België en op een mijn geloopen Haagsche Courant van Maandag 18 Maart 1940 DE ZWARTE ORCHIDEE Nederlandsch stoomschip „St. Annaland” Verbondenheid van Nederland De 21 opvarenden zijn allen gered DE ROOFMOORD TE STOMPWIJK STADSNIEUWS FEUILLETON. Na de explosie zonk het kolenschip in veertig minuten Economische samen werking noodzakelijk DERDE BLAD, PAGINA 1. DERTIEN GETUIGEN GEDAGVAARD GEZANT VAN DOMINICAAN- SCHE REPUBLIEK ERNSTIG GEWOND Mr. dr. Frans van Cauwelaert van Behandeling morgen voor de rechtbank Weerkundige Waarnemingen DE KONINGIN TER KERKE Hevige ontploffing Een magnetische mijn Tengevolge van autobotsing Rede van mr. dr. Frans van Cauwelaert voorzitter van de Belgische Kamer fS 1 a' L r* 8 u. 760 m.m., hedenmiddag 12 uur: Daartoe moge God ons helpen. aan het Politie zoekt getuigen. De tenlasteleggingen. (Nadruk verboden.) 11) '(iWordt vervolgd.) Op eigen erf geen vreemde meesters. Barometerstand van hedenmiddag 12 rur Het dunne pijltje geeh> den stand aan van gisteren HOOFDSTUK VII. Een nieuwe factor. Wanneer moord heusch Barometer stationnair. Barometer vm. „DIK TROM” IN SCALA. Het Tooneelgezelschap „De Schouw spelers” geeft in de Paaschvacantie een vroolijken kindermiddag in Scala, en wel op Woensdagmiddag 27 Maart. Het bij uitstek geschikte kinderstuk „Dik Trom”, naar het veelgelezen boek van C. Joh. Kieviet, wordt in speciaal hiervoor vervaardigde dé cors ten tooneele gebracht. Nederland noch België zal eenig of fer ontzien om te bereiken, dat wjj in elk geval op eigen erf geen vreemde meesters kennen. Maar economisch gezien is het zeker, dat het uitzicht van de toekomst voor geen van beide landen veel verschillen zal. Het is een groote geruststelling, dat er tusschen de regeeringen van beide landen een zoo volkomen eensgezindheid bestaat aangaande de houding, welke er te genover de eenzijdige besluiten en han delingen van de strijdende mogendhe den dient te worden aangenomen. In dien we zoo eindigde spr. door de tegenwoordige gebeurtenissen in de orde der onafhankelijke mogendheden niet willen worden verlaagd, dan moe ten we tegen den druk der tijden het dubbele steunpunt van een gemeen- schappelijken wil kunnen stellen en het kan tot de innerlijke versteviging van deze saamhorigheid slechts bijdragen, indien we van stonde af, op het ge bied der practische economische sa menwerking, alles verwezenlijken wat verwezenlijkbaar is. De depressie bij Ijsland is sedert Zater dag aanmerkelijk in intensiteit toegeno men, ons land kwam gistermorgen reeds onder den invloed van de storings- fronten van deze depressie, welke heden morgen passeerden. Als gevolg hiervan viel in het afgeloopen etmaal Ir. onze omgeving veel regen. De rug van hoogen luchtdruk welke Zaterdag over ons land lag, trok naar het Oosten en hieruit ont wikkelde zich een afzonderlijk gebied van hoogen luchtdru dat thans over midden- Europa ligt. De depressie, welke gerui- men tijd bij de Azoren geleder heeft, be gint zich thans in Noord-Oostelijke rich ting te verplaatsen In Zuid-Scandinavië, de randstaten en Hongarije vriest het nog steeds. Zonsopgang: 19 Maart 6.06 u. Zonsondergang: 19 Maart 6.11 u. Lantarens aan: 19 Maart tot 5.37 u. v.m., 19 Maart 6.41 n. nam. Hoogwater te Scheveningen. 