KUNST EN LETTEREN STATEN-GENERAAL FINANCIEEL FILM EN BIOSCOOP JUSTITIEBEGROOTING BEGROOTINGEN VAN WATERSTAAT EN VAN HET VERKEERSFONDS HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 13 MAART 1940: VIERDE BLAD, PAGINA 2. EERSTE KAMER Rede van minister Albarda ANGKOR EN DE KUNST VAN CAMBODJA VOORDRACHT OVER INDISCHE MUZIEK EN -DANSEN CENTRALE COMMISSIE VOOR DE FILMKEURING GEZELSCHAP SAALBORN- PARSER JAARVERSLAG TWENTSCHE BANK N.V. BEGROOTING ZU1DERZEEFONDS 1 ver- de aan interessante en leerrijke voordracht Kan daarom niet wat verdwijnen? Spionnage. misdrijven, (De vergadering duurt voort.) Vergadering op Woensdag 13 Maart, geopend te 1.10 uur. Voorzitter: mr. W. L. barondeVos van Steenwijk. Ter beantwoording van het debat over de Waterstaats- en Verkeers- aangelegenheden. wet de der den Vergadering van Dinsdag 12 Maart (Slot). DE „STROOPPOT’.ZAAK. Zonder discussie en z.h.s. werden goedgekeurd de conclusies van het ver slag der commissie voor de verzoek schriften naar aanleiding van het door den minister van Waterstaat overge legde rapport eener commissie over de verzanding van de ..Strooppot" (nabij Dordrecht) en de daaruit voortvloeien de schadevergoeding aan G, Rijsdijk, waartoe de minister besloten heeft. De commissie der Kamer stelt voor den minister dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen. DEBUSSY-CYCLUS JANINE WEILL. Maandag 18 Maart a.s. zal de beroemde Fransche pianiste Janine Weill in Diligen- tia den tweeden avond van de Debussy- cyclus geven. documentair wel dat net Wegen en kanalen. Sommige werken binnen de vesting- Holland zullen versneld worden uitge voerd, o.a. de weg Bodegraven-Utrecht en die van Amsterdam door ’t Gooi, hetgeen een moderne weg in den goe den zin des woords wordt. Er wordt naar gestreefd de aansluitende toe gangswegen in den N.O.-polder op tijd gereed te doen zijn. De groote weg door den N.O.-polder behoeft geen auto-snelweg te worden, omdat de weg LeeuwardenZwolle dit karakter krijgt. De tunnelbouw bij Vel- sen gaat door, ten spijt van allerlei ge ruchten van het tegendeel. De voorbe reidingen worden zoo krachtig mogelijk bevorderd; van de materialen heeft men zich in belangrijke mate kunnen verze keren. De plannen voor de kanalisatie van den IJsel verkeeren in vergevorder- den staat van voorbereiding; een ont werp zal de volgende week het depar tement verlaten.Met deze plannen hangt de bouw van de brug bij Doesburg sa men. Deze kanalisatie zal in het bijzon der aan de scheepvaartverbindingen tus- schen Noord en Zuid^ten goede komen. De financieringsmethode mag niet tengevolge hebben, dat de wegenbouw wordt vertraagd; de minister verklaar de zich tegenover den heer ter Haar tot eea onderzoek bereid. van propagandistisch voor een der met ons mogendheden of 1. thans voor zoover die ELSE RIJKENS. Na haar zeer succesvol optreden met het Concertgebouw-orkest onder leiding van prof. W. Mengelberg, zal onze landgenoote de zangeres Else Rijkens nog een aantal liederenavonden geven. Haar optreden hier ter stede is vastge steld op Maandag 1 April a.s. in Diligen- tia. heer Hiemstra te vernemen, dat de aan leg van de Zuidelijke polders spoedig zal worden aangevat. De heer Heldring (Lib.) maakte eenige opmerkingen van technisch-boek- houdkundigen aard omtrent de finan ciering der Zuiderzeewerken en sloot zich, wat de Zuidelijke polders betreft, aan bij het standpunt van den minister. Minister Albarda verklaarde, dat niet roekeloos tot verdere inpoldering zal worden overgegaan en hoopte dat de aanleg van de Zuidelijke inpoldering spoedig doorgang zal vinden. Men moet echter eerst een goed over zicht hebben van de kosten, welke er mede gemoeid zullen zijn. Voor den minister gaat het er om, dat men zich eerst goed rekenschap geeft van de ge volgen. 