GEBRUIK SUNLIGHT ZEEP KOOPMAN GAF INLICHTINGEN OVER MILITAIRE ZAKEN RECHTZAKEN STADSNIEUWS HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 14 MAART 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. tomatensap SERGEANT LOSTE VIJF SCHOTEN OP TWEE LUITENANTS Z&Jwvfae zepen zijn nooit goedkop zij zijn zo nadelig vuur het goed. LUCHTBESCHERMING de Jaarbeurs ettelijke dooden. Toch ter- geheele duurtetoeslagen Rangsverhoogingen Rijkspersoneel DE SPIONNAGE OP AMELAND af- JOODSCHE WELDADIGHEIDS- VEREENIGING „HULP IN NOOD”. WAT BEN IK AL EEN KAAS, MAAR IK DRINK OOK IEDERE DAG DE ARBEIDSOVEREENKOMST IN HET HAAGSCHE BAKKERS BEDRIJF. Wij ontvingen het volgende commu niqué: Per 1 Maart j.l. liep de geldende arbeidesovereenkomst in het Haagsche bakkersbedrijf af. De gezellenorganisa ties hebben tijdig tevoren besprekingen met de patroons aangevraagd. Tot dusverre zijn de patroonsorgani saties daarop niet ingegaan. De arbeidersorganisaties zullen vol gende week in ledenvergadering den stand van zaken bespreken. rein, werd bijgewoond. In zijn openingswoord sprak de voor zitter zijn voldoening uit over de groote LEZING OVER „VINGER AFDRUKKEN” Het overlijden van jhr. Alting von Geusau herdacht. Wegens het plotseling verscheiden van den commandant van het eerste legerkorps, jhr. Alting von Geusau, werd in diens plaats het woord gevoerd door kolonel P. W. Scharroo. De afdeelingsvoorzitter, mr. O. Ver doom jr„ wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis van jhr. Alting von Geusau, die tijdens de uitoefening van zijn beroep overleed en verzocht daar op enkele oogenblikken stilte. Vervol gens heette spreker alle aanwezigen welkom. Daarna werden de redevoeringen ge houden. Medewerking aan dezen avond ver leenden mevrouw Charlotte Kohier met declamatie, het muziekkorps van het vaartuigendepót Rotterdam en het ma rine detachement van dit depót. heid te brengen. In de schuilkelders moet men eerst op het laatste oogenblik de deur sluiten en den menschen zoo Aan de F. werd ten laste hij B. een verrekijker en electrische zendinrichting had verso en de mededeel ingen, hem door geven, naar Frankrijk en Engelai doorgezonden. "'’Kadsman was mr. F. C. Stoop. Vijf jaren gevangenisstraf geëischt. De officier van justitie, mr. A. S. de Muinck Keizer, achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Het staat wel vast, dat verd. aan een lid van den Stopzetting is in overweging. Sommige bladen maken er melding van, dat in overweging zou zijn voor- loopig voor het Rijkspersoneel de rangsverhoogingen stop te zetten. Dit zou bezuiniging tengevolge hebben. Er staat echter hieromtrent nog niets vast Een onderzoek is gaande en de ministerraad heeft nog geen beslissing genomen. Wel zijn, in afwachting van die beslissing, de promoties voor dit jaar aangehouden. Het betreft hier uitsluitend de rangs verhoogingen, niet de periodieke sa- larisverhoogingen. Die gaan gewoon door. Spoorwegen en De lichamelijke opvoeding van ons volk Propaganda-avond commissie voor bedrijfsbescherming Een tweede bezoek. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gister middag een tweede bezoek aan de Jaar beurs gebracht. Om vier uur arriveerde de hooge gast voor het administratiegebouw aan het Vreeburg, waar de secretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen, ter be groeting aanwezig was en den Prins naar binnen geleidde. Hier werd Z.K.H. door een groot aantal personen, o.a den minister van Koloniën, den heer Ch. J. I. M. Welter, en de leden van den Raad van Beheer van de Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs begroet. Verschil lende gedelegeerden van