,«S®& 50 BIOSCOPEN FINANCIEELE KRONIEK RADIONIEUWS HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16 MAART 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. 1 Prinsestraat 86 7 1 DE A.V.R.O. BOUWT EEN NIEUW KANTOOR MET PASCHEN UW VERLOVING? BADI0-7B0GRAMMA Zondag 17 Maart. Hilversum I 1875 en 414.4 m. V.A.R.A. GORDEL „Een nacht in Me i.” „M oeders jonge n.” 0 V RECLAMES. I 1 „Verdachte, (Van onzen financieelen medewerker). Vroog grotii toezending ton dt brochure „Lel Amicitia, Dansorkest Asta. R i o”. van Poly- Capitol. Casino. 2.45 d e Hierna Polygoon, Programma IV. „Het di.erlijke in den m e n s c h”. Ensemble Jetty Causerie „Zij. Dan v/h RINGENHUIS Uw ring! Grootste keuze. Soliedst fabrikaat. ƒ4.50 tot ƒ20.- Massief goud gratis grav Ook HET adres Voor ZEGELRINGEN en HORLOGES! Tijdens Paaschverk. fraai lepeltje cadeau 322 m. 12.50 „Centrale 8.55 tot 9.uur v.m. Ber. 9.05 Tuinbouw- praatje 9.40 „Van Staat en Maatschappij”. 9.59 Ber. Métropole. „De regen kwa m.” In Metropole Palace draait thans voor de vierde week de monumentale film ..De regen kwam”, naar het beroemde boek van Louis Bromfield, met Myrna Loy, Ty rone Power en George Brent in de hoofd rollen. V.P.R.O. 10.Zondagsschool. 10.30 Vrijz. Protest, kerkdienst. A.V.R.O. 12.uur nam. „Onze Weermacht”. 12.25 Viool en orgel. 12.45 ANP. Gram muz. 1.10 Causerie „Het zilveren lustrum van het Koninkrijk der Nederlanden”. 1.30 Con certgebouworkest, koren en solisten. V.P.R.O. 5.Gesprekken met luisteraars. V.A.R.A. 5.30 Voor kinderen. 6.Bravour en Char me. 6.30 Sportpraatje. 6.45 ANP. 7.03 Schuldig of onschuldig? 7.28 Roslan- orkest. Alleen verkrijgboor bij J. ROUSSEL 8-Gravenhage \m"terdam letterdam Koordeinde 21 Hobbemastr JJ Ooo lain gei 57 Odéon. „De dag breekt aa n.” De Fransche film „De dag breekt aan”, met Jean Gabin in de hoofdrol, wordt thans voor de derde maal geprolongeerd. „Ben H u r”. „De wensch die waarheid w e r d”. De rolprent Ben Hur begint met de ge boorte van 't Kind Gods. Ben Hur wordt naar de galeien getransporteerd en op weg daarheen krijgt hij te drinken uit de bron van Nazareth. Deze rolprent behandelt het leven van een man uit Judea die naar de Romeinsche galeien wordt gezonden. Onderweg heeft een gevecht op zee met de barbaren plaat, waarbij Ben Hur het leven van Quintus redt. Deze neemt uit dankbaarheid daarvoor Ben Hur als zijn zoon aan. Na eenige jaren keert Ben Hur uit Rome weder in Jeruzalem terug, juist in de dagen van Christus omwandeling op de aarde. Als tweede hoofdfilm werd ditmaal ver toond „De wensch die waarheid werd” een gezonde, pittige story vol levenslust, ro mantiek, avontuur, humor en de schitte rende zang yan Bobby Breen op muziek van Oscar Strauss. Het voorprogramma vertoonde het laat ste Fox Movietonenieuws. Studio. „Valstrikke n.” In het Studio-theater wordt de film „Valstrikken”, met Chevalier, von Stro heim, Renoir en Marie Dea, voor de vier de week geprolongeerd. Corso. „De Parijsche Ondeug d”. „Je kunt niet a 11 es heb- b e n”. De eerste Amerikaansche film van Da nielle Darrieux (De Parijsche ondeugd) is een successtuk, dat men gaarne voor de tweede maal gaat zien. Want de Pa rijsche ster, die zich zoo brillant in de Hollywoodsche sfeer beweegt, is, in deze film onweerstaanbaar in haar charmant en geestig spel om een of anderen dollar- koning aan den haak te slaan Haar mede spelers, de minnaar (Fairbanks jr.), de ober met spaarduitjes (Mischa Auer), haar helpster Gloria (Helen Broderick) en de anderen, doen deze comedie van liefde en geld op rolletjes loopen. Vooraf gaat de film „Je kunt niet alles hebben”, met tal van zeer geslaagde revue-scènes, waarin Alice Faye en Don Amèche de hoofdrollen vervullen en het bekende trio filmkomieken de Ritz Bro thers hun beste beentje voorzetten om de lachers op hun hand te krijgen. Uit Zola’s machtige roman „La béte hu- maine” is deze boeiende, suggestieve film geboren. Ook hier weer manifesteert zich den uitgesproken zin van de zoo voor treffelijke Fransche filmkunst voor sfeer, in dit geval de sfeer van het dagelijksche leven der spoorwegmenschen, op de lijn, met den trein daverend door landouwen, steden, tunnels, in het station, op de em placementen, op de locomotief. Prachtig is dit alles weergegeven en temidden daar van speelt zich het dramt af van enkele beklagenswaardige menschen, ondanks zichzelf gebracht tot bloedige