IVOROL tandpasta WEK UW LEVER-GAL OP THERMOGENE HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 18 MAART 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. I KAMER VAN KOOPHANDEL STAD EN LAND VAN BELGIE ZAKELIJKE BIJSTAND AAN GEMOBILISEERDEN OUDE DAME AANGEREDEN EN GEDOOD HET NACHTFEEST IN METROPOLE PALACE GEEN MIJN MAAR EEN MAND TWEE RADIOZENDERS IN BESLAG GENOMEN Bestrijdt VERKOUDHEID met de warmte verwekkende AUTO TEGEN TRAM GEBOTST van en bij- 14, Vermoedelijk onvoorzichtig overgestoken KLEINE ZELFSTANDIGEN WORDEN GEHOLPEN. Waarheen om raad stand? HANDTASCH ONTSTOLEN. Een bewoonster van den Benoorden- houtscheweg heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat in een magazijn in de binnenstad haar handtasch is ge stolen, welke een bedrag van circa 70 bevatte. RELLETJE Zaterdagavond te omstreeks M aur is door de politie van het Plein naar het bureau Prinsestraat overgebracht de 21-jarige Z. R. W„ die zich, ofschoon hiertoe opgevorderd, niet uit een volks oploop wenschte te verwijderen. Tij dens zijn overbrenging drong het pu bliek dusdanig op, dat de politie van den gummistok gebruik moest maken. Van verwondingen is niets gebleken. JUBILEUM Dr. J. KOOPMAN Vandaag viert ds. J. Koopman zijn zilveren artsjubileum. Van de zijde van zijn patiënten ontving dr. Koopman vele blooemstukken. Een groot aantal gelukwenschen, w.o. van vele collega’s, ontving hij op dezen dag. JUBILEUM J. v. d. HERT Op 20 Maart a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer J. van der Hert kassier bij de firma Schill en Capadose, bij genoemde firma in dienst trad. „De „Wie zie ik OVERVERMOEID Te omstreeks middernacht is giste ren door den geneeskundigen dienst uit de 3e klas wachtkamer van het H.S.M.-station naar het R.K. zieken huis aan het Westeinde overgebracht een 47-jarige bewoonster van de Konin gin Emmakade. Zij was met haar echt genoot naar den voetbalwedstrijd Bel giëHolland in Antwerpen geweest en op den terugweg tengevolge van over vermoeidheid onwel geworden. De dame is ter observatie opgenomen. LEZING OVER FINLAND. De heer A. J. Th. v. d. Vlugt, consul van Finland, zal Woensdagavond in gebouw Excelsior, voor de Haagsche afdeeling van de Nederlandsche Reis- vereeniging een voordracht met fihn- vertooning houden over Finland In den nacht van Zaterdag oo Zon. dag bereikte de politie een ntnlding, dat ongeveer 200 meter benoorden van het Groene Huisje aan het Noorder- strand een groote voorwerp was aan. gespoeld, waarschijnlijk een mijn. Voor zoover het in de duisternis mogelijfc was had men duidelijk voelhorens kun. nen waarnemen. Onmiddellijk nam de politie de noo. dige maatregelen, de kustwacht werd gewaarschuwd en het terrein in den omtrek van het gevaarlijke voorwerp afgezet. Toen het begon te dagen werd beslo. ten een nader onderzoek in te stellen. Behoedzaam naderde men het gesig. naleerde voorwerp. Aldra kwam aan het licht, dat men niet met een mijn, doch met een mand had te maken. De hengsels waren voor voelhorens aange. zien. De ledige mand, was aan bovenzijde afgesloten met een jute lap, waarop stond geschreven: S.S. „Orestes”, M.K. Rotterdam, Glas. Vermoedelijk doordat zij onvoorzich tig den rijweg overstak, is Zaterdag middag omstreeks vier uur, een 72- jarige oude dame, mevr, van H., wo nende aan den Parkweg alhier, op het gevaarlijke kruispunt Leidschestraat- wegZijdelaan, aangereden door een militaire personenauto, welke bestuurd werd door een 30-jarigen soldaat. De oude dame werd op slag gedood. De