De Finsch-Russische onder handelingen te Moskou HET LICHT Vreedzame DAT VERDWEEN van CITY Hitler herdenkt de gesneuvelden regeling in Finland? Helsinki op de hoogte gebracht Moskou’s voorwaarden No. 17515. tl 940. Beslissing berust bij den Landdag volmachten geen Finsche delegatie te Moskou heeft Maandag 11 Maart. BELANGRIJKSTENIEUWS BUITENLAND Mededeeling van de Finsche regeering over- Deze oorlog moet de roem- geschiedenis worden rijkste winning van de Duitsche Finsche delegatie uit Moskou vertrokken? PRIJS DER ADVERTENTIÉN: PRIJS DEZER COURANT: RECLAMES. Dit nummer bestaat uit ZES bladen BUITENLAND EERSTE BLAD. Vijfde blad. pap. I. Eerste blad pag. 1. Gisteravond heeft de Finsche regeering het volgende communiqué gepubliceerd Eerste blad, pag. 2, BINNENLAND Vierde blad, pag. 4. Vijfde blad, pag. I. het Finsche leger en de regee- Het volk, VEREENIGDE STATEN In de Europeesche hoofdsteden heerscht groote diplomatieke actie Amerika zou een voorstel to wapenstilstand doen Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad /4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. Reuter meldde hedenmiddag uit Stockholm (PARAMOUNT FILM) KOMT VAN VRIJDAG A.S. AF IN EEN VERFILMING VAN RUDYARD KIPLING’S VERMAARDEN ROMAN Op de bovenste verdieping van het perceel van Beuningenstraat 61 heeft vanmiddag een zware uitslaande brand gewoed. De gevechten in Finland duren met onverminderde hevigheid voort. Eerste blad, pag. 2. Hitler heeft te Berlijn een toespraak gehouden. Nabij het lichtschip „Schouwenönnk” is Zaterdagavond een Britsch semp op een mijn geloopen en gezonken. De 21 opvarenden konden worden gered. Tweede blad, pag. 2. De bekende acteur Louis de Vries is op 69-jarigen leeftijd te Nice overle den. De Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië kwam op zijn reis door Noord- Sumatra, te Koetaradja aan. Vijfde blad, pag. 2. Op de Noordzee is een Britsch schip na een exploisie gezonken. Eerste blad, pag. 3. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Twee vliegers van de Canadeesche luchtmacht zijn als militairen van een oorlogvoerenden staat geïr ter.ieerd. de sovjet- toe is nog geen besluit genomen.” Ook Amerikaansche bemid deling? United Press meldt uit betrouwbare bron te Moskou, dat de grondslag voor het contact tusschen de Finsche onder handelaren en de sovjet-regeering ge legd is door den Amerikaanschen am bassadeur Steinhardt, met actieve hulp niet onder de Russische eischen valt. Sumner Welles is gisteren te Londen aangekomen. sche zaken, Butler. Het blijkt thans, dat dit ongeveer het tijdstip was, waarop Moskou zich tot Zweden wendde. Maisky gaf kennis van voorwaarden, gelijk aan die, welke door den sovjet aan de Zweden voorgelegd werden, en verzocht den Engelschen deze voor waarden aan Finland door te geven. Naar de meening van de Britsche re geering waren deze voorwaarden van zoo uiterst buitensporigen aard, dat zij Finland in een volkomen wanhopigen en hopeloozen toestand zouden laten. De Britsche regeering weigerde dien tengevolge deze voorwaarden door te geven. Eenige dagen later stelde de Brit- sche regeering Finland in kennis van den sovjet-Russischen stap, zonder de voorwaarden te onthullen, ofschoon het den Finnen vrij zou hebben gestaan vragen te stellen omtrent den aard daarvan, wanneer zij van meening wa ren geweest, dat het raadzaam was de zaak voort te zetten. Intusschen hadden de sovjets deze démarche tot de Zwe den gericht. Inderdaad gaven de Zwe den de voorwaarden door en drongen zij, naar het schijnt, op overweging aan. wel stemden zij erin toe een Finsche delegatie te ontvangen. Deze is verle den week via Stockholm naar Moskou gegaan. Omtrent de juiste rol, welke Zweden en ook Duitschland hebben gespeeld in het tot stand brengen van de onder- handelingen is weinig bekend. In Zweedsche officieele kringen en in de Zweedsche pers wordt er met nadruk op gewezen, dat Zweden geenszins druk heeft uitgeoefend om Finland te be wegen tot een oneervollen vrede en geruchten over een samenwerken van Zweden met Duitschland worden door de bladen tegengesproken. In Finland zelf, aldus