Roode Kruiswerk: Vredeswerk NEEM GEEN RISICO, EISCH100% WAARDE - DE BESTE 1? SIGARET TRIUMPH DE OORLOG TER ZEE Er wordt uit alle macht gewerkt Nog een duikboot vernietigd I Finland Bij de ambulance voor De eerste kisten naar Schiphol Hoe een Stoomschip bij Korea vergaan Japansch-Russisch grensincident Militair vliegtuig verongelukt een Britsche trawler U-boot vernietigde Duitsch legerbericht Fransche legerberichten ROEMENIE. De ijzeren garde onder werpt zich HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16 MAART 1940. EERSTE BEAD, PAGINA 2. Bij Kaap Finisterre ENGELAND. IERLAND. ONDERWIJS EN KERK een NOORWEGEN. JAPAN ITALIË. Argentinië interneert opvarenden van „Graf Spee” Noorsch protest te Berlijn Be Nederlandbclie ambulance voor Finland maakt vortrek gereed. Belgische trawler verloren geacht Zweedsche vrachtboot vermist De inschrijving voor den militairen dienst Incident aan de Luxemburgsch- Duitsche grens Het gevecht duurde 17 uur Schoten gewisseld op Sachalin □na □aa in huis'y 9 voor weer i Duitsche verliezen ter de thuishaven, tusschen twee Noorsche havens voer. •■■■■■■■■■■■■■■■■■■- Het Noorsche schip „Balder” vrijgegeven. Het Noorsche vrachtschip „Balder” is vrijgelaten door de Duitschers, die DE VERKOOP VAN VLIEGTUIGEN. De marine heeft bij enn Amerikaan- sche firma 24 bombardementsvliegtui gen en onderdeelen tot een totaal be drag van anderhalf millioen dollar be steld. De toestellen zijn watervliegtui gen, met een snelheid van meer dan 400 kan. per uur. Aan den Finsch-Russischen oorlog 1939-1940 is een einde gekomen. Ook dit vreeslijk gebeuren werd weer historie. Even overrompelend en opzienbarend als deze oorlog begon is thans het slot gekomen. En beiden begin en einde hebben over de geheele wereld mil- lio^nen en millioenen menschenharten vervuld met een onbluschbaar gevoel van wrevel om onrecht dat geschiedde en dat niet werd goedgemaakt. Finland heeft zijn vrede duur ge kocht. De millioenen, die het van alle einden der aarde ontvangt en nog zal ontvangen veranderen niets aan het be denkelijk feit, dat het zich heeft moeten opofferen voor eigen recht en voor anderen. Vrede in Finland. Het kanon zwijgt. Het woord kan weer komen aan de menschelijke stemmen, die zwijgen als de vuurmonden spreken. Een smartelijk geteisterd land met ruim 15.000 dooden en eenige malen zoovele gewonden, met tallooze lijdenden ook buiten de weer- De Noorsche regeering heeft gisteren te Berlijn geprotesteerd tegen het tot zinken brengen van de „Nidarholm” aan de Zuidkust van Ierland op 12 Fe bruari. macht, wellicht een verbijsterend aan tal als men het getal wistgrijsaards, mannen, vrouwen, kinderen, zonder on derscheid van sexe of leeftijd meege sleurd in de algeheele vernietiging van den totalitairen oorlog. Het vredes-Finland bloedt uit vele oorlogswonden. Onverwacht kwam het slot. Midden in de haastige, maar met zorg en accu rate degelijkheid opgezette voorberei dingen van het Roode Kruiseen Neder- landsche ambulance voor Finland. „Ja, zend ons toch uw menschen en uw hulp”, heeft het bloedende vredes- Finland gezegd. En met onverflauwde ijver, toewij ding en kracht wordt het werk voort gezet. Daar, op het Roode Kruis heeft men geen moment opgehouden te arbei den. Roode-kruiswerk is Vredeswerk. Ook nu, niet minder dan vóór den vrede heeft Finland hulp noodig. En juist nu kan het Roode Kruis opbou wend en prachtig menschelijk werk ver richten. ernstig vroegere wat Achter deze ambulance staal Nederland. Men maakt zich weinig illusies meer over het lot van den Belgischen traw-< Ier Z. 47, welke op 7 Maart j.l. uit Oostende is uitgeloopen, De vondst van een reddingboot, welke sporen ver toonde van mijn- of bomscherven, schijnt wel te bewijzen, dat het schip met man en muis is vergaan. Steun aan Finland Het