Eclatante 7-1 zege van dé Belgen Débacle de Oranje-ploeg van u JK 4j voetbal van de herleefde Roode Duivels Wedstrijd in aanhoudenden regen Hoogeschool- \1 ÉbSbl.’ w-heexeTelling hen de kele gen hien had, brer I 1 F I TTAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 18 MAART 1940. VIJFDE BLAD. Michel van Holland zonder rugge- graat - Smit redt de eer Prachtige Belgische voorhoede - Blunders I en Wilders f De Belgische keeper redt bij een Hollandschen aanval op zijn doeL niet een kopbal de eer te redden,' voor van Een pluim op den hoed van de Belgen Geen spanning, geen sfeer de Schelde Hollandsch voetbaldrama aan 4 was nog niet ons 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 .4 taat, welke Stadion van rer de vijftien a twintigduizend Nedep- Na het 3e punt ingezakt Wij zijn in ons oordeel over de Oranjemannen dus niet mild. Dit kon cok niet, omdat de ploeg, op een hêel enkel lichtpuntje na, een volkomen off day had. Er was over ’t geheel ge nomen te weinig geestdrift in onze gelederener werd bar slecht geplaatst en het derde Belgische doelpunt ontstaan na een formidabele fout van doelman Michel beteekende den ge nadeslag. Toen zakte het Oranje-team geheel en al in, met als gevolg, dat er nadien nog maar één partij de Bel gische aan het woord was. loopen en gebrek aan snelheid. Hij „kneusde” vaak de ballen, vooral in de tweede helft, en is schuldig ge weest aan het ontstaan van situaties, Het zegevierende Belgische elftal, waaruit Belgische doelpunten geboren werden. Zelfs nam hij het 6e punt der Belgen voor zijn rekening, door via Mi chel in eigen doel te schieten! Neen, Wilders heeft niet aan de verwachtin gen beantwoord; ook naar een anderen rechtsback dient te worden uitgezien. Caldenhove heeft gisteren wel een heel ondankbare taak te vervullen ge had en aan zijn 25sten landenwedstrijd zal hij zeker verre van prettige her inneringen bewaren! In de eerste helft heeft hij vaak knappe dingen gedaan al blijft het o.i. een bezwaar, dat hij niet forsch genoeg trapt maar toen de Roode Duivels het eene doel punt na het andere scoorden, ging ook bij hem de fut er uit en werd hij nogal eens gemakkelijk gepasseerd. Toch was onze aanvoerder mét Smit nog de bes te van ons elftaL 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 van weleer, zijn bijna alle „oudjes” verdwenener speelden zelfs enkele debutanten in internationaal voetbal mede, maar bij de Belgen was dat pre cies eender Ook daar een algeheele verjonging met zelfs het experiment, om Raymond Braine er uit te laten. Had het Nederlandsch elftal dan zoo vele zwakke plekken, dat de groote nederlaag daaruit zou moeten worden .verklaard En hier komen wij op een der kern punten van de débacle der Nederland- sche ploeg. Het gaat er niet om, of een van der Veen er hopeloos uit was en dat men voor hem veel beter een an der had kunnen kiezenhet doet er niet toe of een Stijger minder in vorm en de Vroedt beter voldaan zou hebben. Deze verwijten mag men, wil men het verloop van de ontmoeting in breedere lijnen zien, de Keuzecommis- sie van den K.N.V.B. niet maken. Want wij durven beweren, dat dergelijke wij zigingen ons ditmaal niet van de nederlaag hadden kunnen redden, om dat het geheele elftal, zonder uitzon dering, beneden het peil speelde, wat men redelijkerwijs had mogen ver wachten. Het was een zwarte dag voor de Oranjeploeg, niets gelukte, alles zat tegen. Er was geen verband tusschen de linies, het plaatsen was slecht, het tempo liet alles te wenschen over, de geestdrift, juist een der belangrijkste wapenen van