Geruchten Duitsche vredesvoorstellen over Een elfpuntenprogram Ingrijpende wijzigingen in de Finsche regeering? I Dinsdag 19 Maart. ;1940. door Hitler zou aan en de ministers van buitenlandsche handel zaken en zouden aftreden De Duitsche Sumner Welles te Berlijn zijn overhandigd De premier Ryti 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 No. 17522 „vredespunten BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND I 4 Na de ontmoeting op den Brenner V PRUS DEZER COURANT: Dit nummer bestaat uit VIJF bladen BUITENLAND Eerste blad, pag. L, - Eerste blad, pag. 3. Wat de bladen zeggen Eerste blad, pag. 2. BINNENLAND Eerste blad, pag. 3. van Mussolini gisteren te Rome teruggekeerd De Duitsch-Italiaansche toe nadering wekt onbehagen te Londen diens bezoek aan zijn overhandigd, zijn bezoeken aan Londen weet niets van vredes voorstellen In officieele kringen te Londen werd vanochtend vroeg verklaard, „dat de Britsche regeering niets weet van de vredesvoorstellen van Hitler, waarover in enkele berichten uit het buitenland wordt gesproken”,, De Italiaansche bladen over de „Onthullingen”. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad** en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 et Het O.M. van de rechtbank alhier heeft tegen den verdachte in de Stomp, wijksche moordzaak levenslange ge vangenisstraf geëischt. Derde blad, pag. 1. Alle inwoners van Hangö verlaten de stad De sleutels van Hangö zullen Vrijdag des avonds om 12 uur aan de sovjet- autoriteiten worden overhandigd door commandant Pervickstron. Dan zullen Geen compromis besproken De „Völkischer Beobachter” schrijft, dat over den aard van de ontmoeting der beide grootste revolutionnairen van Europa op dit oogenblik niets gezegd kan worden en dat deze geen verkla- Zweden zou in een hoogst netelige posiie hebben verkeerd, indien het ten gevolge van een interventie in Finland bij den oorlog zou zijn betrokken, daar het van alle voorraden was ontbloot, meldt United Press. Dit is naar men veronderstelt een der voornaamste factoren, welke de Zweedsche regeering hebben geleid tot het aannemen der zoozeer gecritiseer- de houding. Te Helsinki verwacht men het aftre den van den premier Ryti en van de ministers van buitenlandsche zaken en handel. De Belgische minister van economi sche zaken, Gustaaf Sap, is plotseling overleden. Een Italiaansch kolenschip is aan de Engelsche Zuidkust door een explosie vergaan. Het Duitsche vrachtschip „Uhtenfels** (7500 ton) is door de Britten buitge maakt en te Gibraltar binnen gebracht Eerste blad, pag. 2. De Zomertijd zal op 19 Mei a.s. be ginnen en op 6 October eindigen. Vijfde blad, pag. I. De inzameling ten bate van Finland heeft drie ton opgebracht en daaren boven het geld, noodig voor de uit zending van de ambulance. Vierde blad, pag. L. Voor menschlievende hulp aan het Poolsche volk is tot nu toe in totaal ƒ30.000 ontvangen. Mussolini is gisteravond te Rome te ruggekeerd in gezelschap van Ciano en de leden van zijn gevolg, almede den Duitschen ambassadeur te Rome, von Mackensen. Verscheidene leden der re geering hadden zich naar het station begeven om den Duce te verwelkomen. Een talrijke menigte heeft hem on danks het nachtelijk uur een stormach tige ovatie gebracht. 7e. bond United De „Popolo di Roma” schrijft, dat de beweerde onthullingen van de de mocratische pers over de resultaten der ontmoeting op den Brenner het resultaat zijn van niets dan fantasie. Na een aanvaring is vanmorgen op het IJsselmeer een Stanfriesboot ge zonken. De bemanning is in veiligheid. Tweede blad, pag. 2. het programma was het tweede Wat men kan zeggen is, dat Musso lini en Hitler alle huidige vraagstuk ken der Europeesche politiek hebben onderzocht. Doch het zou nutteloos en zelfs schadelijk zijn om daaruit haas tige conclusies te trekken, vooral wat Italië betreft, dat sinds 2 September van het vorige ja ar zijn positie tegen over het conflict nauwkeurig heeft vastgesteld. 