Geneeskundige Dienst heeft het stoffelijke overschot naar het zieken huis aan den Zuidwal overgebracht. VERKEERSZUIL GERAMD Gistermorgen te omstreeks 10 minu ten over negen is op den Benoorden- houtscheweg hoek Laan van N.O. Indië een afkomstig botst. De werd aan VEREENIGING VOOR HANDEL, NIJVERHEID EN GEMEENTE BELANGEN. Door den heer J. Wils, architect, en mr. dr. H. J. Romeijn zal voor de Ver- eeniging van Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen op Woensdagavond a.s. in Hotel „De Twee Steden" gespro ken worden over het „Overheidsbemoeiingen bouw,” LENTEGAVE VOOR DE NED. HERV. DIACONIE. De diaconie der Ned. Herv. Gemeen te komt in de week van 18 tot 23 Maart om een lentegave vragen. De beide huizen van de diaconie het rusthuis voor ouden van dagen en het weeshuis waren in den afgeloopen winter geheel bezet. Er was meer aanvrage om opname dan plaats. Uit de gewone inkomsten van de diaconie kunnen de onkosten daaraan verbon den, niet bestreden worden. Daarom wordt in deze voorj aarscollecte 1940 dringend om hulp gevraagd. Inzittenden licht gewond Gisteravond omstreeks 8 uur had op den hoek van den Kneuterdijk en de Lange Vijverberg een aanrijding plaats tusschen een motorwagen van lijn 1 en een personenauto, bestuurd door den 43-jarigen H. C. Z. uit de Paramaribo- straat. In de auto waren gezeten de heer en mevr. v. R. van de Hofzichtlaan, die beiden verwondingen aan het hoofd kregen. De Geneeskundige Dienst ver voerde hen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, vanwaar ze na behande ling op eigen gelegenheid naar huis konden gaan. De auto, welke ernstig beschadigd werd, is door een der kraanwagens van de politie naar het hoofdbureau gesleept. De mobilisatie, wij behoeven het hier nauwelijks te zeggen, heeft vele kleine zelfstandigen op het gebied van nering, ambacht, landbouw en tuinderij in meer of minder ernstige moeilijkhe den gebracht. Wij hebben in dit geval meer in het bijzonder diegenen op het oog, die onder de wapenen geroepen zijnde, hun bedrijfjes in zorgelijke om standigheden zien geraken. Hun zaken of ondernemingen drei gen te verloopen, er ontstaan directe financieele problemen als daar zijn be- lastingpenningen, die opgebracht moe ten worden, maar er niet zijn; wissels, die vervallen, doch waarvoor het geld er niet is; goederen, welke noodzake lijk nieuw ingekocht moeten worden, maar al evenmin betaald kunnen wor den, enz. Het is duidelijk, dat onder zulke om standigheden de man in zijn kantonne- ment niet opgwekt van geest kan zijn en ook weinig toegankelijk voor de opwekkingen, welke als O. en O.-ont spanning tot hem worden gebracht. De zorg drukt hem en zijn gedeprimeerde stemming heeft onwillekeurig ook een verkeerden invloed op zijn naaste om geving. Deze verschijnselen zijn aanleiding geweest tot een initiatief van de Ka mers van Koophandel en Fabrieken om commissies voor zakelijken bij stand aan gemobiliseerden in het leven -te roepen. Daarmee is het kwaad uiteraard niet verholpen, maar het feit alleen reeds, dat den gemobiliseerde blijkt, dat men aan zijn nooden aandacht schenkt en er naar streeft om deze, samen met hem onder het oog te zien en te pro- beeren er een oplossing voor te vin den, werkt kalmeerend en geruststel lend. Over de taak van deze commissies en haar werkwijze is ons door de Com missie van Uitvoering, bij monde van den voorzitter, den heer M. Kropveld en van den secretaris, den res.