de Oranjeploeg,‘bleek in Nederland te zijn achtergelaten. Enkele debutanten hadden plankenkoorts, waardoor fouten ontstonden, die niet altijd door de anderen konden worden goedgemaakt. En nu deed zich het merkwaar dige feit voor, dat de geroutineerde internationals als Smit in de voorhoede, Paauwe in de midden- linie en Caldenhove tn de achter hoede in iedere linie een speler, die volgens de Keuzecommissie het klappen van de zweep kent niet over de moFeele kracht beschikten, de falende teamgenooten over het doode punt heen te helpen, ja hen te inspireeren tot een spel, dat meer kans op succes zou hebben geboden. En waarom waren deze spelers hier niet toe bij machte Wij zijn er van overtuigd, dat zij dit in den aanvang hebben getracht, maar door den voort- durenden druk, welken de Belgen uit oefenden, is hun opzet mislukt. En logisch deed zich toen het feit voor, dat zij gingen deelen in de algemeene malaise, dat ook hun spel er sterk on der leed, waardoor de algemeene in druk nog treuriger werd. In 1906 won België met 50 en dit waren de hoogste cijfers tot gisteren in de wedstrijden tegen Nederland. Als verontschuldiging mag worden aangevoerd, dat door de vorst periode en door de mobilisatie onze spelers geen voldoende oefening heb ben gehad. Immers van den strengen winter hebben onze Zuiderburen den- zelfden last ondervonden* en van de twee-en-twintig spelers, die dezen mid dag in Antwerpen tegenover elkaar stonden, waren er drie aan Nederland- sche zijde gemobiliseerd entien (alleen v. Craen niet) aan Belgische zijde. Op de slechte weersomstandig heden en de minder goede conditie van het terrein kan men het, zooals gezegd, ook niet gooien. Van begin tot einde heeft het hard geregend en beide par tijen hadden er evenveel hinder van. Uit de Oranjeploeg, de schitterende jVon onzen specialen verslaggever.) De 29ste officieele ontmoeting tus schen de vertegenwoordigende voetbal ploegen van België en Nederland, gis teren in het Deurne-stadion te Ant werpen gehouden, is in een even on verwachte als fraaie en verdiende 7—1 zege van onze Zuiderburen geëindigd. En zoo werd het een Hollandsch voetbaldrama aan de Schelde, een nederlaag, zooals Nederland nimmer te voren tegen België ge leden heeft. verantwoordelijke spilplaats is jonge speler nog niet rijp. Er gaat geen bezieling van zijn spel uit; hij mist de kracht, om het eene oogenblik verdedigend, het andere aan vallend op te treden; hij is in het kort gezegd niet de man. om als cen trale figuur te fungeeren. En ook Stijger, verdedigend niet onverdienste- lijk, schoot in zijn aanvallende taak te kort, een taajc, welke we na hetgeen we gisteren gezien hebben liever toevertrouwd zouden zien aan de Vroedt van Feijenoord, wiens spel in menig opzicht aan Puck van Heel doet herinneren. En Paauwe? Bas was de oude niet, kon het tegen den zeer snellen en ge vaarlijken Belgischen linkervleugel niet bolwerken en bleef stukken be neden zijn gewonen vorm. We weten echter, dat hij beter kan en dat hij zich een volgende maal zeker zal rehabili- teeren. Maar dat is alleen mogelijk, wanneer de middenlinie, wat de overige plaatsen betreft, herzien wordt. Wat zou de Keuze-commissie denken van een trio Paauwe-Kuppen-de Vroedt, de Feij enoord-middenlinie? Het zou intusschen onjuist zijn, om het algeheel falen van onze nationale ploeg uitsluitend aan de middenlinie te wijten, want ook de voorhoede bracht er bitter weinig van terecht. Er was geen samenhang, geen onderling be grijpen, geen schotvaardigheid. Een behoorlijk opgezette aanval kwam slechts hoogst