4e. De Tsjechen. Slowaken en Hon garen zouden een drieledigen staat vor men, verbonden met het Duitsche Rijk, waarin Duitschland bepaalde rechten op de industrie zou behouden gedu rende 25 jaar. 3e. Minderheden-probleem zou door massa-verhuizingen geregeld worden. EERSTE BLAD. In een telegram uit Rome zegt de „New York Times”, dat Hitler’s vredes voorstellen door von Ribbentrop aan den Paus zijn overhandigd. In het tele gram wordt voorts gezegd, dat von Rib bentrop deze voorwaarden ook aan Sumner Welles heeft overhandigd, en zou hebben verklaard, dat in het voor jaar een groot offensief zou worden ontketend als het streven naar den vrede faalde. PRUS DER ADVERTENTTËN: Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 et Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. 5e. Oostenrijk zou Duitschland blijven. Gemeenschappelijke verkla ring? Volgens berichten uit Berlijn wordt een gezamenlijke verklaring van Duitschland, Italië en Rusland betref- De Zweedsche hulp Het Zweedsche telegraafagentschap deelt mede, dat Zweden gedurende den oorlog aan Finland o.a. gezonden heeft, ongeveer 90.000 geweren en automati sche geweren, 42 millioen patronen, 75 stukken antitankgeschut, ongeveer 250 stukken ander geschut, waarvan de helft luchtafweerartillerie en groote hoeveelheden artilleriemunitie. Engelsche en Amerikaansche bladen geven op hun beurt ook hun lezing van de Duitsche vredespunten, welke in afwijking met bovengenoemde ook zouden omvatten Een terugkeer naar het Viermogend- hedenpact tusschen Frankrijk, Enge land, Duitschland en Italië De mogelijkheid van een kruistocht tegen het bolsjewisme Erkenning van vrijheid van gods dienst. FRANKRIJK. Nieuw contingent in Frankrijk onder de wapenen geroepen Het departement van defensie deelt ttiede. dat op 15, 16 en 17 April een nieuwe contingent onder de wapenen *al worden geroepen. Een zeker deel der opgeroepenen zal bij het leger in Noord-Afrika ingelijfd borden. DENEMARKEN. Deensche visschersschepen door Duitsche vliegtuigen beschoten Drie Deensche visschersschepen, die gisteravond te Esbjerg zijn aangeko- zijn naar de bemanning verklaar- nabij Doggersbank aangevallen door I uitsche vliegtuigen, die met machine- Euveren schoten en bommen wierpen I schepen werden getroffen, doch de visschers zelf bleven ongedeerd. koming van dit garantiepact willen aankondigen. Hitler meent, dat dit de eenige kans is, die hem nog overblijft, om den democratieën een Duitsch vre desplan te doen aannemen. De defini tieve opstelling van van zulk een vrede doel van de ontmoeting. Geruchten over een 11 puntenvoor- stel van Duitschland vinden te Londen weinig geloof. Aan de Britsche regee ring werd geen vredesplan aangeboden. Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. L De „Queen Mary” en „Mauretania” zouden als troepen transportschepen in dienst worden gesteld. Eerste blad, pag. 2. Volgens United Press waren de „vredespunten” van Hitler voor de Britsche regeering een volkomen ver rassing. Er zal geen officieel commen taar geleverd worden voor deze vredes punten authentiek zullen blijken te zijn. De herhaalde officieele uitspraken over vredeseischen alsmede de koele ontvangst, die vroegeren vredesinitia tieven te beurt is gevallen, wijzen er op, welk vertrouwen de regeering stelt in de vooruitzichten op het tot stand brengen van den vrede. Havas verneemt te Helsinki, dat de Finsche regeering bij den president der republiek haar ontslag zal indienen, zoodra de