HAAGSCHE COURANT Zeiss-Planetarium a 4 Regeling voor Militairen DE ZWARTE ORCHIDEE a I R Kreymborq H L" i'i It i Bil UB I rj .c-J n ii j I I I Warar b or g- C o sf mnns Of Waarborg^Tweedjassen BINNENLAND Dinsdag IS Maart 1940. If- 88 O IN- EN UITVALLEN j F rl/ a JrX' W Haagsche Courant Waarborg-Kleeding alleen bij Kreymborg a per avond 75 gratis plaatsen F SB BH HO? fefe Ij /j VIERDE BLAD, 4^ X, 7i voor Drie ton en bovendien de ambulance t 1 FEUILLETON. 1 P. Moltmaker neemt afscheid van de Spoorwegen De directie van het Zeiss-Plane- tarium Haagsche Courant heeft be sloten, voor de hier gelegerde mili tairen van alle rangen De Nederlandsche hulp Finland is ter beschikking te stellen!. De kaarten zijn den geheelen dag van 9 v.m. tot 8 n.m. verkrijgbaar aan het Planetarium-loket van de Haagsche Courant, Wagenstraat 37. De voordracht vangt om 8.15 uur aan en duurt ongeveer een uur. Voor de voordrachten, die heden avond, Dinsdagavond, Woensdag avond, Donderdagavond, Vrijdag avond en Zaterdagavond gehouden worden, zijn nog plaatsen beschik baar. I 1 Lieden IJ een enorme Leuze nt nieuwe modellen en in prachtige stoffen vau uitstekende kwaliteit Onmisbaar in dezen overgangstijd^ Fijne vischgraat- en ruitdessins frt alle kleuren. Ziet de thans nog zeef billijke prijzen, in de. etalages van •U'i naar aanleiding van de Raadszitting Het resultaat van de inzameling fe-' Nederlandsche spoorwegperso- (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK VUL Het spoor bijster. i WAARBORG Vijfentwintigste congres van de federatie van arbeiders-esperantisten. Geen verzet was er ook tegen de voor gestelde wijziging van de verordening- v. Stolkpark. Deze verordening beoogt, het parkkarakter te behouden, en de wijziging heeft ten doel, aan de Emma- kliniek, die dringend behoefte heeft aan uitbreiding, deze binnen bescheiden per ken mogelijk te maken. Niet echter een zoo grootscheepsche uitbreiding als door de Emmakliniek was beraamd. De heer van Beusekom zou graag heb ben gezien, dat een aanzienlijker uit breiding dan de door B. en W. beoogde, werd mogelijk gemaakt, maar de heer Quant getuigde, dat de commissie voor Plaatselijke Werken daarvoor niet te 'den was en wees er, evenals daarna houder Vrijenhoek (zulks naar aan leiding van het adres van den heer Wes terman) op, dat de verordening wel dege lijk de vervanging van oude, niet meer gangbare villa’s door nieuwe en mo derne (ook dubbele en drievoudige, zelfs beneden- en bovenwoningen) mogelijk maakt No. 17522. Prins Bernhard bij de oefeningen van het derde legerkorps Z.K.H. Prins Bernhard heeft namens H.M. de Koningin ook de heden in den vroegen ochtend voortgezette oefenin gen van het derde legerkorps bijge woond en heeft voorts deelgenomen aan het laatste deel der oefening bij het tweede regiment-huzaren. De Prins was vergezeld door zijn waarnemend-adju- dant, luitenant-kolonel H. J. Phaff. Tresa goeden nacht toewenschend, ging hij heen, terwijl hjj zijn hart in zijn keel voelde kloppen. stuur van Amsterdam ontvangen. Des avonds vindt een feestavond plaats. Zondagmorgen maken de congresgan gers een gezamenlijke wandeling door de stad. Tijdens het congres is door de pos terijen een in het gebouw ingericht kantoor geopend. De poststukken, van dit congres verzonden, zullen door de posterijen van een speciaal stempel worden voorzien. *4 - Verzet was er wèl tegen het voorstel om medewerking en financieele garan tie (van ten hoogste 7400) te verlee- nen aan openluchtvoorstellingen van JHamlet” op het Binnenhof, welke, naar men hoopt, evenals de opera-vertoonin- gen op dat plein, een attractie voor be zoekers van elders zullen vormen. De Onder de ingekomen gelden is onder