op een mijn geloopen een Ontploffing op Nederlandsch tankschip HAAGSCHÏ COURANT VAN DINSDAG 12 MAART 1940 De „Amor” aan Binnen 7 minuten gezonken de Noordzee op vergaan Alle opvarenden behouden wal gebracht „Eulota” BINNENLAND 1 de Bemanning door Engelsch oorlogsschip gered 1 Naar wij van de reederij N.V. petroleummaatschappij „La Corona”, een dochtermaatschappij van het Koninklijk Shell concern vernemen, is het motor- tankschip „Eulota”, op weg van Rotterdam naar Curasao, gisteravond op de Noordzee door een ontploffing verloren gegaan. De geheele bemanning, bestaande uit 42 koppen, is door een Engelsch oorlogsschip gered. DERDE BLAD, PAGINA 1. De verongelukte 7- Het tankschip schip De Amsterdamsche collecte voor het Finsche Roode Kruis 7. Weerkundige Waarnemingen Moeilijke tijden voor Veehouderij „Eulota 77 De herwaardeering van den goudvoorraad der Neder landsche Bank Bedenkingen van een deel der Eerste Kamer Soe£ van volrijpe tomaten! Instelling van een Leeningfonds Opnieuw heeft de Nederlandsche koop vaardijvloot den tol van den zeeoorlog moeten betalen. Gisterochtend is namelijk het s.s. „Amor” van de K.N.S.M., dat met een lading stukgoederen van West-Indië kwam, op vijf mijl ten Noordwesten van Fairbank-boei, in de nabijheid van het lichtschip West-Hinder op een mijn ge loopen en gezonken. De bemanning, welke uit 33 koppen bestond, is gered door het lersche s.s. „City of Bremen”, dat de schipbreukelingen gistermiddag omstreeks vijf aar behouden te Vlissingen aan land bracht. De „Amor” was een schip van 2325 bruto ton en werd in 1911 gebouwd op de scheepswerf v.h. Rijkee en Co. te Rotterdam. O >7^7 isJê o Ls rdM uur: perblib ,Amor’ Een explosie zoo Bijzondere maatregelen. Spoedige redding. en K. Een magnetische mijn aan ’t werk? Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren CENTR. BUREAU v.d. TUINBOUWVEILINGEN in Nederland JAVASTRAAT 80 AEDEEtlNG RECtAMT OEN HAAG Nadat kapitein Beuker de reederij van het gebeurde op de hoogte had gesteld en allen gegeten hadden, begaf men zich naar het station om van daar spoedig naar huis te reizen. Opeens draaide het schip een slag om zijn horizontale as. De stuur- boordsloep kwam vrij en snel wis ten de 33 opvarenden nu het schip te verlaten. Men was nauwelijks 20 meter van het schip verwijderd, toen de „Amor” zonk en in de diepte verdween. In zeven minuten speelde zich dit heele drama af. Een gissing van eenige Eerste Kamer leden omtrent den verderen gang van zaken den van volledige kleeding voorzien. Aangezien de „City of Bremen” geen radio aan boord had, kon men de K.N.S.M niet op de hoogte stellen van het verlies van de „Amor”. Enkele uren later te 10.20 uur deed zich plotseling een hevige explosie hooren, gevolgd door een luid gekraak. Het schip brak midden door en het water stroomde aan twee kanten binnen. De opvarenden, die zich in het logies bevonden, stonden in een ommezien tot boven de knieën in het water. Van het in veilig heid brengen der bezittingen was geen sprake meer. Allen renden naar het dek. alhier v.m. 8 u. 749 m.m., 12 u. 748J m.m.; thermometer resp. «’S1 7. Verwachting tot den avond van 13 Mrt.: Wind: aan de kust tijdelijk stormach tig, overigens krachtig tot matig naar Noordwest ruimend; betrokken tot zwaar bewolkte lucht, later met opklaringen, regen- of hagelbuien, veel kouder. De diepe depressie over Scandinavië trok gedeeltelijk naar de Randstaten. Haar storingsfront bereikte gisteravond het Noorden van ons land, waarbij een wei nig regen viel. Onder invloed van de ont wikkeling