A\l de Zweedsche De rol van regeering HUDNUT VALDA PASTILLES hel sterk ontisephsche geneesmiocjB| tegen Verkoudheid, Keelpijn en Griep. Moor vroog noor de t ECHTE VALDA en „Geen druk op Finland uitgeoefend”, 1 eTAIVALKOS?Rfc {OMUSSALMI a HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 14 MAART 1940. EERSTE BEAD, PAGINA' 2. den over Persstemmen I vrede uw oude horloge eens in V Russisch legerbericht Het laatste Finsche legerbericht Minister Günther. In Finland zijn 400.000 menschen dakloos Reuter meldt uit Helsinki, dat naar schatting in Finland tengevolge van den oorlog thans 400.000 menschen dakloos en van alles berooid zijn. Op bijgaande kaart van Finland zijn de gebieden weergegeven met dikke, zwarte lijn, welke m het vredesverdrag tusschen Rusland en Finland zijn genoemd.. In de richting van Kuhmo werden vele vijandelijke aanvallen afgeslagen. Aan de andere deelen van het front bedrijvigheid van patrouilles. In den ochtend van den dertienden Maart ging de vijand voort met aan vallen op de Karelische landengte, ten Noord-Oosten van het Ladoga-meer en bij Kuhmo, tot 11 uur. Op dit tijdstip werden de vijandelijkheden aan beide kanten gestaakt. „.Droevige dag voor de beschaving” zegt Hoover. Oud-president Hoover, de leider van het Amerikaansche comité voor hulp- verleening aan Finland, heeft over de Russische vredesvoorwaarden gezegd: „Zij beteekenen een nieuwen, droevigen dag voor de beschaving”. waterdichte automatische z-x horloges Het verstrekken van inlichtingen heeft natuurlijk niets gemeen met het uitoefenen van druk en de Fin- sche regeering heeft het evenmin als druk uitgelegd. In het algemeen kan duidelijk verklaard worden, dat geen enkele druk, van welken aard ook. door ons is uitgeoefend. buurstaat gedwongen gebied af te staan en een verzwakking van hun verdedi ging en onafhankelijkheid te aanvaar den. Noorwegen zijn niet te benijden” De Finnen, schrijft de „Times”, heb ben onvergankelijken roem geoogst. De tijd alleen zal leeren, in hoeverre de grenswijziging van invloed zal zijn op hun politieke onafhankelijkheid. Met betrekking tot de onwilligheid van Zweden en Noorwegen, aan land legers doortocht te verleenen, zegt het blad„De moeilijkheden van Zweden en Noorwegen worden ten volle begre pen. Hun geografische positie is niet te benijden. Duitschland zou zeer waar schijnlijk in deze arena getreden zijn en deze landen zouden waarschijnlijk tot slagveld der reuzen geworden zijn. Een snel en vastberaden optreden van Engeland en Frankrijk zou in Fin land en alle neutrale landen een ont zaglijke materieele en moreele uitwer king hebben gehad. De Westelijke de mocratieën moeten niet dezelfde fout maken met andere staten, welker onaf hankelijkheid bedreigd mocht worden. De „Daily Telegraph” is van mee- ning, dat de onbeschaamde verminking van Finland dit land aan de genade van de sovjets overlevert, steeds wan neer Stalin verkiest order te geven tot een nieuwen opmarsch. Het blad wijst op de noodzakelijkheid, dat de neutra len zich aaneensluiten en tezamen te gen agressie optreden. nen toebrengen aan Finland, maar dat zij integendeel getracht heeft alle mo gelijkheden uit te buiten om de belan gen van dat land te dienen. Van zekere zijde heeft men als een onvriendelijke daad, jegens Finland, het feit voorgesteld, dat aan de Fin- sche regeering Russische voorstellen werden overgebracht, welke zij bijna niet kon aanvaarden. Het is mij on mogelijk de gegrondheid van deze op vatting te zien. De Finsche