zelden voor. De zwakste plek was hier v. d. Veen. Gedurende den geheelen wedstrijd heeft men den indruk gekregen, dat aan den Heracles- man de rol van „zwerver” was toe bedeeld. Dan liep hij op de linksbinnen plaats, dan weer in de middenlinie zonder daar ook maar iets goeds uit te richten maar zelden of nooit was hij daar, waar hij wezen moést, name lijk op de rechtsbinnenplaats. Dat er van onzen rechtervleugel onder deze omstandigheden waarom „zwierf v. d. Veen, nu Smit toch altijd die taak op zich neemt in ’t geheel geen kracht uitging en dat ook het spel van Drager hieronder te lijden had, spreekt vanzelf. Van der Veen heeft geen enkel schot gelost en dat zegt voldoende. Dezen Oostelijken speler dient men niet meer op te stellen, want hij hoort in het Nederlandsch elftal niet thuis. Voorts bracht Vente maar weinig goeds tot stand. Deze Feijenoorder is nooit een aanvalsleider geweest en zal dat ook nimmer worden. Een ander moet de kansen voor hem scheppen hij moet de ballen voor zich uitgespeeld krijgen, waarna hij kan toestormen en als stormram kan fungeeren. Vente be schikt echter over te weinig „brains”,. durven ontkennen. Wat daarvan de oorzaken zijn Och, die zijn velerlei. In de eerste plaats is, door het niet meer beschikbaar zijn van Anderiesen en v. Heel, de kern, waaromheen het team verder kon worden opgebouwd, bedenkelijk klein geworden. Alleen Caldenhove en Smit zijn daarvan over gebleven. Op zichzelf beschouwd, zou dat nog niet zoo heel verschrikkelijk zijn, wanneet men maar over een vol doend aantal goede, jonge krachten beschikte, die de plaatsen van de oude sterren kunnen innemen. En daaraan juist ontbreekt het, zoodat we thans een elftal moeten opstellen zonder voldoende rugge graat Er zijn jaren geweest, waarin onze middenlinie het sterkste deel van de ploeg uitmaakte, waardoor de voor hoede tot grootsche verrichtingen werd opgestuwd. Die tijd is, helaas, voorbij en juist dat ontbreken van een hechte halflinie, van een drietal, dat een ge heel elftal kan inspireeren, heeft zijn stempel gedrukt op de huidige ploeg in haar geheel. Stam is, als we het zoo noemen mogen, tot internationaal ge bombardeerd, maar hoe actief hij ook moge zijn, welk een goeden wil hij ook aan den dag moge leggen, voor de deze -Zuiderburen geëindigd, die daarmede op duidelijke wijze re: vanche hebben genomen voor de in den jubileumwedstrijd van den K. N. V. B. geleden 2—5 nederlaag. Het was ditmaal geen kamp met ouderwetsche sfeer daarvoor was de belangstelling van Holland- sche zijde te gering en bovendien werkte de stroomende regen rem mend op de stemming rond de lij nen maar wel is het een ont moeting geweest, welker verloop ons wat te zeggen geeft. Er is ge durende de laatste jaren door de voetbal-antoriteiten in ons land steeds met klem beweerd, dat het spelpeil in Nederland en in het bij zonder dat van het Nederlandsch elftal met groote sprongen vooruit is gegaan. Tegen deze bewering hebben wij nooit stelling genomen, ook al gingen onze gedachten dan een andere richting uit, maar na hetgeen wij gisteren aanschouwd hebben, moet het ons toch van het hart, dat het momenteel met Vertegenwoordigend voetbal maar droevig gesteld is. Verricht S'.eC^s g*steren door het elftal hLConclusi< *nd °P de *emig Door deze feiten te constateeren, hebben wij meteen een pluim op den hoed gestoken van de Belgen, die in derdaad over een zeer krachtig elftal beschikten. In deze ploeg zat tempo met vaart en met vaardigheid werderf de aanvallen opgezet en uitgevoerd, aan uithoudingsvermogen ontbrak het niet