HAAGSCHE COURANT GENERAAL jhr. J. Th. ALTING VON GEUSAU OVERLEDEN Woensdag 13 Maart 1940. BINNENLAND STADSNIEUWS No. 17517. Tijdens oefening der Artillerie t VIJFDE BLAD. het De bijwoonde, naar Nederlandsche Roode Kruis wil aanbod handhaven Gift van een Amerikaansche firma. Nederlandsche ONGELUK IN EEN WERKPLAATS Gaan in ballast naar Italië terug. De uitzending ambulance Italiaansche kolenschepen lossen hun lading te Rotterdam van een Finland Inlijving dienstplichtigen lichting 1940 De Regeeringspersdienst meldt: HET ONTWERP VOOR DE VLOOTVERSTERKING TENTOONSTELLING HUMANS’ FOTO- EN KINOGROOTHANDEL over en Drie jeugdige daders gearresteerd Zondagavond j.l. te .omstreeks 8 uur hebben drie 17-jarige knapen getracht in te breken in een aan de Tasmanstraat gevestigden tabaksgroothandel.Een hun ner ging op den uitkijk staan, terwijl de beide anderen via een brandgang het perceel aan de achterzijde naderden. Zij drukten een ruit in, doch het gerinkel werd gehoord door een omwonende, die het raam opschoof. De jongens schrok ken en wilden via de brandgang vluch ten, doch door een rukwind viel de deur in het slot. Ook de derde had lont ge- rokeri en was weggeloopen. Toen het tweetal zich den weg zag versperd,, is het ontkomen via eenige afdakjes en deor overklimming van eenige heiningen tot de knapen terecht kwamen in de van Brakelstraat. De omwonende, die de jongens had zien vluchten, deed mededeeling aan de politie. Hij kon een vrij goed signale ment geven. Aan de hand hiervan kon den volgen den morgen de 17-jarige loopknecht K H J. D. in zijn woning worden aange houden. Hij is dezelfde, die half Januari met een ouderen vriend inbrak in een filiaal van de firma Krul aan de Badhuisstraat Bij die gelegenheid werd 160 buit ge maakt, welk bedrag zij deelden. D. be kende, dat hij samen met den 17-jarigen P v. P., die zooals later bleek, zich heeft verwond bij het indrukken van de ruit, had getracht in het perceel in de Tas manstraat binnen te dringen, terwijl de 17-jarige los-werkman J. v. N. op den uitkijk bleef staan. Laatstgenoemde is voorloopig op vrije voeten gesteld. D. en v. P. zullen mor gen voor den officier van justitie wor den geleid. Neder- reeds Oud-minister Slotemaker de Bruine over het spellingsvraagstuk De hierna vermelde ploegen dienst plichtigen van de lichting 1940 wor den, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, óp de daarbij aan gegeven datums ingelijfd. Onder de op te roepen dienstplichtigen zijn niet begrepen zij, die zijn be stemd voor officiersopleiding. MISLUKTE INBRAAK AAN DE TASMANSTRAAT De kamerbewaarder van den hoofdcommissaris van politie trof he denmorgen te half acht op den Harsten- hoekweg, toen hij op weg was naar zijn bureau, een 14-jarig meisje aan. Het kind bleek gistermiddag uit de ouder lijke woning te Voorburg te zijn wegge loopen. In den afgeloopen nacht hadden de ouders aan de Voorburgsche politie de opsporing verzocht. Het kind is aan de ouders terug gegeven. De vier Italiaansche kolenschepen, die nog te Rotterdam liggen, zullen hun la ding weer lossen en in ballast naar Italië vertrekken. Het zijn de „Nita” „Amsterdam”, „Gianfranco” en „Tin Amimo”. De „Gianfranco* is reeds begonnen met het lossen van de lading, terwijl de andere schepen morgen gelost zullen worden. Het Italiaansche s.s. „Fedora” dat met een lading Duitsche steenkolen in Antwerpen ligt, zal zoo spoedig moge lijk naar Rotterdam komen, om de lading te lossen. fotografische archieven van „Koloniaal Instituut” Overbrenging der mededeelingen per beeldtelegram naar Indië Hijmans’ foto- en kinogroothandel N.V. houdt