Flitsen uit Finland BINNENLAND STADSNIEUWS LEGER EN MARINE RECHTZAKEN PHILIPS GeneesmiddelH K H Rijwiellantaarns „PHILIDYNE" HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 19 WAART 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. EEN HANDIGE TRUC Examengelden voor de Mulo-examens. Maar toch door de mand gevallen JUBILEUM J. ZONNEVELD Dertigduizend gulden bijeengebracht. Maatschappij voor nijverheid en handel. dat MUTATIES een (Slot) Arrondissements-rechtbank Menschlievende hulp aan het Poolsche volk Toelating eerste studiejaar Kon. Mili taire Academie. De opening van het Holland Huis te New York. OVERTREDING VAN HET RIJTIJDENBESLUIT. WIELRIJDER STOPTE NIET NA SOMMATIE. TEGEN HUIDAANDOENINGEN „CON AMORE’. De Zangclub „Con Amore” zal Vrij dagavond 29 Maart in den Haagschen Kunstkring een zanguitvoering geven ter herdenking van het 35-jarig bestaan der club en 't 35-jarig leiderschap van den dirigent. Medewerking verleenen de heeren Henk Viskil (tenor) en An ton Goedman (piano). dat hij bij een op de Laan v. Meerder- Prijzen vanaf f. 6.85 LOOS ALARM IN HET STADHUIS. Gistermiddag te omstreeks half zes bereikte de brandweer een melding, dat er een schoorsteenbrand was uit gebroken in het Stadhuis. De motor- spuit van het bureau Prinsestraat rukte onmiddellijk uit. Het bleek, dat de kamer van B. en W. vol rook stond. Een onderzoek werd ingesteld en de schoorsteen nog eens extra ge veegd. Deze bleek echter schpon te zijn, zoodat de rookontwikkeling moet worden toegeschreven aan slecht trek ken van den haard in de kamer. In totaal heeft het Nederlandsch/* comité tot menschlievende hulp aan het Poolsche volk ongeveer 30.000 bijeengebracht Hieronder is o.a. pl.m. 8000 uit Amsterdam, 7500 uit Heer len, pLm. 5500 uit Rotterdam, 1700 uit de residentie 1000 uit Baam, ƒ900 uit Amersfoort, pl.m. ƒ900 uit den Bosch en 500 uit het Gooi. Besloten is, dit geld grootendeels daar te besteden, waar de nood onder de Poolsche bevolking het hoogst is. n.l. in de stad Warschau; voorts om alle gelden te verzenden door tusschen- komst van het Ned. Roode Kruis, dat steeds zoo welwillend is geweest het comité in alles bij te staan. Bij het Ned. Roode Kruis is dus ge stort: ƒ20.000, ter overmaking aan de „League of Red Cross Societies” te Genève, teneinde deze som aan het Amerikaansche Roode Kruis uit te be talen, dat in Warschau werkzaam is onder de getroffen bevolking; ƒ1500 voor gecondenseerde melk, te zenden aan gravin Maria Tarnowska te Warschau, die 800 oorlogsweezen in Warschau verzorgt. Deze 1500 zijn een gift van het comité voor Ned.- Indië (adres mevrouw van Loghem te Batavia); 2000 ter overmaking aan de „Lea gue of Red Cross Societies” te Genève teneinde daarvoor verbandmiddelen te koopen en te zenden aan die Roode Kruis-organen in de randstaten van Polen, waar de verbandmiddelen het meest noodig zijn. Voorts is 1000 aangehouden voor hulp aan arme Po len in Nederland en zijn nog vijf klei ne giften ad totaal 650 gegeven aan verschillende instellingen, welke Pool sche vluchtelingen of kinderen ver zorgen. Tevoren waren reeds 3 groote be- zendingen kleeren via het Ned. Roode Kruis naar Litauen en Letland, en ten slotte worden arme gevluchte Polen in Nederland reeds meermalen van kleerep en andere hulp voorzien. Daar nog veel hulp noodig is, blijft het comité doorwerken. Giften kunnen gestort worden op postgirorekening no. 215211 Rott. Bankver. alhier. PASSIE-ZANGDIENST IN DE ORANJEKERK. Hedenavond