OP HET BINNENHOF DE ZWARTE ORCHIDEE Haagsche Courant van Vrijdag 15 Maart 1940 „HAMLET”-VOORSTELLINGEN m Johan de Meester de titelrol Inteekenbiljet STADSNIEUWS Geïllustreerd Zondags blad de De meening van B. en W. Woonplaats Spr. EEN TROUWE FIETS. De toekomst. FEUILLETON. (Nadruk verboden.) meneer ge- JtWordt vervolgdj, „BELGIE EEN GOEDE BUUR, EN EEN PRACHTIG REISDOEL” Bevordering van het Bin- nenlandsch toerisme. VEREENIG1NG NEDERLANDSCH FABRIKAAT premie-uitgave Courant” VERKEERSONGELUKKEN HIER TER STEDE vrees, dat ik haar toch zal laten vragen om hier te ko- ver- aan Wat tenslotte de toekomst aangaat, achten zij het op dit oogenblik voor den Raad wel bezwaarlijk, ook al ware het in beginsel, eenige toezegging te doen. Intusschen wil hun college hier nog eens uitspreken, dat het in de werkzaamheden der stichting, indien deze blijken te slagen, een blijvend be lang voor ’s-Gravenhage ziet, dat, zoo de omstandigheden het toelaten, ook op den duur van Gemeentewege ver dient te worden bevorderd. Zoodra er naar hun meening daar voor aanleiding is, stellen zij zich dan ook voor, in de toekomst den Raad weder een voorstel te doen. B. en W. stellen den Gemeente raad voor, medewerking te ver kenen en een waarborgsom van £7400 Lezing van den heer A. C. Dijkman voor de Ned. Reisvereeniging. Voor de Haagsche afdeeling van de Ned. Reisvereeniging, speciaal voor de leden in het Westen der stad, heeft de heer A. C. Dijkman, hoofdbestuurslid van de Nederlandsche Reisvereeniging en gedelegeerde van de Kon. Belgische Touringclub, Woensdagavond in de aula van de Dalton H.B.S. gesproken over „België, een goede buur en een prach tig reisdoel”. AANKOOP PERCEEL HUYGENSPARK 52-52a. De Gemeente is tot en met 30 April 1940 in de gelegenheid voor den prijs van ƒ400 aan te koopen het erfpachts- recht tot en met 31 Maart 1943 op het aan het Huygenspark gelegen perceel gemeentegrond, groot 102 m2., met den daarop aanwezigen opstal, bestaande uit een beneden- en bovenwoning, plaatselijk gemerkt Huygenspark 52 52a. De benedenwoning is onverhuurd; de bovenwoning is in eigen gebruik. Voor het erfpachtsrecht is een jaar- lijksche canon verschuldigd van 4.69. Hoewel de Gemeente op 1 April 1943 de vrije beschikking over den onder- havigen grond zou verkrijgen, achten B. en W. het wenschelijk, nu de gele genheid zich daartoe voordoet, thans tot aankoop van het erfpachtsrecht daarop over te gaan om verwaarloo- zing van den opstal te voorkomen. Zij doen daartoe den Raad het voorstel. De vorige week had iemand zijn rij wiel even bij het Postkantoor aan de Prinsestraat neergezet Toen hij weder buiten kwam en zijn rijwiel wilde pak ken, was het karretje spoorloos verdwe nen. De eigenaar van het rijwiel zocht links en rechts, maar de fiets bleef on vindbaar. Met speurdersblikken keek de teleurgestelde elk rijwiel na, dat hem voorbijging. Natuurlijk werd de politie van dit verdwenen karretje op de hoogte gesteld en ook zij hield een oogje in het zeil. Maar de fiets bleef weg. Wie schetst evenwel de verbazing en de vreugde van den eigenaar, toen hij dezer dagen zijn rijwiel, waarvan hij het bezit reeds had opgegeven, op dezelfde plaats zag staan, waar hij dit een week geleden had neergezet. Het wil B. en W. voorkomen, dat de bovengeschetste plannen der stichting „Openluchtspelen Binnenhof’s-Gra- venhage”, voor medewerking der Ge meente in aanmerking kunnen komen. Reeds eerder waren zij in de gelegen heid, den Raad als hun gevoelen ken baar te maken, dat dergelijke toöneel- voorstellingen op het Binnenhof, vooral wanneer zij na een geslaagde proef traditie zouden worden, op den duur aan ’s-Gravenhage een bijzondere aantrek kelijkheid van blijvende waarde kun nen toevoegen. Nadat door den loop der omstandigheden de vroegere, met veel toewijding uitgewerkte plannen der stichting niet tot uitvoering konden