in haar toonzalen Muzen straat 37 een tentoonstelling van de nieuwe Reflex-Korelle Chrom III, de nieuwste Filmosto kleinbeeldprojecto- ren, donkere kamerinstallaties, smal- filmapparaten en andere artikelen. Onvoorzichtigheid werd arbeider noodlottig Hedenmorgen was de 45-jarige bank werker L. v. I., woonachtig aan de Har- stenhoekweg, die werkzaam is in een aan de Goudriaankade 12 gevestigd technisch bureau, bezig op een draai bank een koperen afsluiter te draaien Het sluitstuk van de bank had hij niet voldoende aan het vliegwiel vast ge maakt. Herhaaldelijk was hij door den bedrijfsleider gewaarschuwd, dat dit ge vaar kon opleveren, maar van I. had deze waarschuwingen in den wind ge slagen. Dit zou hem eindelijk noodlottig worden. Op zeker oogenblik vloog de 12 k.g. zware afsluiter van de bank en trof van I. aan het voorhoofd. Met een sche- delbasisfractuur werd hij door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal getransporteerd. Commissie geïnstalleerd. Van de oprichting van het Koloniaal Instituut af is veel aandacht besteed aan den eisch om te kunnen beschik ker. over een uitgebreid archief van Oost- en West-Indische fotografieën, lichtbeelden, films. Het bestuur heeft het noodzakelijk geoordeeld om aan dit deel van zijn werkzaamheden veel meer aandacht te doen geven dan tot dusver, ook om financieele redenen, mogelijk is geble ken. Het heeft daartoe de instelling bevorderd van een commissie van ad vies, welke het vraagstuk van de in richting en stelselmatige aanvulling van de fotografische archieven van het Koloniaal Instituut en de modernisee- ring van zijn technische outillage op fotografisch terrein in ganschen om vang in studie zal nemen en overigens een leidende functie vervullen in het beheer van de betrokken afdeeling. Deze commissie, in een vergadering van het dagelijksch bestuur van het Koloniaal Instituut van 11 dezer bij monde van den wnd. voorzitter van het Koloniaal Instituut, den heer W. C. Bonebakker, geïnstalleerd, bestaat uit de heeren J. Sibinga Mulder, oud- directeur van landbouw, nijverheid en handel in Ned.-Indië, professor dr. F. Zernike, hoogleeraar te Groningen, en J. C. Mol, directeur der N.V. „Multi- film” te Haarlem. Zij heeft haar werk zaamheden dadelijk aangevat. Voorloo pig treedt mr. C. Steinmetz, oud-N.I. hoofdambtenaar, als haar secretaris en hoofd der afdeeling op. 1 November a.s. zullen die functies worden vervuld door den heer P. J. van Baarda, thans directeur van de officieele vereeniging voor toeristenverkeer te Batavia. Tweeduizend dollar voor het Nederlandsche Roode Kruis Organisatie van naastenliefde en barmhartigheid Vrijdag 12 April a.s. zal het een hal ve eeuw geleden zijn, dat het Leger des Heils (stichting William Booth) in de residentie werd opgericht, slechts drie jaren nadat het Leger des Heils in Nederland zich vestigde. Als één van de meer dan 1600 Leger Korpsen, die hun zëgenrijk werk over bijna honderd landen verricht, vormt dit Haagsche Korps een schakel in de groote keten van naastenliefde en barmhartigheid, welke de wereld in haar onverbreke lijke kluisters gevangen houdt. De weg die het Leger des Heils in het alge meen en het Haagsche Korps in het bijzonder heeft doorloopen, is moeilijk geweest. Spot en miskenning door on wetendheid, hebben de pioniers moeten ervaren. Het Korps den Haag, destijds op het Spui zetelende, heeft tal van luidruchtige toeschouwers in zijn sa menkomsten gekend, die vaak door den sterken arm van de dienaren van Her mandad daaruit verwijderd moesten worden. Hoe langer hoe meer werd echter bij het publiek het besef wak