COURANT haagsche 3 na WERKT KALMEEREND! derde blad. BINNENLAND Maandag 11 Maart 1940. Het Het ongeluk met de 0. 11 8 brood wordt duurder Gemobiliseerde Delftsche studenten Britsche contrabandecontrole en Nederlandsche belangen Prins Bernhard op inspectie Weerkundige Waarnemingen Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Hel dunne pijltie geeft den stand aan van gisteren Duurtetoeslag in C.A.O. voor het loodgieters- en fittersbedrijf Slowaaksche belangstelling voor Nederland Onze voornaamste voedingsmiddelen et verloop der kleinhandelsprijzen. Kierbn S nierswaren' Vertraging in de aflevering van het m.s. „Molotof” 2&P Dan dit, dan dat, eiken dag opnieuw sensatie! Maar kalmte en Taptoe kan U redden! 20 x 10 Minuten kalmeerend rookgenot biedt U de geurige inhoud van dit frissche rood-wit- l blauwe pakje u. uur: ten 3 110.5; 5 thans Wertheim Salotnonsonmedaille en Verbod van grondverkoop aan Joden in Palestina No. 17515. De oproep tot de vrouwen van Nederland. Vrijzinnig-Democratische Jongeren Organisatie. alhier v.m. 8 Gouden mej. dr. B. Levie v. d. Plaats. Schroeven van bijzonder model. Het schip had eigenlijk reeds in Fe bruari j.l. af geleverd moeten worden, doch tengevolge van de oorlogsomstan digheden was al een vertraging in de overdracht ontstaan. De twee verloren gegane schroeven waren van een bij zonder model en door de Engelsche fabriek naar teekening vervaardigd. Het valt niet te zeggen, hoelang het zal duren voor de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij twee nieuwe schroeven, die aan de bijzon dere eischen van de constructeurs vol doen, geleverd kan krijgen. gedachten over wereldop- en over de groote taak der nu en in de toekomst leven. zeer geslaagde bijeenkomst, tallooze mogelijkheden opende. Barometer v.m. 12 u. 759 7 gr. en +1( Barometer i dalende. G. het ^aastrü heiden stichtim De kend te schieden. Z.K.H. Prins Bernhard heeft heden namens H.M. de Koningin, vergezeld door zijn waarnemenden adjudant lui- tenant-kolonel H. J. Phaff, gedeelten van het Zuidfront van de Vesting Hol land bezocht. Ir. W. J. Burgersdijk treedt af als directeur der N.Z.H. Ir. W. J. Burgersdijk, directeur van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- maatschappij zal wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd op 1 Juli a.s. als zoodanig aftreden. De heer Burgersdijk is in 1911 in de ze functie benoemd. Schroeven verloren gegaan door ondergang van de „Rijnstroom” Tengevolge van den ondergang van het als vermist te beschouwen m.s. „Rijnstroom” van de Hollandsche stoomboot Maatschappij, ziet de Ne derlandsche Scheepsbouw Maatschap pij te Amsterdam zich geplaatst voor een ernstige moeilijkheid ten aanzien van de aflevering van het daar ge bouwde Russische motorschip „Molo tof”, een zusterschip van de eenige maanden geleden afgeleverde .Stalin’’, beide zeer moderne motorschepen, welke de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij in opdracht van de Rus sische regeering heeft gebouwd. De „Rijnstroom” had namelijk de beide, in Engeland gegoten schroeven voor de „Molotof” aan boord, en het zal niet gemakkelijk zijn binnen korten tijd nieuwe schroeven te krijgen. De „Molotof” is zoo goed als gereed. ne minister deelt het Van het heeft de haar ..^yoor de eerste levensbehcef- zooveel mogelijk te voorkomen. 1fs is iedere prijsstijging van tarwe bloem en tarwemeel, bestemd voor broodbereiding, i j.