9 Deze begrooting werd z.h.s. goedge keurd, evenals die van het openbaar lichaam „de Wieringermeer” voor 1940 en van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden voor 1940. KUNSTZAAL BENNEWITZ. In de nieuwe kunstzaal Bennewitz, Groot Hoefijzerlaan 21 te Wassenaar, wordt van 15 Maart tot en met 6 April een tentoon stelling gehouden v schilderijen en tee- keningen door Georg Claassen, Paul Ci troen, G Cloeck en Sierk Schröder. De tentoonstelling wordt Vrijdagmiddag a.s om 3 uur geopend door L. C. graaf van Limburg Stir urn. Strengere straffen op land verraad. De heer Janssen (R.K.) drong eveneens aan op krachtige gezagshand- having en bepleitte afkondiging van den staat van beleg in alle grensgebieden. Thans krijgt men den indruk, dat bij de spionnage in ons land in tegenstel ling vaak met 19141918 wel de be langen van ons land zijn betrokken. Op landverraad moeten hoogere straffen worden gesteld. In tijden van oorlogs gevaar moet dit mogelijk zijn. Hóeveel menschenlevens kunnen er niet mee ge moeid zijn! De heer Janssen besprak vervolgens de Pachtwet er op aandringend, dat de casus posities van het overgangsrecht nog eens zullen worden bezien. Vervolgens was de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1940 aan de orde. De heer Hiemstra (S.D.A.P.) zeide, dat de opmerking van den minis ter in de momorie van antwoord, dat aan den aanleg van de Zuidelijke pol ders een uitvoerig economisch onder zoek vooraf moet gaan, hem wat veront rust had. Men moet niet te veel naar het economisch rendement kijken. Had men dat b.v. bij de Wieringermeer ge daan dan zou men misschien er niet eens mee begonnen zijn. En voor de voedselvoorziening is deze van het grootste belang. Zoo is het ook met den aanleg van de Zuidelijke poiders. Voor de werkverruiming zijn deze ook van groote beteekenis. Daarom hoopte de Vervolgens was de Justitiebegrooting voor 1940 aan de orde. De heer K o 1 f f (C.H.) verklaarde zich ermede te kunnen vereenigen dat de minister een beperkt program heeft opgesteld. Vervolgens betoogde hij de wenschelijkheid dat inzake het wets ontwerp betreffende de stichtingen eenige spoed zal worden betracht. Ook zijn afbakening van het terrein van de zaakwaarnemers en het stellen van eischen waaraan deze moeten voldoen gewenscht: zij moeten op z’n minst aan de eischen van het duurwaardersexa- men voldoen. Voor herziening van de Pachtwet is de tijd nog niet gekomen; wij kunnen de zaak nog niet in vollen omvang overzien. Vast staat dat er vele klachten zijn, van pachters en verpachters. De heer Kolff schetste den sterk toegencmen omvang der werk zaamheden van de pachtkamers, telkens moeten denken ters. De griffiers van de kleine kantonge rechten zijn bij lange na niet voldoen de bezet om al de paperassen, welke De heer van Rappard (Lib.) drong er op aan, dat op de wegen niet meer dan 2 wielrijders naast elkaar zullen mogen rijden. In verschillende gemeentelijke verordeningen is daar mede reeds rekening gehouden. Het zou te betreuren zijn, als de bouw van een nieuwe brug bij Does burg moest wachten op de kanalisatie van den IJsel. Spoedige invoering van de Wegenverkeerswet is noodig. De heer Sikkes (S.D.A.P.) heugde zich er over, dat de minister de beteekenis van de Ned. Tramweg- Maatschappij voor het vervoer in Friesland erkent, en hoopte, dat hij niet te spoedig tot opheffing van tram lijnen zou overgaan. Er zijn dorpen door de reorganisatie en door de op heffing van stations geïsoleerdmoge de minister aan deze zijn aandacht wijden. De aansluitende wegen in den N.O.- polder moeten bij de voltooiing van dien polder gereed zijn, met fietspaden e.<L, en een goede verbinding vormen met den Afsluitdijk. De heer Janssen de Limpens (R.K.) sprak over de verkeersveilig heid. Hij zeide, dat ’t aantal verkeers ongelukken nog groot blijft en sprak de hoop uit, dat de Wegenverkeerswet spoedig zal worden ingevoerd. Het grootste gevaar leek hem te bestaan bij kruispunten waar onvoldoende uit zicht is. Het begrip voorrangsweg moet consekwenter worden toegepast, ook voor provinciale en gemeentewegen, welke krachtens hun karakter daar voor in aanmerking komen. Sommige bepalingen van het Wegenreglement zijn door de practijk reeds achterhaald, "bijv, het afslaan naar links. Bij de in voering daarvan mogen er geen ver ouderde bepalingen in blijven staan. De keuringseischen voor automobi listen mogen niet te hoog worden ge steld. o.a. wat het gehoor betreftde automobilisten hebben zich inmiddels al leeren aanpassen. Bij den aandrang van den heer van der Bilt om bloed onderzoek verplicht te