koloniale lichamen werden aan den Prins voorge steld. Opnieuw bracht de Prins een be zoek aan de koloniale afdeeling, waar na hij in de zaal van de Industrieele Club een conferentie bijwoonde, waar in koloniale belangen in verband met de Jaarbeurs werden behandeld. Deze bijeenkomst droeg een strikt huishou delijk karakter. Tenslotte zat de Prins aan een diner aan, dat den deelnemers aan deze conferentie in het Jaarbeurs restaurant werd aangeboden. Jaarvergadering. Dinsdagavond hield onder voorzitter schap van den heer J. Huisman, de Joodsche Weldadigheidsvereeniging „Hulp in Nood” in café „De Kroon”, Spui, haar 69ste jaarvergadering, welke o.m. door een groot aantal bestuurders Door hoofdinspecteur van politie J. M. Waltman. De hbofdinspecteur van politie al hier, de heer J. M. Waltman, heeft gis teravond op den clubavond van de Haagsche Amateur Filmclub in restau rant „Monopole”, Veenestraat, een le zing met lichtbeelden gehouden over „Vingerafdrukken, haar waarde en toe passing op crimineel en technisch ge bied”. In deze lezing heeft de heer Waltman verteld, hoe vingerafdrukken gemaakt, ontdekt, geregistreerd en herkend wor den ten behoeve van het politioneele onderzoek in strafzaken. Daar vinger afdrukken tot nu toe het eenige onfeil bare identificatiemiddel geblegen zijn, worden zij ook voor legitimatiebewijzen gebruikt. Na deze lezing heeft de inspecteur van politie, de heer A. van den Dool, een aantal 8 m.m. smalfilms vertoond, welke de vervaardiger zelf van geluid (muziek en gesproken woord) heeft voorzien, hetgeen iets geheel nieuws voor 8 m.m. films beteekent. De vertooning had dan ock zeer veel succes. Gedraaid werden de films: „Wate ringen op de schaats”, „Holland in de sneeuw” en „De bereden politie van ’s-Gravenhage”. InHotel des Indesis gestapt de heer Valdez, gezant van de Chileensche republiek te Brussel. L IK GEBRUIK SUNLIGHT ZEEP VOOR EEN MOOIE F WAS - HET HOUDT MIJN GOED PRACHTIG en het gaat veel langer nteei' Eventueele regeling voor het rijksper soneel dient te worden afgewacht. Op 7 dezer heeft een bespreking plaats gehad tusschen de c|rectie der N.S. en den Personeelraad. Er werd een legental punten besproken, waaronder ook benoorden de eventueel voor het personeel te nemen duurtemaatregelen. De te dezer zake genomen beslissing luidde naar de „Msb.” meldt, als volgt: Als resultaat van de laatste bespre kingen, heeft de directie bij den minis ter van Waterstaat een voorstel inge diend om op de loonen in loonschaal 1 en 2 (dus de laagste loonen) in ge- meenteklasse I en II, een duurtetoeslag toe te kennen van 4 pCt en 2 pCt. Naar aanleiding van dit voorstel ont ving de directie van den minister be richt, dat de Raad van Ministers als zijn oordeel heeft uitgesproken, dat in dien tot eenigen maatregel aangaande salarissen van het rijkspersoneel wordt overgegaan, een overeenkomstige rege ling voor het spoorwegpersoneel zal kunnen worden getroffen. De uitwer king van een op dezen grondslag te tref fen regeling voor het spoorwegpersoneel zal uiteraard eerst kunnen geschieden, wanneer vaststaat, wat de eventueele regeling voor het rijkspersoneel zal in houden. zijn in het algemeen niet de openbare vooral naar voren bracht de uitsteken- schuilkelders. Van demoralisatie onderde samenwerking met de andere Jood- de bevolking was geen sprake. Gedurende de pauze werd gecollec teerd voor het blokbrandweerfonds; deze bracht 69 op. Daarna sprak de heer de Roever, die aan de hand van een aantal zeer inte ressante lantaarnplaatjes op duidelijke wijze toonde hoe de Mij. „Nederland” op haar terreinen den luchtbescher mingsdienst heeft georganiseerd, waar