SELMA LAGERLOF f Voor hen, die lijden URODONAL 1 Jl STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN INGEZONDEN ITLittfaatJuav najoa*/tujtfin Zweden’s groote schrijfster heengegaan VIERDE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16 MAART 1940. TENTOONSTELLING CORN. G. VAN BOCHOVE Predikbeurten De toestand in de eendenhouderij t* Weer koffie-export uit ons land GEMEENTERAAD Gids voor concerten, Opera en Danskunst. /jec vecucec Iedereen in ons land kent haar „Gösta Berling” ^^.4 BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN ONZE LUCHTBESCHERMINGS- VEREENIGING LUCHTBESCHERMING AFD. BLOKBRANDWEER - pfarrer uur Overzicht voor de komende week. 49, uur en 296, Selma Lagerlöf ■O -4 van de Het is een product Chatelain Leidschendam. Ned. Herv. kerk. 10 uur en 5 uur ds. Vermet. Geref. kerk, 10 uur en 5 uur cand. Wolf, van Voorburg. dikwijls, waardoor zijn werk ongelijk van kwaliteit is. Zien wij zijn, ons reeds be kende, besneeuwde rhodondendrons, zijn sneeuwballen (bloemen), zijn grof geschil derde en grof van kleur gebleven hyacin- G. R. VAN DER LAAN, secretaris sector VIB. van la- Donderdag 21 Maart in Diligentia voor de Kamermuziekvereeniging een concert door een Trio, bestaan de uit de heeren C. de Groot, piano, H. Rijnbergen, viool en P. Lentz violoncel. Zondag 24 Maart in Diligentia op ?en matinée nogmaals een piano-trio gevormd door Theo v. d. Pas, H v. d. Vegt en Schuyer. Voorburg. Ned. Herv. kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. A. Hoekert en ds. J. Roodenburg (be vestiging van nieuwe lidmaten), 6 uur ds A. Hoekert. Kinderkerk, 10.15 uur de heer A. van de Rest; van Sevenbergestraat, 10 uur cand. A. Sonneveld. Geref. kerk Laan van Oostenburg, 10 u ds. P. K. Keizer, 5 u. ds. mr. W. S. de Vries. Effatha-kapel, 10 uur ds. mr. W. S. de Vries, 5 u. ds. P. K Keizer. Vereen, van Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 10.30 uur dr. H. Faber, van Schiedam, 7.30 uur nam. jeugddienst ds. A G. van Wijk, van ’s-Gravenzande. Vrouwen Vredesgang 1940 Evenals vorige jaren zal ook dit jaar in de hoofdstad een vrouwen vredes gang worden gehouden, welke ten doel heeft den opbouw van een internatio nale rechtsorde, een internationale ge meenschap op de basis van gerechtig heid en liefde, te propageeren. Als datum, waarop deze zevende vrouwen vredesgang zal worden gehou den, is bepaald Zaterdag 8 Mei. en In het uitvoering ■«•GRAVENHAGE Noordeinde 50 Amsterdam - Leidschestraat 14 Botterdam - Coolsingel 57 c Vraag onze brochure No.6. Gratis I Zweden’s over de Zondag 17 Maart geeft in het Ge bouw de Italiaansche Opera Bizet’s „Parelvisschers”. Door het jubileum van Luigi Fort zal de gewoonlijk al groote Belangstelling ditmaal wel extra intensief zijn. In Diligentia sen Sonatenmatinée door Frankrijk’s beroemdsten violist, Jacques Thi- baud met medewerking van Tasso Janopoulo. Maandag 18 Maart in het Geb. een tweede opvoering van Bizet’s „Parelvisschers” door de Italianen. In Diligentia geeft de groote Fransche piano-kunstenares Janine Weill haar tweeden Debussy-avond In de Willemskerk de Generale Repetitie voor de Matthaus Passion Dinsdag 19 Maart in de Willems kerk de uitvoering van J. S. Bach’s Matthaus Passion door „Excelsior” onder Anthon van der Horst. De vocale solisten zijn Ankie v. Wicke- voort Crommelin. sopraan, Theodora Versteegh. alt, Louis van Tulder, tenor, Willem Ravelli, bas en Lau rens Bogtman, bas. Een veelbelo vende avond. In Diligentia een tweede concert door den uitnemen- den pianist Willem Andriessen. Woensdag 20 Maart kan men in Diligentia den grooten Spaanschen pianist Eduardo del Pueyo gaan hooren in Duitsche. Fransche Spaansche composities. Gemeentemuseum een door „Musica Antiqua”. Alleen een Gaine van J. Roussel, ge maakt op Uw fi guur, modelleert Uw verschijning op „per soonlijke" wijze en hergeeft U de lijn der jeugd. - Uitsluitend verkrijgbaar bij Haagsche Vereen, van Spiritisten „Har- monia”, Geb. de'Ruyterstraat 41, 10 30 u. Sprekers gebr. Gmelig Meyling met trance voordrachten. Dinsdag 8.15 u. de heer Th. Kockx. Onderwerp: „De on zichtbare mensch”. Soefikerk (Kerk van Allen) Anna Pau lo wnastraat 78. 