misdaad of slachtoffer wordend van de dierlijke ge voelens, die bij iederen mensch, hoe goed ook van aard, op de loer liggen en in het bijzonder bij den onder erfelijke be lasting gebukt gaanden machinist, die door Jean Gabin meesterlijk wordt uitgebeeld. Na hem dient Simone Simon te worden genoemd, maar ook anderen maken door hun natuurlijke, scherp karakteriseerende spel deze film tot een prachtwerk. Thalia. „Massa Just i t i e”. „De roos van Rio Grande” „Massa Justitie” is een film van wer kelijk voortreffelijke kwaliteit. Joe Wilson (Spencer Tracy) is op weg naar zijn meisje (Sylvia Sidney) na een scheiding van een jaar. Onderweg wordt hij gear resteerd als verdacht van kinderroof. Hij wordt in een cel opgesloten. De inwoners van het stadje zijn door het dolle heen en belegeren de gevangenis en willen Joe lynchen. Zij steken het gebouw in brand, maar door een wonder weet Joe te ontko men. Hij leeft nu alleen voor wraak 22 Menschen zullen ter dood worden gebracht doch tenslotte keert alles zich weer ten goede en hopen Joe en zijn meisje nog gelukkig te zullen worden. Voor de pauze Paramount met buiten- landsch nieuws. Een geestig filmpje „Te veel dak op huis” en de interessante film „De Roos van Rio Grande", een romanti sche geschiedenis van vervolging op aristo craten met een happy end, waarin de man en het meisje gelukkig worden. Seinpost. De Ufa introduceert „Een nacht in Mei”, geregisseerd onder de kundige leiding van Georg Jacobi. Met deze film overtreft de Ufa zichzelf, niet alleen in techniek en regie, maar ook in gegeven en spel en dat laatste is hoofdzakeljjk te danken aan Marika Rökk, een filmactrice, overbrui send van temperament en levenslust. Ook in deze film, alles even vlot en vroo- lijk. Voortreffelijke revues, tap-dance shows, een nachtelijke zwempartij, met de meest denkbare en ondenkbare komische situaties. Een vuurwerk van vroolijkheid. Victor Staal is Marika Rökk’s partner, eveneens een knap filmacteur. Voor de pauze: Warner Bros’ „My Bill”, met Kay Francis. Een typisch Amerikaan sche film met vroolijke en gevoelige mo menten. Buitengewoon goed spel van Kay Francis. Verder nog een interessante film over „Drama’s in de insectenwereld” en een filmpje: „Hoe veilig u in den bioscoop wel is!” Paramount en Polygoon comple teerden dit verzorgde programma. titel voor den inhoud. Beter ware mis schien: „Een man en een vrouw dwaal den”. Beiden keeren zij echter op den rechten weg terug en vinden elkaar daar. Passage. Mijnheer, red U* flguu» en spaar »oor.j> ook de gezondheid van Uw onderlijfsorganen door het dragen van een allen, die in dit wereldje van vliegers werken, in hun verschillende rollen geven. Daarnaast om de sensationeele spanning die, naast de dramatische in dit ver haal, waarin ook de humor niet heelerraal vergeten is, is verwerkt in de risico’s der vliegers, die in mist en storm, door hooge bergpassen hun vliegtuigen brengen waar zij ze brengen moeten. Het spel der artisten is echter hoofd zaak in deze film. Cary Grant en Jean Arthur geven prachtig samenspel, maar ook de andere rollen in deze knap gere gisseerde film zijn stuk voor stuk in goede handen. king over 132 .nillioen uit de revalua tie plus 75 millioen voor het Egalisa tiefonds, doch eerstgenoemd bedrag is nauwelijks voldoende om de mobilisa- tiekosten voor drie maanden te dekken. De geldmarkt heeft overigens den in vloed ondergaan van de ruimere positie- op-korten-termijn van de "chatkist, het geen in een daling van het marktdis- conto tot uitin is gekomen, iet is niet te verwachten, dat deze verruiming van langen duur zal zijn. Toch blijkt, dat de hoogere rentekoer sen, zooals deze zich sinds het uitbre ken van den oorlog hebben voorgedaan, aan het bankwezen ten goede zijn ge komen. De Twentsche Bank bijv, heeft het hieraan grootendeejs te danken, dat haar resultaten voor 1939 nog vrij bevredigend kunnen worden genoemd: de hoogere interest-ontvangsten hebben de lagere ontvangsten uit credietverlee- ning en effectenbedrijf deeltelijk kun nen compenseeren. De positie der bank, die zich wijselijk van geruchtmakende affaires als die van Mendelssohn en Fuhrmann verre heeft kunnen houden, is even sterk als voorheen. Ook uit ons bedrijfsleven komen in het algemeen nog bevredigende berichten te wijzen zij in dit verband op de waarschijnlijk zeer goede resultaten van vele scheep vaartmaatschappijen (vooral in het Verre Oosten), op een jaarverslag als dat van van Gelder (8 pCt. dividend tegen 3 pCt.) en van de Koninklijke Nederlandsche Zout Industrie (28 pCt. tegen 16 pCt.) Met belangstelling mag men den stroom van jaarverslagen, die binnenkort zal loskomen, tegemoet zien. Terwijl onze Nederlandsche beleg- gingsmarkt den onaangenamen invloed heeft ondergaan an liquiditeitsverkoo- pen der nieuwe staatsleening, zijn er in andere afdeelingen belangrijke verbete ringen te bespeuren geweest. Scandina vische obligaties, die als gevolg van oorlogsdreiging in het Noorden tot een noodpeil waren ingezakt, hebben op het bericht van den Finschen „vrede” een krachtig herstel getoond, dat hier en daar (bijv, vooral bij de Denen) sprongsgewijze is geschied. Daarnaast is een niet onbelangrijke verbetering ingetreden in de Brazilianen. Brazilië immers zal, ofschoon op beperkte wijze, zijn schuldendienst hervatten. Volgens de nieuwe regeling, die voor vier jaar zal gelden, zal op de funding-leeningen 50 pCt. en op de andere leeningen 40 43 pCt. van de zgn. Aranha-regeling worden betaald. Het is nog wel niet veel, doch in elk geval meer dan niets. Uit de opeenvolgende hervattingen van den Colombiaanschen en Braziliaan- schen schuldendienst mag men dan ook ongetwijfeld concludeeren. dat de Euro- peesche oorlog de debiteurpositie van Zuid-Amerika heeft verbeterd. preek. 3.20 Zang. 3.35 Chansons. 3.50 Too. neel. 4.50 Symphonie-concert. 6.50 „U Saltimbanques”, operette. 9 05 Toon^ 9.35 Quatre-mains. 10.05 en 11.05 tot liy Legrand’s jazz-orkest. KEULEN 456 m. 12.20 uur nam. Eysoljf, orkest. 1.45 Populair concert. 3.20 Conce- 6.50 en 7.45 Gram.muz. 9.50 Zie Duitsij. landzender. BRUSSEL Vlaamsch. 322 m. 12.30 tot 1$ uur nam. Felleman’s orkest. 1.50 Grsj-'. muz. 2.10 Reportage voetbalwedstrijd, (j5 tot 4.20 Zang 5.20 Blaasinstrumenten.^ Gram.muz. 7.20 Gevar progr. 9.30 merorkest van Antwerpen. 10.20 tot lyj Jazzmuziek. BRUSSEL (Fransch.) 12.30 uur nam dio-orkest. 12.50 tot 1.10 en 1.50 Gram., muz. 2.15 Zie Brussel 322 m. om 2.10. Gram.muz 4.50 Militair concert. 6.15t- 6.35 Gram.muz. 7.20 Voor soldaten, jjj en 8.35Radio-orkest. 9.30 Dansorkesi 10 20 tot 11.20 Gram.muz. DUITSCHLANDZENDER, 1571 m. 7.35uw nam. „L’elisire d’amore”, opera. 9,20 Be 9.50 tot 10.20 en 10.40 Bund’s orkest e accordeon-duo Schrader. 11.20 Ber. Hier na tot 12.20 Concert. Roxy. ,,’t Begon in Chin a”. „Vallei zonder we t”. Bovengenoemd theater brengt deze week een reprise van de M.G.M. film ,,’t Begon in China”, waarin Clark Gable en Myrna Loy de hoofdrollen vervullen. De Amerikaansche wereldnieuws-filmre- porter (Clark Gable) is voor geen klein geruchtje vervaard en geeft ons het avon tuurlijke, sensationeele en spannende van dit baantje op kostelijke wijze weer. We zijn met hem in China waar hijzelf luchtaanval-opnamen in elkaar zet, we vliegen mee boven een brandend schip geladen met munitie, dat uit elkaar ploft en we raken verzeild onder de wilden, die een blanken vliegenier, die een noodlan ding heeft gemaakt, willen roosteren. Een film, die van begin tot einde boeit. Voor de pauze „De vallei zonder wet”. Dit is weer eens een echte Wild-West film, De hoofdrollen worden gespeeld door George O’Brien en Kay Sutton. Aan beide films gaat een keur van Hol- landsche actualiteiten vooraf van Poly goon. II." West-End. „Alleen engelen hebben vleugel s”. Deze voortreffelijk gespeelde avonturen film met zijn zeer sterke en suggestieve uitwerking van het scenario, rijk aan spanning en aan dramatische kracht, be zit alle kwaliteiten, die men in een derge lijke film vereenigd wenscht te zien en die het succes moete.. garandeeren. Uitstekend is de film in de allereerste plaats om de perfecte vertolkingen, die Olympia. „Test-piloo t.” „Een vrouw dwaalde.” „Test-piloot” is een film van bijzonder kaliber, een Metro Goldwyn Mayer mees- terschepping. Zij speelt in den tijd, toen iedere vlucht met een vliegtuig een spel met den dood was. De Testpilots/invlie- gers waren dan ook ware luchtduivels, die niets gaven om hun eigen leven en dat van anderen, wanneer er gevlogen moest worden. De vermetelste van allen (Clark Gable) krijgt een meisje (Myrna Loy) lief en trouwt met haar. Een felle strijd ontstaat tusschen haar en de juf- frouw-met-de-hemelsblauwe-jurk, met den invlieger als inzet, een strijd, welke op adembenemende wijze wordt weerge