bij allerlei materieel van de schepen goede diensten bewees. Tot vijf jaar gevangenisstraf met lei beschikkingstelling van de Regeering veroordeeld Op 19 September van het vorige ja» heeft de dertigjarige sergeant B. A. 1 H. vijf schoten uit een geweer gelost op twee luitenants, die hem wilden ar resteeren. De luitenants werden echter niet ge troffen. De sergeant werd gearresteeri en op 5 Januari stond hij voor de Krijgsraad terecht. De auditeur-mili tair, mr. van der Kun, eischte wegec feitelijke insubordinatie 8 jaar gevan genisstraf. De Krijgsraad heeft de uitspraak ia de zaak opnieuw gediend en dr. G. Jans sens, directeur-geneesheer van de Psy chiatrische inrichting Voorburg te Vught, die toen als getuige-deskundige werd gehoord, verklaarde, dat de be klaagde zeer verminderd toerekenings vatbaar is. De auditeur-militair heeft toen zijn requisitoir gewijzigd en tegen den sergeant wegens feitelijke insubor dinatie drie jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de Regeering geëischt. De Krijgsraad deed gisteren uit spraak en veroordeelde den sergeant wegens feitelijke insubordinatie, pleegd in tijd van oorlog, tot vijf jaar gevangenisstraf, ter beschikkingstellim van de Regeering en ontslag uit de# dienst. -- Duitschen geheimen dienst inlichting* over onze verdediging heeft gegev* Verd. was in korten tijd driemaal^ de Duitsche grens gegaan, terwijl hj nóch een geldig paspoort nóch een sum had. De laatste maal viel hetfo oplettenden douanen op. Verd. kan geen enkel motief opgev» voor zijn bezoeken aan de Duitseh, grenssteden. Hij was in kennis met gekomen, die zich er aanvankelijk t» leende, maar die zich terechtertijd dacht. Deze B. beschrijft, hoe ver^ opgewonden, gespannen en transpire rende met het lid van den Duitsche; geheimen dienst confereerde. Het staat vast, dat er over de IJsellinie is gesp--, ken het gesprek, het kaartje en opgevangen namen wijzen dat wel^ De Duitscher maakte notities. Naïef j het verhaal van verd., dat er slecht over natuurschoon werd gepraat Dj verweer is wel heel erg onzinnig. Kif, mand gaat drie keer over de Duitser# grens, om over toeristische genoeg^ te debatteeren. Het staat vast, dat fe militaire maatregelen in Nederland be, onderwerp van het gesprek waren. Er is in dit geval sprake van j. meest afschuwelijke demoralisatie, nj. spionnage tegen het eigen land, o® vaderland. Verdachte maakte zitj schuldig aan een staatsgevaarlijk nfe drijf. Deze man heeft zichzelf ingedeebj bij het schuim van de nai Hij zal lan- gen tijd uit de samenleving moet® worden gebannen. Geen enkele verzachtende omstap, digheid is aan te voeren tegen dez® spion. De maximumstraf bedraagt jaar. Deze lage straf stamt uit een op. bewogen tijd. Thans zijn de tijden zeer veel ernsti ger en hebben de verhoudingen zich toegespitst. Bij de strafmaat dient men te oven wegen, dat verd. geen berouw toont De straf moet preventief werken. ïe ieder dient te weten, dat men in ons land spionnen zwaar straft. Spr. vorderde tegen verd. een gevat- genisstraf van vijf jaar. De rechtbank zal 27 Maart vonnis wijzen. De visscherij geeft mooie resultaten De stoomtrawlers maken de laatste weken mooie besommingen, soms in korte reizen. Er waren schepen, welke maar 5 en 6 dagen reis hadden en die mooie tong- en kabeljauwvangsten aan brachten. Gisteren waren er weer twee kleine trawlers, z.g. kustbooten, die 3660 en 4570 besomden. Deze sche pen hadden prachtige tongvangsten. Andere schepen brengen soms maar weinig manden schelvisch, wijting en d.g. soorten aan, maar heel veel kabel jauw, soms 15002500 stuks. Dezer dagen ving men aan boord van een stoomtrawler in