regeering moest in ieder geval belang stellen in het vernemen van de doelstellingen, die de vijand zich had gegeven. Over het optreden van de Zweedsche regeering in het voorbereiden van den vrede, die zoo juist gesloten is, deed de minister daarop eenige mededeelin- gen, omdat men van zekere zijden in het buitenland van het door Zweden verrichte deel in de gebeurtenissen een uiteenzetting heeft gegeven, die de fei ten verdraait en dikwijls volkomen on juist is. Het was noodig den Finnen de gren zen te doen weten van den Zweedschen bijstand, welke grenzen getrokken wer den door de slechte constellatie van de internationale politiek. Deze beperking kan het Finsche volk een teleurstelling hebben bereid en in vloed hebben uitgeoefend op de politiek van zijn regeering. Maar zij werd niet gebruikt als middel om druk uit te oefenen teneinde te brengen tot het sluiten van een voor Finland», ongun- stigen vrede en evenmin werd een en kele poging gedaan op andere wijze om de beslissing van dit land over oor log of vrede te beïnvloeden. De door de zorgen der Zweedsche regeering aan Finland verleende hulp werd gegeven in zoo groote mate als de omstandig heden veroorloofden en nooit werd die hulp afhankelijk gesteld van eeniger- Zweedsche vrijwilligers keeren zoo spoedig mogelijk terug. De „Nya Dagligt Allehanda” bericht, dat de Zweedsche vrijwilligers zoo spoedig mogelijk naar Zweden zullen terugkeeren. Het Russische legerbericht van gis teren luidt Op 13 Maart om zeven uur ’s och tends hebben de sovjettroepen, na een bestorming gedurende twee uur, de stad Wiborg bezet Tot elf uur van middag heeft zich in de andere secto ren van het front niets belangrijks voorgedaan. Om 11 uur zijn in alle sectoren van het front, overeenkomstig het vredes verdrag, de vijandelijkheden gestaakt. De Russische artillerie had het op de Zweedsche vrijwil ligers gemunt. Het commando van het Zweedsche vrijwilligerskorps in Finland deelt me de, dat, niettegenstaande de Russische, evenals de Finsche troepen, vroegtijdig ervan in kennis waren gesteld, dat de vijandelijkheden om 11 uur zouden wor den gestaakt, de stellingen van het vrij willigerskorps, evenals de formaties in de achterhoede ten Westen van Markajarvi gedurende den ochtend heb ben blootgestaan aan een bombarde ment. In militair opzicht was het nutte loos, doch het heeft vrij groote verlie zen veroorzaakt. Om zes uur openden de Russen een hevig artillerievuur, ter wijl vliegtuigen bommen wierpen en met hun machinegeweren schoten. De Zweden beantwoordden het vuur en minstens een batterij der Russen werd buiten gevecht gesteld. Het vuren der Russen duurde tot elf minuten over elf. De Russische aanval op den rechter vleugel werd afgeslagen. Aan Zweed sche zijde vielen 10 dooden en 30 ge wonden. Werkelijk doeltreffende hulp ontbrak. De „Tempe” schrijftNa 104 dagen van verbeten strijd en na wonderen van dapperheid bezwijkt Finland vooi Finland’s nieuwe grenzen De nieuwe grenzen, welke door Tan ner in zijn rede werden aangegeven, loopen in het Zuiden van een punt even ten Oosten van Virolahti in een tamelijk rechte lijn naar Laanajarvi, precies ten Zuiden van den drie-en-zes- tigsten breedtegraad, die daar bos- schen, akkerland en industriegebieden afsnijdt, welke, gelijk Tanner toegaf, voor Finland van vitaal belang zijn. Nu het geheele Ladoga-meer binnen de Russische grenzen valt, wordt de toe komstige verdediging van Zuid-Finland een uitermate moeilijk probleem. De gedeelten, welke aan de