-4 fa Wereldmarkt sinds het uitbreken jen oorlog sterk gestegen zijn en daarenboven voer Zaterdag is de redactie-commissie voor het nieuwe, op 1 April te ver schijnen, technisch suikerblad „Ar chief voor de Suikerindustrie in Ne derland en Nederlandsch-Indië”, door den heer M. C. Hummelinck, voor zitter van de algemeene technische vereeniging van beetwortelsuikerfabri- kanten en raffinadeurs, geïnstalleerd op de kantoren van de B.E. N.I. S.O. Hiermede is voor het eerst op dit gebied een samenwerking tot stand ge komen tusschen Indië en het moeder land. De bond van loodgieters- en fitters- patroons in Nederland (B.L.F.N.) en de Nederlandsche R.K. bond van loodgieters-, fitterspatroons en ver- warmingsinstallateurs hebben de be staande landelijke collectieve arbeids overeenkomst opnieuw voor een jaar met de 3 metaalbewerkersbonden af gesloten. In deze nieuwe L.C.A., welke loopt van 1 Maart 1940 tot en met 28 Fe bruari 1941, is een artikel inzake het verleenen van duurtetoeslag opgeno men. De toeslag bedraagt 4 pCt voor elke 7 volle punten, waarmede het index cijfer der totale kosten van het levens onderhoud voor arbeidersgezinnen, be rekend door het bureau van statistiek van de gemeente Amsterdam, op de grondslag der jaren 1911 tot en met 1913, mocht zijn gestegen in vergelij king met de maand Augustus 1939. Bij verlaging van het indexcijfer vervalt de duurtetoeslag op dezelfde wijze en krachtens dezelfde berekening als hij is verleend. De neutraliteitspolitiek. Slowakije weet, dat Nederland, zoo wel als België en de Scandinavischelan- den door den oorlog schade lijdt, niet door eigen schuld, doch door zijn aard rijkskundige ligging. Slowakije heeft groote bewondering voor de verstan dige neutraliteitspolitiek, welke Neder land in het conflict der wereldmachten heeft gevolgd, doch nog grooter is de bewondering voor den daadwerkelijk getoonden wil tot vrede van het Neder landsche volk en de door zijn, in Slo wakije hoogelijk vereerde Koningin Wilhelmina, tezamen met koning Leopold van België ondernomen stap pen tot het redden van den vrede. He laas hebben deze stappen tot nu toe geen succes gehad, doch nog steeds verliest men den moed niet, dat de Nederlandsche buitenlandsche politiek onder leiding van den minister-presi dent de Geer en den minister van Bui tenlandsche Zaken van Kleffens, een van de beste koppen van de interna tionale diplomatie, erin zal slagen al leen of in samenwerking met anderen een rechtvaardig en snel einde van het huidige conflict tot stand te brengen. Ondertusschen lost Nederland zijn eigen vraagstukken, welke thans moei lijk en veelvuldig zijn, op de best mo gelijke wijze op. Dat men op het oogen- blik in Nederland nog aan niets ge brek heeft, dankt men aan den minister van Economische Zaken, van Steen- berghe, die evenwel nog jong is, doch zeer energiek en die voor de Nederland sche industrie veel heeft gepresteerd. Wat de commercieele betrekkingen tusschen Nederland en Slowakije be treft, deze zijn vooral levendig op het gebied van den uitvoer van hout en cellulose, doordat Finland, Rusland en Polen zijn uitgeschakeld als leveran ciers. De belangstelling van Nederland richt zich hierdoor steeds meer op Slo wakije en met de maand neemt de om zet toe. Ook voor andere voortbreng selen is een levendige belangstelling waar te nemen en zonder twijfel zullen ook hier concrete resultaten worden bereikt Men schrijft ons: Het werk, uitgaande van den „op roep tot de vrouwen van Nederland” (gepubliceerd in de bladen van 12 Oc tober j.l.) heeft goeden voortgang. Nadat in November en Januari van