooveel worden bezuinigd, zonder a£ breuk te doen aan de doelmatigheid van den dienst. Men kent de typische ken merken van deze wagens voorwielaan- drijving, besturing van uit normale cabine met stuurwiel, lichten, sterken bouw, laag eigengewicht, groote laad ruimte en zuinige, 2-takt motoren. De Tempo-wagens worden in mo dellen gebouwd met resp. 750, 10Q0 en 12.50 k.g. laadvermogen. ZUIDERKERKKOOR. Op Donderdag 14 Maart a.s. zal in de Zuiderkerk (Falckstraat) een bijzondere bijeenkomst worden gehouden ten bate van wijk I. Als spreker zal optreden ds. K. H. E. Gravemeyer met als onderwerp „Elkander helpen”. Het Zuiderkerkkoor zingt o.a. gedeel ten uit „Die Schöpfung” van Jos. Haydn. Solisten zijn: mevr. Pim BorkentKok. sopraan, Henk Borkent, tenor, en Anton Eldering, bas. Begeleiding door het sym- phonie-orkest „Monteverdi - Sweelinck” (dir. Leo van der Tand). Het orkest speelt o.a. Symfonie no. 8 (unvollendete) van Schubert. Het geheel staat onder leiding van den organist van de Zuiderkerk. tevens dirigent van het koor, den heer W. H. v. d. Kooy jr. De firma J. B. van Heyst en Zonen verschijnt met een drietal nieuwe producten, n.l. de Vehatomatic in twee verschillende uitvoeringen en een nieuwen Cokes Ledenketel, welke ook in twee series worden gemaakt, doch waarvan alleen de grootste serie is ge ëxposeerd. De Vehatomatic ketel is een auto matisch geregelde ketel, bestaande uit verschillende onderdeden, welke ter plaatse tot een geheel worden gemon teerd. De firma van Heyst bouwde oorspron kelijk dezen ketel voor grootere installa ties doch zij fabriceert thans ook een type volgens hetzelfde systeem, geschikt voor villa’s, landhuizen en kleinere ge bouwen. Op het Vreeburgterrein wordt de ketel in werking getoond. De Veha Cokes Ledenketel, een ge heel nieuw product der Veha fabrieken wijkt volledig af van den gebruiks- lijken vorm van centrale verwarmings ketels. Deze nieuwe constructie beoogt het verkrijgen van een hoog percentage contact-warmte, zonder dat de warmte overdracht door middel van convectie (rookgasbeweging) in het gedrang, raakt. Ook deze ketel is uit onderdeden, zooals de Vehatomatic, samengebouwd. Voor de eerste maal zijn ook de van Heyst gasdichte deuren en luiken op de Jaarbeurs aanwezig. Het strand te Scheveningen is onvei lig tot Katwijk op Dinsdag 12 Maart a.s. van 10 v.m. tot 6 uur nam. op Don derdag 14 en Vrijdag 15 Maart a.s. tusschen de strandpalen 91 en 94 van 10 v.m. tot 6 uur nam. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weder toegan kelijk is, nadat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. „SPROOKJESLAND”. Zondagmiddag 14 April a.s. zal het be kende kinderoperette-ensemble „Sprook jesland” in het Geb. v. K. en W. een eer ste opvoering geven van de operette „Dromelijntje.”. Dit werk in 5 bedrijven, is geheel geschreven en getoonzet door de leidsters Anny, Dora en Truus van Kuyk. 130 medewerkenden zullen in feeërieke costumeering dit geheel nieuwe sprookje ten tooneele brengen. De baten komen ten goede aan het St. Franciscus-liefdewerk, kring 2, alhier. PROPAGANDA-AVOND LOGE „WILS KRACHT” 92 DER I.O.G.T. Loge „Wilskracht” 92, onderafdeeling van de orde der I.O.G.T., hield Woensdag avond j.l. een open zitting in het gebouw Prinsegracht 59 De voorzitter, de heer M J. Kooiman, opende de bijeenkomst en sprak er zijn voldoening over uit, dat er zoovelen waren gekomen om te luisteren naar muziek, declamatie en de propagan- da-rede, die zou worden uitgesproken door den heer W S. Lans, een vooraanstaande persoonlijkheid in de geheelonthouders- beweging. In een boeiende en aantrekke lijke rede zette deze spreker het doel der LOG T uiteen. Een groote attractie van dezen propaganda-avond was ook het op treden van het xylophone ensemble „The Happy Hammers”, organisator en