de van Reorganisatie luchtbescherming De opbrengst der Rijks middelen Haagsche Courant van Zaterdag 16 Maart 1940 De ondergang van de „Eulota” Leden der Samentrekking met inspectie burgerwacht en commissariaat vrijwilligen burgerlijken dienst bemanning op Schiphol Werd het schip getorpedeerd STADSNIEUWS FeEruarï Minder gunstig beeld over „JOLIJT” IN SCALA Opcenten op Gemeente fondsbelasting brachten 6 X millioen op Grondbelasting sterk verminderd Ook De première van Bouwmeesteres schouwspel Achterstand in zelfbescherm ing zal, zo o nood ig onder dwang, ingehaald worden van de schuilkelders en de gasmaskers, zal, naar laat aanzien, weldra een Uit de gesprekken bleek, aldus de correspondent, dat een torpedo de VIJFDE BLAD, PAGINA 1. Waar overheidsbescherming en zelf bescherming feitclijk een geheel vor men, acht de minister eenheid in de leiding noodig en hij heeft nu de ge- ■Wenschte maatregelen genomen om *oor zoover die eenheid nog ontbreekt Zooals wij hierboven reeds deden uitkomen, zijn voor vrijwel alle onder deden van het maatschappelijke leven richtlijnen voor luchtbescherming vast gesteld en dit is, zoo voegde mr. Mul der hieraan toe, onder leiding van ge neraal de Ridder geschied in een om vang en met een degelijkheid, als, naar onlangs een deskundige opmerkte, in geen enkel ander land wordt aangetrof fen. Met de twee eerste K.L.M.-machines uit Londen zijn hedenmorgen op Schip hol gearriveerd zes opvarenden van het Nederlandsche motortankschip „Eulo- ta”, dat in den nacht van Zondag 10 op Maandag 11 Maart op 120 mijl ten Westen van Ouessant tengevolge van een ontploffing is gezonken. het nemen van dergelijke proeven kun nen vergemakkelijken. Overige middelen. Ook de overige middelen toonen op ultimo Februari eenigen vooruitgang, al moet helaas worden geconstateerd, dat deze nog slechts is bereikt, omdat de maand Januari zulk een gunstig beeld heeft vertoond, door de maande- lijksche raming met bijna 5,27 millioen te overschrijden. In dit opzicht heeft Februari teleur- TVE mededeeling, dat aan den inspecteur voor de bescherming van de I bevolking tegen luchtaanvallen, gep. luitenant-generaal P. H. A. de Ridder, op zijn verzoek met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag is verleend, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen belangrijke diensten, heeft het A.N.P. aanleiding gegeven ten departemente van Binnenlandsche Zaken, waaronder de luchtbescherming ressorteert, te informeeren naar de plannen van den minister in dit opzicht. y/ij hadden daartoe een onderhoud met den adviseur, mr. H. W. J. Mulder, chef van de afdeeling Binnenlandsch Bestuur, die zich, nu de minister wegens ontstentenis verhinderd is geworden een door hem reeds voergenomen uiteenzetting van de plannen voor de radio te geven, gaarne bereid verklaarde namens den minister hierover de gewenschte in lichtingen te verschaffen. De heer Mulder deelde allereerst mede, dat de minister voornemens is, binnenkort, na zijn terugkomst ten departemente, de laatste hand te leggen aan de in groote trekken voltooide nieuwe regeling. Plotseling een hevige schok. In den nacht van Zondag op Maan dag te twee uur voelde men plot seling een hevige schok. De machi nes werden terstond gestopt en de wachtdoende officieren geassisteerd door eenige uit hun kooi gekomen machinisten, stelden terstond een onderzoek in. Men nam echter niets bijzonders waar en nergens bleek het schip eenige schade te hebben opgeloopen. De oorzaak van de schok werd niet gevonden, doch het wekt geen verwondering, dat in dezen tijd het vermoeden rees, dat de „Eulota” wellicht een duik boot geramd zou