-kapitein dr. Joh. H. Scheurer, een uiteenzetting gegeven. Daar hij zich tegen de bf velen van de politie verzette is Zat#' dagmiddag uit de Spuistraat naar itf bureau Prinsestraat overgebracht <1* 25-jarige schilder A. H. V. In Hotel du Vieux Doele’ heeft zijn intrek genomen de bekend Fransche violist Jacques Thibaud. Hedenavond geeft het*Be’ sidentie Mandoline-Orkest een cone#1 in het Militair Hospitaal, onder P ding van den dirigent, den heer Leegstra en met welwillende medew^ king van het revue- en tooneelge^ schap „Die Haghe”. Gisteren zijn in den van den dag door de politic-brands' schoorsteenbranden gebluscht in perceelen Bierkade 13, Jan van Heijdenstraat 21 en Lorentzplein 2. De lezing, welke prof. J. Kan hedenavond zou houden v<>'‘ het Genootschap NederlandFrankr? in de Kunstzaal Kleijkamp, kan gens plotselinge ongesteldheid prof. Kan niet doorgaan. Morgenmiddag zal dr. P-T verelli in het gebouw der KoL Westeinde 46, een voordracht boui-J over „Tropische hygiëne voor de vrouw in Indië.” onderwerp met stede- Gisteravond zijn door de Haagse^ recherche in samenwerking met amfe. tenaren van den radio-contröledien$j van de P.T.T. in de Daguerrestraa; twee radio-zenders in beslag genome^ De zenders behoorden aan twee stu. denten, die in dezelfde straat woon, den. Zij gebruikten de toestellen otj er mee te experimenteeren en voerden onderling gesprekken. Ook werden wei op de golflengte van Londen Regional gramofoonplaten gedraaid. Een der beide zenders was een zeer geperfectionneerd toestel. Tegen <je beide enthousiasten, die uit zuiver amateurisme handelden, zal proces verbaal worden opgemaakt. De wethouder van °ndeJ wijs zal op Woensdag 20 Maart hinderd zyn spreekuur te houdeft CREMATIE N. H. REDDINGIUS Onder, veel belangstelling heeft Zater dagmorgen in het crematorium op Wes- terveld te Velsen de crematie plaats ge had van het stoffelijke overschot van den heer N. H. Reddingius, overleden alhier. Aanwezig waren de heeren L. T. v. d. Wal, hoofdingenieur van den Prov. Water staat in Zuid-Holland, alhier, Tj. Nauta te Wassenaar, inspecteur der Posterijen en Telegrafie, H. Swieringa, F. Reuzenkampf, H. R. Boulan, W. Hoogenraad, P. Hoogen- raad en J. Hoogenraad, C. L. R. de Ko- ning, allen alhier, E. P Tuinhout te Rot terdam, P. E. Tuinhout te Hillegersberg, J. E. Emmens uit Hillegersberg, N. Meyer en W H. v. d. Kamp, beiden te Utrecht, R Vergeer te Heemstede, J. Holthuis te Leiden, J. W. Kuiper te Haarlem en an deren. De oudste zoon zeide, dat het de wensch van den overledene was, dat er niet gesproken zou worden. Wij moe ten dezen wensch eerbiedigen, zeide spr., maar hij had nog een laatsten plicht te vervullen en wel zijn vader te danken voor alles, wat hij voor zijn gezin was geweest, voor de liefde, toe wijding en zorg, die hij had gegeven. Uw werk, dat u zoo lief was, zullen wij voortzetten en wij zullen het lichtend voorbeeld, dat u gaf, voor oogen houden en uw handel en uw wandel zullen ons ten voorbeeld zijn op het levenspad. Nadat de kist onder orgelspel was ge daald, heeft de oudste zoon voor de be langstelling bedankt. Vergadering op morgenavond De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor ’s-Gravenhage vergadert morgenavond. De agenda vermeldt o.m. mededee- lingen betreffende de instelling van commissies voor zakelijken bijstand aan gemobiliseerdende verspreiding van het vacantieverkeer over een grooter aantal weken de voorlichting aan kleine Jndustrieele ondernemin gen met betrekking tot moeilijkheden, welke zich bij de bedrijfsvoering kun nen voordoen een brief van het Hoog heemraadschap