HAAGSCHE COURANT DE ZWARTE ORCHIDEE STADSNIEUWS Woensdag 13 Maart 1940. NACHTFEEST IN METROPOLE PALACE VIERDE BLAD. de Neder- FEÜILLETON. (Nadruk verboden.) Carson, staan. komt het niet naar HOOFDSTUK V. man Door wiens hand? Wordt vervolgd.) FINSCHE DIPLOMAAT OVER DEN STRIJD VAN ZIJN LAND VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS IN DE PRAKTIJK Terrein voor drogen en herstellen van vischnetten in den Harstenhoek. PERSONEEL IN GEMEENTE DIENST No. 17517. verleening ter sprake gekomen. Zoo kwam tenslotte op 10 Januari van dit jaar de organisatie tot stand, als cen trum van bemiddeling en voorlichting. Hieraan is eenige uitbreiding gegeven. De leden van de organisatie zijn ver een igingen. Het bureau werd geopend op 19 Februari j.l. Op het oogenblik is men vrij ver gevorderd met de voor bereidende werkzaamheden. In tegen stelling met Amsterdam en Rotterdam is men begonnen met de bewerking van een grooter terrein. Spr. gaf tenslotte een uiteenzetting hoe men het werk op den duur denkt uit te breiden. VERBETERING VAN DE NIEUWE PARKLAAN. ten onzent met de komst van den heer Yöntila eenige wijziging gebracht. Tot voor kort was de Finsche gezant te Brussel ook bij ons hof geaccrediteerd. Deze gezant was echter te Brussel ge vestigd en dit voelde men in Finland als een bezwaar. Uit budgetaire over wegingen kon men niet overgaan tot de benoeming van een buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister hier ter stede en men heeft nu, naar analo gie van Nederland, den tusschenweg van een zaakgelastigde gekozen. Even als de Nederlandsche zaakgelastigde te Helsinki, baron van Haersolte. te vens behoort tot het gezantschap te Stockholm, behoort de heer Yöntila tot den staf van de Finsche legatie te Kopenhagen. Formeel is dus de Fin sche gezant te Kopenhagen tevens ge zant bij Hr. Ms. hof, maar in feite is de heer Yöntila aangewezen om Fin land’s belangen hier te lande te be hartigen. Na dit onderhoud is de nieuwe zaak gelastigde naar Brussel vertrokken om de archieven van het gezantschap, voorzoover zij Nederlandsche aangele genheden betreffen, naar hier over te brengen. Carson’s entree in de society van Singapore was een gebeurtenis, welke volgens zijn eigen opinie gerust ach terwege had kunnen blijven. In tegen stelling met Monroe, die op dergelij ke dingen bijzonder gesteld was, had Carson een teruggetrokken natuur. Hij kon een weinig dansen, maar was er nooit in geslaagd, zichzelf daarme de te amuseeren. 4 Onze stadgenoot, de heer H. Visser, werkzaam aan de ds. J. C. Sikkelschool, is benoemd tot onderwij zer aan de Groen van Prinstererschool te Haarlem. Krachtens raadsbesluit van 22 Fe bruari 1937 zijn aan de Reedersvereeni- ging „Scheveningen” o.m. verhuurd voor de jaren 1937, gerekend te zijn ingegaan op 1 Februari, 1938 en 1939 de de erfpachtsgronden der Duinwaterlei ding, gelegen tusschen den Harsten- hoekweg en den Pompstationsweg, te gen een huurprijs van 375 voor het jaar 1937 en van 400 voor elk der ja ren 1938 en 1939. Genoemde vereeniging heeft verzocht de bovenbedoelde terreinen onder de bestaande voorwaarden wederom voor het daarop drogen en herstellen van netten te mogen inhuren. B. en W. stel len den Gemeenteraad voor aan dit verzoek te voldoen. Misschien... heb je gelijk, Mon roe, mompelde hij. Maar een mensch heeft soms iets noodig om spookverschijningen te verdrijven. Hm! De eenige spookverschijnin gen, welke er bestaan, komen uit een onevenwichtig brein voort. Dankbaar voor landsche hulp. „Finland is voor de hulp op huma nitair gebied, welke van Nederlandsche