kunnen hebben. Het schip vervolgde zijn weg, met de gebruikelijke verlichting, welke neutrale schepen in oorlogstijd hebben aangebracht en waartoe o.a. behooren sterke schijnwerpers, welke, zoowel de Nederlandsche driekleur als de met zeer groote letters geschilderde aan duiding „Holland” fel belichten. Wat van Rijkswege reeds gedaan is. midscheep sloegen vlammen omhoog. Men bleef in de buurt tot het ochtend werd. Toen keerden de drie sloepen naar de „Eulota” terug, waarna eenige officieren, onder leiding van gezag voerder Elzinga, aan boord gingen om de schade op te nemen en te trachten nog iets van de bezittingen der be manning te redden. Fel woedden de vlammen. Men kon toen echter weinig doen, want midscheeps, voor zoover het schip daar nog niet was uitgebrand, woedden nog fel de vlammen. Boven dien maakte de „Eulota” op dat mo ment een slagzij van meer dan 30 gra den, wat het verblijf aan boord zeer gevaarlijk maakte. Bovendien was de, door de explosie aangerichte verwoes ting zoodanig, dat het gevaar bestond, dat het schip in tweeën zou breken. Men ging dus terug in de sloepen, welke alle voorzien waren van zeiltuig en gebruik makende van den vrij krachtigen Westenwind, zeilde men in Oostelijke richting, in de hoop, op deze wijze de Fransche kust te bereiken. Een explosie Te ongeveer kwart voor drie werd iedereen opgeschrikt door een hevi- gen knal. Er bleek een ontploffing te hebben plaats gehad tusschen de midscheeps en het achterschip, precies onder de plaats waar het verlichte woord „Holland” stond, ter hoogte van de pompkamer. De te kooi liggende bemanning was in een oogwenk aan dek, doch reeds toen maakte het schip sterk slagzij. Er konden drie sloepen gestreken wor den en hierin vonden alle opvarenden een plaats. De slagzij begon gevaar lijk te worden en de sloepen verwij derden zich van het schip, om op kor ten afstand de verdere gebeurtenis sen gade te slaan. Nauwelijks had Fransch vliegtuig liet koker met mededeeling vallen. Na eenige uren verscheen een Fransch vliegtuig, dat bijna dadelijk de drie sloepen opmerkte en laag over hen heen scheerde. Met vlaggen en doeken gaven de opvarenden seinen, waarna, zooals later bleek, de Fran sche marine zich draadloos met een der marinebases in verbinding stelde. Althans na korten tijd verscheen de machine weer boven de sloepen en liet een koker vallen, waarin zich een briefje bevond, dat in de Fransche, Duitsche en Engelsche taal de mede deeling bevatte, dat een schip op weg was om de ischapbreukelingen op te pikken. Omstreeks vijf uur in den namiddag verscheen een Britsche torpedojager, welke de bemanning van de „Eulota” aan boord nam. De ontvangst was bui tengewoon hartellijk. De* opvarenden werden terstond voorzien van droge kleeren, de officieren werden naar de officiers-messroom en de overige leden der bemanning naar het verblijf der onderofficieren geleid, waar zij met sigaren, sigaretten en warme bouillon eenigszins op krachten werden ge bracht. Ook overigens was de verzorging aan boord van het Britsche oorlogsschip uitmuntend. Op Dinsdag 12 Maart in den namid dag bereikte men Plymouth, waar de Nederlandsche bemanning in een ho tel werd ondergebracht en een drietal hunner in het hospitaal werd opgeno men. de luchtbescher- ming bij de verschillende takken van bedrijf en bij tal van particuliere in stellingen heeft de inspectie voor de luchtbescherming reeds in grooten ge tale aan deze bedrijven, diensten en andere instellingen verstrekt Daar naast zijn met medewerking van de in spectie luchtbescherming richtlijnen voor het treffen van zelfbescherm ings- maatregelen gegeven. Het ligt in de