de onderteekenaarsters van dezen op roep vergaderingen in de residentie hadden plaats gevonden, kwamen vrouwen uit verschillende deelen des lands Zaterdag te Utrecht bijeen. Op deze bijeenkomst bleek, dat er in vele plaatsen reeds hard wordt ge werkt aan het uitdragen van den geest van den oproep in eigen kring en ge-, meenschapsleven en dat daarnaast al lerlei practisch werk wordt verricht. Lezingen zijn gehouden, leeskringen opgericht, contact is gelegd met or ganisaties van vrouwelijke vrijwilige hulp en vele andere plannen zijn in voorbereiding. Door correspondentie werd de mogelijkheid geopend tot vruchtbare uitwisseling van gedach ten met gelijksoortige vrouwenkringen in Scandinavië en Zwitserland. Het bleek wederom overtuigend hoe bij vrouwen van iedere overtuiging, rang en stand in verschillende landen dezelfde bouw vrouw Een welke Een waardeerend artikel over ons land In het blad van de Slowaaksche re geering de „Slovak” van 8 Maart is een hoofdartikel opgenomen, waarin wordt gezegd, dat de Nederlandsche handel een groote en verheugende be langstelling toont voor een uitbreiding van den handel met Slowakije. De Ne derlandsche handel heeft gezien, dat in Slowakije vele mogelijkheden bestaan, welke volledig kunnen worden uitge buit, want de belangstelling, welke Nederland aan den dag legt voor Slo wakije is niet eenzijdig. Ook Slowakije ziet gaarne nauwere betrekkingen met Nederland, niet alleen om economische redenen, doch ook voelt Slowakije zich als neutrale staat aangetrokken tot de andere kleine landen in Europa, in het bijzonder tot Nederland, dat in vroeger eeuwen een grooten vrijheids strijd heeft gestreden, welke juist door Slowakije zoo goed kan worden be grepen. Slowakije weet, dat Nederland, na het veroveren van zijn vrijheid, zich heeft ontwikkeld tot een modernen staat, welke hooge beginselen huldigt en welke op wetenschappelijk en cul tureel gebied veel heeft gepresteerd. Prins Bernhard betuigt persoonlijk rijn deelneming Prins Bernhard heeft vanmorgen den wensch te kennen gegeven zijn deelneming te gaan betuigen bij ’t sterfhuis van den sergeant G.L. Logmans te Nieuw Helvoet. Hier heeft de prins ongever tien minu ten doorgebracht en zich onderhou den met de weduwe en ouders van het slachtoffer van het ongeluk met de O. 11. -^soT van d€ Wertheim Sa- Stichting heeft besloten de Wertheim Meer schepen ter visscherij. Van de IJmuider vloot gaan steeds meer schepen ter visscherij. Thans wordt ook de „Amstelstroom IJm. 91 van de reederij Parlevliet klaar ge maakt. De „Ewald” IJm. 48 van de Vem, welke een tijd lang in dienst der marine was, is vrijgegeven en thans weer ter visscherij vertrokken. De suikerindustrie in Nederland en Nederlandsch-Indië. Men schrijft ons: werd gezonden door de „Permanente Commissie tot de Algemeene Zaken van het Nederlandsch-Israëlietisch Kerkgenootschap”. Zaterdag opende de Vrijzinnig-Demo cratische Jongeren Organisatie in de jeugdherberg Koningsbosch te Bakkum een studieconferentie over het vraag stuk van de verhouding van stad en platteland. In zijn openingsrede wees de conferentieleider, de heer H. Harm sen, voorzitter van het hoofdbestuur, er op, dat voor dit probleem de laatste jaren in breeden kring belangstelling bestaat. Spr. belichtte achtereenvolgens de economische, cultureele en politieke zijde van het vraagstuk. Op deze con ferentie moet worden nagegaan hoe tusschen stad en platteland een syn these kan worden bereikt, zonder dat aan het eigen karakter van beide iets