De Stompwijksche roofmoord voor de rechtbank behandeld l HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 19 MAART 1940 R Welke rol heeft de Indrukken de Rechtzaal uit Levenslange gevangenisstraf Er bestaat geen 100 pCt. zekerheid SANOSTOL „Het lékkere levertraan-product!" i gearresteerde R. A. gehad? voor II Samenstelling der rechtbank Het O.M. eischt: De verdediger: Groote belangstelling deze geruchtmakende zaak Verhoor van getuigen en deskundigen Weerfeundige Waarnemingen Vóór de behandeling der 5- i. geruchtmakende zaak De feiten in herinnering gebracht I DERDE BLAD, PAGINA 1. BW? EIS «ég misdrijf, met het motief roof, dat door de lafhartige wijze, waar afop het gepleegd werd, grooten afschuw in den lande verwekte, is vandaag weer in herinnering gebracht. Voor de rechtbank te dezer stede heeft zich te verantwoorden gehad de 29-jarige Rotterdamsche koopman R. A., door de justitie beschouwd als de eenige bedrijver van den gruwelijken moord op den 45-jarigen vee- kooper C. van der Horst te Stompwijk, gepleegd in den vooravond van den 27sten October van het vorige jaar. 4. zelf heeft slechts medeplichtigheid aan deze misdaad toegegeven en met groote stelligheid ontkend, den moord zelf te hebben gepleegd. Dit zjb geschied zijn door iemand, wiens naam A. beweert niet te kennen, daar zijn relatie met hem slechts van korten duur zou zijn geweest. Bij het nitgebreide vooronderzoek, dat ruim 4% maand in beslag heeft genomen, zijn evenwel geen feiten aan den dag getreden, welke er op duiden, dat een tweede dader in dit sinister drama de hand zou hebben gehad. Voor de behandeling wan deze zaak bestond een buitengewoon groote belangstelling. t 753J m.m., uur: Zuid- De caféhouder H. J. van Velsen. De verdediger van aen verdachte A., mr. R. P. Kokosky en zijn echtgenoote. den l Dan wordt de verdachte R. A. on der doodsche stilte de zaal binnen geleid. De president stelt de gebruikelijke vragen en de officier van justitie doet voorlezing van de tenlasteleg ging en de behandeling van een der gruwelijkste misdrijven heeft een aanvang genomen. Jopie van Santen en Annie Kooyman, de jongste getuigen in deze zaak. het de Dr. van Hulst, die de sectie heeft verricht. 1 Hulst’s rapport van de voorgelezen. Doch onbe de verdachte, die over heenstaart naar het ge- plafond Als eerste getuige wordt gehoo het meisje A. M. Kooyman, elf ja oud en nog schoolgaande. Zij wor buiten eede gehoord. Op 27 Oct. j kwam zij ’s middags uit school. 'L< reed per fiets over de Kniplaan er. heeft daar een auto zien staan, ong veer vier palen van de Kniplaan In de auto heeft zij een soldaat i uniform gezien. Hij keek haar aan. I-. verdacht kan zij den man niet positie! herkennen. Hij had een denkeren b 1 op en een pleister op zijn gezicht. Vin der Horst, dien get. kende, heeft zij ook Roof motief. Dat roof de motief van den moord was geweest bleek uit de ontvreemding van een beurs, inhoudende ongeveer ƒ5000, welke van der Horst aan een ketting om den hals droeg. Aanvankelijk zag het er naar uit. dat geen klaarheid in de zaak zou kun nen worden gebracht. Dank zij de op lettendheid van een winkelbediende van de firma Meddens in Rotterdam kreeg de justitie eenig houvast. In deze zaak was een man geweest, die over veel geld beschikte en zich van top tot teen in nieuwe kleeren stak. Zijn oude kleeding Jiet hij achter De gedragingen van den cliënt, die aan een der handen gewond was, kwa men den winkelbediende verdacht voor. Hij had over den moord uitvo- rig gelezen en legde verband tusschen den kooper en de misdaad. Knap recherche wérk. In de zaal. Geen plaats is in de rechtzaal onbe zet. Banken en stoelen worden op het laatste moment bijgezet. De verslag gevers zitten mannetje aan mannetje. De huishoudster van den vermoorde mej. A lie van Es. BROCADESSTHEEMAN PHARMACIA Groot is de belangstelling uit den krin^ der juristen. Voorts zijn er tal van ge meenteveldwachters, terwijl de dertiei getuigen op de rechterbanken een plaats hebben gekregen. Om 10 uur treedt de rechtbank bin nen. Eerst volgen de uitspraken in vol ge aken. richting van smalle Knip- Barometerstand van hedenmiddag 12 inr Het dunne rijltii geetn den stand aan van gisteren Verdachte antwoordt op de inleiden de vragen van den president, dat J'i. 29 jaar oud is en van beroep koopma Het O.M., waargenomen door rr. Hoekstra, draagt vervolgens de dag vaarding voor. Verwachting tot den avond van 20 M.t: Wind: matig, tijdelijk krachtig Zuid westelijk tot Westelijk, iets kouder, zwaarbewolkte lucht met opklaringen; plaatselijk enKele regenbuien. □c s Om 9 uur reeds staan de eerste be langstellenden voor den ingang tot de publieke tribune. Slechts een twin tigtal zal echter de zitting mogen bij wonen. Voor den hoofdingang van het Ge rechtsgebouw groepen de nieuwsgieri gen eveneens tezamen. Vooral tegen 10 uur, als de voornaamste getuigen aan komen, wordt het een ware volksop loop. Een legertje fotografen „knipt” een ieder, die bij