van voor Constructeur Slot brengt wat nieuws de Haagsche de Behandeling spionnagezaak Rechtbank Haagsche Courant van Donderdag 14 Maart 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. 1 h Oc I o I N L r- van mevr. SCHELDE S-20 MET NEUSWIEL 5ATIJN-WA5 Tegen mr. B. twee jaar en tegen H. een jaar gevangenisstraf geëischt BINNENLAND LUCHTVAART Trainer, taxi- en toer- Zitting met gesloten deuren De tunnel te Rotterdam Vrijzinnig Democratische Bond Het, pieuwste product van „Dg Schelde’^ dg S. 2Q. Ulg Herwaardeering goudvoorraad der Nederlandsche Bank Minister de Geer beantwoordt de Eerste Kamer De Prins op inspectie Weerkundige Waarnemingen De eisch tegen mevr, van H. t~x E Rechtbank te dezer stede II heeft vandaag behandeld de geruchtmakende Haagsche spionnage-affaire, waarbij be trokken zijn de 48-jarige refe rendaris van het departement van Sociale Zaken G. W. F. van H., die belast was met den dienst van de jeugdwerkloos heid, diens echtgenoote, mevr, van H—van A., en de hoofd commies van het departement van Economische Zaken mr. W. B. J. B. Aan het einde van November 1939 werd het drietal gearres teerd. De eisch tegen mr. B. 739 m.m„ u konden uur: naderde over Het pondenverlies der Ned. Bank. van mr. de Ranitz taak T. E. Slot Drie in één! Actie om mr. P. J. Oud lijstaanvoerder voor de Tweede Kamerverkiezingen te maken. Z.K.H. Prins Bemhard heeft heden namens H.M. de Koningin en vergezeld van zijn waarnemenden adjudant, lui- tenant-kolonel H. J. Phaff, een bezoek gebracht aan onderdeden van het 4e legercorps. Om 2 uur vanmiddag zette mr. Bour- lier zijn pleitrede voort. (Zie verder Laatste Berichten.) manning op te leiden voor hun indi- vidueele en gemeenschappelijke in jacht- en verkeersvliegtuigen. aanvan- tijdelijk JOHNSON’S SATIJN WAS beschermt als „vloeibaar glas" niet glad I Barometerstand van hedenmiddag 12 iiir Het dunne pijltje geeft den stand *an van gisteren Toen werd bekend, dat tegen mevr, van H., op dezelfde gronden als tegen mr. B., door den officier van Justitie 1 jaar gevangenisstraf was geëischt. De verdere ontwikkeling van de merk waardige „Scheldemasch” Morgen wordt het tweede tunnelstuk tot zinken gebracht. Vanmorgen vroeg is het tweede tun nelstuk voor de Maastunnel te Rotter dam van de Waalhaven naar de plaats van bestemming gesleept, waar het ge vaarte morgen tot zinken zal worden gebracht. Omstreeks half vijf begon de tocht van het zinkstuk, dat door acht sleepbooten werd gesleept. Met medewerking van den vloed is het tun- neldeel naar boven gesleept tot bij het park, waar men om zes uur aankwam. Om kwart over zes lag het tunnel stuk gereed aan den wal. Bij het trans port waren veel hoofdambtenaren van de gemeente, van de aannemingsfirma en van het sleepbedrijf V. H. P. Smit aanwezig. Het betoog der leden, die van oor deel waren, dat het regelmatig ware geweest, indien aan de Nederlandsche Bank het volle destijds geleden ponden verlies uit de goudwinst ware vergoed, wordt door den minister onderschre ven. Evenzeer het betoog, dat, gezien het aandeel van den Staat in de winst der bank, zulks tenslotte voor *s Rijks kas slechts zeer weinig verschil zou hebben gemaakt. Intusschen stelt het gemeen overleg zijn eischen. Het is dan ook naar de meening van den minister niet in bijzondere mate te betreuren, dat hij met de thans aanvaarde regeling genoegen heeft genomen. De minister heeft niet in uitzicht ge steld, dat hij voornemens zou zijn het aandeel van den staat in de baten der herwaardeering om te zetten in goud om daarmede rekeningen van buiten- landsche leveranciers van den Staat te betalen. De minister kan niet deelen in de zienswijze, dat het wetsontwerp er toe strekt „millioenen op papier te schep pen”. De herwaardeerifig draagt een reëel karakter, dat gegrond is op de ontwikkeling, welke