Hitler met Samenkomst van Mussolini Russische Hedenochtend conferentie den Brenner vrijhavens Zweden en Noorwegen? No. 17521 1940. ontmoeting de van in Een historische; Een Duitsch vredesoffensief of versterking Rome-Berlijn f „As” Maandag 18 Maart. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND EERSTE BLAD. Berlijn verwacht verrassingen De eerste indrukken aan- De reis naar DUITSCHLAND. Ribbentrop WAT OP DEN BRENNER BESPROKEN IS De rol blijkt van van Mussolini den Brenner Hitler en von op den Brenner gekomen PRUS DEZER COURANT: Dit nummer bestaat uit ZES bladen r BUITENLAND Zesde blad, pao. 2. BINNENLAND en Het vertrek uit Brenner Zesde blad. pag. 1. Mussolini van oor- tekent Duitschland op militaire hulp van Italië? Nieuwe vredespogingen in het werk gesteld Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, .Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.Franco per post met Mode blad ƒ4.—, zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland f9.—Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct Er wordt thans met groote gewerkt aan het aanleggen autoweg van Moskou naar Warschau, Welke in Juni a.s. gereed moet zijn. perrons stonden afdeelingen alpenja geus en infanteristen opgêsteld. Duitsche vliegtuigen hebben een aan val gedaan op de Britsche vlootbasis Scapa Flow. Volgens de Duitschers werden min stens 4 oorlogsbodems beschadigd, vol gens de Engelschen werd één oorlogs bodem licht beschadigd. Eerste blad, pag. 2. Mussolini had gisteren opnieuw een onderhoud met Sumner Welles, dien hij vandaag voor de derde maal zou ont moeten. Eerste blad. pag. 2. De radiorede van H. M. de Koningin voor de Amerikaansche zendingsconfe- rentie is gevolgd door een antwoord- rede van president Roosevelt. Vierde blad. pag. 1* De leider en twee leden der Neder- landsche ambulance voor Finland zijn vanmiddag per vliegtuig vertrokken. Zaterdagmiddag is op het kruispunt Leidschestraatweg-Zijdelaan de 72-ja- rige mevr. v. H. door een militaire auto aangereden en op slag gedood. Derde blad. pag. 2. In de spionnagezaak te Schiebroek zijn beide verdachten tot de maxi mumstraf van zes jaar verooordeeld* Derde blad, pag. 3. Overleden is de heer R. C. T. Roos male Nepveu, oud-gezant te Boedapest. Zesde blad. pag. 1. Te Rotterdam is vanmorgen van een der hellingen van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij te O. 24 te water gelaten. 2 vliegtuigen neerge- werden 16 personen Eerste blad. pag. 2. de Belgische Ka- Cauwelaert. heeft het departement PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. is gistermiddag om half twee, vergezeld door zijn minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, uit Rome naar den Brenner vertrokken In den trein van den Duce bevonden zich ook de chef van zijn particulier kabinet, Sebastiani, de chef van het kabinet van den minister van buiten landsche zaken en andere hooge amb tenaren van dat departement. none, niet ver van de grens. Om 8.1*- uur vertrok hij naar het grensstation Brenner, waar de trein om 9.10 uur aankwam. De stad, waar het sinds van. ochtend sneeuwt, is met Duitsche en Italiaansche vlaggen versierd. Op de In Italië zijn stort In totaai gedood. Het Nederlandsche stoomschip ,,St. Annaland” is gistermiddag op een mijn geloopen en gezonken. De 21 op varenden zijn allen gered. Derde blad, pag. 1. haast van een Het Nederlandsch voetbalelftal is gisteren in Antwerpen door de Belgen met 71 verslagen. Vijfde blad. pag. 1. Heden werd Goesti Raden Mas Djo- radatoen op plechtige wijze verheven tot Sultan van Djokjakarta, onder den naam van Hamengkoe Boewono IX. Vierde blad. pag. 1» De Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië kwam in Telok Dalem (Zuid- Nias) aan. Dit is de eerste maal, dat een Landvoogd Nias bezoekt. Derde