van Rijnland betreffen de maatregelen ter bestrijding van de vervuiling en verzouting van het boe zemwater van Rijnland een brief van den Nederlandschen Bond van Auto- busdienstondernemers inzake verhoo- ging van de benzinebelasting en een verzoek tot verlaging van het ta rief voor intercommunale telefoonge sprekken. EEN JUBILEEREND RUSTHUIS. Zondag 24 Maart a.s. viert het rust huis van de Geref. kerk van ’s-Gra- venhage-West zijn 25-jarig bestaan. De Rusthuis-commissie van de Geref. kerk van West zal Woensdag 27 Maart a.s., van 3—4 uur, in het Rusthuis in de Scheepersstraat, recipieeren. DE GANZENHOEDSTER. Onder leiding van mevr. Remmy Chabot de Jooden zal op Woensdag middag, 27 Maart, a.s. in „Diligentia” een opvoering worden gegeven van „De Ganzenhoedster”, kinderoperette van mevr. Dini Rikkert. Lezing van Gerard Walschap De verschillende reisvereenigingen en reisbureaux te dezer stede hadden Vrijdagavond in gebouw Excelsior aan de Zeestraat een bijeenkomst belegd al waar het woord werd gevoerd door den bekenden Vlaamschen schrijver Gerard Walschap, die sprak over „Stad en land van België”. Onder de aanwezigen be vonden zich o.a. de Belgische gezant, de Belgische militaire attaché, de heer Woltjer, directeur van V.V.V. en vele directeuren en vertegenwoordigers van reisbureaux. De kunst van reizen aldus spr. is niet te ver te gaan. Men moet op zeker punt kunnen ophouden. De oorlog ver plicht den reiziger thans niet te ver te gaan. Hierdoor zal hij veel schoonheden zien, die hij vroeger is voorbij gegaan. Wat men in België kan vinden is het eigene waarin de Nederlanders zich ge heel thuis voelen en wat toch wat nieuws zal brengen, dat de reis interes sant maakt. De Nederlander is in Bel gië in zijn eigen Zuiden. Maar straat jes worden stratekes met heusekes en torenkes. Het volk dat zoo spreekt, heeft ook vrijer manieren. De bouw trant versterkt dat gevoel de na-goti- sche stijl is er veelal vervlaamscht. De woning ziet er meer uit als een va- cantie-oord. De Vlaming noch de Waal zijn huisratten. Zij zijn „maatschappij” menschen, die houden van hun optoch ten met vlaggen en muziek. Spr. gaf een zeer schilderachtige en poëtische beschrijving van de Schelde- en Maasoevers, van het Belgische heu velland en de Ardennen, met zijn grot ten van Han, met zijn Spa, wel eens „le café de l’Europe” genoemd. Het is waarlijk onbegrensd wat' de natuur in de Ardennen den intelligenten liefheb ber biedt Langs de kust heeft België over 70 k.m. zijn badplaatsen. Het le ven is er burgerlijk ofwel exclusief. Maar België heeft ook zijn wijnkel ders en zijn Fransche keuken. Men zie echter niet alleen in'België de land schappen maar ook wat de menschen er in hebben gemaakt. Landschappen bezoeken is de plaatsjes van ’n boek le zen. Steden bezoeken is echter het boek lezen. Voor alles' beval spr. Brus sel in de belangstelling aan, een mo derne stad om haar gouden mid- deleeuwsche hart, de Groote Markt en de H. Goedele. Antwerpen is geheel van Rubens. Rubensiaansch is de havenaanleg, het torengebouw en de dubbele tunnel on der de Schelde. Nu nog bezielt de Ru- bensiaansche praal de optochten en stoeten. Luik is, „cité ardente”, Luik zingt meer dan het Fransch spreekt. Antwerpen en Luik hebben elk twee acolieten te weten Brugge en Gent, te genover Doornik en Namen. In België kan de toerist gemakkelijk op eigen initiatief reizen, het land lijkt wel een museum. Naast de groote ste den heeft men Oudenaerde, Nijvel, Veurne, Yperen met zijn hallen, Ton