stellen voor autobestuurders, die onder alcohol-in- vloed verkeeren, sloot de heer Janssen de Limpens zich aan. Hij bepleitte voorts nog snellere beveiliging van de onbewaakte overwegen met automati sche verkeerssignalen. Om 4 uur werd de vergadering ver daagd tot hedenmiddag 1 uur. Spoorwegen. Ook de minister bracht hulde aan de spoorwegen voor het bij de mobi lisatie en in de afgeloopen wintermaan den gepresteerde werk. Naar enkele klachten over werktijden op sommige lijnen en stations zal hij een onderzoek doen instellen. Het spoorwegbedrijf vertegenwoordigt een gemeenschapsbe lang. Dit kan medebrengen, dat enkele onrendabele lijnen blijven bestaan. Het i het ministerie vereischt, te verwerken, is de bedoeling der Regeering, dat de loonen van het spoorwegpersoneel de van het overige Rijkspersoneel volgen. Het vraagstuk der dienst- en rust tijden wordt door een commissie on derzocht. Het vraagstuk der bewaakte en onbe waakte overwegen Is moeilijk. Het automatische waarschuwingssysteem dat bij Steenwijk goed voldaan heeft wordt geleidelijk uitgebreid. Het is evenwel goea m net oog te houden dat ook tal van ongelukken op bewaakte overwegen tengevolge van onvoorzichtigheid der weggebruikers gebeuren. IN EEN SMAL STRAATJE. Wegens het groote succes geeft het Re sidentie Tooneel, directeur Dirk Verbeek, Vrijdag 15 en Zaterdagavond 16 Maart wederom twee voorstellingen van Mol- nèr’s geestige comedie: .,In ëen smal straatje”, in de bewerking en onder regie van Adolphe Engers. die een nauwkeurig onderzoek instellen, willen zij toch nog aan de belangen der verpach- ren, waartoe zelfs een combinatie van een Hollandschen tekst een Oostersche melodie dient gerekend te worden. Dat niet alleen wij, doch tevens velen der aanwezigen iets anders verwacht hadden van deze demonstratie, bleek overtuigend uit het feit, dat de zaal, die bij het begin van den avond stampvol was, ten slotte slechts matig werd bezet. Al met al neeft professor K. N Swamy ons zeei interessante voorstellingen en muzikale uitvoeringen geschonken. De aanwezigen huldigden den kunstenaar met hartelijk applaus, terwijl de medewerken de dames met bloemen blijken van erken telijkheid hebben ontvangen. inging tegen de Nederlandsche Opv»t- tingen van staatsbelang of moraliteit Met het intreden van den oorlogste», stand moest met dezen stelregel gebroken worden Ervaringen van vroeger en ook uit de dagen rondom den eersten Septem ber van dit jaar Heten het als een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid voorkomen, dat de oorlogvoerende- paT. tijen zouden trachten om de neutrale lan den te overstroomen met propaganda- materiaal voor hun zienswijze en met name met films van propagandistische strekking. De samenwerking met het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond was ook in het afgeloopen jaar, ondanxs verschil van inzicht op sommige punten voortreffelijk Het aantal gemeenten, waar een onder zoek is ingesteld naar het bioscoopbezoek door schoolgaande kinderen, is in het af geloopen jaar wederom toegenomen. Het zou aanbeveling verdienen, indien nu ook een stad ais Amsterdam, Rotter dam of de residentie in dit onderzoek kon worden betrokkentot heden moei- ten onderzoekingen van dien aard om technische en financieele redenen nog achterwege blijven. Er is echter eenige kans, dat in de nabije toekomst in die richting kan worden verder gegaan. Tot 1 Januari 1939 werden behandsid 29675 films. In 1939 2280 films, zoodat fa totaal tot 1 Januari 1940 door de centrale commissie 31955 films werden behandeld. In de voortgezette algemeene vergade ring van de centrale commissie voor de filmkeuring heeft de voorzitter, de heer D van Staveren, een inleiding gehouden over het aanhangige wetsontwerp tot wijziging der Bioscoopwet. Vanmiddag is de behandeling van de begroetingen van Waterstaat, van het Verkeersfonds en van de Staats mijnen voor 1940 voortgezet. De minister van Water staat, ir. Albarda, beantwoordde de sprekers. Hij dankte voor den welwil- lenden toon hunner redevoeringen en in het bijzonder den heer v. d. Bilt, wien hij verklaarde, dat het er niet op aankomt welke werken worden uitge voerd, als zij maar voldoende