bedoeling een algemeene handleiding voor de verdere inrichting en uitvoe ring van den vrijwilligen burgerlijken dienst te doen verschijnen. De vier regionale inspecteurs zul len Maandag a.s. hun werkzaam heden beginnen en zij hebben op dracht gekregen om op den kortst mogelijken termijn na te gaan wat nog aan de luchtbescherming ont breekt zoowel wat het personeel als het materiaal aangaat, en ver der met de burgemeesters overleg te plegen omtrent den verderen uit bouw van deze vrijwilligen dien sten. Bij dit onderzoek zal bijzondere aan dacht worden geschonken aan de zelf bescherming van bedrijfsgebouwen en Particuliere woningen. Terwijl toch de overheidsluchtbe- scherming haar voltooiing nadert, is de zelfbescherming althans in vele gemeenten nog in haar aan vangsstadium. In het buitenland heeft men in den laatsten tijd wel bittere ervaringen opgedaan met de gevaren, waardoor de bevolking vanuit de lucht kan worden be dreigd en getroffen. De elders op, gedane lessen mogen het Neder landsche volk er toe aansporen, verdere vertraging te voorkomen. Tenslotte moge hier een overzicht volgen van hetgeen tot dusverre aan de luchtbeschermingsmaterialen van Rijkswege aan de gemeenten van de eerste en tweede gevarenklasse is ver strekt. (Voor de minst bedreigde, n.1. de derde, gevarenklasse heeft de lucht- beschermingsinspectie bovendien in vele gevallen haar tusschenkomst bij de aanschaffing van dergelijke mate rialen verleend). Gasmaskers zijn er ten laste van het Rijk aan ,de gemeenten reeds ruim 65.000 af geleverd, af gezien derhalve van wat door tusschenkomst van de inspectie luchtbescherming voor reke ning van de gemeenten is verstrekt. Ongeveer 400 volledig uitgeruste draagbare en rijdbare motorspuiten van Nederlandsch fabrikaat zijn ten be- zeemeerminnen ziet spelen en in zijn visioenen de gouden stad uit de golven omhoog ziet rijzen en weer verzinken. De toepassing van het zwarte licht, de praal van dit schouwspel brengt de toeschouwers zoo in verrukking, dat zij ademloos dit wonder aanschouwen. Met „Holland op de tentoonstelling te New York” komt het einde. Hierin wordt op verfijnde wijze hulde ge bracht aan het „Rood, wit en blauw”. Is er aan shows in deze revue geen gebrek, ook aan den dans is een ruime plaats toebedeeld. Daar is dan in de eerste plaats het danspaar Norel en Alexandra, een elegant paar. Voortref felijk van Alexandra was de „Danse Apache”, een solodans, welke den in druk wekt als paar gedanst te worden dan is er nog de acrobatische danseres Rona Ricardo, de lenige acrobatische dansnummers van Radney en Brady, de dansers Peter Leoneff, onder wiens leiding het corps de ballet staat en B. Commerell, bovendien nog de gratie volle Weensche dansgroep. Rest ons tenslotte nog te noemen de talrijke komische scènes, waarin Bu- ziau, Kaart, Bood, Joh. Valk, Aaf Bouber e.a. optreden. Buziau Dezen glansrijken naam te noemen zou voldoende zijn. Zijn mimiek en gebaren zijn bekend. Iedereen weet, hoe zijn reactie op sommige situaties zal zijn. En steeds opnieuw kon men weer lachen. Hij demonstreert weer de zotste vondsten op costuumgebied, als Fakir heeft hij een prachtig bed uit gevonden, het is alsof men Gandhi over het tooneel ziet wandelen. Hij is Es- maralda, de messenwerpende zigeune rin, een komische bedriegerij, welke toch nog enkele toeschouwers deed griezelen, en als Puck, het moderne meisje, wint hij de harten van de toe schouwers. Buziau zou Buziau niet zijn, als hij niet de gelegenheid had gevonden om ook een oogenblikje ern stig te zijn. Dat is hij in zijn „Over peinzingen van den boschwachter”. Een revue zonder soldaat zou thans