19 Maart ’s morgens 10.10 u.; nam. 10 50 u. Morgen geen schietoefeningen op het strand. Verwachting tot den avond van 19 Mrt.: Wind, matig tot krachtig, Zuidwestelijk, zacht weer, meest zwaarbewolkte lucht, aanvankelijk zonder regen van beteekenis, later toenemende kans op regen of on weer. H.M. de Koningin heeft gisteren den dienst in de Betlehemkerk bij gewoond onder gehoor van ds. Schoneveld. Gisteravond om vijf minuten over een werd de „St. Annaland” in ’t voorschip door een hevige explo sie getroffen. De lading vloog in de lucht en het achterdek was on middellijk bedekt met kolen. Het voorschip zonk dadelijk weg, terwijl het achterschip overhelde naar bakboordzijde. Enkele man nen lagen te slapen doch zij slaag den erin naar dek te komen en de sloepen te bereiken. Het bleek, dat ieder zijn taak precies kende, waardoor een paniek werd voorko men. In groote haast, doch met uiterste kalmte, werden de sloe pen gestreken. Het neerlaten van de stuurboordsloep leverde eenige moeilijkheden op in verband met slagzij. Binnen korten tijd hadden allen het schip verlaten, dat toen spoedig zware slagzij maakte. Ongeveer 40 minuten na de explo sie verdween het schip in de diep te. Als oorzaak van de ramp neemt men algemeen aan, dat deze aan een mag netische mijn is te wijten, hoewel het bevreemding wekt dat de „Schie land”, die toch dezelfde vaarroute had gevolgd, niet getroffen werd. Men had tevoren verschillende drij vende mijnen ontmoet, doch deze op behoorlijken afstand gepasseerd. De zee was vrij ruw, maar niet gevaar lijk voor de sloepen. De ontploffing geschiedde op ongeveer tien mijl ten zuiden van de „Noordhinder”. De opvarenden hebben hun spoedige redding te danken aan het feit, dat in verband werd gevaren. De mannen zyn van nieuwe kleeren voorzien en zijn vandaag naar Rotterdam vertrok ken. vermist. Zijn horloge en geld werden op hem gevonden. Ga verder. Toch wordt er iets vermist. Van daag dacht ik er pas aan. Hij was bezig een tamelijk belangrijk boek le schrijven. Het manuscript is weg. Dat is eigenaardig! Wat heeft iemand anders aan een manuscript? Bent u er wel zeker van? Positief. Het manuscript is nog niet af... alleen het laatste hoofdstuk ontbreekt. Ik geloof, dat hij daaraan bezig vas, toen ik het huis verliet. Hy bewaarde het manuscript steeds in de lade van zijn schrijftafel. Het is daar niet meer en ook nergens anders in huis. Stond er iets in het boek, dat de een of andere partij zou kunnen belee- digen, indien het gepubliceerd werd? Ik geloof het niet. He> ging hoofdzakelijk over orchideeën. Orchideeën. Dat is ook toeve~lig. Werd die zeldzame, zwarte orchidee er ook in behandeld? Ja, onder anderen. Maar nu ge loof ik... dat ik begrijp, waar u heen wilt. U denkt, dat deze bloem mis schien een heilig voorwerp is van den een of anderen wilden stam? Dat de stam tegen dat weghalen in verzet is gekomen en dat zulks met den moord in verband staat? Die gedachte was inderdaad bij Carson opgekomen. Wees niet alles in die richting? Had Dixon zyn hand misschien niet verloren bij het opsno- ren van deze eigenaardige plant? Om welke reden was het manuscript weg genomen? Zooals reeds gemeld zal morgen in de Arrondissements rechtbank te de zer stede in het openbaar behandeld worden de zaak van den moord op den landbouwer C. van der Horst, welk misdrijf in de maand van den 27sten October van het vorige jaar in de buurtschap Stompwijk werd gepleegd. Als de eenige bedrijver van de gru welijke daad wordt door de justitie beschouwd de 29-jarige Rotterdam- sche koopman R.A., die slechts mede plichtigheid heeft toegegeven. De „St. Annaland” meet 2248 ton bruto en 