te kort wordt gedaan. Zaterdagavond sprak de heer F. E. H. Ebels, lid der Tweede Kamer, over de economische zijde van het platte land. Zondagochtend heeft de heer J. Mulder, uit Heiloo, gesproken over „De plaats van het platteland in onze volks gemeenschap”. In de middagvergadering sprak ten slotte ir. A. Plate, lid van den gemeen teraad te Rotterdam, over: „De verhou ding stad-platteland, meer bezien uit een stedelijk gezichtspunt”. De burgemeester was ook by dit be zoek tegenwoordig en heeft den Prins uitgeleide gedaan. Dit bezoek is door de betrokkenen en de bevolking buitengewoon op prijs gesteld. Later heeft Prins Bernhard zich naar Hellevoetsluis begeven om enkele legeronderdeelen te bezoeken. De duikboot naar Rijkswerf Willemsoord overgebracht. Hr. Ms. 0.11 is gistermorgen om tien uur door een sleepboot van de marine weggesleept van den zandbank achter de haven, waarheen hij Donder dag door drijvende bokken was ge transporteerd en gebracht naar de Rijkswerf Willemsoord te Den Helder. Na een onderzoek omtrent door de aanvaring ontstane schade, zal beslist worden, of de O. 11 op de werf te Den Helder of elders zal worden her steld. Vertegenwoordiging begrafenis koksmaat. Bij de begrafenis van den koksmaat O. Postma, welke heden te Huizum, (Fr) is geschied, was de onderzee- dienst vertegenwoordigd door den offi cier M.S.D. 2e kl. M.A.W. Bos. lom A°uden £e.te kennen Plaats, röntgenoloog -1Sïenhuis Calvariënberg ht’ voor de bewerking afzonderlijk van een door de uitnJJ1’tgeSchreven Prijsvraag. 'king zal op een nader be kaken datum en plaats ge- Het spreekt vanzelf, dat hiermede niet onbeperkt kan worden doorgegaan. Hoezeer de minister zulks ook be treurt, de huidige omstandigheden dwingen hem wel om een deel van deze groote lasten op den consument af te wentelen. De minister heeft daarom thans besloten, den verkoopprijs van de buitenlandsche tarwe met 2,25 per 100 k.g. te verhoogen, waardoor de bloemprijs hier te lande met een bedrag van 1,70 per 100 k.g. zal stij gen, hetgeen metterdaad kan leiden tot een prijsstijging van 1 cent Per brood van 800 gram. Uit het voorgaande blijkt wel, dat dit slechts een gedeeltelijke vergoeding is voor de hooge kosten, welke de staat in dit opzicht heeft te dragen. In den loop van Zaterdag ontwikkelde zich over Zweden en de Randstaten een diepe depressie. Haar koudfront drong gisteren juist tot het midden van ons land door. Dit ging vergezeld van eenigen regen en plaatselijk mist. De kern van dit maximum trok geleidelijk naar het Middellandsche zeegebied, waar thans overal rustig weer heerscht. Het minimum, dat Zaterdag nog ten Westen van Ijsland lag, verplaatste zich naar Midden-Noorwegen. De storingsfr^n- ten van deze depressie bewegen zich langzaam in Zuidelijke richting over het Noordzeegebied naar onze omgeving en brachten langs de Noorsche kust en in Denemarken eenigen neerslag, stijging van temperatuur, en plaatselijk mist. De luchtdruk daalt echter ook op het Iberisch schiereiland onder invloed van de nadering van depressie. Over de Ijszee ontwikkelde zich een belangrijk gebied van hoogen luchtdruk, waarin hier en daar zeer lage temperatu ren voorkomen. Zonsopgang: 12 Maart 6.22 u. Zonsondergang: 12 Maart 5.59 u. Lantarens aan: 12 Maart tot 5.52 u. v.m.; 12 Maart 6.28 u. nam. Hoogwater te Scheveningen. 