zijde is verleend zeer gevoelig”, aldus de heer Yöntila. Dat de Nederlandsche Tweede Kamer honderdduizend gulden voor het Finsche Roode Kruis heeft gevoteerd, dat van particuliere zijde een veelvoud van dit bedrag is ge schonken, dat een Nederlandsche am bulance op het punt van vertrekken staat, dit alles is den heer Yöntila be kend en hij is daarvoor zeer, zeer dankbaar in dezen tijd, waarin zijn land zoo zwaar beproefd wordt. Op 3 Maart heeft de heer Yöntila Helsinki verlaten. Het was zijn bedoe ling geweest om met zijn eigen auto naar Vasa te rijden en dan over het ijs van de Botnische golf naar Zweden te rijden. Maar dit plan moest hij op geven, omdat Russische vliegtuigen op het ijs zooveel bommen hadden laten vallen, dat het niet meer betrouwbaar werd geacht. Zijn auto achterlatende spoorde de heer Yöntila naar Abo en vandaar vloog hij naar Stockholm. Per trein reisde hij vandaar naar Malmö en het vliegtuig bracht hem toen ver der naar Schiphol. Sinds een paar dagen is de heer Yöntila op zijn nieuwen post en gis terochtend ontving minister van Klef- fens hem. Nieuw is onze stad niet voor hem, want in den zomer van 1923 liep hij gedurende een maand college aan de academie voor internationaal recht. Sinds de onafhankelijkneid van zijn land is hij in diplomatieken dienst. Rome, Warschau, Berlijn, Praag. Ge nève en Bern waren zijn standplaatsen. Vijf jaar was hij gezantschapsraad in Berlijn en eenige jaren vertegenwoor digde hij zijn land als zaakgelastigde ad interim te Praag. Nadat Tsjecho- Slowakije zijn onafhankelijkheid had verloren, keerde hij naar Helsinki te rug. Sinds zijn terugkeer was hij werk zaam op het departement van buiten- landsche zaken als hoofd van de af- deeling Volkenbondszaken. In deze pe riode was hij ook chef van het proto col en als zoodanig heeft hij, behalve met diplomaten ook veel met journa listen, onder wie verschillende Neder landers, omgang gehad. Naar men weet is in de diploma tieke- vertegenwoordiging van Finland Hij gaat vooruit, zeide Monroe. Dat was mijner waardig. Tresa bloosde, doch haar oogen dwaalden naar haar broeder’s kamer. Carson wist, dat er meer toe noodig was dan een paar los daarheen ge worpen zinnetjes, om de schaduw van haar ziel weg te nemen. Hij... hij is nu weer in orde! fluisterde zij. Ja. Misschien meer voor. Dat hoop ik. Ik zal trachten het te verhinderen. Hoe kan ik U danken, dat U zoo direct gekomen bent? Daar is geen dank voor verschul digd, zeide Monroe. Indien ik U ooit maar den geringsten dienst kan bewijzen, dan moet U mij zulks laten weten. Carson zeide niets. Hij voelde, dat dit overbodig was. En Tresa begreep dat en bewonderde hem er des te meer om. Toen zij hem goeden nacht wenschte, verwijlde haar hand in de zijne. Het kostte hem inspanning haar los te laten. I Carson, maar veel erger voor Tre sa, die daarvan het meeste te lijden heeft. Ik zou willen... Hij brak zijn woorden af, omdat hij Voorstellen van B. en W. voor eert rijwielpad en vermindering van de tonrond te. Ten bate van het ondersteunings fonds van behoeftige musici In ernstige mate doen de oorlogsom standigheden zich gelden in het amuse mentsbedrijf en het is vooral de catego rie musici, die zich met den dag meer en meer in hun bestaansmogelijkheden zien belemmerd. Onrustbarend is het aantal aanvragen om financieelen bij stand, dat dagelijks bij het ondersteu ningsfonds voor behoeftige musici (stichting van den Nederlandschen toonkunstenaarsbond) binnenkomt. Er is 'n leger werklooze musici, dat op de kas van het fonds een beroep doet. En in schrijnende