1206 netto register ton. Het schip is in 1916 op de werf van A.F. Smulders te Schiedam gebouwd. De bemanning te Vlissingen. De geredde bemanning van de „St. Annaland” is gisteravond laat te Vlis singen aangekomen. Het bleek dat twaalf hunner waren gered door het s.s. „Schieland” en negen door het s.s. „Nieuwland”. Met een marine- vaartuig zijn de schipbreukelingen van de op de reede liggende schepen ge haald. Door den dikken mist, die over het water hing, bracht dit nogal moei lijkheden met zich mede. In hotel „Monopole” werden de 12 mannen van de „Schieland” waaron der de kapitein, de heer Vinke uit Rotterdam, ondergebracht, terwijl de overige negen mannen in hotel „Albion” een onderkomen vonden. Wij vernamen van hen, dat het schip, tegelijk met de „Schieland”, de „Nieuwland” en de „Schokland”, alle van dezelfde reederij, Vrijdagavond van Newcastle was vertrokken. De schepen waren geladen met kolen en bestemd voor Sluiskil. Zij voeren ach ter elkaar op ongeveer 500 meter af stand. Wie er waren. De rede mocht zich in een zeer groote belangstelling verheugen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sons- beeck, de burgemeester van Maastricht, jhr. mr. W. Michiels van Kessenick, ir. A. Plate, algemeen voorzitter van de Nederlandsche maatschappij, voor Nij verheid en Handel, de heer J. B. Vink, voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel, te Brussel; prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen en mr. dr. L. F. H. Regout, hoofdbestuusleden der maat schappij. prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson, directeur van de Staatsmijnen, de heer L. Hustinx, Belgisch consul te Maastricht, de heer W. Schulz, Duitsch consul, en vele anderen. Tijdens de gedachtenwisseling voerde o.m. het woord prof. Gelissen, die in het bijzonder het betoog van mr. van Cauwelaert onderstreepte, waar deze hechte samenwerking tusschen Neder land en België had bepleit met het oog op de gewijzigde verhoudingen, die na den oorlog zijn te verwachten. Ook sprak prof. Gelissen de verwachting uit dat een zeer nauwe politieke samen werking het gevolg zou zijn van een economische toenadering. Op het kruispunt Bankastraat-Laan Copes zijn gistermorgen ongeveer half twaalf twee personenauto’s met el kaar in botsing gekomen. In een van deze wagens zat de sinds eergisteren bij het Nederlandsche Hof geaccredi teerde gezant van de Dominicaansche republiek, de heer M. Henriquez Ure na, die het slachtoffer van deze aan rijding is geworden. Hij kreeg een schedelbasis-fractuur en inwendige kneuzingen en is in ernstigen toestand naar het R.K. ziekenhuis Westeinde overgebracht. Verkeerspolitiek. Geregeld overleg is verleden jaar begonnen. Ik juich dit initiatief zeer toe. Maar we moeten de practische beteekenis van deze onderhandelingen niet te hoog aanslaan. Zij zijn een symbool van goeden wil en in zoover re bemoedigend, maar zij kunnen nog niet worden beschouwd als de defini tieve zekerstelling van een nieuwe verkeerspolitiek, laat staan van nieu we economische verhoudingen tusschen Nederland en België. Deze verkeerspolitiek omvat niet alleen het vraagstuk van het Schelde- regiem en' van de verbinding tusschen Schelde en Rijn. Zij omvat ook het vraagstuk van de Maaskanalen en van al de wegen en middelen, die het ver voer tusschen en langs onze lage lan den moeten vergemakkelijken. Wij mo gen op de oplossing van dit omvang rijk en niet gemakkelijk vraagstuk niet