niet mogelijk zijn. Buziau is in „D^ simulant” de soldaat, die lang zoq stom niet is, als hij er uit ziet. Naast hem staat Johan Kaart, als Lazaro, de zigeuner, als Paps de vader van Puck, als de gids bij den fakir. Een grappige rol van Kaart is voorts „De wonderdokter”, die een boer een haargroeimiddel weet aan te praten. De zang in dit schouwspel is toever trouwd aan Mimi Matthijssen en Will van HemerL Het orkest stond onder leiding van Ziegler. Een stampvolle zaal heeft de mede werkenden hartelijk toegejuicht. Her haaldelijk klonk het applaus, terwijl ook de open doekjes den ganschen avond aan de orde waren. Mevrouw Bouwmeester mag werke lijk trotsch zijn op een geslaagde pre mière, welke voor de volgende avonden 8»eU)eloolt, hoeve van den brandweer aan de ge meenten afgeleverd. Ruim 4000 gasbeschermende klee- dingcombinaties zijn deels afgeleverd, deels in bestelling. Daarnaast zijn naar evenredigheid rubberlaarzen en -hand schoenen verstrekt. Ten dienste van de alarmeering zijn ongeveer 900 sirenes alle van Neder landsch fabrikaat aan de gemeenten afgeleverd, terwijl de opstelling daar van is geschied naar aanwijzingen van de inspectie. De voorbereiding van de geneeskun dige verzorging van patiënten tengevol ge van luchtaanvallen is en wordt on der leiding van de inspectie intercom munaal geregeld. Het land is daartoe in ruim 70 kringen verdeeld, die elk de beschikking hebben verkregen, of nog zullen verkrijgen, over nood-ziekenin- richtingen en geneeskundige hulp posten. Vele cursussen zijn of worden door de inspectie voor de hoofden van de gemeentelijke luchtbeschermings-dien- sten gegeven. Met medewerking van het centraal instituut voor materiaalonderzoek is een centrale commissie gevormd, die met de keuring van de in den handel gebrachte luchtbeschermingsmaterialen is belast. Uit het voorafgaande mag zeker wel worden geconcludeerd, dat de luchtbe scherming en al hetgeen daarmede voor onze bevolking samenhangt een onder werp van speciale verzorging uitmaakt van hen, die deze zoo belangrijke zaken hebben te regelen en dat de centrale overheid paraat is om deze omvang rijke materie in goede banen te leiden. De hoop, die wij allen mogen koeste ren, deze maatregelen nimmer in Ne derland in practijk gebracht te zien; mag geen Nederlandsch staatsburger ontslaan van den moreelen plicht om naar vermogen en krachten mede te werken aan de voorzorgen, die juist in tijden als de tegenwoordige dienen te worden getroffen. En die, wanneer zij volledig zijn uitgewerkt, ons geheele volk een grooter gevoel van veiligheid kunnen verschaffen. Het waren vijf machinisten en een passagier, die met het vliegtuig arri veerden. De gezagvoerder, de eerste machinist en de overige officieren en manschappen komen morgen per Ba- tavierboot in ons land terug, behou dens een drietal, dat wegens niet ern stige verwondingen in het hospitaal te Plymouth is opgenomen. Het verhaal, dat de opvarenden ons deden, begint eentonig te worden. Het is dezelfde geschiedenis van plotselin ge, door onbekende oorzaak ontstane ontploffing, waardoor een neutraal schip, dat geen kwaad vermoedende, op weg is van en naar neutrale ha vens, overvalt en ten ondergang doemt. De „Eulota” was op Vrijdag 8 Maart in ballast uit Rotterdam naar West- Indië vertrokken om daar lading in te nemen. tantièmebelasting eerste twee maanden 2.523.258 achter bij de raming (4.5 millioen) en bracht 144.743 minder op dan het vorig jaar. De rechten op den invoer, waarvoor de maandelijksche raming, 9 millioen bedraagt, brachten in Februari 9.653.604 op tegen 8.389.958 in Fo- bruari 1939. Over beide maanden was de op brengst 