12 Maart 's morgens 5 u.; nam. 5.20 u. Morgen schietoefeningen op het strand van Scheveningen tot Katwijk tusschen 10 u. v.m.6 u. nam. Eén cent per 800 gram van Economische Zaken volgende mede begin van den oorlog af Regeering gestreefd, door prijzenpolitiek een stijging van de prijzen voor - iedere prijsstijging en tarwemeel, bestemd tot nog toe vermeden, ondanks het feit, dat de tarweprijzen op de w< van zen verl°°P der kleinhandelsprij- voedino aantal der voornaamste CeX hddelen ^ft volgende b?*? V°°r de Statistiek de winkelnn- rekende indexcijfers van ten v nT11.™ de 10 grootste gemeen' In de h .land’ inzicht men °erekening zijn prijzen opgeno- waren vi aardappelen, brood, grutters- ten en ÏÏeS"h’ melk- kaas’ bieren, vet- ging van 0Pgemerkt, dat een stij- dingsrn r! °'2 der prii2en van voe- van de en 6611 stiiging veroorzaakt ansbud^ 8aVen Voor het geheele ge nomen is /w^»41 waarbÜ aange- gaven bes+^ 40 pCt” van de ^ezinsuit- Augu7tus^oWOrdt aan Voeding Justus 1939 is 100. 1939 100,0: Januari 1940 5 M™3” 1940 110’2: 27 Februari J Maart 110 2- 760 m.m., m.m.; thermometer resp. gr. Celsius. hedenmiddag 12 Een groot aantal Joodsche instanties en organisaties, welke vele verschillen de schakeeringen binnen het Neder landsche Jodendom vertegenwoordi gen, hebben in verband met de mede- deeling van de Engelsche regeering. dat de grondverkoop door Arabieren aan Joden in Palestina aan ernstige beperking is onderworpen, na gepleegd overleg, het volgende telegram aan de Engelsche regeering gezonden Kennis genomen hebbende van de verklaring van de Engelsche regeering, waaruit blijkt, dat ^de verkoop van gronden in Palestina aan Joden aan zienlijk is beperktgeven uitdrukking aan de ernstige ontstemming en teleur stelling, welke deze maatregel, geno men op een tijdstip, waarop het Jo dendom is teruggebracht in een toe stand van nood en ellende, welke sinds de middeleeuwen niet heeft bestaan, in het Nederlandsche Jodendom heeft gewektconstateeren, dat door dezen maatregel gehandettd wordt in strijd met de uit het Palestina-mandaat voortvloeiende verplichtingen van den mandataris, en aldus een verzaking van de Volkenbondsgedachte inhoudt constateeren, dat deze maatregel on- vereenigbaar is met het beginsel van trouw aan het gegeven woord, en met een politiek der verdediging van de rechten der onderdrukte volken doen een beroep op de Engelsche regeering om van dezen noodlottigen weg terug te keeren. Een telegram van denzelfden inhoud T°egekend aan aan dr. G. J. bestuur Stichting heeft 1 Salomonson-medaille aan mej. dr. B. Levie, s van het Kan- i en aan dr. van te door de Kosten van den aan dachten en verzekeringspremies) Jiin opgelopen tot een veelvoud van j e welke in normale tijden golden. 7nó steeg de tarweprijs op de wereld- „,rkt van 3,20 midden Augustus S tot 5,35 op eind Februari 1940. ne vrachten stegen in datzelfde tijd vak van 7 tot 27,50 per ton, terwijl de molestpremie, welke voordien een te verwaarloozen kostenfactor ver tegenwoordigde, thans circa 3 pCt. van de waarde bedraagt Dit beteekent, dat de kostprijs van uitheemsche tarwe, waarop wij hier te lande voor circa 65 pCt. bij de bereiding van brood- bioem zijn aangewezen, is gestegen van 3,90 tot 8,35 per 100 k.g. Indien de Regeering geen maatregelen had ge nomen, zou het gevolg hiervan zijn ge weest, dat de broodbloem hier te lande met een bedrag van 3,75 per 100 k.g. in prijs zou zijn gestegen, hetgeen uit komt op een kostprijsstijging van het brood van ruim 2 cent per brood van 800 gram. Tot nu toe is een broodprijs-verhoo- ging als gevolg van vorengenoemde factoren in haar geheel voorkomen, doordat de Regeering is voortgegaan de grondstoffen