leider Peter Kuijten De xylophonisten, die met virtuositeit hun instrumenten bespeelden, hebben veel tot het succes van den avond bijgedragen. Rie Mühlbauer heeft op voor treffelijke wijze het xylophone spel ge accompagneerd. Mevr. Welzenis-Kooiman, in Haagsche onthouderskringen eveneens een popu laire figuur, declameerde op talentvolle wijze verschillende gedichten. Woensdag a.s. organiseert Volkszang in „Diligentia” weer een van haar zoo ge waardeerde bijeenkomsten. En wie zal op dit zangfestijn, dat weer onder lei ding van Herman Stenz zal staan, wil len ontbreken? Zeker niet de getrou wen, die Volkszang bij honderden telt, doch ook niet diegenen, die al zoo dik wijls over de aantrekkelijkheden van deze zangavonden hebben hooren spre ken. Waarom Woensdagavond niet eens kennis gemaakt? Heusch, wanneer men eenmaal geweest is, dan zal men het in het vervolg niet bij één Stenz-avond willen laten. Men leert er de cultureele beteekenis ,van onzen eigen liederenschat kennen, begrijpen, dat samenzang van nationale hymnen leiden kan tot versterking van de volkseenheid. En wie zal daarvan in dezen tijd de waarde wülen ont kennen? Laat men het ideëel streven van Volkszang blijven steunen door de zangavonden in grooten getale te be zoeken. Weliswaar heeft men niet over de belangstelling van de Haagsche bur gerij te klagen, doch wil het succes vol komen zijn, dan moet „Diligentia” lederen keer weer te klein blijken. Zooals reeds gezegd, zal Herman Stenz Woensdagavond leiden en na tuurlijk is ook mevrouw Betsy de Rid- der-Spaan, als begeleidster van den zang, aan de piano, weer van de partij. Een Volkszangavond zonder verras singen is niet denkbaar. Herman Stenz is er borg voor, dat het hieraan Woens dagavond ook zeker weer niet zal ont breken. Heybroek’s Groothandel toont in een fraaien stand een groot aantal der artikelen, o.a. op verlichtings- gebied, welke hij in den handel brengt. De vooruitgang der techniek op dit ge bied wordt in deze collecties duidelijk gedemqnstrïerd. Men kan er o.a. bij zonder geslaagde moderne lampen en andere verlichtingsomamenten bewon deren. Glaswerk, electrisch installatie- materiaal, koelkasten, radio-distributie- materiaal e.d. vullen de inzending aan. NAT. CHR. GEHEELONTHOUDERS- VEREENIGING. De gezamenlijke afdeelingen van de N.C.G.O.V. belegden in de Vereeniging in de Willemstraat een propaganda-avond, welke, wat den opzet betreft, als geslaagd kan worden beschouwd. Spreker was ds. G Venema, Herv. pred te Loosduinen, die in een gloedvol betoog en met behulp van vele feiten uit het hedendaagfche leven de vraag beantwoordde, of drankbestrijding „Nog noodig?” was. Medewerking aan dezen avond verleen den het dameszangkoor van de Geref. Vereen, v. Drankbestrijding, het Lyrisch Mandoline-ensemble, mej. Tine Buitendijk (zang) en de declamatieclub „Uit Eigen Kring". Het eerelid der vereeniging. ds. J. Henri Ledeboer, sloot met een woord van dank. De Nederlandsche Siemens Maatschappij N.V. op de eerste étage van het Jaarbeursgebouw brengt in haar stands in de eerste plaats de nieuwe Siemens-Compressor Koelkast, de Siemens „T 1” van 105 en 205 itr. inhoud. Het is een handig en doelmatig ingedeeld apparaat, dat zich voor huis gebruik uitnemend leent. Ken groot aantal andere, meest kleine en uitermate handige electrische toe stellen, alle strekkende tot vereenvou diging van den huisarbeid, treft men voorts in deze veelsoortige uitstalling aan. Met zulk een technische uitrusting moet het huisbestier, voorzoover dit het dagelijksch werk betreft, een kleinig heid zijn! In de collectie verlichtingsmaterialen voor bedrijven en werkplaatsen valt het z-g. W.P.L.