geven. Het is een 100 pCt. Amerikaansche film, d.w.z. ernst, humor, spanning en ont spanning zijn op voortreffelijke wijze ge- mixed tot een geheel. Van de tweede hoofd film, „Een vrouw dwaalde”, met Lil Dagover, spreekt de HISTORISCHE GEVEL BLIJFT BEWAARD. De A.V.R.O. heeft besloten naast haar bestaand kantoor aan de Keizersgracht te Amsterdam, een geheel nieuw kantoorge bouw te bouwen. De aanbesteding er voor is reeds uitgeschreven. Architect F. A. Warners, die ook het tegenwoordige kan toor heeft gebouwd, ontwierp het plan. Hierbij valt te loven, dat de gevel van Keizersgracht 105, een huis vanouds be kend als „de Bruinvis”, door hem is ge spaard. Deze gevel, die een der beste voorbeelden is van den 17den eeuwschen Rococo-stijl, blijft geheel intact, waardoor de overwegingen van de Commissie voor Rijks-monumentenzorg zijn geëerbiedigd. Het gebouw zal behalve alle moderne kantoor-accomodatie, ook eenige uitzend- lokaliteiten bevatten. O.a. de studio voor de A.V.R.O.-morgenwijding, die naar men weet door Amsterdamsche predi kanten wordt gegeven. Het nieuwe gebouw zal een inhoud krij gen van 11 000 m3. Het tegenwoordige heeft 5000 m3, inhoud. tot 11.50 Nationaal orkest. KEULEN 456 m. 12.20 uur nam. Neder- saksenorkest. 1.45 Populair concert. 3.Ü Mijnwerkersorkesten en -koor. 5.05 Folk loristisch progr. 5.45 Omroeporkest. W Gram.muz. 7.45 Bonte avond. 9.50 Be Duitschlandzender. BRUSSEL Vlaamsch 322 m. 12.30 uur nam. Omroeporkest. 12.50 Pianovoor- dracht. 1.05 tot 1.20, 4.55 tot 5.05, 5.50 er 6.35 Gram.muz. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Zang. 8.20 en 9.30 Symphonie-orkest M tot 10.20 Dansorkest. BRUSSEL Fransch 484 m. 12.30 uur nam Schnijders’ orkest. 12.50 tot 1.20 Gram muz. 4.20 Zang en piano. 5.05 Gram.miii 5.35 Orkest „Phalange Royale Artistique" 6.05 Gram.muz. 7.20 Voor soldaten. 7.51 Belgische Nationaal orkest. 9.05 Gram- muz. 9.30 Gram.muz. DUITSCHLANDZENDER 1571 m. 7.35 nam. Gevar. progr 8.20 Berlijnsch Pb"’ harmonisch orkest. 9.20 Ber. 9.50 tot 10® en 10.40 B. Derksen's orkest. 11.20 Bel Hierna tot 12.20 concert. Apollo. „Elisabeth en Essex.” De tragische figuur van Iconingin Elisa beth, „Queen Beso” en haar (later door haar onthoofde) gunsteling Lord Essex heeft al menig dichter en dramaturg tot scheppingen geïnspireerd. Thans heeft de film dit tweetal in hun onderlinge aan trekking en afstooting tot een dramatisch probleem gesteld. Een monumentaal op gezet filmwerk, met massa-regie, gewel dige ensceneering en met een superbe ge speelde, onvergetelijk groote rol door Bette Davis, die de wispelturige, driftige, vaak ruwe, maar altijd koninklijke Elisa beth op indrukwekkende en aangrijpende wijze weergeeft. Essex wordt vertolkt door Errol Flynn, den zwierigen, trotschen en charmeeren- den hoveling en door vrouwen verwenden ridder. Olivia de Havilland is Lady Pene lope Gray, Donald Crisp de mysterieuse Francis Bacon: wijsgeer, staatsman en sluw diplomaat, een der meest geheimzin nige figuren van het Elisabeth-tijdperk. Waarlijk groot is Bette Davis’ spel in haar slotscènes, als zij tot Essex’ dood besluit. Aan deze majestieuse film ging een voorprogram met binnen- en buiten- landsch nieuws vooraf. oo Uw bulHj,' Centrum. „Es war eine rauschende B a 11 n a c h t”. „Verdachte sta o p”. Carl Frölich regisseerde voor de Ufa „Es war eine rauschende Ballnacht”, een fantasie naar het leven van Tschaikowski met muziek van dezen onsterfelijken Rus- sischen componist. Hans Stüwe, begaafd pianist en filmacteur, speelt de rol van Tschaikowski en Zarah Leander, met haar eigenaardige en gedragen alt, speelt „de vrouw” in het leven van den meester. Het is een prachtige muzikale film, die van begin tot eind boeit. Als eerste hoofdfilm „Verdachte, sta op”, een door Dolores del Rio en Douglas Fairbanks jr. knap gespeelde „criminal”. Het verrassende slot met zijn wel zeer bijzondere climax maken deze film tot een der beste op dit gebied. In het voorprogramma o.a. het Profilti en het Paramount journaal met actuali teiten uit binnen- en buitenland. City. „Het licht, dat verdween”. Rudyard Kipling’s roman „The ligt that failer” is door Paramount tot film ge maakt en Ronald Colman, Ida Lupino en Thomas Mitchell spelen er de voornaam ste rollen in. Of het verhaal, dat de be roemde Engelsche auteur schreef, nu wel het meest geschikt was om er een film uit te distilleeren, mag