enkele trekken 2000 kabeljauwen. De eerste vangsten ka beljauw moet men wel in het ijs doen, maar de kabeljauw van de laatste trekken wordt zoo aangebracht en brengt de hoogste prijzen op. Het is dus begrijpelijk.dat er steeds meer trawlers in de vaart komen. Ook log gers komen er steeds meer in de vaart en er Is thans eiken dag een flinke aan voer van visch te IJmuiden. VICE-ADMIRAAL J. H. O. GRAAF VAN DEN BOSCH f Vice-admiraal J. H. O. graaf van den Bosch, van wiens overlijden wij gisteren melding maakten, is 16 Sep tember 1869 te Pasoeroean op Java geboren. Van 18851889 genoot hij zijn opleiding bij het Koninklijk Insti tuut voor de Marine. Adelborst eerste klasse werd hij in 1889; luitenant ter zee 2e klasse in 1892, luitenant ter zee le klasse in 1904 en kapitein-luitenant ter zee in 1915. Kapitein ter zee werd graaf van den Bosch in 1918; schout- bij-nacht in 1923 en in 1925 vice-admi raal. Van 1922-1924 was hij commandant der Marine te Middelburg, tevens com mandant van de stelling van de mon den van de Maas en de Schelde. In 1924 werd hij lid van het Hoog Mili tair Gerechtshof, welke functie hij tot einde van het vorige jaar heeft uitge oefend. Als zoodanig volgde vice-admi raal Vos hem op. De volgende onderscheidingen vielen hem o.m. ten deel: ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, eere- teekenen voor expeditie naar Atjeh, naar Tamiang en naar de Kleine Soen- da-eilanden en officier der 'Orde van Leopold II van België. Graaf van den Bosch was eere-rid- der der Johanniter-orde. De teraardebestelling zal Zaterdag a.s. te kwart voor 2 op de Algemeene Begraafplaats geschieden. De Nationale Stichting doet een beroep op de in de Kamers vertegen woordigde partijen. Het dagelijksch bestuur der Nationale Stichting tot bevordering van de licha melijke opvoeding, heeft tot de secreta riaten van de in ons Parlement verte genwoordigde politieke partijen een brief gericht van den volgenden inhoud: „De verwezenlijking van voldoende maatregelen op het gebied der lichame lijke opvoeding van het Nederlandsche volk in al zijn geledingen, is slechts mogelijk, indien de Regeering begint haar daadwerkelijke belangstelling te betoonen en bereid is om de hiervoor noodige maatregelen te treffen. Daartoe acht de stichting den stirnu- leerenden invloed der, in ons Parlement vertegenwoordigde, politieke partijen onmisbaar. Weliswaar bevat het pro gramma van verschillende dezer par- tijen een paragraaf, waarin het streven om ten aanzien van de lichamelijke op voeding tot betere verhoudingen te komen, is vastgelegd, doch voor zoover dit niet het geval is, doet het dage lijksch bestuur der stichting een beroep op u, het opnemen van een dergelijke paragraaf in ernstige overweging te wil len nemen. In het geval, dat in uw partij programma de noodzakelijkheid van overheidsmaatregelen in het belang der lichamelijke opvoeding van ons volk wél is vastgelegd, verzoekt het dage lijksch bestuur der stichting u om krachtigen aandrang te willen uitoefe nen op de Regeering om met het ver wezenlijken van maatregelen op korten termijn een aanvang te willen maken. Het is onnoodig te wijzen op het groote belang van dergelijke maat regelen, vooral in de huidige tijdsom standigheden”. Bijeenkomst Nationaal Jongeren- verbond Rotterdam Gisteravond heeft de afdeeling Rot terdam van het Nationaal Jongeren Verbond een bijeenkomst gehouden in den grooten Schouwburg onder het motto „Nederland is Paraat”. Als sprekers waren voor dezen avond uitgenoodigd de burgemeester van Rotterdam, mn P. J. Oud, jhr. J. Th. Alting von Geusau, generaal-majoor, commandant van het le legerkorps, met als