de sedert Septem ber 1936 verstreken jaren hebben ge bracht. A De minister beantwoordt de vraag, of met de herwaardeering niet een eerste schrede gezet wordt op den ge vaarlijken weg der inflatie ontkennend. Verschenen is de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp houdende voorloopige voorziening ten aanzien van de waar debepaling van den voorraad gouden munt en gouden muntmateriaal van de Nederlandsche Bank en regeling van de gevolgen dier voorziening. De minister schrijft o.m. dat hij niet kan beamen, dat de herwaardeering van het goud een juiste gelegenheid ge weest zou zijn om wijziging te brengen in de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. Te minder, waar het bij die verhouding meer om jaarlijksche uitgaven en inkomsten gaat dan om zoodanige als bij de herwaar deering in aanmerking komen. Ook be hoort in dit verband niet te worden vergeten, dat de mobilisatie, te welker financiering de bate der herwaardee ring strekken zal, aan het Rijk lasten oplegt in proporties, welke aan de ge meenten gelukkig vreemd zijn. Het is volmaakt onjuist, dat het ka binet van 1931, of de toenmalige mi nister van Financiën, deel heeft gehad aan de beslissing, welke de directie der Nederlandsche Bank in September van dat jaar heeft genomen terzake van het al dan niet aanhouden van het ponden- bezit. Niet alwat „verluidt” stemt daarom met de werkelijkheid overeen. De meëning, dat met de herwaardee ring van den goudvoorraad had moeten worden gewacht, totdat deze met een definitieve stabilisatie van den gulden gepaard had kunnen gaan, deelt de mi nister niet. Het zijn geen millioenen op papier. De verdedigers. In de ochtenduren dienden de zaken tegen mr. W. B. J. B. en mevr, van H., des middags werd de zaak tegen haar echtgenoot behandeld. Voor beide eerstgenoemden trad als verdediger op mr. G. S. Bourlier. Mr. W. B. J. B. werd verdedigd door jhr. mr. H. de Ranitz. Men wist ten hoogste, dat te Vlis- singen in combinatie met „Avio- landa” hard werd gewerkt aan de constructie van een groot aantal Dor nier Do. 24 K. zeeverkenners voor de Nederlandsche luchtmacht in Indië, waartoe in het voorjaar van 1938 een zeer modern geoutilleerde lichtmetaal bewerkingsfabriek in gebruik werd ge nomen, maar wat er verder achter de stevig gesloten deuren geschiedde, was voor bijna iedereen een raadsel. Dit raadsel is nu opgelost. Het intreden van inflatie, welke ook door den minister bedenkelijk zou ge acht worden en die hij met de meeste kracht wenscht te voorkomen, hangt van geheel andere factoren af dan bij dit wetsontwerp in het spel zijn. De economische en financieele ontwikke ling in haar geheel dient hierbij in oogenschouw genomen te worden. Het geen die ontwikkeling tot dusver te zien geeft, wijst geenszins in een infla- tionistische richting. Dat deze zou worden ingeslagen door den goudvoorraad der bank op een peil te waardeeren, dat meer overeen komt met de werkelijke waarde dan het geval is met den tot dusver aangeno men fictieven prijs, kan niet als juist worden erkend. Het gaat hier uitslui tend om het tot uitdrukking brengen van een waardevermindering, die in het verleden heeft plaats gehad. In verschillende landen is de ook daar in getreden depreciatie van het ruilmid del niet door een verdere waardever mindering gevolgd. De in 1935 opgerichte afdeeling Vliegtuigbouw der N.V. Kon. Mij. „De Schelde” te Vlissingen, heeft den laatsten tijd niet veel meer van zich doen hooren. Nadat onder leiding van den Postjager-con- structeur T. E. Slot achtereenvol gens de S-12, een vier per soons sporttoestel, het merkwaardige één persoons vliegtuigje met neuswiel, de „Scheldemusch” en het kleinste vliegbootje, dat ter wereld ooit werd gebouwd, de „Scheldemeeuw” waren uitgebracht, zijn vrijwel geen berichten meer uit de Zeeuw- sche