Finland krijgt nieuwe grenzen Defensief verbond tusschen en Zweden, Noorwegen Finland 194 No. 17518 aan het aan onze eer Radiorede van president Kallio De regeering spoort het volk zich voortaan geheel vredeswerk te wijden Onze vrijheid bewaard; nationale gered” Donderdag 14 Maart. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND van eemge De laatste dagorder Mannerheim Vrede sluiten de oplossing vuren” „Staakt het De Finsche regeering alleen besloot tot vrede Het doel is de nieuwe Finsche grenzen te garandeeren PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: EERSTE BLAD. BUITENLAND Eerste blad, pag. 1. 200.000 Vijfde blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 1. de Vijfde blad, pag. 2. BINNENLAND één Derde blad, pag. 1. aldus Derde blad, pag. 2. het wijden” opbouw Vijfde blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 2. Economische gevolgen. Tweede blad, pag. 2, Vijfde blad, pop. 2. de log kunnen blijven. De strijd om Uit van blijft President Kallio Zweden in Finland beschaamd. meldt uit Stock- Press Finsche bladen in rouwrand. ITALIË. Zwaardere druk op de Balkanstaten De ratificatie van het vredesverdrag door het Finsche parlement wordt van daag of morgen verwacht. Er bestaat geen twijfel omtrent den uitslag der stemming, want, naar vernomen wordt, heeft de Finsche premier Ryti, vóór hij naar Moskou vertrok, garanties ge kregen van zijn parlementaire collega’s. de met Rusland zou komen. Beide landen hebben onmiddellijk in be vestigenden zin geantwoord. Treedt het kabinet-Ryti af? Uit Helsinki wordt gemeld, dat men na de aankomst van ministerpresident Ryti uit Moskou een omvangrijke reor ganisatie van het Finsche kabinet, mo gelijk een aftreden van het geheele ka binet verwacht. De militaire en diplomatieke bespre kingen tusschen de drie mogendheden zullen beginn zoodra Finland zijn troe pen heeft teruggetrokken op de nieu we erenzen en de documenten van het vredesverdrag zijn onderteekepd, het welk binnen een week wordt verwacht. De generale staven der betrokken landen zullen de mogelijkheden der mi litaire samenwerking bespreken en voorbereiden evenals De ratificatie van het vredes verdrag. Reuter meldt uit Helsinki, dat Man- nerheim’s dagorder diepen indruk op het Finsche volk heeft gemaakt. Na de radio-uitzending konden vele soldaten hun tranen niet bedwingen. Zweden, Noorwegen en Finland zul len een defensief verbond sluiten ter beveiliging van de Finsche grenzen. Draadbreuken hebbed in het Westen des lands ernstige stagnaties in treinverkeer veroorzaakt. Te Amsterdam is een koopman ge arresteerd, verdacht van overtreding der Neutraliteitsverklaring. Een zelfde soort zendapparaat als dat waarmee te Schiebroek gewerkt werd, is in zijn woning in beslag genomen. Dit nummer bestaat uit VIJF bladen Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct dachte een welk enog niet valt te Vele soldaten zijn uitgeput vermoeidheid Toen het huilen van de granaten op de Karelische landengte na het sein „staakt het vuren” ophield, maakte de Finland moet zich den weder- Vijftienduizend Finnen en Russen gesneuveld naar Kemijarvi de Russen Finland iederI oogenblik in twee stukken kunnen ver- j deelen en de Zweedsche grens kunnen stilte een bijna angstwekkenden indruk. Voor vele manschappen beteekent het begin van den vrede maar één ding: Een kans om te slapen. Op de land- De Krijgsraad heeft een soldaat we gens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. bespreken de aanleg van versterkingen en het leveren van wa- penvoorraden. Het verbond zal van zuiver defensie- ven aard zijn, zoodat Finland zal kun nen voldoen aan de Russischen eisch niet deel te nemen aan eenig blok ge richt tegen de sovjet-I/nie. De Noorsche minister van buiten- landsche