omvang rijk en ook economisch nuttig zijn en strekken tot vermindering van de werkloosheid. Met een beperkt pro gram moet worden volstaan. Er doen zich thans tal van moeilijkheden voor, o.a. tengevolge van de mobilisatie. Er zijn verscheiden^ ingenieurs onder de wapenen, terwijl „Waterstaat” krach ten voor defensiewerken afstaat. Dan is er nog de moeilijkheid van een mo gelijk materialen-tekort. Daarin zal de minister trachten te voorzien. De heer Kolff kwam vervolgens op de spionnagegevallen en wees erop, dat een maximum straf van 10 jaar en 8 maanden in totaal voor een ambte naar, die zich aan spionnage schuld:g maakt, in geen verhouding staat tct den ernst van het feit. De strafmaxima zijn veel te laag. De bevolking maaxt zich ongerust en begrijpt niet, dat alles zoo lang duurt, pok het onderzoek in spionnagezaken, terwijl het bedrijf van die „onvaderlandslievende schobbers” met gevaar voor onze zeelieden maar doorgaat. Is een wijziging van de wet daar voor noodig, dan zullen de Staten- Generaal wederom toonen met spoed te kunnen werken. In de eerste plaats is verhooging van de straf noodig. Aan de zijde der Chr.-Historischen is men zelfs bereid de doodstraf op dergelijke Gezagshandhaving. De heer Kolff besprak vervolgens de gezagshandhaving en de bestrijding van persexcessen. Hij meende, dat de maatregelen van den minister twee slachtig zijn en wees erop, dat, wie de Regeering verdacht wil maken, dit nog straffeloos kan doen. Er zal nu wel een bijzonder bureau komen onder leiding van den procureur-generaal te Amstep- In den Dierentuin Zooals wij reeds in het Maandagavondblad hebben aangekondigd, vertoeft ’n Hindoe- musicus, Krishna Narayana Swamy, -die professor aan de universiteü te Madras is, momenteel in ons land. De' jonge kunste naar, die een studiereis door Europa maakt, zet hiermede tevens het houden van voordrachten over- en demonstraties van Indische muziek en muziekinstrumen ten waarmede hij eenige jaren geleden in het Oosten is begonnen in de Wes- tersche landen voort. Zoodoende trad de jeugdige musicoloog gisteravond onder auspiciën van het Genootschap Nederland- Engeland in den Dierentuin op, tot het geven van eer. dergelijke uitvoering. In verband met den titel van dezen kunste naar hadden wij als vanzelfsprekend aan genomen, dat een wetenschappelijk ka rakter dezen avond zou kenmerken, te meer daar musicologische bijzonderheden omtrent de Voor-Indische muziek het eenige nieuwe zouden kunnen uitmaken, dat een ingewijde het kunstminnend Haagsche publiek nog kan brengen. Ten slotte is men hier door uitmuntende uit voeringen van kunstenaars en gezelschap pen eenigszins vertrouwd geraakt met deze Oostersche, technisch en geestelijk hoog staande kunst Voor een volledig begrij pen en aanvoelen is slechts een duidelijk uiteenzetten en verklaren der verschillen de fundamenteele begrippen en stijlken merken noodig. Wij hadden dan ook ver wacht op den avond, welken professor K. N. Swamy heeft gegeven, iets te zullen hooren over de voordracht, welke op een geïmproviseerde variatiekunst berust, over stamtoonreeksen en toonsoorten, over ornamentiek, de rhythmen en de zang- technische middelen. Wij werden daarin echter diep teleurgesteld, aangezien de kunstenaar niet veel meer toevoegde aan de enkele opmerkingen, die wij reeds van hem hebben vermeld. Daarentegen speelde professor K. N. Swamy. bij een verlichting, welke exoti sche sfeer moest scheppen, een melodie op voortreffelijke wijze op een door hem zelf vervaardigde bamboe-fluit, waarbij hij door eenige medewerkende kunstenares sen werd begeleid op slaginstrumenten, de „Swar-Mandal” en een viool. Vervol gens zong de kunstenaar, zichzelf bege leidend, eenige liederen en voerde den Lotus-dans en den dans van Krishna en Rama uit. Na de pauze volgden, na interessante toelichtingen over de beteekenissen der verschillende handhoudingen, eenige liede- DIVIDEND 4^ pCt. Aan het verslag over het jaar 1939 wordt het volgende ontleend: Voor het bankwezen kan het afgeloo pen jaar niet tot de gunstige worden ge rekend Ondanks de bevredigende resul taten der overige winstbronnen bleef door den aanzienlijken teruggang der baten uit