11 u. Onderwerp: „Mag- netisme”. Soefi Beweging, Bazarstraat 20, 11 u. uni- verseele eeredienst. Spr. mevr. Jonker - Semelink. Onderwerp: „Aan wien zijn wij gehoorzaamheid verschuldigd Spirit. Ethische Stichting. Prinsessegracht 23. 10.30 u. wijdingsdienst. Spr. mevr. L. G Knuttel-Koch, van Oegstgeest. Helderz. waarnemingen door mevr. M. v. d. Vliet. Spirit Christen-Gemeenschap. Diligentia. Lange Voorhout, 10.30 u. Inspiratie-rede door den heer J. van den Bos Teu- nissen met waarneming van het gees telijk verkeer. De Christ Spirit kerk. Ie Pieterburgstr. 116. 10.30 u. Spr. de heer H. v. d. Hoe ven. Onderl. Vereen. „Psychisch Leven". Huize „Bethel”, Spui 166, 10.30 u., trance-rede. Onderwerp „Hosanna aan het spiritis me”. 18 Maart 8.30 u. openbare séance, alles o. L v. mevr. Melczarek Timmer man. Theosofische Vereeniging, Geb. de Ruy terstraat 67, 18 Maart 8.15 u. Voordracht met lichtbeelden door dr. G. Stiasny: „Atlantis. Bestond er ooit een Atlantis?” Theosophisch Genootschap. Arcadia, Hof- rustlaan 1, Rijswijk. 18 Maart 8.15 u. Lezing over: „De beteekenis van het Paaschfeest”. Bellamy. Soefi-Huis. 18 Maart. 8.15 u. Spr. mej. E. Brandon over: „De positie van de vrouw in de maatschappij van mor gen”. en den luchtbeschermings-dienst (politie autoriteiten). Deze samenwerking is, wat sector VI B betreft, van den aangenaam- sten aard. Wassenaar. Ned. Herv. kerk (Schoolstraat), 10 uur ds Honders (bevestiging van lidmaten). 5.30 uur cand. J. Dirksen. Kievitkerk, 10.05 uur ds. ten Kate (be vestiging van lidmaten). Plaatsing van ingezonden stukken be- teekent niet, dat de redactie het met den inhoud eens is. Zij kan alleen dan overwogen worden, als naam en adres van den inzender ons volledig bekend zijn. Red. Scandinavië meer heeft beteekend menig officieel vertegenwoordiger. Wij vernemen uit Stockholm: Selma La gerlöf leeed aan longontsteking waarbij cerebritis is gekomen. De dokters hadden de laatste dagen de hoop al opgegeven Aan haar sterfbed waren alleen haar zus ter en eenige vrienden. Uit de geheele wereld stroomen de condoleance-tele- grammen binnen. De dag van de teraarde bestelling is nog niet vastgesteld, maar zij zal in het familiegraf worden bijgezet Na aandachtige lezing van de artikelen in de Haagsche Courant van 9 en 13 Maart van het straathoofd, den heer E.v, Beugen, moest ik mij afvragen: „Wat be doelt bovengenoemde functionnaris set „Onze voortvarende Luchtbescherminji. vereeniging”? Is dit „voortvarend” railleerend of prij zend bedoeld? Ik neem aan het eerste, daar in het stuk van 9 Maart o.a. geschre ven wordt over vergaderingen, waar men elkaar bewierookt enz. Doch dan is de inhoud van beide stukken toch in flagran te tegenstelling met het laatdunkende bovenschrift. In het ingezonden stuk van 9 Maart lezen wij toch, hoe actief de schrijver is, daar hij in 4 maanden reeds zijn straat- organisatie had georganiseerd en hij ver- der vele goede en waardeerende woorden heeft voor mede-functionnarissen. Inzen. der vertelt verder: „Vele vrijwilligers, die zich opgaven, kregen niets meer van de vereeniging te hooren.” Uit deze klacht blijkt, dat de heer van Beugen niet geheel op de hoogte is van de organisatie van onze luchtbeschermlng, De vereeniging organiseert de Zelfbe- scherming, terwijl de Gemeente (politie, Gen. Dienst) den Beschermingsdienst organiseert (Ordedienst, Wijkbrandweer, Opruimingsdienst, Medische Dienst en 0r, donnance-dienst). Wanneer dus een lid zich opgeeft voor een dienst en geen bericht zou ontvan- gen, zal men niet bij de vereeniging de fout moeten zoeken. Wanneer de heer van Beugen verklaart, dat hij reeds 2 jaar lid is van den Luchtbeschermingsdienst, zou dit „dienst” verkeerdelijk