en in technisch opzicht hebben de Belgen nooit over gebrek aan capaci teiten te klagen gehad. Raymond Braine, den typischen vertegenwoor diger van het midden-Europeesche spel, had men uit het elftal gelaten. Dit had tot veel critiek in België aanlei ding gegeven, waar men over de ver jonging over de geheele lijn weinig te spreken was en waar men vooral het optreden van de middenlinie met angst en beven tegemoet zag. De wedstrijd van gisteren heeft de Belgische Selec tie Commissie echter volkomen in het gelijk gesteld. Men blijkt een geluk kigen en goeden greep gedaan te heb ben. Van het midden-Europeesche spel type was nu niets meer te bespeuren. Integendeelvan een remmenden in vloed, ongetwijfeld door Braine in de ploeg gebracht, viel totaal niets te onderkennen, want daarvoor in de plaats waren gekomen snelheid en tempo met open spel, factoren, welke juist -Nederland zoo vaak aan een overwinning hebben geholpen. Wij hebben niet de schuld van de zware nederlaag op een of enkele spe lers van het Nederlandsch elftal wil len gooien, maar andersom is de zege van België ook niet behaald, omdat er enkele uitblinkers in het team der Roode Duivels hebben gezeten, al mag de eene speler dan misschien wat meer opgevallen zijn dan de ander. De eene ploeg was nu eenmaal een klasse beter dan de andere en zoodoende is de overwinning van België op regelmatige en volkomen verdiende wijze behaald, al spraken in enkele perioden het ge luk bij België en de pech bij Nederland een hartig woordje mee. De Roode Duivels waren herleefd. Dat was de algemeene indruk, welke gisteren in Antwerpen verkregen is. Er;werd door onze Zuiderburen weer ouderwetseh gevochten, men inspireer de elkaar, waardoor een homogene ploeg ontstond, waarin geen enkele zwakke plek viel waar te nemen. Voor al het voorhoedespel dwong algemeen bewondering af. Van de Wouwer toon de zich een prachtige rechtsbuiten, die over groote taalmeesterschap beschikt en een doorloopend gevaar was voor de Hollandsche defensie. De ziel van den aanval was echter de linksbinnen Nelis, een uit de kluiten geschoten jon geling, een schutter van groot formaat, die, zoowel links als rechts, er heerlijk op los knalde en gesteund door den snellen Eeckeman niet alleen Stam, maar ook Paauwe, meermalen tot wan hoop bracht. En daar ook Voorhoof enthousiast van stonde af aan, in dit milieu nog volkomen op zijn plaats is, kon ook midvoor v. Craen, die niet voldoende afgedekt werd, geheel en al tot zijn recht komen. Zoo verscheen er een Belgische voorhoede in het veld, welke snelheid paarde aan handigheid, variatie en productiviteit. En producti viteit beslist nog altijd een wedstrijd! Daarachter stond een middenlinie* op wier spel niets viel af te dingen, een linie met spil Henriet aan het hoofd die zoowel aanvallend als verdedigend puik werk verrichtte, al speelde de lange en forsch gebouwde linkshalf Henry wel eens te zwaar. In de achterhoede r-~ Paverick de groote figuur, die een wat zwak begin geleidelijk stekend in kwam en i standen opruiming hield. Ook Zeker: er werd gisteren door de ranjemannen onder zeer ongunstige omstandigheden gespeeld, aan den re- *en kwam geen einde, het veld was ^aar en bovenal ontbraken op de tri ones de duizenden Hollanders, die d°or hun aanmoedigingskreten de spe- *°den konden inspireeren maar dit es mag toch niet als excuus gelden *°or de smadelijke nederlaag, welke «■steren hun deel werd. Set was droevig, wat er gisteren de Oranje-ploeg vertoond werd, en in-droevig en zeker zullen de U2e-Commissie-leden gisteren meer den