blad, pag. 3. van Sumner Welles groote beteekenis te zijn Mussolini zijn hedenochtend op den Brenner aan- van Zweden en Eerste blad, pag. 1. Sumner Welles en Taylor hadden vanmorgen een audiëntie bij den Paus. Eerste blad. pag. 2. In Zuid-Slavië zijn bij een spoorweg ongeluk 15 personen gedood en 30 gewond. Eerste blad, pag. 3. Bij een mijnramp in Ohio zijn 71 ar beiders om het leven gekomen. Eerste blad, pag. 3. Een Britsche marinetrawler is op een mijn geloopen en gezonken. Zes opva renden worden vermist. Eerste blad, pag. 3. Het Zuidslavische schip „Slava” en nog een onbekend schip zijn bij de kust van Wales gezonken. Een Britsch schip wordt vermist Eerste blad, pag. 3. derstelt men Roosevelt via Welles zal bereiken. Eerst zal Welles echter rapport aan Roosevelt dienen uit te brengen en intusschen verwacht men in dezelfde diplomatieke kringen luchtaanvallen, zooals die bij Scapa Flow, om te demonstreeren, waar een werkelijke oorlog toe zou leiden. In United Press meldt uit Berlijn Vandaag begint een week waarin vol gens goedingelichte Duitsche bron groote verrassingen te wachten staan met de eerste ontmoeting sedert Mün chen tusschen Hitler en Mussolini. In officieele kringen bewaart men het stil zwijgen over wat als een ,.Blitz”-bijeen- komst beschouwd wordt. Zelfs werd niet aangekondigd wanneer Hitler zou vertrekken en hoe hij zou reizen. Alge meen wordt een of andere dramatische aankondiging verwacht, waarin nadruk gelegd zal worden op de solidariteit van de as, maar het is niet duidelijk of het waarschijnlijk is, dat de politieke sa menwerking met diplomatieke maat regelen aangevuld zou worden De jong ste artikelen in de Duitsche pers waar op de groote Italiaansche luchtmacht wordt gewezen, wordt als een aanwij zing beschouw-’, dat Duitschland cp de Italiaansche militaire hulp rekent in den oorlog tegen de democratieën. Het feit, dat de bijeenkomst zoo sne' op den dramatischen aanval van Duitsche vliegers op Scapaflow volgt, doet som mige waarnemers gelooven. dat d - bij eenkomst een van die snelle spelletjes kaart is waarmee Duitschland indruk op de geallieerden wil maken. Tevens werd geopperd, dat de bespreking een krachtige gezamenlijke houding tegen de Fransch-Britsche militaire concentra ties in het Verre Oosten zou kunnen bevatten. Voorts acht men een Balkan- pacificatie via Moskou mogelijk. Over het algemeen gelooft men te Berlijn niet, dat de conferentie eenig direct verband houdt met Welles’ missie. Dit is de vijfde ontmoeting van den Führer met den Duce, na de bijeen komst van Venetië in Juni 1934. Na de Duitsche reis van Mussolini in September 1937, na de Italiaansche reis van Hitler in Mei 1938 en na het gemeenschappelijke werk tijdens de confferentie van München in Septem ber 1938. De ontmoeting is door beide partijen met die snelle vastberadenheid en te vens absolute geheimhouding voorbe reid, welke steeds een essentieel be standdeel vormen van de nauwe fas cistische en nationaal-socialistische samenwerking. Zoowel de Duce als de Führer worden slechts vergezeld door een kleine staf van medewerkers, die steeds tijdens hun reizen bij hen ple gen te zijn. „Aftonbladet” meldt uit Moskou, dat de sovjet-regeering het voornemen heeft met Finland onderhandelingen te openen over een handelsverdrag en met Zweden en Noorwegen over con venties, welke niet alleen betrekking hebben op den goederen- ruil, maar ook op het transito van Russische goederen naar havens aan de Westkust van Zweden en de Atlantische kust van Noorwegen. Het blad voegt hieraan toe, dat den beiden Scandinavischen landen gevraagd zal worden vrijhavens ter beschikking te stellen van Rusland. Deze havens zijn nog niet uitdrukkelijk aangewezen. Besprekingen begonnen Vanmorgen om tien uur is Hitler, vergezeld