ker, dat deze volgelingen van William Booth niet menschen waren die uit eerzucht of persoonlijk belang, zich bij deze organisatie aansloten, doch slechts het belang der verstootenen en verla- tenen, van de schipbreukelingen op de onmetelijke wereldzee voor oogen had den. Een Leger des Heilskorps is het meest i*n het oog vallend en wellicht ook het minst begrepen onderdeel van den Leger der Heils-arbeid. Geschiedt de meeste arbeid in het verborgene, het korpswerk met zijn wapperende ba nieren en slaande trom, met zijn op tochten en openluchtmeetings, met zijn strijdkreetverkoopers en Kerstactie, heeft niet in een stil hoekje plaats. Wie onzer heeft tot heden nimmer gehoord van de asyls waar de menschelijke wrakken, oude, afgeleefde zwervers, of bekende straattypen, wanhopigen die niet meer weten waarheen hun schre den te richten, mannen en vrouwen een warmkloppend hart wisten te vinden, naast een beschuttend dak en voedsel? In den loop der jaren heeft het Leger des Heils de juistheid van zijn bena ming aangetoond, want het aantal der- genen, die heil vinden en vonden bij de ze instelling is in deze 50 jaren zeer gegroeid. Zonder onderscheid des per- soons heeft het Leger des Heils de arm- sten uit armen met raad en daad bijge staan. In allen ootmoed verricht het Leger des Heils zijn zedelijken, geeste lijken en maatschappelijken arbeid on der een steeds grooter kring van ver lorenen en verlatenen. Men moet be wondering koesteren voor het door geen moeilijkheden af te schrikken, steeds opnieuw door de geloofskracht van zijn met geestdrift bezielde man nen en vrouwen opgestuwd Leger des Heils, dat de menschheid wil bijstaan en bemoedigen volgens zijn verheven beginsels. KENNISGEVINGEN Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie. Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde ling tusschen 12 30 en 2.30 uur: een verchroomd damespolshorloge met dito bandje, een wit metalen armbandje, een culot van auto, een R.K. kerkboekje, een Lipssleutel No. 4315, een damesrijwiel merk G.S H., een nummerplaat G-72328, een lampring met glas, een bruin lederen portefeuille met foto’s, een bril met hoor nen montuur, een „Batavier” damesrijwiel, een ongemerkt heerenrijwiel, frame no. 40019, een bruin led. schooltasch ten name van Alwin Tuiner inh. schrift en boek, een donkerblauwe heerenhoed met initia len C.N.. een rijwielbelastingmerk ten name van J. v. d. Meer een Lipssleutel No. 219 waarop Stolp, Prinsestraat 107, een springtouw met houten klossen, een nummerbord, gemerkt HZ-65025, diverse sleutels, handschoenen rijwielbelasting- merken en ceintuurs. Bij de navolgende ingezetenen: een doublé hanger van collier, Haring, Corn. v. d. Lijnstraat 238; een baddoek en een sok, v Tilburg, Paets v. Troostwijk- straat 271; een dun gouden schakelarm- bandje de Graaf, Sumatrastraat 267, een twee-kïeuren-potlood, Maretakstraat 52; een paar led. heerenhandschoen, v. Ber gen Henegouwen, Nijkerklaan 8; een geld stuk, v. Ark, Laakweg 228; een lichtbruin hondje (teef) met rood halsbandje, Mou- nier. Soestdijkschekade 725; een pakje, inh knot rose wol en babykleeding Alers, Rembrandtstraat 235; 4 katten, Kliniek, Wesselsstraa; 34; een rijwielbelastingmerk, Snijders, Wolmaransstraat 64 (bevr. 67 uur), een roode hond, reu, Gijsterhard, soldaat school Julianastraat 42 (Loosd een bruin le\ schoolétui inh. schrijfbe hoeften. Oosterlee, Pr. Hendrikstraat 33 (Loosd); een zilv halskettinkje, Ooster wijk, P de Hooch plein 60 (Loosd een schoorsteenvegerskiel, Heydel, Eemstraat 52; een langwerpige sierspeld, Wezenaar, Poeldijkschestraat 4; een