komen, behoort thans aan deze de kans te worden gegeven die proef te nemen. Den „Hamlet” van Shakespeare ach ten B. en W. voor dit jaar een gelukkige keus, terwijl huns inzien ook de persoon van Johan de Meester, als regisseur en vertolker van de hoofdrol, uitzichten biedt op een artistiek succes. Met de beide uitvoeringen der Italiaansche Opera zullen de zes Hamletvoorstellin- gen dan ook ongetwijfeld in den komen den zomer uit een oogpunt van kunst de aandacht op de Residentie vestigen. Dat ten aanzien van de publieke belang stelling beide ondernemingen elkander zullen schaden, vreezen B. en W. niet, daar ze vermoedelijk, elk voor zich, voor een groot deel een eigen publiek zullen trekken. ACHTSTE BLAD, PAGINA 1. gebruikelijke ontbindende bepaling i.z. internationale omstandigheden zullen behelzen. Daar de stichting de bedoeling heeft om, in geval van welslagen van haar plannen voor de maand Juli a.s., in volgende jare'n het organiseeren van voorstellingen op het Binnenhof te her halen, hoopt de Raad van Beheer, dat van de gevraagde garantie het genoem de bedrag van 5000 of meer, niet za’ behoeven te worden aangesproken en dat hij dit overblijvende deel reeds bij voorbaat zal mogen beschouwen als waarborg voor later te geven uitvoerin gen. Carson keek den benzinevoorraad en den radiator na en, na gestart te heb ben, begaf hij zich ijlings op weg. Het begon te schemeren, toen hij door de stad schoot... een bloedrood ochtend gloren, dat in overeenstemming scheen met de dingen, zooals die zich op het oogenblik voordeden. Hij zwaaide de breede laan in, welke naar de bungalow leidde, terwijl hij geen oogenblik vaart verminderde. Uit den vreeselijken angst, welken hij in Tresa’s stem gehoord had, meende hij te moeten opmaken, dat dezen keer de slag werkelijk gevallen was. Hij trok krachtig aan de remmen, toen de witte bungalow in het gezicht kwam en de groote auto werd vlak tegenover het hek tot staan gebracht. De voordeur werd geopend, toen hij die bereikte en hij keek in het onbe wegelijke gelaat van Wah Su. Jufflouw Tlesa naai U vlaagd... Carson knikte en schoof langs hem heen. Aan het einde van de hall zag hij Tresa op een stoel zitten, nog in haar avondtoilet. Haar hoofd steunde op haar handen en zij scheen ver doofd. Zij bewoog zich niet, totdat hy haar schouder aanraakte en haar naam fluisterde. Toen sprong zij op en keerde haar van angst en schrik vertrokken gelaat naar hem toe. Oh, goddank... daarbinnen, daar binnen! Zij wees naar de deur van de zit kamer, waarin een paar dagen gele den Carson geluisterd had naar haar pianospel. Bij de deur aangekomen, aarzelde hij, voelde hij een vreemden afkeer om naar binnen te gaan. ONTSPANNING VOOR MILITAIREN. Vandaag en Maandag 18 defer zul len door matrozen van het marine-de- tachement in het Militair Tehuis ,,’t Honk” aan de Prinsestraat 37, vroo- lijke avonden worden georganiseerd voor de dienstplichtigen van dit gar nizoen. Beide avonden zijn voor de mi litairen gratis toegankelijk. In het gebouw Musica aan de Delft- schelaan zal de Algemeene Nederl. Di- lettanten-Tooneelbond op Dinsdag avond a.s. een opvoering geven van de tooneelstukken „Voor de derde maal” en „Een verrassing”. Voor de militai ren hier ter stede zijn 350 plaatsen gra tis ter beschikking gesteld. Het Frysk Selskip „Rjucht en Sljucht” zal op Zondagavond 17 dezer in het gebouw Excelsior, voor de Frie- sche militairen van het Haagsche gar nizoen een feestavond organiseeren. Leaflg met lichtbeelden over Indische cultures slaagd zijnde, heeft hij, evenals aanvankelijk in 1939, thans zijn keuze bepaald op „Hamlet” van Shakespeare, welk meesterwerk van literatuur en dramatische kunst, naar zijn meening een voor stelling van hoog artisitek gehalte op het Binnenhof, met de Ridder zaal als achtergrond, waarborgt. Het is de bedoeling met de noo- dige toestemming