geren, Lier, Leuven met zijn stadhuis, Mechelen met zijn St. Romboutstoren, enz. enz. Sedert den vorigen oorlog gedenkt België met dankbaarheid hetgeen Ne derland voor de Belgen deed. De vriendschap der vorstenhuizen snoert ook die der beide volken samen. Zoo zal de Nederlander in België' niet al leen een mooi land vinden, maar bui tendien een land, waar hij met liefde wordt ontvangen. De stampvolle zaal gaf met een har telijk, lang aanhoudend applaus, blijk van haar ingenomenheid met deze van humor tintelende sappig Vlaamsche voordracht. Na de pauze werden eenige op België betrekking hebbende films gedraaid. Het blijkt herhaaldelijk, aldus de heer Kropveld, dat de betrokkenen niet alleen geen uitweg weten voor de kwesties zelf, waarmee zij worstelen, maar in veel gevallen ook niet weten, tot wie zij zich met hun vragen moe ten wenden. Zij zijn onbekend of onvoldoende in gelicht ten aanzien van de diverse in stellingen, welke in de laatste jaren ten behoeve der kleine ondernemers in het leven werden geroepen. Welnu, de Commissies van Bijstand, welke in ieder kantonnement zijn of worden gevormd en in den loop van deze week haar werkzaamheden aan vangen, zullen den gemobiliseerde klei ne ondernemers een helpende hand bieden. Tot haar kan de militair zich wen den met zijn moeilijkheden. Zij vormen zich een concreet beeld van het geval en trachten dit ter plaatse op te lossen of wel zij treden in contact met de soortgelijke commissie in de woonplaats van den man. Voorts is ’t doel van elke commissie om in die gevallen, waarin de man niet zonder meer met een raad of bemid deling geholpen kan worden, hem in verbinding te stellen met een bepaald orgaan, zooals borgstellingsfondsen. teeltcentrales, pachtkamers, credietin- stellingen, gemeentediensten, e.d., ten einde de mogelijkheid te openen tot practische hulpverleening. In verband met deze taak zijn de commisies voor zakelijken bijstand dan ook zóó samengesteld, dat zij, door de georiënteerdheid van ieder der leden op bepaald gebied, in haar geheel in hoofdzaken op de hoogte zijn met de diverse steuninstellingen In de kleine plaatsen, waar troepen gelegerd zijn en waar om plaatselijke redenen het niet, of nog niet, mogelijk is, om een dergeiijke commissie in te stellen, is of wordt een agentschap ge houden, tot welk adres de militair, in die plaats gelegerd, zich wenden kan. Door affiches in de soldatenverblij- ven zal de troep er geregeld aan herin nerd worden, dat deze commissies er 'i zijn kantonnement zijn en waar en nneer zij zitting houden. De groote Middenstands- en Land en Tuinbouwbonden dragen mede dit sympathieke en belangrijke werk door hun belangstelling en actieve mede werking. Ten bate van het ondersteunings fonds van behoeftige musici Op voorbeeld van de hoofdstad heeft het bestuur van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond te dezer stede, ter versterking van de kas van het ondersteuningsfonds voor behoeftige musici, Zaterdagavond in het daartoe welwillend beschikbaar gestelde Metro pole Palace, een nachtfeest georgani seerd. De belangstelling is hiervoor zoo groot geweest, dat het experiment zeer zeker als geslaagd kan worden be schouwd en voor het organiseerende bestuur aanleiding zal zijn in de na bije toekomst voor een reprise zorg te dragen. Een nachtfeest behoort een bijzondere sfeer te hebbenwelnu deze was er zeer zeker. De inleiding werd gevormd door de vertooning van binnen- en buitenland- sche journaals, waarna de bedrijfslei der van het Metropole