meer begrepen de opbrengst van het in den boekhandel verkrijgbaar gestelde geschrift „Finlands lot” van de hand van mr. J. J. R. Schmal, alsook van de pro-Finlandia-zegels, welke beide uit gaven, waarvan de verkoop wordt voortgezet, bereids eenige duizenden gulden opbrachten. Voor zoover hun adressen beschik baar zijn, ontvangen alle gevers be richt van ontvangst Inmiddels zet de Finsch-Nederlandsche vereeniging haar actie in het belang van den wederop bouw van Finland met kracht voort De accountantscontrole blijft opgedra gen aan het accountants-kantoor I. J. Struys, te Rotterdam. Lettende op den ruimhartigen steun uit alle deelen van ons land ontvangen, houdt het bestuur der Finsch-Neder landsche vereeniging zich overtuigd, dat de belangstelling voor het zoo zwaar beproefde Finsche volk ten on zent bij voortduring levendig zal blij ven, waartoe het bestuur ook zijner zijds door het houden va» voordrachten en filmavonden wenscht bij te dragen. Desbetreffende aanvragen kunnen te allen tijde worden gericht tot het secre tariaat: van Pabstlaan 22, Voorburg, (Z.H.). a het slot sprak de heer Moll een welgemeend dankwoord van den moord verscheurd had... niet zoo erg veel. Eigenlijk moesten we die andere papieren hebben, zeide Carson peinzend We zullen waarschijnlijk aan deze niets hebben. Toch kan het geen kwaad die na te kijken, wanneer ze gevonden kunnen worden. Tresa stemde daarmee in en Wah ging op zoek naar de gevreesde over blijfselen. Tien minuten later bracht hij een klein hoopje minutieus kleine snippers binnen, welke op een stuk courant uitgespreid lagen, waarna Tresa aanving deze nauwkeurig te be- studeeren. De meeste bleken van reke ningen afkomstig en er was ook een brief bij van een oud vriend uit Enge land. Rekeningen en nog eens rekening en, mompelde ze. Ik vrees, dat hij een massa schulden achtergelaten heeft. Opeens kreeg zij een driehoekig stukje blauw papier in het oog, het welk de letters „chideeën” bevatte. Zij overhandigde het aan Carson, die tusschen de tanden floot. Dat woord achtervolgde hen overal. Tresa ging door met aan haar moeilijke legkaart te bouwen. Zes andere stukken werden aan het eerste toegevoegd met het volgende resultaat: ...om elf... foon 638 indien... chidee ën... ongerust over... Allemachtig! riep Carson uit, een vierkant stukje papier oprapend van ongeveer vijf centimeter breed te. Hier is de datum 28 Mei; dit werd geschreven op den dag, voor dat uw broeder werd... hij moet het op den dag. yoor zjjn dood ontvangen Maar ik heb nooit zoo’n koffer gezien, zei Tresa. Meneel zetten achtel schelm. Wah helinnelen pas vanmolgen... maal nou niks zien. Carson keek Tresa met de uiterste verbazing aan. Wat was er in dien koffer? Waar had Dixon hem van daan? Waarom was die koffer na zijn dood verdwenen? Bevatte die iets, wat de moordenaar wenschte te bezitten en had Dixon hem stilletjes naar huis ge bracht, vreezende dat de vorige schuil plaats niet veilig genoeg was? Deze en een dozijn andere vragen kwamen Car- son voor den geest, doch bleven onbe antwoord. Prachtig Wah, zeide Tresa. Wah Su boog en verdween. Het wordt elke minuut gecompli ceerder, verwonderde zich Carson. Uw broeder hield iets verborgen. Waarom heeft hij u toch niet in ver trouwen genomen? Ik geef toe, dat ik verbijsterd ben. Hij was een en al geheimzinnig heid. Zelfs zjjn papieren heeft hjj ver nietigd. Verbrand? Enkele. De rest scheurde hjj in duizend stukjes. De papiermand was ermee volgepropt. Tresa de naam ontviel hem bij ongeluk is er eenige kans de verscheurde papieren terug te vinden? Wellicht kunnen we daaruit iets ont dekken. Wah werd opnieuw geroepen en deel de hun mede, dat alles reeds wegge haald was, maar voegde eraan toe, dat er nog snippers waren van eenige Naar wij vernemen, kon in de afge- loopen weken als resultaat der door de Finsch-Nederlandsche vereeniging met medewerking van het Nederlandsche Roode Kruis gehouden inzameling in totaal een bedrag van drie ton ter be schikking van het Finsche Roode Kruis worden gesteld, terwijl bovendien de uitzending der Nederlandsche Roode- Kruis-ambulance naar Finland kan worden bekostigd. antirevolutionnairen (met inbegrip van wethouder de Vries) en de chr.