wordt in de Oranjekerk aan de Goeverneuraan, een Passie- zangdienst gehouden onder leiding van den wijkpredikant dr. W. J. de Wilde, Het Oranjekerkkoor, het Meisjes- Oranjekoor en het Kinder-Oranjekoor, alle onder leiding van den heer H. C* Feenstra, zullen aan een Paasch-can- tate ten gehoore brengen. Hedenmorgen te omstreeks drie uur fietste op den Haagweg te Loosduinen een 29-jarige bewoner van ’s-Graven- zande. Hij was op weg naar huis. Op zeker oogenbik werd hij door passee- rende militairen gesommeerd om te stoppen. De wielrijder reed echter door, waarop hem een schot werd na gezonden, dat hem dermate deed schrikken, dat de fietser op den grond viel. De militairen hielden hem daar op aan, om later den ongehoorzame over te leveren aan een agent van de Haagsche politie. Op het bureau aan de Wilhelminastraat te Loosduinen verhoord, bleek, dat den wielrijder de sommatie was ontgaan; hy werd daarop heen gezonden. De Nederlandsche gezant in de Ver. Staten, jhr. Loudon, zal de lunch pre- sideeren, welke gehouden, wordt ter gelegenheid van de opening van het „Holland Huis” aan Rockeleeler Pla za te New York, hetwelk bestemd is om den wederzijdschen handel te be vorderen met inbegrip van Nederland sche en koloniale grondstoffen en Amerikaansche fabrikaten. Aan een koffiemaaltijd van het departement Utrecht van de maatschap pij voor nijverheid en handel hield mr. dr. E. Tekenbroek uit de residentie een voordracht over het onderwerp „Winst belasting of winstuitdeelingsbelasting”. Luchtbescherming en vrij willige burgerlijke dienst DOOR SLIPPENDE AUTO AANGEREDEN. De 58-jarige S. P. uit de Molenstraat is gisteren met zijn rijwiel op den Noordwal aangereden door een slippen de personenauto, bestuurd door den 40- jarigen E. J. G. van de van Alkemade- laan. P. heeft daardoor het linkerbeen gebroken en is door den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. WIE IS DE EIGENAAR? De commissaris van politie van den justitieelen dienst B. deelt mede, dat zich aan zijn bureau een 30 tal rijwie len bevinden, van diefstal afkomstig. Genoemde rijwielen zijn voor het grootste gedeelte ontvreemd op de Prin- segracht, zoowel in de omgeving van Maatschappelijk Hulpbetoon als van het Volksgebouw. Ook bevinden zich hieronder rijwie len, ontvreemd bij het ziekenhuis „Zuidwal” en bij het R.K. ziekenhuis in de Lage Nieuws traat. De volgende merken zijn hieronder aanwezig: Ga zelle, Garant, Douglas, Batavier, Voor waarts, L. Piot, Boreas, Cycle Birming ham, Eagle, Record, D.C.R., Union, The Coursing, Simplex en Simplex Neo en Royal Hunter. Gegadigden worden verzocht zich op werkdagen van 92.30 uur ter bezichti ging te vervoegen aan zijn bureau Alexanderplein no. 15a. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. In een vergadering van het departe ment ’s-Gravenhage van de Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, op Dinsdagavond 26 Maart in de vergaderzaal van de Haagsche Cou rant zal de heer J. de Bruin, leider van het clubhuis „De Musschen” spreken over het onderwerp Ervaringen met de ongeschoolde jeugd. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat voor toelating in dit jaar tot het eerste studiejaar der Koninklijke Militaire Academie we derom plaatsen worden opengesteld. De aanmelding moet geschieden voor 15 April a.s. bij den minister van Defensie. Aanmeldingsformulieren zijn verkrijgbaar bij het departement van Defensie, 2e afdeeling b, bureau militair onderwijs. Boter- en kaashandelaar veroordeeld. De Haarlemsche kantonrechter heeft veertien dagen geleden de zaak behan deld tegen een boter- en kaashandelaar uit Zoetermeer, die bekeurd was omdat hij voor zijn bedrijf goederen be zorgde met een auto en niet in het be zit was van het in het Rijtijdenbesluit voorgeschreven werkboekje. De verdediger mr. J. van de Hagen, uit de residentie, had verzocht, het Rij tijdenbesluit onverbindend te verkla ren, aangezien dit verder gaat, dan de Rijtijdenwet,' welke z.i. alleen de be doeling heeft een werk- en rijtijden regeling voor te schrijven voor chauf feurs in dienstbetrekking. Volgens deze opvatting zou het Rij tijdenbesluit dus niet van toepassing kunnen zijn op personen, die niet in dienstbetrekking zijn en die, zooals verdachte, voor hun eigen bedrijf goe deren per auto vervoeren. De ambtenaar van het O.M. deelde deze opvatting niet en eischte zes gul den boete of zes dagen hechtenis. De kantonrechter wees heden schrif telijk vonnis. Zijns inziens was in de Rijtijdenwet de mogelijkheid geenszins uitgesloten om een regeling der rij- en werktijden ook van toepassing te ver klaren op hen, die niet in dienstbe trekking zijn. Uit de officieele stukken blijkt, dat het wel degelijk de bedoe ling is geweest, ook voor personen, die niet in dienstbetrekking zijn «n als bestuurder van een motorrijtuig op treden, werk- en rijtijden vast te stel len, zoodat deze personen dus in het bezit van een werkboekje moeten zijn Hij veroordeelde den boter- en kaas handelaar derhalve tot zes gulden boetr- subsidiair drie dagen hechtenis. Spreekbeurt van een Belgischen minister. De heer van Vessem heeft de vol gende- vragen gesteld aan de ministers van Buitenlandsche Zaken, van Justi tie en van Defensie: Is het aan de ministers bekend, dat het bestuur van den „Liberalen Kring” te Rotterdam bij een met de aanduiding „vertrouwelijk” voorziene circulaire zijn leden heeft opgeroepen voor een bijeenkomst, waarin de Bel gische oud-minister dr. J. Hoste het Woord zal voeren over: „Het vredes- probleem en de lage landen aan de Noordzee”, welke bijeenkomst zal wor den gehouden op 28 Maart a.s. in het clubgebouw van de Koninklijke Roei en Zeilvereeniging „De Maas” te Rot terdam? Zijn de ministers niet van meening, dat. bedoelde voordracht ingevolge art. 23 der wet tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van ver- eeniging en vergadering niet zal mo gen worden gehouden? Zijn de ministers voorts niet van meening, dat uit voormelde „vertrou- welijke” oproeping tot een vergadering in strijd met art. 23 der voornoemde wet blijkt, dat de feitelijke werkzaam heid van bovengenoemde vereeniging is gericht op overtreding van de wet en deze derhalve als strijdig met de open bare orde, ingevolge art. 4 der voor noemde wet, verboden verklaard moet worden? Ds. K. H. E. GRAVEMEYER. Naar wij vernemen zal ds. K. H. E. Gravemeyer, Ned. Herv. predikant al hier aan wien in verband met zijn be noeming tot secretaris van de Alge- meene synode der Ned. Herv. Kerk eer vol emeritaat verleend werd door het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland, Zondagavond 31 Maart a.s. in de Gro >te kerk afscheid preeken van zijn Haag sche gemeente. HUWELIJK IN DE RESIDENTIE. Ten stadhuize werd heden het burger lijk huwelijk voltrokken tusschen den heer O. A. Schneider wonende te Zürich en mej. J. Th. v. Welij, architecte, doch ter van dr. H. van Welij, eersten ge neesheer aan het Gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal. Getuigen bij dit huwe lijk waren mej. E. Ribbius Peletier, lid der Eerste Kamer en de heeren mr. J. v. Welij, J. Nefers Bettink, adj. direc teur Bataafsche Import Mij. en mr. H. J. Reininck, chef van de afdeeling Hooger Onderwijs aan het dep. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Na afloop van de huwelijksvoltrek king, werd het huwelijk kerkelijk inge zegend door ds. F. Kleijn, predikant der Remonstrantsche Gemeente in het kerk gebouw aan de Laan. BEEEDIGING. Voor het Hoog Militair Gerechtshof is heden beëedigd als president-plaats- vervanger van den Krijgsraad voor de Landmacht te ’s-Hertogenbosch mr. F. G. C. J. M. Teulings, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Veertig jaar in Gemeentedienst. Vandaag herdacht de heer J. Zonne veld, bode ter Gemeentesecretarie den dag, waarop hij veertig jaren geleden in dienst der Gemeente kwam. In de bodekamer der afdeeling Algemeene Za ken en Archief, werd de jubilaris van morgen, voor het begin der dagelijksche werkzaamheden gehuldigd. In tegen woordigheid van de boden, vele ambte naren en den heer H. Robin, chef van de afdeeling Alg. Zaken en Archief, werd de jubilaris allereerst toegespro ken door den gemeentesecretaris mr. dr. J. J. Boasson. Spr. wees er op, dat de jubilaris 40 jaren geleden bij Gemeentewerken in dienst trad. Toen er, 20 jaar geleden, een vacature ter secretarie onder het bodenpersoneel kwam, werd hij als bode aangesteld. Hij heeft zich ook als bode doen kennen als een plichtsgetrouw eerlijk mensch. Van hem mag gerust verklaard worden, dat hij nauw is sa mengegroeid met een stuk algemeen be lang. Want naast de ambtenaren die het werk verrichten, zijn het de boden die zorg hebben te dragen, dat het werk der ambtenaren ter juister plaatse komt. Namens het Gemeentebestuur bood spr. met de gelukwenschen ’t di ploma en gratificatie aan, waarbij spr. een persoonlijk geschenk voegde. De lei der van het bodencorps, de heer F. de With, sloot zich bij de woorden van den Gemeentesecretaris aan en op geestige wijze bracht hij de goede eigenschap pen die den jubilaris kenmerken, naar voren. Als blijk van waardeering van het bodencorps bood spr. een geschenk en een mand bloemen aan. De jubilaris dankte de sprekers voor hun vriénde lijke woorden en fraaie geschenken. Ook de heer H. Robin heeft den jubila ris in zijn werkkamer ontvangen en hem een geschenk aangeboden. Na af loop hiervan werd de jubilaris in tegen woordigheid van alle ambtenaren gehul digd op de afdeeling Onderwijs, waar hij thans werkzaam is. Hier was het de chef der afdeeling. dr. mr. A Buriks. die in van groote waardeering getui gende bewoordingen den heer Zonneveld toesprak. Als blijk van waardeering bood spr. namens de ambtenaren geschenk onder couvert aan. KNAAPJE ONVOORZICHTIG OVER GESTOKEN EN AANGEREDEN. Gistermiddag is in de Kijkduinsche- straat te Loosduinen het 6-jarige jon getje H.V. wonende op het Pieter de Hoochplein, doordat hij onvoorzichtig den rijweg overstak, aangereden door een uit Zoeterwoude afkomstige perso nenauto. De knaap, die een verwonding aan het hoofd had gekregen, is door den geneeskundigen dienst overgebracht naar het Juliana-Kinderziekenhuis aan de dr. van Welylaan, alwaar hij ter ob servatie is opgenomen. De regelingscommissie voor de z.g. Mulo-examens heeft besloten voor de candidaten, die zich persoonlijk, d. i. buiten hun school om, voor deelneming aan het examen aanmelden, het