betwijfeld worden, maar, eenmaal er toe besloten, deed de regisseur met succes zijn best om de kij kers te doen gelooven in de tragiek van den schilder, die het gezichtsvermogen verloor en zijn reacties op dit fatale ge beuren. Ronald Colman heeft van de figuur van den schilder iets heel goeds gemaakt. Ida Lupino is voortreffelijk als het gedegene reerde model en Thomas Mitchell creëerde den vaderlijken vriend op uitnemende wijze. De geschiedenis ontwikkelt zich iet wat traag, maar weldra ontstaan de emo- tioneele momenten, «die hun climax berei ken in den heroïschen dood van den schil der op een slagveld in den Soedan, waar ook het begin van zijn roem lag. Uit het voorprogramma verdienen de City-Revue en een heel mooie natuurfilm van Zwitserland de aandacht. De Ufa legt alle eer in met „Centrale Rio”, want in haar genre dingt deze film onbetwist mee naar de hoogste plaatsen op de ranglijst. Zij biedt alles, wat de bioscoopliefhebbers die niet op zwaren kost is gesteld zich maar wenschen kan. Zij brengt een luchtige historie in beeld, doorspekt met romantiek, met avontuur en sensatie, is niet gespeend van geest en spanning, geeft de liefde de plaats, waar op deze recht heeft en bovendien laat zij de jonge Duitsche artistengarde van haar beste zijde zien. Leny Marenbach, Camilla Horn en Ita Rina vertolken haar rollen met gratie en vaart, terwijl acteurs als Werner Fuetterer, Leo Peukert, Ivan Petrovich en Paul Hoffmann met verve hun taak vervullen. De film brengt ons te midden van een strijd tusschen politie en een goed georganiseerde bende cocaïne smokkelaars, waarbij de mannen van de wet natuurlijk eerst worden verschalkt en waarbij ook de noodige slachtoffers val len. Maar het recht vindt ook hier zijn loop en een verrassende ontknooping wordt gevolgd door een gelukkig eind. Het voorprogramma brengt het noodige nieuws uit Duitschland en bevriende mo gendheden, alsmede van eigen bodem. Voorts is er een klucht en tenslotte vraagt een prachtig wetenschappelijk filmpje de volle aandacht. „Btrijdersvoor rechten v r ij h e i d”. „De ondergang van William Brow n”. 8,uur v.m. Keulen. 8.20 ‘Pauze. Keulen. 9.50 Duitschlandzender. ‘Pauze. 11.20 Br VI. M 1.20 uur nam. ‘Danmark* Radio 1-5# len. 2.20 Duitschlandzender. 4.20 4.50 Duitschlandzender. 5.50 Br Gem. Radio Distr 8.Br. Fr. 9.20 münster. 9.50 ‘Motala, 10.20 Parus."’ en 11.30 Duitschlandzender. Eventueel ander station. hu'i'ó'eJ' Cineac. De actualiteiten van de week zijn, zoo als altijd weer, in groote verscheidenheid aanwezig. De slagzin „In 50 minuten rond de wereld” is voor dezen bioscoop wel zeer goed gekozen, want in korten tijd krijgt men een uitstekend overzicht van de gebeurtenissen, welke de belangstel ling van iedereen hebben. Het binnenl. nieuws geeft o.a. opnamen van de begra fenis van de slachtoffers van de O 11, een kijkje bij de Hollandsche Lotta’s, die niet voor haar Finsche collega's onder doen, en beelden van de fabricage van vliegtuigmotoren. Uit het buitenland is er nieuws van het Westfront, het vertrek van de „Queen Eli zabeth” naar Amerika, de reis van Sum ner Welles, kijkjes op de Leipziger Messe, de laatste oorlogsopnamen uit Finland enz. Verder bevat het programma een sensationeele sportfilm „Op topsnelheid”, een gekleurde film over Victoria en Van couver en een geestige teekenfilm: „Een cowboy wordt sherif”. Na het wereldnieuws van 1 werd als eerste hoofdnummer „Strijders voor recht en vrijheid” vertoond. De film- handelt kort na den oorlog tusschen N. en Zuid-Amerika. Een nederzetting der re- geeringstroepen ondervindt veel schade van de aanvallen der Indianen op hun transport-colonnes. Tommy Keene en zijn rebellen knappen het zaakje na een inte ressant gevecht op. Zij het dan ook ten koste van zijn vriend en medestrijder, dien hij onschuldig liet terechtstellen., „De ondergang v. d. William Brown” is een machtig filmwerk der zee. handelend ten tijde dat er nog veel geld verdiend werd met den slavenhandel. De onder gang van het fraaie zeilschip is meester lijk verfilmd alsmede de heftige tooneelen die zich in de reddingboot afspelen Cary Cooper en George Raft deden niet veel voor elkaar onder in hun rollen van ge waande slavenhandelaars. De inhoud van dit meesterlijk werk is reeds eerder in deze rubriek behandeld. „Vrouwe n.” Het Passage-theater prolongeert de groote Metro-Goldwyn-Mayerfilm „Vrou