18.838.000, hetgeen in verge lijking met het vorig jaar een vooruit gang beteekent van ƒ2.493.636. De omzetbelasting, welke in Januari een record boekte, door de raming ad ruim 6.9 millioen met rond 5.78 mil- lioen te kloppen, heeft deze gunstige ontwikkeling in Februari niet voortge zet en bleef zelfs bijna 460.000 gulden beneden de raming. Dank zij het gunstige beeld van Ja nuari bleef de opbrengst over de eerste twee maanden 5.422.144 boven de ra ming en 3.953.344 boven het resultaat in het vorig jaar. Voorts hebben tot ultimo Februari de raming overschreden: de accijns op zout met 135.000; de accijns op ge slacht met ƒ415.300; de accijns op ge distilleerd met 289.780; de accijns op tabak met 982.435; de couponbelasting met ƒ283.500, en de rechten en boeten van successie, van overgang bij over lijden en van schenking met ƒ695.350. Daarentegen bleven o.m. beneden de raming: de accijns op wijn met 276.500, de rechten en boeten van ze gel met 1.410.500, en de rechten en boeten van registratie met 1.236.360. De „Eulota” getorpedeerd? Bij aankomst te Londen heeft de Londensche correspondent van het „Handelsblad” een onderhoud gehad met een aantal opvarenden van de „Eulota”. is geklaagd, op korten termijn te effec- tueeren. Stellig zijn er in verschillende groo te en kleine gemeenten, voor wat de zelfbescherming betreft, reeds belang rijke diensten bewezen door plaatse lijke organisaties, zooals afdeelingen van de Nederlandsche vereeniging voor Luchtbescherming doch vermeden dient te worden, dat er twee (of meer) kapiteins op een zelfde schip optre den. De algemeene leiding moet blijven waar zij volgens de wet berust, d.i. bij den burgemeester, geassisteerd door het daartoe aangewezen hoofd van den plaatselijken luchtbeschermingsdienst. De Luchtbeschermingswet biedt veel grootere mogelijkheden dan eigenlijk wel bekend is bij de groote massa. Zoo zegt art. 12Teder is verplicht de door den burgemeester schriftelijk van hem gevorderde medewerking tot uit voering van deze wet te verleenen en, indien bij openbare bekendmaking door den burgemeester algemeene ge dragsregels zijn voorgeschreven, zich daarnaar te gedragen.” Deze wet en in het bijzonder het zoo- even genoemde artikel biedt een basis voor gedwongen dienstbetoon in geval men langs vrijwilligen weg niet tot een volledige luchtbescherming zou kunnen komen. De luchtbescherming is langen tijd een zwakke plant geweest, waarvan de verzorging bijzondere moeilijkheden opleverde, ook al doordat de adviezen vaak uiteenliepen. Gelukkig is deze verzorging in de laatste jaren veel verbeterd en het is vooral de groote verdienste van generaal de Ridder, dat hij in een tijd, toen de luchtbescher ming nog niet au serieux werd geno men, ondanks veel teleurstelling en ge brek aan belangstelling, met hart en ziel geijverd heeft voor deze zaak, wel ker grondslagen hij op zoo uitnemende wijze heeft weten te leggen. Voor hem moet het, nu hij wegens gevorderden leeftijd en in verband met de voorge nomen reorganisatie, gemeend heeft zijn plaats te moeten afstaan aan jon gere krachten, tot groote voldoening strekken, dat de voltooiing van het gebouw der luchtbescherming thans op de door hem gelegde fundamenten kan geschieden. Proeven met schuilkelders en gasmaskers. voor de twee als het ware nog zwevend gebleven problemen, n.1. dat dat van het zich oplossing worden gevonden. Zeer binnenkort zullen uitgebreide explosieproeven worden genomen zoo wel op het eiland Schokland als elders in den lande, teneinde de deugelijkheid van schuilplaatsen en van schuilloop- graven van verschillend systeem te on derzoeken. De ministers