van een nieuwe actieve sto ring in de omgeving van de lersche Zee ging dit front zich echter in den morgen weer fn Noordelijke richting bewegen. Tengevolge hiervan kwam ons land weer geheel in de betrekkelijk warme Zuid westelijke luchtstrooming. De nieuwe de pressie over de lersche Zee schijnt snel dieper te worden, zoodat de luchtdruk verschillen in onze omgeving toenamen en de wind langs de kust reeds krachtig werd. De kern beweegt zich in Noordoos telijke richting naar de Noordzee. Koude luchtstroomingen uit het Noorden moeten Schotland en Ierland bereikt heb ben en zullen waarschijnlijk via de Brit- sche Eilanden naar ons land doordringen. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van de Bilt vanochtend 9.50 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede”. Zonsopgang: 13 Maart 6.20 u. Zonsondergang: 13 Maart 6 u. Lantarens aan: 13 Maart tot 5.50 u. v.m., 13 Maart 6.30 u. nam. Hoogwater te Scheveningen. 13 Maart 's morgens 5.40 u.; nam. 6 u. Morgen geen schietoefeningen op het strand. Op het station te Vlissingen troffen wij de leden der bemanning aan. wel ke reeds op weg waren naar hun haardsteden. Men vertelde ons, dat de „Amor” was geladen met graan, gerst, katoen en andere stukgoederen. Het schip was op weg van Christobal naar Antwer pen. Gisteren vertrok het uit Ply mouth en ’s nachts bleef het in Duins liggen, omdat men het niet raadzaam achtte in den nacht te varen. Om zes uur gistermorgen besloot kapitein H Beuker de reis voort te zetten. In den laten middag bereikte het lersche schip de haven van Vlissingen. De schipbreukelingen begaven zich te voet naar hotel „Goes”, waar zij hun werkpakken tegen andere kleeding konden verwisselen. Hier werden ook een stoker, die een onbeteekenende wonde aan het been had opgeloopen en een scheepsbediende, die enkele vingers had gebroken, door een genees heer verbonden. De leden der bemanning van de „Amor” waren van meening. dat het schip op een magnetische mijn was geloopen. Minister Steenberghe kondigt in zijn radiorede verschillende maatregelen aan De minister van Economische Zaken mr. M. P. L. Steenberghe, heeft gis teravond een radiorede gehouden over de moeilijkheden in de veehouderij, welke zijn ontstaan door de strenge vorst, de miltvuur-epidemie, den ach teruitgang van de melkproductie, de verhoogde strooprijzen en de belem mering van den uitvoer onzer zuivel- en veeteeltproducten. Veel had de Regeering echter intus- schen reeds gedaan om de moeilijkhe den te verlichten. Ook ten aanzien van het prijsverloop van het stroo heeft de Regeering inge grepen. Thans doet zich echter het verschijn sel voor, dat onvoldoende stroo ter be- schikking komt voor de veehouderij. Ik heb tot dusver getracht, zonder i, diepgaand ingrijpen, stroo voor de vee houders voor een redelijken prijs zoo veel mogelijk beschikbaar te krijgen. Het spijt mij te moeten erkennen, dat mijn verwachting door de feiten niet is beantwoord. Ik wil hier echter aan toevoegen, dat zij, die misschien van meening zijn dat het wel niet zoo’n vaart zal loe pen met dwingende maatregelen van hoogerhand, zich zullen blijken te ver gissen. Ik kan ter geruststelling van de veehouders dan ook mededeelen, dat, zoodra mij een geval ter kennis komt, dat een houder van stroo niet bereid is tegen redelijken prijs, 21.50 per 1000 k.g. af boerderij, vermeerderd met een redelijk bedrag voor kosten en winst) dat stroo af te geven, onmid dellijk maatregelen zullen worden ge troffen om de beschikking over dat stroo te verkrijgen, teneinde