Reuter, is het woord „vrede” op veler lippen, doch men kan niet zeggen, dat het Finsche volk erg opgewonden is over de be richten omtrent de onderhandelingen. Eveneens wordt verklaard, dat, hoewel Rusland een deel van de Karelische landengte eischt, teneinde „de veilig heid van Leningrad te verzekeren” het er niet op staat de geheele Mannerheim- linie op te eischen. De huidige Rus- sisch-Finsche onderhandelingen hebben tot doel een wapenstilstand te berei ken. In neutrale diplomatieke kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat later een conferentie van grootere delega ties verwacht kan worden, welke waar schijnlijk niet te Moskou zal plaats hebben. Op die conferentie zullen dan ook de territoriale en politieke voor waarden in een verdrag worden vast gelegd. In de laatstgenoemde kringen is men van meening, dat de aankondi ging van een Russisch-Finsche regeling spoedig te verwachten is. Naar hetgeen men te Helsinki van de Russische voorwaarden weet, heb ben deze betrekking op het visschers- schiereiland in het Noorden van Fin land. Bevestigd wordt, dat de Russen eveneens de eilanden in de Finsche golf willen hebben, alsmede grenzen, welke het eiland Björkö omvatten en tenslotte Hangö als vlootbasis. Volgens inlichtingen uit Moskou, is de Finsche delegatie vanmotgen per vliegtuig naar Stockholm vertrokken, waar zij vanmiddag om twaalf uur werd verwacht. De delegatie zou de Russische vredesvoorwaarden mede brengen. Volgens onbevestigde berich ten. zou de eisch inzake Hangö door de Russen prijsgegeven zijn. Daarvoor in de plaats zouden de Russen Utoe eischen. In bevoegde kringen te Stockholm wordt tegengesproken, dat de Finsche delegatie of een deel daarvan heden Moskou zou verlaten. van den Zweedschen gezant, die eenige weken geleden begonnen is met de aangelegenheid te bespreken met de sovjet-autoriteiten. Zal Moskou zijn eischen matigen? De Finsche openbare meening is eensgezind over de noodzakelijkheid, dat de onafhankelijkheid van het land niet het voorwerp mag vormen van een soort internationaal pokerspel. Voor het oogenblik weigeren de Finsche leiders zich uit te spreken over de in gang zijnde besprekingen. Voor de groote meerderheid der openbare meening is maar één ding duidelijk: Moskou wil onderhandelen. Wat Finland betreft, dit zal slechts on derhandelingen aanvaarden, wanneer de Russische voorwaarden werkelijk aanvaardbaar zijn. Ook is de openbare meening eensgezind over de noodzake lijkheid om den strijd tot het uiterste voort te zetten, wanneer de Russische eischen verder gaan, of zelfs gelijk blij ven aan de voorwaarden welke den vo- rigen herfst voorgelegd werden. Op dit punt bestaat er bij de bevolking gee- ncrlei twijfel. Stelt men in het licht, dat de Rus sen, onder den invloed van de verschrik kelijke verliezen welke zij hebben ge leden, evenals onder den invloed van den algemeenen politieken toestana er toe zouden kunnen worden gebracht hun eischen te verlagen tot een peil, dat het tenminste mogelijk zou maken besprekingen te voeren over eventueele vredesvoorwaarden. United Press vernam uit diplomatie ke Scandinavische bron, dat Wiborg Te Stockholm verluidde heden, dat de vredesvooruitzichten in Finland hoopvol zijn. Eerste ntaa >ao1 „Eenige dagen geleden zijn de regeeringen van de sovjet-Unie en Finland in contact getreden. Dit contact is tot stand gekomen door bemiddeling van de Zweedsche regeering. Het doel van dit contact is de mogelijkheid te bestudeeren een vrede te sluiten. Beide zijden hebben het nut van recht- streeksche onderhandelingen erkend. De Finsch-Russische besprekingen te Moskou duurden gisteren nog steeds voort In officieele kringen bewaart men nog het stilzwijgen. Men veron derstelt, dat morgen de gestelde tijds limiet eindigt. Worosjilof neemt deel aan de besprekingen. Te Stockholm verluidt, dat Worosji lof, de opperbevelhebber van het roode leger, aan de onderhandelingen te Moskou deelneemt als tegenspeler van generaal Walden. Deze fungeert in de zen oorlog als verbindingsschakel tus schen ring. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 uieuwde eed op de grootste gemeen schap aller tijden zijn. Haar doel is de Duitsche versplintering. Onze ge loofsbelijdenis is de Duitsche eenheid. Haar hoop is het succes der kapitalis tische belangen, en onze wil is de overwinning van de nationaal-socialis- tische volksgemeenschap. Uit Helsinki wordt gemeld, dat de Finsche delegatie, welke zich op het oogenblik in de Zweedsche legatie te Moskou bevindt, geen volmachten heeft en geen defini tieve beslissing kan nemen. De uit eindelijke voorstellen moeten, wan neer deze ontvangen zijn, aan den Landdag worden voorgelegd. Vermeldenswaard is, dat de drie le den van de Finsche delegatie behooren tot de drie partijen, welke in den Landdag vertegenwoordigd zijn. Het feit, dat Moskou er in heeft toege stemd, besprekingen te voeren met een delegatie, waarin maarschalk Manner heim vertegenwoordigd wordt door zijn vertrouwden medewerker generaal Wal den, «wordt te Helsinki ais een goed teeken beschouwd. Hoe het contact tot stand kwam. bovenstaande communiqué ont hulde voor het eerst officieel aan het Finsche volk, dat onderhandelingen met Moskou werden gevoerd. Het nieuws, dat de Finsche premier te Moskou onderhandelingen voert voor een natie," welke zich nog geens zins op het slagveld verslagen voelt, heeft te Hinsinki het effect gehad van een donderslag uit helderen hemel. Toen de United Press-correspondent een hooggeplaatst Finsch officier me dedeeling deed van den inhoud van het communiqué, schoof deze met een ruk zijn stoel achteruit en riep uit: „En daarvoor hebben wij nu drie maan den gevochten". Wellicht zijn de zaken met dit alles nog niet afgeloopen. Noch de menschen aan het front, noch de burgerbevolking is thans op de hoogte van het definitieve antwoord. Het schijnt, dat het voorstel tot on derhandelingen een dag of tien geleden is gedaan, toen de druk van de Russen op de landengte van Karelië aanzien lijk krachtiger werd. Door bemidde ling van de Zweedsche legatie te Mos kou, het Zweedsche departement van buitenlandsche zaken en den Finschen gezant te Stockholm werd het contact tot stand gebracht. De Russen weiger- Om nei oestaan ie zegenei den een wapenstilstand te sluiten, doch zware strijd der soldaten. Bij de herdenking ter eere van de gesneuvelden in den oorlog 19141918 en in den tegenwoordigen oorlog heeft Hitler gisteren in het tuighuis te Ber lijn een toespraak gericht tot het Duit sche volk. In een ernstigen tijd, aldus Hitler, houdt het Duitsche volk vandaag zijn dag tot herdenking der helden. Wat jaren lang slechts bleeke woorden van een onwaardig geworden nakomeling schap waren, is thans de trotsche dank van een gelijkwaardig heden. Na een weergaloozen triomftocht in het Oosten zijn de soldaten der divisies van het veldleger, de bemanningen onzer sche pen, de strijders van ons luchtwapen thans bereid het rijk in bescherming te nemen tegen de oude vijanden van het Westen. Achter hen echter staat thans een vaderland, dat gezuiverd is van de elementen der ontbinding. Voor de eerste maal treedt het geheele Duit sche volk voor het aangezicht van den Almachtige, om Hem te bidden zijn strijd om het bestaan te zegenen. Dit is een Moskou had zich eerst tot Engeland gewend Reuter verneemt, dat de sovjet ambassadeur, Maisky, op 22 Februari een bezoek gebracht heeft aan den onderstaatssecretaris van buitenland- Het levensoffer van de soldaten. Door hun levensoffer maken de sol daten het leven der overigen en daar mede der nakomende wereld mogelijk en veilig. De soldaat treedt derhalve in de uren, waarin de voorzienigheid de waarde der volkeren afweegt voor het godsgericht van den Almachtige. Geen volk heeft meer recht zijn hel den te herdenken dan het Duitsche. In de moeilijkste, politieke situatie kon het bestaan van ons volk steeds weer alleen door het heroieke optreden van zijn mannen veilig gesteld worden. Tweeduizend jaar lang zijn steeds man nen bereid geweest voor dit leven van het geheel hun eigen leven op het spel te zetten en zoo noodig te offeren. Wij zouden niet het recht hebben ons in deze hal te begeven, wanneer wij niet het heilig besluit in het hart hadden, om