Storting heeft goedkeuring ge hecht aan een crediet van 700.000 kro nen ter ondersteuning van Finsche vluchtelingen in Noorwegen. In een artikel onder het opschrift „De schuld aan Finland” schrijft de „Times”: Er kan veel gedaan worden en er moet veel gedaan worden om het Finsche volk te toonen, dat zij, die hun uit de verte alle goéds toewenschten, tien in het uur van hun nederlaag niet vergeten hebben, en dat hun Britsche vrienden het prachtige voorbeeld er kennen, hetwelk zij zoowel achter de linies als op het slagveld gegeven aebben. Het Zweedsche vrachtschip „Norna” (1022 ton) wordt sedert 7 Februari vermist. Het had een bemanning van 18 koppen aan boord. Op 7 Februari was het schip met een lading zout uit Gibraltar naar Zweden vertrokken. DE VALERA OVER DE ON AFHANKELIJKHEID. De Valera heeft in zijn St. Patricks- boodschap o.a. verklaard, dat vandaag aan den dag niemand twijfelt aan de volkomen onafhankelijkheid van vijf zesde van Ierland. Wat te doen over blijft is er voor zorg te dragen, dat het geheele land volkomen onafhanke lijk wordt Lichtschip „Wandelaar” naar zijn plaats. Het Belgische lichtschip „Wande laar”, dat bij het uitbreken van den oorlog naar Oostende gesleept werd, zal de volgende week weer op zijn plaats gebracht worden op verzoek van naar Antwerpen varende schepen. VERMOEDELIJK 41 OPVARENDEN OMGEKOMEN. Een en veertig opvarenden van het Japansche stoomschip „Yokosan Ma- ru”, dat ter hoogte van Toeiyoe (Zui delijk Korea) is vergaan, zouden ver dronken zijn. Men beeft 11 lijken ge vonden. Volgens berichten uit geallieerde bron is wederom een Duitsche duikboot tot zinken gebracht in de buurt van Kaap Finistère, in Noord-West Spanje. De data der inschrijving voor den lilitairen dienst voor mannen, die den .Leeftijd van 25 en 26 jaar hebben be reikt in 1939 zijn vastgesteld op 6 en 27 April. Dan moeten ook zij worden ingeschreven, die voor die data den leeftijd van 20 jaar hebben bereikt. Verwacht wordt, dat telkens ongeveer 300.000 man zullen worden ingeschre ven voor den militairen dienst. Zoodra we gereed zijn. We gaan onmiddellijk als het bevel gegeven wordt Geen minuut later dan we klaat zijn. Eenvoudige antwoorden, welke boek, deelen spreken voor de mentaliteit, welke het ambulance-personeel bezielt Aan belangstelling heeft het onj niet ontbroken, vertelde men ons, Namen behoeven we niet te n» men, want of nu een groote firma om onschatbaar van dienst was, dan wei dat een eenvoudig burger „ergens ia Nederland” zijn bescheiden bijdrage (voor hem soms een groot offer!) bracht, het is anoniem gegaan, spon, taan, impulsief, zonder één bijgedachte of berekening. En zoo is er tenslotte maar één gever, die bij name genoens! moet worden Nederland. Deze ambulance is in den schoonst^ en omvangrijksten zin des woords worden De Nederlandsche ambia lance voor Finland. Het is door geld en gaven derfe derlanders en door bijdragen van afe zijdenofficieel en officieus, das thans de ruim 200 kisten en balen ge pakt staan en dat alles gereed wordt gemaakt voor een zoo snel mogelijke verzending naar het geteisterde, ge wonde Finland. Daar zijn de hoeveelheden koffie et thee, de voorraden sigaren en sigaretten en tabak, de giften aan cognac en wijn, de verbijsterende hoeveelheid van zevenhonderd dekens, speciaal in Fin. sche kleuren vervaardigd, de dames die hun bontmantels afstonden, de azijn, de bestralingslampen, het hechtmateri- aal, stapels zwachtels, ja wat niet al, geschenken die met overleg en in over- leg geschenken, de organisatie der am bulance tot grooten dank en diepe waardeering hebben gestemd en die haar den blijden en bemoedigenden in- druk hebben gegeven, dat ons land met het Roode Kruis-werk en 't ophouwen- de vredeswerk in Finland zal mede leven. Want De eerste kisten naar Schiphol. Hedenmiddag omstreeks één uur, zijn de eerste kisten uit een enor- men stapel, aan het gebouw van het hoofdbestuur van het Roode Kruis afgehaald en naar Schiphol ver voerd om daar in handen van de K. L. M. gesteld te worden vervoer. Het Duitsche legerbericht meldt: In het Westen geen bijzondere ge beurtenissen. Het luchtwapen maakte verken ningsvluchten boven Oostelijk Frank rijk en de geheele Noordzee. Hierbij werden Britsche voorposten-vaartuigen aangevallen. Een daarvan werd tot zinken gebracht, een ander werd zwaar beschadigd. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt Een over het geheel kalme dag. Het Fransche legerbericht van heden morgen luidt: „Niets te melden”. In den nacht van Woensdag op Don derdag heeft een grensincident plaats gehad op de brug van Langsur In Luxemburg. Bij het hooren van ver dachte geluiden, begaven twee Luxem- burgsche douanebeambten zich naar de plaats, waar betonnen versperringen op de brug zijn aangebracht. Bij hun nadering, sprong een onbekende over de leuning van de brug in de Sauer, vermoedelijk om te trachten zwem mende den Duitschen oever te berei ken. Bij hun verder onderzoek, vonden de douanebeambten een meetinstru ment met het woord „Wehrmacht”. Een tweede persoon, die zich achter de betonversperring sprong eveneens in het water en Even later bemerkten de 2 Luxem burgers een buitengewone bedrijvigheid langs den Duitschen oever van de ri vier. Een officier en verschillende sol daten begonnen te zoeken, met behulp van schijnwerpers en zaklampen. Men veronderstelt, dat de nachte lijke bezoekers, wier taak niet den minsten twijfel overlaat, den dood ge vonden hebben in de Sauer. Volgens sommige getuigenverklarin gen vliegen Duitsche vliegtuigen op zeer geringe hoogte over de grens plaatsen, waar de betonnen blokken en de stalen deuren worden gefotogra feerd. De machinist van den Engelschen marine-trawler, welke eenige dagen ge leden bij de Schotsche kust een Duit sche duikboot tot zinken heeft ge bracht, heeft bij aankomst in Fleet wood verteld, dat het gevecht 17 uur geduurd heeft. De U-boot werd gedwongen naar de oppervlakte te komen door de zware explosies van dieptebommen. Boven water gekomen, werd het gevecht in gezet met geschutvuur, waardoor ten slotte de duikboot werd vernietigd. Tijdens de jacht achter den onder zeeër werden de machines van den trawler zoodanig overbelast, dat ze door de zware trillingen 13 c.m. op de fundatie verschoven. De machinist heeft voor zijn held haftig gedrag en groote toewijding een hooge onderscheiding ontvangen. De aanwezigheid van de duikboot, aldus de machinist, werd aan den pa- trouilleerenden trawler verraden door de fijngevoelige luisterapparaten. On middellijk begon men met het afschie ten van dieptebommen, met zulk een gunstig resultaat, dat korten tijd daar na de vijand langzaam aan de opper vlakte verscheen. Blijkbaar was de U- boot zóó zwaar beschadigd, dat ze niet meer onder water kon blijven. Zoodra ze te voorschijn kwam, openden de Duitsche kanonniers het vuur, doch ook de trawlerbemanning was op haar post en het gevecht begon. De duikboot, vertrouwende op haar snelheid, zette, al schietende, met snelle vaart koers naar de Duitsche kust. De duikboot met haar 16J mijl snelheid vergrootte aanvankelijk den afstand tusschen de beide schepen. De trawler had nooit meer dan 15 mijl bereikt. Ofschoon zijn schip ver scheidene treffers had ontvangen, be sloot de Britsche commmandant zijn prooi niet te laten ontsnappen. Hij verzocht den machinist, het schip tot zoo groot mogelijke snelheid op te voeren. En dat terwijl het machineka- merpersoneel tot de knieën in het wa ter stond. Langzaam vergrootte de trawler zijn vaart. De log wees 15J mijl aan, toen 16 en eindelijk 18J. De bemanning vreesde elk