„7ZW Hlijnfuridl maakd is goed" IDE OORLOG TER ZEE STADSNIEUWS tot Britsche trawlers in gevecht met U-boot Duitsche duibkoot zinken gebracht HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 13 MAART 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. aan- A M E R ICAN BLEND VEREENIGDE STATEN. GESCHENKEN AAN DE GEMEENTE ZUID-SLAVIE. CAFE LIDO. ARABIE. IERLAND. TURKIJE. LOONSVERHOOGING IN SMIDSVAK Britsche bommenwerper deed val in Duitsche Bocht Vijfhonderd pelgrims in de woestijn verdwaald Het Britsche departement van lucht vaart deelt mede, dat Maandagmiddag tijdens een verkenningsvlucht boven de Duitsche Bocht en de Duitsche rivier mondingen een Britsche bommenwer per met succes een aanval heeft ge daan op een Duitsche duikboot Men heeft gezien, dat de duikboot door min stens één bom werd getroffen. Men ge looft, dat zij gezonken is. Deensche vischkotter in de lucht gevlogen Een Deensche vischkotter, die in zijn net een mijn ophaalde, is in de lucht gevlogen. De beide opvarenden konden door een nabij zijnde visschersboot ge red worden. zinken gebracht of heeft bliksemsnel moeten duiken om zich in veiligheid te stellen. DE VROUW EN DE GEM0BIL1SEERDEN FINSCHE AVOND IN „THE HOUSE OF LORDS”. BEGRAFENIS P. VAN DUSSELDORP EEN UITVERKOCHT GEBOUW VOOR K. EN W. Reuter meldt nader, dat de duikboot langzaam aan de oppervlakte voer, toen de bemanning van het Britsche bombardemetitsvliegjtuig haar in het oog kreeg. Het vliegtuig ging onmiddellijk tot den aanval over en liet vier bommen van 115 kilogram vallen. Een dier bom men kwam juist voor den commando- toren terecht en een tweede hee.t ver moedelijk eveneens doel getroffen. De bestuurder van het vliegtuig zag voor- en achtersteven van de duikboot boven water komen, terwijl het middenge deelte onder de oppervlakte was. Een Britsch verkenningsvliegtuig heeft later op de plek van den aanval een aantal patrouillevaartuigen gezien. Italië heeft in Zuid-Slavië 200.000 ton steenkolen besteld, welke voor einde Mei verzonden moeten worden. Er zouden onderhandel ingen gaande zijn over verdere leveringen. Generaal Penjaranda is bij de ver kiezingen van Zondag met overweldi gende meerderheid tot president van Bolivia gekozen. De inschrijving op de Zwitsersche defensieleening, ten bedrage van 200 millioen franc, is met 20 millioen over- teekend. Door den Bond van Smedenpatroons in Nederland is, in samenwerking met de R.K. en de Chr. patroons hier ter stede, een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst met de metaalbewerkers- bonden afgesloten met een algemeene loonsverhooging. ingaande 1 Febr. 1940 en eindigend 1 Juli 1941. De loonsver hooging bedraagt 2 cent per uur. V.A.R.A.-PROPAGANDA- FEESTAVOND Is te niet Voor den Finschen avond op Vrijdag a.s. is door de directie van „The House of Lords” nog geëngageerd Cilly Wang, de vermaarde dansparodiste. een 140 ons Drie Ieren, Parnell, Lyons en Moder- mott, zijn gisteren door een speciale rechtbank te Dublin tot 12 jaar gevan genisstraf veroordeeld in verband met den aanval op het magazijn van het fort in het Phoenix park te Dublin op 24 December. Overal op Palestijnsch gebied zijn onderzoekingen begonnen, met het doel, petroleumbronnen te ontdekken. Des kundigen zijn van meening, dat zich op de vlakten aan de kust en in de Zuide lijke districten olie moet bevinden. Een belangrijke Iraksche petroleummaat- schappij heeft van de regeering con cessies gekregen. Het café Lido, aan het Bleyenburg 1, hetwelk geheel gerestaureerd is, is heden geopend. Tengevolge van een onweder, ge paard gaande met een hevigen storm wind, zijn te Screvetort (Louisiana), verscheidene huizen ingestort. Temid den der puinhoopen vond men 9 lijken, terwijl bovendien talrijke personen ge wond zijn. Meer dan 500 huizen zijn beschadigd. Het Huis van afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij 655 millioen dollar worden gevoteerd voor de uitbreiding van vloot en lucht macht. Dit geld zal in de volgende twee jaren worden besteed. Het wetsontwerp, dat nu naar den Senaat zal worden doorgezonden, zal de vloot der Veree- nigde Staten 21 nieuwe slagschepen, 22 hulpschepen en 1011 vliegtuigen ver schaffen. Er was in het Huis slechts weinig verzet. Vrouwelijke vrijwilligers zullen helpen In verschillende bladen is de aan dacht gevestigd op het leed der gemo- biliseerden, in verband met achterla ten van een hulpeloos gezin, waarvoor niemand bij hun afwezigheid de zorg draagt. Sterk wordt de behoefte ge voeld aan een instantie, welke de mi litaire overheid kan verwijzen, als de mannen hulp zoeken voor hun gezin- aan welke zij de zorg voor dat gezin kan overdragen. In de stukken wordt erkend, dat reeds enkele der vereeni- gtngen voor vrouwelijke Vrijwiillige Hulp haar zorgen op dit gebied uit strekken, maar men acht dit niet vol doende voor het geheele land en dringt aan op degelijker organisatie op dit gebied. De Haagsche Vereeniging voor Vrij willige Hulp vestigt er de aandacht op, dat voor zoover dit niet ligt op het terrein der Koninklijke Nationale Ver eeniging tot steun aan miliciens (welk adres zij aan belanghebbenden kan doorgeven) het verleenen van derge lijke hulp zeer zeker ook op haar pro gramma staat, al kon zij gedurende haar wording dit vraagstuk nog niet zoo volkomen ter harte nemen als zij zou wenschen. Zij hoopt echter bin nenkort meer afdoend werk te kunnen verrichten op dit gebied en zou vooral den vrouwen, die geschikt zijn voor huisbezoek of hulp in de gezinnen der gemobiliseerden, willen raden zich bij haar aan te melden en dit zoo spoedig mogelijk. Het bureau is nog steeds ge vestigd Kerkplein 3, 3e étage. Het comité zal bovendien zeer gaar ne aanwijzingen ontvangen omtrent ge zinnen in de residentie, waar derge lijke moreele of materieele steun noo- dig is. Reeds was het een paar maal in de gelegenheid, dank zij de mede werking der aangesloten vereenigingen, soortgelijke hulp te verleenen, maar het rekent op de medewerking van al len. die haar bij dit werk kunnen hel pen of voorlichten. Gisteren heeft president Inonu lucht maarschalk sir William Mitchell en generaal Jaunaud, de aanvoerders der geallieerde luchtmacht, in het Nabu rige Oosten, in afzonderlijke audiëntie ontvangen. De minister van buiten- landsche zaken, Saradjoglu, was hier bij aanwezig. Nadat het langen tijd wegens de aan houdende koude onmogelijk was ge weest de bergingswerkzaamheden te verrichten in de door de aardbeving geteisterde streken, is men daarmede thans na het intreden van den dooi be gonnen in de bijna geheel verwoeste stad Erzincan. Visschers wonnen den strijd Geallieerden haalden 110.000 ton contrabande aan. De Britsche minister voor de econo mische oorlogvoering, Cross, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat tot 8 Maart meer dan 110.000 ton contra bande op last van de geallieerde con- trabandecommissies in beslag zijn ge nomen. Bijna 2000 ton vijandelijke ex portgoederen zijn gelost en ter beschik king van het prijsgerecht gesteld. Voor de Haagsche Loge der Theosofische Vereeniging, gebouw de Ruyterstraat 67, zal a.s. Maandagavond 18 Maart, dr. G. Stiasny, conservator van het Rijksmuseum v. Nat. Hist., een openbare voordracht met licht beelden houden over „Atlantis”. AANVOER VAN VERSCHE V1SCH Hedenmorgen waren de aanvoeren van versche visch aan den afslag te Scheveningen belangrijk beter dan de eerste dagen van den week. Er was één logger aan de markt en 11 schokkers. Verschillende van deze schokkers maakten mooie besommin gen. De besommingen bedroegen van ƒ100 tot ƒ.300 per schokker. Vermel denswaard is nog, dat de motorschok- ker SCH. 1, schipper