brillenkoker inh. bril met hoornen montuur, Verbeek, All. Piersonlaan 63; 3 katten, Rossmölder, Ca- landplein 19; een pak papier. Boelhouwer, Goudriaankade 33; een doublé armband. Schouten, Meidoornstraat 124; een roode kinderstep Smits, Roggeveenstraat 152. een kosteloos rijwielbelastingmerk, Borsje, Walnootstraat 223; een Lipssleutel No 177, G.EB. Stroomafd., de Const. Rebecque- plein: een zwarte vulpen, Overbroek, Val- kenboschkade 453 (bevr. voor 12 uur); een blauwe damesvulpen en blauw vulpotlood in étui v. d Waart, Danckertstraat 45; een Cypersche kat, Bronswijk, W. de Withstraat 4; een groen gevlamde vulpen „Pionier", Oostdam, v. Tuyllstraat 21,ben.; een kosteloos rijwielbelastingmerk ir.’ étui, Ernst da Costastraat 67; een bankbiljet, Lenstra, Merkusstraat 46; een bril met verm. gouden montuur in étui. Plomp, Pluvierhof 355: een bril met hoornen mon tuur, v d Zwan, Kenaustraat 32; een huis sleutel, Pronk, Stuurmanstraat 50; een zwart gelakt heerenrijwiel merk „Het Wa pen van Scheveningen’de Mos, Ten Hovestraat 6; een zwarte damestasch inh. ledige portemonnaie en zakdoeken, Post kantoor W de Zwijgerlaan 26; 2 honden en een poesje Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevanger honden: Voor inlichtingen, Asyl Nieuwe Haven 73 Dienstplichtigen van de hierna ver melde ploegen, die vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlij ke onmisbaarheid dan wel uitstel van eerste oefening verlangen, kunnen daartoe aanvraag doen. Voor zoover de inlijving in Mei a.s. geschiedt, moet de aanvraag met den meesten spoed worden ingezonden. Geldt het vrijstel ling, dan moet de aanvraag door of vanwege den dienstplichtige worden gedaan bij den burgemeester. Geldt het uitstel van eerste oefening, dan moet de dienstplichtige een schriftelijk verzoek richten aan den minister van Defensie, bij voorkeur door tusschen- komst van den burgemeester. Is de reden van het verzoek gelegen in stu- diebelangen, dan moet een verklaring worden bijgevoegd, afgegeven door het hoofd van de onderwijsinrichting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst beperkte schaal zal worden verleend Opkomst op 6 Mei 1940: 2e regi ment genietroepen, 2e ploeg; en korps pontonniers en torpedisten (torpedis- ten), 2e ploeg. Opkomst op 6 Augustus 1940: 3e re giment genietroepen. 2e ploeg; cava lerie, bestemd voor opleiding tot paar den verzorger (niet bij het remonte- depót) en tot paardenoppasser. 3e ploeg; 2e regiment huzaren (geen paar- denoppassers en -verzorgers). Opkomst op 19 Augustus 1940; cava lerie. bestemd voor opleiding tot paar- denverzorger bij het remontedepót, 3e ploeg. Opkomst op 27 Augustus 1940: zee macht, 2de ploeg. Opkomst op 1 October 1940: lucht- vaartregimenten, 3e ploeg; ie regiment genietroepen, 2e ploeg; korps ponton niers en torpedisten (pontonniers), 2e ploeg. Opkomst 4 November 1940: cavale rie, bestemd voor opleiding tot paar- denverzorger (niet bij het remonte depót) en tot paardenoppasser, 4e ploeg; 3e regiment huzaren (geen paar- denoppassers en -verzorgers). Opkomst op 2 December 1940: oplei ding tot onderofficier-administrateur. 