niet minder dapper te zijn dan zij. Voor datgene, waarvoor zij eens stre den, strijden thans ook wij. Het geloof, dat hen bezield, is in ons allen nog versterkt. Hoe ook het leven en het lot van den enkeling moge zijn, daar boven uit gaat het bestaan en de toe komst van het geheel. Nog iets heft ons uit boven verleden tijdenOns is geopenbaard waarvoor in vroegere tijden zoovelen nog onbe wust moesten strijden Het Duitsche volk Boven klassen en standen, beroe pen. belijdenissen, enz. verheft zich de sociale eenheid van de Duitsche men schen zonder aanzien van stand en af komst. De wereld wenscht onze ontbin ding. Ons antwoord kan slechts de ver- Volkerenverzoening afgewezen Voortgaande sprak Hitler over de in voering van den algemeenen dienst plicht in Duitschland. Toch, zoo zeide hij, was ik jarenlang bereid de wereld de hand te reiken voor een werkelijke overeenstemming. De wereld verwierp de gedachte aan een volkerenverzoe ning op den grondslag van gelijke rechten voor allen. Als nationaal- socialist en soldaat heb ik in mijn leven steeds het beginsel hoog gehou den om het recht van mijn volk of wel in vrede veilig te stellen, of het zoo noodig in den strijd af te dwingen. Als Führer van de natie, als kanselier van het rijk en als opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht, leef ik daarom ook thans slechts voor een enkele taak Dag en nacht te denken aan de overwinning en voor haar te strijden, te werken en te vechten, zoo noodig ook mijn eigen leven niet te sparen, wetende, dat ditmaal over de Duitsche toekomst voor eeuwen wordt beslist. Als voormalig soldaat van den groo- ten oorlog heb ik tot de Voorzienigheid één enkele deemoedige bede te richten Moge zij ons allen de genade deel achtig doen worden het laatste hoofd stuk der groote volkerenworsteling voor ons Duitsche volk in eere af te sluiten. Onze belijdenis op dezen dag zij derhalve de plechtige eed De door de kapitalistische machthebbers van Frankrijk en Engeland het Groot Duit sche rijk opgedrongen oorlog moet de roemrijkste overwinning van de Duit sche geschiedenis worden. Von Ribbentrop heeft een onderhoud gehad met Mussolini en den Paus. De Duitsche minister werd door koning Victor Emanuel ontvangen. Eerste blad, pag. 2. Vijfde blad, pag. 2. De vooruitzichten voor een vredesregeling tusschen Rus land en Finland binnen de eerstvolgende 24 eerder, lijken De voorwaarden, die Maisky aan Butler voorlegde. De voorwaarden, welke door Maisky aan Butler werden voorgelegd, behels den, naar Reuter verneemt, alle ge bied rondom het Ladogameer, met in begrip van Wiborg en andere steden, de geheele Karelische landengte, alle eilanden in de Finsche golf, welke thans bezet zijn door de sovjet-troepen, de Westelijke helft van het schiereiland Rivachi en verpachting van Hangö voor een Russische vlootbasis, niet slechts voor den duur van den Europeeschen oorlog, zooals gemeld is, maar voor een lange periode van jaren. Reuter verneemt, dat bij de uiteen zetting van de aan de Britsche regee ring genoemde voorwaarden zich geen compensatiefactoren, hetzij territoriaal, hetzij commercieel, bevonden. De kwestie van de geallieerde hulp. De correspondent van de „Nya Dag- ligt Allehanda” te Helsinki is van mee ning, dat de gevoelens van de Finnen ten aanzien van Zweden en Noorwegen in de afgeloopen 24 uur koeler zijn ge worden. Dit wordt toegeschreven aan d emeening, dat de weigering van de Scandinavische landen troepen door te laten, den geallieerden belet krachti ger te helpen. Verder wordt vernomen, dat de Fin sche regeering het contact onderhoudt met de geallieerden over de wegen en middelen om zoo noodig de hulp aan Finland te vergrooten. Naar te Stockholm verluidt, zou Finland na ontvangst van de Russische vredesvoorstellen deze doorgegeven hebben aan Engeland en Frankrijk De Finsch-Russische onderhandelin gen hebben geruchten doen opduiken, dat sommige der groote mogendheden trachten de basis van de besprekingen te Moskou te verbreeden, zoodat zij een uitgangspunt kunnen zijn voor vredes onderhandelingen tusschen groote oor logvoerende mogendheden. De