Minister von Ribbentrop uit Rome vertrokken DE OORLOG TER ZEEi /Iladdin’s Wonderlamp .1 Ciano en een Duitsch legerbericht aan Fransche legerberichten Von Ribbentrop’s bezoek den Paus Grieksch schip op geloopen Russisch legerbericht Wederom besprekingen met Mussolini Duitschland en de neutrale scheepvaart Het Finsche legerbericht HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 12 MAART 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. RECLAMES. ZWEDEN. Inz. B. B. te A’dam, ontv. ’n flesch TIP. ENGELAND. AUSTRALIË. aan- mijn r (4019) een DUITSCHLAND. ’n TIP VAN BOOTZ 9 5 km Bovenstaande kaart geeft het schier eiland Hangö, waarop de gelijknamige stad is gelegen, weer. Herhaaldelijk werd Hangö in de Rus sische eischen genoemd; het zou een Russisch vlootsteunpunt of vlootbasis moeten worden. Volgens onbevestigde berichten zou Rusland echter Hangö willen laten va ren, maar hiervoor het eiland Utö wil len opeischen, dat in de onmiddellijke nabijheid, pl.m. 20 km. van Hangö ligt. Het verlies van Hangö zou een zware slag voor Finland beteekenen, omdat De Finnen hebben zich op hun derde verdedigingslinie teruggetrokken. De Russen trachten echter ten Zui den van Wiborg over het ijs de Wiborg- baai over te trekken; eenige eilandjes werden door hen bezet. skuan Officieel wordt te Melbourne mede gedeeld, dat de oorlogsleening tot een bedrag van 18 millioen pond sterling is volteekend en dat de inschrijving mor gen gesloten zal worden. De staking van de arbeiders in de steenkoolmijnen is gisteren begonnen Als gevolg daarvan moest de dienst op zekere spoorlijnen beperkt worden. Zuidslavisch schip geland verkocht? Het Zuidslavische vrachtschip der |jct tilaS Belgische trawler vermist Men vreest, dat de Belgische trawler „Z 47” met de vier opvarenden op de Noordzee vergaan is. Een andere trai ler heeft een boot van de „Z 47”, geha vend door granaatscherven, gevonden. Het Russische legerbericht deelt mede, dat de Russische troepen den ring rondom Wiborg hebben besloten. De Oostelijke en Noordelijke wijken van de stad zijn door de Russen bezet. Op den Westelijken oever van de baai van Wiborg rukken de Russische troepen zegevierend op. De infanteriegevechten bij het station Lojmola aan den spoorweg tusschen Suojarvi en Serdobol duren voort. De Russische luchtmacht is opgetre den tegen militaire objecten van den vijand en heeft vijf vijandelijke vlieg tuigen omlaag gehaald. in de audiëntiezaal, waar de kardinaal- secretaris hem wachtte. „Awenire”, het katholieke blad te Rome, schrijft, dat de audiëntie door den Paus en kardinaal Maglione aan von Ribbentrop verleend, ongewoon lang heeft geduurd. Het blad merkt op, dat er geen ge brek was aan onderwerpen van bespre king en vraagstukken, welke een on derzoek tusschen den Heiligen Stoel en Duitschland noodzakelijk maken: De kerkelijke politiek, door het Rijk ge voerd ondanks het nog steeds gelden de concordaat, heeft voor de kerk en de katholieken op het gebied van het Duitsche Rijk een atmosfeer van vijan delijkheid en hinderpalen geschapen, welke gelijk staat met een vervolging, aldus het blad. ’nselka Minister Göbbels heeft gistermiddag den Zweedschen ontdekkingsreiziger Sven Hedin ontvangen en een langdurig en hartelijk onderhoud met hem gehad. Minister von Ribbentrop en zijn ge volg zijn gisteravond om 9 uur 40 uit Rome naar Berlijn vertrokken, op het station uitgeleide gedaan door minis ter Ciano, den secretaris der fascisti sche partij, Muti, de ministers Pavo- lini en Bottai, en andere autoriteiten. Ook de Duitsche ambassadeur