-systeem op, een soort mec cano op het gebied van bedrljfsverlich- ting, waarmee de moeilijkste problemen otn ergens goed licht te verzekeren, op losbaar zijn. De z.g. ruimtestralen mo gen bekend worden verondersteld. (Van onzen financieelen medewerker) De jongste weekoverzichten hebben zich noodgedwongen bijna aanhoudend met de oorlogseconomie en haar attri buten bezig gehouden. Ofschoon het uitermate moeilijk is, zich aan den ban der oorlogsinvloeden te onttrekken, omdat tenslotte geheel ons denken en doen hiermede samenhangt, zoo zij dit maal toch eerst een een blik geworpen op de toestanden in het groote neutrale land bij uitnemendheid, de Vereenigde Staten, waar de economische en markt situatie niet langer in de eerste plaats door de oorlogs-, doch veeleer door bin- nenlandsche factoren wordt beheerscht. Men heeft daarginds immers begrepen, dat voorloopig althans van een machtige oorlogshaussse, zooals deze in 1916 ont stond. geen sprake zal zijn. Autarkie, distributie en deviezenmoeilijkheden in vele Europeesche landen zijn mede ver antwoordelijk voor het uitblijven of vertragen dier hausse, terwijl ander zijds de zeer groote productiecapaciteit in de meeste grondstofproduceerende gebieden een tegenwicht vormt tegen een eventueel zich ontwikkelende ster kere vraag. Vandaar dat Amerika, bij gebrek aan eenigen behoorlijken poli tieker. of economisch-financieelen lei draad uit het verdeelde Europa, zich eerst eens met zijn eigen vraagstukken gaat bemoeien. De economische situatie is er echter evenzeer verre van helder. Terwijl en kele industrieën, met name de vlieg tuig-, machine-, gereedschap- en auto mobielnijverheid, volop werk hebben en de omzetten in den detailhandel vrij gunstig blijven, zijn elders teekenen van ernstige verslapping merkbaar, bijv, in de staal, dustrie en enkele textielbran ches. Bovendien toonen de goederen markten in het algemeen nog weinig „levensvreugde”. Het is voor velen be vreemdend, dat het herstel in de Ver eenigde Staten niet boven een bepaald plafond kan uitkomen, dat steeds een kentering intreedt, lang voordat de mi- lioenen werkloozen in het arbeidsproces zijn opgenomen, de productie haar volle capaciteit heeft bereikt, of ook maar een deel van het enorme braak liggende kapitaal productief werkzaam G gewor den. Eerst is een herstel over vrij uit gestrekt terrein merkbaar, doch plotse ling treedt een aarzeling in men durft het kap.taal niet aan de kapitaalgoede- ren-industrie Ve te vertrouwen, nieuwe risico’s te aanvaarden en die aarzeling leidt weer tot reactie. Het is duidelijk, dat de verantwoordelijkheid voor het leggen van dit plafond, voor deze aar zeling te zoeken is bij de uitgaven-, deficit- en interventiepolitiek van Roo sevelt en zijn mannen. Evenzeer als autarkie slechts schijnbaar arbeidstimu- leerend wérkt, doch in werkelijkheid de koopkracht omlaag drukt, zoo brengt het inpompen van geld in de gemeen schap ten koste ven een aanzwelling der staatsschuld en van het inperken van den ondernemingsgeest slechts een schijn-welvaart, die zelf echter reeds de kiemen bevat van kentering, aarze- en Het Arnhemsche Gerechtshof arrest gewezen in de zaak tegen oud-burgemeester van Dinxperlo, H. J. V., wien ten laste was gelegd dat hij een gift had aangenomen, wetende, dat deze hem werd, gedaan om hem te bewegen, in strijd met zijn plicht en bediening aan Duitsche vluchtelingen voorloopige verblijfsvergunningen te verleenen De rechtbank te Arnhem had mr. V van het hem ten laste gelegde vrijge sproken, tegen welk vonnis de officier van justitie appèl had aangeteekend. De procureur-generaal mr. J A de Visser, had vernietiging van het vrij sprekende vonnis van de rechtbank en veroordeeling van verdachte tot een maand gevangenisstraf gevorderd Het gerechtshof heeft thans het von nis van de rechtbank, waarbij de ver dachte werd vrijgesproken, bevestigd, ling, reactie Op 6 Maart j.l. hield bovengenoem de school een goed geslaagden ouder avond. Het hoofd der school, de heer L. Bouma, heette de aanwezigen wel kom. Hierna vond de verkiezing plaats van 3 leden der oudercommissie, in de plaats van de heeren Warnaar, Spek en Theeboom. Deze heeren zijn resp. 9. 