der Regeering voor het gebruik van dit plein aldaar zes avondvoorstellingen van „Hamlet” te geven, zoo mogelijk in de maand Juli. Slaagt dit plan, ook in financieel opzicht, dan is de stichting, gelijk B. en W. bekend is, bereid, in overleg met hun col lege, aan deze reeks een avond tegen verminderde prijzen toe te voegen. Geen dezer voorstellingen zal op Zondag plaats hebben. De regie zal berusten bij Johan de Meester, Dezelfde, bekende kunstenaar zal de titelrol vervullen, terwijl voor een bezetting van de overige belang rijke rollen in het stuk door artisten van beteekenis is gezorgd. De aanklee- ding en costumeering zullen aan hooge eischen voldoen. In verband met den geheel anderen, meer intiemen aard van deze tooneel- vertooningen, wordt op een minder omvangrijk publiek dan bij de opera voorstellingen gerekend. Met het oog hierop zal de daarvoor bestemde tri bune óp de „Hamlet’-avonden voor 1200 zitplaatsen worden ingericht, ter wijl ook het speelvak eenige verande ring dient te ondergaan; de kosten van deze werkzaamheden neemt de stich ting op zich. Voorts stelt zij eveneens prijs op het gebruik, voor zooveel noodig, van de voor de opera te maken buffetten en toiletten. In het geheel bedragen de door den Raad van Beheer geraamde uitgaven een bedrag van 11.000, waaronder zich een post van 1000 voor „onvoorzien” bevindt. Veiligheidshalve is voorts in de be groeting van inkomsten rekening ge houden met een gemiddelde bezetting van 800 zitplaatsen per avond, d.w.z. twee derden van het totale aantal, het welk ongeveer gelijkelijk verdeeld zal zijn in plaatsen, kostende 2.75, 2 en 1 met inbegrip van de gemeentelijke vermakelijkhedenbelasting. Hierdoor sluit de begrooting voor de zes voor stellingen met een tekort van 2400. Vermits de stichting niet over eigen kapitaal beschikt en de toegangsgelden e.d. haar eenige inkomsten vormen, ver zoekt de Raad van Beheer mede om dat het vormen van een waarborgfonds door particulieren, anders dan in 1939, onder de tegenwoordige omstandigheden wel als uitgesloten moet worden be schouwd aan B. en W. te bevorderen, dat de Gemeente de bovenbedoelde Hamlet-voorstellingen zal garandeeren. Hiervoor vraagt hij een waarborg van 7400, bestaan uit een bedrag ter dek king van het vermoedelijk tekort, dat, gelijk gezegd, op de begrooting van uit gaven en inkomsten op 2400 is gestel en een aanvullende garantie van 5000, welke, gelet op de begrooting, voor de artisten en leveranciers een noodzake lijk element van zekerheid moet vor men met het oog op onverwachte tegen vallers in verband met welke intus schen de te sluiten contracten de thans Nu de internationale toestand het toeristisch verkeer met de meeste lan den onmogelijk maakt, zal, zoo ving de heer Dijkman zijn boeiende causerie aan, de Nederlander dit jaar de schoonheden van het eigen land gaan ontdekken of naar België trekken en in het vooruitzicht, dat per 1 Mei fa ciliteiten voor het grensverkeer zullen intreden, mag men zeker verwachten, dat duizenden landgenooten het na tuurschoon, dat België in zoo ruime mate bezit, zullen gaan bewonderen. Want België is een land, dat den toe rist ontzaglijk veel biedt. Spr. wilde niet spreken over de Ardennen en de kuststeden, maar nu speciaal de aan dacht vragen voor de Vlaamsche kunst steden. Want met Pinksteren organi seert de Nederlandsche Reisvereeniging een groote vereenigingsreis per extra trein naar Brugge en het Vlaamsche land, als inleiding voor verschillende reizen naar deze zoo bijzonder kunst zinnige steden. Als een voorproefje van hetgeen men te genieten zal krij gen, leidde hij zijn toehoorders, waar onder ook een aantal scholieren, aan de hand van een serie zeer fraaie lan taarnplaatjes door verschillende Vlaam sche steden, als Antwerpen, Mechelen, Brussel, Lier, Gent, Brugge en Kort rijk, waarbij hij op boeiende wijze ver telde