en de leden van de ambassade waren wezag. „Kerkplein"’ verleende hulp Het Grieksche vrachtschip „Niritos” is gistermorgen in de Noordzee bij de Goodwin Bank door een mijn getroffen en zwaar beschadigd. Bij het begin van de vredesonder handelingen hebben de Russen geen moeite meer gedaan hun front bij Tam- misuo uit te breiden, zoodat hun of fensief is tot staan gekomen. Het Duitsche legerbericht van van daag luidt: Aan het Westelijke front geen bij zondere gebeurtenissen. Het luchtwa pen heeft verkenningsvluchten gehou den boven Oost-Frankrijk. Een Fransch vliegtuig van het type Potez 63 is door luchtafweergeschut neergehaald. Een openhartige uiteenzetting United Press meldt uit Vaticaan stad In bevoegde Vaticaansche kringen, werd gistermiddag vernomen, dat of schoon von Ribbentrop geen vredes plan aan den Paus had voorgelegd, hij hoopte, dat de Paus in zijn welwillend heid in de toekomst vredesinitiatieven zal ondersteunen, die door Duitschland zouden kunnen worden genomen of die voorgesteld worden door tusschenper- In het Lagerhuis heeft de onder, secretaris van binnenlandsche zaken'- medegedeeld, dat 8 Maart het aantal Duitsche geïnterneerde krijsgevangel nen 257 bedroeg. Dat der geïnterneerde zeelieden bedroeg op dien datum 121’ Gisteren is te Londen een handels- overeenkomst onderteekend door ver tegenwoordigers van Engeland en Noorwegen. Op grond van deze over eenkomst zal het mogelijk zijn den Engelsch-Noorschen handel voort te zetten in den normalen omvang, zoo lang de oorlogsomstandigheden zulks Het Finsche legerbericht van giste ren* luidt: Op het ijs van de Finsche golf zijn kleine Russische afdeelingen opgerukt, doch zij hebben zich later teruggetrokken. De vijand heeft zijn aanval op de kust van de baai van Wi borg voortgezet en op enkele punten maakte hij onbelangrijke vorderingen. Plaatselijke vijandelijke aanvallen tus schen de baai en de Vuoksi zijn afgesla gen. Zeven tanks werden vernield. Een vijandelijke aanval in de richting van Paakala en Pollakkala is door de Fin sche artillerie tot staan gebracht, evenals een aanval bij de Taipale. Op andere deelen van de landengte vooral bedrijvigheid van de artillerie. In het Noord-Westen van het Ladogameer heeft de vijand na krachtige artillerie- voorbereiding een eiland van den Pitkae- ranta-archipel bezet Een aanval in de richting van Pitkaeranta en Uoma werd af geslagen. Te Kollanjoki duurde de strijd den geheelen dag. De vijand verloor meer dan 2000 dooden. Vijan delijke aanvallen in de richting van Kuhmo en Salla zijn afgeslagen. Ove rigens niets te melden. De Finsche luchtmacht heeft gisteren haar verkenningsactie voortgezet. Bo vendien bombardeerde zij vijandelijke concentratiepunten en formaties en de haven van Helsinki onbeschermd en van geen beteekenis meer zou zijn. Op het neven-kaartje overziet men de ligging van Hangö in de Finsche golf ten opzichte van Baltisk, dat nu een Russisch vlootsteunpunt gewor den is. Sinds 1930 is Hangö de basis van de visschersvloot en een populaire bad plaats. De bevolking telt 8000 zielen, waarvan deel Zweedsch spreekt. Tijdens den onafhankelijkheidsoorlog van 1918 landde er een Duitsche Oost- zee-divisie om Finland te helpen. Duitsche pers over de ,,a£’. Het verloop der ontmoeting te Ro me, welke een normale gebeurtenis was in het kader van de samenwerking ontstaan door het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap, zoo schrijft de „Berl. Lokal Anz.”, vormt een bewijs voor de blijvende en uitstekende werking van de as. Engeland en Frankrijk vergis