Palace, de heer Carl Veerhoff, voor het voetlicht trad om een welkomstwoord te spreken. Dank werd gebracht aan allen die in eenigerlei vorm aan de tot standko- ming hun medewerking hadden ver leend. In denzelfden geest heeft na mens den Toonkunstenaarsbond, de heer J. G. Bloem gesproken. Vooral uitte spr. zijn groote erkentelijkheid jegens den gullen gastheer, den heer van Tol. Vervolgens verscheen in het helle licht der schijnwerpers Lou Bandy, die voor het eerst na zijn ope ratie weer in het openbaar optrad. En natuurlijk bracht de revue-artist er met zijn liedjes en conferences de vroo- lijke stemming in. Bandy’s stem heeft allerminst aan volume en kwaliteit ingeboet. Hij zat er direct weer „in” en met het noodige élan lanceerde Lou weer zijn verschillende zangen. Er wa ren ook de oude bekenden, welke bij aankondiging reeds de handen op el kander brachten. Met zijn praatjes en grapjes zorgde hij voor het gewenschte contact tusschen tooneel en zaal en de populaire refreintjes noopten tot mee zingen. Alleraardigst waren o.a. minister op bezoek” en daar „Mobilisatie” op den wijs van de bekende Italiaansche Ezelserenade. „Als de vrede komt”. Het versterkte Metropole huisorkest, onder leiding van Freddy Marischka, speelde op verdienstelijke wijze en het succes was dienovereenkomstig. En kele leden van het orkest deden zich nog in tal van soli hooren. Het was werkelijk af, wat dit ensemble bood. Rie Hellmig, de bekende radio-lady crooner, begeleid door haar mama, ver leende eveneens aan het afwisselende programma haar belangelooze mede werking. Ook zij had met haar songs over succes niet te klagen. Een der hoogtepunten vormde het optreden van Will Lewis Negerhand uit Tabaris. Na elk nummer klonk een ovationeel applaus. Bijzonder mooi was wel de potpourri van spirituals. Vocaal en instrumentaal beschikt de band over verschillende uitstekende krach ten en Lewis zelf is behalve als diri gent, ook als zanger tot voortreffelijke prestaties in staat. De band bracht de nummers met een ongeloofelijke virtuositeit en in een tempo, dat werkelijk Amerikaansch aandeed. In den foyer bestond er na afwer king van het programma gelegenheid tot dansen. En de animo daartoe was buitengewoon groot. Afwisselend lieten het huisorkest en de band van Will Lewis zich hooren. De heer Carl Veerhoff heeft namens den directeur-eigenaar van Metropole Palace, den heer A. G. van Tol, Lou Bandy een gouden aansteker aange boden, terwijl namens het hoofdbe stuur van den Toonkunstenaarsbond de medewerkenden met bloemen wer den verrast. In deze hulde heeft ook mevr, van Tol-v. d. Wiel gedeeld. Kortom het was een alleszins ge slaagd festijn, dat, naar wij vernamen, ook in financieel opzicht, de gestelde verwachtingen heeft overtroffen. ITALIË’S SCHOONHEID. Voor den Bond voor Internationale Vriendschap (International Friendship League), heeft de heer Albert Cüppers van het genootschap NederlandItalië, Zaterdagavond gesproken over de Schoonheid van Italië. De zaal van „De Bataaf” was stamp vol belangstellenden, die eenige uren lang genoten hebben van een boeiende voordracht, toegelicht met fraaie lan taarnplaatjes. De heer Cüppers bleek een uitnemen de leidsman te zijn voor het Appe- nijnsch schiereiland, een man, die Italië lief heeft en in de hoogste mate be wondert. Hij hield zijn causerie op tamelijk hoog niveau. De toeristische kijk op de pracht der Italiaansche steden stond weliswaar op den voorgrond, maar de heer Cüppers verzuimde niet het gezelschap ook kennis te doen