HAAGSCHE COURANT HET WEER OP ZONDAG BINNENLAND STADSNIEUWS Vrijdag 15 Maart 1940. MILITAIR VLIEGTUIG BIJ YPENBURG NEERGESTORT Het koude De weer Zeer op geringe OPLICHTER AANGEHOUDEN zal voorloopig aanhouden kans op verbetering H. M. de Koningin houdt morgen een X radiorede voor Ame- t rikaansche zendings- t t conferentie ZEVENDE BLAD. Dr. Colijn te Londen HAAGSCHE VROUWENBOND Het toerisme Nederland-België- Luxemburg Wettelijke regeling van het accountantswezen EERVOL ONTSLAG GEP. LUIT.- GENERAAL P. H. A. DE RIDDER MAN BEDREIGT VROUW MET BROODMES DOOR BOVENLICHT GEVALLEN. KENNISGEVINGEN Gevonden voorwerpen. De heer M. M. Cohen neemt ontslag als lid der Tweede Kamer AANVOEREN VAN VERSCHE VISCH Palmpaschen voor de Prinsesjes twee inzittenden gedood Gaf zich uit voor journalist en kocht op naam van anderen In den loop van den dag van morgen zal H.M. de Koningin t Foreign Missions Conference of North America. De rede zal door verschillende Amerikaan- J sche zenders worden verspreid Door den Engelschen koning ontvangen (Nadruk verboden.) I Nederland, bezoek Worden Zaterdagochtend te Soestdijk aangeboden. Als inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. WIJZIGING VERORDENING VAN STOLKPARK. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. het van ge m is WATER VERSPERDE DOORGANG. De doorgang onder het viaduct bij de Hildebrandtstraat is gisteren voor alle verkeer afgesloten geweest, door dat ter plaatse ongeveer 1 meter water stond. DOOR DE SNEEUW VERBLIND. Gistermiddag is een militaire vracht auto in de van Brederodestraat tegen een lantaarnpaal gereden, welke om viel en een groote ruit van perceel 12 in deze straat verbrijzelde. Het uitzicht was door den sneeuwval belemmerd, terwijl de bestuurder bovendien nog voor een onbekend gebleven wielrijder moest uitwijken. Op de Sportlaan kwam gistermiddag een 24-jarige loopknecht, die door de sneeuw werd verblind, met zijn fiets te vallen. De jongen kwam er goed af, doch een literflesch jenever en port werden het slachtoffer. Gistermiddag is de 43-jarige W. M. uit de Nieuwe Schoolstraat, terwijl hij van het balcon van een aan die straat gelegen perceel op het dak van de daar beneden gelegen bakkerij wilde stap pen, gevallen en is door een bovenlicht van de bakkerij op een steenen vloer terecht gekomen. Hij klaagde over pijn in den rug en werd door den genees kundigen dienst overgebracht naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde, al waar hij ter verpleging is opgenomen. No. 17519. 4 0 4 4 4 4 4 4 0 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 1 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be- 4 4 I 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Dominicaansche gezant overhandigt zijn geloofsbrieven H.M. de Koningin heeft hedenmid dag om half drie ten paleize Noord- einde den nieuwbenoemden gezant van de Dominicaansche republiek bij H. Ms. hof, den heer Max Henriquez-Urena, ontvangen ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. Naar wij van bevoegde zijde verne men heeft de minister van Binnenland- sche Zaken aan den inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, gep. luitenant-generaal P. H. A. de Ridder, op zijn verzoek met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de belangrijke diensten als zoodanig be wezen. Vijfjarig kind wist erger te voorkomen In een perceel aan de Hoogbuurlo- straat kreeg gisteren een man hoogloo- pende ruzie met zijn echtgenoote. Op een gegeven oogenblik greep de man een broodmes en terwijl hij de woorden uitte „je gaat er aan”, trachtte hij zijn vrouw met het mes te steken. Doordat het 5-jarig zoontje voor zijn moeder sprong, kon worden voorkomen, dat de verbolgen heer des huizes aan zijn opzet uitvoering gaf. Het jochie kreeg een verwonding aan een der han den. De man is later door de politie op straat gearresteerd. Na verhoor is hij heden