sen zich, wanneer zij gelooven, dat Duitschland en Italië zich door hen tot beslissingen laten dwingen of het tijdstip voor hun handelingen laten voorschrijven. Over de richting en de stappen der Duitsch-Italiaansche sa menwerking beslissen alleen de regee- ringen van Berlijn en Rome. De as, zoo schrijft de „Berl. Börsenztg.”, is tegen wespensteken gehard. De Britsche gezant te Stockholm heeft gisteravond een bezoek gebracht aan het departement van buitenland- sche zaken. Engelsch schip na aanvaring gezonken. Het Engelsche vrachtschip „Clan Stuart” groot 5760 ton, is Zondag avond na een botsing met een ander! schip in Het Kanaal gezonken. Twee reddingbooten zijn uitgevaren en heb ben de geheele bemanning van 57 per sonen gered. De „Hannover” niet gezonken Volgens den omroep van New York heeft de kapitein van de „Hannover”, toen hij met 47 opvarenden in Domingo aankwam, medegedeeld, dat 55 leden der bemanning waarschijnlijk door de Britsche oorlogsschepen gevangen zijn genomen. Nader wordt te Londen vernomen, dat het Duitsche mailschip „Hannover” metende 5600 ton, thans als prijs een haven is binnengesleept. Zooals gemeld stak de bemanning van de Hannover” het schip in brand, waarna zij in de booten ging, toen het buiten de West- Indische kust onderschept werd door een Engelschen kruiser. Door snel op treden slaagden de Engelschen er in het vuur aan boord te blusschen Zeven en twintig Duitsche schepen zijn thans door de Engelschen buitge maakt met een totale tonnage van bijna 104.000 ton. De „Hannover” was op zijn eerste reis, toen de oorlog uitbrak. achtervolgde zij de Russische troepen op het ijs van de baai van Wiborg. Zij heeft ook ravitailleeringscollonnes en artillerietreinen gebombardeerd. Aan het oorlogstooneel vertoonde de Russische luchtmacht in vergelijking met den vorigen dag een groote bedrij vigheid. Vooral de achterste linies bij Rovaniemi, Kemijarvi en Kexholm werden gebombardeerd, evenals de streek van Simola en Satkijarvi. In het binnenland zijn eenige plaatsen tus schen Lahtie, Kouvola en Fredricks- hamn gebombardeerd. Volgens gecon troleerde rapporten zijn 8 Russische vliegtuigen neergehaald. Een verklaring van Duitschen stuurman. De vierde officier van de „Hanno ver” Baer heeft medegedeeld, dat een Fransche torpedojager de Dominicaan- sche territoriale wateren was binnen gekomen en daarmede de internatio nale wet geschonden had, teneinde de „Hannover” te kunnen naderen. Toen het bevel tot stoppen werd gegeven stak de bemanning van de „Hannover” het schip in brand en draaide de bui- tenboordkranen open en gaf zich ver volgens in de booten. Hij zeide, dat hij aannam, dat de leden van de beman ning, die nog vermist worden, door de Franschen gevangen werden genomen. Engelsche trawler gezonken De Engelsche trawler „Ipswich” heeft de uit negen personen bestaande be manning van den trawler „Halifax”, Een aantal vooraanstaande Oostej. rijksche emigranten, onder wie eenig socialisten en monarchisten, heeft gisfe. ren met eenig ceremonieel een „Oosten, rijksch bureau” in de Britsche hooft stad geopend. Dit bureau zal zich in verbind^ stellen met illegale oppositiegroepen ij Oostenrijk zelf en daar propaganda voor de geallieerden voeren. Verscheidene sprekers, o.a. sir GeorgJ Franckenstein, de oud-ambassadeurvan| Oostenrijk te Londen, hebben bij opening het woord gevoerd. veroorloven. Een gemengde permanen te commissie zal alle vraagstukken be. handelen, welke uit deze overeenkom^ zouden kunnen voortvloeien. Aladdin streek over zijn Wonder lamp - en kreeg, wat hij wenschte. Ook bij de Bogk Harrisons wor den al Uw wenschen snel vervuld. In de gezellige Cafeteria geniet U van een verzorgden schotel; in de intieme, oud-Hollandsche Brasserie Hitler feliciteert den Paus. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: Hitler heeft Paus Pius ter gelegenheid van de herdenking van zijn kronings- dag telegrafisch zijn gelukwénschert doen toekomen. In de vrije uurtjes den wv [timmer ik, Mijn buurman die werkt [aan zijn Limerick. ■■V' Laatst aan zijn adres, Daar bracht men ’n flesch met heerlijke TIP voor [die slimmerik. Gisteravond werd in West-Frankrijk tusschen 9.40 en 10.50 uur luchtalarm gemaakt. Er deed zich geen enkel in cident voor. sonen waarin Duitschland zijn vertrou wen heeft gesteld. De Paus zou geantwoord hebben, dat hij zijn werk voor den vrede zal voort zetten, zooals hij dat in ’t verleden heeft gedaan, maar dat de vredesvoorstel len om zijn steun te verkrijgen rechtvaardig en eervol zullen moeten zijn en dat daarin herstel van het ge dane onrecht1 opgenomen zal moeten zijn, niet alleen het onrecht, dat aan de katholieken is gedaan maar ook, dat aan anderen is aangedaan. In verband hiermede zou de Paus von Ribbentrop’s aandacht hebben ge vestigd op de vijf punten van zijn vre- desprogramma zooals Pius XII dit in zijn rede, welke hij op Kerstavond voor de kardinalen heeft uitgesproken, heeft omlijnd. In zijn antwoord zou zoo wordt verondersteld von Ribbentrop er op hebben gewezen, dat de nazi’s niet al leen Duitschland maar ook de katho lieken voor de gevaren van het bolsje wisme hebben gered en hij zou den Paus verzekerd hebben, dat de samen werking tusschen Duitschland en Rus land slechts van economischen aard is en in geen enkel opzicht van ideolo- gischen aard. Hij beschuldigde Enge land ervan Duitschland tot een accoord met Rusland gedwongen te hebben. Het schijnt zoo goed als zeker, dat de Paus tamelijk streng was tegenover den rijksminister. De H. Stoel heeft in stilte veel van het nazisme geleden en nu dat een van zijn leiders ’s Pausen hulp komt inroepen, heeft hij aan dien vertegenwoordiger duidelijk het onge noegen van het Vatikaan getoond. De Paus zou verscheiden malen er dringend op hebben gewezen, dat Duitschland zijn politiek en methodes in Polen behoort te wijzigen. Het ant woord van von Ribbentrop zou meer den geest van betreuren, dan van recht vaardigen hebben gehad. Volgens goed ingelichte Vaticaansche kringen zou er echter een marquant verschil bestaan tusschen de vredes voorwaarden van den Paus en die van de geallieerden. De Paus vraagt niet het verdwijnen van het naziregime en hij zou zich zeker verzetten tegen een uiteenscheuren van Duitschland. Hij zou bevreesd zijn, dat een terneerge slagen en hulploos Duitschland een open deur zou beteekenen voor het bolsjewisme naar Midden-Europa. Het eerste wat von Ribbentrop ge daan zou hebben toen hij tot den Paus sprak was dezen geluk te wenschen met diens verkiezing, iets wat het Der de Rijk tot nu toe niet gedaan had. Daarna dankte hij den Paus voor zijn vredespogingen in het verleden. Verder zou von Ribbentrop den Paus hebben verzekerd, dat Duitschland het ten zeerste op prijs zou stellen indien Kar dinaal Hlond, primaat van Polen, weer naar zijn standplaats zou terugkeeren. Op zijn beurt zou de Paus uitdrukking hebben gegeven aan zijn wensch, dat de nuntius te Berlijn, een reis door Po len zou maken teneinde een hulpactie te organiseeren. Ook zou de Paus verzocht hebben, dat de Duitsche bisschoppen, die thans Duitschland niet mogen