oogenblik, dat bij die groote snelheid den bodem uit het schip zou vallen. Alles schudde en trilde aan schip en machines door de geweldige krachtsinspanning. De toe stand was uiterst gevaarlijk en de op varenden vreesden het ergste. Steeds schietende, naderde de traw ler weer de U-boot. Dichter en dichter kwamen de schepen bij elkaar, tot een voltreffer de Duitsche boot noodlottig werd. Zij zonk met alle opvarenden. Nog eenigen tijd bleef de trawler in de olievlek rondvaren, op zoek naar overlevenden en zette daarna, bescha- het schip aangehouden hadden toen het digd, doch triomfantelijk koers naar De Argentijnsche regeering heeft be sloten de opvarenden van de „Graf Spee”, die zich sinds den ondergang van dezen oorlogsbodem in Argentinië bevinden, te interneeren. Binnen tien dagen zal hiertoe worden overgegaan. Deze opvarenden mogen bovendien niet langer hun Duitsche uniform dra gen. ZES DOODEN. - Bij de luchtbasis te Modena is militair vliegtuig neergestort Aan boord bevonden zich 3 perso nen. Zij allen kwamen om het leven. <Toen het toestel tegen den grond sloeg, werden drie in de nabijheid staande ■menschen door onderdeelen van het vliegtuig zoo ernstig gewond, dat zij xater overleden. verborgen had, van de brugleuning verdween. De zee. Omtrent het tot zinken brengen van de „La Coruna” wordt te Londen na der gemeld, dat het schip het laatste was van vijf Duitsche schepen, welke bij het uitbreken van den oorlog te Rio de Janeiro lagen. Het schip had, naar verklaard wordt, een lading kof fie, spek, mica, nikkel en steenkool aan boord. Het is het 34ste, dat de Duitsche koopvaardijvloot verloor de meeste dezer schepen werden door hun eigen bemanning tot zinken gebracht waardoor het totaal tonnageverlies voor Duitschland komt op 184.641 ton. Bovendien hebben de geallieerden Duitsche schepen met een tonnage van 103.867 ton buit gemaakt. In de nabijheid van Asase in het Russisch-Japansche kustgebied op de grens van Noordelijk Sachalin hebben de Russen gisteren geschoten op een Japansche patrouille. Een Japanner werd ernstig en verscheidene anderen werden licht gewond. De Japanners be antwoordden het vuur, waardoor een tiental Russen gekwetst werd. Aldus meldt Havas uit Tokio. De regeering van Noordelijk Sachalin stelt een onderzoek in. De autoriteiten te Tokio achten het incident van des te grooter beteekenis, omdat het zich heeft voorgedaan nadat twee Russische vliegtuigen op dezelfde plek over de grens waren gevlogen. Sachalin is een eiland bij de Oost kust van Siberië gelegen, waarvan het Noordelijke deel aan Rusland, het Zui delijke aan Japan behoort. EXAMENS Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Over den vezel rijkdom in de hersenschors”, de heer R C. Renes, geboren te Winterswijk en we nende te Leiden. Doet. ex. Indisch recht de heer Z. lain. Leiden. Doet. ex. Nederl. letterkunde mej. J. 6- W. ten Holt, Bloemendaal. Doet ex. klassieke letteren mej. L Steynen, Haarlem. Vrije Universiteit Te Amsterdam geslaagd voor het candi- daatsexamen theologie de heer ntf. x 1 Diepenhorst, Zeist. De promotie van den heer Veldkaw op 15 Maart aan de Vrije Universiteit gt' schiedde cum laude. Wij hebben een kijkje genomen bij de laatste werkzaamheden aan dit deel der voorbereiding. De niet-ingewijde kan zich onmogelijk een indruk vormen van het gigantische werk, dat hier is ver richt. Want nog maar een week of zes is men aan het werk en daarvan werd de eerste tijd in beslag genomen door organisatie op papier, een werk, dat wel met tempo geschiedde, maar dat een uiterste zorg en nauwkeurigheid tot in détails vereischte. In de vergadering van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis van Vrijdag 19 Januari werd besloten tot uitzending van een ambulance naar Finland. De installatie der