F. Hoefnagel, in één trek 45 kabeljauwen ving, hetgeen voor een schokker niet alle dagen voorkomt. De vorige week naar zee vertrokken stoomtreiler SCH. 61 wordt morgen binnen verwacht. OUDERAVOND ORANJE-NASSAU- SCHOOL. Gisteren had de jaarlijksche ouder avond plaats van de Oranje Nassau- school, Weissenbrurchstraat 119. De gymnastiekzaal was geheel gevuld, toen de commissaris der school, de heer Ph H. Sluyter, de samenkomst opende en een woord van welkom sprak, waarin hij wees op de zegeningen, die de Oran- je-Nassauschool ook in 1939 weer mocht ondervinden. De leerlingen van de zesde klas der lagere school en van de laagste klassen der U.L.O- school zongen hierna eenige twee- en driestemmige liederen, die terecht een hartelijk applaus ver wierven. Het hoofd der school sprak vervolgens over „Intelligentie-onder- zoek”. In de pauze was er gelegenheid de tentoonstelling te bezichtigen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. In de gan gen hingen teekeningen van alle klassen, van het voorbereidende klasje af tot de hoogste U.L.O. klas. Er waren mooie teekeningen onder. Voorts waren de handwerken tentoon gesteld en vooral de uitgebreide collectie artikelen, vervaardigd op de handenar- beidlessen trok zeer.de aandacht. Na de pauze volgden enkele mededee- lingen, o.a. dat het plan bestaat, eind April een leerlingenuitvoering te geven. Tenslotte vertoonde het hoofd der school twee filmpjes van de in 1939 ge houden schoolreisjes naar Gelderland en naar Zeeland, waarna de uitstekend geslaagde ouderavond door den heer Sluyter werd gesloten. Onder groote belangstelling werd heden op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijke omhulsel van den heer P. van Dusseldorp, oud-voorzitter van de Vereen, van Meelfabrikanten, directeur van de Meelfabriek „De Maas” te Rotterdam, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Zeer vele V.A.R.A.-vrienden het Gebouw voor K. en W. was tot den nok gevuld hadden gisteren gevolg gegeven aan de uitnoodiging van het hoofdbestuur tot bijwoning van den propaganda-feestavond. De heer S. P. Wolf, voorzitter van de Haagsche federatie heette de aanwezi gen welkom en sprak zijn blijdschap uit over de groote opkomst, waarvoor hij den ijverigen werkers, die de propa ganda hadden verzorgd, hartelijk dank zegde. Het feestprogramma bestond uit het optreden van het V.A.R.A.-dansorkest’ „The Ramblers” Albert de Booy en Peter Pech. Met stijgend enthousiasme heeft het publiek gereageerd op het vele smakelijke, dat deze V.A.R.A.-artisten te brengen hadden. Theo Uden Masman bracht een gevarieerd repertoire. Na een paso-doble werd tot groote vreugde het populaire lied „Mijnheer de ba ron is niet thuis” gespeeld. Een tweede succesnummer was „Flip de Fluiter”. Spontaan klaterde na elk nummer het applaus op. De „Ramblers” zijn popu lair en verdiend. Het ensemble bestaat uit louter virtuozen, meesters op hun instrumenten. Wat een muzikale goo chelaar is b.v. de slagwerker! Dat de band ook serieus werk uitstekend ver staat werd getoond met de swing-com- positie van Bulterman en een werk van Duke Ellington. Marcel Phileman is een uitstekend refreinzanger. Vlot was zijn Fransche potpourri met „Je Chante”. Van de shownummers dient vermeld „Pietertje Swing”. Albert de Booy, een favoriet wiens populariteit door de jaren heen blijft, zong o.m. een potpourri van oude be kenden (Amalia e.a.) en voerde sket ches op met Peter Pech, wiens succes als gewoonlijk stormachtig groot was. Voor het ingaan van de pauze werd het woord gevoerd door den heer A. Pleyzitr, omroep-secretaris, van de V.A.R.A., die zich te weer stelde tegen de critiek op de programma’s der vier groote omroepvereenigingen. De heer Pleyzien gaf toe, dat op de omroeppro gramma’s aanmerkingen vallen te ma ken, doch daarnaast stelde hij ook het vele