van Defensie en van Waterstaat hebben voor het houden van deze proefnemingen hun volledige medewerking toegezegd. Aan de hand van deze proeven zal het weerstandsvermogen van de ver schillende in den handel gebrachte schuilplaatsen worden vastgesteld, zoo- dat ook een inzicht kan worden ver kregen, welke verbeteringen eventueel •moeten worden aangebracht om het weerstandsvermogen van de schuilge- legenheden te verhoogen. Tijdens de te nemen proeven zullen verschillende metingen worden gedaan, eenerzijds voor wat betreft de geluids- intensiteit van de zich in de lucht voortplantende explosiegolf, en ander zijds voor wat betreft de voortplan tingssnelheid en intensiteit van de bo- demtrillingen en haar afdemping, in verband met den afstand tot den explo- siehaard, om een vergelijking te krij gen tusschen de grondgesteldht<ien op verschillende plaatsen. Het eiland Schokland is hiervoor uit gekozen zoowel wegens zijn geïsoleerde ligging als wegens de geringe bevol- Aan het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op ultimo Februari j.l. wordt het volgende ontleend. Het totaal voor de directe belastingen op eind Februari ten kohiere gebrachte bedrag ad 49.873.854 geeft ten aan zien van het vorig jaar een vooruit gang te zien van ruim 5.9 millioen gulden, welke voornamelijk is te dan ken aan de nieuw ingevoerde opcenten op de gemeentefondsblasting, welke tot dusver hebben opgebracht 6.272.546. Voorts is alleen de inkomstenbelas ting boven het bedrag van het vorig jaar uitgekomen en wel met 2.392.181 waardoor de opbrengst werd ƒ31.525.832. De overige van deze middelen zijn bij het vorige dienstjaar ten achter geble ven, waarbij vooral het bedrag van de grondbelasting de aandacht trekt. Be droeg op ultmio Februari 1939 het zui ver bedrag van dit middel ƒ4.592.088, thans kan slechts een opbrengst wor den geconstateerd van 1.988.779, het geen een achteruitgang beteekent van 2.603.309. Verder liep de vermogensbelasting in vergelijking met het vorig jaar 62.245 terug en de verdedigingsbelasting met ƒ79.675. Bij de beoordeeling van de totaal-op- brengst van deze middelen dient voorts in aanmerking te worden genomen, dat hierbij niet meer voorkomt de belasting van de doode hand, waarvan voor 1939 de jaaropbrengst op 2 millioen was ge raamd. De huldiging in de pauze van het Bouwmeesterschouwspel „Jolijt”, waar van gisteren in Scala de première ging, betrof vanzelfsprekend het geheele ge zelschap, dat met veel zwier en fleu righeid dit fraaie kijkspel ten tooneele bracht, doch in het bijzonder mevrouw L. Bouwmeester-Sandbergen, die nu reeds jaren lang dit schouwspel langs een vast uitgestippelde baan naar een stijgend niveau wist te brengen. Verleden jaar werd de naam revue veranderd in schouwspel en met recht, want wat geboden wordt is een schouwspel in optima forma, wat niet wegneemt, dat er aan den geest geen plaats is ingeruimd, immers er wordt braaf gelachen om Buziau en Kaart De proloog van dit schouwspel is reeds van groot formaat. Er is een feest op het kasteel van den landheer de Busy, waar de wals hoogtij viert. Men behoeft niet te vragen wie deze de Busy is, het is onze onvolprezen komiek Buziau, die gestoken in een fantastisch costuum, zich beweegt te midden van een groote schare feest vierenden. Onze vriend de Busy „bulkt” van het geld, de millioenen zitten hem dwars en hij trekt met zijn knecht Job (Johan Kaart) er per „trapclipper” tusschen uit. Dit is dan weer aanleiding voor een reeks feeërieke feesten, waarvan wij noemen het kleurrijke „Gala des Or- chidées”, een bloemenpracht, in vol maakt Franschen stijl. Hot „Carnaval”, wij zijn in