zaken, Koht, heeft verklaard: De Finsche regeering heeft eenige dagen geleden aan de regeering van Noorwegen geyraagd, of wij bereid zou den zijn de mogelijkheid te overwegen van de oprichting van een defensief verbond tusschen Noorwegen, Finland en Zweden. Op deze vraag heeft de Noorsche regeering bevestigend geant woord. „Doch de hulp in mannen, waarop zoo lang was gehoopt, is nimmer geko men. Slechts twee bataljons vrijwilli gers met eenig geschut, luchtdoelge schut en vliegtuigen konden hier tijdig aankomen om te strijden aan de zijde der Finnen.” Tenslotte zegt Mannerheim, dat de door de Westersche mogendheden be loofde hulp niet is gekomen, omdat de buren van Finland, Zweden en Noor-- wegen, liever naar hun eigen huis keken dan hulp te laten passeeren. Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De economische gevolgen voor Fin land van de grenswijziging zullen in velerlei opzicht ernstig zijn. Ongeveer 20 van Finland’s uitvoer ging over Wiborg en verder 10 over Hangö. Een groot aantal belangrijke houtpulp- fabrieken en houtzaagmolens zullen door de Russen worden overgenomen. Uit Rome wordt gemeld dat de leden van de permanente Russische handels- commissie, welke haar zetel te Milaan heeft, binnenkort te Rome zullen on derhandelen over een nieuw Russisch- Italiaansch handelsaccoord. De leider der commissie is van Milaan naar Mos kou vertrokken om instructies te halen. De militaire positie werd voor Finnen steeds hopeloozer De Finsche gedelegeerden naar Helsinki. Toen de Finsche gedelegeerden gisteravond uit Moskou te Stockholm aankwamen, werd het vliegveld scherp bewaakt. Na haastig iets te hebben gebruikt, zetten de Finsche staatslie den de reis naar Helsinki voort. De Finsche regeering richtte een pro clamatie tot het volk. Hedenmorgen hield president Kallio 'een radiorede, waarin hij aanspoorde tot samenwer king voor den wederopbouw van Fin land. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Naar gelang meer feiten bekend wor den, wordt het steeds duidelijker, dat Finland weinig anders kon doen dan vrede sluiten, meldt Reuter uit Helsin ki. Geleidelijk dringt het door, hoe ernstig de militaire positie was. In Zuid-Finland maakten de Russen bij hun opmarsch over het ijs zulke vorde ringen, dat de kustbatterijen ten Oosten van Helsinki reeds in actie hadden moeten komen. Behalve de 15.000 dooden aan Fin sche zijde, welk cijfer Mannerheim gisteravond noemde, zouden alleen in Februari nog 15.000 Finnen ernstig ge wond zijn. De sneeuw, waarom iedereen in Fin land heeft gebeden, is tenslotte van daag begonnen te vallen te laat om het land te redden. Sumner Welles heeft aan Daladier een boodschap van Roosevelt over handigd. De Zweedsche minister Günther heeft in den Rijksdag de houding van Zweden verdedigd. Eerste Mod. po» 2. Het Zweedsdhe blad „Social-Demo- kraten” wijst erop, dat de ervaringen van den Finsch-Russischen oorlog een versterking der samenwerking tusschen de Noordsche landen noodig maakt. Al heeft de Zweedsche minister van bui- tenlandsche zaken het woord „militaire alliantie” niet gebruikt, stellig zal die kwestie toch aan een diepgaand onder zoek worden onderworpen. Het blad „Stockholms Tidningen” schrijft, dat thans vooral er naar gestreefd moet worden een toekoms tte vormen, welke het Noorden voor nieuwe rampen spaart. Alle bladen noemen in dit ver band de vorming van een militaire al liantie tusschen Zweden en Finland. „Stockholms Tidningen” besluit met de woorden: „Er moet nu niet gespro ken, maar snel gehandeld worden”. Het Deensche blad „Berlingske Ti- dende” schrijft, dat de Noordsche ge- nederlaag heeft geleden, overzien en welke door velen in de Noordsche lan den als een diepe vernedering gevoeld wordt. Door dezen vrede is de strate