-histori- sche heer Folmer hebben zich daar tegen verklaard, waarbij de heeren Fol mer en Knetsch wezen op de ontsiering van het Binnenhof door de aan te bren gen stellages; laatstgenoemde spreker had tevens bezwaar tegen financieel ri sico voor de Gemeente bij commercieele ondernemingen. De burgemeester toonde aan, dat noch van een commercieele onderneming, noch van financieel risico der Gemeente sprake is en beval het voorstel warm aan. De ontsiering gedurende een kor ten tijd achtte hij geen bezwaar. De ondervinding zal moeten leeren, of de openlucht-opera- en tooneelvoor- stellingen (in Juli) als tenminste de Regeering geen bezwaar tegen het gebruik van het Binnenhof maakt het succes zullen hebben, dat de Raad ervan verwacht Veel zal van het weer afhangen, want het Binnenhof is wel goed beschut tegen den wind, maar niet tegen den regen. De Hamlet-vertooningen hebben op de opera’s voor, dat de omgeving althans als décor zal kunnen dienst doen, maar hoeveel imposanter en grootscher zou het zijn, als men op ons Binnenhof, met het gebouw van de Ridderzaal als achtergrond, een spel uit den Holland- schen graventijd kon geven, in grooten stijl, met medewerking van massale groepen in schilderachtige kleedij: een voor deze gelegenheid gecomponeerd spel, dat op het Binnenhof zijn histo risch tooneel zou vinden, één zou zijn met deze plaats, en jaarlijks zou kun nen worden herhaald als zeldzame at tractie voor stadgenoot en vreemdeling. Waar zijn de Nederlandsche histori cus, de Nederlandsche dichter, de Ne derlandsche componist, de Nederland sche regisseur, die tezamen dit groot- sche spel doen geboren worden? Groote belangstelling te Utrecht. Onder groote belangstelling, o.a. van de directie der Ned. Spoorwegen, afge vaardigden van het personeel en van verschillende organisaties van het per soneel bij de Ned. Spoorwegen, ver schillende hoofden van dienst en den oud-directeur der Ned. Spoorwegen, mr. H. van Manen, is in een plechtige officieele bijeenkomst in het derde ad ministratiegebouw te Utrecht gister morgen afscheid genomen van den af getreden voorzitter van den personeel- raad bij de Ned. Spoorwegen, den heer P. Moltmaker. Als eerste spreker voerde het woord de president-directeur der Ned. Spoor wegen, prof. ir. J. Goudriaan. Spr. me moreerde vooreerst de werkzaamheden van den scheidenden voorzitter van den personeelraad als lid van het per soneel van de Ned. Spoorwegen, als bestuurder van de vereeniging van tram- en spoorwegpersoneel en ten slotte als bestuurder van den loonraad en den in 1926 in plaats van den loon raad gekomen personeelraad bij d& Ned. Spoorwegen. De directie stelt er prijs op op dezen dag te getuigen, aldus spr., van de uitstekende verstandhouding, welke al lengs tusschen haar en de vertegen woordiging van het georganiseerde per soneel is gegroeid en die nog onlangs door den huldigen minister van Water staat aan andere bedrijven tot voor beeld is gesteld. Spr. bracht den heer Moltmaker na mens de directie hartelijk dank voor de prettige samenwerking en overhan digde als stoffelijk blijk van waardee- ring een plaquette en een couvert met inhoud. Als tweede spreker voerde het woord