2e ploeg. Opkomst op 16 December 1940: regi menten veldartillerie, beredenen (inbe grepen de treinsoldaten) en onbere- denen. aanvallen, zwart personeel en onge kleurde kisten magazijn. Wat voor een eerste hulpverleening noodig is zit in de wit beschilderde kisten, in de zwart gemarkeerde kisten zit alles wat het personeel van de ambulance noodig heeft en de ongekleurde kisten vormen als het ware een voorraad, waaruit alle andere kisten kunnen worden aange vuld. De overige kleuren behoeve.» geen nadere toelichting. Behalve dat zusters, de magazijn meester en zijn helpers hier bezig zijn, houden dr. Tellegen en de administra teur van de ambulance, de heer de Ruyter, die ook als tolk diensten zal bewijzen, toezicht op het inpakken. En natuurlijk komen ook voortdurend leden van de ambulance-commissie kijken, evenals de adjunct-secretaris der commissie, jhr. Verspyck. die ook eiken dag tal van bedankjes moet schrijven voor de vele gaven, waarmede de ambulance verrijkt wordt. Het geslacht moet gehandhaafd worden In de heden te Utrecht gehouden al- gemeene vergadering van den bond van Chr. Mulo-scholen heeft de oud-minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine een referaat gehouden over „het belang van het spellingsvraagstuk”. Na een historisch overzicht van deze materie te hebben gegeven, behandelde spr, de vraag, of ten aanzien van de spelling de school dan wel het leven moet voorgaan Naar sprekers overtui ging moet de school volgen. Het is een openbaring van ernstig anarchistisch gevoel bij paedagogen. dat onderwij zers na de Regeeringsbeslissing van 1909 kalm doorgingen. Daardoor is niet slechts de eenheid in het onderwijs vervangen door verwarring, maar zijn bovendien orde en discipline vervangen door persoonlijk en* ontbindend optre den. Spr. gaf voorts als zijn oordeel te streven en ten vroeg tot ’s avonds wordt zonder onderbreking. Ook vandaag toen wij in het gebouw van het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis waren, ging men gewoon zijn gang. De ambulance-com- missie heeft immers besloten, dat wan neer het vredesverdrag door ratificatie bekrachtigd wordt, aan de Finsche regeering aan te bieden toch een ambu lance uit te zenden en verwacht wordt, dat de regeering dit aanbod zal aan vaarden. Het spreekt vanzelf, dat de ambulance ook als er vrede gesloten is nog vele diensten kan bewijzen. In den tuin van het deftige huis aan de Prinsessegracht alhier, staan de bij gebouwen, waarin alle kisten en het materiaal dat ingepakt moet worden, bijeen zijn gebracht. Er zijn 204 kisten, maar dit aantal zal wel tot 240 stijgen. Op groote tafels liggen de blinkende instrumenten, waarmede de vakkundige handen van drie zusters wel raad we ten. Een leek kan slechts gissen waar voor al deze scharen wat dies meer zij dienen. In een ander vertrek worden verbandmiddelen ingepakt. Elders zijn vijfhonderd balen opgestapeld, waarin de dekens zijn verpakt, het geschenk van een Tilburgschen fabrikant. Ook zagen wij twee groote sterilisatoren, om verband te steriliseeren en twee andere om instrumenten steriel te maken. Op elke kist wordt een kleur geschilderd als aanduiding voor den inhoud. Wit beteekent opname, geel verband, rood Verpleging, blauw operaties, groen gas- Een bewoonster van de Gr Hertoginnelaan deed bij de politie aan gifte, dat in een bioscooptheater hier ter stede haar bontcape ter waarde van 1 100 is gestolen. Wachtmeester en drie soldaten bij vergissing over de Duitsche grens Hedenmorgen is door de ambulance- commissie van het Nederlandsche Roo de Kruis in gezamenlijk overleg met het bestuur der Finsch-Nederlandsche Vereeniging besloten, dat het Neder landsche Roode Kruis, indien het vredesverdrag geratificeerd wordt, zich telegrafisch tot de Finsche autoriteiten zal wenden, teneinde haar aanbod tot uitzending der ambulance te hand haven. Het inpakken van de kisten en balen van de ambulance. Al een paar dagen is men druk bezig met het inpakken van de kisten en ba len, welke voor de ambulance naar Finland bestemd zijn. Van *s morgens er gepakt, Een bewoner van de Laan