Cannes terecht gekomen, opent met een alleraardigsten dans van de Weensche dansgroep „De zeven dwergen”, gevolgd door ’t Balboekje, (waar is de tijd gebleven, waarin de galante heeren zich beijverden om de balboekjes van hun uitverkorenen te vullen?), cancans en andere dansen. Het ballet de Regenboog is een schit tering van pailletten, kostbare cos tumes, welke in een goede belichting bijzonder effectvol zijn. De finale voor de gauze is werkelijk verrassend. Jacoba van Beieren” op de „Valkenjacht” en „Aan het Hof”. Hier heeft de decorateur Peels zich in het bijzonder kunnen uitleven. Fraaie décors, een weelde van costumes, origi- neele vondsten, ontlokten dan ook een spontaan applaus. Dit was wel een van de hoogtepunten van den avond, slechts overtroffen door „Reimerswaal, de verzonken stad”, het droombeeld gesteld, want met een opbrengst vafl ƒ35.808.208 bleef deze maand ruim 1.73 millioen beneden de raming en on geveer 7 millioen beneden de opbrengst van Januari. Een lichtpuntje is echter, dat in één opzicht de opbrengst over Sprokkelmaand toch nog is vooruitge gaan, en wel met ƒ976.511 in vergelij king met de uitkomst in Februari van het vorig jaar. Over de eerste twee maanden va» dit jaar was de opbrengst van deze mid- delen 78.619.812, waarmede zij de ra ming met 3.536.479 heeft overschreden en de opbrengst van de eerste twee maanden van 1939 met 5.385.828 heeft overtroffen. Ten aanzien van de voornaamste dezer middelen kan nog het volgende worden opgemerkt. De dividend- en bleef over de In de eerste plaats heeft de minister besloten tot concentratie van de in spectie voor de luchtbescherming met de inspectie van de burgerwachten en het in Augustus ingestelde regeerings- commissariaat voor den vrijwilligen burgerlijken dienst Deze concentratie zal gepaard gaan met een interne re organisatie van de gecombineerde diensten. Tot nu toe hadden we den onbevre digenden toestand, dat de gegevens, noodig voor de luchtbescherming, vrij wel uitsluitend uit de residentie moes ten komen. Voortaan zullen vier re- gionale inspecteurs, ieder in eigen rayon, optreden, die onder leiding van den centralen inspecteuur staan, doch hun adviezen rechtstreeks aan de ge meentelijke en provinciale besturen kunnen verstrekken, zoowel ten behoe ve van de luchtbescherming als van de andere vrijwillige burgerlijke diensten. Deze heeren zullen binnenkort gele genheid vinden tot individueel con tact tusschen de inspectie eenerzijds en de burgemeesters, hoofden van luchtbeschermingsdiensten en de groo te vrijwillige organisaties anderzijds. Naast deze vier inspecteurs zullen tien toegevoegde officieren van de burger wachten worden ingeschakeld. Deze gecombineerde organisatie zal worden bijgestaan en aangevuld door een centrale commissie van advies voor den vrijwilligen burgerlijken dienst, in welke commissie de lande lijke organisaties, die zich met vrijwil lig dienstbetoon bezig houden, haar Vertegenwoordiging zullen vinden De bereidheid tot vrijwillig dienstbe toon is, zoo constateerde mr. Mulder met voldoening, in ons land in ruime mate aanwezig, doch de moeilijkheid at wel voornamelijk in de encadree- ring en instructie. Richtlijnen voor Overheid zal, indien noodig. dwingend optreden. De achterstand op het gebied van de zelfbescherming is goeddeels te wijten aan de verkeerde mentali teit waarop men hier te lande, in het algemeen ten aanzien van de gevaren uit de lucht is ingesteld. De overheid kan zich daarbij niet neerleggen. Zij zal zoo noodig dwingend moeten optreden waartoe de wet haar de bevoegdheden heeft verleend.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17