van een verbond De plannen Noordsch defensief Het Finsche parlement ratificeert het vredesverdrag met Rusland No. 17520 [1940. Sumner Welles te Rome weer 3 tegen een gehouden Zweedsch schip in storm vergaan Van de 148 afgevaardigden stemden slechts Spoedig zal bijeenkomst te Oslo worden Zaterdag 16 Maart. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: EERSTE BLAD. Radiorede Eerste blad, pag. 1. Zesde blad, pag. 2. 1 Italië juicht het plan toe. van op Hambro te Stockholm Naar krachtiger oorlogvoering door de geallieerden Er is niet om geallieerde hulp gevraagd Hambro, de voorzitter van de Noor- sche Storting, is gisteren te Stockholm aangekomen teneinde besprekingen te Minister-president Ryti over het verbond. blik, met de publieke opinie volkomen aan de zijde der alliantie, hun oppositie niet durven te toonen. Noorwegen en Zweden concentreeren hun krachten tot volledige ontwikke ling van defensie. „Aftonbladet” meldt, dat Zweden het aantal van zijn ge- vechtstoestellen verhoogt en in de Ver- eenigde Staten 144 „Vultee’-gevechts- machines heeft besteld, die een snelheid van 640 k.m. per uur halen en 2 mil- lioen pond sterling kosten. Noorwegen heeft in Amerika gevechtstoestellen be steld tot een bedrag van een half mil- lioen pond sterling. Een buitengewoon crediet van 10 mil- lioen kronen is opgenomen in de Noor- sche legerbegrooting voor 1940-41, welke op 8 Maart door het Storting is aange nomen. Dit aanvullende bedrag wordt noodig geacht in verband met de ont wikkeling van den internationalen toe stand sedert de begrooting werd uitge werkt. Noorwegen en Zweden ver sterken hun defensie. Vanmiddag onderhoud met Mussolini Vanmiddag zou Welles een bespre king met Mussolini hebben. Over ver dere besprekingen is nog niets bekend. Welles Maandag bij den Paus. Sumner Welles zal Maandagochtend door den Paus in particuliere audiëntie worden ontvangen. Dinsdag vertrekt de Amerikaansche gast aan boord van de „Conte di Sa voia” van Napels naar de Vereenigde Staten. Vermoedelijk zal te Oslo een Finsch- Zweedsch-Noorsche bijeenkomst worden gehouden om te beraadslagen over een defensief verbond van de Noordelijke staten. Eerste blad, pag. U De wereldberoemde Zweedsche schrijf ster Selma Lagerlöf, is op 81-jarigen leeftijd op haar landgoed Maorbacka overleden. Vierde blad, pag. 2. Van de werf van „De Schelde” te Vlissingen is vanmorgen de torpedo jager „Isaac Sweers” te water gelaten. Eerste blad, pag. 3. De luchtbescherming wordt gereor ganiseerd. Haar inspectie wordt ver- eenigd met die van de burgerwachten en de vrijwillige burgerlijke diensten. De achterstand in zelfbescherming zal, zoo noodig onder dwang, snel inge haald worden. Vij/de blad, pag. 1. BUITENLAND Het Finsche parlement heeft gisteren het vredesverdrag met Rusland gerati ficeerd. Eerste blad, pag. 1. Op de Alg. Begraafplaats alhier is vanmiddag onder groote belangstelling teraardebesteld het stoffelijke overschot van vice-admiraal J. H. O. graaf van den Bosch. Zesde blad, pag. 2. b Frankrijk zou een beperkt oorlogskabinet worden gevormd s kwartier door koning Victor Emanuel in gehoor ontvangen. Terstond daarop Finsche troepen zijn aitgeput De uitputting der Finsche troepen, die zonder rust en bijna zonder slaap gevochten hebben rond Wiborg en op de Karelische landengte, is zeer groot. Velen dezer soldaten zijn volstrekt niet in staat de 7 kilometer per dag af te leggen, welke vereischt zijn door het te Moskou gesloten verdrag voor den terugtocht naar de nieuwe grenslijn. Honderd Finnen, die waren gaan rus ten om van hun uitputting te bekomen, waren doodgevroren. Intusschen gaat de evacuatie door de inwoners van het afgestane gebied voort. Ofschoon nie mand gedwongen wordt te vertrekken, heeft slechts 1 pCt. van de bevolking in de Zuidelijke districten, die aan Rusland komen, verkozen in hun wo ningen te blijven. In Frankrijk zou een beperkt kabinet worden gevormd. Sumner Welles is vanmorgen door den Italiaanschen koning en minister Ciano ontvangen. Welles zou ook een ontmoeting hebben met den Duitschen ambassadeur. Eerste blad, pag. 1. Wat Finland de oorlog kostte De oorlog heeft aan Finland bijna milliard gulden gekost. De militaire uitgaven bedroegen 240 millioen gul