ratificatie-oorkon- den van het Russisch-Fin- sche verdrag zullen zijn uit gewisseld, Risto Ryti zal zijn werkzaamheden hervat ten ais president van de staats bank, waar men zijn diensten meer dan ooit noodig zou hebben. De minister van handel, Vaino Kohlainen, zal ook zijn vroegere bezigheden als directeur van het ELso-consortium hervatten. Dit con cern zou door den gebiedsafstand aan de sovjet-Unie een groot aantal zijner ondernemingen verliezen. Tanner, de minister van buiten landsche zaken, zou er evenmin aan denken opnieuw een porte feuille te aanvaarden, terwijl Elias Erkko, de vroegere minister buitenlandsche zaken en gezant van Finland te Stockholm, er over zou denken hoofdredacteur van de „Helsingin Sanomat” te worden. De ontmoeting op den Brenner geeft nog altijd aanleiding tot tal van gissin gen, welke door de Italiaansche pers als fantasieën worden gekenschetst. Men tast ook volkomen in het duister wat de geruchten betreft over den inhoud van een vredesprogram, dat Hitler aan Sumner Welles zou hebben mede gedeeld. Berlijn verzekert, dat van een vredespoging geen sprake is. De Duit sche bladen leggen den nadruk op het feit, dat de besprekingen op den Bren ner de stevigheid van de as Rome-Ber- lijn hebben aangetoond. Te Rome wijst men er op, dat daaruit niet valt te con- cludeeren, dat er sensationeele gebeur tenissen zijn te verwachten. Intusschen heeft de onzekerheid over de afspraken van Hitler met Mussolini een onbehagelijk gevoel te Londen in het leven geroepen. Dit wordt nog ver groot, schrijft United Press, door het geen in een Duitsch-Italiaansche toe nadering ligt opgesloten, hoewel aan de geruchten, dat een Italiaansch-Duitsch- Russisch blok op handen zou zijn, niet veel geloof wordt gehecht. De vooruit zichten van een nauwere aansluiting van de asmogendheden zijn bijzonder op het oogenblik te Londen onwelkom, daar men voelde, dat de voldoening schenkende oplossing van het steen- koolgeschil den weg had geplaveid voor de verdere ontwikkeling van de Ita- liaansch-Britsche betrekkingen. Deze was erop gericht een gunstiger meening van Italië over de oorlogseischen van de geallieerden te verkrijgen en moge lijk Italië van de positie van niet- strijdende belligerent naar de neutrali teit te leiden. Men wijst te Londen op het verschil van opvatting in de Duitsche en Ita liaansche pers met betrekking tot de Brenner-conferentie en men meent, dat het Italiaansche objectieve en eenigs- zins kleurlooze verslag van de bijeen komst een contrast vormt met den op geblazen toon van de Duitsche pers. Evenals in Europa blijft men in Ame rika gissen naar de beteekenis van de ontmoeting op den Brenner. Men ge looft, dat daarbij een nauwer samen gaan van Rome en Berlijn is behandeld, niet zoozeer op militair dan wel op di plomatiek terrein. Duitschland zou pogen Italië met Rusland te verzoenen. Te Washington helt men thans er toe over eraan te twijfelen of deze ontmoe ting wel in verband met de missie van Welles moet worden gebracht of zoo dit mocht zijn, dit op een vruchtbare wijze zal geschieden. Wel is Welles’ vertrek uitgesteld, zoodat hij nog over het resultaat kan worden ingelicht, het welk vredesvoorstellen aan Roosevelt kan inhouden, maar zelfs wanneer dit juist mocht zijn, dan is het toch zeer twijfelachtig of de geallieerden op het oogenblik dergelijke voorwaarden zou den willen aanvaarden. Italiaansche en Duitsche voorstellen immers zouden Waarschijnlijk toch gebaseerd zijn op een status quo van midden-Europa, die ten gunste van Duitschland en een „nederlaag” voor de geallieerden zou zijn. Men wijst er op, dat, wanneer Hitler of Mussolini een vredesvoorstel zouden doen, dit een geheel nieuwe fase zou zijn. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De Italiaansche bladen wijden thans korte beschouwingen aan de ontmoe ting op den Brenner. De „Messaggero” schrijft, dat de belangrijke internatio nale gebeurtenissen alsmede de inten sieve diplomatieke actie der laatste weken duidelijk de ontmoeting en het langdurige onderhoud tuscchen Hitler en Mussolini verklaren. Het Italiaan sche volk heeft terstond begrepen, dat de ontmoeting geschiedde in het kader van de Duitsch-Italiaansche as en van de daarop gevolgde overeenkomsten. Het elfpunten-program, dat Hitler aan Welles zou hebben voorgesteld, zou volgens United Press, op het vol gende neerkomen le. Een gelijktijdige en wederzijd- sche ontwapening te land, ter zee en ;n de lucht 2e. Vorming van een klein, onaf hankelijk Polen in het centrum van den vroegeren staat rondom Warschau, waar ongeveer 10 of 11 millioen men- schen zouden wonen. Gdynia zou een Poolsche haven worden. De Polen zou den bovendien vrijen toegang krijgen tot Danzig, terwijl de Poolsche handel op de Oostzee vergemakkelijkt zou worden. De grenzen van den Poolschen staat zouden bij volksstemming be paald worden onder toezicht van een internationale commissie. De ontmoeting tusschen Hitler (links) en Mussolini aan den Brenner. Rechtsminister Ciano. (Telegrafisch overgebrachte foto.) De Nederlandsche kustvaarder „Hinde” is aan de lersche kust ge strand. De bemanning is in veiligheid. Het schip is zwaar beschadigd. Tweede blad, pag. 2. 9e. De nog in Duitschland vertoe vende Joden zouden door bemiddeling van Engeland naar Palestina moeten emigreeren of onder bemiddeling van Italië naar Oost-Afrika of onder die van Frankrijk naar Madagascar. 10. Na den oorlog zou een absolute vrijhandel moeten heerschen zonder tariefbarrières voor ruwe grondstof fen. 8e. Op den Balkan zou verder den status quo gehandhaafd blijven. De Donaustaten zouden een gaan vormen, met deelneming van Duitschland en Italië als groote beschermende mogendheden. Zuid-Sla- vië, Roemenië, Bohemen, Moravië en Hongarije zouden hierin opgenomen worden. De Engelsche bladen meenen, dat het hoofddoel van de ontmoeting tus schen Mussolini en Hitler was, Hitler in staat te stellen, zijn laatste vredes voorwaarden aan Mussolini te over handigen, opdat deze ze aan Sumner Welles kon doorgeven. De „Daily Telegraph” zegt in een hoofdartikelWelke wijzigingen Hitler ook mag hebben aangebracht in zijn fantasie van oorlogsdoeleinden, er is geen wijziging in die van de geallieer den. De correspondent van het „Journal” te Zurich meent, dat bij het onderhoud tusschen Hitler en Mussolini gewerkt is aan een vredesprogramma, dat de minimum voorwaarden omvat, waarop het Derde Rijk bereid zou zijn, vrede te sluiten als een hooge internationale autoriteit als het Vaticaan of Roose velt mocht besluiten, het initiatief tot een bemiddeling te nemen. Dezelfde correspondent wijst op de levendige gedachtenwisselingen, die de laatste dagen tusschen Berlijn, Rome en ver scheidene hoofdsteden op den Balkan worden gevoerd. De aandacht van Duitschland zou gericht zijn op Zuid- oost-Europa en het Naburige Oosten, waar volgens Berlijn ernstige gebeur tenissen zouden worden voorbereid. Gisteravond ging in de Duitsche hoofdstad het gerucht, dat zeer binnen kort een bezoek van von Ribbentrop aan deze gebieden kon worden ver wacht Naar „L’Oeuvre” meent te weten, gelooft men in bevoegde kringen in de groote hoofdsteden, dat het onderhoud tusschen Hitler en Mussolini een tweeledig doel had. In de eerste plaats van Italië de instemming te verkrij gen met een Duitsch-Italiaansch-Rus- sisch pact, waarbij Midden-Europa en de Balkan worden gegarandeerd. Duitschland zou terstond de totstand- 6e. Duitschland zou binnen 