verlaten, ver gunning zouden krijgen om naar het Vaticaan te reizen indien zij zulks wenschen. Over het algemeen is men van mee- ning, dat de audiëntie niet veel vruch ten heeft gedragen en dat de relaties tusschen het Derde Rijk en den H. Stoel niet aanmerkelijk erdoor verbe terd zijn. Nog valt op te merken, dat de audiën tie eerder door Duitschland dan door het Vaticaan gezocht was, hetgeen tot uitdrukking kwam in het feit, dat er geen Duitsche vlaggen wapperden van de Vaticaansche auto’s, welke von Rib bentrop en zijn gevolg naar het Vati caan en terug brachten. Verder heeft de Paus von Ribbentrop niet verzocht zijn zegen aan de Duitsche katholieken over te brengen. denmorgen luidt: In den loop van den nacht viel er niets bijzonders te ver meiden. I (165 ton) uit Lowestoft welke gister avond in de Noordzee is gezonken, op gepikt. Zij werden in Lowestoft aan land gebracht Von Ribbentrop onwel ge worden? In kringen, die met de staatssecre- tarie in verbinding staat, fluistert men, dat von Ribbentrop na zijn audiëntie bij den Paus plotseling onwel is ge worden. Men zegt, dat de Duitsche minister juist in de antichambre van Maglione’s appartement was binnen geleid, toen hij zich minder prettig ge voelde. Hij moest eenige oogenblikken gaan zitten, alvorens hij binnenging Het Fransche legerbericht van gister avond luidt„Een vrij hevig plaatselijk gevecht ten Zuid-Oosten van de Nied. Artillerievuur in de Vogezen. Bedrijvig heid van de luchtmacht aan beide zijden”. Het Fransche legerbericht van he- „F* radowitsj”, groot 9000 ton, dat, mende uit Buenos Aires, in Antwerp voor anker was gegaan, is door Zuidslavischen Lloyd verkocht aan Engelsche reederij. De uit 36 bestaande bemanning van het heeft geweigerd in dienst te treden Engelsche reederij, waarop z*i schip moest verlaten meldt het sche nieuwsbureau. Het Nederlandsche schip „Kerk plein (5085 ton) heeft assistentie ver leend. Het Grieksche vaartuig bleek zwaar beschadigd te zijn en daar het grootste ruim vol water stroomde, vluchtte de bemanning in de sloepen. De „Kerkplein” kwam full speed na derbij om haar op te nemen, doch daar de „Niritos” drijvende bleef, be gaven de Grieken zich weer aan boord van hun eigen schip. Terwijl de „Kerk plein” op hun verzoek in de nabijheid bleef, trachtte de bemanning van de „Niritos” haar schip op eigen kracht naar den dertien zeemijlen verder gelegen Theems-mond te brengen, om het daar aan den grond te zetten. De kapitein deelde na het ongeluk met zijn schip aan de Britsche autori teiten mede: Het was klaarblijkelijk een magnetische mijn. De Italiaansche politiek ongewijzigd. De Italiaansche bladen schrijven in hun commentaar op het officieele com muniqué inzake de besprekingen tus schen Mussolini en von Ribbentrop, dat de Italiaansche politiek ongewij zigd is. De Duitsche minister van buiten- landsche zaken, zoo schrijft de „Mes- saggéro”, heeft zich opnieuw kunnen vergewissen van de hechtheid der Ita liaansche vriendschap. Het tweede onderhoud met Mussolini en Ciano De Duitsche minister van buiten- lartdsche zaken heeft gistermiddag te half vijf een onderhoud van een half uur met zijn Italiaanschen ambtge noot, Ciano, gehad. Vervolgens bega ven beiden zich naar het Palazzo Ve nezia, waar zij een uur en 20 minuten op hartelijke wijze met den Duce spra ken. Bij deze bespreking was ook de Duitsche ambassadeur, von Mackensen, aanwezig. De besprekingen hadden tot onder werp den internationalen toestand. Zij vonden plaats in den geest en het ka der van het verdrag van bondgenoot schap en de