ons effectenbedrijf ons winst cijfer niet onbelangrijk bij dat over 1938 ten achter De effectenbeurs had onder den voort- durenden druk der omstandigheden over het geheel genomen een lusteloos aan zien. Ofschooi wij gespaard bleven voor verliezen bij dt realisatie van een groot deel onzer effectenporteteuille, is de winst van het effectenbedrijf in totaal ruim 1.750.00c lager dan over 1938. De valutamarkt had tot het einde van Augustus een kalm aanzien. De toen los gelaten verhouding pond-dollar door En geland en he’ uitbreken van de oorlog veroorzaakten eenige maanden van groo te levendigheid De winst op vreemde wissels en arbitrage vertoont een ver meerdering van 450 000 in vergelijking met het voorafgaande jaar. Vermeerder ae credietbehoefte van eeni ge beteekenis deed zich nog niet gel den, de aantrekkende rente maakte de korte beleggingen evenwel meer remune- ratief. De rentewinst over het afgeloopen jaar is 250 000 hooger dan over 1938, de winst op provisierekening 60 000 lager. De posten onkosten en salarissen en tantièmes zijr. f 250 000 lager dan over 1938. Evenals in het voorafgaande jaar be hoefde uit de bedrijfswinst niet te wor den afgeschrever op debiteuren, voor zoover nog enkel? voorzieningen waren gewenscht. kouder deze plaats hebben wt in het jaarverslag vrijgekomen reserve- i ringen van overige jaren Onze instelling was geen participant in de syndicaten de grootscheepsche bui- tenlandsche leeningobjecten betreffende, welke leiddej tot de deconfiture van de firma Mendelssohn en Co. Enkele nadee- lige koersverschillen uit hoofde van wis selzaken met genoemde firma ten tijde der débacle brachten wij gedeeltelijk ten laste onzer arbitragewinst, gedeeltelijk ten laste der rente. In den loop van het verslagjaar gaf een verdere a'wikkeling van in onze boe ken voorkomenden geheel atgeschreven posten ons de beschikking oyer een be drag van ƒ950.000 In overleg met onzen raad van commissarissen bestemden wij hiervan een -om van 700.000 tot deel neming in een door ons op 1 Februari 1939 met derver opgerichte beleggings- pool, welke deelneming wij direct op ƒ1 te boek stelden, terwijl wij de overige 250.000 toevoegden aan de bijzondere reserve zonder bepaald omschreven be stemming onder crediteuren in onze boe ken voorkomende De ingetreden oorlogstoestand heeft grooten invloed geoefend op alle markt en zakenverh- udingen in het Vereenigd Koninkrijk. Hoewel van tijdelijken aard was de verhorging van het officieele disconto van de Bank of England tot 4 procent van ongunstigen invloed op de opmaking der balans van de firma B W. Blijdenstein en Co. te Londen op 30 Sep tember j.l. Het geplaatste kapitaal onzer vennoot schap onderging in 1939 geen wijziging. Het reservefonds vermeerdere door toe voeging uit de winst 1938 met ƒ250.000 en komt derhalve op de balans per 31 December 1939 voor met 10.250 000. Aan dit reservefonds zal, wanneer de voorgestelde winstverdeeling zal worden goedgekeurd uit d? winsten over 1939 een bedrag van ƒ250 000 worden toege voegd, waarna het zal bedragen f 10.500 000 Het leendepöt verminderde in den loop van 1939 met 2 307 000, het vermeerder de daarentegen door nieuwe depóts met f 280.300 er bedroeg op 31 December 1939 per saldo li.864 250. we'K tiedrag door de waard? der gedeponeerde effecten werd overtroffen De post ..effecten” beloopt 3 604 52849. De winst op eigen bezi’ ten bedrage van 107.236 42 komt op de winst- en verlies rekening gedeeltelijk onder de winst der effectenafdeeling en gedeeltelijk onder renterekenini voor, nadat in mindering van laatstgenoemde bate is gebracht een bedrag benoodigd om den post ad f2 512 000 2J pCt obligaties ten laste van Nederlandsche provincies en gemeenten op een 31 pCt rentebasis t? brengen. ,j| Onder het balanshonfd deelnemingen zijn samengevat onze deelnemingen in nancieele instellingen tot een totaal van 1 031 502 en eenige van anderen aard W’ een bedrag van f 565 188 16 waarondw ƒ234.072.51 voorschotten WinstverdeelinJ- De winst- en verliesrekening wijst een saldo-winst aan van ƒ2.671.845 19 gesteld word hiervan 127.142 86 aan het statutaire reservefonds toe voegen en 558 988 05 op nieuwe rek?n!., over te