vliegtuigfabriek tot de buiten wereld doorgedrongen. Verwachting tot den avond van 15 Mrt.: Wind: krachtig tot matig, Noordooste lijk tot Noordwestelijk, mogelijk verder krimpend; in het Noorden en midden ’s nachts lichte vorst, in het Zuiden tem peratuur om het vriespunt; overdag eeni- ge stijging van temperatuur; betrokken tot zwaarbewolkte lucht, vooral kelijk sneeuw of regen, later opklarend. FABRIEKSKANTOORDEN HAAG, BARENTS-STR. 33 In dit toestel, dat door zijn vlieg en besturingskwaliteiten gerangschikt dient te worden in de klasse, welke ligt tusschen het gemakkelijke les toestel en het overgevoelige ras-toestel, kan men allen, die straks in het jongste type jager, in het nieuwste verkeers- toestel, hun vliegtaak zullen vinden, in nauw verband met die taak vertrouwd maken. De S-20 is echter meer dan oplei- dingstoestel. Doordat de cabine geheel voor den vleugel is geplaatst en omdat zij en haar belasting gedragen worden door den rompligger, kon bij haar vormgeving overvloedig gebruik wor den gemaakt van glas, waardoor voor bestuurder en passagiers een prachtig uitzicht wordt verkregen. Men kan zich geen vliegtuig denken, dat in dit opzicht de S-20 overtreft. De S-20, een even sierlijke als merk waardige machine, is geworden een drie-in-één toesteleen trainer, taxi ën toervliegtuig, dat veel goeds doet verwachten en mogelijk de basis vormt voor grootscher projecten, De tenlastelegging aan mevr, van H. Aan van H.’s echtgenoote werd ten laste gelegd, dat zij in of omstreeks de maand November 1939 opzettelijk aan- teekeningen, gemaakt uit door het Rijksbureau Zeescheepvaart samenge stelde lijsten, betreffende in het bui tenland aangehouden Nederlandsche schepen, vermeldende den naam van het schip, de reederij, de lading, lig ging, van al hetgeen zij wist, dat de geheimhouding door het belang van den Nederlandschen Staat werd gebo- Toen „De Schelde” haar moderne vliegtuigfabriek tot in de puntjes voor elkaar had, veronderstelden belang stellenden terecht, dat zij zich niet uit sluitend zou bepalen tot de omvangrijke taak, welke besloten ligt in het ver vaardigen van de Dornier-vliegbooten. Men werkte aan nog gansch andere projecten. Achter de schermen is sedert den zomer van 1938 o.a. geteekend en ge werkt aan een nieuw proto-type, aan de Schelde S-20, welke dezer dagen gereed is gekomen en welke thans op het vliegveld te Vlissingen gereed staat om te bewijzen, dat zij ook in haar element in staat is te voldoen aan de eischen, welke zij op papier inlost.—.. Als men onverwacht tegenover het vier-persoons, gesloten toestel wordt geplaatst, valt onmiddellijk de Schelde- lijn op, welke door middel van de „Musch” voor het eerst op het waar nemingsvermogen werd geprojecteerd, maar welke in het nieuwste Schelde- type tot verdere ontwikkeling werd gebracht. Er zijn punten van overeen stemming met de „Musch” en er zijn opmerkelijke verschillen. Pleidooi onderbroken. Om vijf minuten over 1 precies stelde de president voor te pauzeeren. Mr. Bourlier was midden in zijn plei dooi. wat van de Zooals men weet, was tevoren bekend gemaakt, dat de behandeling dezer spionnage affaire met gesloten deu ren zou plaats vinden. De publieke be langstelling was daarom niet groot. Daarentegen was een legertje jour nalisten en fotografen in het gerechts gebouw aanwezig, want niet uitgeslo ten was, dat de rechtbank te elfder ure op haar besluit zou terugkomen. Nadat de rechtbank om 10 uur ter openbare tertechtzitting een aanvang had gemaakt met het doen van uitspra ken in zaken, die een veertien dagen geleden voor dit college hadden gediend, riep de deurwaarder de zaak tegen mr. W. B. J. B. af. De rechtbank. De Rechtbank werd gepresideerd door mr. A. B. Bommezijn; rechters: mr. de longh en jhr. mr. v. d. Wijck. Het O.M. werd waargenomen door