weer op vrije voeten gesteld. Met de waarschijnlijke vooruitzichten voor het weer aan het einde der week staan wij thans voor een eigenaardig en moeilijk geval. De winter is plotseling, zij het niet geheel onverwacht, teruggekeerd, doch met zoo’n groote kracht, dat de algemeene weerstoestand in het grootste gedeelte van Europa weinig beter is dan hij in Februari is geweest. Nadat wij enkele zachte dagen hebben gehad, welke eenige hoop gaven op een verder gunstig verloop, is Europa plotseling en over een front van meer dan drieduizend kilometer overstroomd geworden door zeer koude lucht, welke uit het hooge Noorden komt. Als gevolg hiervan trad bijna overal een ongewoon sterke daling van de temperatuur in, welke in ons land var. Woensdag op Donderdag 1012 graden Celsius bedroeg en welke daling vooraf werd gegaan door een overvloedigen regenval, welke plotseling overging in ijzel, daarna in hagel en vervolgens in sneeuw. Nederland werd dientengevolge in weinige uren herschapen in een volledig winterlandschap. Er ontwikkelde zich intusschen een min of meer verwarde luchtdruk- verdeeling, waarvan de hoofdtrekken zijn: hooge druk over Groenland en depressie over de gebieden ten Oosten en ten Zuidoosten van Ijsland tot West-Rusland en Centraal-Europa. Deze verdeeling is zeer gunstig voor een voortzetting van de invasie van koude lucht, een in wezen normaal verschijnsel voor dezen tijd van het jaar, dat echter in hevig heid abnormaal is. Hoe de depressies zich verder zullen verplaatsen is onzeker en daarom is het verloop der verschijnselen niet in détails te voorspellen, maar het is wel zeker, dat het weer aan het einde der week en Zondag nog heel koud en waarschijnlijk, dat het nog buiig zal zijn, omdat dan de aanvoer van koude lucht uit het Noorden nog niet geëindigd zal zijn. De gedachte aan lenteachtig weer zullen wij voorloopig uit ons hoofd moeten zetten. De kans hierop is zeer gering. Wegens langdurige ziekte. De heer M. M. Cohen heeft den grif fier der Tweede Kamer een schrijven gezonden, houdende mededeeling, dat hij wegens langdurige ziekte zich ver plicht voelt, ontslag te nemen als lid der Kamer. De heer Cohen had sinds 1936 zitting in de Tweede Kamer voor den Vrijzinnig Democratischen Bond. POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN. Woensdag j.L, des namiddags te on geveer 5 uur 30, werd voor perceel Javastraat 138 een dame door een om vallende ladder getroffen, tengevolge waarvan zij gewond werd.; De commis saris van politie van den Justitieelen dienst C verzoekt dengene, die van dat ongeval getuige waren, zich voor het geven van inlichtingen te willen vervoegen aan zijn bureau, Javastr. 18. Van de motorloggers, welke vorige week naar de treilvisscherij waren vertrokken, zijn hedenmorgen te Sche- veningen de eerste loggers binnenge komen. De Sch. 250, A. v .d. Zwan, besomde 1770.- en de Sch. 134 A. Rog 1275.-. De Sch. 134 was enkele dagen later dan de Sch. 250 naar zee vertrokken. Beide loggers hadden geregeld kun nen visschen en brachten vrij veel vi'sch aan. Tongen worden op heden niet veel gevangen. Begin volgende week worden weer enkele loggers ver wacht. Vanmiddag om kwart over twee is een Nederlandsch militair vliegtuig, een Northrop Douglas, op een hoogte van ongeveer 150 meter boven het vliegveld Ypenburg, in een vrille geraakt en op ruim 100 meter buiten het veld neergestort. Er waren twee inzittenden, die op slag gedood werden. Het toestel is bij aanraking met den grond in brand gevlogen en geheel vernield. De Rijswijksche brandweer, welke spoedig ter plaatse was, stond machteloos tegenover de vuurzee. Nadere bijzonderheden zijn tot nu toe niet bekend. De heer mr. Jan Hendrik Westerman, te Wassenaar, vertegenwoordiger van hen, die tezamen met hun gerechtigden zijn in den onverdeelden boedel van nu wijlen W. Westerman en mede-eigenaar is van het in de gemeente ’s-Graven- hage gelegen perceel Hoogeweg 18, heeft een adres aan den Gemeenteraad ge richt, naar aanleiding van het voorstel tot wijziging van de Bebouwingsveror- dening van Stolkpark, waarbij aan het college en B. en W. bevoegdheid zal worden gegeven om van de bepaling van art. 2, lid 2, vrijstelling te verleenen ten behoeve van geringe uitbreidingen van bebouwingen, welke reeds op het oogen blik van afkondiging der verordening niet aan de voorgeschreven woonbe stemming voldeden. Adr. verzoekt den Raad, de voorge stelde wijziging alsnog zoodanig aan te vullen, dat aan B. en W. de bevoegd heid worde gegeven om in uitzonde ringsgevallen, waarin zulks in verband met de door de Bebouwingsverordening zelf nagestreefde oogmerken wensche- lijk zou worden geoordeeld, ook voor nieuwbouw vrijstelling te geven van be doelde bepaling. In een vergadering van het departe ment ’s-Gravenhage der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del, op Donderdagavond 21 Maart in gebouw Excelsior, zullen aan een veer tiental jubilarissen vereerende getuig schriften en eerepenningen worden uit gereikt. Daarna volgt de vertooning van de film „Je Maintiendrai”, door de Stichting „Indië in Nederland door de film”. Door de politie is gearresteerd, de 36-jarige L. M., zich noemende bouw kundige. In September 1937 was hij uit de ge vangenis ontslagen, waar hij IJ jaar had doorgebracht, wegens gepleegde op lichtingen en verduisteringen. Daardoor allerminst ontmoedigd, ging M., toen hij weer op vrije voeten was, rus tig door met oplichten. Zoo kwam hij in aanraking met de redactie van een hier ter stede geves tigd dagblad en bood zich gratis aan, als medeweker. Men ging hier op in en liet M. verslagjes maken van niet al te belangrijke gebeurtenissen. Zoo bezocht hij o.a. een bazar, zocht contact met het bestuur en deelde mede, dat de courant, die hij vertegenwoor digde van plan was voor het goede doel een gift beschikbaar te stellen. Voor zichzelf, ook al omdat hij de doelstelling zoo voortreffelijk vond, kocht hij blikken groenten en andere waren, in totaal voor een bedrag van ƒ14. Het betalen zou later wel plaats vinden, doch daarover behoefde men zich geen zorgen te maken. Voorts ging hij naar een kleermaker in de Toren straat, vertelde hoofdredacteur te zijn van een ander dagblad en liet zich eens netjes in de kleeren steken. M. schafte zich ’n costuum, ’n regenjas en pantalons aan voor 175. Op de Veenkade had hij een vrouwelijke kenn^, die hij ver blijdde met een vaste waschtafel. Deze was gekocht bij een firma in de Tas- manstraat. En zoo zijn nog verschil lende andere winkeliers in de stad de dupe geworden van M.’s practijken. Hij kocht op zijn manier dan krui denierswaren, schoenen, kantoorbenoo- digdheden enz. in totaal voor ongeveer 380, doch betalingen volgden nimmer. In enkele gevallen bood hij cheques aan, die later ongedekt bleken te zijn. M. ging overal met groote flair te werk en wist zich bij verschillende vooraanstaande persoonlijkheden in te dringen. Op de avondjes georganiseerd door vereenigingen, die hij voor de cou rant bezocht, trad hij autoritair op. De politie heeft thans aan zijn prac tijken een eind gemaakt. Hij is in ver zekerde bewaring gesteld en zal voor den officier van Justitie worden geleid. De derde „Groninger dag”. Óp Woensdag 17 April zal in de aula van de rijksuniversiteit te Gro ningen de derde „Groninger dag” wor den gehouden, welke georganiseerd wordt door de commissie voor de Gro ninger dagen, in samenwerking met de stichting „De Groninger Gemeenschap’’ Deze „Groninger dag” heeft ten doel de verbreiding van goede inzichten in het Groninger bedrijfsleven en ver sterking der goede verhoudingen in en rondom dat bedrijfsleven. Gesproken zal worden door de heeren N. G. Addens, landbouwer te Belling- wolde, ir. J. Heemstra, rijkstuinbouw- consulent te Groningen, mr. A. J. Sauer, bestuurder