gebruikt zijn. Wat de inzender omtrent de lauwheid en onverschilligheid van het publiek zegt, is grootendeels waar, doch dat zal ook wel beter worden indien de heer van Beugen en zoovele anderen steeds blijven samenwerken aan den opbouw en uitbouw van de Zelfbescherming. Hoofdvoorwaarde daartoe is: nauwe samenwerking tusschen onze vereeniging Ondergeteekende, lid van de vrijwillige Brandweer, wil gaarne iets schrijven over de organisatie van dit onderdeel van de Luchtbeschermi ng Het is mij gebleken, dat de organisatie van dit onderdeel Luchtbescherming abso luut doelloos is, en ik kan me ook best begrijpen, dat er onder het volk weinig animo bestaat om tot een van deze afdee- lingen toe te treden. Op den Luchtbeschermingsdag op Zater dag 17 Febr. ’40 werd er order gegeven om uit te rukken naar de Jan van Goyen- straat. Wij kwamen daar aan en gingen aan het werk, maar het was onmogelijk een vin te verroeren wegens den last van de omstanders (hoofdzakelijk kinderen). Waar was de ordedienst, die vóór ons naar de bewuste plaats was getrokken Ik heb niets gemerkt van zijn aanwezig heid. Toen hebben wij zoo goed en kwaad als het ging den boel spuitklaar gemaakt en togen wij aan het werk, om tot de ont stellende ontdekking te komen, dat van de 5 leden er 3 ongeoefend waren en er absoluut vreemd tegenover stonden. Daar stond ik nu en moest maar zien, hoe ik aan water kwam. Aan den andere geoefen de had ik niets, want deze was motordrij- ver Het water is er tenslotte gekomen, maar ik had het gevoel of er eenige kinde ren brandweertje aan het spelen waren. Welk een reclame Ik zal over het andere maar zwijgenhet is te veel om op te noemen. Er wordt geklaagd, dat er niet genoeg leden voor de Luchtbescherming te krijgen zijn Maar dat is toch begrijpelijk na een zoo hopelooze vertooning. En aan wie de schuld Aan de Nederlafldsche burgers En dan te zeggen, dat er weinig animo onder het volk is Maar nu roep ik tot ons Nederlandsche volk laat u dat toch niet welgevallen en zeg dan toch waar de schuld ligtEn dat is bij de organisatoren, die absoluut niet voor hun taak berekend zijn. Het wordt tijd, dat er van hooger hand ingegrepen wordt, anders loopt de zaak spaak en blijft er van de nu werken de leden niets over. Ik heb meegemaakt, dat vap de 20 opgeroepenen er 50 pCt. zonder meer wegbleven Waar is hun ver antwoording Het wordt tijd, dat er een andere geest aangekweekt wordt en de leiding zich beter gaat aanpassendan komt er van de 7000 ontbrekende leden nog iets terecht. De Nederlandsche bevol king is goedwillend, maar er wordt steeds geklaagd over de leiding, en als dat ver andert, komt alles op zijn pootjes terecht. Hopende hiermede een kleine bijdrage te hebben geleverd voor de Luchtbescher- min" W. v. BUILEN. BEHOUD VAN DEN VISCHSTAND. Een sportliefhebber kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat men, hoewel er reeds zooveel visch doodgevroren was, pogingen deed, om de visch, die nog in leven was, met net of zegen uit het water te halen. Inzender dezes heeft geenszins als doel de menschen, die dit vak uitoefenen en pacht betalen voor het water, dit recht te betwisten, aangezien de zoetwatervissche- rij toch al niet erg loonend is. doch zou de machtige hand nu geen eind aan deze vischverdelging kunnen maken Natuur lijk zou een tegemoetkoming in de kosten van die menschen op z’n plaats zijn. De I vischstand zou dan misschien kans heb ben. zich in een paar jaar tijds te norma- liseeren. Dat zal koren op de molens zijn van duizenden sportliefhebbers en brood- visschers. J. PH. FA VIER. ten, (6) zijn korenvelden (10) met de slappe kleur der graanvelden en het een tonige groen, zijn landschap met korenveld (19) en nog enkele k'eine landschappen, dan ontkomen wij niet aan den indruk, dat de schilder hier te oppervlakkig en te onbeduidend en beneden zijn kunnen is gebleven. Dat hij belangrijker werk kan geven, bewijzen verschillende