tegenstelling met dien noodtoestand, zijn de beperkte middelen. Het bestuur van den toon kunstenaarsbond probeert op allerhan de manieren aan de benoodigde finan ciën te komen. In de 20 jaren, dat het fonds nu bestaat, maakten de georgani seerde loterijen, de hoofdbronnen uit van de actie om het benoodigde geld bijeen te brengen. Doch ook loterijen beantwoordden niet meer aan de ge stelde verwachtingen en zoo moest naar een ander middel worden gezocht. En zoo kwam men op het idee naar Amsterdam’s voorbeeld het nuttige met het aangename te vereeni- gingen, t.w. het houden van een nacht feest. Contact werd gezocht met den di recteur van het Metropole Palace, den heer A. G. van Tol, die ten aanzien van het arrangeeren van feestelijke sa menkomsten een zekere vermaardheid geniet. Spontaan stelde deze voor het nachtfeest zijn theater c.a. beschikbaar en zoo wordt uitgaand den Haag en allen, die den werkloozen musici een goed hart toedragen, in den nacht van 16 op 17 Maart a.s. in het Metropole Palace verwacht. Om 12 uur neemt de voorstelling, waarvoor een normale entreeprijs wordt gevraagd, een aanvang. Dank zij de belangelooze medewer king uit artistenkringen, kon een ge varieerd programma worden samenge steld. Voor het eerst na zijn herstel zal de populaire revue-artist Lou Bandy, op treden. Zijn nieuwste liedjes zal hij ten beste geven, aangevuld met confe rences. Ook in enkele sketches zal men de artistieke prestaties van Bandy kun nen bewonderen. De bekende band van Will Lewis zal voor dansmuziek zorgen, want in den foyer zal een dansvloer worden aange bracht. Doch ook zal Lewis’ band enkele van zijn shows ten beste geven. Het muzikale gedeelte van het feest zal aangevuld worden door het ver sterkte Metropole-Huisorkest, onder leiding van Terry Marischka. Voorts zal een gekleurde modefilm gedraaid worden. Een van de groote successen van den avond zal ook zijn, het optreden van den komiek Eddy Gordon. Gezien het feit, dat men met ver schillende artisten nog in onderhande- ling is, kan een volledig programma nog niet worden opgegeven. Zullen de baten van dit nachtfeest gelijk zijn aan het artistiek gebodene, dan kan het be stuur van den toonkunstenaarsbond in alle opzichten tevreden zijn. De Zaterdagavondvoorstelling in Me tropole vindt begrijpelijk gewoon door gang. Je weet niets... niets. Misschien niet, antwoordde Mon roe kort. In ieder geval wensch ik je goeden nacht! die een weinig meer wist dan Monroe, bleef nog eenige secon den staan. Dixon keek hem scherp aan. Nu wou u mij zeker de les gaan lezen, hè? Neen, dat zou toch niets helpen. Ik zou u een ongelooflijk pak slaag geven, als ik wist, dat ik daarmede iets zou kunnen bereiken Zoudt u dat doen? Wis en waarachtig! Maar wat ik eigenlijk wilde zeggen, is dit. Wan neer u eenig gevaar dreigt, waarom dat dan niet als een man tegemoet getreden? En hoe treedt een man dat te gemoet? Met zijn beide handen. Dixon fronste de wenkbrauwen, toen de beteekenis van deze opmerking tot hem doordrong. Dus Tresa heeft gekletst? U moest uw zuster beter kennen. Toevallig heb ik dat ontdekt. Wat? Dat ik een verloren ben? Dat u vreest, dat u iets zal overkomen. Indien uw vrees gegrond is en het komt, ga het dan met een helder hoofd tegemoet en vecht het uit. Ik zie wel in, dat u het goed met mij meent. Maar u begrijpt er net zoo weinig van als Tresa. Toen vervolgde hij, met een snellen blik rondkijkend, op een ingehouden, dringenden toon. Ik zeg u, dat ik eenige beweging in het bed bespeur de. Dixon draaide zich een weinig om, opende plotseling de oogen en