en de ingevoerde bloem tegen den vroegeren prijs ter beschikking te stellen. Welke groote bedragen hiermede gemoeid zijn ge weest, wordt wel duidelijk geïllus treerd door het feit, dat bij de ge noemde prijzen- en kostenverhoudingen de Regeering een nadeel van in totaal 2.000.000 per maand heeft. Prijzenswaardig werk van een organisatie te Londen. In Londen op de vijfde verdieping van Holland House in Pall Mall werkt sinds 27 November van het vorige jaar een Nederlandsche organisatie. Deze organisatie nu stelt zich ten taak de belangen te behartigen van die Nederlandsche neringdoenden, die bij de uitoefening van hun bedrijf in aanra king komen met de Britsche contra- bande-vontróle, aldus de „N.R.Crt. De commissie treedt echter niet al leen op als tusschenpersoon tusschen den Nederlandschen belanghebbende en den Engelschen rechter van instructie, het ministerie van economischen oorlog, maar eveneens tusschen den Nederland schen belanghebbende en den Engel schen procureur-generaal, den ambte naar van het O.M. van het Prijzenhof. Want ook wanneer het ministerie van economischen oorlog reeds op grond van zijn nader onderzoek tot beslagneming van de aangehouden la ding heeft besloten en zaak aan den procureur-generaal doorgeeft, kan de Nederlandsche commissie nog groote diensten bewijzen. Poging om hen in een speciaal bataljon te vereenigen. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is door den rector-magnificus in i samenwerking met de afdeelingsvoor- i zitters der school en den Senaat van i het Delftsch Studenten Corps een Cen- 1 traal College voor hulp aan gemobili- i seerde studenten gevormd. Van de 1 1700 Delftsche studenten zijn er ruim 500 gemobiliseerd. Slechts 160 daar- 1 van kunnen hun studies voortzetten, sinds zij werden ondergebracht in de T.H.-compagnie. Het nieuwgevormde college stelt echter pogingen in het werk om alle gemobiliseerde studen ten in een speciaal studentenbataljon vereenigd te krijgen en dit in Delft te j doen detacheeren. i De rector-magnificus verklaarde j hierover: i „Vrijwel alle gemobiliseerde studen- ten behooren tot het kader en van den Minister van Defensie is te begrijpen, dat hij, gezien het tekort aan officie ren en onderofficieren, zoo maar geen paar honderd man kan afstaan. Er is over deze moeilijke aangelegenheid druk geconfereerd, maar een oplos sing is nog niet bereikt. De studenten aan de Technische Hoogeschool staan er anders voor dan die aan de uni- versiteiten^en kunnen alleen vergeleken worden met de medici en de veterinai- ren. Om te kunnen studeeren moeten zij aan de Hoogeschool zijn en dicta ten kunnen hoogstens als noodmiddel dienst doen. Daarmee maakt men geen technische studie klaar, evenmin als men dokter kan worden, buiten zieken huis of snijkamer om. En nu hebben wij den indruk, dat de T.H.-studenten tot dusverre nog niet op dezelfde royale wijze behandeld zijn als de medici en de veterinairen, die blijk baar en masse hun gewone studie weer hebben kunnen opvatten. Boven dien: ’s lands defensie is gebaat bij een zoo sterk mogelijke techniek en eenige honderden studeerenden, die op weg waren zich technisch te bekwa men, te laten „wegzakken” kan onmo gelijk in het belang van onze weer baarheid zijn”. Verwachting tot den avond van 12 Mrt.: Wind: zwak tot matig. Zuidelijk tot Westelijk, betrokken tot zwaarbewolkte lucht, kans op eenigen regen (vooral in het Noorden), eenige daling van temperatuur. S 'i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9