mr. N. S. Hoekstra. Geen groote publieke belangstelling. Barometer v.m. 4-2 gr. en 4-IJ gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 dalende. Deze werd daarop door 2 veldwach ters de rechtszaal binnengeleid. De verdachte, het type van den ambtenaar nam plaats in de verdachtenbank en maakte correct een buiging voor de rechtbank. Rustig beantwoordde hij de vragen van den president; geenszins maakte deze verdachte een nerveuzen indruk. De officier van justitie vorderde in het belang van de openbare orde, be handeling der zaak met gesloten deu ren. Pres.: „Verdachte heeft u hier iets op te zeggen?” Verd.: „Neen mijnheer de president”. Pres.: „En u mijnheer de verdediger? Verdediger, mr. de Ranitz: Ik ook niet president. Hierop wendde de president zich tot de rechters, die door hoofdknikken kenbaar maakten, dat zij tegen de be handeling op deze wijze geen bezwaar hadden. De president gelastte daarop zon der dat de rechtbank dus in raadkamer was geweest dat de deuren geslo ten werden. Een kapitein van den Generalen Staf werd toegestaan de zitting bij te wonen. In de getuigenkamer groepten de verslaggevers bijeen. Angstvallig wa ken een bode en een deurwaarder, dat geen onbevoegden de zittingzaal zullen betreden. Mr. Bourlier, die in deze zaak niet pleitte, doch er begrijpelijk belangstelling voor had, liep in en uit. Voor de zaak was ruim een uur uit getrokken, doch de behandeling bleek al dra meer tijd te vorderen. Tegen half twaalf was de officier van justi tie met zijn requisitoir gereed. Nederlandsche vereentging tot beschtaw ming van dieren. Tot het verleenen van hulp aan do dieren, die als gevolg van de Finsch- Russische krijgsverrichtingen verzor ging behoeven, heeft de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van die ren aan de Zweedsche afdeeling van de internationale vereeniging „De Roode Ster” een bedrag doen toekomen van 1000, vormende de bijdrage van eerstgenoemde vereeniging, vermeer derd met de voor dit doel (aanvanke lijk de aanschaffing van paardeitfie» keus), ingekomen gitten, Distributie van koolteerpek De koolteerbeschikking 1939 no. 1 is thans gewijzigd in dier voege, dat ook steenkoolteerpek tot disiributiegoed is verklaard. De afdeeling Haarlem van den Vrij zinnig Democratischen Bond heeft een ledenvergadering gehouden, waarin een advies is vastgesteld voor de verkiezin gen in 1941 voor de Tweede Kamer. Als lijstaanvoerder werd mr. P. J. Oud ge kozen; mr. A. M. Joekes neemt de tweede plaats in. De vergadering over woog daarbij, dat mr. Oud, wanneer de partij daartoe een beroep op hem zou doen, bereid zou zijn, den terugkeer in het actieve politieke leven in zeer ern stige overweging te nemen, in welk ge val hij uit zijn tegenwoordige functie van burgemeester van Rotterdam ont slag zou vragen. Uitdrukkelijk werd echter vastgesteld, dat de «fdeeling Haarlem geenszins van meening is, dat de thans fungeerende voorzitter van de Tweede-Kamerfractie, mr. Joekes, niet of minder geschikt zou zijn als lijst-'v. aanvoerder of als leider van de Kamer fractie. De versterking van de fractie» met mr. Oud werd echter van eminent belang geacht Tot zoover het bericht wit Haarlem De „N.R.Crt” deelt naar aanleiding w daarvan mede, dat het hier betreft een voorbereiding van de candidaatstelling voor de Tweede Kamer en dat mr. Oud nog geen bereidverklaring als boven vermeld heeft uitgesproken. Een even- tueele beslissing te dezen aanzien zo<t op haar vroegst in het najaar moete*- worden genomen Omdat in de S-20 alle ervaringen met het bestuurbare driewielige onderstel, en alle moderne opvat tingen betreffende een lestoestel zijn verwerkt, mag men het be schouwen als de oplossing van het nog overal klemmende probleem der opleiding van de bemanning van moderne militaire- en ver- keerstoestellen en van