van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Rib bentrop op het Italiaansche sta tion Brenner aangekomen. Musso lini, die vergezeld was van den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano. wachtte Hitler op en verwelkomde hem op zeer hartelijke wijze, meldt bet Duitsche nieuwsbureau. Na de begroeting en het inspecteeren van de eerecompagnie begaven zich Hitler en Mussolini naar den sa lonwagen van den Duce waar de besprekingen tusschen Hitler en Mussolini om half 11 zijn begon nen, in aanwezigheid van von Rib bentrop en Ciano Hitler en Mussolini spraken 2M? uur. Het Duitsche nieuwsbureau meldt dat Hitler en Mussolini hedenmorgen een hartelijk onderhoud hebben gehad dat 2Vs uur duurde Het is de vijfde maal, dat Hitler Mussolini elkaar ontmoeten Van semi-officieele zijde wordt uit Brenner gemeld: De 1370 meter hooge Brennerpas vertoont nog een geheel winterschen aanblik. Diep onder de sneeuw liggen de bergen en hellingen en tot kniehoog te reikt de sneeuw op de bergweiden. Hier worden thans door de leiders der regeeringen van de beide groote Europeesche mogendheden, die door het bondgenootschap BerlijnRome met elkaar vereenigd zijn, de vraag stukken besproken, welke beide landen raken, vraagstukken, welke voort spruiten uit het feit, dat het nationaal- socialistische Duitschland thans in den door de Westelijke mogendheden opgedrongen beslissenden strijd zijner geschiedenis staat, terwijl het fascis tische Italië als „niet-neutrale doch niet-oorlogvoerende” natie eveneens voor zich het levensrecht der jonge volkeren opeischt. Op het station waren o.a. de minis ter van propaganda, Pavolini, en de Duitsche ambassadeur von Mackensen. Het publiek werd op de perrons niet toegelaten. Mussolini heeft den nacht doorge bracht in zijn speciale trein te Ressa- De Koningin en Prinses Juliana heb ben vandaag een bezoek gebracht aan „Amstelflora” en aan de tentoonstelling „Het Glas” te Amsterdam. Zesde blad. pao. 1. Volgens „Aftonbladet” zou Rusland vrijhavens eischen Noorwegen. De voorzitter van mer, mr. dr. F. van te Maastricht voor Zuid-Limburg der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel een rede gehouden over economische samenwer king tusschen Nederland en België. Derde blad. pag. 1. Het bericht, dat Hitler en Mussolini elkaar hedenmorgen op den Brenner zullen ontmoeten, wordt door de Duit sche Maandagochtendbladen in groo- ten opmaak gepubliceerd. De bladen geven het Duitsche communiqué over de ontmoeting weer onder groote op schriften op de eerste pagina. Zij ont houden zich echter van commentaar In goedingelichte kringen te Berlijn is men van meening. aldus United Press, dat de ontmoeting een nieuwe demonstratie is van de solidariteit der as-mogendheden. Een minderheid is van meening. dat zij in verband staat met Welles’ missie. De aanval op Scapa Flow wordt beschouwd als het eerste teeken van een verscherpen van de wijze van oorlogvoeren en om Duitschlands superioriteit aan te too- nen, welke volgt na het consolideeren van haar positie in Scandinavië en den Balkan. Velen meenen. dat Engeland spoedig tot represaillemaatregelen zal overgaan. iïijkskanselier Hitler en gekomen voor een belangrijke conferentie. Aan deze onverwachte samen- iomst nemen ook von Ribbentrop en graaf Ciano deel. )e uit het buitenland komende telegrammen melden, dat deze gebeurtenis overal groote sensatie heeft verwekt en dat men van de resultaten dezer ontmoeting zeer veel verwacht. )e algemeene indruk te Rome is, dat het onderhoud in verband zou moeten worden gebracht met de reis van Sumner Welles en meer in het bijzonder met de besprekingen, welke de Amerikaansche staatsman Zaterdag en gisteren gevoerd heeft met den Italiaanschen koning, Mussolini en Ciano. Velles heeft zijn vertrek tot Woensdag uit gesteld om na den terugker van Mussolini te Rome opnieuw een onderhoud met den Duce te hebben. ‘re Londen meent men, dat, na den Finsch-Russischen vrede, een nieuw vredesoffensief van Hitler voor de deur staat. 