onderwerp „Nederland is Pa raat)’, prof. jhr. B. C. de Savornin Loh man, lid van de Eerste Kamer, met het onderwerp „wat van ons verwacht wordt”. Vijf jaren gevangenisstraf geëischt Gistermiddag behandelde de Am- sterdamsche rechtbank de eerste zaak in dat arrondissement, spionnage be treffende. Den Amsterdamschen koopman C. V„ een 45-jarigen man, die zich sedert half Januari in hechtenis bevindt, was ten laste gelegd, dat hij, Nederlander zijnde, opzettelijk op 10 Januari te Duisburg aan een in dienst, althans voor en ten behoeve van het Duitsche rijk, althans voor een buitenlandsche mogendheid handelend persoon, inlich tingen heeft verstrekt, omtrent feiten en omstandigheden, waarvan hij wist, dat de geheimhouding door het belang van den Staat geboden werd, n.l. om trent militaire verdedigingswerken en maatregelen in Nederland langs de ri vieren Rijn, Waal en IJsel en de mili taire bezettingen in verschillende plaat sen langs dé rivieren als Deventer, Zutphen, Brummen, althans omtrent feiten en omstandigheden betreffende de militaire verdedigingsmaatregelen van Nederland. De verdediger had de nietigheid van de dagvaarding te berde gebracht, om dat z.i. niet voldoende omschreven was, welke inlichtingen verd. zou hebben gegeven. Na raadkamer werd deze nietigheid verworpen. Als eerste getuige hoort de recht bank vervolgens de marechaussee, die verd. en zijn vriend B. te Zevenaar had aangehouden in den trein. Hij had verd. overgebracht naar den stations- commandant. Wat hebt u in Duitsch- land uitgevoerd? had get. gevraagd. Gaat u niets aan. luidde het ant woord. Even later had hij geheimzin nig over „een smokkelzaak” gesproken. Het verhoor had zeer lang geduurd bij hem vond de marechaussee een at lasje Pres. Waarvoor droeg u dat bij u? Verdachte Voor een fietstocht. Tenslotte had verd. toegegeven, dat hij in de stationswachtkamer had zit ten praten met een Duitscher. Waar over? Op die vraag had verd. aanvankelijk geen antwoord willen -geven. Na een urenlang verhoor had hij verklaard, dat hij over natuurschoon van ons land had zitten praten. Speciaal de IJsel- streek Pres. En wist u niet, dat de IJsel linie, onze eerste verdedigingslinie is? Neen, dat wist verd. niet. Pres. Nooit op school geleerd? Nooit in de krant gelezen? Niet gezien, dat daar verdedigingslinies waren? Verd. Neen, daar interesseer ik me niet voor. Ik weet er ook niets van. Vervolgens wordt de binnenhuisar- architect B. gehoord. Get. had kennis gemaakt met verd. Deze had hem op Zondag 7 Januari j.l. geld gegeven, om naar Duitschland voor hem te gaan. Te Arnhem zouden beide mannen elkaar ontmoeten, maar op den afgesproken dag zagen ze el kaar reeds op het perron te Amster dam. Te Zevenaar waren zij de grens gepasseerd. Verd. had voor plaats- kaarten naar Duisburg gezorgd. Te Duisburg had het tweetal een derden man ontmoet. Get. moest ergens anders gaan zitten. Hij kon wel zien, wat verd. en de vreemdeling, een Duitscher, de den, maar het gesprek kon hij niet vol gen. Er werden kaarten op tafel uitge spreid en er werd fluisterend ge sproken. Zoo nu en dan hoorde hij den Duit scher een woord herhalen, meestal plaatsnamen, zooals Zutphen, De venter Het onderhoud aan de hand van de kaarten had naar schatting anderhalf uur geduurd. Pres. En van u moesten ze niets hebben? Getuige Neen, maar ik moest de vol gende week terugkomen ik kreeg 20 en 7.50 voor een nieuwe pas. De Duitscher maakte grensfacili- teiten voor me in orde, voerde verd. nog aan. Pres. Ja voor spionnen. Verd. Daar hebben we het nooit over gehad. We spraken over België Pres. Het maximum, dat u kunt krijgen, is zes jaar. Staat u