HAAGSCHE COURANT De oorlog Europa in IPODIEIIDIEnR^ (EIHIEMIIE Brand Rotterdam I k.9 sSÉÏitó Dinsdag 19 Maart 1940. TELEGRAMMEN BINNENLAND STADSNIEUWS id 1» i H Hl De Zomertijd in VERKLARING VAN CHAMBERLAIN IÉ VIJFDE BLAD. Dit is het merk i HITLER IN BERLIJN TERUG KAMER Van 19 Mei tot 6 October Het vliegongeluk bü Ypenburg De briefkaarten met beeltenissen der Prinsesjes AFSCHEID EGYPTISCHE ZAAKGELASTIGDE NA DE CONFERENTIE OP DEN BRENNER GEEN VREDESPLAN AAN ENGE- LAND AANGEBODEN DE TOESTAND VAN DEN GEZANT VAN DE DOMINICAANSCHE REPUBLIEK KRANSLEGGING DOOR DE PRINCE- VLAG BIJ HET STANDBEELD VAN DE KONINGIN-MOEDER FRANSCHE KAMER IN GEHEIME VERGADERING BIJEEN Botterdam heeft een felle brand gewoed in een gixjote loods der S.H.V., die bij de militairen in gebruik is en waarin groute hoeveelheden hooi en stroo waren opgeslagen. De loods bevond zich aan de JJasal latraat in KatendrechU Hebben Hitler en Mussolini vredes voorwaarden geformuleerd? KENNISGEVINGEN Gevonden voorwerpen SUMNER WELLES’ ONDERHOUD MET DEN PAUS Rede in het Lagerhuis A No. 17522. een 1Wwift vanaf f 0.45 Oranje voor minister de as- ge- Komen Donderdag uit. Begrafenis van den eerste-luitenant MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS. Tt een foto’s, In verband met de Paaschvacantie zal het Museum voor het Onderwijs van 21 Maart t.m. 1 April geopend zijn van 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Op Goeden Vrijdag en de beide Paaschdagen is het Museum gesloten. Woensdag 20 Maart te half drie wordt een rondgang gehouden door de afdee- ling Vogelsinleiding met lichtbeelden overVogels in het voorjaar, daarna vertooning van een vogelfilm. Donderdag 21 Maart te half drie is er jeugdfilmvoorstelling. Tot onderwijzer aan de van Hoogstratenschool hier ter stede is be noemd de heer ,J. v. d. Kamp, leeraar aan de Ambachtsschool te Veendam. wij gedwongen te zien hoe wederom kleine staat het slachtoffer werd die politiek van agressie, waartegen kerk vanaf f 0.70 Grootkruis in de orde van Nassau verleend Bij Kon. besluit van 9 Maart 1940. is bepaald, dat de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd dit jaar zal aanvangen den 19en Mei en zal eindigen den 6en October. LONDEN, 19 Maart. (U.P.). De Brit- sche autoriteiten ontkennen, dat zij iets zouden weten van eenig Duitsch vre desplan en zeggen, dat er geen enkel aan de Britsche regeering is aangebo den. Zij zijn geneigd den spot te drij ven met het elf punten-voorstel, dat uit Rome werd gemeld en verklaren dat een dergelijk plan geenszins strookt met de oogmerken van de geallieerden, zoo- als deze onder woorden zijn gebracht door Chamberlain in zijn rede te Bir mingham op 4 Februari. De suggestie om van Polen een romp- staat met tien millioen inwoners te ma ken wordt belachelijk gevonden en het is niet aan te nemen, dat de kleine mogendheden het eens zouden zijn met een plan, dat Europa onder de heer schappij van een viermogendheden- dictatoriaat zou brengen. ROME, 19 Maart (Reuter). In welin gelichte kringen in het Vaticaan wor den de berichten over een Duitsch vre desplan, waarvan de onthulling aan Va- ticaansche kringen wordt toegeschre ven, belachelijk genoemd. Onthulling bronzen hek Morgenochtend te 10.30 uur zal afdeeling ’s-Gravenhage van de Prin- cevlag, ter gelegenheid van den sterf dag van H.M. Koningin Emma even als vorige jaren, een krans leggen bij