andere schilderijen: krachtige, suggestieve sneeuw landschappen als het groote no. 1, de klei nere 5 en 21; het landschap no. 16, met zijn gevoelige schakeeringen van bruin, groenen en blauw; het groote duinland schap no. 18, de stil-stemmige heideland schappen 8, 15; de forsch geschilderde, warmkleurige hooi-oppers (13); het wijde gezicht op het Hollandsch Diep met het levendige en kleurige water (4). Nos. 9 (Vennen) en 14 (herfstkleuren) toonèn aan, dat de schilder ook tegen den neiging om door kleurigheid een te ge makkelijke bekoring te verkrijgen, zal hebben te waken, wil hij aan de belofte, welke veel van zijn werk inhoudt, door verdieping en zelfcritiek voldoen. Regeering geeft toestemming voor bepaalde soorten. De Regeering zal den uitvoer van zekere soorten koffie naar bepaalde landen toestaan, zoo meldt de Tel. Hier voor moet de machtiging worden ver kregen van de A.N.I.C. De soorten, welke voor export in aanmerking ko men, zijn Rio, Victoria, Parana, Li beria, ongewasschen Arabica uit Cen traal en Noordelijk Zuid-Afrika (o.a Haiti, Salvador en Ecuador), rondboon koffie van alle herkomsten en Marago- gype. Dit zijn alle soorten, welke voor consumptie in Nederland ongeschikt zijn. Rijswijk. Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. v. d. Veen (bevestiging van lidmaten), 2.30 uur ds. G Westmijse, van Rotterdam (bevestiging van nieuwe lidmaten) en 6 uur ds. J. v. d. Wiel (Openbare belijdenis).f Geb. Chr. Belangen, Oranjelaan 26, 10 uur ds. R. B. Evenhuis, van Scheveningen. deden, leven in dit dichterlijke, spontane boek, dat ondanks de fouten, die de cri- tiek het herhaaldelijk aanwreef, een wereldsucces werd. Reeds in 1909 had Selma Lagerlöf een wereldvermaardheid. In dit jaar kreeg zij den Nobelprijs. Zij maakte een reis naar Palestina en schreef haar voortreffelijk werk „Jerusalem” (19011902), een groote roman in twee deelen. Hierin inspireerde zij zich op het vertrek van een aantal Zweden uit Nas in Dalarna, die om religieuze redenen hun land verlaten en naar Palestina uit wijken. „Jerusalem” is een epos van groo te. nobele en sterke karakters geworden. Wij herinneren verder aan haar be kende boek „De voerman”, dat in de kringen van het Leger des Heils speejt en dat wij hier ter stede nog kort geleden als film hebben kunnen zien met Louis Jouvet in de titelrol. Een verhaal, ge ïnspireerd op de Bretonsche legende van de spook-kar. Ook haar „Christus-legen- den” zijn in ons land bekend geworden, minder „Onzichtbare ketenen” en „Herr Arnes Penningar” (1905). Maar wel de kindervertelling „Niels Holgersson’s won derbare reis”, een boek, dat Selma Lager löf in opdracht schreef en dat eveneens een Europeesch succes werd. Verder noemen wij nog „De wonderen van den Anti-Christ” (1897), de Loe- wenskjold-Trilogie (1925) enz. In de rijke verbeeldingen van dez’e Zweedsche dichteres, die in later jaren tot een vrome levenswijsheid rijpte, treft een diep geworteld Godsvertrouwen, een aan Almqvist verwante „realistische mys tiek” of „mystiek realisme” en een ster ke verbondenheid van den mensch aan de natuur. Nog tot op hoogen leeftijd heeft Selma Lagerlöf een levendige belangstelling ge toond voor de letterkunde der Jongeren. Voor Zweden, eigenlijk voor het geheele Scandinavische Noorden was zij een „sym bool” geworden; zij speelde een leidende rol in het cultureele leven van haar land en was een bekende en hooggeachte ver schijning in de kringen rond den Nobèl- prijs. Hoewel reeds uiterst zwak en lij dende, heeft zij voor kort nog éénmaal haar stem verheven om het wereldge weten wakker te roepen voor de zaak der Finnen, in hun tragischen heldenstrijd tegen de overmacht van een barbaarsch geweld. Bij die gelegenheid heeft zij als geste haar groote gouden medaille, welke zij bij de ontvangst van den Nobelprijs kreeg, verkocht, om het geld ter beschik king van Finland te stellen. Landgenoo- ten boden bij die gelegenheid een enorm