exa mengeld met 2.50 te verhoogen. Als motief hiervoor wordt aangevoerd de hoogere administratiekosten. Deze ver hooging is voor den onderwijs-specia- list in de Tweede Kamer, den heer Thijssen, aanleiding geweest om den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen eenige vragen te stellen. De heer Thijssen vraagt o.m„ of deze verhooging met 2.50 wel gewettigd is door de hoogere administratiekosten of dat de bedoeling voorzit, het aan tal persoonlijke aanmeldingen te be perken. Daar de verhooging voor vele ouders een te groot financieel offer beteekent, (waarnaar de heer Thijssen den minister vraagt een onderzoek te doen instellen) verzoekt hij tenslotte, of het mogelijk is, de examengelden af te schaffen, of althans te verminderen. In afwachting daarvan vraagt hij, of in ieder geval reeds te bevorderen, dat de extraheffing voor de persoonlijke aanmelding wordt afgeschaft. Bij Kon. besluit is: aan W. C. A. Veeger te Bemmel, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hulp- aalmoezenier voor den tijd van oorlog bij het leger te velde; is benoemd tot hulpaalmoezenier voor den tijd van oorlog bij het leger te velde de heer A. J. D. J Plum, te Zenderen; is in zijn rang en ouderdom van rang overgeplaatst bij den generaen staf de majoor J. E. Coers, van het wapen der infanterie; is benoemd en aangesteld, bij het re- serve-personeel der landmacht, bij het wapen der artillerie, ter nadere indeeling door of vanwege den minister van Defen sie, tot res. luit.-kolonel, de res:-majoor H. J. A. van Son, van het 6e reg. art.; is de gepens. hoofdofficier van admi nistratie le kl. J. Rotgans benoemd tot hoofdofficier van administratie der le kl. J. Wiegman en J. Th. van der Voorde tot inspecteurs benoemd Naar wij vernemen heeft de minis ter van Binnenlandsche Zaken be noemd tot inspecteurs voor den vrij- willigen burgerlijken dienst de heeren J. Wiegman en J. Th. van der Voorde. De heer Wiegman zal voor de pro vincie Zuid-Holland, de heer van der Voorde voor de provincie Noord-Hol- land in de nieuwe functie werkzaam zijn, in samenwerking met den adj.-in specteur voor de luchtbescherming, tevens inspecteur voor den vrijwilligen burgerlijken dienst voor deze beide provincies, den heer A. van Baten burg. De heer J. Wiegman is oud-burge- meester van Wassenaar, de heer J. Th. van der Voorde is oud-secretaris- ontvanger der gemeente Maarn en oud-hoofd van den luchtbeschermings dienst in de gemeenten Maarn en Ren- kum. De heer A. van Batenburg is oud-commissaris van politie te Ren- kum en hoofd van den rijks voorlich tingsdienst bij de inspectie. Paavo lag stervende. Het grijze licht van den vroegen mor gen filterde vaal door de matglazen ramen en gleed langzaam voort langs de rij groene hospitaalbedden, waarvan de laatste zich verloren in het schemer duister van de zaal. Daar lag Paavo en keek over de veertien hoopjes mensch naar den ontwakenden dag. Stil lagen ze, uniform in dezelfde bedjes, onder dezelfde lakens, alle hoofden op één lijn, veertien vage vor men in het onzekere schemer, alsof er veertien maal éénzelfde lichaam lag, met hetzelfde hoofd, dezelfde gedach ten, dezelfde droom. Stil lagen ze, van zijn derden buurman af vervagend tot een onbestemde rij menschelijke ellen de, totdat de dag hem zou herscheppen tot afzonderlijke individuen, met hun eigen zorgen, hun eigen pijnen, hun eigen verwondingen individuen, waar van hij de helft nooit had gezien, maar die hij kende aan hun