staarde in het rond. Zijn verbazing wekkend snel herstel deed Monroe verstomd staan. Wat voor den...! Hé, dat is Mon roe! Wat doe jij hier? Ik kwam eens constateeren, hoe diep een man kan zinken, antwoordde Monroe bedaard. Je bent dus nu al tot bedwelmende middelen afgedaald, Dixon. Je vervalt van kwaad tot er ger. Wie heeft je hier gehaald? Je zuster. Zij dacht, dat je dood was. Dood! Hij lachte toornig. Nog niet, dokter. Ik zal heel wat grooter dosis moeten nemen, om dat te berei ken. Ik veronderstel, dat, wanneer ik er tusschen uit ga, dat wel zal ge schieden door minder pijnlooze mid delen. Ik zal met je praten, als je in een minder onwijze stemming bent, zeide Monroe. Maar dit wil ik je wel vertellen, Dixon: met welken rommel of je je ook inspuit, tenslotte zal het je vermoorden. Dixon stond op en streek met zijn hand over zijn voorhoofd. De inwer king van het gif was duidelijk merk baar en zijn gezicht, dat gewoonlijk binnen enkele dagen vermoord zal worden. Niets kan dat verhinderen... niets. Carson haalde de schouders op. Wat voor nut had het, om tegen een man in dien geestestoestand te rede- neeren? Hij wenschte hem kortaf goe den avond en. voegde zich bij den dok ter, die met Tresa sprak, wier oogen nat waren van tranen. U moet wat meer uitgaan, zeide hij. Teveel van Perry kan niet goed zijn voor U. Ik heb het den laatsten tijd erg druk gehad, antwoordde zij. Maar morgen ga ik met de Sinclairs naar het gezantschapsbal. Prachtig! Dan zal ik het genoe gen hebben u te zien. Dan vraag ik U hier meteen om de eerste wals. Gaat U er ook heen? Ja. Ik heb Carson beloofd, hem te laten zien, hoe wij hier in Singa pore dansen kunnen. Oh, daar heb je Carson. Kerel, juffrouw Dixon heeft nog maar één foxtrott over. Ik zou er maar gauw beslag op leggen. Tresa glimlache, toen Carson voren trad. Het was erg doorzichtig, dat Monroe een poging deed om de sombere atmosfeer, welke in de bun galow tying, te verdrijven. Ik schijn mij in U vergist te heb ben, meneer Carson, zeide zij. Ik had het idee, dat U zich niet veel om maatschappelijke plichten bekommer de. Dat doe ik ook niet. Ik geloof, dat ik mij dan doodvervelen zou. Zij doorzag duidelijk het fijne com plimentje, dat in die zinsnede verbor gen lag. EEN GESPREK MET DEN HEER ARMAS YÖNTILA „Uw verlangen schijnt te zijn geweest geheel Finland in uw bezit te krijgen, de grenzen van het Tsaristische Rus land te herstellen. Wanneer gij dit verlangen hebt, dan kunt gij er zeker van zijn, dat Finland zich tot het einde toe zal verdedigen. Het Finsche volk zal nooit zoover gaan, dat het voor een vreemd juk zal bui gen.” Deze woorden heeft de heer Tanner, Finland’s minister van buitenlandsche zaken op 15 December van het vorige jaar via de radio tot den heer Molotof, commissaris voor buitenlandsche za ken van de sovjet-Unie, gericht en in denzelfden geest liet de nieuwe Fin sche zaakgelastigde ad interim, de heer Armas Yöntila, zich gistermiddag uit tegenover een verslaggever van het Algemeen Nederlandsch Persbureau. „Ter verzekering van onze onafhan kelijkheid”, zoo sprak de heer Yön tila, „zullen wij steeds bereid blijven te vechten tegen elke gewelddadige aanranding. Wij zijn nog niet versla gen”, voegde hij hieraan toe. „Onze grootste handicap is, dat wij een te kort aan menschenmateriaal hebben. Omdat wij zuinig op onze mannen moeten zijn hebben wij ons uit de landengte van Karelië moeten terug trekken en geen belangrijke tegenaan vallen gedaan. Wij moesten ons beper ken tot een verdedigend optreden. In het begin van onzen strijd hadden wij te weinig