brengen Uit laatstgenoemd drag zal te zijner tijd de dividend- tantlèmebelastmg resp de aanslag ‘n winstbelasting worden voldaan. Bij verdeeling volgens de bepaling der statuter kon” ter dispositie vani» deelhcuders 1 800 000 wraruit een vidend kan worden uitgekeerd van pCt. en aan het statutaire reserveto een bedrag van 122 857 14 .i h» Het reservefonds zal dan in totaa dragen 10 500 000 tegen 10.250.0W w 31 December 1938 gevaarlijke misdrijven, waarmede ’s lands veiligheid gemoeid kan zijn toe te laten. Wat de reorganisatie van de politie betreft, bepleitte de heer Kolff één Rijkspolitie. Algemeene vergadering geopend door den heer van Staveren. Vandaag heeft de Centrale Commissie, voor de Filmkeuring in een der zalen van den Dierentuin haar algemeene vergade ring gehouden. De voorzitter der Centrale Commissie, de heer D. van Staveren opende de ver gadering met een rede, waarin hij een bijzonder woord van verwelkoming richtte tot den vertegenwoordiger, van den mi nister van Binnenlandsche Zaken, die ver hinderd was om de vergadering bij te wonen en die zich liet vertegenwoordigen door den heer mr J. M. Kan. Spreker stond geruimen tijd stil bij den arbeid der commissie in het afgeloopen jaar, dat door de internationale verhou dingen zeker het moeilijkste jaar is ge weest sinds het in werking treden der Bioscoopwet. In verband met een strenge handhaving der neutraliteit waren de moeilijkheden op filmgebied talrijk en groot. De vraag of een film de feiten objectief en zonder propagandistische tendenz weergeeft, is niet steeds voetstoots met ja of neen te beantwoorden. Dat de commissie alle beslissingen op internationaal politiek gebied in volkomen eenstemmigheid genomen heeft, pleit niet alleen voor de juistheid der uitspra ken, doch het getuigt ook van den prach- tigen geest, die in de Centrale Commissie heerscht. Met dankbaarheid gewaagde spreker van de voortreffelijke samenwerking met de vertegenwoordigers van het departement van Buitenlandsche Zaken en van den opperbevelhebber van land- en zeemacht De huishoudelijke commissie is er ver heugd over, dat de voorbereidende werk zaamheden voor de wijziging der Bioscoop wet zoo ver gevorderd zijn, dat het ont werp thans door de Tweede Kamer in behandeling is genomen Straks komt dan de noodzakelijke om werking van het bioscoopbesluit, voor de commissie van nog veel meer direct be lang dan de wet. Aan activiteit zullen wij het dan zeker niet laten ontbreken. Vervolgens verklaarde de voorzitter de algemeene vergadering voor geopend. Aan het verslag over de werkzaam heden der centrale commissie voor de keuring van films in het jaar 1939, uitge- bracht door de huishoudelijke commissie ontleenen wij het volgende Oorlogstoestand en neutraliteit hebben op het werk der commissie na 1 Septem ber 1939 wel zeer sterk hun stempel ge drukt. Vóór het uitbreken van den oorlog was er voor de centrale commissie geen en kele reden om een film te weren, welke belang koij zijn land bevriende haar instellingen, al- Lj propaganda niet Lezing door gravin de Coral Rémusat Als men weet, hoeveel Nederland reeds gedaan heeft voor de restauraties van oude Hindoe- en Boeddhistische archi tectuur in onze eigen overzeesche gewes ten, we noemen hier namen als van Erp op Java (de Boroboedoer) en Moyen op Bali dan valt te begrijpen, dat juist in de residentie, waar zoovele vrienden van het Oosten wonen, de belangstelling voor de lezing over Angkor et les monu ments du Cambodge” door Gravin de Coral Rémusat, gehouden voor de Al liance Frangaise in de Diligentia-zaal een zeer groote belangstelling bestond De spreekster heeft er zich van kunnen over tuigen. dat zij hier geestverwanten en ge lijkgestemde zielen aantreft: ook hier draagt men de waardige restauraties en instandhouding der superbe schoonheid van Oostersche bouwkunst een warm hart toe. Jhr. van den Berch van Heemstede, die gravin de Coral Rémusat inleidde, kon haar verzekeren, dat zij een aan dachtig gehoor zou vinden. Interessant was de invloed van Java en van Javanen (een der groote koningen van Khmenen was van Java afkomstig) op de kunst, welke spreekster behandelde. In de eerste plaats gaf zij een overzicht