7 en 4 jaar lid der oudercommissie geweest, de beide eersten al dien tijd als voorzitter en secretaris. Met een woord van dank heeft de heer Bouma afscheid van hen genomen. In hun plaats werden de heeren Laponder, v. Hemert en Leenart benoemd. De spreker van dezen avond was de heer R. Klein, te Rijswijk, met het onderwerp „Zwerftochten in de na tuur”. De lezing werd verduidelijkt met zeer fraaie lichtbeelden en werd met groote aandacht gevolgd. Het hoofd der school en de voorzitter der ouder commissie dankten den spreker. Op S mijl Noordwest van Scheveningen De hedenochtend te Scheveningen binnengekomen motorschokker SCH. 1, schipper F. Hoefnagel, heeft op 25 mijl Noordwest van Scheveningen een le dig reddingvlot drijvende aangetroffen met de letters s.s. „Ameland”. Rotter dam, en binnenboord gehaald. De mo torschokker SCH. 18, schipper S. Bak ker, vischte op 15 mijl Noordwest van Scheveningen een reddingboei op, ge merkt s.s. „.Biarritz”, Oslo, benevens een dekluik, gemerkt L. Hi b.d. 2e sec. De betrokken autoriteiten zijn van deze vondsten in kennis gesteld. De firma G e u b e 1 s brengt haar aardewerk- en porcelein-collecties in velerlei uitvoering. De stand is een der vaste verschijningen, steeds op dezelfde plaats. Zijn bescheiden afmeting maakt het overzicht van het tentoongestelde gemakkelijk, óók, omdat alleen de nieuwe modellen er uitgestald zijn. AANKOOP PERCEEL LAGE ZAND De Gemeente is tot en met 30 April 1940 in de gelegenheid om voor den prijs van 2600 aan te koopen het aan het Lage Zand gelegen perceel, plaat selijk genummerd 16, groot 76 m2. Het perceel is vrij van huur. Voor de Ge meente Is het van belang de beschik king over gemeld perceel te verkrij gen, aangezien het deel uitmaakt van het complex, hetwelk de Raad in zijn vergadering van 12 Juni 1939 bestemde voor den bouw van een Hoofdbureau van Politie. Daar dit complex perceelen omvat, welke grootendeels in slechten of min der goeden staat verkeeren. wordt op deze wijze tevens het belang der volks, huisvesting gediend. Op grond van het vorenstaande stel len B. en W. den Raad voor tot aan koop te besluiten. OUDERAVOND OPENB. LAGERE SCHOOL BEETSSTRAAT. De oudercommissie van de openbare lagere school in de Beetsstraat hield op 6 Maart haar ouderavond. Als spreekster was aanwezig de directrice van de ’s-Gravenhaagsche Vakschool voor Meisjes, mevr. Vurtheim-Valk. Om 8 uur opende het hoofd der school, de heer Kuiters, dezen avond en gaf hierna het woord aan mevr. Vurtheim-Valk. De spreekster behandelde het doel en streven der vakschool en de oplei ding van de leerlingen in verschillende vakken, een en ander toegelicht met fraaie lichtbeelden. Aan het einde van de causerie sprak mevr. Vurtheim een woord tot de betrokken ouders, ter op wekking hun kinderen naar de school te zenden, waar zij de opleiding in de vakken, waarin de school onderwijs geeft, grondig ontvangen. Gedurende de pauze was er gelegenheid, met een der vakken, n.l. dat van de bakkunst, kennis te maken, waarvan een dank baar gebruik werd gemaakt. Na de pauze werd het zakelijke ge deelte behandeld. De voorzitter, de heer Schouten, richtte het woord tot de scheidende functionnarissen, mevr. Tyssen en den heer van Alsum. Als uiting van dankbaarheid voor de be wezen diensten aan het ouderfonds. bood hij mevr. Tyssen een fraaie fruit mand aan. Ook het hoofd der school sprak een woord van dank. In het bestuur werden gekozen mevr. Prinsenberg en de heeren Gö- decke, Schrijver en de Graaf. De se cretaris, de heer D. N. L. van Leeu wen, werd bij acclamatie