het standbeeld in het Rosarium op het Jozef Israëlsplein. Qnmiddellyk daarna zal de voorzitter van de Prin- cevlag, de heer Joh. G. L. Berlott, een bronzen hek onthullen, hetwelk ge plaatst wordt om den Prinses Irene- boom, welke het vorig jaar, naast den Prinses Beatrix-boom, door de Prin- cevlag eveneens in het Rosarium ge plant is. PARIJS, 19 Maart. (Havas.) De ka mer heeft besloten hedenmiddag in ge heime vergadering bijeen te komen. BERLIJN, 19 Maart. (D.N.B.) Hitler is hedenmorgen van den Brenner in Berlijn teruggekeerd. Te zijner begroe ting waren op het station aanwezig veldmaarschalk Göring en de chef der Rijkskanselarij Ammers. Hoewel geen officieele ontvangst was voorbereid en het tijdstip van aankomst niet bekend was, groepten terstond tallooze men- schen voor het station samen, die den Führer geestdriftig begroetten. economi- „Bij ont- Het dagelijksch bestuur van het al gemeen steuncomité 1939 deelt ons mede, dat de briefkaarten met de beeltenissen van de Prinsesjes zullen uitkomen op Donderdag a.s. Ze zijn dan op alle postkantoren verkrijg baar. POSTDIENS'l OP GOEDEN VRIJDAG Het hoofdpostkantoor, de bijkanto ren en de postagentschappen hier ter stede zullen op 22 Maart a.s. (Goeden Vrijdag) voor het publiek zijn openge steld tot 2 uur nam. De bijkantoren Leidschendam. Loos- duinen. Rijswijk (Z.-H.), Schevenin- gen en Voorburg worden alleen voor wat den postdienst betreft om 2 uur gesloten. De busrechthouders Kunnen hun correspondentie afhalen tot het op werkdagen geldende tijdstip. In de tijdstippen van de brief- en pakket- postbestelling. alsmede van de bestel ling van aangeteeKende stukken, wordi geen verandering gebracht. D le lichting van de bijbievenbus sen alhier vervalt. De 2e lichting wordt een half uur vroeger gesteld. De 3e, 4e en 5e lichting blijven on gewijzigd; de T-lichting wordt uitge voerd. Naar wij vernemen, is in den toe stand van den gezant van de Domini- caansche republiek, die Zondagoch tend bij een autobotsing op den hoek BankastraatLaan Copes van Catten- burch ernstig werd gewond, en wiens toestand gisteren vrij bevredigend was, geen verandering ingetreden. De scheidende Egyptische zaakgelas tigde, Nicolas Khalil Bey, heeft van morgen een afscheidsbezoek gebracht aan den minister van Buitenlandsche Zaken. De minister heeft den heer Khalil Bey medegedeeld, dat H.M. de Ko ningin hem het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau heeft verleend en heeft hem de versierselen van die orde overhandigd. EX ORIENTE LUX. De studiekring s-Gravenhage en om streken van het Wetenschappelijk V oor-Aziatisch-Egyptisch Genootschap „Ex Oriente Lux” zal op Donderdag avond 21 Maart in de foyer van ge bouw „Odeon”, Heerengracht 13, een bijeenkomst houden, bij welke ge legenheid prof. dr. L. H. Grondijs een lezing met lichtbeelden zal houden over „De Kruisiging van Christus in de By- zantijnsche mystiek” spectie van de militaire luchtvaart door kapitein Koenen, het eerste lucht- vaartregiment door kapitein Luitwie- ler en de luitenants Proost, Hofstede en Vermeulen, het depot luchtstrijd krachten door kapitein Kamp en luite nant van Soest en de officieren van het garnizoen Bergen op Zoom door majoor Goedewaagen. Op weg naar de begraafplaats werd de lijkkoets begeleid door een compag nie soldaten, w.o. een vuurpeloton van 25 manschappen en door het muziek korps van het