bedrag voor de medaille, zoodat deze voor een Zweedsch museum behouden kon blijven. Met Selma Lagerlöf is een kunstenares heengegaan, die de hoogste roeping van het kunstenaarschap is nagekomen en die voor haar land en volk, voor haar bescha ving en den naam van Zweden en gansch dan Het heengaan van Zweden’s groote grijze dichteres zal over de geheele wereld ontroering wekken. Haar werken verschenen in welhaast alle talen der aar de en overal maakte zij door haar boe ken en haar milde, diep-menschelijke levenswijsheid vrienden. Haar boeken zijn niet allereerst psychologische studiën over het menschelijk karakter en over de fi guren, welke zij uitbeeldt. Zij bezat een dichterlijke, levendige fantasie, die haar figuren een sterk poëtische kracht geeft, terwijl ook het milieu en de geheele sfeer, waarin haar verhalen spelen, zeldzaam boeiend en lyrisch zijn. Selma Ottiliana Lorisa Lagerlöf werd te Falun in Zweden, op het vaderlijk landgoed Marbacka, geboren den 20sten November van het jaar 1858. Op ongeveer 27-jarigen leeftijd werd Selma Lagerlöf onderwijzeres in Landskrona. Tien jaren lang werkte zij hier, maar toen ze in 1895 het onderwijs verliet met plannen voor een groote reis, was zij reeds een schrijf ster van groote bekendheid, want haar in 1891 verschenen „Gösta Berlings Saga” werd een geweldig succes. Men kan zeggen, dat in ons land de Gösta Berling haar bekendste boek is geworden en gebleven. Een damesblad te Stockholm „Idun” schreef in het voorjaar van 1890 een prijsvraag voor vertellingen en het onbe kende, in zichzelf gekeerde en droomerig onderwijzeresje uit het provinciestadje drong mede naar den prijs Zij verwerkte haar jeugdherinneringen en jeugddroo- men in een verhaal dat een fragment was van haar later wereldberoemd gewor den roman „Gösta Berlings saga”. Selma Lagerlöf werd binnen enkele ja ren beroemd en financieel onafhankelijk. Het bescheiden onderwijzeresje kon haar hartewensch in vervulling l_ten gaan, zij kon reizen En zij heeft gereisd, door Duitschland eer1! toen naar Zwitserland, Italië en verder naar het nabije Oosten. Daarnt vestigde zij zich weer te Falun in Dalekarlie Een tweede hartewensch der schijfste' kon in vervulling gaan toen zij in 1909 den Nobelprijs voor lite ratuur verwierf en daardoor in staat werd gesteld het oude familiebezit in Warmlan. Marbacka terug te koopen en het geheel te laten herstellen en ver nieuwen. Daar heeft zij verder tot nu toe ge woond in landelijke rust, maar in groote geestelijke arbeidszaamheid. Op Marbacka is zij gehuldigd op haar zeventigsten verjaardag en op haar vijf en zeventig sten, daar ontving zij vrienden en bewon deraars, voor zoo verre zij daartoe de ge legenheid openstelde. De hooge tuinhek ken, met zware kettingen gesloten, moes ten haar tegen dat soort „bewonderaars” beschutten, die eigenlijk meer „nieuws gierige toeristen” waren. In 1891 schreef zij, zooals wij reeds zeiden, haar eerste werk: „Gösta Berling”. Zij was toen 33 jaar oud en had reeds vele jaren het plan gekoeterd allerlei ge stalten uit de Warmlandsche sagenwereld nieuw leven in te blazen De geschiedenis van den jongen predi kant, van de barsche Majoorske, de cava liers van Ekeby en zooveel andere ro mantische, wilde figuren heeft meer dan één generatie lang het lezend publiek in en buiten Europa in den ban van een magische bekoring gehouden. Selma La gerlof’s „Gösta Berling” werd meer dan een boek Het werd een begrip. Gösta Berling geeft den innerlijken strijd weer van een jong, talentvol pre dikant. die door zijn eenzaamheid troost zoekt in den drank. Om zijn jeugd en scherpen geest is hij een figuur, die vrou wen bekoort, maar zijn leven, temidden der cavalieren. wordt een trieste neder laag. totdat Gösta Berling, tenslotte ge louterd door zijn verlies, den weg vindt naar een geestelijke overwinning. Selma Lagerlöf's jeugd, de sprookjes, sagen, legenden, het geheel der fantastische ver tellingen, welke