geluiden het hoesten van de doorschoten long, het neuriën van den man op den hoek, het zachte kermen van diens buurman. Een dag in de eindelooze reeks van dagen, die voorbij zou gaan met wach ten, wachten op het wasschen, wachten op het voeden, wachten op de zusters, wachten op den avond en den volgen den dag. En toch een dag, waarnaar allen verlangden, omdat hij voorbij zou gaan en hen dichter brengen naar herstel, vrijheid, zon. Behalve Paavo, want Paavo lag stervende. Het licht had nu ook zijn bed be reikt. Als hij zijn oogen sloot was het niet zwart meer, maar grijs en iets van rood, en in het matte schijnsel zag hij de zonsopkomst van den dag, dat het gebeurd was, de besneeuwde dennen, de gecamoufleerde kanonnen en de veertig witgekleede mannen met strak ke gezichten en ontbloote hoofden in het gebed. Weer voelde hij de tinte lende morgenlucht op zijn wangen, de onderdrukt-trillende opwinding in de NEDERLANDSCH KLASSIEK VERBOND. Hedenavond wordt de tweede bijeen komst van het Nederlandsch Klassiek Verbond (afdeeling den Haag) gehou den in de aula van het Gemeentelijk Gymnasium aan de Laan van Meer- dervoort. Prof. dr. H. Bolkestijn uit Utrecht zal een lezing houden over Grieksche en Oostersche levenshou ding. LIB. STAATSPARTIJ. Op Donderdagavond 21 Maart wordt in het gebouw Musica een openbare vergadering gehouden van de Liberale Staatspartij, afdeeling den Haag. Ir. J. C. Loman zal spreken over: „Het Finsche heidenvolk” en de heer E. Polak, lid van den Gemeenteraad, over: „De nooden van den kleinen man”. Mevr. Baumans-van den Bergh zal enkele viool-soli voordragen. TOONEELAVOND VOOR GEMOBILISEERDEN. Gisteravond heeft de Haagsche af deeling van den Alg. Ned. Dilettanten Tooneelbond (A.N.D.T.) voor de gemo biliseerde militairen hier ter stede in „Musica” een uitvoering gegeven. Niet alleen van de zijde der militairen was de belangstelling groot (hoewel naar onze meening er meer hadden moeten zijn), doch ook vele „burgers” waren aanwezig. De zaal was dan ook bijna tot de laat ste plaats bezet, toen de heer P. Hart man, voorzitter van den A.N.D.T. een woord van welkom sprak, behalve tot de militairen ook tot de werkloozen, die eveneens waren uitgenoodigd op dezen avond. Het programma werd gevormd door een tweetal opvoeringen van de tooneel- vereeniging „Ontwaakt”. Voor de pauze vroeg een vroolijk detective-spel in twee bedrijven van P. J. Dorrenboom, De verwikkelingen in het stuk hielden de aanwezigen in voort durende spanning, hetgeen pleit voor de spel-kwaliteiten van de uitvoeren den, die zeer te roemen zijn. Vooral toen een inbreker ten tooneele ver scheen was het lachsucces groot. Na de pauze vermeldde het programma een blijspel in één bedrijf, eveneens van P. J. Dorrenboom, „De verrassing”. Bij den heer Joop van Donk was de regie van beide stukken in uitstekende handen. Al met al een geslaagden avond waar op men met genoegen kan terugzien. Gisteravond is op het Vat» kenboschplein, hoek Beeklaan, de 29- jarige militaire motorrijder F. H. S. geslipt. Hij klaagde over pijn in de borst en werd naar het Militair Hospi taal vervoerd, alwaar hij ter observa tie is opgenomen. Gisteravond te half negen bereikte de politie een verzoek om op sporing van een 6-jarig jongetje van den Z.W.