jachtvliegtuigen. Gelukkig is er in dit opzicht verbetering geko men toen vreemde mogendheden in dit tekort in belangrijke mate voorzagen.” Dansen is een prachtige bezig heid, als je niets anders in de wereld te doen hebt, Monroe, merkte hij op. Welneen! Dat is een even groote maatschappelijke noodzakelijkheid als kleeding en geld. Je praat als een man, die zoo uit de bosschen komt. Ik kom uit de bosschen, bedenk dat wel. Ik vind het buitengewoon moeilijk, mij aan die dingen aan te passen. Wie is die man tegenover ons met dat Judas Iscariotgezicht? Isaacs... Sir George van hetzelf de. Hij is een bijzonder knap advo caat. Zal ik je aan hem voorstellen? Neen, dank je wel. Ik bemoei me liever niet met de wet. Monroe schudde treurig het hoofd, toen hij het balboekje raadpleegde. Opkijkend, zag hij, dat Carson’s ge laat eenalgeheele verandering had ondergaan en de oorzaak daarvan was niet ver te zoeken. Het was Tresa in een eenvoudig, doch smaakvol toi let van lichtgroene zijde. De bleek heid van den vorigen dag was ver dwenen en een zachte blos overtoog haar lieflijk gelaat. Zij babbelde met twee oude dames en een fatterig jong- mensch, dat een opvallend groote mo nocle droeg, welke bevestigd was aan een lint van enkele centimeters breed te. De Sinclairs, lichtte Monroe toe. Zij loopen Singapore letterlijk af. Je moet je eens a^n hen laten voor stellen. Is dat noodzakelijk? Absoluut... jij menschelijke mol. BENOEMING EN OVERPLAATSING VAN LEERKRACHTEN. B. en W. bieden den Gemeenteraad aan de volgende voordrachten ter be noeming van een hoofd der openbare lagere school Zusterstraat 121 (school B) H. de Vries, onderwijzer bij het openbaar la ger onderwijs, alhier2. R. Blaauw, idem 3. H. ten Bergen, hoofd bij het openbaar lager onderwijs te Neede een hoofd der openbare lagere school van Beuningenstraat 531. G. J. J. van Ringelestein, onderwijzer bij het openb. uitgebr. 1. onderw. te Utrecht 2. J. van Nieuwenhuize, hoofd bij het openbaar lager onderwijs te Schore 3. J. Klouwen, onderwijzer aan de Rijkskweekschool te Groningen een hoofd der openbare lagere school Hemsterhuisstraat 154 (school A) 1. R. Blaauw, onderwijzer bij het open baar lager onderwijs, alhier 2. H. ten Bergen, hoofd bij het openbaar lager onderwijs te Neede 3. K. Bosma, on derwijzer bij het openbaar lager on derwijs, alhier een onderwijzeres aan de openbare lagere school Hemsterhuisstraat 154 (school A) 1. mej. G. M. Saraber, tij delijk onderwijzeres bij het bijzonder lager onderwijs te Leiden2. mej. J. F. H. Bruijns, kweekelinge bij het bij zonder lager onderwijs te Delft3. mej. J. J. Alofsen, kweekelinge bij het openbaar lager onderwijs, alhier een onderwijzeres aan de openbare lagere school Nijkerklaan 9 1. mej. A. C. van der Gaag, tijdelijk onderwij zeres bij het openbaar lager onderwijs, alhier 2. mej. A. J. Bordewijk, kwee kelinge bij het openbaar lager Onder wijs, alhier 3. mej. A. C. J. van der Chijs, kweekelinge bij het openbaar lager onderwijs, alhier een onderwijzer aan de openbare la gere school Scheveningschelaan 117 (L.) 1. M. Ensel, tijdelijk onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs, al hier 2. P. Suringbroek, onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Dubbeldam 3. C. Haverkamp, onder wijzer bij het openbaar lager onderwijs te Krimpen aan den IJsel een onderwijzer(es) aan de openbare lagere school Terwestenstraat 105 1. J. D. van den Berg, kweekeling bij het bijzonder lager onderwijs, alhier2. H. Westerdijk, idem 3. mej. Th. J. M. W. A. Moonen. kweekelinge bij het openbaar lager