De voorzitter van de Belgische Ka mer, mr. dr. F. van Cauwelaert, heeft Zaterdagavond te Maastricht voor het departement Zuid-Limburg der Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del een rede gehouden over economi sche samenwerking tusschen Neder land en België. Het nieuws van den moord op Perry Dixon begon door Singapore de ronde te doen. Carson ging naar de Engelsche club om Monroe te ont moeten en constateerde, dat bedoeld nieuws het gesprek van den dag was. Monroe kwam wat later opdagen en zag er bedrukt uit. Hallo, Ned! Dat is een beroerde geschiedenis! Arme kerel, die Dixon... wie zou dat gedacht hebben? Het schjjnt een enorme opschud ding teweeg gebracht te hebben. Natuurlijk. Iedereen kent hem en ofschoon slechts weinig menseden rn Het Nederlandsche stoomschip „St. Annaland” van de scheep vaart- en steenkolenmaatschappij te Rotterdam is gistermiddag op eenige mijlen ten Zuiden van de Noordhinder op 51.23 gr. N.B. en 2.01 gr. O.L. op een mijn geloopen en gezonken. De uit 21 koppen be staande bemanning is door de schepen „Schieland” en „Nieuw land” gered. Het lijk werd weggevoerd, evenals Wah Su. Tresa snikte zachtjes, toen de deur zich sloot, doch zij be- heerschte zich daarna door bovenma tige wilskracht. Ik moet er mij niet aan overge ven, snikte zij zachtjes voor zich heen. Er moet nog zooveel gedaan worden. Wah moet bevrijd worden en de moordenaar van mijn broeder op gespoord. Zij nam de orchidee op en keek er naar met een verbaasde uitdrukking op haar gezicht. Vreemd, mompelde zij. De aanwezigheid van die orchi dee? Ja. Die is zeer zeldzaam. Murcheson dacht, dat die bloem uit de vaas afkomstig was. Hij heeft totaal ongelyk. Die or chidee was niet in de kamer, toen ik hem gisteravond verliet. Deze soort is alleen in Borneo te vinden, met uit zondering van de plant, welke in den Botanischen Tuin is en welke mijn broeder meegenomen heeft. Dat is buitengewoon belangwek kend. Hent u daar heelemaal zeker van? Absoluut. Het verwekte destijds de noodige sensatie, want deze plant was in de botanische wereld onbe kend. Dit gaf Carson heel wat stof tot na denken. Indien de feiten inderdaad zoo waren, dan leed het geen twijfel of de zwarte orchidee was door den moor denaar in het huis gebracht. Aange zien geen enkele inlander zich met bloemen tooit, lag de conclusie voor de hand, dat de moord door een blan ke bedreven was. Hij moet dus van Borneo geko men zijn of... Bestaat de mogelijk heid, dat iemand een dergelijke bloem uit den Botanischen Tuin kan krijgen? vroeg hij. Alleen door stelen. Niemand van de bewakers zal van de plant bloe men afgeven. Het zal waarschijnlijk de moeite loonen om naar den Tuin te gaan en de plant te bekijken. Vanmiddag kan ik dat wel eens doen. Hij voerde zijn voornemen uit en kwam later op den dag bij Tresa aan- loopen. Zij zag aan zijn gezicht, dat de tocht niet heelemaal zonder resul taat was geweest. En! Ik zag de plant en stelde den be waker eenige vragen, terwijl ik hem in den waan bracht, dat het mij om één van de bloemen te doen was. Na tuurlijk weigerde hij mij er één te ge ven, maar tijdens het gesprek kwam ik te weten, dat iemand gisteren een bloem gestolen had. Wat eigenaardig! Wist hij, wie dat was? Hij herinnerde zich een man met een baard, die om de plant heenschar- relde. Hij zeide verder, dat de kerel een regelmatige bezoeker was, maar hij kende zijn naam niet. Zij vatte dadelijk de beteekenis van dit