verkozen. SCHIETONGEVAL MET DOODE- LIJKEN AFLOOP TE HEER Op 11 September van het vorige jaar heeft onder de gemeente Heer een schietongeval met doodeljjken afloop plaats gehad. Nabij een mitrailleurnest lagen eenige soldaten op post, onder wie ook de 20-jarige soldaat C. L. R., afkomstig uit Kerkrade. R. was gewa pend met een geladen pistool. Toen hij met dit wapen speelde, ging het plot seling af. Hierdoor werd de soldaat Steine, die in de nabijheid stond, door een kogel in het hart getroffen. Hij overleed spoedig daarop. Thans stond R. terecht voor den krijgsraad te ’s-Hertogenbosch wegens het veroorzaken van dood door schuld. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat R. reeds vroeger zeer on voorzichtig met schietwapens was om gegaan. Eenmaal had hij een soldaat in de hand geschoten. De auditeur-militair, mr. van der Kun, eischte tegen hem drie maanden gevangenisstraf. De krijgsraad veroordeelde den be klaagde heden tot vijf maanden gevan genisstraf. van „verhooging van volksinkomen door kunstmatige prikkels" berijden Het is ongetwijfeld de wederom fel oplaaiende strijd om deze beginselen, die m de komende presidentsverkiezing het mid delpunt zal vormen en die thans reeds zijn schaduwen vooruit werpt in den vorm van aarzeling in bedrijfsleven en ter beurze. En waar dus ook Amerika aan het ontdane Europa geen leidraad vermag te geven in economischen zin, daar valt het te verklaren, dat alom in den effectenhandel lusteloosheid den boventoon voert. Er zijn natuurlijk uitzonderingen te bespeuren. Zoo heeft de Parijsche beurs even den stimuleerenden invloed onder gaan van de drastische door de Flan- sche regeering genomen maatregelen, waarbij een herwuardeeriag van het goud wordt doorgevoerd, een deel van het goud der Bank van Frankrijk als geheime oorlogsschat zal dienen en de eerste stappen worden gezet op het ge bied van distributie en verbruiksbeper- king, teneinde alle reserves te concen- treeren op de oorlogvoering. Zoo hebben de Londensche en Parijsche beurzen een krachtige hausssebeweging vertoond voor de aldaar zeer geliefde Kaffirs”, de Zuidafrikaansche goudmijnaandee- len, en wel uit hoofde van de sterk ver beterde regeling van de extra-belasting der goudmijnen, waardoor de levens duur dier mijnen opnieuw is verlengd. De Londensche beurs heeft bovendien den stimulans ondergaan van de voort gezette hausse van Britsche spoorweg- aandeelen en speciaal van de Engelsche staatsfondsenmarkt waar de 3}% leening dezer dagen het pari-peil heeft bereikt. Dit zelfde oogenblik heeft de regeering met uitnemenden zin voor werkelijkheid benut, om haar eerste oorlogsleening aan te kondigen een 3 pCt. leening ten bedrage van b"t voor Engeland vrij ge ringe bedrag van 300 millioen, uit te geven a pari en aflosbaar tusschen 1955 en 1959. De aankondiging is door de City met open armen ontvangen en de leening is dan ook van volledig succes verzekerd. Ik ben er van overtuigd, dat minister de. Geer met een scheel oog een vergelijking heeft getrokken tus schen deze voorwaarden eener geheel vrijwillige leening en die van onze lee ning met den stok achter de deur. Een zucht van afgunst zal hem wel zijn ont vloden. Wanneer wij immers het oog wenden naar onze eigen staatsfondsenmarkt, dan is er nog weinig, dat onze geest drift kan wekken. Weliswaar is deze af deeling de laatste dagen de bedrijvigste ter beurze geweest, doch in het alge meen bestond deze bedrijvigheid groo tendeels uit liquidaties van recepishou- ders, die hun verlies maar namen ten einde hun liquiditeit weer op peil te brengen. De nieuwe leening (zonder belasting-faciliteit) noteert dan ook met circa 5 pCt. disagio. Zij die verwacht hadden, dat het koerspeil der oude leeningen en dat der nieuwe naar elkaar zouden toegroeien, hebben voorloopig geen