van] Wat Finland moet af staan van m De wapenstilstand torgen ingetreden Opleving den strijd het Westen? No. 17517, 1940. IS Afstand de De Russen zullen van Karelische land- een militaire basis Wiborg op Hangö krijgen engte en s Ontspanning i in Scandinavië Hel stopzetten van de vijandelijk heden Woensdag 13 Maart. BUITENLAND BELANGRIJKSTENIEUWS EERSTE BLAD. 4 v5; DUITSCHLAND. 11 Het Finsche parlement bijeen PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: 1 kristinestad' F I L A (3919 Het Zuidelijk deel van Finland met de Karelische landengte. Eerste blad, pag. S. Vreugde te Berlijn Eerste blad, pag. 3. Radiorede van minister Tanner De meening te Londen Tweede blad, pag. 2. was, deelde hedenmorgen te Daartegenover verplicht de sovjet-Unie zich haar troepen uit Petsamo terug te trekken. Finland heeft met Rusland. Twee Finsche ministers willen aftreden Minister von Ribbentrop is gister avond van zijn bezoek aan Rome te Ber lijn teruggekeerd. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland f 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Bericht over accoord naar Helsinki gezonden. Mannerheim zou toegestemd hebben. Men gelooft te Helsinki, dat Manner heim reeds, hoewel met tegenzin, toege stemd heeft in het vredesverdrag. Vandaag zou nog een nieuwe bijeen komst van het Finsche parlement wor den gehouden. De definitieve beslissing van Finland inzake de vredesvoorwaarden zal waar schijnlijk in den loop van dezen dag worden gepubliceerd. De berichten omtrent de regeling van het Russisch-Finsche conflict, zijn te Berlijn door verantwoordelijke krin gen met groote vreugde begroet, meldt United Press. Deze kringen zijn n.l. van meening, dat het beëindigen van het conflict een zware slag is voor de vermeende plan nen der geallieerden om de Scandina vische landen in een algemeenen oor log te betrekken en daardoor eén nieuw Noordelijk front tegen Duitschland en Ruslana gericht te bewerkstelligen. In Duitsche kringen verklaarde men, dat nu de vrede in het Noorden her steld is, de geallieerden op het punt staan, waar zij maand geleden wa ren met als eenige hoop het Rijk aan te vallen over den Westwal of te trach ten Duitschland door blokkade uit te hongeren. Beide pogingen zullen, vol- Tanner besloot Men weet niet wat de toekomst ons zal brengen. Een ding is zeker Het leger is intact en wij kun nen thans in afwachting van de toe komst werken om ons economisch le ven in opbouwenden zin tot ontwikke ling te brengen. De vrijheid, souvereiniteit en onaf hankelijkheid van Finland blijven intact en het politieke programma van de regeering-Kuusinen is prijs gegeven. Bij een inbraak in het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon te Voor burg is 4000 ontvreemd. Tweede blad, pag. 2. Het Nederlandsche Roode Kruis zal zijn aanbod tot uitzending eener am bulance naar Finland handhaven. Vijfde blad, pag. Minister Tanner heeft in een radio rede het sluiten van den vrede bekend gemaakt en verklaard, dat Finland’s souvereiniteit onaangetast blijft. Eerste blad, pap. Duitsche vliegtuigen zijn weer boven België geweest. De Belgische regeering zal te Berlijn krachtig protesteeren. Eerste blad, pag. 2, Overeenstemming is bereikt inzake verhooging van de toeslagen voor de werknemers ter koopvaardij. Derde blad, pag. 1, Daladier heeft in de Fransche Kamer een verklaring gegeven over de aan Finland aangeboden hulp. Eerste blad, pag. 2. Critiek op Zweden Alle ochtendbladen qualificeeren de vredesvoorwaarden als hat’d en buiten gemeen unfair. Zij zien er van af de handelwijze der Finnen te critiseeren. De houding der Finnen wordt zonder meer aanvaard. Daarentegen nemen de veroordeelende stemmen ten opzichte van de