voorval. Zonder twijfel was de ge stolen bloem dezelfde, welke daar op tafel lag. Maar was die alleen maar gedragen door een hartstochtelijken liefhebber, of was deze daar met een speciale bedoeling gebracht? We hem mochten, is men het er toch al gemeen over eens, dat zijn dood een groot verlies is voor de wetenschap. Maar heb je Tresa al gezien? Ja. Het heeft haar ernstig aan gegrepen. Maar zij houdt zich flink. Dat wil ik wel gelooven: Zij is buitengewoon kranig. De heele zaak is evenwel zoo geheimzinnig... Ik hoor, dat Wah Su gearresteerd is. Een groote fout. Hij weet er niets van af. Zij zullen hem nooit kunnen veroordeelen. Er is geen zweem van een bewijs. Dit bleek juist gezien, want Wah Su werd nog dienzelfden avond op vrye voeten gesteld en keerde, tot Tresa’s groote verlichting, weer in de bunga- De onvermijdelijke uit spraak luidde... vermoord door onbe kende personen of persoon. Carson was niet bij de lijkschou wing aanwezig. Hij zwierf den gehee- len dag in den Botanischen Tuin in de hoop, dat de steler van de orchidee te voorschijn zou komen... doch tever- - -- een paar woorden wachten om met onverdroten ijver' te beginnen aan de versterking van ons handelsverkeer, en de bundeling van onze economische krachten. Maar 't zou niet verstandig wezen het ver keersprobleem weg te doezelen. Het probleem bestaat en het feit, dat het na 1918 niét tijdig tot een op lossing is gekomen, heeft onbetwist baar zeer storend gewerkt op de ont wikkeling van onze betrekkingen, en zal een zware hinderpaal blijven, zoo lang het niet voor goed kan worden weggenomen. Het is niet het oogenblik om uiteen te zetten wat m.i. daartoe noodig is. Laat ik enkel zeggen, dat naar mijn oordeel de beste verkeers politiek tusschen beide landen deze zal wezen, welke wij zouden hebben gevolgd indien we één land waren ge bleven. Een economisch meer en meer te waardeeren factor van samenwer king, die niet alleen rechtstreeks maar ook onrechtstreeks tot toenadering en practische saamhoorigheid tusschen onze landen aanzienlijk kan bijdragen, is het toerisme. Ik wensch de bekentenis niet te ont gaan, dat wij, op toeristisch gebied, tegenover uw land meer in gebreke zyn gebleven, dan u tegenover België. Gemeenschappelijke onder nemingen. Maar we moeten ook dieper leeren doortasten en zoo kom ik tot een denk beeld, dat werd vooruitgezet door prof. dr. ir. H. Gelissen. Deze zoekt het in de richting van een gemeenza- men opbouw. Hij noodigt de onder handelaars uit om niet langer aan de overzijde van de tafel, maar naast el kaar te gaan zitten, en te onderzoeken of we niet gemeenschappelijk bedrijfs- ondernemingen kunnen in het leven roepen voor welke elk van beide lan den te eng is indien ze het op eigen hand moet doen, maar die we met vereende krachten, maar dan ook met gemeenschappelijke bevoorrechting, tot bronnen kunnen maken van ver hoogde welvaart. Ten einde den ondernemingsgeest voor zulk een omvattenden en veel- eischenden opzet te winnen zouden bei de landen, langs wetgevenden weg de voorzorgen moeten treffen, welke aan deze grootscheepsche samenwerking b.v. onder vorm van een in beide lan den voor een bepaalden tak van nij verheid geldende vestigingswet een voldoend vasten bodem verschaffen. De verwezenlijking van deze voor waarden veronderstelt in beide landen een reeds zeer gevorderden en vast- Het oog van den inspecteur viel, te gelijk met dat van Tresa, op de plat gedrukte orchidee. Hij