onderwijs, alhier een onderwijzer(es) aan de openbare lagere school Weesperstraat 89 (school A) 1. A. G. Heskes, kweekeling bij het openbaar lager onderwijs, alhier 2. E. A. Hummelen. idem 3. mej. L. M. Koppe, onderwijzeres bij het bij zonder lager onderwijs te Utrecht een onderwijzer (es) aan de openbare lag. school Leidschestr.weg 77 1. H. Westerdijk, kweekeling bij het bijzon der lager onderwijs, alhier 2. mej. H. E. Haasma, onderwijzeres bij het open baar lager onderwijs te Heerde3. mej. W. J. C. van de Klashorst, on derwijzeres bij het openbaar lager on derwijs te Winterswijk een onderwijzeres aan de openbare school voor buitengewoon lager onder wijs Sloepstraat 761. mej. W. I. M. Vermeulen, tijdelijk onderwijzeres bij het bijzonder buitengewoon lager on derwijs te Rotterdam 2. mej. P. Ha- ringx, onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs, alhier3. mej. E. G. J. Clason, idem Voorts stellen B. en W. voor, M. Dhont, onderwijzer aan de openbare lager-onderwijs-kopschool van Swin- denstraat 14 en C. van Scheijen, on derwijzer aan de openbare school A voor uitgebreid lager onderwijs El- boogstraat 68 alhier, over te plaatsen onderscheidenlijk naar de openbare school B voor uitgebreid lager onder wijs Hulststraat 1 en de openbare school A voor uitgebreid lager onder wijs Mient 351, alhier. Met den aanvang van het schooljaar 19391940 hebben B. en W., evenals vorige jaren, een aantal leerkrachten tijdelijk te werk gesteld aan de avond- nijverheidsschool voor jongens, ter voorbereiding tot de Visscherijschool te Scheveningen. Ingevodge het bepaalde bij artikel 23 der Nijverheidsonderwijswet moet Het profiel van de Nieuwe Parklaai» levert door en voor het rij wiel ver keer moeilijkheden en gevaren op. Wel is waar zijn deze verminderd, doordat krachtens raadsbesluit van 8 Februari 1937 de buitenste strook van het aart de N.O.-zijde van den weg liggende ruiterpad voor rij wiel verkeer werd in-» gericht, doch deze verbetering is niet; afdoende gebleken. Was het aanvankelijk de bedoeling, dat het rijwielverkeer in beide richt- tingen over dit pad zou worden geleid, zoo rezen daartegen al spoedig bij de voor het verkeer verantwoordelijke in stanties overwegende bezwaren, het welk ten gevolge had, dat het pad al leen voor verkeer in de richting Sche veningen werd bestemd en de wielrij ders, die naar den Haag reden, weer op den gevaarlijken rijweg moesten worden toegelaten. Behalve dit gemis van een rijwielpad aan de Z.W.-zijde vertoont de weg nog een ander gebrek. Hij heeft een naar de tegenwoordige verkeerseischen te groote tonrondte, waardoor de weg, vooral in de talrijke bochten, bij nat weer gevaar voor slippen oplevert, te meer nog, doordat de voor dezen weg gebruikte asfaltsoort bij vochtig weer zeer glad is. Om tegen dit gevaar te waarschuwen, zijn borden geplaatst, maar op den duur kan deze toestand niet worden bestendigd. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor de geschetste bezwaren op de vol gende wijze op te heffen. Aan de Z.W.- zijde wordt het bestaande 1,40 m. breede trottoir ten koste van den rij weg verbreed tot 2,50 m., met tegels bestraat en voor het rijwielverkeer in de richting van de stad bestemd. Daar entegen wordt aan de N.O.