van het Noordelijk rayon der Twentsche Bank te Gro ningen, D. H. R Harrenstein, lid van Ged. Staten van Groningen, J. Tuin, burgemeester van Hoogezand, en prof, dr. P. B. Kreukniet, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen. Nederlandsche maatschappij voor Nijverheid en Handel. Aan een koffiemaaltijd van het de partement Amsterdam der Nederland sche maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft prof. mr. dr. J. P. A. Francois, chef van de afdeeling vol- kenbondszaken van het departement van Buitenlandsche Zaken het woord gevoerd; over „De vrijheid der zee”. De slachtoffers Nader vernemen wij, dat de beide inzittenden, die op slag zijn gedood, waren de eerste-luitenant-waarnemer H. F. J. M. Piasmans, en de sergeant- vlieger, G. Nijhuis. Laatstgenoemde be stuurde het neergestorte vliegtuig. De oorzaak van het ongeval wordt nog nader onderzocht. Eerste-luitenant-waarnemer H. F. J. Piasmans is in 1912 geboren. Tweede- luitenant werd hij 1 Auguustus 1934 en eerste-luitenant 1 Augustus 1938. Hlie, AlVAdUUCl pJCHl Cl* aiuaai w uzv.- vragen op alle werkdagen, telefonisch al- een radio-rede houden VOOT de J dat in de raden van tucht en van be roep de functies van voorzitter en van plaatsvervangend voorzitter door een rechtsgeleerde zullen moeten worden vervuld. Wat de regeling van het hooger beroep aangaat, de minister geeft de voorkeur aan het systeem van ontwerp boven de mogelijkheid beroep op een rechterlijk college. Met het denkbeeld, aan de wet den naam „Registeraccountantswet” te ven, kan de minister gereedelijk stemmen. Bij nota van wijziging hierin voorzien. Vanmorgen vroeg is door onbekende oorzaak een onbestuurd driewielgi transportrijwiel in het water van de Toussaintkade terecht geko men. De politie heeft het vehikel weer op het droge gebracht. leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde ling tusschen 12 30 en 2.30 uur: een zwartgelakt heerenrijwiel frame no. 105541. een roode damesportemonnaie, een bril met hoornen montuur in étui, een portemonnaie inh. 11 ct, een heerenrijwiel merk Selecta frame no. 96444, een blauw rood lederen kinderportemonnaietje, een mestriek, een transportrijwiel „Gazelle”, een nikkelen armband met steentjes, een grijs geruite meisjesbaret, een duimstok, een blauw led damesbeursje inh. 20 cent en kinderkaart N.Z.HT.M., een kruide niers wijkboekje, een heerenrijwiel (mili tair) „Fongers” No 3925-30, een bruin led. kinderportemonnaie met 17 cent, een num merbord HZ-11654, een padvindérsriem met fluit een nikkelen klem van autokap, diverse sleutels, handschoenen, rijwielbe- lastingmerken en ceintuurs. Gevonden in taxi’s: een defecte bril, een bruin geruite parapluie, een beige regen jas. Bij de navolgende ingezetenen: een paar kinderhandschoenen, Aardbei- straat 9; een br. glacé dameshandsichoen met Persianer kap, Willem de Zwijger- laan 111; een bankbiljet, de Jong, Swee- linckstraat 42; een Malthezer leeuwtje, Lucas, St. Veerkade 4; een bruine auto ped op luchtbanden, Heppener, Noordwal 52; een loterijbriefje spaarbank „De Toe komst” ten name van Scholte, pa. Goe- denraad, Ammunitiehaven 11; een don- kerbl. damesportemonnaie met 15 cent, de Jong, Hoefkade 757; een zilv. heerenpols- horloge met leeren riempje, Splinter, Wil lem Ill-straat 121 (L.); ’n damesoverschoen met sokje, Schaal, Fisherstraat 263; een kist koolrapen, Bronkhorst, Slachthuis kade 307; een kleine blauwe portefeuille met foto’s, van Wijk, Hasebroekstraat 24; een grijze kat, Taal, Gov. Bidloostraat 62; een zilv. fantasielepeltje, Rens, C. Hout- manstraat 103; een zwarte vulpen zonder dop, Bogerd, v. Diemenstraat 18a; een br. led. City-bag inh. chirurg-instrumenten, Postkantoor, Fahrenheitstraat; een Setter, Rijnders, v. Soutelandelaan 49; een blauwe dameshoed, Onink, Mallemolen 55; een lorgnet met schildpad rand, v. Nispen, de Bruynestraat 5; een ring met 5 sleutels w.o. 2 Lipssleutels nos. 10172 en 4422, v. d. Graaf, Werfstraat 75: 2 honden en een kat, Asyl. Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. Het standpunt van den minister. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot vaststelling van regelen betreffende het accountantswezen wordt o.m. het volgende gezegd: He accountantswerk, naar de betee- kenis, die voor dit woord in ons land in den loop der jaren gangbaar is ge worden, strekt zich over een zeer breed terrein uit. Eenerzijds omvat het de be handeling van de meest gecompliceerde vraagstukken van bedrijfs-economischen aard, zooals die zich in groote onder nemingen kunnen voordoen, aan den anderen kant is daaronder evenzeer be grepen het controleeren van en het ad- viseeren omtrent zeer eenvoudige admi nistraties van kleine bedrijven. Kwan titatief vormt het eenvoudige werk ver reweg den hoofdschotel. Nu is het naar het oordeel van den minister een misvatting, te meenen. dat in de kringen van hen, die gebruik ma ken van de hulp van personen, welke van dit eenvoudiger accountantswerk hun beroep maken, een algemeene en ernstige behoefte zou bestaan om daar bij tegen beunhazerij te worden be schermd. Aantasting van de vrijheid van beroepsuitoefening acht de minister uit dien hoofde dan ook geenszins ge boden. Ook uit een oogpunt van bescherming der beoefenaren van het vak tegen on behoorlijke concurrentie is, naar de mi nister meent, voor een volledige rege ling van het beroep geen plaats. Het denkbeeld om aan hen, die in de toekomst het beroep willen gaan uit oefenen, zekere minimum-eischen van bekwaamheid en betrouwbaarheid te stellen, met toetsing van de reeds ge vestigde accountants uitsluitend op be trouwbaarheid, zou tot gevolg hebben, dat de wet voor het tegenwoordige ge slacht in feite vrijwel haar beteekenis zou verliezen. Daargelaten, dat bekwaamheid en be trouwbaarheid in het accountantsberoep zoozeer samenhangen, dat toetsing op betrouwbaarheid alleen zich nauwelijks laat denken, schijnt een dergelijke op lossing, ook met het oog op de belangen van dat deel der thans gevestigde ac countants, dat een wetenschappelijke vorming achter den rug heeft, wel ge heel onaanvaardbaar. Er moet op worden gerekend, dat de overheid in de toekomst, in verband met de toepassing van wetten, waarbij zij moet kunnen vertrouwen op deskun dige verklaringen op accountantsgebied meermalen het gebruik van de diensten van registeraccountants zal voorschrij ven. De minister stelt zich evenwel voor, dat zulks geenszins een vaste re gel zal worden en dat zeker niet be hoeft te worden verwacht, dat in den -vervolge steeds, wanneer in onze wet geving. ook in die betreffende de be lastingen, aan het optreden van deskun digen op dit gebied een plaats wordt gegeven, het gebruik van register-ac countants als eisch zal worden gesteld. De minister kan ook bij nadere over weging geen aanleiding vinden in de examen-norm, welke op zichzelf in vaagheid niet tekort schiet, wijziging te brengen. De practijk-norm acht de minister evenmin voor andere concretiseering vatbaar. Wat de daaraan verbonden leeftijdsgrens aangaat, heeft hij er bij nader inzien geen bezwaar tegen, deze tot 35 jaar terug te brengen, zoodat zij, die reeds op dien leeftijd aan den prac- tijk-eisch zouden blijken te voldoen, zich niet meer, ter verkrijging van inschrijving in het register, aan een examen zullen hebben te onderwerpen. In de nota van wijziging wordt der halve een dienovereenkomstige wijzi ging van het wetsontwerp aange bracht. In de regeling van de samenstelling der commissies voor de toelating meent de minister ook bij nadere overweging geen verandering te moeten brengen. Wat de bezwaren tegen het gedwon gen lidmaatschap aangaat, is de mi nister van meening, dat deze door de bepalingen, welke de aantastbaarheid van bepaalde besluiten regelen, vol