wen”, met 7 sterren, waaronder Norma Shearer, Rosalinde Russell en Joan Craw ford in de hoofdrollen, een vlijmscherpe satyre op Amerikaansche toestanden. Rembrandt. „De fatale nach t”. „Moto de geheimzinnig e”. Rembrandt biedt haar bezoekers deze week weer een voortreffelijk programma. „De fatale nacht” een verfilming van een novelle van de schrijfster Vicky Baum, is een product sprankelend van humor met een tragisch einde. De inhoud geeft ons op een onderhoudende wijze de ge schiedenis weer van een meisje van het land, die niet opgewassen is tegen de vele verleidingen van een wereldstad. Op uit stekende, boeiende wijze vervult de Fran sche filmster Danielle Darrieux de hoofd rol. Als tweede hoofdfilm voor de pauze draait „Moto, de geheimzinnige” met in de hoofdrol de bekende Peter Lorre, de geniale meester der vermomming. Van zelfsprekend is aan spanning en sensatie in deze rolprent geen gebrek, een die boeit van begin tot eind. Verdere mede spelenden zijn Mary Maquir, Henry Wil coxon, Erik Rhodes, Harold Huber. De actualiteiten voor binnen- en bui tenland verzorgen resp de journaals van Polygoon en Fox Movietone. Rex. „Stormduivel s.” Harvey is een knaap, die door zijn schatrijken vader vreeselijk verwend wordt. De man heeft als auto-magnaat geen oogenblik tijd om zich met zijn moe- derloozen jongen bezig te houden, waar door de knaap, vooral omdat hij alles kan krijgen wat hij wil hebben, ongenietbaar wordt voor zijn schoolvriendjes en lee raren. De vader neemt den jongen mee op reis over den Oceaan, waar de knaap ongemerkt over boord valt. Een visscher, die in de buurt is, redt Harvey van den verdrinkingsdood en maakt op zee tevens een flinken, doortastenden knaap van hem, die gaarne werken wil. De rol van Harvey wordt op uitsteken de wijze gespeeld door Freddie Bartholo mew en die van den eenvoudigen vis- schersman door Spencer Tracy. De natuur- en stemmingstafereelen in deze film zijn zeer te roemen. In het programma vooraf is wereldnieuws opgenomen. Programma Gem. Radiodistributie. Zondag 17 Maart. Prog. I: Alle uitz. van Hilversum I- Progr. II: Alle uitz. van Hilversum Programma III. 8.30 uur v.m. Br. VI. 10.20 ‘Pauze. 11* West Reg. 12.20 u. nam. Br. Fr 12.30 West Reg. I- ‘Danmarks Radio. 4.20 West Reg. ‘Pauze 4.50 Parijs. 6.40 Br. Fr. 6.50 romünster. 7.‘West Reg. 7.20 Br 7.45 ‘Stuttgart. 8.35 Br. Fr 9.20 ‘Be* münster 9.30 ‘Boedapest. 10.20 ParS 10.50 ‘Boedapest 11.05 Parijs. Programma IV. 8.30 uur v.m. ‘Danmarks Radio 9.20 9 Fr 11.20 Br. VI. 1.20 uur nam. Pauze. 1.35 Br. VI. 4.10 Fr 4.50 ‘Pauze. 6.20 Br. VI 7.20 (kj Radio Distr. 8.— Br. VI. 11.30 Duits* landzender. Maandag 18 Maart. Programma III. 8.uur v.m. Br VI. 8.20 en 9.50 B» 10.25 West Reg. 12.20 uur nam. Br Fr. 1230 West R 3.35 Eng 4.30 West Reg. 4.35 Parijs. ‘Danmarks Radio 5.35 Parijs 6.05 Br 6.20 Parijs. 6.50 ‘Beromünster. 7.05 len. 7.20 ‘Pauze 8.20 Br. VI. 9.30 pest. 9.40 ‘Danmarks Radio. 10.20 M* 11.05 Parijs nam. Piano- voordracht. 12.35 Zang en harp. IJS Viool en piano. 1.30 Hoornvoordracil 2.20 Orgelconcert. 3.20 Tooneel. 3.50 Piano- voordracht. 4.35 Parijsch instrument kwintet. 5.35 Cello en piano. 6.20 Gevat, concert. 6.50 Tooneel. 8.05 Solistenkwa- tot. 9.05 Zang. 9.35 Tooneel. 10.05 en 11,IS Flora. „De gemaskerde rui— t e r”. „De s t r ij d e r van het Westen”. Twee spannende avonturenfilms staan deze week op het programma. „De gemas kerde ruiter” voert den toeschouwer terug naar het begin van de vorige eeuw, toen de Spanjaarden in Californië de Indianen bloedig onderdrukten. De roodhuiden vin den steun in hun strijd tegen de Span jaarden in de figuur van den gemaskerden ruiter Zorro. Door de bloedige gevechten loopt de romantische liefdes-idylle van de schoone dochter van den Spaanschen commandant en den geheimzinnigen rui ter. De boeiende film, waarin Bob Living ston en Heather Angel de hoofdrollen met bravour spelen, is geheel in kleuren op genomen. De tweede film is een stevige Wild- Wester met flink wat sensatie en geladen van spanning Het is de geschiedenis van een prairieplaatsje, waar bandieten den scepter zwaaien. Twee leden van de ge heime politie worden uitgezonden om een einde te maken aan deze toestanden Hen wacht evenwel een warme ontvangst, schoten knallen en als de atmosfeer in het stadje tot het kookpunt genaderd is, vindt een geregelde veldslag plaats, waar uit het recht zegevierend te voorschijn treedt. Twee goede rollen van John Wayne en Ann Rutherford A.V.R.O. 8.ANP. 8.20 AVRO-Amusementsorkest. 