van de oude steden met haar bel forten, kerktorens, oude gebouwen en monumenten, van hun kunstzinnigheid, hun folklore en van het meest groot- sche, wat Vlaanderen voortbracht: de meesterwerken van de groote schilders. De kathedralen, de stadhuizen, de gildehuizen, de kunstproducten der groote Vlaamsche schilders passeerden de revue, de beiaarden en de begijn hoven enz. Naar Brugge, het schoone en roman tische Brugge, de bekendste van alle Belgische kunststeden, gaat dit jaar de „generale” en zeer velen zullen genie ten van de schoonheid, welke uitgaat van haar stadsbeeld en van de pracht van haar kunstschatten. En zoo zal ’t ook zijn met andere plaatsen, als Lier, Kortrijk e.a. wees er op. dat de Kon. Belgische Tou ringclub haar jeugdherbergen voor de jeugdreizen der Ned. Reisvereen. be schikbaar heeft gesteld. De heer Dijkman eindigde met den wensch, dat velen, nu verder wegtrek ken onmogelijk is en men ook bij onze Zuiderburen zooveel moois kan vin den, de schoonheid van België zullen gaan aanschouwen. Hij hoopte, dat spoedig de toestand zoodanig zou ver anderen, dat het toeristisch verkeer naar de verschillende landen weer nor maal zou kunnen plaats vinden. Tot slot van dezen interessanten avond werd de film van het Heilig Bloedspel te Brugge, opgenomen in Augustus 1939, aan welk spel 2500 per sonen deelnamen, vertoond. Ook voor het vreemdelingenverkeer achten B. en W. het voornemen der stichting van belang, vooral nu dit jaar zich alle krachten inspannen om het binnenlandsche toerisme te bevorderen. In verband hiermede beschouwen zij de geraamde gemiddelde bezetting der tribune voor 2/3 inderdaad als liggende aan den veiligen kantgunstiger uit komsten zijn naar hun oordeel geens zins uitgesloten. Zij geven den Raad derhalve in over weging de stichting in de eerste plaats te steunen door kostelooze ingebruik- geving van de tribune, het speelvlak, en, voor zooveel noodig, de buffetten en toiletten, welke overeenkomstig het raadsbesluit van 4 Maart j.l. .zullen worden vervaardigd. Ook de gevraagde financieele mede werking der Gemeente in den vorm van het verleenen van garantie is huns inziens redelijk en verantwoord. De garantie van ten hoogste 7400 kan voor de te geven Hamlet-voorstel lingen, naar het inzicht van B. en W., zonder bezwaar worden verleend. In dezen geest doen B. en W. den Raad een voorstel tot het verleenen van de gevraagde medewerking en de gevraagde garantie. een kussen achter het verminkte hoofd. Carson dekte het lijk weder toe en liep naar de ramen, welke op de ve randa uitzagen. Ze waren van binnen gesloten. Hij kwam bij Wah Su terug. Heb je eenig idee van den tijd, waarop dit gebeurd is? Wah Su niets weten. Tien uul naai bed. Jufflouw zegt niet noodig wachten. Wah Su niets weten tot juf flouw thuiskomen en hald schleeuwen. Ik kan niet veel anders doen dan de politie waarschuwen. Jufflouw loepen politie, toen zjj U loepen. Lang dulen. Carson ging naar de hall terug, maar Tresa was daar niet meer. Uit een kamer aan het einde van de gang kwam het geluid van zacht snikken. Zjjn geheele hart ging naar haar uit in haar groot leed en hét verlangen kwam bij hem op, om den vyand, die deze smerige daad bedreven had, over de geheele aarde na te jagen. Tien eindelooze minuten, slechts on derbroken door de snikken van Tresa, verliepen. Toen hoorde hij buiten het gezoem van een auto. Politie komen, zeide Wah Su. HOOFDSTUK VI. De zwarte Orchidee. Inspecteur Murcheson was het zelf verzekerde type van een ambtenaar, met evenveel voorstellingsvermogen als een konijn. Zijn ondergeschikte was een sergeant, Jenkins genaamd, die schijnbaar steeds in angst en be ven voor zijn chef leefde. Zij traden het huis binnen en de inspecteur bleef voor Carson staan en knikte. In hun voorstel aan den Gemeente raad van 28 Februari 1940 tot verlee- ning van steun aan de