tusschen Italië en Duitsch land bestaande overeenkomsten, meldt Stefani. Von Ribbentrop’s bezoek aan koning Victor Emanuel. De audiëntie van von Ribbentrop bij koning Victor Emanuel heeft te Rome levendige verrassing gewekt, om dat zij niet op het programma voor kwam. Hoewel het gewoonte is, dat een buitenlandsche minister bij zijn bezoek aan de hoofdstad door het staatshoofd wordt ontvangen, hecht men in zekere kringen aan deze audiëntie een speciale beteekenis. Vol gens sommige moet zij demonstreeren, dat bij kroon en regeering ten aanzien van den internationalen toestand vol strekte eensgezindheid bestaat. Soepeler optreden toegezegd Een vertegenwoordiger van de Noor- sche reedersvereeniging heeft een be- zoek aan Duitschland gebracht om zich op de hoogte te stellen van de instructies, welke de Duitsche strijd krachten ter zee en in de lucht ont vangen hebben ten aanzien van de maatregelen tegen Noorsche en andere neutrale schepen. Hij heeft thans door bemiddeling van de Duitsche legatie te Oslo een schriftelijk antwoord gekregen, waarin gezegd wordt, dat de Duitsche strijd krachten gemachtigd zijn, in convooi varende schepen onmiddellijk aan vallen. Groote voorzichtigheid is aan- bevolen ten aanzien van neutrale sche- pen, welke tezamen, doch niet in vijan- delijk convooi, varen, vooral in wat®- ren, waar vijandelijke oorlogsschep opereeren. Schepen, welke niet de gewone na^- gatielichten en de nationaliteitsKeB‘ merken voeren, welke inlichtingen vaC militairen aard seinen of weigeren stoppen, kunnen zonder verwijl 'vOt’ den aangevallen. Het Noorsche blad „Sjöfarts Tiden de” doet het belang uitkomen van c Duitsche verzekeringen aan een vel* genwoordiger der Noorsche reeders^ eeniging gegeven, in het bijzonder d schepen in de neutrale vaart en in b' last niet aan aanvallen zullen word blootgesteld dan na voorafga»1 waarschuwing, behalve wanneer i— convooi varen. Luchtalarm in West-Frankrijk. Uit Genève wordt gemeld: De Engel sche en Britsch-Indische regeeringen hebben het secretariaat van den Vol kenbond gelijkluidende mededeelingen doen toekomen, waarin zij verklaren de verplichte rechtspraak van het Per manente Hof van internationale Justi tie niet langer te erkennen. Tegelijker tijd deelen zij mede, deze verplichte rechtspraak opnieuw te aanvaarden, met dien verstande, dat aan de lijst van conflictscategorieën welke uitgesloten zijn van deze rechtspraak, toegevoegd moeten worden de geschillen, die voort vloeien uit gebeurtenisen, welke ont staan, terwijl de Engelsche en Indische regeeringen nog in vijandelijkheden verwikkeld zijn. 9Storga Rilaks» Vattlaks Skogb' GULLÖ Bredvik* Öby^ FINLAND Viborqltlli J' TAMMISAAI <£KENAS)/« fLeksvall Spjutsbatè Taoktom T S!|e:stl.d Jland 9 BRASSERIE (Achterom-ingang Passage) CAFETERIA-HOTEL {Kamer fl. 1.77 p p.) MIJNWERKERSSTAKING BEGONNEN, iaai KAVANT5. PuDUi INAMTOU JUUS' A s Kaltovesi De ALI EO' SVEN HEDIN BIJ MINISTER GÖBBELS. inde zij’’ X^KAJ TAMMÏ BRITSCHE GEZANT OP HET DEPAR TEMENT VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. OORLOGSLEENING VOLTEEKEND, 3^MAI HEINJOKI STATION froQX ^"PÏLPULA Puss/sch PKRÖ VERWEKT GEEN KR«U) Bl| •potheker» en drogisten in verpakkingen vu 10. 30 en 60 tabletten. KARISALMI YLIVESI Z. Hm o'r Karstïjpn zz m DE DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN, HANDELSOVEREENKOMST MET NOORWEGEN. INJOKI RISTSEPPALX yykylan m. MIKKALA „OOSTENRIJKSCH BUREAU” LONDEN GEOPEND. ENGELAND EN HET PERMANENTE HOF 5*M UTÓ SANTALA Lep in

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2