Oostgrens zijn opgeëischt en het verloren gaan van het visschers-schiereiland worden niet als een zware strategische slag gevoeld, behalve dat daardoor de Russen dich ter bij de Bothnische Golf komen op twee punten. De nieuwe grens loopt dicht langs het krachtstation Imatra, aan het meer van Saimaa ten Noorden van Wiborg en dit vitale punt zal nu slechts enkele kilometers van de grens liggen. De Russen hebben ook een aantal belang rijke wegen en spoorwegen gekregen, waardoor de verbindingen in dit Zui delijke district ten zeerste worden be moeilijkt Kuusinen terechtgesteld? „Ekstrabladet” meldde gisteravond, dat Kuusinen, het hoofd der z.g. regee ring der Finsche volksrepubliek, welke door Moskou gevestigd was te Terijoki bij het begin van den Russisch-Finschen oorlog, terechtgesteld is. Hij werd er van beschuldigd mislei dende inlichtingen te hebben gegeven aan het Kremlin over de toestanden in Finland vóór den oorlog. Ekstrabladet” voegt hieraan toe, dat de terechtstelling door Stalin persoon lijk was bevolen. Stalin was „boos, omdat Kuusinen hem er toe had over gehaald het Finsche avontuur te onder nemen, tegen zijn eigen oordeel in, onder voorwendsel het Finsche volk te 'redden uit den greep van maarschalk Mannerheim”. lei voorwaarde, noch van eenigeriel pretentie om invloed uit te oefenen op het besluit van Finland om den oorlof voort te zetten of deze of gene vrede voorwaarde te aanvaarden. Van M oogenblik af, waarop de beide partijs tezamen plaats namen aan de onder handelingstafel, nam uiteraard de be middelende rol, die door Zweden op zich genomen was, een einde. President Roosevelt over Finland. In een formeele verklaring heeft pre sident Roosevelt gezegd, dat het Finsche volk door zijn onovertroffen dapper heid en zijn prachtigen tegenstand tegen een overweldigende meerderheid het moreele recht heeft verworven „in eeuwigdurende vrede te leven in het land, dat het zoo moedig verdedigd heeft”. De achting van volk en regee ring der Vereenigde Staten voor het Finsche volk en zijn regeering is nog gestegen. Dit is, aldus de president, een feit, ook al zijn de Finnen door een aanval van een vele malen sterkeren „Zweden en Buitenlandsche hulp blijft noodig De Finsche bureaux in de Vereenig de Staten gaan gewoon verder met hun arbeid en ondanks het vredesverdrag is er geen verschil merkbaar. De voor zitter van het strijdfonds voor Finland, verklaarde „Wij zullen onzen arbeid voortzetten, totdat de situatie is opge- helderd. In geval van vrede zullen de gelden besteed worden voor de verple ging van de 30.000 Finsche gewonden”. Ook Herbert Hoover pleit voor voort zetting der werkzaamheden. President Kallio heeft een telegram gezonden aan Hoover, waarin hij zijn dank betuigt voor de tot dusver ver strekte hulp maar tevens de hoop uit spreekt, dat Finland bij den opbouw van het land niet alleen zal zijn aange wezen op eigen middelen. De giften blijven intusschen binnen komen. Tot nu toe werd een bedrag van 2% millioen dollar ontvangen. De Finsche gezant, Procope heeft om hulp, levensmiddelen, kleeren en ge neesmiddelen voor Finland gevraagd. Het voornaamste Zweedsche comité voor hulpverleening aan Finland heeft een verklaring uitgegeven, waarin het de Zweden aanspoort het Finsche zustervolk te helpen bij den opbouw en de handhaving van een toekomstig Finland in vrede. Het Deensche Roode Kruis heeft uit Finland het verzoek ontvangen nog een belangrijk aantal Deensche artsen en verpleegsters te zenden, aangezien