-zijde het trottoir bij den rijweg getrokken, zoo- dat deze ten naaste bij zijn tegenwoor dige breedte houdt. Bij de uitvoering van deze wijzigin gen kan dan tevens de tonrondte van den weg zooveel mogelijk worden ver minderd, waardoor ook de gladheid waartegen op zichzelf niet veel te doen is veel minder gevaar zal opleveren. Het wegdek, dat nog in uitstekenden staat verkeert, zal dan nog vele jaren dienst kunnen doen. De kosten dezer voorzieningen wor den geraamd op 35.000. Bijeenkomst Vrouwengroep Liberale Staatspartij De vrouwengroep van de Liberale Staatspartij afd. den Haag had gister middag een openbare vergadering be legd in restaurant „Den Hout” aan den Bezuidenhoutscheweg 11, alwaar respectievelijk het woord werd gevoerd door mej. dr. J. de longh, uit Amster dam, mevr. N. C. Bouma-van Strieland alhier en mevr. C. M. Goddard-Ling- beek te Rotterdam, die spraken over het werk van de vrouwelijke vrijwilli gers in de practijk. Mej. dr. de longh deelde méde, dat in Amsterdam het initiatief is uitgegaan van de liberale vrouwen. Men stelt zich ten doel hulp te verleenen aan perso nen en zaken. De vereenigingsleden worden beschouwd als adspirant- korpsleden. Deze krijgen een basis opleiding en wel in luchtbescherming en E.H.B.O. Dan vindt de installatie plaats, waarbij een belofte wordt afge legd, dat men zich tenminste 3 uur per etmaal in dienst van de gemeenschap stelt. De diensten zijn drieërlei, n.l. luchtbescherming, de geneeskundige dienst en algemeene dienst. Spr. gaf tenslotte een beeld hoe de diensten zijn ingericht. Mevr. Goddard- Lingbeek zeide, dat de organisatie te Rotterdam een eigen stempel heeft. Voor elke stad bestaat er een groote verscheidenheid van eischen. Het uit gangspunt was in Rotterdam, dat men door samenwerking van vrouwen dik wijls veel goeds had tot stand zien komen. De organisatie staat buiten elk politiek verband. Het ledental is zeer snel gestegen, er waren aldra 5600 cur sisten. Bij de voor-mobilisatie bewezen de ordonnance- en motordienst zoomede de geschoolde telegrafisten en telefo nisten goede diensten. De V.V.H. te Rotterdam beschikt over een groot huis, waarin op zeker oogenblik 50 vluchtelingen konden worden opgeno men. Evenals Amsterdam heeft de Rot- terdamsche organisatie een eigen or gaan. De diepere gedachte van het werk is om te komen tot een andere samen leving. Na een korte pauze besprak mevr. Bouma-van Strieland de organi satie te dezer stede. Den Haag heeft nog lang niet dat kunnen bereiken wat te Amsterdam en Rotterdam is tot stand gekomen. De burgemeester meen de, dat er speciaal aan vrouwelijke hulp geen behoefte bestond. Eind Augustus kwam de mobilisatie. Toen werd opge richt een bureau waar men zich kon aanmelden. De animo hiervoor vermin derde snel. Verschillende vrouwen kwa men tot de overtuiging, dat er voor haar werk genoeg was. Verschillende vrouwenvereenigingen werden bijeengeroepen. Men stelde zich op de hoogte of vrouwelijke hulp noodzakelijk was. Inmiddels was in de Kamer de vrijwillige burgerlijke hulp- In 1938 met 4.2 pCt. gestegen Het aantal personen in Gemeente dienst (zonder het personeel bij het onderwijs) steeg in 1938 met 340 of met 4,2 pCt. Het aantal ambtenaren vermeerderde met 124 (3,7 pCt.), het aantal werklieden nam toe met 219 (6,3 pCt.), terwijl de sterkte van het politiepersoneel daalde met 3 personen. Het personeel bij het Openbaar on derwijs verminderde met 16 personen. Wat het aantal ambtenaren en werk lieden tezamen bij de verschillende takken van dienst betreft, bleef bij 4 daarvan de sterkte ongewijzigd, bij 8 diensten verminderde het personeel met in totaal slechts 12 personen, ter wijl bij het meerendeel der diensten (16) het personeel toenam, in totaal met 352 personen. Met meer dan 20 personen steeg het aantal ambtenaren en werklieden tezamen bij den Tele foondienst (85), het Gasbedrijf (47), het Electrisch bedrijf (43), de