in Varmland de ronde Vereeniging tot behoud van natuur monumenten in Nederland De vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland hield vanmiddag te Amsterdam haar jaar- lijksche algemeene ledenvergadering. In deze vergadering sprak de heer J. M. H. F. J. baron de Weichs de Wenne over „Het Limburgsche land schap in het verleden en in het heden”. Na afloop van deze voordracht werd een van Burdets vogelfilms vertoond. AANVULLINGSAGENDA voor de vergadering van den Gemeente- I raad op Maandag 18 Maart te 1.30 uur n.m. I Benoeming van: I drie hoofden van openbare lagere scho- I len, zes onderwijzers (essen) bij het open- I baar lager onderwijs en een onderwijze- I res bij het openbaar buitengewoon lager I onderwijs; I zeven tijdelijke leeraren aan de avond- I nijverheidsschool voor jongens ter voor- I bereiding tot de Visscherijschool te Schfr I veningen; I vier tijdelijke leerkrachten aan de hoo- I gere burgerscholen met 5-jarigan cursus I drie tijdelijke leerkrachten aan de ge- I meentelijke handelsdagschool met 4-ja- I rigen cursus en drie tijdelijke leerkrach- I ten aan de gemeentelijke handelsavond- I scholen. I Beraadslaging over: 4 het voorstel om aan de reedersver- I eeniging „Scr.eveningen” te verhuren de I erfpachtsgronden der Duinwaterleiding! I gelegen tusschen den Harstenhoekweg en I den Pompstationsweg; I 5. het voorstel tnt wiïziizing van M* Goeden Vrij dag-herdenking De R.K. werkgeversvereeniging heeft tot haar leden en tot die van de katho lieke werkgeversvakvereenigingen de aansporing gericht op Goeden Vrijdag te drie uur eenige minuten stilte in acht te nemen voor meditatie en gebed. In sommige fabrieken zal op dien dag te drie uur het personeel door een katholieken geestelijke worden toe gesproken. KUNSTKRING „UILENSPIEGEL”. Wij hebben nog niet lang geleden van Bochove's werk besproken, tegelijk met dat van verschillende andere, toen geza menlijk exposeerende Uilenspiegel-leden. Thans stelt hij afzonderlijk ten toon, eeni ge bekende schilderijen en andere, die wij nog niet hadden gezien. Wij krijgen hier j den indruk, dat deze schilder, die onmis- kenbaar talent bezit en iets te zeggen heeft, het zich wat te gemakkelijk maakt i De minister ziet geen aanleiding tot speciale steunmaatregelen. Op schriftelijke vragen van het lid der Tweéde Kamer, den heer Wijn koop, betreffende den toestand in de eendenhouderij, in verband met de langdurige vorstperiode, heeft de mi nister van Economische Zaken het vol kende antwoord gegeven Het is den minister bekend, dat door de langdurige vorstperiode de productie van eendeneieren in den laatsten tijd belangrijk is verminderd. Dit veroorzaakt zeer zeker moeilijk heden voor de eendenhouders, doch er staat tegenover, dat de eierprijs sterk is gestegen. De productie van kippen eieren is eveneens gedaald, zij het in verhouding dan ook in geringere mate dan die van eendeneieren. De prijs van kippeneieren is eveneens aanzien lijk gestegen. Het verschijnsel van teruggang van de productie bij eenden heeft zich voorgedaan bij alle eendenhouderste- drijven, hoewel niet overal in even sterke mate. De bedrijfsvoering speelt in dezen dan ook een belangrijke rol. Naar verwacht mag worden, zal de productie, nu de weersomstandigheden beter zijn geworden, zich weer spoedig herstellen. De achteruitgang van de productie in de afgeloopen maanden moet als een tijdelijke inzinking wor den beschouwd, als gevolg van natuur lijke omstandigheden. Het ligt, naar de meening van den minister, in verband hiermede niet op zijn weg speciale steunmaatregelen te treffen. Welk deel van Uw organisme ook door rheumatische pijnen wordt ge kweld, de genezing kan niet definitief zijn, wanneer men niet de werkelijke oorzaak van het kwaad aantast, nl. net urinezuur. Om dit resultaat te bereiken neme men eerst Rexyrol-cachets, die de pijnen stillen en aoet daarna een kuur met Urodonaf, dat het urinezuur oplost en