ondanks het sluiten van den vrede nog steeds veel hulp noodig is voor de be handeling van de vele gewonden en voor hulp aan de burgerbevolking. De Zweedsche bemiddeling Van het begin van den oorlog af heeft de Finsche regeering zich bereid verklaard tot hervatting van de afge broken onderhandelingen over een vreedzame regeling. Het spreekt van zelf, dat wij er naar gestreefd hebben voor ons deel haar te steunen bij haar verlangen om een basis te vinden voor die onderhandelingen. Eerst leek iedere hoop om daartoe te geraken ijdel. Maar tegen het einde van Januari toonde men zich van Russischen kant ook be reid om tot een regeling te komen. Een zeker contact kon vervolgens gevestigd worden en men kwam tenslotte zoo ver, dat een Finsche delegatie naar Moskou vertrok met het resultaat, dat wij zoo juist vernomen hebben. Eigenlijk zou het niet noodig moeten zijn te verklaren, dat de Zweedsche regeering zich bij haar bemiddelend optreden zorgvuldig heeft onthouden geïnsinueerd, dat zekere pressie op de Zweedsche hebben uitgeoefend, is, dat over deze woord is gewisseld Op Uw gezicht concentreert zich ieders be langstelling. Als het frisch en stralend is, zal het U tot middelpunt van elk gezelschap ma ken. Zorg er daarom voor dat Uw gezicht zoo is en zoo blijft, door dagelijks de gelaats- huid goed schoon te maketi, te voeden en te beschermen met Richard Hudnut’s Three Flowers Creams Three Flowers Clean sing Cream voor zorgvuldige reiniging van alle stof en poeder. Three Flowers Skin and Tissue Cream - versterking van het huidweefsel door voedende oliën, die de huid soepel, jeug dig en vrij van rimpels houden. Three Flowers Vanishing Cream een ideale poeder-basis en bescherming voor den geheelen dag tegen schadelijke invloe den van wind, zon en stof. nen nog niet naar Helsinki mogen terugkeeren, opdat de verkeersmiddelen niet overbelast worden. Zweedsche minister buitenlandsche Het gisteren uitgegeven Finsche le gerbericht luidt Op 12 Maart heeft de vijand aange vallen op de Noordwestelijke oevers van de baai van Wiborg en de Fin sche tegenaanvallen duurden tot in den morgen van 13 Maart. De vijand werd teruggeworpen en 12 tanks wer den vernield. In de gevechten der laatste dagen trachtte de vijand over het ijs te trek ken van de baai van Muhu en Vil- jajoki, met als gevolg, dat hij 60 tanks verloor. Ook geen enkele andere regeering heeft zelfs ook maar geprobeerd den geringsten jnvloed uit te oefenen oP de Zweedsche tusschenkomst. Hetgeen van Zweedsche zijde werd gedaan oH op deze wijze totstandkoming van een vreedzame regeling te begunstige11 is slechts van secundair belang. voornaamste praestatie van Zweden lag, naar wij weten, op andere gebie den. Het Zweedsche volk kan than-' zonder overdrijving en zonder groot spraak getuigen zich werkelijk moeit te hebben gegeven alle hulp aan land te geven, welke binnen zijn W reik lag. Uit financieel oogpunt bezien, bet^ kent dat, dat in den vorm van e'5 leening 400 millioen kronen ter besci^' king werden gesteld. De buitengewoon ongunstige omsta1’’ digheden van de politieke were^' situatie hebben niet veroorloofd d«ze hulp uit te breiden tot een dir#*1 militaire inmenging noch onderzij noch met onze medewerking van zijde der Westersche mogendheden- Noorsche pers wijst beschuldigingen van de hand In alle kringen te Oslo komt een diepe teleurstelling tot uiting over de Toevoegingen aan het verdm Men zal mogen constateeren, dat dt vredesvoorwaarden, die door onze zot gen van Moskou