Zieken huizen (39), Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting (26), Gemeentewer ken (23), Maatschappelijk hulpbetoon (22) en de Secretarie (21). Hierbij is op t merken, dat bij en kele diensten en bedrijven toepassing van de z.g. „twee-op-één-stelsel” voor komt. In dat geval zijn slechts die aan tallen in rekening gebracht, welke ver kregen worden door omrekening van de personen volgens het stelsel werk zaam (in totaal 82 jongmaatjes-werk- lieden) tot personen in volledigen dienst. Het aantal ambtenaren en werklie den in vasten dienst, dat na 31 Decem ber 1932 voortdurend was gedaald (van 5.538 op 31-12-1932 tot 5.196 op 31-12- 1937), nam in 1938 eenigermate toe en wel met 85; het percentage, dat het aantal personen in vasten dienst vorm de van het totaal aantal, onderging echter in 1938 een vermindering ten gevolge van de toeneming van het per soneel in tijdelijken en lossen dienst. Onder de 10.030 personen in Gemeen tedienst op 31 December 1938 (onder wijs- en politiepersoneel inbegrepen) waren 2.042 vrouwen (20.4 pCt.) Gedurende de laatste jaren hebben de verhoudingscijfers weinig verande ring ondergaan. Gerekend van 1924 af den aanvang van deze statistiek kwam het grootste aantal vrouwen voor op 31 December 1931, n.l. 2.563 (23,5 pCt.). Van deze 2.563 vrouwen behoorden er 1.394 tot de ambtenaren en werklieden, 30 tot het politieperso neel en 1.139 tot het onderwijsperso neel, welke aantallen op 31 December 1938 achtereenvolgens bedroegen 2.042, 1.176, 36 en 830. Gedurende alle jaren vormden de vrouwen meer dan de helft van het totale onderwijspersoneel. de Gemeenteraad deze leerkrachten! alsnog benoemen. B. en W. stellen derhalve den Raad voor, aan de avond- nijverheidsschool voor jongens, ter voorbereiding tart, de Visscherijschool te Scheveningen, voor na te noemen tijdvakken of zooveel korter, als noo dig mocht blijken, te benoemen tot tij delijk leeraar in vakteekenen F. J. J. Feierabend de behandeling van den scheepsmotor N. de Jongsmeden en bankwerken M. J. Molbankwerken.: W. Posthumuseerste hulp bij onge lukken en verbandleer G. A. Reijdon; electrotechniek W. Reijngoud Ne derlandsche taal en rekenenG. Jty Snooij. KONINKLIJKE NATIONALE ZANGSCHOOL. De zangschool heeft dezer dagen een goedgeslaagde zanguitvoering gegeven in de stichting Rosenburg te Loosdui- nen. Medewerkenden waren: Het koor der zangschool, mej. J. C. Bolten. alt en dr. G. C. Bolten, pianobegeleiding Het geheel stond onder leiding van den di recteur der zangschool, den heer A. Beyersbergen van Henegouwen. Maandag 25 Maart (2den Paaschdag). geeft de zangschool een uitvoering in de gevangenis te Scheveningen. 7) - En? Eigenaardig! Ik begrijp er niets van. Hij is niet dood. Niet dood! hijgde Tresa. Oh, Goddank! Plotseling dook Monroe met zijn hand in den zak van den bewusteloozen i man en bracht een onderhuidsch spuitje te voorschijn. Hij rook eraan. Een of ander bedwelmend middel. Maar geen morphine of cocaine. Ver- j duiveld raar goedje! Wist U, juffrouw I Dixon, dat hij bedwelmende middelen gebruikte? Neen, ik ben er zeker van, dat I dit de eerste keer is. Oh, maar dat i is meer dan verschrikkelijk! Het is., hartbrekend Zij verliet het vertrek, daar zij lie- ver niet wilde laten zien, hoe ellendig en wanhopig zij zich voelde. Monroe zuchtte en stak het spuitje in zijn zak. Wat een dwaas, mompelde hij. bleek was, zag er nu spookachtig uit. I - Een man met zijn capaciteiten en I zijn kans in het leven, ’t Is al te erg! Erg genoeg voor hem, gromde

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13