-Buitensingel. Een tijdje la ter vonden motor-agenten het jongetje slapend in een portiek aan de Zuider- parklaan. Zij zorgden er voor, dat het jongetje aan zijn doodelijk ongeruste ouders werd afgegeven. Tehalfvier trof deHaag- sche politie op den Rijswijkscheweg aan twee jongens, die zonder licht fietsten. Het bleken te zijn een 17-ja- rige winkelbediende en een 15-jarige scholier, beiden uit Amsterdam. Zij hadden zich zonder voorkennis van de ouders op weg begeven naar Rotter dam. Het tweetal werd op transport gesteld. De wekelijksche straat- evangelisatie wordt deze week gehou den morgenavond 8 uur, Vaillantlaan, hoek v. d. Vennestraat. In Hotel des Indes is afge- stapt baron Guichard, marine-attaché bij de Fransche legatie hier ter stede. het stervende lichaam al verlaten had den en, bevrijd van dien last, zweefden in een lichtend rijk, dat hun nieuw ontsloten was. En plotseling was het, als zag hij een vreeselijken, wolkenhoogen vloed op hem en Finland aanrollen, en in doodsangst wilde hij wegrennen, maar iemand hield hem bij den schou der en de stem van den prediker sprak rustig boven het gedonder van den razenden watermuur: „Vrees niets Het is niet de eerste keer. De vlammen zul len dooven, maar het vuur smeult voort.” Maar hij geloofde het niet en wilde zich losscheuren om te vluchten voor de groote catastrophe, maar de oogen van den prediker waren vlak vóór hem en weer klonk de stem „Het is meer gebeurd. Het vuur smeult voort. Zie in het verleden En hij zag in het verleden, hoe de vloed door brak over zijn geliefde vaderland, angstaanjagend, geweldig, en nog eens, en nog eens. Maar telkens als de wate ren waren vervloeid, gloeide uit de vochtige massa een vlammetje op, als van een verborgen vuur, teer maar on uitroeibaar, en iederen keer grooter en feller, tot een reusachtige vlam. En van het verleden keek hij in de toekomst en zag een vuur, dat door geen water te blusschen was. Moeizaam opende Paavo de oogen. Iemand schudde hem bij den schouder en hij keek zoekend om den prediker. Maar het was de zuster en ze zei iets. Om hem heen was de zaal ontwaakt hij hoorde vaag geluiden, zag vaag ge stalten, maar zóó vaag zóó ver Weer zei de zuster iets, maar ze was mijlen ver weg en het dreunde in zijn hoofd iets een klank, die ze hem toeriep.een klank.vrede.vrede Met een schok, die hem haast ver doofde. drong het tot zijn uitgeputte hersens door en nog eenmaal besefte hij, dacht hij, leefde hij. Met een laat ste bovenmenschelijke inspanning richtte hij zijn uitgemergeld lichaam half op en met oogen glanzend van koorts, hoop, trots en verwachting keek hij óp naar de zuster, vragend, onbe grijpend. Maar in haar oogen stonden tranen en haar gezicht was verwron gen. als van pijn En Paavo begreep. Met een kreun zakte hij achterover. „De vlam het was als een zucht, „de vlamEn zijn oogen braken Maar het vuur smeult voort. door HAZELHOFF ROELFZEMA S Op 2 Maart j.l. werden bij een dok ter op de Groot Hertoginnelaan een Fransche, Duitsche, Engelsche en Ne derlandsche dictionnaire bezorgd door de firma Dijkhoffz op de Plaats. De dokter, die echter niets besteld had, belde dezen boekhandel op. Men ver zocht hem de woordenboeken niet an ders dan tegen schriftelijk bewijs af te geven. Nog voor de firma de woor denboeken terug had laten halen, meldde zich bij den* dokter iemand, die zeide, dat de woordenboeken bij vergissing waren afgegeven. Men hield den man aan de praat en waarschuw de de politie. Spoedig was de motor politie van het bureau Archimedes- straat ter plaatse, die den man uit- noodigde mede te gaan. Hier ontpopte hij zich als de 27-jarige M. W. R., zonder beroep, die in den loop van het