maken met de su blieme voortbrengselen der Italiaansche kunst, waaromtrent hij veel wetens- waardigs wist mee te deelen en dat deed op een wijze, welke de aandacht steeds gevangen hield. Het was een mooie avond, leerrijk en, als bijdrage tot den besten vorm van toerisme, de moeite waard. De bestuursleden der plaatselijke af- deelingen zijn in verschillende plaat sen als leden der commissies toegetre den. Het centrale punt dezer in wezen ge heel zelfstandige commissies wordt ge vormd in den Centrale Raad van Ad vies, Zeestraat 71B, alhier. Daar bren gen de commissies ook elke twee maan den rapport uit van haar bevindigen. waarmee tevens een contróle-instantie is geschapen op de werkzaamheid der commissies. Teneinde het welslagen van deze actie te bevorderen, is een beroep ge daan op allerlei organisaties en instel lingen, welker leden op de een of an dere wijze in dit werk betrokken kun nen worden. Ook met enkele over heidsorganen is reeds contact gezocht. De heer Kropveld kon reeds enkele voorbeelden noemen, waarin met suc ces advies of medewerking in anderen zin was verleend. Zeer duidelijk onderscheid zal even wel worden gemaakt tusschen gevallen, welke direct voortspruiten uit het ge mobiliseerd zijn van den man en die, waarbij andere oorzaken in het spel zijn. Op een desbetreffende vraag werd voorts nog geantwoord, dat de commis sie zich wat de mogelijkheid tot ’t ver krijgen van zakenverlof betreft meestal zal moeten beperken tot ’t aangeven van den weg, waarlangs dit aangevraagd moet worden en het verstrekken van aanwijzingen omtrent de gronden waar op het verzoek dient te berusten. Verleening op groote schaal van za kenverlof zou uiteraard de beste oplos sing brengen van de perikelen, maar de beperking tot 5 pCt. van de sterkte is nog altijd onverminderd van kracht. VOOR FINLAND. De in de Geref. Kerk van ’s-Graven- hage-West gehouden collecte ten bate van de kerk in IFinland, welke col lecte als vierd in den dienst gehouden werd, heeft het mooie bedrag opge bracht van 1264,41. KONINKLIJK INSTITUUT VOOR DE TAAL-, LAND- EN VOLKENKUNDE VAN NEDERLANDSCH-INDIË. De jaarvergadering van het Ko ninklijk Instituut voor de Taal-, Land en Volkenkunde van Nederlandsch-Indië had Zaterdag 16 dezer, in het Insti- tuutsgebouw. van Galenstraat plaats. In de bestuursvacatures, ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren dr. C. W. Th. baron van Boet- zelaer van Asperen en Dubbelman, R. A. Kern en dr. W. H. Rassers, werden gekozen de heeren prof. dr. J. Gonda, prof. dr. C. C. Berg en prof. mr. J. J. Schrieke. Het bestuur bestaat thans uit de hee ren: prof. dr. N. J. Krom (voorzitter), prof. dr. Ph. S. van Ronkel (onder voorzitter), mr. E. E. Menten (penning meester), dr. F. W. Stapel (secretaris), prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong, dr. Alb. C. Kruyt, H. T. Damsté, C. H. de Goeje, mr. F. D. E. van Ossenbruggen, prof. dr. J. Gonda, prof. dr. C. C. Berg en prof. mr. J. J. Schrieke. Laan vrachtauto uit Amsterdam tegen een verkeerszuil ge. zuil sneuvelde. De wages de voorzijde beschadigd ei werd door den kraanwagen van de politie naar het hoofdbureau gecleept Het tramverkeer werd gedurende onge veer 10 minuten gestagneerd. Het on geluk zou aan onvoorzichtigheid van den bestuurder van de vrachtauto te wijten zijn. COMITÉ VOOR STATIONSWERK. Aan het jaarverslag over 1939 het Comité voor Stationswerk is het volgende ontleend: In den zomer waren er minder bui- tenlandsche toeristen. Er werd 1080 maal van de hulp der