stapte naar den divan toe en raapte haar op. Er stond een vaas met bloemen op de ta fel, hetwelk tot de voor de hand lig gende conclusie leidde, dat de orchi dee daar vandaan was. Hij legde de bloem, zonder eenig commentaar, op de punt van de tafel. Maar het kwam Carson voor, dat het voor Tresa meer beteekenis had dan voor den niet wetenschappelijk aangelegden po li tie-ambtenaar. Spoedig daarop arriveerde de dok ter, die de noodige formaliteiten ver richtte. Hij was zichtbaar verrast over den verminkten toestand van het lichaam en deelde Murcheson mede, dat de dood het onmiddellyk gevolg van de worging was geweest. Nogal heftig te keer gegaan, niet dokter? Abnormaal. De moordenaar moet een man van enorme kracht ge feest zijn en vermoedelyk krankzin nig. hij werkelijk in betrokken is, dan niet in Singapore gebleven - J an- De patient heeft een rustigen nacht gehad. Nader vernemen wij, dat de heer Henriquez Urena een rustigen nacht heeft gehad. Zijn toestand is vrij bevredigend. alhier v.m. 12 u 760 m.m.; thermometer resp. 12_gr. en li| gr Celsius. na In een uitvoerige dagvaarding wordt A. ten laste gelegd: moord, doodslag, diefstal met geweldpleging, zware mishandeling, den dood tenge volge hebbende met daarmede ge paard gaanden diefstal. Voorts mede plichtigheid aan de genoemde misdrij ven en bovendien nog heling. Als getuigen a charge zijn gedag vaard: A. G. H. v. Es, A. M. Kooyman J.T. van Santen, J. v.d. Engel, H.J. van Velsen, A.H.W. den Elzen, H. de Hoogh, G. Eisenga, W. Thierry, J. Brouwer en de deskundigen dr. J.P.L. Herlot en C. J. v. Ledden Hulsebosch. Door den verdediger van A., mr. R P. Kokosky, uit Amsterdam, is als getuige a décharge gedagvaard, den arbeider L.N. van Es. De openbare terechtzitting vangt om 10 uur 15 aan. De commissaris van politie van den justitieelen dienst C ahier, verzoekt dengenen, die gisteren getuige waren van deze aanrijding, zich ten spoedig ste te willen melden aan het bureau van zijn dienst Javastraat 18, alhier. Het besef van de verbondenheid der toekomst van onze beide landen en van de plichten der solidariteit, is ge worden tot een duidelijk erkenbaar ge meengoed van onze volksopinie en is ook aan de regeeringskringen niet vreemd gebleven, zoo ontleenen wij aan de rede van den spreker. Aan dit gevoel van saamhoorigheid kon geen meer gezaghebbende en meer opwekkende uiting worden gegeven dan deze, welke wij te danken hebben aan onze geliefde vorsten, H.M. Koningin Wilhelmina en Z.M. Koning Leopold, bij gelegenheid van de luisterrijke be zoeken, welke zij elkander zoowat ’n jaar geleden hebben gebracht. De oorlogsgebeurtenissen hebben plots, aan beide kanten de behoefte aan saamhoorigheid in hooge mate ge sterkt, ook op het gebied der econo mie. Minister Van Kleffens heeft zon der eenige terughouding verklaard: Op economisch gebied is de sa menwerking urgent, nu de handel met andere landen door den oorlog belem merd wordt. Ik mag met gerustheid verzekeren, aldus spr. dat ook de Belgische regeering in deze opvat ting verkeert, zoodat we zonder licht vaardigheid mogen aannemen, dat de tijdsomstandigheden gunstig zijn om het vraagstuk van de Nederlandsch- Belgisch toenadering als een program matisch probleem aan de dagorde der verantwoordelijke instanties te helpen plaatsen. Aan moeilijkheden zal het niet ontbreken. De overtuiging moge echter staande blijven, dat we door een vooruitstrevende politiek van eco nomische