toch niet zoo te liegen. U kunt nu nog een wei nig goedmaken, van wat u misdreven hebt. U. kunt nu nog tot het besef komen, dat u eigenlijk een Nederlander bent. Anders verdient u niet beter dan het lot van spionnen in oorlogstijd. Hoe kwam u er bij om uw land te ver raden? Verd. Dat deed ik niet. Pres.Zeg nu maar eerlijk, dat u geld kreeg om uw vaderland te ver raden. sche- en niet-Joodsche organisaties. Vervolgens werd door den penning meester, den heer A. Polak, het finan cieel verslag uitgebracht. Op 1 Januari 1939 bestond het bezit der vereeniging uit 5478.82; met de verschillende ontvangsten w.o. aan con tributie 2364.54 bedroeg het 8923.43. Aan ondersteuningen was uitgegeven 2375.45 Het ledental is thans 741. Namens de commissie van verificatie werd door den heer Engers goedkeu rend rapport uitgebracht, waarop de penningmeester werd gedecharcheerd. Aan de beide functionnarissen, den heer Ikkersheim en den heer Polak, werd hulde gebracht voor de buitengewone wijze waarop zij zich weer van hun moeilijke taak hebben gekweten. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heeren S. Ikkersheim en M. O. Nitzowitsch bij acclamatie herkozen. De voorzitter wees er daarna op dat de twee bestuursle den de heer S. Ikkersheim en B. Levits, thans 10 jaar deel uitmaken van het bestuur. Hij prees hen voor hun groote opofferingsgezindheid jegens de ver eeniging en schonk hen als bewijs van waardeering ieder een loketkast. In deze hulde betrok hij ook mevr. Ikkersheim voor de hulp, die zij steeds aan haar echtgenoot verleent en over handigde haar een bouquet bloemen. Namens het Nederlandsch Israëlie- tisch Armbestuur sloot mr. I. Hen, zich volkomen bij deze huldiging aan omdat hij de kracht van deze heeren kent en bood hen een lederen sigaren koker aan. De jubilarissen dankten in hartelijke bewoordingen voor de hulde hen ge bracht. In de plaats van den heer S. Hakken, die zich niet meer herkiesbaar stelde werd benoemd de heer A. de Wind. Den heer Hakken werd dank gebracht voor het vele werk, dat hij voor de vereeniging heeft gedaan. Betreffende een eventueele herden king van het 70-jarig bestaan der ver eeniging werd na langdurige bespre king besloten dit jubileum op propagan distische wijze te herdenken. Binnen korten tijd zal er een commissie be noemd worden, welke zich speciaal met deze taak zal bezig houden. Prins Bernhard op aan haar doel heeft beantwoord al zijn ook de bijzondere tijdsomstandig heden niet zonder meer aan haar voor bijgegaan. Hij bracht dank aan allen, die in het afgeloopen vereenigingsjaar hun krachten in dienst hadden gesteld van .•de vereeniging. In het bijzonder komt deze dank toe aan mevr. Blitz, die als propagandiste een zeer groot aantal nieuwe leden had aangebracht. Aan alle aanvragen om hulp en steun, hoe talrijk deze ook waren, kon worden voldaan. Spr. bracht hulde aan de nagedachte- nis van de in het afgeloopen vereeni- D e Jon g-H ervormdengroep in Wijk XIII der Ned. Herv. Gemeente houdt morgenavond een vergadering in Bethel, Thomas Schwenckestraat 30. Mej. B. Beek zal spreken over de be weging „For Life and Work” en de conferenties van Stockholm 1925 en Oxford 1937. In Hotel du Vieux Doelen heeft zijn intrek genomen de heer A. Farner van de Zwitsersche legate te Rome. HAAGSCHE COMITÉ VOOR MENSCHLIEVENDE HULP AAN POOLSCHE VLUCHTELINGEN. Een gala-avond in den Koninklijken Schouwburg en eenige giften ten be hoeve van het Haagsche comité voor menschlievende hulp aan de Poolsche vluchtelingen, hebben een batig saldo opgebracht van ruim 1700. De commissie voor bedrijfsbescher ming van de afdeeling 's-Gravenhage