dertiende depot batal jon, dat werd voorafgegaan door een tamboermaitre en vier tamboers. De kist was bedekt met een aantal kransen, o.a. van den commandant en de officieren uit Soesterberg, van den commandant en de officieren uit Den Helder, van den commandant en de officieren van Ypenburg, van de onder officieren van Ypenburg. Om één uur arriveerde de stoet op de R.K. begraafplaats, waar pastoor van Eekelen de absoute verrichtte. Ter wijl de kist in het graf daalde, speelde de muziek het Wilhelmus. Aan de geopende groeve voerde lui tena nt-kolonel Sar namens den com mandant van het veldleger het woord. Als regimentscommandant schetste spr. namens de officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen de korte loopbaan van den diep betreurden makker. Vervolgens schetste spr. den overle dene als een bijzonder begaafden ka meraad, die zich kenmerkte door moed, beleid en trouw. Hij was een flinke lui tenant en een kundig officier die nog juist kort geleden toonde over groeten persoonlijken moed en over tegenwoor digheid van geest te beschikken De aalmoezenier van Soesterberg, majoor Wilmink, sprak hierna een ge bed uit. Een broer van luitenant Piasmans dankte tenslotte voor de belangstelling. BERLIJN, 19 Maart. (U.P.) Goed ingelichte diplomatieke kringen zijn van meening dat Mussolini en Hitler de voorwaarden voor een eventueelen vrede hebben besproken en geformu leerd. Zij zijn van meening dat het Duitsch- Italiaansche vredesstandpunt allereerst inhoudt de teruggave van de Duitsche koloniën, ten tweede dat Engeland „zich met zijn eigen zaken moet be moeien” en zich van verschillende pun ten zal moeten terugtrekken, wanneer deze op politiek of militair terrein de Duitsch-Italiaansche belangen in ge vaar brengen. Ten derde algemeene en effectieve ontwapening. In dezelfde kringen gelooft men dat Hitler Mussolini te verstaan heeft ge geven, dat met Italië’s samenwerking op politiek gebied en dank zij Duitsch- land’s militaire superioriteit de gealli eerden gedwongen kunnen worden vre de te sluiten op de Duitsch-Italiaansche voorwaarden. Moskou zou binnenkort worden inge schakeld in het Duitsch-Italiaansche vredesprogram wat betreft Zuidoost Europa en het neutraliseeren van den Britsch-Franschen invloed aldaar. BERLIJN, 19 Maart. (Eigen Tel.) Op de persconferentie vanmiddag zei- de de Duitsche woordvoerder o.a.: „het besluit van het Duitsche Rijk om den oorlog „Siegreich” te beëindi gen is bekend. Eens en voor al wil len wij aan de bedreiging der pluto cratische mogendheden een einde ma ken”. Het bovenstaande klinkt niet bij zonder vredelievend, vooral toen later nogeens uitdrukkelijk gezegd werd, dat dit de Duitsche voorwaarden voor be ëindiging van den oorlog zijn. Een persvertegenwoordiger stelde nu de vraag: Deelt Italië deze Duitsche op vatting? Hierop werd door den woordvoer der geen antwoord gegeven. Aangaande de conferentie op den Brenner, werd te verstaan gegeven, dat ook over Zuid-Oost-Europa is ge sproken. De geallieerden trachten de Balkanstaten te beïnvloeden, de mogendheden niet. Na het einde van den oorlog in het Noorden, is de be dreiging van Zuid-Oost-Europa door Engeland ernstiger geworden. Engeland zal daar echter geen makkelijk spel hebben. Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en mon deling tusschen 12.30 én 2.30 uur: een zwarte boodschappentasch, blauw truitje, een zwarte damesparapluie, een damestaschje inh. portemonnaie met 11 cent, kam enz., een paar regenbroeks- pijpen, een portefeuille met inhoud, een slot met 2 sleutels aan kettinkje, een bruin hoedje, een bruin led. heerenportemon- naie. inh 2 cent en rijwielslotsleuteltje, een rozenkrans in lederen étui, een bron zen militaire medaille van trouwen dienst, een oude zwarte rijwielhandkap, een notitieboekje, een bruine damespor- temon. inh. 2 2} centstukken, een zwart gelakt groen gebiesd damesrijwiel „Fon- gers” No. 351994, een br. led. schooltasch met 2 Carl May-boeken en schrift t.n.v. j Wezelenburg, een W.R.C.-heerenrijwiel, een blauwe damesparapluie, een knipmes, een dolkmes diverse sleutels, handschoe nen rijwielbelastingmerken en ceintuurs Bij de navolgende ingezetenen: een zwarte gymschoen, Stokroosplein 1; een zwart poesje, 2e Schuytstraat 210, een week gel. aangel.; een vulpenhouder, Pe- schier Zuiderparklaan 292; een verm. zil veren damesbeursje. Rijksveldwachter de Graaf H.T.OLaakkade; een imitatie gouden dameshanger met steenen, van Doorn. Plaats 20; een Duitsche herders hond n>et halsband, v. Zijl, Korte Nieuwe Havenstraat 100; een bruin led. heeren- handschoen, Scharroo, Koningstraat 222; een sjaal, de Boer, Kaapstraat 98; een «ouden horlogeketting, fijne schakels (ge kleurd) Ansteen, Engelenburgstraat 88; een donkerblauwe kindercape, Moen, Soestdijkschekade 623; een leege eierkist, v d Linde, Driebergenstraat 110; zes sleu tels aan hoefijzervormigen ring, Felix, Veluweplein 2; een Fongers heerenrijwiel, fr No. 3486-34, van Velzen, Hooftskade 196' een hondenpenning No. 8451, Flade- rak’ ’s-Giavenzandelaan 146; een witte langharige hond, Burgmeyer, v. Ravestein- straat 340; een ring met elf sleutels t.n.v. Henri Vlek, Koolman, Chr. de Wetstraat 48- een kosteloos belastingmerk, Weursing, Rhenenstraat 122; een kosteloos rijwielbe- lastinemerk Vervoerd, Fr Halsstraat 158; een ongem. heerenrijwiel, frame No. 46425, Smoorenburg, v. Ravesteinstraat 308; een kinderportemonnaie inh. 8| cent, v. d. weel Groenteweg 108; een bruine her dershond. Tellinger, Binckhorstlaan 303; portefeuille inh. ansichtkaarten en p Rosemulder. Goeverneurlaan 236; 3 katten, Rossmölder, Calandplein 19; een naar bruine glacé heerenhandschoenen no 81, Kerkhof, Hoefkade 654; een verm. gouden damesringetje met 3 steentjes, Veenman, Bezuidenhoutscheweg 131, te bevr na 5.30 uur; een paar zwarte glacé dameshandschoenen, een sigaren schaartje, Jansen. Helenastraat 43. gev. 20-2; een bruin led. kindertaschje inh. portemonnaie I met 5 cent, een kerkboekje met opschrift Corrie Kerstfeest 1939”, v. d. Berg, Apel- doornschelaan 13; een bruin glacé dames handschoen, Groot, Thomsonlaan 43; een een cartonnen doosje inh. microfoononder- deel de Zwart, Regentesselaan 356; een langwerpig verchroomd damespolshorloge met dito bandje, de Zwart, Regentesselaan 356; een hooge zware heerenschoen, Koe nen, Weimarstraat 350; een Lipssleutel 323, Fil I Rouppe v. d. Voort, Valerius- straat 46; een zwart-witte kat, Abspoel, Anjelierstraat 37; een gouden damespols horloge (ovaal) aan dito schakelbandje, Blois v. Treslong, Nassauplein 42; een rechter bruine nappa dameshandschoen, de Jong, Bankastraat 79; een linker groene dameshandschoen. met doublé ritssluiting, Bronkhorst, de Genestetlaan 340; een verm. zilveren 4 kleuren potlood, Heunes, le