handelwijze van Zweden toe. In breeden kring wordt uitgesproken, dat, indien Zweden den geallieerden door tocht had toegestaan, nooit zulke voor waarden zouden zijn aangeboden. BUITENLAND Finland heeft vrede gesloten met de sovjet-Unie. Vanmorgen is de wapenstilstand ingetreden. Eerste blad, pap. 1 pd ^ffELS.!NKIt^oi ^FINSCHE G0LF=ès^^. Hangö en verpacht tot inrichting van een marinebasis. Het Nederlandsche motorschip „Bui zerd'’ is op de Engelsche kust geloo- pen en vermoedelijk wrak geslagen. De uit zes personen bestaande beman ning is gered. Als gevolg van de gisteravond tus- schen Moskou en Finland gesloten overeenkomst, hebben de Finsche mi nisters van landsverdediging, Ndkka- nel en van onderwijs, Hannula, beslo ten af te treden. Zweden verantwoordelijk voor de niet-verleende geallieerde hulp Finland verplicht zich in zijn wateren aan het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan slechts kleine kustwachtschepen te stationneeren. Russische bladen publicee- ren slechts het legerbericht. De Russische bladen publiceerden gis teren slechts het dagelijksche legerbe richt. Niets werd gemeld over de vredes onderhandelingen. Heden te 12 uur zouden de krijgsbedrijven gezet. Van 15 Maart af zullen de troepen 1 trekken op hun nieuwe staatsgrenzen. Beide partijen verplichten zich elkander niet aan te vallen. Onderhande- lingen over een handelsverdrag zullen direct beginnen. Naar United Press uit Helsinki meldt is om 11 uur vanmorgen (Finsche tijd) de wapenstilstand begonnen. Officieel is aangekondigd: „Alle oor- logsoperaties zijn om elf uur voormid dag gestaakt”. Het stadsbeeld in de straten van de hoofdstad is onveranderd. Er worden nog steeds hooge schuttingen opgetrok ken ter bescherming tegen luchtaanval len. Op het moment dat wij dit nieuws ontvangen is het publiek van den wa penstilstand nog niet op de hoogte. Bittere stemming te Helsinki. De Finnen ontwaakten vanochtend, om in enkele hunner kranten met dik ke koppen „buitenlandsche radioberich ten” over het sluiten van den vrede te zien aangekondigd. Tot dusver is van Finsche zijde geen officieele mededee- ling gedaan. Een der bladen publiceert het bericht zelfs niet eens. Het besef van de strengheid der voor- v. aarden van de regeling bracht groote ontsteltenis teweeg en menige uiting van bitterheid werd gehoord. Zelden kan een vrede met zoo weinig geestdrift verwelkomd zijn als deze. gens Duitsche meening, tot mislukken gedoemd zijn. Radio-Keulen mede: Thans zwijgen de kanonnen aan het Finsche front. Dit is Chamberlain’s grootste fiasco. Het is den geallieerden niet gelukt het front tegen het Duitsche Rijk een paar honderd kilometers naar het Noorden uit te strekken. Te Londen verwacht men thans een opleving van den strijd aan het Wes telijk front. Het Finsche parlement was heden morgen nog bijeen. De definitieve be slissing inzake de vredesvoorwaarden zou vandaag worden gepubliceerd. Eerste blad, pag. Ki 7 ^KEXHÖLM 4RANW IBORG KIVEj 70 Dit nummer bestaat uit VIJF bladen en het „Letterkundig Bijblad” Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. BINNENLAND Thans zijn de data van opkomst be- kend gemaakt voor eenige ploegen dienstplichtigen van de lichting 1940. Vijfde blad. pag. L De mogelijkheid van een verras sende wending nog niet uitgesloten De Eerste Kamer heeft de begroo- tingen van Waterstaat, van het Ver- keersfonds en van de Staatsmijnen voor 1940 z.h.s. aangenomen. Vierde blad, pag. 2, utybUSAARI SO^ Er zou te Moskou nog worden onderhandeld Radio Helsinki maakt melding van een officieele Finsche verklaring, vol gens welke de onderhandelingen Moskou nog steeds gaande zijn. De Finsche bladen hebben de volgen de officieele mededeeling