den, de bombardementen veroorzaakten een schade van meer dan 400 millioen gulden en bovendien werd nog veel verlies geboekt door achteruitgang in den export, industrieele schade en het afstaan van gebieden. Een Duitsche duikboot zou bij kaap Finistére tot zinken zijn gebracht. Eerste blad, pag. 2. geloopen. Intusschen geven noch de re- geering, noch de militaire leiders eenige aanduiding wat de werkelijke oorlogs- f politiek der geallieerden is. Verwacht wordt, dat a.s. Dinsdag eenige ophelde ring verschaft zal worden tijdens het debat in het Lagerhuis, wanneer Cham- berlain een verklaring zal afleggen over I het verloop van den oorlog. Men ge- looft, dat Hore Belisha, die algemeen als de voornaamste promotor voor in terventie in Finland beschouwd werd, i eveneens zal spreken, nadat hij Woens dag j.l. reeds critiek heeft geleverd op de oorlogspolitiek van de regeering. Ook in Frankrijk wordt de kwestie druk besproken, dat de geallieerden een krachtiger houding moeten aannemen bij hun oorlogsvoering en wanneer de gelegenheid zulks vereischt, moeten op treden en snel toeslaan. telijke constateering moeten maken ki'l zich met den ambassadeur Noorwegen en Zweden hebben ver klaard om met de wapens den door tocht door hun gebied te beletten aan de troepen, die ons hadden kunnen redden, teneinde zichzelf niet bloot te stellen aan het geringste gevaar van te worden meegesleept in een conflict. Men kan zich afvragen, waar de zoo vele malen geproclameerde eenheid der Scandinavische landen is. Ik moet hier aan toevoegen, dat op dit oogenblik alles, wat gericht zou kunnen lijken tegfen de sovjet-Unie, onvereenigbaar is met het Russisch-Finsche verdrag.’* Wil ook Duitschland deelnemen? De mogelijkheid, dat Duitschland zal trachten deel te nemen aan het voorge stelde defensieve verbond tusschen Noorwegen, Zweden en Finland wordt volgens Reuter in niet-officieele poli tieke kringen te Stockholm besproken. De zinspeling, dat veranderingen in de positie van Duitschland in Scandi navië te Stockholm worden verwacht, wordt gemaakt in een artikel van „Stockholms Tidningen”, dat na te heb ben gewezen op de suggesties in de Britsche pers, dat Scandinavië thans in de Duitsch-Russische sfeer is betrokken, schrijft: Het is moeilijk te zeggen of dat werkelijk de bedoeling van Berlijn is, doch wij hebben alle reden te vragen of wij niet een dergelijk consequentie moeten verwachten. Verklaring van president Kallio De president der Finsche republiek, Kallio, heeft het voorstel tot ratifica tie van het verdrag ingediend, met een verklaring Sedert het uitbreken der vijandelijk heden heeft de Finsche regeering steeds uiting gegeven aan haar wensch tot herstel van den vrede. Op 6 Maart leidde dit tot het vertrek van een de legatie, bestaande uit Ryti, Paasikivi, Walden en Vojemaa, naar Moskou, al dus Kallio. De onderhandelingen duur den tot 12 Maart, op welken dag de regeeringen bevel gaf de vredesvoor waarden te aanvaarden en een ver drag te teekenen. Dit geschiedde op den avond van den 12en Maarthet vredesverdrag werd onmiddellijk van kracht, doch de vij andelijkheden eindigden den volgenden dag te 11 uur Zweedschen tijd. Volgens artikel 33 van de grondwet is voor een Gisteravond is de Amerikaansche onderstaatssecretaris, Sumner Welles, weer te Rome aangekomen. Zijn tweede bezoek trekt in de Italiaansche hoofdstad nog grooter belangstelling dan het eerste. Welles is vanmorgen gedurende drie Ryti zeide, dat niet om geallieerde hulp was gevraagd, omdat dat zeer zeker zou beteekenen, dat Finland in den groeten oorlog werd betrok ken, waarvan het tooneel dan van het Westelijk front naar Scandi navië zou worden verplaatst. Bovendien was de aankomst van hulptroepen onzeker wegens de weigering van Zweden en Noorwe gen. den troepen doortocht te ver- leenen. Inderdaad werd de hulp te laat aangeboden om van eenig nut te zijn. Slechts de toekomst zou bewijzen of Finland juist of ver standig had gehandeld. van den president van den Landdag In een Woensdagavond uitgesproken radiorede heeft Hakkilla, de voorzitter van den Finschen Landdag, o.m. ver klaard „De sympathie der geheele wereld staat aan onze zijde. Militaire hulp, welke zoo belangrijk voor ons was, is niet gekomen. Wij hebben deze smar- Bezoek aan den koning en graaf Ciano Ryti beslootMet het zwaard in de eene en de ploeg in de andere hand, iemand, aan het werk van den wederopbouw, het her stel van de door den oorlog geslagen wonden, de handhaving en ontwikke ling van onze geestelijke en materieele cultuur en van onze sociale structuur, welke gebaseerd is op het beginsel van het recht. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad ƒ4.—. zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct De president van Finland zal over twee of drie dagen overgaan tot de on- derteekening van de ratificatie-oor- konde. BINNENLAND De radiorede van H. M. de Koningin zal vanavond om 9 uur Nederlandsche tijd over de Amerikaansche zenders worden uitgezonden. Zesde blad, pag. L Van 15 regels f 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De Haagsche politie heeft een zeer berucht lid van de onderwereld ge arresteerd, zoomede nog drie andere inbrekers. Zesde blad, pag. 1. Onder groote belangstelling heeft vandaag te dezer stede de teraardebe stelling plaats gehad van het stoffe lijke overschot van den generaal- majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau. Zesde blad, pag. 1. Het Zweedsche stoomschip „Osman” is op de Noorsche kust gestrand. Negentien opvarenden worden vermist, Eerste blad, pag. L definitieve overeenkomst de vooraf gaande ratificatie van het vredesver drag door den Landdag noodig. Minister-president Ryti zeideFin land verkeert evenals de geheele Wes- tersche beschaving nog steeds in het grootste gevaar en niemand kan zeg gen, wat de dag van morgen zal bren gen. Wij gelooven, dat wij, door den vrede te kiezen, voor het oogenblik op de beste wijze hebben gehandeld. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35^37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 bondgenooten den oorlog met groeiende energie zal voeren, tot een volledige overwinning bereikt is, welke de vrij heid van alle volken zal verzekeren. De ontruiming van het afgestane Finsche gebied Duizende Zweedsche auto’s, auto bussen en vrachtauto’s rijden naar Fin land om hulp te verleenen bij de ont ruiming der bevolking uit het aan Rus land afgestane gebied. Na het beroep van Finland om hulpverleening, hebben de Zweedsche verkeersorganisaties maatregelen getroffen, om den vrijwil- ligen hulp uit geheel Zweden te coördi- neeren. Britsche militaire deskundigen heb ben na den Finsch-Russischen vrede aangespoord tot het krachtiger voeren van den oorlog door de geallieerden. Zij zeggen, dat de eenige weg om Duitsch land aan te vallen door Rusland loopt en Rusland dus of direct aangevallen zou moeten worden, of elke poging, die Rusland zou doen Duitschland te helpen indirect van elke flank uit bestreden zou moeten worden. Sommigen stellen slechts beperkte acties tegen Rusland voor, zooals bijvoorbeeld het afsnijden van de Transkaukasische olieleiding en ook druk op Roemenië, dat dit land niet aan Duitschland zal verkoopen. Een andere groep onder aanvoering van den militairen correspondent van de „Times”, ontkent, dat een campagne van de geallieerden in Finland tot een directe beslissing tegen Duitschland zou hebben geleid. De campagne van de ge allieerden zou integendeel hebben ge leid tot een dergelijke hulp aan Rus land, dat de sovjets gedwongen zouden zijn zich aan een volledige militaire alliantie met Duitschland te onderwer pen, waartoe zij op het moment niet ge neigd zijn. Een dergelijke campagne zou op een tweede Dardanellen zijn uit grens beteekent dan ook demiiitarisatie van Finland. Het huren van het schiereiland van Hangö is niet tegen Finland gericht maar veeleer om de strategische waar de van sovjet-Rusland in de Oostzee te versterken. Zelfs het aanleggen van een luchthaven is niet ernstig tegen Fin land gericht, maar tegen Duitschland. De vredesvoorwaarden openen een nieuw tijdperk voor Scandinavië. De strategische toestand in het Noorden is volkomen gewijzigd. Het staat vast, dat Zweden en Noorwegen moeite zul len hebben om het evenwicht terug te vinden. Rusland heeft zijn aanzien niet ven» sterkt. Voor Duitschland is er iets ver beterd, maar het land schijnt nu nog meer afhankelijk van Rusland te zijn voor den doorvoer van de