bedenkelijk het hoofd geschud ofeben. Misschien zullen hun zelfs wel de h naren te berge zijn gerezeft.Hoe- zorg wordt er de laatste jaren niet ,^e Voorbereiding van de nationale besteed, wat wordt er al niet concentratie gedaanEn nu dit ende, schier hopelooze resul- was aanvoerder er na uit- in alle mogelijke -1— van Caelenberg verstond zijn taak en doel man Deraedt heeft er enkele lastige ballen meesterlijk uit gehouden. In deze formatie zullen de Belgen nog wel meer van zich doen spreken! Sedert 1934 heeft het Nederlandsch elftal niet meer te Antwerpen kunnen winnen. De traditie is voortgezet, cn hoe Maar in vorige jaren was het toch steeds die onzekerheid over het resul- een bepaalde sfeer in het Deurne schiep. Dan waren e samenstofflt^j, van Neder- elftal, zooals dat gisteren bin- *inen kwam, is van geen en- JJ e critiek uitgeoefend. Allerwe- tS men er van overtuigd, dat c sterkste team geformeerd :ngen J?OInenteeI op de been is te ‘U3tie Maar wanneer men dan eens boevee]°siX<1htn^t’ h°e weinig g°eds en Werd, dan móet men wel tot -ie komen, dat ons vader- internationale voetbalmarkt geen beteekenis meer heeft. De oorzaken van het falen der Hollanders. ^Üwel aii^8 beeft gisteren gefaald, in e opzichten. Niemand zal dat om zelf het initiatief te kunnen nemen en daarenboven is zijn technische vaar digheid wat doet hij vaak onbehol pen dingen ook al niet bijster groot. Een speler, die bij gebrek aan beter op de midvoorplaats is opgesteld, maar dien men o.i. alleen als rechts binnen zou kunnen gebruiken. En dan nog alleen, omdat hij bij vlagen weet door te zetten en soms venijnig hard kan schieten. Kick Smit heeft gezwoegd van be gin tot eind, ondanks de speciale be waking. welke hij genoot. Vooral in de 2e helft heeft hij weer prachtige staaltjes laten zien, welke in hem den ras-voetballer deden kennen. Vóór rust nadat de Belgen reeds een 20 voor sprong hadden genomen, heeft hij een paar maal geweldig met pech te kam pen gehad had het hem toen even meegezeten, misschien was dan het verloop van den strijd heel anders ge worden! maar tot het zoo bittere einde heeft hij moedig volgehouden. Dat hij tenslotte met een phenomena- len kopbal de eer van zijn land wist te redden, was een verdiende belooning voor den strijdlust, dien hij tot de laat ste seconde toe aan den dag heeft ge legd, ondanks het feit, dat ook de Har der, die wél de hoekschoppen naar be- hooren nam, maar tenslotte in het na tionale team te weinig productiviteit betoont, niet in zijn besten vorm was. Tenslotte onze verdediging, waarop we huizen hadden gebouwd. Ook die is tegengevallen en het zou ons niets verwonderen, wanneer eveneens in deze linie veranderingen zullen wor den aangebracht. Michel heeft zich in het begin van den strijd een moedig doelwachter getoond, maar vaak liet hij de ballen glippen, waardoor hache lijke situaties ontstonden. Het eerste doelpunt had hij o.i. kunnen voorko men. Dit kan hem vergeven worden, maar het begaan van den blunder, die tot het 3e doelpunt leidde Michel liet een op hem teruggespeelden bal door de handen glijden, waardoor de Belgen maar voor het intrappen had den moet hem zwaar worden aange rekend. Wilders begon goed en tot tien mi nuten na het begin hadden we in hem het volste vertrouwen. Hij onderbrak toen menigen vijandelijken aanval en toonde een goede lengte te kunnen trappen. Maar naarmate de tijd ver streek zakte hij af en toen kwamen zijn zwakheden- aan het licht: een moeilijke start, een zware gang bij het ML s; '1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17