der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming had gisteravond in de groote zaal van Pulchri een propa ganda-avond georganiseerd voor bij deze afdeeling aangesloten bedrijven, alwaar het woord werd gevoerd door den heer J. W. de Roever, leider van den luchtbeschermingsdienst bij de Stoomvaart Mij. „Nederland” te Am sterdam, die sprak over de organisatie van de luchtbescherming aldaar in het algemeen en bij zijn maatschappij in het bijzonder, en ir. W. A v. d. Heu vel, die zijn ervaringen mededeelde tij dens de luchtaanvallen in China. Deze spr. wees erop, hoe de techniek van de luchtvaart sedert den vorigen oorlog is vooruitgegaan. Op 15 Augustus 1937 maakte spr. het eerste luchtbombarde ment mede op Nanking. Er weerklonk op zeker oogenblik een alarmsein. Po litie trachtte de menschen van de stra ten te verwijderen. Maar er was groote verwarring. De vernieling viel nogal mee. Dit was ook spr.’s indruk bij latere bomaanvallen. Na den derden en vierden aanval was spr. min of meer er aan gewend, zoodat betrouw baarder gegevens werde.i verzameld. De bommen werden meestal geworpen van een hoogte van 4000 tot 6000 m„ met een nauwkeurigheid sstraal van 300 m. Over het algemeen blijve men 1 k.m. verwijderd van die punten waarvan men kan verwachten, dat zij als doelwit zullen dienen. Van de 100 aanvallen, welke spr. medemaakte, was er slechts één waarbij hij in levensgevaar ver keerde. Wat de openbare schuilplaat sen betreft, de paniek maakte dikwijls ettelijke dooden. Toch kan men de van vereenigingen, werkzaam zijnde op menschen niet op straat laten. Volgens Joodsch philantropisch- en sociaal spr. moét men zorgen vrouw en kin deren eerst in kelder of huis in veilig- i I opkomst en wees hij er op, dat ook in het afgeloopen jaar de vereeniging ten spoedig mogelijk weer gelegenheid ge-1 ven er uit te komen. Anders zullen de menschen te snel gedemoraliseerd zijn Van de bommen valt het grootste deel op straat. Spr. maakte eenmaal mede, dat een formatie van 54 vlieg tuigen 5 maal op één dag terugkeerde en in totaal 600 a 800 bommen af wierp. Op de waterleiding moet men, als bommen inslaan en brand veroor zaken, niet te veel rekenen, daar de hoofdbuizen dikwijls afslaan. Het aan tal dooden of zwaar gewonden bedroeg 1.8 a 2. In Finland was dit nog lager. Wat kan men doen om zich te beschermen? Men moet beschikken j gingsjaar overleden leden en hoopte, over vliegtuigen en afweergeschut. dat spoedig een algeheele vrede moge Resumeerende zeide spr., dat de bevol- aanbreken voor de geheele mensch- king in China zich zeer snel op de aan-1 heid. Daarna werd door den secretaris, vallen instelde en erin slaagde een den heer S. Ikkersheim, een zeer uit- gunstige bescherming te zoeken en dat voerig verslag uitgebracht, waarin hij STRAFFEN VAN VIER MAANDEN EN VIER JAREN GEÈSCHT. De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft te gen den 39-jarigen J. B. en den 44- jarigen A, de F., beiden uit de re sidentie. laatstgenoemde gedeti neerd, respectievelijk vier maande# en vier jaar gevangenisstraf ge ëischt wegens spionnage op Ame land (artikel 100 Wetboek va# Strafrecht). J. B. werd ten laste gelegd, dat bewegingen van oorlogsschepen, ko^ vaardijschepen en vliegtuigen, we$! Ameland passeerden, radiotelegrafi^ of telefonisch aan de F. heeft gem^ Onder deze schepen en vliegtuigen ren er ook van Duitsche national#* J. B. gebruikte een verrekijker, Wj hem door de F. was verschaft De zorgde er voor, dat de gegevens n# Engeland of Frankrijk werden d#^ 8e2O“den' Sel«4" een rad1' mdl* te. TWEE DIKKE STUKKEN VOOR SLECHTS 12, CTSJ EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10