doende zijn ondervangen. De voor de individueeie leden uit het lidmaat schap voortvloeiende financieele conse quenties zullen stellig niet van dien aard zijn, dat zij een beletsel zouden vormen om toegang tot het register te vragen. De mogelijkheid, dat door een ont- bindingsbesluit van de ledenvergade ring van het nieuwe instituut plotse ling aan de samenwerking met de Re- geering een einde zou komen, acht de minister volkomen theoretisch. Intus schen heeft hij tegen een voorziening terzake geeneriei bezwaar. In de bij de Memorie gevoegde nota van wijziging wordt het ontwerp aan gevuld met een bepaling, inhoudende, A. MORESCO OVERLEDEN. In den ouderdom van 76 jaren is hier ter stede overleden de heer A. Moresco, oud-journalist. De teraardebestelling zal Maandag a.s. vanaf de rouwkamer aan de Hooi- kade, te half twaalf op de begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen plaats vinden. Namens de afdeeling Amsterdam van het Algemeen Nederlandsch Ver bond, zullen morgenochtend aan het Paleis Soestdijk, twee Amsterdamsche Palmpaschen voor de Prinsesjes wor den aangeboden door een jongen en een meisje, een welp en een kabouter tje, onder leiding van de leden der Palmpaschencommissie mej. E. C. Draayer, voorzitster, en den heer A. Weiler. Gisteravond hield Lode van Gent in Padro voor de leden van het departement Scheveningen van de Maatschappij tot Nut van ’t Alge meen, een lezing over de Belgische Congo. Aan de hand van talrijke mooie ge kleurde en zwart-wit lichtbeelden ver telde spreker zijn aandachtig gehoor over zijn verschillende reizen in de binnenlanden van deze Belgische kolo nie. Padvinderij voor meisjes De Haagsche Vrouwenbond heeft gis teravond in hotel de Bock, Spuistraat, een bijeenkomst gehouden, waarop mej. Bungenberg de Jong een lezing met film hield over „Padvinderij voor meisjes”. In een inleidend woord wees mevr. J. W. de Jong Willemse, presidente van den bond, op de verheugend groote belangstelling. Hierna heeft mej. Bungenberg op zeer onderhoudende wijze verteld over het leven van de padvindsters en van de organsatie van de meisjespadvin derij. Zij is als een kleine beweging in Engeland ontstaan en uitgegroeid tot een machtige organisatie, welke haar vertakkingen in schier alle landen heeft, welke nauw contact met elkan der houden. De padvindsters zijn ingedeeld in drie groepen: Kabouters, padvindsters (12 tot 18 jaar) en pioniers (18 tot 25 jaar). De padvindsters hebben gewel dig veel te doen, zoodat de Zaterdag middagen, wanneer wij bij elkaar ko men, letterlijk omvliegen. Eerst krijgen we openluchtwerk, dan instructie, al lerlei spelen en tenslotte voorlezen, zingen en praten. In den zomer zijn we natuurlijk zeer veel buiten. Dan worden er allerlei spelen beoefend, volksdansen geleerd en tochten gemaakt. Het speuren door bosschen en velden vinden de meisjes iets heerlijks. De klap op de vuurpijl is het verblijf in het kamp. Men leert hier de meisjes pas gced kennen. Haar karakters komen dan duidelijk te voor schijn en dikwijls doet men daarbij de wonderlijkste ontdekkingen. Spr. wees dt op. dat de padvinderij steeds met zijn tijd meegroeit, zoodat er steeds weer andere eischen aan de meisjes en jongens gesteld worden. Daarom is de padvinderij voor hun la tere leven dikwijls van zoo groote waarde. Den laatsten tijd is voor de oudere meisjes ingesteld het insigne van Nationalen dienst. Om dit insigne te verkrijgen, moeten zij allerlei huis houdelijke dingen kennen, kinderen kunnen bezighouden, berichten over brengen, kaart lezen, eerste hulp kun nen verleenen en telefoneeren. Enkele honderden meisjes hebben dit insigne reeds behaald. Mej. Bungenberg wees er op, dat niet alleen gezonde kinderen padvind- ster zijn. De padvinderij is ook door gedrongen in de blinden- en doofstom meninrichtingen, terwijl voor haar, die op afgelegen plaatsen wonen, de pad vinderij