N.V. Italiaan sche Opera voor het geven van twee voorstellingen op het Binnenhof gedu rende het aanstaande zomerseizoen, gewaagden B. en W. reeds van de mo gelijkheid, dat ook de stichting „Open luchtspelen Binnenhof ’s-Gravenhage” zich met oog op haar plannen voor dit jaar met een verzoek om medewerking tot de Gemeente zou wenden. Haar hiertoe strekkend adres is thans bij B. en W. ingekomen. Zooals den Raad uit het voorstel van B. en W. van 25 April 1939 bekend is, had de stichting destijds het voorne men, voorstellingen te organiseeren van „Den Speyghel der Salicheyt van Elc- kerlyc". Daar de tijd echter te kort bleek om dit tamelijk bewerkelijke tooneèlstuk, dat de stichting eerst kort te voren, in afwijking van haar aan vankelijk plan op een vingerwijzing der Commissie voor de Kunstsubsidies had gekozen, voor te bereiden, moest de uitvoering in 1939 achterwege blijven en werd dienovereenkomstig het voor stel ingetrokken. Plannen tot vertooning van hetzelfde werk in 1940 verkeerden reeds in een vergevorderden staat van voorberei ding, toen de stichting door den loop der omstandigheden aanleiding vond, baar voornemen nogmaals te herzien. Wegens de omvangrijke aankleeding van den „Elckerlyc” toch was het noo dig, dit stuk op den beganen grond van het Binnenhof te spelen, hetgeen de opstelling van een wel lage, doch niettemin ietwat oploopende tribune, noodzakelijk maakte. De niet onaan zienlijke kosten hiervan zouden echter onder de huidige tijdsomstandigheden de begrooting der stichting minder gunstig beïnvloeden. Op 4 Maart j.l. besloot toen de Ge meenteraad, om ten behoeve van de voorstellingen der laliaansche Opera behalve een podium (speelvak) eveneens een tribune te laten bouwen, welke voor de stichting „Openluchtspe len Binnenhof s-Gravenhage” zou kun nen dienen, maar die niet oploopend zal zijn. Aangezien nu de stichting gaarne ge bruik zou maken van de tribune en het speelvak der Gemeente, verviel even wel de mogelijkheid van het spelen op den beganen grond, daar dit dan voor de toeschouwers niet tot zijn recht zou komen, terwijl uit artistiek oogpunt bezwaar bestaat tegen het vertoonen van den „Elckerlyc” in de gekozen be werking op een verhoogd vlak, zooals voor de opera is gedacht. Gewijzigd plan. Aldus genoopt zijn plannen te wij zigen, heeft de Raad van Beheer der stichting allereerst getracht, een Nederlandsch stuk te vinden, dat in 1940 ten tooneele zou kun nen worden gebracht. Hierin echter, mede op grond van een reeds vroe ger ingesteld onderzoek, niet ge- van de „Haagsche 16 pagina’s omvang, schijnt iedere week. Afgehaald onze bureaux Wagenstraat 37, 5 cent per nummer. Abonnementsprijs uitsluitend voor onze abonné’s 65 cents per drie maanden. Postabonnementen voor binnenland 0.90, buitenland 1.30 per 3 mnd. bij vooruitbetaling. Men kan zich ook bij den couranten bezorger abonneeren. Heden is het nummer van T7 Maar® verzonden. De ondergeteekende verzoekt de- administratie van de „Haagsche Cou rant” hem (haar) te noteeren voor een abonnement op het „Geïllustreerd Zondagsblad” tegen den prijs van 65 cent per kwartaal 0.90 en 1.30 per post). Naam Voor de afdeeling ’s-Gravenhage van de „Vereeniging Nederlandsch Fabri kaat” heeft in gebouw Excelsior, de heer K. v. d. Veer van het Koloniaal Instituut te Amsterdam een lezing met lichtbeelden gehouden over de Indische cultures. Het is geen droge opsomming geworden, maar een bui tengewoon onderhoudende en geestige causerie over tal van aardige bijzonder heden van de Indische cultures. Over de koffie zeide de heer v. d. Veer, dat er bijna uitsluitend Robuste geteeld wordt. Deze wordt voor den verkoop in Nederland gemengd met Braziliaansche want de Robuste smaakt eenigszins naar vernis. In Scandinavië is men echter zeer op zuivere Robuste gesteld. Thee werd veel later dan de koffie verbouwd in Indië. Het eerst