sportvlie gers. Een nieuw actieve storing ons land uil ket Zuidwesten en het cen trum lag hedenmorgen juist voor onze kust, zoodat het weer in het Noorden en het Zuiden van ons land aanzienlijk in karakter verschilde. In het Noorden zware sneeuw bij krachtigen Oostelijken wind met ee^ temperatuur van enkele graden onder het vriespunt, dit is pl.m. 10 graden kouder dan gistermorgen. In het Zuiden was het nog zacht met regen bij matigen Zuidwestelijken wind. De storing welke gistermorgen ons land ging trok naar de randstaten. In Scandinavië narr de vorst weer toe. In Italië, Hongarije en op den Balkan heerscht thans vrij rustig doch nevelig weer. Stormwaarschuwingsdienst: Hedenmorgen te 7 uur 30 werd geseind aan alle posten: „Weest op uw hoede”. Zonsopgang: 15 Maart 6.15 u. Zonsondergang: 15 Maart 6.04 u. Lantarens aan: 15 Maart tot 5.45 u. v.m.; 15 Mrt 6.3? u. nam. Hoogwater te Scheveningen. 15 Maart ’s morgens 7 u.; nam. 7.20 u. Morgen schietoefeningen op het strand van Scheveningen tot Katwijk van 10 u. v. m.6 u nam. De getuigen. In deze zaak zijn door den officier van justitie als getuigen gedagvaard: de Duitsche ingenieur F. W. J. H. P. Sturm uit Berlijn, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Rotterdam, dr. Tj. P. v. d. Kooy, directeur Rijks bureau voor de Scheepvaart en van den Economischen Voorlichtingsdienst; alsmede mr. W. B. J. B., hoofdcommies Van het departement van Economische Zaken. alhier v.m. 8 12 u. 738 m m.; thermometer resp. Ook de S-20 heeft -een duw- schroef en een be stuurbaar driewielig onderstel (dat in trekbaar is) het toestel is ook weer uitgerust met een open staart, maar thans met metalen staartdragers, zoodat het de beschikking heeft over dubbele roeren. Vermeldenswaard is, dat de cabine van dezen middeldekker geheel ge dragen wordt door een centralen romp ligger, dat het metalen toestel is uit gerust met een elastischen houten vleugel, voorzien van slots, welke bij overtrekken afglijden voorkomen, be nevens met remkleppen. De S-20 heeft een 160 pk luchtge- koelden Hirth-motor. Wegens medeplichtigheid aan po ging tot het plegen van het mis drijf, omschreven in art. 98 van het Wetboek van Strafrecht, wordt tegen mr. B. 2 jaar gevangenisstraf geëischt. Het betrokken artikel luidt: den, aan een buitenlandsche mogend heid heeft medegedeeld, althans in handen heeft gespeeld. Subsidiair wordt haar ten laste ge legd, dat zij aanteekeningen uit bedoel de lijsten in handen heeft laten komen van ir. Sturm, van wien zij wist of begreep, dat hij voor een buitenland sche mogendheid spionneerde, althans met autoriteiten van die mogendheid m betrekking stond. Sturm heeft, aldus de dagvaarding verder, aanteekeningen omtrent data van aanhouding van Nederlandsche schepen, welke door mevr. v. H. uit de lijsten waren gemaakt en op schrift ge steld, uit haar woning te RijswijK medegenomen en de verdere uitvoering van zijn voorgenomen misdrijf is al leen niet voltooid, tengevolge van de omstandigheid, dat Sturm werd aange houden door de Nederlandsche politie. Als getuigen in de zaak tegen mevr, van A. waren gedagvaard: F. W. J. H. P. Sturm, dr. T. P. v. d. Kooy en mr. W. B. J. B. Zoodra men in de cabine van de Schelde S-20 vertoeft, moet men wel tot de erkenning komen, dat construc teur Slot bij het ontwerpen van dit type een zeer bijzonder doel voor oogen heeft gehad. De stuurhut, welke plaats biedt aan vier personen, is n.l. voorzien van alle instrumenten, noodig om vergevorder de piloten en andere leden van de be- Artikel 98 W. v.S. Hij, die opzettelijk bescheiden, be richten of inlichtingen omtrent eenige zaak, waarvan hij weet, dat de ge heimhouding door het belang van den Staat wordt geboden, hetzij openbaar maakt, hetzij aan een buitenlandsche mogendheid mededeelt of in handen