goede, dat door de radio wotdt uit gezonden, in het licht. Verbetering der programma’s, aldus spr., moet van de luisteraars zelf uit gaan. De V.A.R.A. heeft een afdeeling waarin de wenschen der luisteraars worden besproken. Ook door betere or ganisatie kan meer resultaat geboekt worden. Slechts 50 pCt. van de Neder- landsche luisteraars'zijn bij een radio- vereeniging aangesloten. Trad hier verbetering in. dan zou inniger contact met de groote massa der luisteraars mogelijk zijn. Tenslotte wees spr. er op, dat binnen kort waarschijnlijk de luisteraars voor den eisch gesteld zullen worden zich aan te sluiten bij een omroepvereeni- ging. De kwestie van wettelijke rege ling is er nog slechts een van tijd het zoover, dan dient aansluiting gebeuren volgens overtuiging en omdat'de eene omroep een betere dans- band heeft dan de andere of omgekeerd. Na de pauze betraden de artisten weer het podium en werd het onder houdende programma voortgezet. Sumner Welles heeft vanmorgen een gesprek van een half uur gevoerd met Lloyd George. Later keerde hij naar de Amerikaansche ambassade terug en ontmoette Maxton, het Lagerhuislid van de onafhankelijke Labourpartij. Wel les lunchte met den Amerikaanschen ambassadeur Kennedy. In de rouwkapel bracht de organist, de heer C. D. Littooy, een Prelude van Chopin en „Wenn ich einmahl soil scheiden” van Bach ten gehoore, waar na de zoon van den overledene namens de kinderen en kleinkinderen een af scheidswoord sprak. Geheel uw leven aldus spr., zijt gij alles voor ons ge weest en boven ons verdriet gaat on zegbare dankbaarheid uit. Ook na zijn vertrek uit Vlaardingen naar den Haag, bleef de thans ontslapene ’t middelpunt der familie, omdat hij voor allen, die hem omringden een werkelijk vader was. Nadat vervolgens een broeder van den overledene, de heer A. v. Dussel dorp, dezen als broeder en als associé, waarmede hij 30 jaren had samenge werkt, had herdacht, werd de kist, die met een ontelbaar aantal bloemstukken gedekt was, onder het spelen van het Slotkoor uit de Mattheus Passion, graf waarts gedragen. Hier dankte de zoon voor de betoonde belangstelling. Morgenavond zal mr. J. Goystra Boerda, geoloog, voor de Ver eeniging voor Internationale Vriend schap en Wereldvrede, in gebouw de Ruyterstraat 67 een lezing houden over „.Heksen, zwarte magie en vampierisme onder de negers van West-Afrika”. De aanhouding van de Hannover” De Panameesche regeering heeft van de regeering der Dominicaansche re publiek een nota ontvangen, waarin een gemeenschappelijk protest der Amerikaansche republieken bij de Britsche regeering, naar aanleiding van de aanhouding van de ..Hannover” bin nen de veiligheidszone, wordt verlangd. Het was schemerig, toen de duik boot aan den waterspiegel opdook op ongeveer een mijl afstand van de trawlers, die klaarblijkelijk als een ge makkelijke prooi werden beschouwd. Zoodra de opvarenden van de trawlers den onderzeeër bemerkten, bereidden zij zich op den strijd voor. Hun wa penen waren niet van de nieuwste soort, maar 37 van hun makkers ver loren reeds het leven bij duikboot- aanvallen op ongewapende trawlers. Spoedig schoot de onderzeeboot het eerste projectiel af dat echter op een afstand van 50 meter in het water terecht kwam. Meteen kwamen de visschers in actie. Wij stonden met bijlen klaar om de kabels van den trawl door te hak ken en weg te varen, zoodat we vrij zouderi kunnen manoeuvreeren, aldus een der opvarenden. Toen de trawl gekapt was, draaiden we zoodat we de duikboot achteruit kregen. Onze ka nonnen staan namelijk op het achter schip. Terwijl de schipper per draad- looze telefoon het bericht uitzond, dat we werden aangevallen, haalden wij de hoezen van de kanonnen en gingen tot den aanval over. Het was hard werken. Enkelen van de mannen reikten de projectielen aan, die wij zoo