van de door de école frangaise d’extrême orient in Indochina aan den dag gelegde werkzaamheid, wat betreft het behoud der monumenten, zooals het blootleggen van de tempels, opgravingen, welke beeldhouwwerk, dat vaak van een bui tengewone schoonheid is, aan het daglicht brengen, de reconstructie van in puin gevallen bouwwerken volgens methodes, welke geïnspireerd zijn op die, welke de archeologische dienst van Nederlandsch- Indië op Java toepast Door middel van talrijke lichtbeelden deed madame de Co ral den wederopbouw van eenige van deze ruïnes zien. Deze geven echter slechts een flauw beeld van de taak, wel ke men ondernomen heeft want er zijn zoo honderden overblijfselen, welke men moet blootleggen en onderhouden, terwijl men een eeuwigdurenden strijd moet voe ren tegen de voortwoekering van den tropischen plantengroei. Vervolgens behandelde spr. het werk, dat te Parijs gedaan wordt in het Mu- sée Guimet, waar M Philippe Stern en zij zelve systematisch de versierkunst van Khmenen bestudeeren aan de hand van de hun toegezonden foto’s. Iedere versie ring verandert steeds en een zeer groot aantal beelden heeft deze buitengewoon levendige evolutie, waarin vaak Javaan- sche Invloeden optreden, geïllustreerd. In het tweede deel der lezing kon men bewonderen, hoe in Cambodja, onder voorlichting der Fransche deskundigen, de oude kunst, zoowel architectuur, plas tiek als choreografie, herleeft en tot een nieuwen, subliemen bloei komt. Een enthousiast applaus dankte de sympathieke spreekster voor haar hoogst dam, dat hoofdzakelijk werk zal doen. Dat is allemaal mooi, maar dat verhindert niet, men tusschen de mazen van het Staatsmijnen, kan doorsluipen. Tenslotte kwam de minister tot de Staatsmijnen Hij sloot zich gaarne aan bij den aan de directie gebrachten lof voor haar beleid: inderdaad worden onze mijnen voortreffelijk bestuurd. Het zou voor het Staatsbudget niet goed zijn als gerekend wera op wis selvallige uitkeeringen van de mijnen; dit is gebaat bij stabiliteit. Een ruime afschrijvingspolitiek is noodzakelijk, omdat het mijnbedrijf tijdelijk is, im mers de mijnen raken op den duur uit geput. Naar den toestand van het pen sioenfonds en de mogelijkheid dit te versterken, zal de minister gaarne een onderzoek instellen. Naar de gevolgen van de mechani satie, i.c. deklachten over afmatting van de arbeiders wordt een onder zoek ingesteld Arbeiders, die nadeelige gevolgen vreezen, wanneer zij verkla ringen afleggen voor de commissie, zullen op de bescherming van den mi nister kunnen rekenen De heer de Jong (R.K.) repli ceerde. Hij wees er op, dat vele mijn gebouwen tot op enkele guldens zijn af geschreven en dat de uitkomsten over 1940 goede verwachtingen wekken. De minister moet van zijn bevoegdheid om een grooter aandeel in de winst voor den Staat te verkrijgen, gebruik maken. De begroetingen van Waterstaat, van het Verkeersfonds en de Staatsmijnen werden z.h.s. goedgekeurd, met aan- teekening dat de N.S.B. tegen was. „Alshetjetijd i s!” door Paul Osborn. Dit Amerikaansche spel dat Saalborn en de zijnen gisteravond in den Koninkl Schouwburg brachten, is een soort cocktail van realiteit en fantasie, gezelligheid en diepzinnigheid, verstand en gemoed humor en tragiek maar geen al te sterk mengsel een prettig drankje, dat iedereen verdra gen en waardeeren kan Zoo men er een strekking in mag zien, is het deze: dat de dood een ieder haalt, wiens tijd is ge komen, ook al mocht hij zelf meenen. dat zijn taak op aarde nog niet is volbracht, er. dat dit gehaald worden voor den tocht naar het eeuwige onbekende niets ver schrikkelijks heeft De dood verschijnt hier dan ook niet in angstaanjagende of grie zelige gedaante, maar als een zachtmoe dige mijnheer met colbertpakje en gleuf- hoed De eerste, die wordt gehaald, is de oude oma, die eerst nog even den wollen want mag afbreien, dien zij heeft opgezet voor haar eenigen zoon, maar dien zij nu vol tooit voor haar ouden man, want de zoon is tezamen met zijn vrouw omgekomen bij een auto-ongeluk Als oma is wegge haald blijft de oude opa die zoo heer lijk met haar kon kibbelen bedroefd over. Maar hij heeft een taak: het achter gebleven kleinzoontje groot