per brief is ingesteld. Tot slot werden eenige films ver toond over het kampleven, waarbij mej. Bungenburg allerlei aardige bij zonderheden vertelde. De Koning heeft den oud-minister- president van Nederland, dr. H. Colijn, die een bezoek aan Londen brengt, in het Buckingham Palace in gehoor ontvangen. In Hotel du Vieux Doelen hebben hun intrek genomen de heeren W. baron van Boetzelaer, secretaris der Nederlandsche legatie te Berlijn, J. Labouchère, militair attaché van het Nederlandsche gezantschap te Parijs en L. Ragonnet, marine-attaché bij de Amerikaansche legatie te Parijs. 1 November 1931 werd hij benoemd tot luitenant-gene raal, terwijl hem toen tevens op zijn verzoek eervol ontslag uit den militai ren dienst werd verleend, met dank voor de veeljarige en belangrijke diensten. Als gep. luit.-generaal was hij van ’32 tot ’36 territoriaal bevelhebber in Overijssel en Gelderland. Sedert laatst genoemd jaar is hij inspecteur voor de luchtbescherming. Verschillende publicaties over krijgs kundige onderwerpen zijn in den loop der jaren van de hand van den heer de Ridder verschenen, waarvan wij noe men zijn werk over de luchtbescher ming, dat in 1934 het licht zag. Generaal de Ridder is o.a. officier in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden, ridder in de orde van den Ned. Leeuw en groot-officier der orde van den Eikenkijbon van Luxemburg. Op initiatief van de touringclub van het Groothertogdom Luxemburg zal a.s. Zaterdag te Luxemburg een bijeen komst worden gehouden om het vraag stuk van het Nederlandsch-Belgisch- Luxemburgsch toerisme ten aanzien van het komende seizoen, alsmede de instelling van toeridentiteitskaarten, welke alleen voor Nederland, België en Luxemburg geldig zijn, en in elk geval het opheffen van het paspoort voor de Nederlandsche, Belgische en Luxem- burgsche nationaliteiten, te bespreken. Afgevaardigden van de drie landen zullen alle kanten van het vraagstuk bestudeeren. Met het oog op deze conferentie Is in Brussel een vóórvergadering ge houden, welke zich eenstemmig uit sprak om de opheffing van de pas poorten met ingang van 1 Mei voor de inwoners van Nederland, België en Luxemburg te bepleiten. Alle maat regelen werden getroffen voor de’ bij eenkomst te Luxemburg op a.s. Zater dag en tot de betrokken departemen ten zal het verzoek worden gericht, dat van 1 Mei af aan toeristen alle faciliteiten zullen worden verleend. Op 15 April zal een nieuwe confe rentie te Brussel worden gehouden, teneinde alle nuttige schikkingen voor het seizoen, dat normaal op 1 Mei moet openen, te treffen. De heer P. H. A. de Ridder werd 19 Februari 1873 te Leerdam geboren en genoot zijn militaire opleiding aan de Kon. Militaire Academie te Breda. In Juli 1894 werd hij benoemd tot tweede- luitenant der Infanterie en in 1899 tot eerste-luitenant, in welken rang hij van 1900 tot 1903 de Hoogere Militaire Krijgsschool doorliep, om daarna tot 1908 als leeraar werkzaam te zijn aan de K.M.A. Daarop was hij gedurende een jaar gedetacheerd bij den Genera- len Staf en vervolgens tot 1911 toege voegd aan den commandant van het Veldleger, waarna hij in laatstgenoemd jaar werd bevorderd tot kapitein. In 1913 werd hij bij den Generalen Staf overgeplaatst en in 1920 bevorderd tot majoor. Een jaar later werd hij aange wezen als sous-chef van den Staf van het Hoofdkwartier van het Veldleger. In 1924 bevorderd tot luitenant-kolonel, werd hij belast met het commando over het regiment Grenadiers en het volgen de jaar keerde hij terug bij den Gene ralen Staf en werd aan den chef van dien staf toegevoegd. Met ingang van 1 October 1926 werd hij tot kolonel en met ingang van 1 Januari 1929 tot ge neraal-majoor benoemd, terwijl hij zich belast zag met het commando der Tweede Divisie en het bevel in de 2e Militaire Afdeeling. Met ingang van

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 25