vlug we konden in de kanonnen schoven. An deren maakten de reddingboot gereed voor geval van nood. Het was voor het eerst, dat onze ka nonnen in actie kwamen, maar de ka nonniers deden hun werk zoo kalm, alsof zij hun heele leven niet anders hadden gedaan. Tijdens het vuren bleven onze sche pen voortdurend zigzag varen. Dat deed onzen jongens evenwel hun doel geenszins uit het oog verliezen. Al onze projectielen kwamen dicht in de buurt van de duikboot neer en wierpen zui len van water rondom haar omhoog. Maar ook de Duitschers lieten niet af en een van hun bommen kwam op nauwelijks een meter van ons van daan in zee terecht. Na een kwartier begonnen onze projectielen beter doel te treffen. Zij schenen precies op de duikboot neer te komen die dan ook onder het wateroppervlak verdween. Wij gingen nog met schieten door tot het geheel donker was, maar de duik boot kwam niet meer boven. Geen der beide trawlers kreeg eenige schade. De bemanning van twee Britsche trawlers is in een haven aan de En- gelsche kust teruggekeerd. Ze verhaal den van een gevecht, dat op zee was geleverd met een op de loer liggende Duitsche duikboot De visschers won nen den strijd en de duikboot is of tot Ijsland heeft als gevolg van de Britsche postcensuur sinds den 2en Februari geen post uit Scandinavië ontvangen. Van hun belangstelling gaven daarbij op ’t kerkhof o.m. blijk de heeren A. de Kos ter, president-commissaris der Meelfa briek „De Sleutels”, J. M Ruijs, te Wassenaar, W. Blanken, gepensionn. ass.-resident en oud-inspecteur der Belas tingen in Ned. O.-Indië, M. J. den Outer, oud-procuratiehouder der Meelfabriek de Maas te Rotterdam, G. C. Pluygers te Voorschoten, K. Philippi te Rotterdam, L. Pieters, lid van de cargadoorsfirma Hu- dig en Pieters te Rotterdam, notaris E. Bruins, J. J. Gleichman te Rotterdam, A. de Vogel, directeur der Muziekschool van de Mij. tot bevordering van de Toon kunst te Haarlem, J. H. v. Linden v. d. Heuvell, voorzitter Kamer van Koophan del te Vlaardingen, J. I Hoogendijk, direc teur Dogger Mij. te Vlaardingen, mr A. F. Visser van IJzendoorn, mr. H. M. de Vries, Anth. Gleichman, ir. A. C. Couvée, directeur N V. Hollandia te Vlaardingen, Murk Leis, namens de Mij. Mosa te Rot terdam ir. R. Zuyderhoff, voorzitter Al gemeene Rekenkamer, Adolph Poth, musi cus, mr P. Blussé van Oud Alblas, ge- pens. kolonel ten Noever de Brauw, G. Albers, P. J. van Ommeren, commissaris N.V. Hollandia te Vlaardingen, M. J. N. Wakkie, voorzitter de Vereen, van Effec tenhandelaren te Rotterdam, luitenant- kolonel S. J. v. d. Bergh, J. A. Ruys, mr. J, Everts, Ph. Mees te Rotterdam, lid fir ma Mees en Zn., J. Linly te Rotterdam, mr. C. M. Henny, directeur firma Mees en Zn. bankiers, J. A. de Lussanet de la Sablonnière, mr. P. Kikkert, Th. Jagerink, arts te Rotterdam, J. K. P. Kraan jr„ di recteur der N.V. Stoommeelfabrieken de Maas te Rotterdam, J. J. Gleichman Azn„ lid firma M. v. Marie te Rotterdam, A. R. Verbrugge te Rotterdam, W. D. J. baron v. d. Feltz te Rotterdam, dr. J. R. God dard, lid firma M. v. Marie te Rotterdam en vele anderen. ENGELAND. In het Lagerhuis is de vraag gesteld of de minister voor den economischen oorlog het voornemen heeft stappen te doen om te voorkomen, dat de Roe- meensche oliemaatschappijen onder Duitsche contróle komen. Minister Cross heeft daarop geant woord, dat de Britsche regeering zich er volkomen van bewust is, dat de Duitsche belangen voortdurend alles in het werk stellen om de voor aan koop door Duitschland beschikbare hoeveelheden petroleum te verhoogen. Dit is te allen tijde het voorwerp van groote aandacht der Britsche regee ring. B. en W. deelen den Gemeenteraad mede, dat zij krachtens de hun door den Gemeenteraad gegeven machtiging de volgende schenkingen voor de Ge meente hebben aanvaard ten behoeve