dat dan wederom ter beschikking van de vee houders te stellen. Slechts indien alle betrokkenen, te weten verbouwers, handelaren en stroo- kartonfabrikanten, medewerken op de genoemde prijsbasis, kan worden voor komen, dat op ruime schaal tot vorde ring zal moeten worden overgegaan. Barometer v.m. 8| gr. en 12 gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 dalende. Gezantschapssecretarissen en -atttaché’s bezoeken de Jaarbeurs. Gisteren heeft de heer mr. C. J. M. Schaepman, chef van de afdeeling consulaire- en handelszaken van het departement van Buitenlandsche Za ken een bezoek gebracht aan de Jaar beurs te Utrecht. Hij was vergezeld van dr. F. A. van Woerden, consul in algemeenen dienst, de gezantschaps secretarissen mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst en dr. G. A. van Hamel benevens eenige Nederlandsche gezantschapsattaché’s. De heeren wer den rondgeleid door jhr. A. H. Op ten Noort, vice-voorzitter van het Jaar- beursbestuur. dr. H. Waller en eenige andere bestuursleden. Na afloop werd den heeren een lunch aangeboden. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende voorloopige herziening ten aanzien van de waardebepaling van den voorraad gouden munt en gouden muntmateriaal van de Nederlandsche Bank en regeling van de gevolgen dier voorziening werden in de afdeelingen enkele bedenkingen daartegen ingé bracht. Eenige leden verklaarden, dat hun bezwaar niet zoozeer gold de strekking van de voorgestelde regeling, als wei het tijdstip waarop de desbetreffende voordracht bij de Tweede Kamer was ingediend. Huns inziens bevinden zich in het geheel der Rijksfinanciën zoo vele zwakke plekken, dat het de voor keur zou hebben verdiend, zoo de her waardeering, waarvan in deze sprake is, was geschied gelijktijdig met een saneering van de onderscheidene te korten. Zoo vestigden de hier aan het woord zijnde leden de aandacht op de groote tekorten bij de verzekerings- en pensioenfondsen, op ac voorschot ten voor woningbouw, op de spoorweg- tekorten, op het spoorwegpensioen fonds enz. Vindt de ontworpen rege ling toepassing dan beteekent dat naar hun gevoelen realiseering van een der weinige reserves, welke de Staat nog bezit en onverzwakte handhaving van alle de bedoelde, uiterst zware, ver plichtingen, met de ernstige nadeelen, daaraan verbonden. Verscheidene leden verklaarden, zich met het ontwerp te kunnen vereeni- gen. Wel zouden deze leden het heb ben toegejuicht, zoo een deel van de winst kon worden gebruikt, ook voor de door de Regeering noodzakelijk ge achte, verbetering van de betrekking tusschen rijks- en gemeentefinanciën. Enkele leden waren van oordeel, dat het wenschelijk ware geweest met her waardeering van den goudvoorraad te wachten tot deze met een definitieve stabilisatie gepaard had kunnen gaan. Vele leden verklaarden zich met het wetsontwerp te kunnen vereenigen. Het pondenver lies der Ned. Bank. Wat betreft de vergoeding aan de Nederlandsche Bank, zoo verklaarden sommige leden, die meening te deelen, dat het pondenverlies in 1931 door die instelling geleden, niet in direct ver band staat met de depreciatie, ten on zent in 1936 toegepast. Indirect verband echter is er, naar hun gevoelen, tus schen de beide vermelde feiten wel. Nu de Regeering dan, volgens de hier aan het woord zijnde leden te recht, het standpunt inneemt, dat de winst op den goudvoorraad gemaakt, aan den Staat moet komen, achtten zij het uit overwegingen van billijkheid ook juist, dat aan de centrale bank instelling dat oude verlies weer wordt