samenwerking meer te win nen hebben dan we aan elkander zul len moeten offeren. Een der eerste mogelijkheden, welke zich, om reden van haar bij zondere actualiteit aanmeldt, is het tot stand brengen van een ge ordende concurrentie en practische samenwerking tusschen onze groo te zeehavens. De schipbreukelingen roeiden naar de andere schepen die onmiddellyk waren gestopt. Na ongeveer een half uur nam de „Schieland” de sloep aan boord, terwijl de „Nieuwland” de an dere oppikte. Het bleek, dat niemand eenig letsel had gekregen. Voor het redden van eenig bezit was geen tijd geweest, zoodat de mannen in hun werkplunje aan land kwamen. moeten dien man zien uit te vinden, zeide zij. Dat zullen we, antwoordde Car- son. Ik zal morgen in den Tuin ver toeven om te zien, of hij soms mocht komen opdagen. Ook de bewaker zal wel een oogje in het zeil houden, aan gezien hij woedend op dien man is. Ik heb bericht ontvangen, dat ik bij de lijkschouwing aanwezig moet zijn, zeide Tresa. Maar wanneer dat voorby is, dan zal ik elke secon de van mijn tyd besteden om den moordenaar op te sporen. Ik ben over tuigd, dat de politie blunder op blun der zal begaan. Zij zijn er al mede begonnen door den armen Wah Su te arresteeren. Carson was van dezelfde opinie, low terug. Murcheson mocht al een kraan zijn bij een gewonen diefstal of doodslag, voor de ontdekking van den moorde naar in dit speciale geval, ontbrak het hem aan het noodige voorstel lingsvermogen en daarom was Carson blij, dat zij het spoor van de zwarte staanden wil tot economische ineen- schakeling. De belangen, welke op het spel staan, wettigen de inspanning, welke voor een politiek als geschetst, ge vergd wordt. Uniforme P.T.T.-tarieven. En tenslotte rijst bij mij telkens weer de vraag op: hoe komt het dat men zoo weinig aandacht heeft voor de verlaging en vereenvoudiging van onze post-, telefoon- en telegraaftarie- ven. Het geldt hier geen weeldemaat- regel. Een verlaging en zoo mogelijk zelfs een gelijkmaking van bedoelde tarieven zou spoedig een deel van de gebrachte financieele offers vergoeden Het voordeel zie ik in de eerste plaats in de toeneming van het geestelijk en zakelijk verkeer, dat op deze wijze zou worden bevorderd. De noodzakelijkheid om in economi sche samenwerking nieuwe elementen van voorspoed en van veiligheid te zoeken staat boven den twijfel van dit oogenblik. Alles wat we nu reeds, met een gerust gemoed, doen kunnen om deze samenwerking te versterken, zal bijdragen tot onze levenskracht en, God weet, tot onze weerstandskracht voor morgen. De chauffeur van de auto van den gezant, de 35-jarige E.H.N.O. uit Rijs wijk en de bestuurder van den anderen wagen, de 22-jarige A.W.E., wonende in de Tasmanstraat, kregen geen let sel. De wagens werden ernstig be schadigd. De botsing is vermoedelijk een ge volg van het feit, dat de chauffeur van de auto, waarin de gezant was gezeten, geen voorrang heeft verleend. orchidee voor zich gehouden hadden, geefs. Hij wisselde - met den bewaker en kwam tot de ont dekking, dat deze even fel was om dien man in handen te krijgen als hy- zelf. Later op den avond ging hy naar de bungalow om Tresa in te lichten Ik heb niet de minste illusie ge had, dat u hem zoudt zien, zeide zii Uil i 1 den zal hij zijn. Maar ik heb u echter iets ders mede te deelen. Ja? U herinnert zich, dat op den per soon van mijn broeder niets werd 19 1 2 a I i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9