van de Gemeentelijke kunstverzamelingen vanz mevr. A. M. Wijmenga, geb. Bos, een 18-tal werken over muziek uit de 18e en 19e eeuw van den heer G. van Lieshout, een boekwerk „Onze hedendaagsche toon kunstenaars” door H. Viotta van den heer E. van Romunde een boekwerk over Richard Wagner„His life and works from 18131834” door mrs. Burrell-Banks ten behoeve van de openbare school voor slechthoorenden en spraakgebrek- kigen van eenige oud-leerlingen dier school, stellen gordijnen ten behoeve van het lyceum Stok roosplein 50, van de oudervereeniging ..Stokroosplein” een gramofoon met een aantal voor onderwijsdoeleinden geschikte platen ten behoeve van de Gemeentelijke School- en Kindertuinen van het Co mité ter herdenking van het 20-jarig bestaan van de Gemeentelijke Schooi en Kindertuinen, 15 vlaggen ten behoeve van de openbare lagere school Alexanderplein 14, van de oudercommissie dier school een elec- trische klok met toebehooren ten behoeve van den Kon. Schouw burg, van mr. Ph. C. la Chapelle, een antieke gravure van den tooneelspeler Andries Snoek; ten behoeve van den requisietenvoor- raad van den Kon. Schouwburg, van mevr. E. J. J. Carpentier Alting, twee schilderijen ten behoeve van het Museum voor het Onderwijs, geschenken van ver schillende personen. Onder het puin liggen nog duizenden lijken. De bergingswerkzaamheden zul-, len waarschijnlijk geruimen tijd duren. Het verkeer op Erzincan is gestaakt, aangezien het niet gewenscht wordt geacht niet-inwoners der stad toe te laten. United Press meldt uit Damascus Vijfhonderd Muzelmansche pelgrims, die op weg waren naar Mekka, zijn verloren geraakt in de Arabische woestijn. Syrische woestijnpatrouilles met kameelen en vliegtuigen hebben 24 uur gezocht. Men heeft de kara vaan, welke Hedjaz bijna een maand geleden verlaten heeft, niet kunnen vinden. Enkele leden der karavaan werden bij Palmyra in uitgeputten toe stand gevonden. Dezen vertelden, dat de karavaan is verdwaald en dat 300 kameelen zijn gestorven, waarna de karavaan tijdens een zandstorm uit eengeraakt is. Britsch schip na explosie gezonken Van de bemanning van het Britsche vrachtschip „Cardenia” <3745 ton) zijn 33 leden in een haven aan de Engelsche Oostkust aan land gebracht. Zij waren gered door een trawler, nadat hun schip tengevolge van een ontploffing was gezonken. Verscheidene mannen waren licht gewond. De gezagvoerder deelde mede, dat de ontploffing zich ’s ochtends vroeg had voorgedaan, terwijl vele opvaren den sliepen. Na een paar uur in de booten te hebben rondgezwalkt werden zij opgepikt Drie hunner werden in een ziekenhuis opgenomen. JAARVERGADERING KEUCHENIUS- SCHOOL Onder presidium van den heer J. v. d. Bosch werd gisteravond de jaa^lijk- sche algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van Vrije Scholen op Geref. grondslag hier ter stede, waar van de Keucheniusschool (de oudste van de Geref. scholen in onze stad) en de ds. J. C. Sikkelschool uitgaan. De voorzitter opende de vergadering op gebruikelijke wijze en memoreerde met een enkel woord het plots ver scheiden van den secretaris der veree niging. den heer A. v. d. Kruk, die bij kans 25 jaar de vereeniging als secre taris heeft gediend. Hierna kwamen de verslagen aan de orde. Dat van den secretaris vermeldt een ledental van 116 en 63 begunsti gers. De verslagen werden goedgekeurd en de penningmeester voor zijn be heer gedéchargeerd. Tot bestuurslid werd herkozen de heer P. Witvliet en gekozen in de va- cature-v. d. Kruk, mr. H. Visser, die zijn benoeming aannam. Aangezien het hoofd van de Keu cheniusschool, de heer B. Koekkoek, verhinderd was, werd het schoolver- slag uitgebracht door den heer J. v. d. Ende, eerste-onderwijzer dezer school. Het leerlingental dezer school bleef stationnair, en bedraagt 266. Het schoolverslag van de