gische en politieke positie van het ge heele Noorden diepgaand gewijzigd. Zelfs niet in de 100 jaar, dat Finland een Russisch grootvorstendom was, heeft de Russische expansiepolitiek haar grenzen zoo ver naar Scandinavië opgeschoven als thans. „National Tidende” schrijft o.a., dat communisten en nazi’s in de geheele wereld den vrede van Moskou als een overwinning vieren. In het Noorden verwekt deze vrede zorgen en angst. Finland is geamputeerd, de zelfstandig heid ondermijnd, de toekomst van Fin land is onzeker en de veiligheid van Zweden en Noorwegen is in gevaar. Het bolsjewisme rukt op naar het Westen en maakt zich nieuwe uitvalspoorten tegen het Noorden. Verklaring van Tanner De Finsche minister van buitenland- sche zaken, Tanner, heeft den buiten- landschen correspondenten gisteravond medegedeeld, dat Noorwegen, Zweden e Finkmd, voordat de Finsche dele gatie naar Moskou vertrok, waren overeengekomen, besprekingen over waarborging van de grenzen der 3 sta ten te voeren en dat men binnen en kele dagen daarmede zou voortgaan. Finland heeft het initiatief tot deze besprekingen genomen. Tanner verklaarde verder, dat de Westelijke mogendheden geduren- Verbazing onder de Finsche troepen. De Finsch-Russische vrede heeft, blijkens de jongste redevoeringen van de Britsche ministers Simon en Eden, geen wijziging gebracht in de oorlogs doeleinden van de geallieerden. De eerstgenoemde heeft duidelijk gemaakt dat het eerste doel is den oorlog te winnen, teneinde agressie in de toe komst onmogelijk te maken. Eden zei: „De laatste slag is beslissend voor de overwinning. De rol, welke het Britsche rijk in den oorlog speelt, is van groo- ter gewicht dan ooit en, wanneer de Britsche krachtsinspanning geheel ont wikkeld is, zal zij beslissend zijn.” In Britsche parlementaire kringen verneemt men, dat Chamberlain aan scherpere critiek zal blootstaan, tenzij de oorlog op een intensievere wijze wordt aangepakt. In de komende dagen ral in het Lagerhuis opnieuw de lei ding van den oorlog ter sprake worden gebracht Naar te Londen verluidt zou kans bestaan, dat Duitschland en Rusland, r wellicht met den steun van Italië en ook van Amerika, een groot vredes offensief zullen beginnen. Men neemt echter aan, dat Engeland elke nieuwe vredespoging zal afwijzen. I ook duidelijk zijn gemaakt Amerikaanschen afgezant I Welles die de laatste dagen te Londen F besprekingen heeft gevoerd, met Cham- berlain, Halifax en Churchill. Zij zouden Welles te verstaan hebben gegeven, dat Engeland vertrouwen heeft in zijn eind-overwinning en niet zal verslappen in de pogingen om deze te bereiken. Volgens sommige diplomaten zullen Duitschland en de sovjet-Unie hun verdere plannen in Europa thans ten uitvoer gaan leggen. Ofschoon de Finsch-Russische vrede in de Scandinavische landen ontspan ning heeft gebracht, bestaat twijfel of zij op den langen duur buiten den oor log kunnen blijven. De strijd om de I Scandinavische grondstoffen zal ver moedelijk scherper worden. Uit het vredesverdrag blijkt, dat een krachtige Russische bedreiging blijft bestaan voor Scandinavië. Men legt er den na druk op, dat door de spoorlijn Finland engte hebben de soldaten maandenlang geen normalen slaap meer gekend. Zij waren op een punt gekomen, waarop zij bijna mechanisch vochten of liepen* Een hooggeplaatst officier verklaardec „De militaire leiders hebben hun woord gezegd en het leger kan slechts gehoor zamen aan de bevelen en vertrouwe» stellen in de mannen, die een beslis sing kunnen nemen”. President Kallio heeft een korte ra diorede gehouden, waarin hij sprak over Finlands positie in den oorlog en de eenheid, welke door den strijd tot stand is gebracht. Finland moest alleen strijden, aldus Kallio. Na hulde gebracht te hebben aan het