Copes heeft bij de politie aangifte ge daan, dat uit een restaurant in de bin nenstad zijn overjas is gestolen. Zullen weldra weer naar Nederland terugkeeren. D.N.B meldt uit Berlijn; Een Nederlandsche wachtmeester en drie manschappen zijn bij Kleef bij vergissing over de grens gekomen. Na vervulling van de gebruikelijke forma liteiten, zullen de Nederlanders naar hun land kupnen terugkeeren. Het valt aan te nemen, dat zij vanmiddag weer over de grens zullen teruggaan. GOUDEN JUBILEUM HAAGSCH KORPS LEGER DES HEILS Het Nederlandsche Roode Kruis heeft dezer dagen een fraaie gift van 2000 dollar uit Amerika ontvangen. Dit be drag werd geschonken door de Inter national Business Machines Corpora tion („Hollerith Systeem”) te New York en werd door den hoofd vertegen woordiger voor Nederland, den heer M. C. Boas, aan het Roode Kruis ter hand gesteld, uit naam van de Holland Branch van deze firma. Het ligt voor de hand, dat dit bewijs van belangstel ling uit Amerika voor het menschlie- vend werk van het Roode Kruis hoogelijk wordt gewaar deerd. land in korten tijd geen sprake meer zal kunnen zijn. De aanvaller, die zulks zou willen ondernemen, zal er hardnek kig en langdurig om moeten vechten. Nederlanders! Zoö is thans de toestand en niet anders! Blijft vertrouwen op het wijze beleid van onze Regeering, want Eendracht maakt Macht! Blijft ook vertrouwen op uw weermacht, die er een eër in zal stellen, als het' moet, voor uwe en onze belangen te vechten. Als gij maar moedig en vastberaden blijft, blijven uw kinderen, echtgenoo- ten, broeders en vrienden, die in de weermacht dienen, dat ook, want zij willen uw vertrouwen niet te schande maken. Indien wij in deze bange dagen onze zenuwen maar in bedwang houden, ons niet aan panieken overgeven en over tuigd zijn van eigen kracht en boven dien de leuze huldigen: „Één Koningin, één volk, één weermacht”, dan zal, ook in deze duistere tijden, de Oranje-zon uiteindelijk weer in volle pracht door de wolken dringen en ons mooie land ongerept uit den chaos te voorschijn komen, want ..Nederland is paraat!” Aneta verneemt omtrent de mogelijk heid van overbrenging der mededeelin gen inzake de versterking van de In dische maritieme defensie per beeld telegram van Nederland naar lar.dsch-Indië, dat inderdaad overleg is gepleegd tusschen ir. Hillen, hoofd van den P.T.T.-dienst in Ned.- Indië, en ir. Damme, dir.-generaal van den P.T.T.-dienst in Nederland. Hierbij werd overeenstemming verkregen. In het algemeen wordt corresponden tie niet door dit middel overgebracht, doch voor dit speciale doel zal, zoo mogelijk, van beeldtelegrammen wor den gebruik gemaak. De correspondentie wordt dan gehou den tusschen het departement van Defensie alhier en het departement der Marine te Batavia. De technische mogelijkheid daartoe is volkomen aanwezig. Wat betreft den datum van overbren ging diene, dat ten eerste deze nog niet kan worden vastgesteld, en, ten tweede, dat deze waarschijnlijk ook niet van tevoren zal worden bekend ge maakt, doch wel is zeker, dat deze nog valt binnen de loopende maand. Tijdens oefeningen van Artillerie in de omgeving van Vogelenzang, is de commandant van het Eerste Legercorps, generaal-majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau, die deze oefeningen bijwoonde, plotseling overleden. Generaal Alting von Geusau werd op 28 Juli 1881 te Nieuwer Amstel ge boren. Hij bezocht de H.B.S. te Maas tricht en te dezer stede en kwam op 16 September 1897 op de Cadettenschool te Alkmaar om’ op 29 September 1899 zijn intrede te doen op de. Kon. Mili taire Academie. Op 22 Juli 1902 be