v. d. Boschstraat 94; een dubbele zwar te bagagedragertasch van een rijwiel. Wel link, Nassau Zuilensteinstraat 21; een kin- derbril met hoornen montuur. Toet, An- kerstraat 2C. een hondenpenning 77O5-’4O, Berkenpers, Naarderstraat 43; een nikke len damesarmbandhorloge met bandje. Hartendorp, Breezandstraat 11; een nik kelen polshorloge met verchroomd bandje, Van 't Groenewout. Stevinstraat 316; een leeren hondenmuilkorf en een koppelriem van draagriemstel zonder draagriem, Wierda, Badhuisweg 54; 4 honden en 3 katten. Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. VATICAANSTAD, 19 Maart. (U.P.) De bevoegde Vaticaansche woordvoer der verklaarde, dat Welles in zijn onderhoud met den Paus verklaarde, dat Mussolini hem had verzekerd, dat hij in het huidige conflict indien het beperkt blijft niet van plan is de Italiaansche eischen naar voren te brengen. Zijn bedoeling was een vreedzame oplossing niet in den weg te staan zoo wel gedurende vredesbesprekingen of nadat de vrede zal zijn verkregen. De Paus gaf aan Welles de verzeke ring, dat naar zijn meening Mussoli ni’s verzekering als absoluut serieus kon worden beschouwd. Welles zou den Paus als zijn persoon lijke meening te kennen hebben gege ven, dat het conflict binnen de huidige grenzen beperkt kan blijven. De Paus zou hierop hebben verklaard dat dit inzicht bevestigd wordt door de diplomatieke inlichtingen, welke den H.-Stoel bereikten. De Paus zeide voorts dat Roemenië streeft naar op neutraliteit gebaseerde veilgheid. De positie van Zuid-Slavië is eveneens veilig. Duitschland doet zijn best Rusland te overtuigen van het be lang van het behoud van den vrede op den Balkan •oor natuurlijke charme I Lohse Leila, gekenmerkt door den markanten klassieken kop, Is het merk voor een nieuwe crème van speciale samen- stelling en voor een bijzonder fijn gelaatspoeder. Leila crème dringt In uiterst korten tijd geheel In de huid en heeft een opvallend versterkende en stimuleerende werking. Deze heerlijk geparfumeerde crème is een voortreffelijke onderlaag voor Lohse Lelia poeder, dat ge heel licht kunt .aanbrengen, waardoor Uw teint een natuurlijke charme verkrijgt Piasmans Vanochtend is te Bergen op Zoom onder zeer groote belangstelling, zoo- Wel uit militaire als uit burgerkringen, e1 stoffelijk overschot ter aarde be- F t MrVan den eersten luitenant H. ^J.M. Piasmans, die Vrijdag j.l. bij V ,eg°ngeluk bij Ypenburg om het leven ls gekomen. Om half elf werd in de parochie- I rpnni Van O k- Vrouw van Lourdes de Wienunis opgedragen. nJu ?aa,r Was bedekt met de natio- nale driekleur. luitenZ* >de, aanwezigen bevond zich tegenwoord° °nel H' Sieperda> als ver* minister van adjudant’ was vergezeld van zijn Namens J.kap*te*n J H.W. Koevoets. veldleePr en commandant van het lonel j u ^as aanwezig luitenant-ko- fegiment ar' Bet tw®ede luchtvaart- de kaPite^SwerlegenW00rdigd door en glaaf^K amp’ Bach’ Mole' algerneen hnr f^Chlmnielpenninck’ het BufoUr, Va kwartier door kapitein latldsch-Ind1Sf.hde Ko"lnklijke Neder- che luchtmacht, de in- LONÓEN. 