ambulanc'e-commissie vond plaats in haar eerste vergadering van 22 Januari j.l.. De samenstelling dezer commissie is destijds gepubliceerd, evenals de ad- viseerende leden der commissie. De samenwerking der organisators is zon der uitzondering voortreffelijk geweest Insiders spraken ons daarover met woorden van erkentelijkheid en warme waardeering. Ook met het bestuur der Finsch-Nederlandsche vereeniging heeft men op de aangenaamste wijze kunnen samenwerken. Bij ieder, die in het voor bereidend ambulance-werk betrokken werd, scheen individueel het begrip voor te zitten, dat men alle krachten moest inspannen voor het groote doel. Toen wij hedenochtend op de afdee- ling op het hoofdbestuur van het Roode Kruis, waar men hard aan het werk is om alles voor de ambulance in gereed heid te brengen, aanliepen, vonden wij er niets dan zwoegende dames en hee- ren. Wij troffen er o.m. jhr. G. M. Verspyck, mej. I. Slothouwer en mej. M. Bloemarts, die ons inlichtingen wilden geven; de officier van gezondheid der 2e klasse, dr. A. O. H. Tellegen, die tus schen eenige telefoontjes door amper tijd had te groeten, en achter, in de werkplaatsen, waar kisten en balen tot de zoldering staan opgestapeld, gereed voor verzending, de heer A. W. C. M. de Ruyter, die in een dubbele functie naar Finland vertrekt: als administrateur der ambulance en als tolk. Aan enkele kis ten werd nog „een laatste hand” ge legd. Met zorg werden nummer en kleur gecontroleerd. Mej. Slothouwer wees ons er op, dat alle kisten als zoodanig ge noteerd staan in de ambulance-lijsten. De zwarte kisten zijn „afd. personeel” De roode bevatten alles wat op het ge bied van verpleging noodig is; de witte werden bestemd voor de afdeeling poli kliniek, de blauwe bevatten alles wat noodig is op chirurgisch en operatief ge bied, een uitgebreide keur van medische instrumenten enz.; de groene kisten be vatten luchtbeschermingsartikelen, de gele kisten „Röntgen en gips” en de on gekleurde kisten magazijnartikelen. In deze kisten werden ook de meest uiteenloopende gereedschappen onder gebracht. Zooals wij al zeiden wat er voor zulk een ambulance noodig i« laat zich noch voorstellen, noch be schrijven, alleen reeds een globaal overzicht zou een paar kolommen in een dagblad vullen. Er is letterlijk van alles en in ontzagwekkende hoeveel heden zelfs zagen, beitels, hamers, lampen, looplampen, isolatiemateriaal, fittingen, schoppen, houweelen enz. enz Alles dingen waaraan de leek zeker niet denkt als hij het woord „ambu lance" hoort. En toch is er van al deze dingen niet één stuks te veel, want met de ruimte moet worden gewoekerd Het is hier een kwestie van overleg en van „weten” uit ervaring. Wat móet er mee. kan er mee Van verschillende zijden hoorden wij met groote bewondering spreken over den toegewijden arbeid van den heer H. van Dam van het Ziekenhuiswezen, die al zijn energie aan de voorberei ding der ambulance geeft en voor dit werk vrijwel dag en nacht klaar staat. Ook van de achttien verpleegsters troffen wij er enkele druk in de weer o.a. de zusters P. J. M. Annyas, G. J. L. M. Burgers, J. W. Hageman, J. B. E. M. Hendrichs en H. Honig, die juist bezig waren op het oogenblik, dat wij verschenen. Wij spraken enkelen hunner. Wanneer vertrekt de ambulance? vroegen wij. Een vraag, waarop door niemand een definitief antwoord gegeven kon wor den. Maar resoluut was het antwoord wel. Overal waar wij informeerden hoorden wij zeer beslist Zoo gauw als mogelijk is. De premier Tatarescu heeft gisteren een groep oudé partijgangers van de Ijzeren garde ontvangen, welke hem een verklaring van onderwerping aan het nieuwe regime overhandigde. Reuter meldt, dat de IJzeren garde zich met koning Carol verzoend heeft. De koning had allen leden der garde, die toezegden zich bij het front