8.50 Tooneel. 9.50 Omroeporkest en solist. 10.30 Gram.muz. 11.ANP. 11.10 AVRO- Dansorkest. 11.40 Gram.muz. Hilversum II 301.5 m. N.C.R.V. 8.30 uur v.m. Morgenwijding. K.R.O. 9.30 Hoogmis. 11.15 Gram.muz. 12.15 uur nam. „Palmzondag en folklo ristische gebruiken van dien dag”. 12.45 ANP. 1.Boekbespreking. 1.20 KRO-Me- lodisten. 2.Vraag en antwoord. Tooneel. 4.45 tot 5Gram.muz. N.C.R.V. 5.05 Nederl. Herv. Kerkdienst. Gewijde muziek. K.R.O. 7.45 Ber. 7.50 Gram.muz. 8.— ANP. 8.15 Groninger Orkestvereeniging. Toonkunst- koor „Bekker”, jongenskoor en solisten 9.30 Causerie „Palmzondag” 9.45 KRO- Kamerorkest. 10 30 ANP 10.40 Epiloog. 11.tot 11 15 Esperantonieuws. ENGELAND, 391 en 449 m. Na 10.20 n m. ook 342 m. 12.20 uur nam. Ber 12.30 Troise’s Mandoliers. 1.tot 1.35 Burgh- orkest. 1.50 tot 2.35 BBC-orkest. 2 50 BBC. orkest. 3.50 tot 4.20 Progr. ter gelegen heid van St. Patrick’s Dag. 5.20 tot 5.35 Ber. 6.— Orgelspel. 6.20 Tooneel. 6.50 Pianovoordracht. 7.15 Kerkdienst 8.05 Zang. 8.20 Ber. 8.40 Progr. gewijd aan de „Irish Guards”. 9.20 BBC-Theater-orkest. 10.05 Epiloog 10.15 Reg. King's kwartet. 10.40 BBC-orkest. 11.20 Ber PARIJS 1648 m. 12.05 uur nam. Solisten 12.35 Quatre-mains. 1.05 en 1.30 Saxofoon kwartet. 1.50 Gitaar-ensemble. 2.20 Vasten- Het besef, dat de heroïsche strijd der Finnen om niets is geweest, dat agressie wederom heeft gezegevierd, dat de woorden der geallieerden (om welke redenen dan ook) opnieuw moediger en doortastender zijn geweest dan hun daden, heeft niet nagelaten, op de beurs zijn stempel te drukken. Een uitermate gedeprimeerde stemming heeft zich ter stond na het bekend worden van den „vrede” en zijn voorwaarden van beur zen en markten meester gemaakt. Te verwonderen is zulks waarlijk niet, nu wederom het bewijs is geleverd, dat recht en moed van zeer betrekkelijke waarde zijn in deze wereld en dat de diplomatie en energie der geallieerden weinig opgewassen lijken tegen die der totalitaire landen. Deze op politiek ter rein liggende overwegingen zijn noodig, om de verslagenheid der beurs voldoen de te begrijpen. Het vertrouwen, dat hier en daar iets vasteren bodem onder de voeten begon te krijgen, is opnieuw ondermijnd. Niet slechts op psycholo gisch gebied, omdat de overwinning van het nationaalsocialistisch-bolsjewistisch verbond onmiskenbaar is, doch ook op dat van zuivere economie en financiën. Men begint thans in te zien, dat er nog heel wat meer moet gebeuren, alvorens de economische blokkade van Duitsch land tastbare resultaten zul kunnen af werpen. Al heeft Rusland veel mannen en materiaal in Finland verloren, het houdt voldoende levenskr..chi en reser ves over, om Duitschland vele van die economische hulpmiddelen te leveren, waaraan het dringend behoefte heeft. De beurs kan zich thans evenmin aan de gedachte onttrekken, dat een toe nadering tusschen Italië en Rusland tot stand zal worden gebracht en dat op de Balkanlanden zulk een pressie zal wor den uitgeoefend, dat zij zich wel in het economisch gareel der totalitaire landen zullen moeten voegen. Het is te vreezen, dat, wanneer het er op aan komt, de Balkan haast even onbereikbaar voor de Britsch-Fransche hulp zal zijn als Finland zulks is geweest. Het zijn deze en soortgelijke redenee- ringen, verre van onredelijk en onlo gisch, welke de beursstemming beheer- schen en bijgevolg een vrij pessimisti sche tint geven aan de verwachtingen ten aanzien van het verder verloop van den oorlog. Een blik op de ontwikke ling der wisselmarkt is voldoende, om van dit pessimisme te getuigen. Het pond sterling heeft wederom een ern- stigen val gedaan en noch buiten noch waarschijnlijk in Engeland is er nog wel iemand, die aan dit ruilmiddel nog een wereldbeteekenis durft toe te kennen. Sinds 1931 heeft Engeland eerst onbe wust, later meer en meer bewust, zich gedwongen gezien, aan de eens onaan tastbare macht van het pond te tornen. Sinds het uitbreken van den oorlog heeft dit proces steeds verder voortg ng ge maakt. De jongste verscherping der Engelsche deviezenrestrictie is de klap op de vuurpijl geweest. De verplichting, thans aan Britsche producenten van voorname grondstoffen enz. bij aankoop naar bepaalde landen opgelegd, niet meer in ponden, doch in buitenlandsche valuta te factureeren, beteekent