diploma tieke bedrijvigheid te Moskou, Rome en Londen, wijst op nieuwe hoogspanning achter de politieke schermen. Wordt er werkelijk aan den „vrede’ gewerkt? De toestand blijft duister. Terwijl een Finsche delegatie met Moskou onderhandelingen aanknoopte, over den vrede, was er nog geen sprake van een wapenstilstand, want de Rus sen zetten hun aanvallen in de Kareli sche landengte met onverminderde he vigheid voort. Hoe kan men over vrede onderhandelen, terwijl de kanonnen nog bulderen? En hoe kan Welles' „vredes missie” slagen, terwijl beide partijen nog onwrikbaar op hun oude standpunt zeggen te staan? Officieel zal er niets over het doel van Sumner Welles’ reis worden ont huld, dan na diens terugkeer te Washington. Reeds thans is echter iets van de Amerikaansche plannen uitge lekt. De bekende senator Pittman, voor zitter van de Senaatscommissie van buitenlandsche zaken, heeft gisteren in een radio-rede aangeduid, dat de Ver- eenigde Staten, na den terugkeer van Sumner Welles voorstellen zouden kun nen doen, betreffende 'n wapenstilstand van dertig dagen. Deze voorstellen zouden tot alle oorlogvoerenden worden gericht. Na een schets te hebben gegeven van dn huidigen toestand in Europa zeide Pittman, dat wanneer de oorlog voort duurde tot den zomer, hij waarschijnlijk tot het bittere einde zou worden uitge vochten. Gezien echter hetgeen bij een dergelijke oplossing betrokken zou zijn, zouden de oorlogvoerenden nauwelijks kunnen weigeren een dertigdaagschen wapenstilstand in overweging te nemen. Deze zou den neutralen de gelegen heid geven hun diensten aan te bie den bij het zoeken van een regeling De neutralen konden zich niet wenden tot de oorlogvoerenden, met eenige hoop om toegehoord te worden, zoolang de gevechten voortduren. Zijn de bezoeken van den Duitschen minister van Ribbentrop aan Musso lini en den Paus ook factoren voor den vrede? Men heeft te Rome den indruk, dat het plotseling vrijgeven van de Ita- liaansche kolenschepen door Engeland het effect van von Ribbentrop’s bezoek heeft verzwakt. Nu de wrijving tus schen Londen en Rome is verdwenen, is geen „dramatische ontwikkeling” meer te wachten. Italië is volgens be voegde beoordeelaars niet van plan zijn houding in het Europeesche conflict te wijzigen. Men meent te Rome dat Duitschland er in zal slagen, den steun van Italië te verkrijgen, inzake de vraagstukken van Noord-Europa. Italië zou van plan zijn Duitschland te steu nen bij het verkrijgen van vrede tus schen Rusland en Finland. Rome zou zelfs bereid zijn de Finnen te advisee- ren de Russische vredesvoorwaarden aan te nemen om erger te voorkomen. Dit wijst er op, dat een opmerkelijke verandering in de Italiaansche opvat ting over de Noord-Europeesche kwes ties zou zijn gekomen. Omtrent het doel van von Ribben trop’s bezoek aan den Paus wordt te Rome gezegd, dat Duitschland naar een betere verhouding met het Vaticaan streeft, teneinde niet volkomen los te staan van eventueele vredespogingen, welke het Vaticaan zou ondernemen. Welingelichte kringen achten het denkbeeld, dat von Ribbentrop den Paus vredesvoorstellen zal doen, hoogst onwaarschijnlijk, evenals de mogelijk heid van een nieuw concordaat tusschen Duitschland en den Heiligen Stoel. uur of nog zeer hoopvol De regeering van de sovjet-Unie heeft de vertegenwoordigers van de Finsche regeering uitgenoodigd naar Moskou te komen, teneinde besprekingen te voeren. De delegatie bestaat uit ministerpresident Ryti, Paasikivi, die de vorige onder- -handelingen heeft gevoerd, generaal Rudolf Walden en het Kamerlid Vaino Voionmaa. De delegatie is Woensdagavond vertrokken. Zij heeft twee of drie besprekingen gevoerd met de vertegenwoordigers van de sovjet-Russische regee ring. Bij deze gelegenheid namen de Finsche afgevaardigden kennis van Russische vredesvoorwaarden. Tot nu Het Duitsche schip „Hannover” werd in de Westindische wateren door de eigen bemanning in brand gestoken om te ontsnappen aan inbeslagname. Eerste blad, pag. 3. HAAGSCHE COURANT OVERZICHT. TWEE CANADEESCHE VLIEGERS GEÏNTERNEERD. Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1