juffrouwen ge bruik gemaakt. In September moest het werk aange past worden aan de wijzigingen, welke het reizigersvervoer onderging door de mobilisatie. Zoo is er b.v. een week lang gepost bij de autobussen op het Stationsplein, welke voor een deel de treinen vervingen. Om aan de vragen naar pensions en goedkoope logies tegemoet te komen, hebben de stationsjuffrouwen van het huisvestingsbureau in het Clubhuis voor Meisjes een lijst gecontroleerde adressen gekregen. Verder werden werkgeefsters, zoo wel als werkneemsters, met wie men in aanraking komt, gewezen op de moge lijkheden, welke het Clubhuis voor Meisjes, van Speykstraat 153, biedt aan jonge meisjes. Op deze wijze tracht het Stationswerk aan de vluchtige Hulp verleening aan het station, de nazorg te verbinden. Het verslag eindigt met een woord van groote dankbaarheid aan al dege nen, die door medewerking of gelde lijke bijdragen het stationswerk in het afgeloopen jaar hebben gesteund. PROP AG AN DA-A VOND NATIONAAL JONGEREN-VERBOND. Vrijdag organiseerde Wijk West van de afdeeling den Haag, van het Natio naal Jongeren Verbond een propaganda- avond m café-restaurant „De Gouden regen”, welke zeer druk werd bezocht. Na een openingswoord van den wijk- leider, den heer Appels, sprak luit, ter zee le klasse, O. de Booy over het onderwerp „Duikbootaanvallen”. Op buitengewoon interessante en onder houdende wijze beschreef spreker de tallooze listen, welke in den wereld oorlog 1914-1918 door de z.g.n. „Q-boot- kapiteins” werden uitgedacht om vijan delijke duikbooten tot zich te lokken en deze dan plotseling uit gecamou fleerd opgesteld geschut de volle laag te geven Duidelijk bracht spreker ook tot uiting, aan welk enorm hooge eischen van dapperheid en discipline de Q-boot-bemanningen moesten voldoen en plachten te voldoen. Na de pauze gedurende welke vele nieuwe leden zich aanmeldden, sprak mr. G F J. Jongbloed over „Wat Ne derland en het N.J.V. van de Jongeren verwacht”. Met de vertooning van en kele films, waaronder de zeer geslaagde N.J.v.-wachtfilm, werd deze geslaagde avond besloten. CABARET „PINQUIN” IN DILIGENTIA. Het cabaret „Pinquin” zal met de a s. feestdagen weder eenige voor stellingen in Diligentia geven, n.l. Zaterdag-, Zondag- en Maandagavond resp. 23, 24 en 25 Maart a.s. 1 en u zult s morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in Uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvol doende is. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt ver stopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVER- PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plant aardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pllletjes bij apothe kers en drogisten, f. 0.75. Hel eenvoudige middel tegen HOEST en BRONCHITIS Dij de eerste teekenen van D verkoudheid, als zich rillerig en afgemat gevoelt, neem dan direct de noodige voorzorgen om U te behoe den voor complicaties, zoo als hardnekkige hoest, keel pijn en zelfs brorichitis. Leg bij het naar bed gaan een vel Thermo- gène op uw borst. De weldadige warm te. die de Thermogene ontwikkelt, ver drijft de benauwdheid en de prikkeling uwer ademhalingsorganen. Reeds den volgenden morgen voelt U zich opge lucht en kunt U Uw werkzaamheden hervatten. Voor alle zekerheid kunt U de Thermogene ook overdag onder uw kleeren blijven dragen om U tegen plotselinge afkoeling te beschermen. Thermogène is verkrUgbaar bij Apoth. 'en Drog. in doozen van 40 en 60 cent.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10