kwamen de Hollanders er mee in aanraking in Japan op een keizerlijke audiëntie. Zij vonden die drank echter een beproe ving. In 1826 werd de plant uit China ingevoerd. Groote bedragen werden er aan ten koste gelegd, maar het ging niet, totdat men op de gedachte kwam de plant uit Ceylon over te brengen. De cacao is afkomstig uit Mexico. Tijdens keizer Montezuma waren de cacaoboonen het betaalmiddel. Twintig boonen voor een konijn. Een slaaf was 100 boonen waard, vijfmaal zooveel dus. De eerste jaren van de cacaoteelt in Indië gingen voortreffelijk. Door wor- telziekte dreigde die cultuur echter ten onder te gaan, maar men slaagde er in een nieuwe soort te kweeken. Over de Hollandsche tuinbouwkunst sprak de heer v. d. Veer uitvoerig, aangezien hier nationale trots gerechtvaardigd is. Dat wij wat betreft onze Indische cultures kunnen wedijveren met de grooten der aarde is voor een groot deel te danken aan die eenvoudige Hollandsche jon gens, die er steeds in geslaagd zijn de planten te veredelen en nieuwe soorten te vinden. Geen enkel ander land is daar zoo bedreven in. bed ging, gooide hy de ramen wijd open en bemerkte een flauw gloren in het Oosten. Daglicht, sputterde hij. Alle machtig, wat een leven! Nauwelijks had hij zijn hoofd op het kussen neergelegd of er gebeurde iets, waardoor zijn hoofdpijn als bij tooverslag verdwenen scheep. De tele foon ging twee maal over. Onmiddel- lijk knipte hij het licht aan en greep naar den hoorn. Hallo! Meneer Carson... Is U Carson? Het was Tresa’s stem, even duide lijk als hij die een half uur geleden gehoord had, maar heescher en met een angstigen klank. Ja, ja. Tresa hier. Och, kom toch dade lijk... er is iets vreeselijks gebeurd. Iets verschrikkelijks... Uw broeder? Ja, komt U? Onmiddellyk. Haastig hing hij den hoorn op, schoot een paar kleedingstukken, een overjas en een paar pantoffels aan en rende de trappen af. De nachtportier wreef zich de oogen uit. Ik moet dadelijk de hotelauto hebben. Geef mij den sleutel! Hé, wat blieft U, meneer! Den sleutel van de garage. Word toch in vredesnaam wakker! De man haalde den sleutel te voor schijn en bracht Carson naar de ga rage. Het was duidelijk, dat hij in Carson een slaapwandelaar of een gek zag en hij scheen blij te zijn, toen de deur open was en hy kon verdwijnen. 9) Het moet al bijna drie uur zyn. Veel later... vier uur. Toen hy bemerkte, dat de Sinclairs haar kwamen ophalen, nam hij af scheid van haar. Hij en Monroe gin gen tezamen door de duisternis, wel ke de ochtendschemering voorafging. Hooohl gaapte Monroe. Nog rieer achterstand in mijn slaap in te halen. Ned, ik geloof, dat een paar Van dergelijke nachten je dood zouden zijn. Waarom kun je jezelf niet een heetje meer laten gaan? Ik kan mijzelf niet „laten gaan” op commando, antwoordde Carson. Ik veronderstel, dat ik verkeerd opgevoed ben. Ongetwijfeld. Hier scheiden zich onze wegen. Slaap lekker, kerel en enamel krachten voor een partijtje morgenmiddag. 1J handelde in de richting van zijn terwijl Carson den weg uTT 2I3n hotel insloeg. Hij voelde een SsherseMn:welke lucht eKruipt die aan de open onfrisfrekVend 's en genoodzaakt is, de g^ure^e ^mos.feer van een balzaal Stuk jn 1 es of zeven uur aan één e ademen. Voordat hij naar Is hy...! Oh, verschrikkelijk! zeide zij met een gesmoorde stem. Hij trad de kamer binnen en vond het licht nog aan. Het vertrek was in precies denzelfden toestand, als hij het vroeger gezien had, maar op den divan lag thans een gedaante, waar over klaarblijkelijk zoo juist een la ken geworpen was. Hij bleef ervoor staan en hoorde een schuifelenden tred achter zich. Met een onbewegelijk ge laat, als van een afgodsbeeld, kwam Wah Su hem opzij. Vleeselijk, fluisterde hij. Erg vleeselijk! Wah Su bedekken. Carson knikte en lichtte langzaam het met bloed bevlekte laken op. De gedaante van Perry werd