vorderd tot 2e luitenant volgde op 20 Juli 1906 zijn benoeming tot le luite nant bij het le regiment Vestingartil lerie. Op 1 November 1910 werd hij bij de Hoogere Krijgsschool gedetacheerd en op 1 November 1913 bij de Kon Militaire Academie. Op 17 November 1916 werd hij kapitein bij de bereden Artillerie. Op 24 Juli 1918 ingedeeld bij het le regiment Vestingartillerie werd hij op 1 Augustus van dat jaar van zijn detacheering bij de K.M.A. ontslagen. Op 16 October 1919 werd hij overge plaatst bij den Generalen Staf en op 4 Juli 1927 bevorderd tot majoor On 1 November van dat jaar werd hij teruggeplaatst bij het wapen der Ar tillerie en ingedeeld bij het le regi ment Veldartillerie, bestemd als hoofd instructeur bij dat korps onder ont heffing als leeraar aan de Hoogere Krijgsschool. Op 2 October 1930 bevorderd tot lui- tenant-kolonel werd hij commandant van het le regiment onbereden Artille rie Op 1 November 1931 werd hij over geplaatst naar den Generalen Staf en precies een jaar later benoemd tot di recteur van de Hoogere Krijgsschool. Op 1 Mei 1934 werd hij kolonel en 1 Novem ber 1936 benoemd tot generaal-majoor commandant van de le divisie en gou verneur van de residentie. Op 1 Juli 1939 werd hij aangesteld al* commandant van het le legercorps De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden, commandeur met ster van de Oosten rijksche orde van verdienste, comman deur van het Legioen van Eer, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, grootkruis in de orde van Leopold II van België en drager van het officiers dienstkruis. Generaal majoor Alting von Geusau, die een zeer bekende militaire persoon lijkheid was, is bestuurslid geweest van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap en was redacteur van het orgaan dezer vereeniging en van haar wetenschappelijk jaarbericht. Van zijn hand verschenen tal van tactisch-applicatorische studiën. Onder den titel „Nederland paraat heeft generaal Alting von Geusau, een boekje geschreven, dat kortgeleden bij Scheltens en Giltay te Amsterdam is verschenen. Hij geeft daarin een schets van onze strategisch-aardrijkskundige positie, van de beteekenis onzer weermacht en van haar samenstelling. In het bijzon der wijst hij op den grooten vooruit gang, die in korten tijd is bereikt. Hij schrijft daarin o.a. „Het verschil in beteekenis tusschen onze weermacht van vijf maanden ge leden en nu is zoo enorm groot, dat wij het wagen, de stelling te poneeren, dat als een der belligerenten het voor nemen gekoesterd had ons in den krijg te betrekken, men dat terstond gedaan zou hebben, aangenomen, dat onze tekortkomingen in het buiten land maar al te zeer bekend waren en dat men ons niet den tijd en de gele genheid zou gelaten hebben om ons eerst van onze vredesfouten te herstel len. Maar hoe het ook zij, dit is nu voorbij, en ook wat de geoefendheid aangaat, kunnen wij thans reeds met veel vertrouwen den toestand van onze weermacht gadeslaan. Wij moeten daarbij bovendien nog bedenken, dat er nog dagelijks groote en kleine oefe ningen gehouden worden, zoodat onze geoefendheid ook nog dagelijks stijgt.” Generaal Alting von Geusau besluit: En het is onze vaste overtuiging, dat er thans van een bezetting van ons kennen, dat door het deele slagen van de vereenvoudigers. zoowel het onderwijs als de taal zijn bedorven. Ten onrechte pleit men voor vereenvoudiging van onze lastige spel ling ten bate van het volkskind Dat hier niet sociaal besef, doch bedenke lijk principieel inzicht werkt, blijkt vol gens spr. reeds zonneklaar hieruit, dat men ongemoeid laat wat tot veel meer „fouten” aanleiding geeft, waarbij spr. noemde de werkwoordvormen, dan en als, hen en hun, leggen en liggen, ei en ij. Voorts vergrijpt men zich met zijn pleidooi voor vereenvoudiging op het terrein der geslachten aan dat deel van de massa der volkskinderen, dat iets verder komen moet. Wie leert, dat het er minder op aankomt, hoe men schrijft tast bovendien niet alleen de taal, doch ook de karaktervorming aan. Spr eindigde zijn betoog met de op merking. dat zoowel het onderwijs, paedagogisch gezien, als de fraaie taal- correctheid den eisch doen stellen, dat in principe het geslacht gehandhaafd wordt met de daaraan verbonden con- seqeuentie. BEGRAFENIS L J. P. BRANDS Heden werd op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen het stoffelijke overschot van den heer L. J. P. Brands, gepens. O. I hoofdambtenaar, ter ruste gelegd. Van hun belangstelling gaven daarbij op het kerkhof blijk o.m. de heeren J v. d. Vliet, gepens. leeraar in Ned. Oost Indië, R. C. v. d. Nagel, oud-inspecteur der Staatsspoorwegen in Ned. Oost-Indië, dr. J. K. van Gelder, oud-hoofdingenieur Mijnbouw in Ned. O.-Indië, mr J. Kunst, referendaris ter Gemeentesecretarie, J. F. Ekering, commies ter Gemeentesecretarie, W Verbaarschot, oud-administrateur Mijn bouw in Ned. Oost-Indië, G. Franssen ge pens. O. I. hoofdambtenaar, D. Termaten, kunstschilder, M van Deurninck, oud-bur- gemeester van Meester-Cornelis, A. van Markenstein, oud-employé A.P.C. en H. J Cramer. Met de nabestaanden kwamen o.m. in den stoet mede de heeren mr. W. F K. Cost Budde, referendaris ter Ge meentesecretarie en kapitein Q R van Someren. In de rouwkapel bracht de organist, de heer J. R. Gravelotte, Largo van Han del en Litanye van Schubert ten ge- hoore, waarna de heer H. J. Jacobs, hoofd eener school als zwager van den onts.apene, een kort woord van afscheid sprak. Evenzoo werd zulks door kapitein G. R. van Someren als vriend van den overledene gedaan. Nadien werd door mr. W. F. K. Cost Budde, op grond van een 20-jarige vriendschap een woord van diepen dank jegens den overledene gesproken Het was in 1920, dat de heer Brands naar de afdeeling der Gemeente secretarie. waarvan spr. de leiding had, werd overgeplaatst. Een moeilijke pe riode van ongeveer 14 jaar lag toen ach ter hem, waarin hij als ondergeschikte geen gelegenheid had gekregen zijn bij zondere kwaliteiten te toonen en te ontplooien, althans niet in zijn ambtelij- ken werkkring. De liefde voor de natuur had hem er toe gebracht een kleine kweekerij te beginnen en daaraan een imkerij te verbinden. Het leven der bijen boeide hem en de kennis, die hij spoedig van hun doen en laten zich wist eigen te maken, legde hij neer in een belangwekkend boekje „Met den imker het bijenjaar rond”. Dit boekje trok de aandacht van den toenmaligen Gemeen tesecretaris, dr. ter Pelkwijk, en den wethouder Droogleever Fortuijn. In de afdeeling Openbare Werken bleek hij een‘uiterst intelligente en toegewijde medewerker. Noode zagen wij den adj.- commies reeds na anderhalf jaar adj.- referendaris naar Indië vertrekken. Voorts wees spr. op de moeilijkheden van z’n Indische loopbaan. Snel heeft hij door zijn energie promotie weten te ma ken en hij bereikte na 12 jaren een der hoogste rangen. In 1935 keerde hij naar Nederland terug. Nniet alleen voor zijn vrienden, maar ook voor zijn zoons was hij een bezielend voorbeeld. Onder het spelen van den Treur- marsch van Beethoven, werd de kist, waarop vele bloemstukken lagen, naar de groeve gedragen. Hier dankte een zoon voor de belangstelling.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17