te brengen Hij heeft het kind zeer lief en dit draagt ook den grappigen grootvader een groote genegenheid toe. Mr. Brink de dood komt zich aanmelden om opa. wiens dagen zijn geteld, mee te nemen. Doch door een list, weet opa mr. Brink in den ouden appelboom te krijgen, dien niemand kan verlaten tegen opa’s wil sedert opa het eens zóó heeft gewenscht, welke wensch in vervulling is gegaan. Een boosaardige tante wil zich meester maken van het kind, dat een aanzienlijk kapitaal heeft geërfd, en zij zet daartoe een heele machinatie op touw, met behulp van medici en advocaat, teneinde den ouden man, die geen afstand wil doen van zijn oogappel, j- een krankzinnigengesticht te krijgen De listige oude verzet zich; het kind wil van den geliefden grootvader niet worden gescheiden en tenslotte neemt de dood beiden, grootvader en kleinkind mede naar het onbekende, waar oma hen wacht. De elf tafereelen brengen niet geheel wat de eerste van de reeks schijnen te be loven, de vaart gaat er uit. Maar het blijft toch een zeer wel genietbare vertooning dank zij vooral het grappig-typeerende, sappige en humoristische spel van Louis Saalborn als de guitige opa, een creatie, die een dankbare en welverdiende ont vangst vond bij het publiek, dat zich ech ter na de eerste tafereelen geestdriftiger betoonde dan na de latere Een tweede belangrijk element voor suc ces is het uitstekende, echt-kinderlijke frissche spel van Carla de Raet, als de kleinzoon. Heel goed was ook de lieve, kibbelende oma van Julia Cuypers. Ver melding verdient ook de scherp getypeerde boosaardige tante van Jettie van Dijk-Rie- ker. De overige rollen waren voldoende be zet, door Hans Tiemeyer, Nel Snel. C. Dommelshuizen en anderen. Louis Saalborn kreeg, onder waardee- rend applaus, doemen. Ongetwijfeld heeft de vereen. „Kunst aan Allen”, onder wel ker auspiciën deze voorstelling werd ge geven, aan velen een genoegelijken avond bezorgd. Als de bepalingen tot bescherming van de openbare orde tijdig waren ge wijzigd, zou de staat van beleg niet binnenkort uitgebreid behoeven te worden. Wegverkeer. Men moet het niet als een steeds du rende toestand beschouwen, dat de spoorwegen een tekort opleveren. Als zij een overschot gaan opleveren, komt dit ook ten goede aan de andere verkeers middelen. Men vergete ook niet, dat de wegverbetering, bruggenbouw enz. mede verantwoordelijk zijn voor de tekorten op de spoorwegen. Het is dan ook niet onbillijk, dat het wegverkeer daarin mede bijdraagt. Het denkbeeld van één belasting op de motorrijtuigen, één benzinebelasting, is onderzocht; men heeft het laten val len omdat zoo’n bélasting andere onbil lijkheden schept, die men juist wil ver mijden Het uitblijven van de Wegenverkeers wet heeft nadeelen, maar ook voordee- len, namelijk wat de voorbereiding be treft. Men kan zijn voordeel doen met de openlijke critiek en tijdig nog verbe teringen aanbrengen, want men heeft te maken met een ingrijpende wijziging. De keuring der voertuigen en bestuur ders eischt voorbereiding. Inderdaad is het aantal ongelukken op den weg groothet is een zwakke troost, dat dit ook in het buitenland zoo is. Aan alle opmerkingen ten aan zien van de bevordering van de ver keersveiligheid zal de minister zijn aandacht schenken, alvorens de Wegen verkeerswet in werking wordt ge bracht. Hierin komen ook strengere straffen voor veroorzakers van on gevallen onder invloed van alcohol. De vraag omtrent het bloedonderzoek zal aan den minister van Justitie wor den overgelegd. Een algemeen verbod van het meer met twee wielrijders naast elkaar rijden is niet wenschelijk. In drukke steden kan men bij een ver bod verkeersstagnaties op de spits uren krijgen. Wel had de minister den indruk dat de wielrijders zich in den laatsten tijd niet zoo goed meer houden aan de regels van den weg. (De heer Ni va rd (R.K.): Dat is alleen in den Haag De minister zeide voorts, dat de coördinatie van het verkeer moet zijn voorbereid als de oorlog voorbij is. Men moet tijdig met een wettelijké regeling gereed wezen. Voor de waar borging van het algemeen belang is de medewerking van de overheid onmis baar.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14