leger en aan Mannerheim, zei- de de president„Thans moet Finland zich aan den wederopbouw wijden. Wij moeten bedenken, dat het lot van Fin land in onze handen ligt. Het is de plicht van de Finsche regeering en van het volk, zorg te dragen voor de bevol king van de Karelische landengte, wel ke thans gedwongen zal zijn, haar haardsteden te verlaten. Kallio eindigde tenslotte met uiting te geven aan de hoop op uiteindelijken vrede en voorspoed in Finland. De rede werd later in het Zweedsch uitgezonden. De Finsche troepen waren zeer ven» baasd toen zij gisteren het bevel kregen het vuren te staken. De meeste man schappen hadden zelfs niet vernomen, dat er een vredesaccoord geteekend was. De Finsche regeering heeft gisteravond een proclamatie tot het volk gericht, welke o.a. als volgt luidt: Het militaire hoofdkwartier was ge raadpleegd ten aanzien van den toe stand aan het front, doch het had geen deel aan het vredesbesluit. In antwoord op verschillende vra gen, zeide de minister, dat het vredes- verdrag geen bepalingen omtrent scha- deloosstelling voor of restitutie van den oorlogsbuit aan de sovjet-Unie bevat. I Dit zou aan den Sumner de den oorlog geen pressie op Fin land hebben uitgeoefend. Cham berlain en Daladier hebben slechts verklaard, dat Finland zelf moest beslissen. Minister-president Ryti, Tanner, bevindt zich nog in de sovjet-Unie. De regeering alleen heeft tot vrede besloten. Duitsch land heeft bij de bemiddeling geen rol gespeeld. De oud-gouverneur van de Pendsjab, O’Dwyer, is te Londen door een Britsch-Indiër vermoord. Eerste blad, pag. 3. Het vraagstuk der krijgsgevangenen 1 wordt nog bestudeerd. Op de vraag of de nieuwe grenzen verdedigd zouden moeten worden, antwoordde Tanner, dat de militaire experts hem hebben gezegd: „alle gren- gen kunnen verdedigd worden”. i De openhartige verwijzing van Tan- i ner naar de rol van Zweden en Noor wegen in het falen van Finland’s wor steling, heeft in Stockholm consterna tie gewekt. Men verwacht, dat de uit werking van Tanner’s woorden op het publiek, dat reeds critisch stond te genover de houding der regeering aan zienlijk zal zijn. thans aan De correspondent te Helsinki van „Stockholms Tidningen” meldt, dat het thans niet gemakkelijk is in Finland Zweed te zijn. Niet, dat de Finnen iets zeggen. Diep in hun hart koesteren zij nog steeds dezejfde gevoelens. Doch de Zweden, die zich in Finland bevinden, voelen werkelijk schaamte, dat Zweden en andere Scandinavische landen aan Finland niet de gevraagde doeltreffende hulp hebben verleend. Ook voelen de Zweden zich beschaamd bij de gedach te, dat hun land alles aan Finland heeft kunnen geven, behalve wat dit land verlangde, d.w.z. het leven. In de Amelandsche spionnagezaak zijn tegen beide verdachten gevange nisstraffen van vier maanden en vlet jaren geëischt. In de Haagsche spionnagezaak te tegen mr. B. twee jaar en tegen mevr, van H. één jaar gevangenisstraf geëischt. De Finsche bladen verschijnen met een breeden zwarten rand rondom de voorwaarden van de vredesovereen komst n\et Rusland. Te vijf uur gistermiddag begon de radio-omroep treurmarschen uit te zen den. Een uur later werd het tramver keer stopgezet, zooals gedurende den oorlog gebruikelijk was. Er is geen en kele veiligheidsmaatregel opgeheven. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat geëvacueerde perso „Gedragen door de gedachte ons volk nog grooter ongeluk te besparen, heeft de regeering het besluit genomen de vijandelijkheden te staken. Dank zij de geweldige inspanning van ons leger en van het geheele volk, en dank zij de bloedige offers van onze jeugd, hebben wij, afgezien van de afgestane gebieden, het kostbaarste van alle goederen, onze vrijheid, kunnen bewaren. Wij hebben onze nationale eer gered en het recht verworven voor ongestoorden opbouwenden arbeid. Terwijl de oorlog der groote mogendheden voortduurt, zal ons volk zich nu geheel wijden aan het vredeswerk. Gedachtig de gesneuvelden, en zich bewust van haar groote cijfers, acht de regeering het haar hoogste plicht, onverwijld te beginnen met den wederopbouw. Als bijzondere plicht zal zij beschouwen de verzorging der gezinnen van onze gesneuvelden en invaliden, alsmede van de onbemiddelden, die door hun werk achter het front schade hebben geleden. Onze eerste plicht zal het zijn, er voor te zorgen, dat de bewoners uit de afgestane gebieden een nieuwen bestaansgrond krijgen.” United holm Het Zweedsche departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat Zweden en Noorwegen met Finland een defensief verband zul len sluiten, dat tot doel heeft de nieuwe grenzen van Finland te garandeeren. Militaire deskundi gen hebben onlangs te Stockholm de bijzonderheden van dit verdrag, waarbij elk der drie partijen zich verbindt in geval van een aanval de andere partij bij te staan, be sproken. Vernomen wordt, dat Finland drie dagen geleden aan Zweden en Noorwegen heeft ge vraagd of deze landen een derge lijk verbond zouden sluiten voor het geval, dat Finland tot een vre- De gevolgen van den Finsch- Russischen vrede Maarschalk Mannerheim, de Finsche opperbevelhebber, heeft in zijn laatste dagorder, welke gisteravond aan de Fin sche troepen is voorgelezen, hulde ge bracht aan de 15.000 gesneuvelden. Hij stelde de Russische verliezen op 200.000 man. Ondanks den moed en de ge- vechtskwaliteiten van het leger, aldus de dagorder, heeft de regeering het noodig gevonden vrede te sluiten. „Ons leger was klein. Wij waren ver plicht verdedigingslinies aan te leggen, hulp uit het buitenland te vragen en de noodige wapenen en munitie te ver krijgen. Na zestien weken van harden strijd houdt het Finsche leger nog stand tegen een vijand, die, ondanks de* hem toegebrachte kolossale verlie zen, slechts in aantal toenam. De Fin sche soldaten zijn blootgesteld geweest aan enorme physieke en psychologische inspanning, omdat het niet mogelijk is geweest hen af te lossen.” De veldmaarschalk dankt Zweden, Noorwegen, Groot-Britannië en Frank rijk voor de verleende hulp in den vorm van wapenen, munitie en vlieg tuigen, zonder welke de Finsche strijd krachten het onmogelijk zoo lang had den kunnen uithouden. bereiken. Ook Hangö is ten opzichte van Zweden van strategische beteeke- nis. Tegenover in de toekomst dreigende gevaren pogen de Noordelijke staten een defensief verbond te sluiten. De vraag wordt voorts gesteld of Duitschland en Rusland hun pressie op den Balkan, speciaal op Roemenië, zul len versterken. De Roemeensche openbare meening heeft den tragischen vrede voor Fin land even ernstig opgevat alsof het een rechtstreeksche slag was voor het eigen land. Verantwoordelijke kringen te Boekarest zijn er van overtuigd, dat, als de sovjet-Unie thans haar blikken op Bessarabië zou richten, zij drie maanden noodig zou hebben om vol doende geoefende troepen en materiaal voor een offensief bijeen te brengen, in verband met den staat waarin de Russische spoorwegen verkeeren. Intusschen zullen de geallieerden probeeren de banden met de Balkan staten en de landen in het Naburige Oosten dichter aan te halen, zoo ook met Iran en Afghanistan. Terwijl het bekend is, dat Engeland een crediet heeft toegestaan aan Iran worden de geruchten, dat Engeland Iran’s onafhankelijkheid zou hebben gegarandeerd aan den sjah, ontkend. COURANT HAAGSCHE OVERZICHT. Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemiaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 ITALIAANSCH-RUSSISCHE HANDELS- 0 VEREENKOMST.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1