gelijk gekregen. Er is voorshands geenerlei aanwijzing, dat onze rende- mentsstand onder de 4^ pCt. zal dalen. Uit alles blijkt, dat de beleggers hier te lande om verschillende redenen er de voorkeur aan geven hun posities zoo liquide mogelijk te houden. Geheel te verwonderen is dit eigen lijk niet bij den druk, die thans van alle zijden op ons neutralen wordt uitge oefend. De meedoogenlooze aanvallen van Duitsche onderzeeën en vliegtuigen op onze groote en kleine scheepvaart, waarbij, gelijk officieel erkend, de be doeling voorzit, onzen handel op en via Engeland geheel onmogelijk te maken, zijn nu niet direct geschikt, om vertrou wen in de toekomst in te boezemen. Men zou de vraag kunnen stellen, waarom Duitschland, getuige onze groote deel name aan de Leipziger Messe en de Duitsche vertegenwoordiging p onze Jaarbeurs, eigenlijk nog prijs stelt op verlevendiging van den wederzijdschen handel met ons land, wanneer het op ruwe wijze in onzen handel met andere landen, die toch mede voorwaarde is voor het handhaven der economische betrekkingen met Duitschland, ingrijpt. Aan de andere zijde verschaft Engeland, in zijn pogingen het blokkade-net om Duitschland steeds dichter te maken, ons moeilijkheden van anderen, schoon minder bloedigen aard. Het voorloopig stopzetten van het uitreiken van navicerst voor smeerolie-verschepingen naar Nederland, vormt een ernstige be dreiging voor onze industrie en ons ver keer. Van grooter belang is de aanhou ding der Italiaansche kolenschepen op weg met Duitsche kolen van Rotterdam naar Italië. Geheel afgezien van de poli tieke gevolgen, die Engeland hiermede in het leven roept, beteekent deze daad een nieuwen slag voor het reeds zoo ernstig getroffen Rotterdam. De toe komst dezer machtige havenstad hult zich in steeds donkerder nevelen. De positie, waarin ons land en onze Regeering zich langzamerhand gescho ven voelen, is verre van benijdens waard. Het is daarom zeer te waardee- ren, dat men in den Haag het hoofd koel houdt. Zeer toe te juichen is het bijv., dat de Regeering voorloopig salarisverhooging heeft geweigerd en daarmede dus heeft te kennen gegeven, dat zij geen aanhangster is van de theorie der glijdende loonschalen, die immers het groote gevaar van den „vicieuzen spiraal” in het leven zou roe pen. Een minder aangenamen indruk heeft de „koehandel” betreffende de revaluatiewinst gemaakt. Ik ben in het vorig overzicht wat te voorbarig ge weest, toen ik het eerste compromis voorstel van minister de Geer voor de Kamer aanvaardbaar achtte. Zij heeft van de aan de Nederlandsche Bank toe te kennen portie opnieuw een stuk afge hakt en minister de Geer, die de reva luatiewinst liever niet zou willen laten schieten, heeft zich eindelijk bij een nieuw compromis op basis van 13.9 millioen (inplaats van oorspronkelijk 29.9 millioen) neergelegd. Dit is geen schoone financieele historie geweest. De aandeelenmarkt vertoonde geen uitgesproken ongunstige stemming, doch wel een volkomen apat/e. Van Berkel’s Patent’s verslag in mineur (te verwach ten overigens bij de groote decentrali satie van dit bedrijf) maakte een verre van bevredigenden indruk. ,Ien diene echter te beseffen, dat dit bedrijf als zoodanig niet toonaangevend voor ons bedrijfsleven is Het zeer gunstige ver slag van Spanjaard lijkt mij meer in overeenstemming met de gemiddelde n ■- u resultaten van Nederland’s economisch volksverarmmg. Het leven in 1939. Dat ook op het chapiter stofzuiger brassende noviteiten mogelijk zijn, wont de N.V. Nederlandsche A°fzuigerfabriek E. F.A. te een- 8 te r d a m. welke in haar stand toenaC practische en vernuftige nieuwe toontSSln8en *n de stofzuigerconstructie een gedoind.1.ne (in drie KroePen) laat eidlHeerd overzicht zien van

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 25