vergoed. Deswege betreurden zij, dat de minister den aanvankelijken opzet van het ontwerp heeft prijsgegeven. Eenige leden verklaarden de goud- winst, waarvan hier sprake is, te be schouwen als een boekwinst, ontstaan door een boekhoudkundige manipu latie. Zij achtten het teekenend voor het „denken in geld”, der huidige door hen als demo-liberaal gekenschetste, economie, dat wordt getreden in uit voerige beschouwingen omtrent iets, dat slechts op papier en niet in de werkelijkheid bestaat. De leden, hier aan het woord, kon den dit wetsontwerp niet anders be schouwen dan als een poging, den Staat langs formeel wettelijken weg een deel van den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank te bezorgen. Sommige leden stelden dt vraag, of de bestemming van de 132.506.208,49 verkregen uit den goudvoorraad, op de wijze, als in het wetsontwerp is aan gegeven, niet beteekent, dat een be langrijk deel daarvan jarenlang rente loos zal liggen. Zoo ja, dan zou het huns inziens meer aanbeveling verdie nen, zoo bedoeld bedrag werd besteed voor inkoop van staatsschuld, hetgeen tevens een verlagenden invloed zou kunnen uitoefenen op den rentevoet. Tenslotte zou men gaarne vernemen, of de Regeering voornemens is, een wijziging te bevorderen van de Munt wet, met betrekking tot de gouden munt Tomatensoep gemaakt van volrijp geplukte tomaten. Een rijkdom aan gezondheid en genot. Voedzaam en heerlijk van smaakOok vegetarisch en ritueel verkrijgbaar. De „Eulota” is een schip van 9000 ton, dat in 1936 is gebouwd en uitgerust was met paravanes. Op 8 Maart was het schip van Rotterdam vertrokken en voer in ballast naar Curasao. De ontploffing had plaats op 48 gr. 35 min. N.B. en 8 gr. 22 min. W.L. De gezagvoerder van de „Eulota" is kapitein B. Elzinga. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een Leeningfonds verklaarden verscheidene leden, in be ginsel zich hiermede te kunnen ver eenigen. Wel waren deze leden van meening, dat bij toepassing van de voorgestelde regeling scherp onder scheid zal moeten worden gemaakt tusschen de extra-uitgaven, veroor zaakt door de mobilisatie, en de ge wone uitgaven voor de weermacht. In de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de „Amor” onderging, voer het lersche s.s. „City of Bremen”. De bemanning Van dit schip kreeg de °ot spoedig in de gaten en een kwar- nadat de mannen in de sloep wa- ren gegaan, bevonden zij zich reeds aan boord van het lersche schip. Diegenen van de schipbreukelingen. le nog in nachtgewaad waren, wer- door gen. Is, zoo spraken de hier aan het woord zijnde leden, de tevoren gege ven schets juist, dan was bij hen de vraag gerezen, of bij de sub 3 be doelde suppletoire begrooting tevens zullen worden aangewezen de heffin gen, waaruit de rentedienst dier mobi- lisatieleeningen zal worden gedekt. Is dit niet het geval, dan zouden deze le den gaarne vernemen, wanneer zulks dan zal geschieden. Ook echter, in dien dit wel het geval is, komt huns inziens de aanwijzing van deze heffin gen wel zeer laat na het doen van de uitgaven, welke thans reeds dagelijks ten bedrage van circa 1,7 millioen worden gedaan. De leden, hier aan het woord, keurden zulks af. Zij acht ten het in het belang van het bedrijfs leven en van de particulieren, dat de ze zoo spoedig mogelijk hun bedrij ven, resp. hun particuliere uitgaven zouden kunnen voegen naar de nieuwe of verzwaarde heffingen. De minister deelde voorts mede, dai hij besloten heeft, een 4-tal bijzondere maatregelen ten behoeve van de vee houderij te