25 jaar zijn koloniën terugkrijgen of tenmin ste zekere koloniale concessies ver krijgen of waarborgen voor Duitsche emigratie naar bepaalde deelen van Afrika. aan Finland ring noodig heeft. Daarvoor is een woord voldoende Het is oorlog. Aan de uitwerking zal de wereld het karak ter der ontmoeting van den Brenner leeren kennen. Wanneer Führer en Duce bijeenkwamen, zijn nog steeds be sluiten van Europeesche draagwijdte genomen. Tusschen Adolf Hitler en Benito Mussolini is geen wederzijdsch moeizaam contact zoeken noodig, zoo- als dat in de conferenties van pluto cratische politici altijd het geval is. Op den Brenner zijn dientengevolge ook geen verdachte compromissen bespro ken. In deze groote tijden is er slechts een factor Macht en wil. De belangengemeenschap tusschen Duitschland en Italië, schrijft de „Bert. Börsenztg.”, „is de ontmoeting op den Brenner weer symbolisch en practisch tot uitdrukking gekomen.” De wereld zal weten, aldus de „Deut sche Allg. Ztg.”, dat de historische bij eenkomst op den Brenner haar bepaald doel en beteekenis heeft gehad, evenals dergelijke bijeenkomsten in het ver leden. Meer dan 30.000 oorlogsinvaliden De vroegere Finsche premier Ka jan der, die te Stockholm is aangekomen om de hulpverleening aan Finland te organiseeren, heeft verklaard, dat het aantal oorlogsinvaliden in Finland meer dan 30.000 bedraagt. 11e. Een speciale behandeling van den Italiaanschen handel in Djiboeti en een vrije doortocht door het Suez- kanaal, beginnende in 1945. Voor de Italianen in Tunis werd een nieuwen status geëischt. Tenslotte zou geëischt zijn, dat voldoening moest worden ver kregen voor Italië’s „natuurlijke aspi raties”, m het bijzonder tegenover Frankrijk. voor altijd bij Vredesvoorstellen zouden op dit oogenblik weinig kans maken de 10.000 inwoners de stad allen heb ben verlaten. Sedert vijf dagen is het een groote uittocht. Negenduizend bommen hebben haar sporen in de stad achtergelaten. Ook eenige in de buurt van Hangö gelegen dorpen zullen ontruimd worden. In Vaticaansche kringen verneemt United Press, dat Mussolini’s ver rassende en haastige ontmoeting met Hitler ten doel had. Hitler te verzoeken zijn dreigende „groote offensief” uit te stellen en conces sies te doen op zijn voorstellen, die samengevat in 11 punten aan Sum ner Welles bij Berlijn zouden Welles zou bij Londen en Parijs tot de conclusie gekomen zijn, dat deze voorstellen voor de geallieerden onaanvaard baar waren. Deze 11 punten zouden geen eigen lijke vredesvoorwaarden geweest zijn, doch slechts bedoeld zijn als „voel horens”. Sumner Welles zou Mussolini medegedeeld hebben, dat deze Duitsche voorstellen tot mislukking gedoemd zouden zijn, indien er geen nieuwe con cessies werden gedaan. Mussolini heeft daarop na Welles’ ontmoedigend ver slag onmiddellijk de samenkomst op den Brenner gearrangeerd. Volgens den Vaticaanschen zegsman zouden de Italiaansche koning en Ciano, die vreezen, dat Italië aan de zijde van Duitschland in den oorlog zal worden meegesleurd, er bij Musso- linie op aangedrongen hebben, dat hij onmiddellijk Hitler zou inlichten, dat de voorstellen voor de geallieerden on aanvaardbaar waren en dat hij conces sies zou moeten doen. Of de Duce suc ces gehad heeft met zijn pogingen om den vrede te redden, was gisteravond nog duister, doch het feit, dat Hitler ernstig en nadenkend de conferentie met Mussolini verliet, zou een aanwij zing kunnen zijn, dat laatstgenoemde tot op zekere hoogte succes heeft ge had. A J® I:. I HAAGSCHE COURANT OVERZICHT 99 f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Bijkantoren: Schevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. <1, B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1