speelt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste zes jaar. Het pleidooi duurde ruim 20 minuten. Zitting bleef gesloten. De verdediger verliet de zaal, ge volgd door den deurwaarder. Doch, wat de persmenschen verwachtten, ge beurt niet, want de behandeling van de zaak tegen mevr, van H. zal even eens niet in het openbaar geschieden. De tegen van H. uitgebrachte dagvaarding. Aan den hoofdverdachte van H. werd ten laste gelegd: dat hij in November 1939 opzettelijk lijsten, aan en door het Rijksbureau van Zeescheepvaart samengesteld, be treffende in het buitenland aangehou den Nederlandsche schepen, vermel dende den naam van het schip, de reederij, de lading, de ligging en bij zonderheden, en lijsten, aan en door het Rijksbureau Zeescheepvaart samen gesteld, betreffende in het buitenland opgehouden lading met Nederlandsche bestemming, vermeldende den naam van het schip, eigenaar, lading, lig ging, en bijzonderheden van al hetgeen hij wist, dat de geheimhouding door het belang van den Nederlandschen Staat werd geboden, althans berichten of inlichtingen uit, althans photo- copieën van die lijsten, waarvan hij wist, dat de geheimhouding door het belang van den Nederlandschen Staat werd geboden, aan een buitenlandsche mogendheid heeft medegedeeld, althans in handen gespeeld; althans, indien het bovenstaande niet tot veroordeeling van verdachte leidt, dat hij opzettelijk voornemens om op zettelijk berichten en inlichtingen uit: a. aan en door het Rijksbureau Zee scheepvaart samengestelde lijsten be treffende in het buitenland aangehou den Nederlandsche schepen en b. van en door dit bureau samenge stelde lijsten betreffende in het bui tenland opgehouden lading met Neder landsche bestemming van al hetgeen hij wist, dat de geheimhouding door het belang van den Nederlandschen Staat werd geboden, aan een buiten landsche mogendheid mede te deelen. althans in handen te spelen, daartoe den naar hij wist of begreep voor die buitenlandsche mogendheid spionnee- renden, althans met autoriteiten van die mogendheid in betrekking staanden Franz, Wilhelm, Joseph, Heinrich. Paul Sturm, foto’s van die lijsten heeft la ten maken in zijn, verdachte’s woning te Rijswijk, met een door hem daartoe ter beschikking gesteld fototoestel; en dezen Sturm de van die lijsten ge maakte nog onontwikkelde foto’s heeft laten meenemen, zijnde verdere uit voering van zijn voorgenomen misdrijf niet voltooid, alleen tengevolge van de van zijn wil onafhankelijke omstandig heid, dat de door genoemden Sturm gemaakte foto’s nog niet ontwikkeld door de politie werden aangetroffen in de bagage van genoemden Sturm, al- vofens deze de foto’s aan die buiten landsche mogendheid had kunnen over handigen of in handen spelen, of den inhoud daarvan heeft kunnen mede- deelen. Mr. de Ranitz had inmiddels de zit tingszaal verlaten; mr. Bourlier nam zijn plaats in. Hij ontwikkelde, in tegenstelling met zijn confrater in de vorige zaak, be zwaren tegen behandeling met geslo ten deuren. Doch de rechtbank wijzigde haar standpunt niet, omdat zij openbare be handeling in strijd achtte met de open bare orde en met het belang van den Staat. Zoo bleef ook het aandeel, dat deze vrouw in de geruchtmakende spion- nage-affaire heeft gehad, bedekt met den sluier der geheimzinnigheid. Slechts door de hierboven gepubliceerde dag vaarding is er een tipje van opgelicht. Het getuigenverhoor vergde meer tijd, dan men zich had voorgesteld. Behalve de journalisten, die zich in allerhande gissingen verdiepen, zich binnen de veilige muren rechtszaal afspeelt, is er om half één niemand meer in de groote getuige- kamer aanwezig. En de „overblijvenden” slechts vaag stemmen; het gesprokene bleef echter ondefiniëerbaar Bij alle Drogist en, Huishoud- en Meubelzaken

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9