7e Berlijn gelooft men, dat de bijeenkomst allereerst op versteviging van de as Rome-Berlijn is gericht en dat zij niet in direct verband staat met de vredesmissie van Sumner Welles. Londen ziet vredes-offensief. Verscheidene bladen brengen de aan wezigheid van Welles in verband met nieuwe Duitsche vredesvoorstellen, welke door Welles moeten worden overgebracht. De „Times” verklaart in een hoofd artikel De eenstemmigheid, waarme de het denkbeeld van een opgelapten vrede voor de Westelijke democratieën van de hand wordt gewezen, moet Wel les alleszins duidelijk geworden zijn. Volgens United Press wordt de ont moeting te Londen beschouwd als de opzienbarendste stap in het vredesof fensief, dat, naar men veronderstelt, Duitschland voorbereidt. Deze inter pretatie wordt versterkt door het uit stellen van Welles’ vertrek. In offi cieele kringen doet men er het zwijgen toe. maar diplomaten, die voorspelden, dat Hitler na het beëindigen van den FinschRussischen oorlog een vredes offensief zou inzetten, zijn van mee ning, dat hij den steun wil verkrijgen van Mussolini, die dan zoo veron- Hitler en von Ribbentrop verlieten om 12.45 uur den trein van Mussoiini in gezelschap van den Duce en Ciano. Hitler begaf zich direct naar den Duitschen trein en vertrok om 1 ui:r naar Berlijn, vergezeld door von Rib bentrop en de Duitsche ambtenaren United Press meldt: De Duce begeleidde Hitler, die bleek zag, met een opgewekten glimlach naar den Duitschen trein. Mussolini gekleed in een dikke zwarte overjas, beantwoordde glim lachend den groet van de weinige toe schouwers op het perron toen zijn trein vertrok. Het sneeuwde toen beide treinen het perron uitrolden. Vóór het vertrek van den trein leunde de Führer uit het raam van zijn wagon en schudde Mussolini de hand. Mussolini en Ciano vertrokken kort daarna naar Rome In denzelfden trein reizen ook de Duitsche ambassadeur von Mackensen en de ambtenaren van het Italiaansche departement van bui tenlandsche zaken naar Rome. Hitler en Mussolini hebben van ochtend in het grensstation Bren ner een onderhoud van 2^ uur gehad. De beide staatslieden zijn des mid dags ongeveer 1 uur naar hun hoofdsteden teruggekeerd. Eerste blad, pag. 1. Zesde blad, pag. 2. De plotselinge ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini heeft nieuwe ge ruchten over een vredes-offensief in omloop gebracht. Men wijst daarbij op de gesprekken, welke de Duce met Sumner Welles heeft gehad. De jongste ontwikkeling werpt tevens een scher per licht over de „ontdekkingsreis”, welke de Amerikaansche onderstaats secretaris in Europa heeft onderno men. Naast de officieele mededeeling. dat Welles alleen er op uittrok om in formaties in te winnen over regelin gen, welke men zich na den oorlog voor stelt te treffen, zou hij wel degelijk een actie ten gunste van den vrede heb ben gevoerd. Bij zijn tweede bezoek aan Daladier, heeft Welles dezen een boodschap van Roosevelt overhandigd, waarvan de inhoud nog steeds geheim is gebleven. Vandaag zal Welles een onderhoud met Paus Pius hebben, het geen in bevoegde Vaticaansche kringen wordt beschouwd als het hoogtepunt van alle vredespogingen. Voordat er iets over de ontmoeting HitlerMusso lini bekend was. zou er in het Vati- caan een pessimistische stemming heb ben geheerscht ten aanzien van het re sultaat van de drukke conferenties te Rome. Men neemt aan. dat de Paus en Wel les elkaar op de hoogte zullen stellen van hun bevindingen. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat von Ribbentrop zich tegenover den Paus veel openhar tiger heeft uitgelaten dan tegenover Welles, omdat Berlijn niet alle kaar ten voor Welles op tafel wenschte te leggen in verband met zijn latere be zoek aan de geallieerden. Het is dus I mogelijk, dat de Paus aan Welles een j gunstiger beeld van de Duitsche voor- waarden zou kunnen geven dan de Duitschers zelf hebben gedaan In bevoegde Vaticaansche kringen j heeft United Press vernomen, dat de Paus op dit oogenblik geen vredes-ini- tiatief zal ondernemen. Het Italiaan sche standpunt zou zijn, dat Sumner Welles thans alle inlichtingen heeft verzameld en dat op hem of tenminste op president Roosevelt de taak rust i iets te ondernemen in het belang van den vrede. De vraag van vredesluiten op dit oogenblik of het ontbranden van den werkelijken oorlog tusschen Duitsch land. Engeland en Frankrijk, schijnt vooral Berlijn, Rome en Washington bezig te houden. Volgens niet contro leerbare berichten zou Duitschland be- I reid zijn tot een concessie inzake de I ingelijfde gebieden van Polen en Tsje- eho-Slowakije. Zal op den Brenner ook het befaam de vredesprogram van Hitler worden behandeld Dit omvatte, zooals be kend, niet meer of minder dan de ver- i hietiging van Engeland’s heerschappi ter zee, het opgeven van strategische punten als Gibraltar en Malta, het in willigen van de Duitsche en Italiaan sche koloniale eischen en de verdwij ning van de Britsche en Fransche in vloedssferen in Noord- en Zuidoost- Europa. Te Londen en Parijs zal men vol gens de jongste verklaringen en beslui ten niet afwijken van het standpunt dat geen andere vrede mogelijk is, dan I die, welke de voortdurende bedreigin gen door de dictatuurstaten uit den weg ruimt. Er zou geen sprake van onder- I handelen kunnen zijn, zoolang zij niet afgezien hebben van gebiedsverove- ring. Het is dus moeilijk aan te nemen, dat waar de doeleinden van de partijen hog zoover uiteenloopen, de wereld op het oogenblik op het keerpunt log of vrede zou staan. Behalve het „vredesoffensief” houdt men het er voor, dat de samenkomst op den Brenner ook nog ten doel heeft afspraken te treffen inzake een I DuitschItaliaansche samenwerking op den Balkan en mogelijk een toenade ring tusschen Rome en Moskou te be werken. De ontmoeting reeds lang geleden vastgesteld. Het Duitsche nieuwsbureau deelt mede, dat ter gelegenheid van het be zoek van den rijksminister van buiten landsche zaken von Ribbentrop te Ro me de sinds langen tijd bepaalde ont moeting tusschen den Führer en den Duce werd vastgesteld De Berlijnsche correspondent van Stockholms Tidningen” meldt, dat Hitler en Mussolini tot het volgende besloten zijn: 1. Zich volledig accoord te verklaren wat de vredesvoorwaarden betreft, welke aan Sumner Welles ten behoeve van Roosevelt moeten worden overge bracht. 2. Tegen eiken prijs te vermijden, dat de oorlog wordt uitgebreid tot de Middellandsche Zee en het naburige Oosten. 3. Een Duitsch-Italiaansch bond genootschap te vormen in Zuidoost- Europa, dat een ruime bron van voed- selaanvoer moet worden voor Duitsch land en Italië. 4. De vorming van een gemeen schappelijk front van de „bezitlooze Staten” tegen de „plutocratische mo gendheden”. 5. De leden van dit front moeten tot overeenstemming komen over de fun- damenteele richtlijnen voor een nieuw gestabiliseerd Europa. De correspondent meent voorts, dat Italië niet den oorlog zal ingaan, doch een gebaar zal maken in Duitsch- land’s voordeel. L ’- W HAAGSCHE COURANT OVERZICHT. AUTOWEG WARSCHAU—MOSKOU. Zesde bln a nag. I. ■r 4 4 4 4 t i 4 4 t t t f Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr, 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr', There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 PAASCH- ATTRACTIE van Vrijdag ^a... af

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1