treffen. In de eerste plaats zoo zeide hij heb ik besloten, den huidigen win- terprijs voor boter van 1.60 per k.g. niet, zooals in het voornemen lag, op 1 April a.s. te laten afloopen, doch de zen tot 1 Mei a.s. te handhaven. Waar in de maand April de melkproductie iX den regel reeds sterk toeneemt, zal deze maatregel zonder twijfel van gun- stigen invloed zijn op de inkomsten van de veehouders. Als tweede maatregel, welke even eens speciaal aan de melkveehouderij ten goede komt, kan ik u mededeelen, dat de Regeering besloten heeft, de on dermelk te steunen en wel door mager melkpoeder uit de markt te nemen. De prijs, waarvoor het poeder zalwor- Hier bleek, dat de bakboordsloep in stukken was geslagen. Aan stuurboordzijde kon men de sloep niet strijken, doordat het schip naar één kant overhelde. De positie van de opvarenden was daardoor allesbe halve benijdenswaardig. Daar de an tenne kapot was geslagen, was het niet m°gelijk per radio assistentie te vra gen. Eenige leden zouden gaarne verne men, of inderdaad, gelijk zij meenden, de gang van zaken, wat betreft het brengen van de hier bedoelde buiten gewone uitgaven, het budgetjaar 1940 rakende, op de begrooting van het fonds, zal zijn als volgt: 1. Eerst worden de uitgaven gedekt door het verleenen van een buitenge woon crediet ter verhooging o.a. van den kapitaaldienst van de begrooting van Defensie voor 1940, op dezelfde wijze als is geschied ten aanzien van 1939 door verhooging van het buiten gewoon crediet voor 1938 van 100 millioen met nogmaals 100 millioen, mede strekkende tot dekking van de buitengewone ujtgaven van 1939. Een wetsontwerp tot aanvrage van zulk een buitengewoon crediet voor 1940 zal, is deze gedachtengang juist, der halve eerlang kunnen worden tege moet gezien. 2. Daarna worden die uitgaven, na te zijn vereffend door de Algemeene Rekenkamer waarbij de vraag mag worden gesteld, of dit nog in den lopp van 1940 zal geschieden bij suppletoire begrooting voor het Lee ningfonds voor het jaar 1940 naar dit fonds overgebracht. De Staten-Gene- raal zullen zoodoende pas in den loop van 1940, vermoedelijk pas in 1941, kunnen beslissen, welke uitgaven voor zulk een overbrenging in aanmerking komen. 3. Bij de sub 2 bedoelde suppletoire begrooting zal tevens worden voorge steld, de daarbij genoemde en gespe cificeerde uitgaven te doen dekken toekomstige mobilisatieleenin- Opbrengst 35.000. De collecte ten bate van het Finsche Roode Kruis te Amsterdam heeft 35.019,35 opgebracht. Nadat men Zaterdag tot diep in den nacht met het tellen was bezig geweest, ging .men hiermede gisteren voort. Ruim 2000 collectanten verleenden hun medewerking. Dat de belangstel ling voor deze collecte onder alle lagen der bevolking groot was, bewijst wel het feit, dat er 99572 centen, 141350 dubbeltjes, 31200 kwartjes en 7173 guldens werden ontvangen. Een der groote industrieele onderne mingen, die Zaterdag niet in de gele genheid is geweest te offeren, heeft verzocht alsnog een collectebus te mo gen ontvangen, bovendien werd het co mité nog verrast met een gift van de achtste depót-compagnie der genees kundige troepen ten bedrage van 81.02. Bijzondere vermelding ver dient de bijdrage van een Amsterdam sche tramconducteur, die zijn geheele weekloon ad 26.28 aan het comité heeft afgestaan. Nog steeds stroomen de giften bin nen. 1 En ik verzeker u, dat ik niet zal terugdeinzen om van het vorde ringsrecht gebruik te maken. Alle voorbereidingen daartoe zijn ge troffen. SS -

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9