mr. H. van Manen, oud-directeur van de Ned. Spoorwegen, die het belang rijke werk door den heer Moltmaker verricht, in het licht stelde. Volgens spr. zijn de persoonlijke eigenschappen van den scheidenden functionnaris van grooten invloed geweest op de totstand koming van den personeelraad. Vervolgens richtte de secretaris van den personeelraad, de heer J. Timmer mans zich tot den heer Moltmaker en bracht een woord van groote erkente lijkheid namens het geheele georgani seerde neet Aan maker voor de hulde, hem bij het afscheid ge bracht. Ik zie nog niet heelemaal... Wacht! Hier hebben we... „ik kan” en hier is een ander stuk „uur komen”. Dat maakt de zaak begrijpe lijker. Hoe loopt het nu? ik kan om elf uur komen... foon 638 indien... chideeën ongerust over. Tresa was zichtbaar opgewonden en zjj zochten samen naar de rest van den blauwen brief. Maar ofschoon zij elk stukje papier nauwkeurig bestudeer den, vonden zij nog maar één frag ment van den brief, maar die bevatte de belangrijkste aanwijzing. Het droeg namelijk de handteekening van— Jo seph Armstrong. U bedoelt— Eindelijk den man gevonden! riep Carson uit. Deze Joseph Armstrong is hier op den avond van den moord om elf uur geweest. Het is duidelijk, dat hij over orchideeën kwam spreken. Dat zou een eenvoudig voorwendsel kunnen geweest zijn om hier binnen te komen. Waarom zou hij op dien tijd van den avond gekomen zijn? Het was tamelijk gemakkelijk voor hem om te weten te komen, dat u dien avond naar het bal zou gaan. Het was dus een gunstige gelegenheid om uw broeder alleen te treffen. Maar Wah Su dan? Hij riskeerde den Chinees. Maar als mijn broeder een be zoeker verwachtte, waarom liet hij dan Wah Su naar bed gaan? Om dezelfde reden, waarom hij den brief van dezen man verscheurde. Mogelijk waren er private zaken te bespreken. Aannemende, dat Joseph De Raad, die soms kan uitmunten in breedsprakigheid, scheen gistermiddag al bitter weinig lust te hebben om zich druk te maken. Zoo vond géén van de leden het noodig, B. en W. te vragen of een uitgaaf van ƒ35.000 voor verbete ring van de Nieuwe Parklaan in dezen tijd verantwoord is. Niemand zal ont kennen, dat hier een behoorlijk rij wielpad aan beide kanten gewenscht is (zoodanig pad is er nu nog slechts aan één zijde) en dat men de tonrondte van den weg wil verminderen nu deze bij zonder groot gevaar voor het drukke autoverkeer meebrengt, kan men op zich zelf beschouwt evenmin afkeuren. Maar een andere vraag is: moet men tot deze verbeteringen overgaan in ’n tijd als deze nu ook aan de Gemeentelijke schatkist zéér hooge en onontkoombare eischen worden gesteld; nu de burgerij zeer zwaar belast is en vele moeilijkheden ondervindt; nu de toekomst in hooge mate onzeker is en wij met stelligheid alléén weten, dat de financieele lasten, óók op de gemeente, nog zéér veel zwaarder zullen worden? Noodzakelijke werkzaamheden moet ook de Gemeente laten doen, dat spreekt vanzelf, al zal zij daarbij de uiterste Zuinigheid in acht moeten nemen. Noodzakelijk kan echter nie mand den aanleg van het rijwielpad en de vermindering van de tonrondte noe men; de bestaande toestand, die nooit tot onhoudbare toestanden aanleiding heeft gegeven, kan zonder bezwaar wor den bestendigd, in afwachting van be tere tijden. Een bedrag van 35.000 is niet iets, waar de Gemeenteraad, die elk dubbeltje van de belastingbetalers drie maal moet omkeeren, lichtvaardig over heen mag stappen. Maar... niemand heeft er ook maar één woord over gezegd. Het voorstel gleed onder ’s voorzitters hamer door alsof de Gemeente baadt in het geld en er geen wolkje is aan den hemel van de toekomst. Beseffen onze vroede vaderen wel den ernst van den toestand, waarin wij thans leven? En zijn zij zich hun ver antwoordelijkheid tegenover de burgerij wel voldoende bewust? Het zijn vragen, die menigeen zich, en niet zonder erger nis, zal stellen. Op 23, 24 en 25 Maart houdt de fe deratie van arbeiders-esperantisten zijn 25e congres in het muziek-lyceum aan het Albert Hahnplantsoen te Am sterdam. Zaterdagmiddag om 5 uur wordt het congres officieel door het gemeentebe- tteester zag, boek bezig... 