de giftige afvalproducten uit Uw organisme verwijdert. Bij apothekers en drogisten. Bestrijdt rheumatiek Ned. Protest, bond (Muzenstraat 4), 10.30 uur ds G. Westmijse, van Rotter dam. Remonstr. Geref. kerk, 10.30 uur ds. F. Kleyn, dr. J. C. A. Fetter en mej. ds. W. S. Wiardi Beekman (bevestiging van nieuwe leden) Doopsgez. gem., 10.30 uur ds A. Keuter. Luth. gem., 10.30 uur ds. D. Drijver, 7.30 uur ds C. Riemers (Heilig Avond maal). Waalsche kerk, 10.30 uur ds. E. Miche lin Moreau. Duitsche kerk, 10.30 Kaetzke. (Konfirmation). Engelsche kerk, Holy Communion 8.30. Morning prayer 11, Evening prayer 8, rev. Williams First Church of Christ. Scientist, An dries Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15. Duinoordkerk, 10 uur ds. Creutzberg (bevestiging nieuwe lidmaten), 10 uur jeugdkerk drs. P. C. van Leeuwen. Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur de heer A. E. de Vries, theol. cand. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. A de Voogd, van Delft. Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg, 10.30 uur ds. L. R. van den Broek, van Enschedé. Aula Duitsch gymnasium, Jan van Nas- saustraat, 10.30 uur ds. A. v. d. Meiden, van Drimmelen. Federatie van Vrijz. Protestanten, Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur de heer C. de Haas. Bresterstraat 7 (Spoorwijk) 10.30 uur mej. J. Hannema. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 7 u. samenkomst. Spr. de heer L Jansen. Onderwerp: „Het uur van den Zaligmaker”. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-West, lokalen N. Zuiderkerk, Kockstraat 134, 8 uur samenkomst. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur en 5.30 uur ds. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 5.30 uur ds. de Jong; Bilder- dijkschool, Linnaeusstraat, 10 uur ds. J. B. G. Croes en 5.30 uur leesdienst. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 4.30 uur leesdienst. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 10 uur en 5.30 uur leesdienst. Geb. de Ruyterstraat 67, 10 6 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 6 uur Prediking des Woords. Vrije Evang gem., Zuid-West-Buiten- singel 112114, 10 uur openbare belijdenis en H Doop en 5.30 uur ds. Vasseur. Evangelisatie „Nazareth", Fagelstraat 22, 10.15 uur en 7 uur de heer Langstraat. Christen-gemeenschap, Assendelftstraat 18, 10.15 uur en 7.30 uur de heer L. Eyge- laar, van Leeuwarden. 18 en 20 Maart 8 uur in „Ons Huis", Prinsegracht 77, 19 en 22 Maart 8 uur in „Unitas”, Prinse- straat 44 Verschillende sprekers en mede werking van enkele zangkoren. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 10 uur en -7 uur prediking. Pinkstergemeente „Maranatha”, geb. Trompstraat 25, 10.15 uur en 8 uur samen komst Baptisten-gemeente, kerklokaal van Dijckstraat 149, 10 uur en 5.30 uur pre diking ds. J. B. de Neef, 8 uur jonge- liedensamenkomst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 10 uur en 6 uur ds. Jac. de Jong, 8 uur jongeliedensamenkomst. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur en 6 uur prediking, ds. B. Fabrie. Oud Baptiste-gemeente, Lavendelstraat 15, 10.30 en 7 uur prediking. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C.J.MV., Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 1030 uur v.m. ds. P. Tae- kema Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad- ventistén. kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers). Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samen komst. Zevende Dags-Adventisten, geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 6 uur. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 u heiligingssamenkomst, 7.30 u. verlossings- samenkomst. Leidster: kapiteine M. Crok Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen- komst. Leidster: adjudante H. v. d. Vosse Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen komst, 8 uur verlossingssamenkomst. Leid ster: kapiteine F. Staüdt. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst, (kuur verlossingssamenkomst Leidster: adjiraante A. Stapersma. Linnaeusstraat 205207, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossingssa menkomst. Leider :majoor Jac. Smael. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossingssa menkomst. Leidster: brigadier M. Scherer Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen. Loosduinschekade 11, 10.30 en 5 uur. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Palmzondag Uitreiking palmtakken. Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Idastraat no 7. H. Dienst, 10 uur. Scheveningen. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds Offe- ringa, 6 uur ds. A. de Voogd, van Delft (jeugddienst) Pinkstergemeente, Tholenschestraat 129. 10.15 uur openbare samenkomst en 7 uur de heer Zeilstra, van Voorburg. Evangelisatie „De Heer zal voorzien”. Wimpelstraat 2, 10 uur en 6 uur de heeren Staalman, van Huizen en van Essen, van Leiden. Geref. gem., N. Laantjes 120, 10 u. en 5.30 u. leesdienst. Vrije Geref. gem., Menninckstraat 7, 10 uur en 6 uur ds. A. W. de Rover, van Vlaardingen. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 6 uur leesdienst. Nieuw Hersteld Apost. Zendinggemeen te, geb. „Padro”, Jurriaan Kokstraat 44. samenkomst. 10.15 uur. Leger des Heils. Wassenaarschestraat 2c, 10 uur heiligingssamenkomst. 8 uur ver lossingssamenkomst. Leidster: adjudante E. Kickhefer. Loosduinen. Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur en 2.30 uur ds Foswijk. Geref. kerk (dorp) 9.30 uur en 5 uur ds. W. A. Wiersinga (Heilig Avondmaal er. dankzegging). Leyenburg 9 en 11 uur en 5 uur ds. J. Smelik (Heilig Avondmaal en dankzegging). Pompstationsweg; het voorste' tot wijziging van profiel van de Nieuwe Parklaan; 6. het voorste] tot het toekennen van I subsidie aan de vereeniging .Steun B^n I het doove kind” voor het jaar 1940; 7 he< voorste, tot wijziging van verordening op het Boetenfonds; 8. het voorstel tot overplaatsing eenige onderwijzers bij het openbaar ger onderwijs; 9 het voorstel tot aankoop van erfpachtsrecht op aan het Huygenspars gelegen grond, met den op dien grow aanwezigen opstal: 10 het voorstel tot wijziging ond* scheidenlijk van het ambtenarenrei ment 1911 en de positieregeling poli personeel I; 11. het voortel tot het verleenen v> medewerking aan eenige openluchtopvw ringen op het Binnenhof, te geven dw de stichting „Openluchtspelen Binnenh s-Gravenhage” en tot het ten laste de gemeentekas voor deze oPvoerLL. verleenen van een garantie van ten now ste ƒ7400; s 12. het voorste] tot het verleenen eervol ontslag aan dr M A- Schepers leeraar aan de Gymnasia en aan Bramkamp als tijdelijk leeraar aan de meentelijke Handelsavondscholen. p. hJm het voorstel om aan de Nj» hellingmaatschappij .Scheveningen voor«tel om aan W Tï-nte- omb7huren “en oppervlakte c’e^n h» tennisbanen c.a., gelege” de Havik- en ae sijzenlaan. i Gisteravond Stockholm; Selma Lagerlöf is stervende. Haar overlijden wordt van uur tot uur ver wacht. De beroemde schrijfster had zich het lot van Finland erg aange trokken. Hedenochtend bereikte ons een tele gram van het Zweedsche Tel. Ag.: Selma Lagerlöf, winnares van den No belprijs, is hedenmorgen op den leeftijd van 81 jaar overleden. Alleen consignatie aan de A.N.I.C. Met de consignatie van Nederlandseh- Indische koffie aan de A.N.I.C. zal een begin worden gemaakt met de schepen „Buitenzorg” van den Rotterdamschen Lloyd en „Enggano” van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland”. Tot dusver kon de afscheep koffie aan den ontvanger in Nederland direct plaats vinden. De ontvanger moest dan voor de benoodigde ver klaringen zorg dragen. Voor taan ge schiedt de afscheep van koffie uit Ne- derlandsch-Indië dus alleen, wanneer deze aan de A.N.I.C. is geconsigneèrd seinde' Havas ons uit TS|

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14