vorig jaar was veroordeeld wegens fietsendiefstal tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden met een proeftijd van drie jaar. R. deelde mede, boekhandel voort, by de firma v. Stockum en de fa. Mensing en Visser dezelfde truc had uitgehaald. De zending van v. Stockum werd bezorgd by een parti culier aan de Stadhouderslaan, die van Mensing en Visser bij een notaris aan den Wassenaarschen weg. Hij ver kocht dan naderhand de boeken in den 2e-handsch boekhandel tegen pryzen van 10 a 13 per stel. Hij zeide op de truc te zyn opmerk zaam geworden gedurende den tyd, dat hij ongeveer twee jaar geleden in dienst was van een boekhandel te Am sterdam. Thans was hij werkeloos en de zorgen voor zijn vrouw zouden hem ertoe hebben gedreven op deze wijze aan geld te komen. Eind Januari bestelde hij eerst bij een kruidenier aan de Bankastraat en daarna bij een aan den Denneweg tel kens voor ongeveer 8 kruidenierswa ren. Hij gaf in beide gevallen een adres op, waar de artikelen besteld moesten worden en zorgde dan voor het bewuste perceel aanwezig te zijn, om de artikelen, natuurlijk zonder be taling, in ontvangst te nemen. Men acht het niet uitgesloten, ook andere winkeliers te dezer stede op dezelfde wijze de dupe zijn gewor den. daarna de plotselinge vreemde rust, die over hen allen was gekomen bij de woorden van hun prediker. Nog zag hij hem staan, blootshoofds, binnen schotsafstand van de Russische linies rustig had zijn stem geklonken boven het oorlogsgedonder, zoodat het stil werd rondom hen en ieder woord als een kristallen geschenk tot hen kwam, dat zij eerbiedig aanvaardden, om nooit, nooit weer af te staan„Menig een van u zal sterven. Maar onthoudt: Niets voor niets Want de vlam moge gedoofd worden, het vuur smeult voortEn ze hadden gezongen in de stilte onder het kanongebulder, ieder woord, iedere klank diep uit hun hart, en de zon was langzaam opgekomen en God was bij hen geweest. Doodstil lag Paavo. Rondom hem klonken de eerste geluiden van de ont wakende zaal, een zuster liep met een glas watermaar hij merkte er niets van. Op zijn ingevallen wangen gloei den twee blosjes, maar zijn gedachten waren helder en duidelijker dan te voren voelde hij, dat het afliep. Hij voelde het zonder bitterheid„Niet voor niets”, zoemde het in zijn hoofd, „niet voor niets”. En hij dacht aan zijn vrouw, die een baby verwachtte, en aan zijn zoontje, geëvacueerd ergens in Zweden. Hij dacht aan hen met diep medelijden, maar zonder bitterheid „Niet voor niets”, zoemde het verder. „Niet voor niets” Heel die laatste dag gleed voor de duizendste maal langs zijn dichte, inge vallen oogen, maar helderder, onbegrij pelijk helder. De verpletterende Rus sische overmacht, als een wal van menschende verbittering waarmee zij met hun uitgeputte lichamen stand hadden gehouden de woorden van den prediker, die gedurende heel het wan hopige gevecht in zijn ooren hadden geklonken„De vlammen mogen ge doofd worden, het vuur smeult ver der tot aan den laatsten vreese lijken slag, waaruit hij pas in het hospitaal was ontwaakt, „niet voor niets niet voor niets God, hoe was het mogelijk, dat her inneringen zóó helder konden zijn 1 Helder als de werkelijkheid, neen, hel- wetenschap van het komende offensief, derderHet was, alsof de gedachten D D D la *en helder* eloel- it of, die diep in de poriën doordringt en de ziekte* kiemen doodt. Flacons a 7S ct„ f. 1.50 «n t 2.5a

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3