zichtbaar... een verminkte, verstijfde gedaante, welke een huiveringwekkenden indruk maakte. Het hoofd was vreeselijk ge havend... De hals en kin waren onher kenbaar... De blik van Carson, waar in afschuw te lezen was, viel op de handen. Ook deze zagen er gruwelijk uit, alsof de doode man ermede tot het bittere einde gevochten had. De kunsthand was nu ongeschoeid, ter wijl de houten vingers beschadigd waren. Degene, die dezen wreedaardigen en wilden moord bedreven had, moest of een gek zijn, of iemand, die daar niet ver van afstond. Toch was er, vreemd genoeg, geen spoor van een worsteling in de kamer te bekennen. Het Perzische kleedje lag daar onbe roerd en ook de divan, met uitzonde ring van de afschuwelijke vlekken, was volmaakt ordelijk. Er lag zelfs In 1939 23 ongevallen met dooda- lijken afloop In het jaar 1939 vonden hier ter ste de in totaal 4379 verkeersongevallen plaats, waarvan 23 (in 1938 27) met doodelijken afloop, 495 (in 1938 454) waarbij ernstig letsel werd toege bracht, 613 (in 1938 715) waarbij licht letsel werd toegebracht en 3248 (in 1938 3087) met uitsluitend materieele schade. In het vierde kwartaal van 1939 von den hier ter stede 1074 verkeersonge vallen plaats. Zes ongelukken met doo delijken afloop vonden plaats, 114 waarbij ernstig letsel werd toege bracht, 115 met licht letsel en 839 waarbij uitsluitend materieele schade ontstond. In het jaar 1939 vonden 94 (121) on gevallen plaats wegens niet rechts- hourien, 1285 (1334) wegens verkeerd uitwijken, geen voorrang verleenen, 108 (128) door verkeerd om den hoek rijden, 138 (133) wegens nalaten sig nalen of teekens te geven, 1668 (1542) door het op andere wijze in gevaar brengen van de veiligheid van het ver keer, 27 (23) wegens niet opvolgen van de bevelen der politie, 453 (363) we gens toestand van den weg, slippen, doorglijden e.d., 73 (63) wegens gebre ken aan voertuigen, 31 (16) door op hol slaan of schrikken van een paard, 246 (265) door verkeerd oversteken, verkeerd of niet uitwijken doör voet gangers, 20 (8) door onvoorzichtig spe len op straat, 4 (10) door zich vast klemmen aan of klimmen op tram of voertuig, 3 (2) door springen op of af springen van een in beweging zijnde tram door passagiers, 106 (127) door andere omstandigheden en 123 (148) door onbekende oorzaak. De tusschen haakjes geplaatste cij fers hebben betrekking op 1938, ONVEILIG STRAND. Het strand aan het Wassenaarsche slag is onveilig tusschen de strandpalen 91 en 94 op Zaterdag 16 Maart a.s. van 10 uur v.m. tot 6 uur nam., wegens schietproeven met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weder toegan kelijk is, nadat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn in gehaald. Iemand heeft het posthuis opge held. Mijn naam is Murcheson... in specteur Murcheson. Juffrouw Dixon heeft U getelefo neerd. Ik ben een vriend van de fa milie. Ik heb begrepen, dat hier een misdaad gepleegd is? Om veel onnoodig gepraat te voor komen, ging Carson naar de deur van de zitkamer en hield die open. Mur cheson en zijn ondergeschikte stapten naar binnen. De sergeant beefde een weinig, toen hij het bloedbevlekte la ken zag, doch Murcheson had daar geen last van. Hij trok het laken weg en bekeek het lichaam. Dood! Wie is het? Meneer Perry Dixon. Hm. Was U niet hier, toen het lijk werd gevonden? Neen. Juffrouw Dixon waar schuwde my. Is juffrouw Dixon nog thuis? Ja. Zij is natuurlijk erg over stuur. Ik moeten men. Terwijl Wah Su Tresa ging roepen, doorliep Murcheson de kamer en on derzocht alles. Hij floot hierbij in zichzelf... een eentonig fluitje, dat Carson bovenmatig irriteerde. Tresa trad een paar minuten later, met roo de, gezwollen oogen, binnen. Zij had ondertusschen een donkere japon aan getrokken. Murcheson draaide zich op de hielen om en was zichtbaar ver rast.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 29