ontvangen: Tal van buitenlandsche radiozenders hebben berichten verspreid over de sluiting van een vredesverdrag tus- schen sovjet-Rusland en Finland. Op het oogenblik, dat de bladen ter perse gingen had men dienaangaande van de zijde der Finsche delegatie te Moskou nog geen enkele bevestiging ontvangen. Men vraagt zich te Londen af, aldus United Press, of de Russisch-Duitsche overwinning in het Noorden niet een voorlooper zal blijken te zijn van de langverwachte opleving in het krijgs bedrijf in het Westen. Wat ook de rol is, welke Duitschland heeft gespeeld in den vrede van Moskou, men is hier in breede kringen van meening, dat het voor een aanzienlijk deel een Duitsche diplomatieke overwinning is, welke mogelijkerwijs Hitler zal beïnvloeden om het voorjaarsoffensief te openen. In de bladen werd vanmorgen aan ouders ernstig aangeraden hun geëvacueerde kinderen met Paschen niet naar de ste den te laten terugkeeren, daar het ge vaar voor luchtaanvallen, even groot, zoo niet grooter is dan met Kerstmis. Naast en buiten de groote sympathie in Britsche kringen voor Finland is men zich er van bewust, dat de vrede Duitschland versterkt heeft en de kan sen heeft vergroot, dat Duitschland aanzienlijke voorraden uit Rusland zal ontvangen en dat elke mogelijkheid, welke de Britsche legerleiding zou heb ben overwogen voor een effectieve campagne tegen Rusland van het Noorden uit, thans teniet is gedaan. Thans wordt de mogelijkheid van ver lenging van het gewapende evenwicht aan het Westfront zonder dat er iets gebeurt, onder het oog gezien. De meening te Stockholm. Te Stockholm is men van oordeel, dat de sov jet-voorwaarden veel zwaarder zijn dan voordat de Finnen him wanho- pigen strijd begonnen. Verwondering, verslagenheid, gepaard met opluchting omdat voortzetting van den oorlog is voorkomen, waren de overheerschende gevoelens onder de Zweden, die van ochtend vroeg van de vredesregeling hoorden. Tusschen Duitschland en Italië is een protocol geteekend inzake de leve ring van steenkolen. Eerste blad, pag. 2. aan het front worden stop- van beide zijden zich terug- Z O het daarbij behoorende gebied zal aan de sovjet-Unie worden Nadat vastgesteld was, dat de eenige weg waarover eventueele hulptroepen vervoerd konden wor den, over Zweden en Noorwegen liep, en deze landen verklaard had den, dat zij in verband met hun houding van strikte neutraliteit geen doortocht zouden verleenen, heeft Finland niet een beroep ge daan op Frankrijk en Engeland. Ten aanzien van Zweden verklaarde Tanner, dat verscheidene malen aan Zweden vragen waren gesteld. Deze hadden geen resultaten opgeleverd en er werden ook niet voldoende vrijwil ligers gezonden. Pas de laatste dagen waren deze vrij willigers gereed om naar het front te worden gezonden. Wat betreft de re denen voor het sluiten van den vrede, verklaarde Tanner, dat, aangezien de buitenlandsche hulp onvoldoende bleek te zijn de verantwoordelijke regeering riskeerde, dat het geheele land door de Russen bezet zou worden, met alle ver schrikkelijke gevolgen, die zulk een toe stand zou meebrengen. De' regeering is twee weken lang met Moskou in con tact geweest, zonder dat de sovjet-re- geering ooit een wapenstilstand voor den duur der onderhandelingen aan vaard heeft, hetgeen een beslist abnor maal feit in de geschiedenis is. De Russische voorwaarden waren zwaarder en verstrekkender dan de resultaten, welke het sovjet-leger op het slagveld had gekregen. Het alge meen belang des lands eischte, dat de voorwaarden werden aanvaard. De regeering kan er over voldaan zijn, dat in het accoord geen poli tieke voorwaarden zijn opgenomen. De minister van buitenlandsche zaken Tanner, heeft hedenochtend