werden overgebracl! aan Helsinki, niet dezelfde zijn als die welke haar uitdrukking vonden in h« vredesverdrag. Zoo is er bijvoorbeeU als iets volstrekt nieuws aan toege voegd de afstand van een gebied in de streek van Salla en van Kussanw evenals de clausule betreffende den aanleg van een spoorlijn van Kanda- laksja naar Kemijarvi. Deze bepalin gen hebben voor ons een duidelijk belang. Er moet ook op gewezen worden, dat Zweden zonder eenige medewerking van een andere buitenlandsche mogend heid de partijen heeft gepolst en voor stellen voor een vrede heeft overge bracht. neming aan een grooten oorlog, stellig het onmiddellijke gevolg zijn geweest van de officieele neming van Noorwegen aan den oorl^ in Finland. Wij hebben geen reden schrijft een blad, om pardon te vrage» maar wij wenschen, dat anderen des toestand zien in het licht der werkt, lijkheid. Laten zij spreken, die m«e gedaan hebben. De van buitenlandsche za ken, Günther, heeft giste ren in den Rijksdag een verklaring afgelegd, waar in hij er op wees, dat het sluiten van vrede tusschen Finland en Rusland van uiterst groot belang is voor het geheele Noorden. „Nooit nog hebben wij, volkeren van het Noorden, die den oorlog verafschu wen en haten, de diepe, heilige betee- kenis van den vrede gevoeld, zooals thans. Ditmaal komt het vredesbericht ook tot ons als een rouwboodschap, omdat de vrede zooveel bloed gekost heeft en vooral omdat ons broedervolk hem heeft moeten koopen ten koste van zoo zware offers. Maar wanneer ooit een volk voor den vrede gestreden heeft in een oorlog, die het werd opge legd, met zuiver geweten en onbevlekte eer, dan is het wel het Finsche volk in dezen oorlog. vredesvoorwaarden alsmede levendige sympathie met het Finsche volk en de eensgezinde wil Finland zooveel moge lijk te helpen. „Arbeiderbladet” spreekt een krach tige afkeuring uit over het Russische optreden en zegt Al is Stalin formee' de overwinnaar, toch heeft de oorlog de sovjet-Unie verzwakt, terwijl Fin land in de oogen van de wereld een overwinning heeft behaald. De strijd is niet tevergeefsch geweest, ondanks den Russischen geweldvrede. Wij moeten onze actie voor Finland niet staken, want het heeft niet alleen eigen vrij heid maar de vrijheid van alle Noord- sche landen verdedigd. Alle bladen spreken ten krachtigste de beweringen tegen, dat Zweden en Noorwegen voor de huidige ontwikke ling verantwoordelijk zijn. Zij wijzen erop, dat Noorwegen gehandeld heeft voor zoover de mogelijkheden dit toe lieten. Ons verdedigingsstelsel, aldus de bladen, is niet ingericht op deel- Men heeft Duitschland een dienaangaande regeering zou De waarheid kwestie geen tusschen de Zweedsche en de Duit- sche regeering. verklaarde minister Günther „Oostzee weer een Rus sische zee”. De „Giornale d’Italia” merkt op, dat de FinschRussische vrede van de Oostzee opnieuw een Russische zee maakt, zooals het geval was voor den wereldoorlog. De FinschRussische oorlog heeft opnieuw het bewijs ge leverd hoe onnuttig regionale pacten tusschen kleine landen zijn, want het Baltische blok heeft in het geheel niet gewerkt. Tevens is bevestigd, dat de Volkenbond onmogelijk de aangevallen kleine landen kan helpen. Wat Frank rijk en Engeland betreft, met woorden hebben zij Rusland aangevallen, maar zij verroerden zich niet en hadden overigens weinig kunnen uitrichten wegens de negatieve houding van Zweden en Noorwegen de roode horden, die op 30 November het Finsche gebied zijn binnenge vallen, die vele menschen