19 Maart (Reuter). In af wachting van het groote debat over buitenlandsche zaken, heerschte er he denmiddag in het Lagerhuis een sfeer van opgewondenheid. Er werd bekend, dat Chamberlain zijn verklaring zou afleggen in den vorm van een redevoering en niet, zooals dat bij vorige gelegenheden in overzichten van den oorlogstoestand het geval was, in den vorm van een tevoren opgestelde uiteenzetting, zoo- dat de rede van den premier los zou staan van de rede, die Halifax in het Hoogerhuis zou afleggen. Als eerste spreker stelde Mander de vraag, welke stappen door de regee ring genomen 'werden om te verhin deren, dat olie over de Zwarte Zee verscheept werd, bestemd om langs den Donau naar Duitschland vervoerd te worden. Cross, de minister sche oorlogvoering, zeide stentenis van eenigerlei contrabande- contróle in de Zwarte Zee is het niet mogelijk te voorkomen, dat olie over zee naar Duitschland wordt verscheept. Volgens de conventie van Montreux mogen oorlogsschepen niet door de zee- engten varen naar de Zwarte Zee.” Mander„Kan de minister mede- deelen, of stappen gedaan zullen wor den om dit transport stop te zetten en in het algemeen de blokkade nauwer aan te halen Het is onduldbaar,, dat dit dag aan dag voortgaat.” Cross „Ik weet niet waaraan Man der in deze aangelegenheid denkt.” Onder de tot de regeering gerichte vragen, bevond zich een vraag aan den premier, inhoudende of, gezien het einde van het Russisch-Finsche con flict, regelingen werden getroffen voor een terugzending van het door de En- gelsche en Fransche regeeringen naar Finland gezonden oorlogsmateriaal Chamberlain antwoordde hierop, dat deze kwestie niet over het hoofd was gezien, maar dat hij niet in staat was vandaag daarover een verklaring af te leggen. Op een verdere vraag deelde Cham berlain mede, dat de begrooting op 23 April bij het parlement zal worden ingediend. Toen Chamberlain opstond om zijn met spanning verwachte verklaring af te leggen, werd hij luide toegejuicht. Ten aanzien van Finland verklaarde hij, dat niets geschied is, waardoor wij ziging zou worden gebracht in den eersten indruk, dat een groote tragedie geschied is. Bestudeéring van de vredes voorwaarden bevestigden slechts de op vatting, dat zij van zoodanigen aard waren, dat zij alleen onder ernstigen dwang konden worden aanvaard. „Het is nutteloos te beweren, dat zij niet op ernstige wijze de onafhankelijk heid en integriteit van dat land com- promitteeren (toejuichingen). Het is inderdaad een bittere gedach te voor allen, die de vrijheid liefheb ben, dat de langdurige en heldhaftige verdediging der Finnen tenslotte niet in staat is geweest de overweldigende meerderheid in aantal en uitrusting van hun vijanden te weerstaan.” Onder aanhoudende toejuichingen ging Chamberlain voort„Hun weer stand was niet tevergeefsch. Zij heb ben hun eer behouden, zij hebben den eerbied afgedwongen van de wereld. Hun regeering is nog aan het bewind, hun leger is intact, de geest van hun volk is ongebroken. „Wanneer in dit land, ondanks alles, wat wij gedaan hebben, wij niet in staat waren Finland te red den van zijn lot, dan is toch wel licht onze macht om Finland ie helpen nog niet ten einde” (toe* juich ingen). Finland’s herstel zou met de dien ste sympathie gadegeslagen worden en wanneer, zooals bijna zeker lijkt, ver dere bijstand vereischt is om het te helpen, dan zal dit land gaarne zijn deel met anderen op zich nemen om bij te dragen tot den wederopbouw van Finland. De ineenstorting van den Finschen tegenstand heeft een diepen schok doen gaan door de wereld. Eens te meer wa ren een van (cmoPA Fim) PAASCH- ATTRACTIE van Vrijdag ^a.a. af .'J

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17