Sikkelschool, uitgebracht door het hoofd, den heer J. C. Kloosterman, maakt melding van 169 leerlingen. Deze school mag zich in een gestadigen bloei verheugen. Na afdoening der huishoudelijke za ken, hield de heer J. C. Kloosterman, bij ontstentenis van den heer Koek koek, een lezing over „Onderwijsver nieuwing”. De heer V. v. Woerden sloot de ver gadering met dankzegging. LUCHTBESCHERMING Sector I, wijk V van de Haagsche afdeeling der Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming, hield gisteravond in het schoolgebouw Achterraa.nstraat een vergadering, waarbij den bewoners van deze wijk nogmaals de noodzake lijkheid tot deelneming aan den luchtbe schermingsdienst zou worden aange toond. Door het wijkhoofd, den heer Navis, werd in groote trekken een uiteenzet ting gegeven van de organisatie van dezen dienst, waarbij gewezen werd op het werk van blok- en straathoofden, die voortdurend in contact staan met hun buurtbewoners. Vooral de zelfbescherming en de daarbij betrokken diensten werden na der toegelicht. Voorop gesteld werd, dat deze zelf bescherming een taak is van de bewo ners zelf. Tot op heden was voor dezen dienst een bedrag van 450 ingezameld waarvoor 4 blokbrandweerwagentjes konden worden aangeschaft. Hoewel het materieel goeddeels in orde is, blijft het aantal dergenen, die zich voor den zelfbeschermingsdienst hebben opgegeven, nog steeds niet vol doende. De heer Navis wees op den plicht en tevens op het voordeel, welke de vrij willige aanmelding bood, boven de ge dwongen deelneming in tijden van oorlog wanneer art. 12 der luchtbeschermings- wet in werking zou moeten treden. Laten wij, aldus de heer Navis, blijk geven, hoe groot onze waardeering is voor hen, die thans onze grenzen be waken, laat ons allen paraat zijn, om de vrouwen en kinderen in tijd van gevaar te kunnen bijstaan. Vooral aan vrouwen voor de bezet ting der blokwagentjes was groote be hoefte. Na een uiteenzetting te hebben gege- van van de vernietigende werking der verschillende soorten bommen en te hebben gewezen op het bestaan van „Het Haagsche Gasmaskerfonds", dat iedereen, ook de minder bedeelden, in staat stelt, zich een gasmasker aan te schaffen, besprak het wijkhoofd de maatregelen, welke tijdens bominslag getroffen moeten worden. Gedurende de pauze bestond er gele genheid tot inschrijving en aanmelding voor den luchtbeschermingsdienst. Van de gelegenheid tot aanmelding werd maar een zeer matig gebruik gemaakt. Na de pauze werden door den heer Morra, lid van het sectorbesutur, door middel van een 50 tal lantaarnplaatjes den aanwezigen nogmaals de vernieti gende werktuigen, de gevolgen, als mede de noodzakelijke bestrijding van het gestichte onheil, in beeld vertoond. In de wijkpost, Brouwersgracht 2, bestaat eiken Donderdagavond van half negen tot half tien gelegenheid tot aan melding en inlichtingen. KUNST BIJ DE MUSSCHEN. „Meester” de Bruin van het club huis voor jongens „De Musschen” schrijft ons Het is Zaterdagavond wederom kunstavond geworden voor een jongere en oudere Musschen in clubhuis, welke niet meer vergeten zal worden. Mevrouw Martaja Fallak en de heer Hugo van Dalen hebben ons Russischen zang en piano-muziek geboden, welke een grootschen indruk maakte. In op merkelijke stilte hebben allen dank baar genoten van de uitmuntende kunst. Opvoedend een avond, waar wij met trots op terug kunnen zien. LEVERING VAN STEENKOLEN AAN ITALIË. UITBREIDING VAN VLOOT EN LUCHTMACHT. DRIE TERRORISTEN VEROORDEELD. VERSPREIDE BERICHTEN. NEGEN DOODEN BIJ EEN STORM IN LOUISIANA. GEALLIEERDE AANVOERDERS BIJ PRESIDENT INONU. DE BERGINGSWERKZAAMHEDEN TE ERZINCAN BEGONNEN. WELLES HEEFT EEN ONDERHOUD MET LLOYD GEORGE. DE ROEMEENSCHE PETROLEUM. SLECHTS EENIGEN VAN HEN IN UIT- GEPUTTEN TOESTAND GEVONDEN.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3