Zweedsche ertsen. voeren inzake het defensieve Noord- sche verbond. Tegenover den corres pondent van United Press verklaarde Hambro: „Mijn reis is niet officieel, maar van informatieven aard.” In den namiddag legde Hambro ver scheidene bezoeken af, o.a. aan het Zweedsche departement van buiten- landsche zaken en aan de leiders van de politieke partijen. Het is hoogstwaarschijnlijk, dat hij de houding van Noorwegen ten opzich te van het verbond zal verklaren. Naar verluidt zou Hambro’s bezoek tevens verband houden met de geruch ten omtrent mogelijke veranderingen in de Zweedsche en Noorsqhe regee ring. zonder verbittering jegens zullen wij ons nu spoeden Spoedig zal de datum bekend wor den gemaakt, waarop een Finsch- Noorsch-Zweedsche conferentie bij een zal komen om te onderhande len over het voorgestelde defensieve verbond. Verwacht wordt, dat een van de drie hoofdsteden, waar schijnlijk Oslo, de plaats der bij eenkomst zal zijn. De besprekingen tusschen Finland, Zweden en Noorwegen voor het sluiten van een verdrag van wederzijdschen bijstand worden thans langs den normalen diplo- matieken weg voortgezet. Nu Zwe den en Noorwegen officieel te kennen hebben gegeven tot zulk een accoord te willen overgaan en Moskou heeft laten weten, dat zulk een verdrag niet zou indruischen tegen de niet-aanvalselausule, ver vat in het met Finland gesloten vredesverdrag, denkt men te Hel sinki, dat geen groote bezwaren aan de snelle totstandkoming van het accoord in den weg zullen staan. Het plan tot sluiting van een defen sief bondgenootschap wekt levendige belangstelling bij de Italiaansche pers, die er een wenschelijk antwoord het accoord van Moskou in ziet. Volgens sommige telegrammen uit Moskou aan de Italiaansche bladen, zou het Kremlin niet direct gekant zijn tegen de afsluiting van een dergelijk bondgenootschap, mits, het niet wordt opgesteld in zoodanige bewoordingen, dat de sovjet-Unie zich rechtstreeks als doelwit zou gevoelen. De „Popolo di Roma” twijfelt echter aan practische mogelijkheden van een dergelijk accoord. De laatste slachtoffers onder de Zweedsche vrijwilligers Tien Zweedsche vrijwilligers zijn ge dood en dertig gewond in de laatste uren van den oorlog. De mannen ston den aan het Noordelijk front. De Rus sen hadden niet geweten, dat de vijan delijkheden moesten worden gestaakt. Zij zetten hun hevige aanvallen voort tot elf minuten over elven. De militaire gevolgen van het vredesverdrag. De militaire medewerker van de „Times” schrijft, dat het verschuiven van de grens, het verlies van Wiborg en een gedeelte van de landengte met veel nijverheid en een dichte bevolking, een gevoelig verlies is op economisch gebied. Maar de gevolgen op militair gebied zijn veel ernstiger. Niet alleen is de Mannerheim-linie verloren, maar elke mogelijkheid om een gelijkwaardig verdedigingsstelsel op te bouwen is uitgesloten. De nieuwe Drie nieuwe steden? In Finland zou een voorstel gedaan zijn om drie geheel nieuwe steden te bouwen, die genoemd zullen worden: Wiborg, Hangö en Sortavala, ter ver vanging van deze aan de Russen verlo ren gegane plaatsen. Onder de voorstellen, welke geopperd .worden, is de instelling van een kern kabinet van 5 of 6 ministers. Deze zou den oorlog moeten voeren in den geest van Clemenceau. Politici van de rech terzijde en ook eenige bladen blijven aandringen op een verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Rusland op grond van de overweging, dat Rus land een bondgenoot van Duitsch land is. In de geheime zitting van den Fran- schen Senaat is gisteren ook de oorlog voering besproken en de Senaat heeft met overgroote meerderheid 240 stemmen voor en 65 onthoudingen i Vertrouwen in ’t kabinet uitgesproken. De bladen weten van de besprekingen in de geheime zitting te melden, dat Daladier duidelijk gesproken heeft en dat na zijn verklaringen den voorzit ters der partijen niets anders overbleef dan de motie van vertrouwen op te stellen en te teekenen. Dat de socialis- I tische senatoren aan deze opstelling niet medewerkten, vindt, volgens „Excel- sior”, zijn verklaring daarin, dat men in Politieke klingen thans van de regee ring een wijziging van methoden en in het bijzonder een wijziging in het kabi- net