in een ra diotoespraak, die 20 minuten duurde, verklaard, dat in den nacht van Dins dag op Woensdag tusschen Rusland en Finland vrede was gesloten. De vijande lijkheden waren om elf uur gestaakt. De aanval, verklaarde Tanner voorts, is als een verrassing gekomen. Tot het laatste oogenblik hebben wij in de vriendschap van Rusland geloofd. Den geheelen oorlog hebben de Fin sche soldaten gedaan wat zij konden en hun succesen gingen alle ver wachtingen te boven. Doch tijdens de operaties bleek, dat het te kort aan mannen voortdurend grooter werd en dat men de eenheden moeilijk kan ver nieuwen. Finland moest zware offers brengen voor den vrede na 5 dagen onderhandelingen gisteravond vrede gesloten Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De sovjet-Unie zal het recht genieten van vrij transitoverkeer zonder douanecontrole via Petsamo naar en van Noorwegen en Zweden. Een spoorweg zal daartoe worden aangelegd van Kandalaksja naar Kemijarvi. Gisteravond hebben de Finsch-Rus- sische onderhandelingen, welke sedert Vrijdag te Moskou werden gevoerd, geleid tot het sluiten van een vredes verdrag. Vanmorgen is aan het ge heele front de wapenstilstand inge treden. Dit groote nieuws heeft in Finland zelf een bittere stemming gewekt. Tot op het laatste oogenblik heeft men van officieele zijde te Helsinki groote ge heimhouding bewaard over het ver loop en den uitslag van de onderhan delingen te Moskou. Finland heeft zeer strenge voorwaarden moeten aanvaar den en zware offers moeten brengen. De omstandigheden, waaronder de dap pere Finnen den ongelijken strijd vol hielden, zijn voor hen uiterst moeilijk geweest. Helsinki heeft geen beroep op geallieerde hulp gedaan uit vrees er voor, dat dit tot oorlog met Duitsch land zou kunnen leiden, terwijl het Scandinavische verzet tegen doortocht van geallieerde troepen, de door En geland en Frankrijk aangeboden hulp twijfelachtig maakte. Gisteren had de Fransche premier Daladier de onthul ling gedaan, dat een expeditieleger van de geallieerden gereed was om naar Finland te worden overgebracht. Men wachtte slechts op een Finschen op roep om hulp. Te Londen heeft Dala- dier’s mededeeling eenige sensatie ge wekt. Hoewel men, na Chamberlain’s verklaring, wist dat de geallieerden daartoe bereid waren, was niet bekend, dat de toebereidselen voor de uitzen ding van de geallieerde hulptroepen reeds zoover gevorderd waren. Ita- liaansche bladen beschouwen Dala dier,’s verklaring als een rechtvaardi ging achteraf over aan Finland aange boden, maar niet verleende hulp. Engelsche bladen schuiven de ver antwoordelijkheid voor het niet-door- gaan van de geallieerde hulp aan Fin land op den rug der Zweden, die hard nekkig weigerden doortocht aan geal lieerde troepen te verleenen en zelfs gedreigd hebben zich daartegen gewa penderhand te verzetten. De onthulling, dat Engeland in het geheim Finland vóór het begin van de vredesonderhandelingen haar bereid heid heeft verklaard voor het verlee nen „van alle hulp en bijstand”, ge voegd bij Daladier’s verklaring, wordt te Londen beschouwd als een bewijs, dat de geallieerden ernstig rekening hebben gehouden met de mogelijkheid van een Finsch verzoek om hulp. Er wordt echter tevens op gezinspeeld, dat de geheime, edelmoedige plannen voor hulp aan Finland door diepere strate gische overwegingen werden geleid, De mogelijkheid van een uitbreiding van den Europeeschen oorlgg naar het ge bied van Noord-Europa, wordt echter door den Finsch-Russischen vrede te niet gedaan. De na 3| maand oorlogvoeren tot stand gekomen vrede beteekent een overwinning voor Rusland en indirect voor Duitschland, terwijl men te Ber lijn en Rome de thans bereikte oplos sing als een