1 Ven? Ja, schljjven aan tafel. En was er veel papier— een groote stapel vellen? Ja, Wah zag heeleboel op tafel. Carson voelde zijn belangstelling groeien. Wah Su werd weer wegge zonden, maar toen hij de deur bereikt had, scheen hij zich iets te herinneren en kwam naar Tresa toe. Neem niet kwalijk, juffrouw, Wah vergeten iets te veltellen. ’s Mid dags gaat meneel uit en komen telug toet een zeel glooten koffel. Elg 12) Wah Su had het erover, dat uw broeder dien avond zooveel te schrij ven had. Hij heeft arendsoogen... hjj heeft misschien het manuscript op de tafel zien liggen, toen hij naar bed ging. Is hy thuis? Ja. ’t Is de moeite waard om dit Uit te vinden. Zij belde om den Chinees, die na een paar seconden binnenkwam en er even onbewogen uitzag als altijd. Wah, toen jjj op dien avond je was hjj toen aan zijn was hjj aan het schrjj- Carson ging naar het hotel en be gon onmiddellijk een onderzoek in te stellen naar den geheimzinnigen Arm strong. Hij vond den naam op het gas tenbord onder nummer 73, doch op zijn vraag aan den portier, of Arm strong in het hotel aanwezig was, ont ving hij ten antwoord, dat hjj dien morgen al heel vroeg was vertrokken en dat zijn kaart zou worden wegge nomen. Heeft hjj geen adres achtergela ten? De portier keek zjjn register na en zag, dat hij instructies ontvangen had om eventueele brieven Poste Restante Malakka, op te zenden. Carson beet zich geërgerd op den lip. Ik had hem zoo graag willen zien, zeide hjj. Ik heb idee, dat hjj een oud vriend van me is, dien ik in jaren niet ontmoet heb. Het is eigen aardig, dat wij in hetzelfde hotel lo geerden en dat we elkander geen en kele maal ontmoet hebben. Hoe zag hjj eruit? De portier bleek niet sterk in het beschrijven van personen. Hjj gaf een eenigszins vaag portret... een man van ongeveer vijfendertig jaar, don ker en aan den slanken kant. Gladgeschoren? broeder stond, is de mogelijkheid groot, dat hij zijn slachtoffer voor stellen gedaan heeft. Hij zou bijvoor beeld de zwarte orchidee kunnen ge- eischt hebben. Uw broeder, die de ge varen van een tocht naar Borneo, om de verboden bloem te bemachtigen, kent, zou daartegen ernstige bezwaren kunnen gehad hebben. Dit zijn natuur lijk allemaal maar veronderstellin gen, doch zij passen in de lijst van onze hypothese, nietwaar? Tresa was zeer bleek. Zij kreeg het idee, dat zjj eindelijk in het hart van het geheim doordrongen en zjj voelde daarom een ongekende zenuwachtig heid. Uw gevolgtrekkingen zijn wel lo gisch, sprak zjj zachtjes. Maar hoe staat het dan met dien koffer? Dit was het verwarring-stichten- de punt. We zullen wel dichter bij de oplossing komen, als we maar eerst dien Joseph Armstrong hebben. Wat gaat u doen? Direct nummer 638 opbellen. Dat zou hem kunnen waarschu wen! U heeft gelijk. Het is beter om hem onverwachts op het lijf te val len. Heeft u een telefoonboek? Hjj begon naar nummer 638 te zoe ken. Tenslotte vond hjj het en was verbluft, toen hij het adres las. Het was het Victoria-hotel... zjjn eigen ho tel. Geen wonder, dat het nummer mij zoo bekend voorkwam, mompelde hij. Ik kan mjj dien naam toch niet herinneren. Overigens zal ik hem gauw genoeg zien of in ieder geval I

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13