im mers, dat een evenredige vraag naar het pond verdwijnt. Toch verklaart m.i. deze verscherpte deviezenrestrictie nog geenszins in voldoende mate de buiten gewoon flauwe stemming, die het pond deze week aan den dag heeft gelegd. Engeland bouwt met deze maatregelen immers een deviezenreserve op, die het voor zijn aankoopen in het buitenland kan benutten, terwijl het bij voortge zette factureering in ponden toch later weer ten behoeve van dusdanibe aan koopen die ponden in buitenlandsche valuta had moeten omzetten. Daarom heeft naar mijn oordeel de opvatting ten aanzien van Engeland’s positie in den oorlog een wellicht belangrijker bij drage geleverd tot den .ruk op het pond dan de deviezenrectrictie zelf. In hoeverre de ponddaling de stem ming ter beurze mede heeft helpen be ïnvloeden, kan moeilijk worden vastge steld. Zonder twijfel echter zullen in ternationale concerns als de Konink lijke hiervan den nadeeligen invloed moeten ondervinden en .kan de koers daling van dit voor onze markt zoo toonaangevend fond’, gedeeltelijk op haar rekening worden geschreven. Voor waar, wij hebben de laatste tien jaren weinig goeds aan het pond beleefd Het is bovendien te verwachten, dat eerlang de Engelsche deviezenrestrictie nog scherper vormen zal aannemen. Gelijk minister Simon dezer dagen be kend maakte, bedragen de Engelsche oorlogskosten 614 millioen per dag en er zal wel een heel sterk paard voor den wagen moeten worden gespannen, wil het deze vracht kunnen trekken. De eerste oorlogsleening, 3 pCt. 300 millioen a pari, is overigens met vlag en wimpel geslaagd, niet alleen omdat er een beroep op de vaderlandsliefde is gedaan, doch vooral ook omdat haar voorwaarden volkomen in overeenstem ming waren met het marktrendement. Men mag thans in Nederland wel den eisch stellen, dat bij een volgende Neder landsche staatsleening, die wel niet zoo lang meer op zich zal laten wachten, een zelfde politiek worde gevolgd. Het is mijns inziens roekeloos, voort te gaan op den thans ingeslagen weg, waarbij een „goedkoop-kapitaal-politiek” wordt geforceerd, zonder dat hiervoor de on dergrond aanwezig is. Inmiddels is de zuivere opbrengst der nieuwe leening, circa 220 millioen, reeds grootendeels opgesoupeerd, 100 millioen is gebruikt voor het aflossen van daggeldcredieten, 71 millioen voor het af lossen van schatkistpapier-disconteeringen, 15 millioen voor de terugbetaling van het renteloos voorschot der Nederlandsche Bank resteert circu 35 millioen, die dan ook creaitsaldo op den weekstaat der Bank paraisseert. Weliswaar krijgt de Regeering eind Maart de beschik- Maandag 18 Maart. Hilversum I 1875 m. en 414.4 m. Algemeen programma van de A.V.B.O. 8.uur v.m. ANP 8.10 Gram.muz. 10,- Morgenwijding. 10.35 Cantor. (11.tot 11.10 lichten”.) 12.15 uur nam. Ensemble Spezialetti, (12.45 ANP.) 1.30 Lyra-trio. 2.15 Disco- variété. 3.10 „Met oog en oor”, causerie 3.30 Omroeporkest. 4.30 Disco-causerig, 5.30 AVRO-Amusemetsorkest. 6.15 Gram,, muz. 6.35 AVRO-Dansorkest. 7.05 Piano, voordracht. 7.40 Toespraak „Een beroep op de vrouwen van NederlandNeder landsche volkskracht”. 8.ANP. Lij Omroeporkest en solisten. 9.30 Reportage 9.45 Twilight Serenaders en klein koor. 10.30 Viool en orgel. 11.ANP. 11.1) Dansmuziek. Hilversum II 301.5 m. N.C.R.V. 8.uur v.m. ANP. 8.05 Schriftlezing. 8.20 Gram.muz. 10.30 Morgendienst. 11,- Christ. lectuur. 11.30 Gram.muz. 12.— uur nam. Ber. 12.15 Gram.muz. 12H ANP. 1.Orgelspel. 2.Voor de schold 2.35 Gram.muz. 3.Kookpraatje. W Gram.muz. 3.45 Bijbellezing. 4.45 tot 4S en 5.Gram.muz. 5.15 Voor kinderen 6.30 Taalles en technisch onderricht (On derwijsfonds binnenvaart). 7.— Ber. 7,11 Vragenuur. 7.45 Gram.muz. 8.— AN? I 8.15 Lezing „Christus verzocht door Hel rodes”. 8.45 Koperoctet. 9.30 Causerie „Spionnen en spionnage” 10.ANP, n- tueel halfuur. 10.30 Zang en piano, t- Gram.muz. 11.50 Schriftlezing. ENGELAND 391 m. en 449 m. Na 1U nam. ook 342 m. 12.20 uur nam. Ber. 1UI Dansmuziek. 1.tot 1.20 Zang. M Geiger’s orkest. 2.50 tot 3.20 BBC-Za gers. 3.35 tot 4.20 BBC-orkest. 5.20 Be 5.35 Tooneel. 5.55 tot 6.20 Pianovw dracht. 6.40 tot 7.05 Tooneel. 7.20 Geu’. progr. 8.20 tot 8.40 Ber. 8.40 Causer/. 8.55 BBC-Symphonie-orkest. 9.35 Tooneel 10.20 Henry Hall’s orkest. 10.50 Leigh» strijkkwartet. 11.20 Ber. PARIJS 1648 m. 12.05 uur Zang 1.30

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10