slag voor Engeland en Frankrijk beschouwt. Sommige bladen achten het vooruitzicht voor Finland hopeloos, daar het op den duur toch een Prooi van de sovjets zal worden. De bepaling in het vredesverdrag inzake het recht van vrijen doorvoer voor Rusland naar Zweden en Noorwegen, opent ook voor deze landen min of meer beangstigende perspectieven. Mos- kou’s drang naar den Atlantischen Oceaan zal er door aangewakkerd wor den. Omtrent eventueele gevolgen van het beëindigen van den oorlog in Fin- land, onderstelt men te Londen laco niek, dat de kansen van een voorjaars offensief van Duitschland aan het Westelijk front sterk zullen stijgen. Volgens het accoord te Moskou zal Finland afstaan de geheele Karelische landengte met inbegrip van Wiborg, de geheele kust van het Ladogameer, het visschers-schiereiland en gedeelten van Oost-Finland. In bepaalde Finsche kringen sluit men de mogelijkheid niet uit, dat zich vandaag, ingeval het parle ment zou weigeren, het te Moskou tot stand gekomen accoord te rati- ficeeren, en de regeering in haar geheel zou aftreden, een verras sende omzwenking zou kunnen voordoen. In dit geval zou het mo gelijk zijn, dat andere mannen aan de macht komen, die vastbesloten zijn, den strijd tot het einde toe voort te zetten. De Finsche gezant te Stockholm, Erk- ko, heeft het eerste bericht over het accoord vanochtend vroeg uit Moskou ontvangen, voor doorzending naar Hel sinki. Erkko had daarvoor een tele foongesprek gehad met regeeringskrin- gen te Helsinki, die toen nog van niets wisten. Het bericht kwam via het Zweedsche departement van buiten landsche zaken. Een Britsch vliegtuig zou in de Duitsche Bocht een U-boot tot zinken hebben gebracht. Protocol over terugtrekking der troepen. een protocol, dat bij het Finsch- Russische vredesverdrag is gevoegd, worden de modaliteiten voor het sta ken van de vijandelijkheden en het terugtrekken der troepen achter de door het verdrag vastgestelde staats grenzen geregeld. De vijandelijkheden worden van bei de zijden op heden 13 Maart 1940, 12 uur, Leningradsche tijd, gestaakt. De terugtrekking der troepen achter de nieuwe staatsgrenzen en het oprukken der troepen van de andere partij tot deze grenzen begint 15 Maart 1940. om 10 uur, en moet uiterlijk 26 Maart voltooid zijn. De terugtrekking der roode troepen uit Petsamo moet 10 April beëindigd zijn. De uitwisseling der krijgsgevange nen geschiedt zoo spoedig mogelijk na het staken der vijandelijkheden op grond van een speciale overeenkomst. Een Britsch vrachtschip en een Deensche trawler zijn op een mijn ge- loopen en gezonken. Eerste blad, pag. 3. Tijdens een oefening van de artille rie in de omgeving van Vogelenzang is overleden generaal-majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau. Vijfde blad, pag. 1. Het Finsche parlement is gister avond onder voorzitterschap van Vaino Hakela bijeengekomen, om de door de Finsche delegatie te Moskou genomen besluiten tot staking van de vijande lijkheden, welke 104 dagen geduurd hadden, te bestudeeren, te sanction- neeren en de overeenkomst te ratifi- ceeren. Vanochtend om 3 uur was het par lement nog steeds bijeen. HAAGSCHE COURANT Finland sluit vrede met Rusland OOST ZEE PORI IM, •LAHTI OVERZICHT. so*w In 38=INC VAA ’AD LENINGRAD RAUMO NYSTADT VON RIBBENTROP TE BERLIJN TERUGGEKEERD. RIJOKI ^ROOI ^UN), a - 3BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB| .RVI JYVASKYLA ’ALKJARVJ) 0 Q asqrtavAla CZ» >^^?UUKSI r" ANKkW.. Bijkantoren: Scheventngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B, v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 JOENSUU K 4l SUOJA LAPPEI hamina,^ .unaikCT'v*kü1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1