met inbe grip van ouden van dagen, vrouwen en kinderen hebben uitgemoord door de vreeselijkste luchtbombardementen, waarbij zij het volkenrecht schonden. Wat ontbrak, was een werkelijk doel treffende hulp, welke Finland door ae Volkenbondsresolutie beloofd was. Volgens de „Intransigeant” heeft de houding der Zweedsche regeering, die door de Duitsche dreigementen ge boden was, iederen tegenstand prac- tisch onmogelijk gemaakt. Wij verliezen niet uit het oog, dat het uur der beslissingen nadert en dat, nu de strijd in Finland geëindigd is, wij ons opnieuw in een positie bevin den, welke om daden vraagt. 'X Het „Journal” schrijftLaat de Finsche zaak ons een les zijn. Of het nu oorlog betreft of diplomatie, er moet sneller beslist worden. Wij moe ten ons er niet meer mee tevreden stellen, ons te verdedigen en de noo- dige initiatieven te laat te nemen. De Duitsche bladen spre ken van een nederlaag der geallieerden. De Duitsche bladen zien in het slui ten van vrede tusschen Rusland en Finland een nederlaag der Westelijke mogendheden. De „Essener Nationalztg.” spreekt van een „waarlijk unieke, politieke nederlaag” voor Londen en Parijs. Chamberlain en Daladier, aldus dit blad, staan voor een nederlaag van zoo ongehoorden omvang, dat men de ge volgen, welke het einde van den Rus sischFinschen oorlog met zich mede brengt, slechts oij benadering kan schetsen. De Britsche poging tot uit- van alles, wat nadeel zou hebben kun- breiding van den oorlog in Noord- Europa en tot voorbereiding van een tegen Duitschland gerichten flankaan- val is mislukt. Engeland is weer eens uit Oost-Europa naar zijn eiland terug geslagen en moet van dit trefbare punt uit de verdere ontwikkeling van de beslissende worsteling tegemoet zien. Het „Hamb. Fremdenbl.” herinnert er in verband met het „politieke com promis tusschen de strategische aan spraken van Rusland en den hartstocb- telijken strijd van een klein, maar trotsch volk om het behoud van zijn staatssouvereiniteit” aan, dat de Wes telijke mogendheden het waren, die er zich in haar beschouwingen sedert maanden aan hadden gewend, de statenwereld van Scandinavië aan te duiden als hun Noordelijk front. Met bedroefd hart heeft onze ko®^ onlangs in zijn boodschap gezegd, d* wij verplicht zijn ons er rekensd1" van te geven, dat een dergelijke ly I tiek van inmenging ons, en waarscMD lijk het geheele Noorden, in den SrOir ten oorlog zou hebben gestort, wa#15 .ar» Zie verder le blad, pa9' vuorso <J ESTLAND F r L kuolaJar; f i o rusland SOVJE •Repoln Creme vanaf f. 0.45. Poeder vanaf f. 0.60. n j Three Flowers Vanishing Cream. Voor een ideale poedert»*»!» en om een zachte, zuivere, niet glimmende huid te krijgen, moei U eens Three Flowers Vanishing Cream nemen. Zie dan eens, hoe luchtig en duurzaam U de poeder kunt aanbrengen. Uw huid is den geheelen dag beschermd tegen stof en andere verontreinigingen die de poriën verstoppen én vergrooten. waardoor zwarte stipjes ontstaan. Een onontbeerlijk schoon heidsmiddel voor de kieskeurige vrouw. UnElf HETHEINSTR. LlftC!/ PASSAGB TIUCA ZOUTMANSTI. nutb SPUISTK De hordnekkigsle^^^^k jr hoest bedoor» ©ogenblikkelijk b»i M gebruik von i-t Hollondsche w i VAPSO 'ERMANSK PETSAMO KANDALAKSA -soojarvi KEM MOi OULU leningrad >10 TAMPl INGRAD BTOGKI |LI iNSTAO DE BEPALINGEN VAN HET VREDESVERDRAG DOOR RUSLAND AAN FINLAND SVANIK a II. kg SORWAL^ JAAKKIMA, MARKJAR' Vrovanemi TORNH tsjt scheil— Tallinn KUUSAMC^l

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2