verwacht. Zoowel in den Senaat als in de Kamer is men eenparig van mee- ning, dat het ministerpresidium, de Portefeuille van buitenlandsche zaken en die van oorlog niet in één hand kun nen blijven. De taak is te zwaar voor een enkel persoon, vooral wanneer hij ook in contact wil blijven met het par lement. Men wenscht, dat Daladier van het huidige ministerie een oorlogskabi net zal maken in den waren zin des Woords. In de door den Senaat aangenomen motie wordt hulde aan het heldhaftige Finland gebracht en het vertrouwen uitgesproken, dat de regeering met de Het Finsche parlement heeft gis teren het Russisch-Finsche vredes verdrag met 145 tegen 3 stemmen goedgekeurd. De noodzakelijke meerderheid van vijfzesde is dus ruimschoots overschreden. Dit be sluit werd genomen na een heftig debat, dat 2| uur heeft geduurd. De commissie van buitenlandsche zaken had verklaard, dat het on der de bestaande omstandigheden noodzakelijk was, de goedkeuring aan te bevelen van de te Moskou onderteekende voorwaarden. Finsche vluchtelingen naar Canada? Naar te Ottawa vernomen wordt is het voorstel om vluchtelingen uit Fin land, die woonden in de aan Rusland afgestane gebieden, toestemming te verleenen zich in het Noorden van Canada te vestigen, door de regeering met instemming begroet. Vooral op het van mijnbouw toonde men zich hierover zeer voldaan, omdat de oorlog het gemis aan goede werk krachten zeer heeft doen voelen. De Finsche minister-president, Ryti, heeft aan „Svenska Morgenbladet” medegedeeld, dat Noorwegen en Zwe den thans in hetzelfde schuitje varen als Finland. De alliantie zou een winst aan veiligheid zijn voor ons alle drie. Ik hoop dat het probleem ernstig zal worden bestudeerd en spoedig door Noorwegen en Zweden met ons zal worden behandeld. De Finsche minister van buitenland sche zaken heeft aan „Aftonbladet” ge zegd: „Het lijkt zeker, dat geen bezwa ren opgeworpen kunnen worden van eenigerlei zijde tegen een defensief bondgenootschap”. Men meent te Helsinki, dat Finland de zaak niet zal uitstellen, daar het er de voorkeur aan zou geven den gehee- len toekomstigen toestand zoo spoedig mogelijk te regelen en ook omdat bij deze besprekingen eerst de belangrijkste verschillende sleutelproblemen naar voren zullen komen, die de Finnen met de Scandinavische landen willen be spreken en die een spoedig beginnen met den herstel arbeid in Finland be treffen. In sommige politieke kringen zou men het verstandiger achten als de alliantie dadelijk werd geregeld, daar uitstel een oppositie zou doen ontstaan in politieke kringen, die op het oogen- Belgische vrijwilligers aan de grens aangekomen. Na een reis van 35 dagen is een con tingent Belgische vrijwilligers te Tor- neo aan de Zweedsch-Finsche grens aangekomen. Het Zweedsche stoomschip „Osman” departement (1316 ton), op weg van Gothenburg naar Engeland, is vannacht tijdens den storm ten Noorden van Risoer aan den grond geloopen. Vanmorgen kon van de kust af de mast van het schip worden waargenomen, waaraan zich een man vastklampte. Een Noorsche torpedo jager is uitgevaren om hulp te verlee nen en keerde terug met vijf leden der bemanning en den Noorschen loods. Daar in totaal negentien personen aan boord waren, is de torpedojager weer uitgevaren om naar de overigen te zoeken. Een Noorsche torpedoboot heeft nog vier andere opvarenden van de „Osman” gered, die op een klein eiland werden aangetroffen. Voorts zijn zes of zeven lijken gevonden. Men gelooft, dat elf of twaalf mannen het leven hebben verloren. der Vereenigde Staten, Phillips, naar het paleis Chigi, waar hij een onder houd had met graaf Ciano. Volgens een communiqué te Rome had Welles met Ciano een langdurig en hartelijk onderhoud. Toen de Amerikaansche afgezant zich in het paleis Chigi bevond, begaf ook de Duitsche ambassadeur von Mackensen zich derwaarts. In kringen der Duitsche ambassade verklaart men evenwel, dat dit bezoek niet in verband stond met de aanwezigheid van Sum- 7, ner Welles. Een Zweedsch vrachtschip en een Belgische trawler worden vermist. Eerste blaa, pag. 2. Dit nummer bestaat uit ZES bladen het Koloniaal Bijblad en bet Zondagsblad „Kikeriki” HAAGSCHE COURANT OVERZICHT Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1