der nationale wedergeboorte te zullen aan sluiten, de vrijheid beloofd. De dele gatie heeft gisteren den minister president medegedeeld, dat de IJzeren garde de voorwaarden des konings aan vaardde. Reeds zijn vele leden der organisatie uit de concentratiekampen vrijgelaten. Morgen zal Tatarescu naar aanlei ding van deze verzoening, die be schouwd wordt als een overwinning van de politiek van nationale eenheid der regeering, een radiorede houden. Een van de voorwaarden, waarop de IJzeren garde tot het front der natio nale wedergeboorte toetreedt, is de vrijlating van de gardeleden, die in concentratiekampen zijn opgesloten. Hun aantal wordt op 800 geschat. Het is ook mogelijk, dat de verbannen lei ders der organisatie, van wie vele in Duitschland vertoeven, vergunning krij gen om naar Roemenië terug te kee- ren. Er is reeds een missie naar Ber lijn gegaan, die de verbannenen moet polsen, doch men gelooft, dat verschei dene leiders in Duitschland wenschen te blijven. Verwacht wordt, dat een lid der garde als onderstaatssecretaris tot de regeering zal toetreden. Men acht het mogelijk, dat de uiterste pro-Duitsche vleugel zal weigeren zich aan het be sluit der organisatie te onderwerpen. Onder de Joden in Roemenië heeft de verzoening ongerustheid veroor zaakt, daar de garde altijd fel anti- semietisch is geweest. Toenemende Duitsche invloed. United Press meldt uit Boekarest: Vele personen leggen deze plotselinge ommekeer in de binnenlandsche poli tiek uit als het bewijs van den groeien- den invloed van Duitschland in Roeme nië sedert het tot^and komen van den vrede tusschen Finland en Rusland. In geallieerde kringen te Boekarest erkent men den groetenden invloed van Duitschland en men kan duidelijk een zekere nerveusiteit onder deze kringen waarnemen. De aanwezigheid van de Roemeensche commissie te Berlijn, zou het gerucht in het leven hebben geroe pen, dat een niet-aanvalspact tusschen Roemenië en Duitschland en een der gelijk pact tusschen Roemenië en soVjet-Rusland thans te Berlijn geslo ten worden. De minister van propaganda, Giu- rescu, verklaarde aan de buitenlandsche pers dat geen enkel lid van de IJzeren Garde in de huidige regeering zal wor den toegelaten. Evenmin als in het par lement. Hij voegde er aan toe. dat de huidige beweging een acte van onder werping is van de zijde van de IJze- Garde en dat deze actie geen be teekenis heeft voor den politieken koers. 9 9 Opvallend is ook de hoeveelheid „huishoudelijke” artikelen, die voor de ambulance noodig zijn. Een verbluffend van-alles-wat, dat op het eerste gezicht een war-winkel lijkt als men er over hoort praten, maar waarvoor hetzelfde overleg noodig geweest is als voor het medische deel. Spek, ham, een naai-’ machine, strijkbouten, garen in vele kleuren, zeep, poeder, glazen, borden, vorken, messen, lepels, servette schrijfpapier en couverten, handdoeke. scheermesjes, conserven, ook sec-prese ves suiker. Meer dan men kan opnoe- men. Zelfs een linguaphoon is door eet goeden gever aangeboden, voor taal onderzoek en het vastleggen van dia- lecten, enz. En dan treft ons tenslotte nog iets Natuurlijk zijn er de Roode Kru» vlaggen en de vlaggedoeken met on! rood-wit-blauw, welke straks in de verre, Finsche velden wapperen zullen Maar ook is ingepakteen portret vat Koningin Wilhelmina en een portret van het Prinselijke Paar. Die beelte nissen zullen in de Nederlandsche am bulance niet ontbreken. Ze zullen e*® eereplaats krijgen. Ze zullen straks bet schoone symbool zijn van onze een heid Nederland en Oranje en zij zullen dr. F. H. Meihuizen en zijn toegewijdf medewerkers herinneren aan het v«te vaderland in welks naam zij bun menschlievend werk zullen verrichtffl. HINDERT NIET; es 1$ n HEEMAF

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2