de behandeling van deze zaak tegenwoordig moet zijn. Het zijn vooral de hoofdgetuigen, die de fotografen voor hun lens trachten te krijgen. En dit gelukt hun beter, dan met den président, officier van justitie of rechters, die veelal behoedzaam naar binnen sluipen. De moord wordt gepleegd, afstand van ongeveer 500 van van der De depressie bij Ijsland heeft zich sinds gisteren aanmerkelijk opgevuld. De secundaire storing, welke gisteren nauij Ierland vermoed werd, ligt thans bij de Faröer. Zij vereenigde zich met de IJs- landdepressie tot een groot gebied van lagen druk Verschillende storingsfrontc i van dit depressiesysteem passeerden vannacht en vanmorgen ons land, hetgec i in den Helder en op Texel met onweer gepaard ging Het arctische gebied van hoogen luch- druk over Groenland neemt nu iets in beteekenis af. Het gebied van hoog a luchtdruk over midden-Europa is aanzien lijk afgenoir.en Over Finland kwam een nieuw gebied van hoogen luchtdruk tot om wikkeling, waarin nog zeer lage temperatu ren voorkomen. Overigens wordt nog vorst gemeld uit Zweden. Hongarije. Roe menië en uit het Noordelijk deel van den Balkan. Bij de Azoren is sinds Zondag de luchtdruk regelmatig gestegen. Stormwaarschuwingsdienst Geseind 19 Maart 1.45 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede”. Zonsopgang: 20 Maart 6.04 u. Zonsondergang: 20 Maart 6.13 u. Lantarens aan: 20 Maart tot 5.31 u. v m 20 Maart 6.42 u. nam. Hoogwater te Scheveningen. 20 Maart ’s morgens 11.30.; nam. 12 u Morgen geen schietoefeningen op het strand. Gearresteerd werd de 29-jarige R. A. uit de Maasstad, die den boer op ging met petroleumvergassers. Na uitvoerig verhoor bekende A. bij de misdaad betrokken te zijn geweest, doch niet degeen was, die van der Horst om het leven bracht. De aanhouding van A. vond plaats op 3 November, nadat enkele dagen tevoren door een wegwerker uit Zoe- termeer, uit de spoorsloot langs den Rijksweg den HaagUtrecht, onder Bleiswijk, een soldatentuniek was op- gevischt, welke later door A. bleek te zijn gehuurd. Na het misdrijf had hij zich op deze wijze van het tuniek ont daan. De auto, waarin de moord was ge pleegd, werd teruggevonden n Amster dam, in een garage, welke toebehoorde aan den broer van A. Aanvankelijk heeft men ook hem van de misdaad verdacht, doch het bleek, dat hij aan deze zaak part noch deel had. Daar A. bleef volhouden, niet alleen de hand in den moord te hebben ge had, werd enkele malen het misdrijf gereconstrueerd, waarbij de aangehou dene zelf niet tegenwoordig was. Deze reconstructies hebben echter niets positiefs opgeleverd, ten aanzien van een tweeden dader. Barometer v.m. 11 gr. en 12 gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 dalende De Rotterdamsche recherche werd van een en ander in kennis gesteld en dank zij het waschnummer op het achtergelaten overhemd, wist men den cliënt op te sporen. Dit is een voortref felijk staaltje speurderswerk van de Rotterdamsche recherche geweest. De rechtbank was als volgt samen gesteld: President: mr. A. B. Bomme- zijn; rechters: mr. de longh, jhr. mr. v. d. Wijck. Het O.M. werd waargeno men door mr. N. S. Hoekstra. Als getuigen a charge waren gedag vaard: A. G. H. van Es, A. M. Koey- man, J. T. van Santen, J. v. d. Engel, H. J. van Velsen, A. H. W. den Elzen, H. de Hoogh, G. Eisenga, W. Thierry, J. Brouwer en de deskundigen dr. J. P. L. Hulst en C. J. van Ledden Hulse- bosch. De verdediger, mr. R. P. Kokosky uit Amsterdam, heeft als getuige a décharge den arbeider L. N. van Es doen dagvaarden. lichaam aan van een man, wiens hals was afgesneden. Het bleek het stoffe lijk overschot te zijn van den 45-jarigen veekoopman C. van der Horst, wonende aan de Kniplaan 2 in de buurtschap Stompwijk. Even voor 4 uur had zich aan. de woning van van der Horst aan de Knip laan een militair (althans als zoodanig was de man gekleed) vervoegd, die de 26-jarige huishoudster, Alie van Es, de vraag stelde of van der Horst ook thuis was. Op het ontkennend antwoord van het meisje gaf de „militair” te kennen, dat hij den veekoopman drin gend moest spreken en dus diens komst wilde afwachten. Hierop werd de onbekende in de woning genoodigd en gebruikte in te genwoordigheid van de huishoudster en haar vader, de 55-jarige arbeider L. N. van Es, een kopje thee. Omstreeks 4 uur kwam van der Horst thuis en kreeg van den „soldaat” te hooren, dat hij (van der Horst) zich direct bij den kapitein moest melden, teneinde voor het Rijk koeien te taxee- ren. Met een auto, welke gedurende het verblijf van den soldaat in de woning van van der Horst, op diens erf geparkeerd heeft gestaan, zijn beiden tegen half 5 vertrokken. Gereden werd in de Leidschendam over de laan. alher vjn 12 u. 753 m.m.; thermometer resp. De dagvaarding. De dagvaarding beslaat niet dan 7 vellen foliopapier. Aan A. is ten las te gelegd: moord, doodslag, diefstal met geweldpleging, zware mishande ling, den dood tengevolge hebbende, gepaard gaande met diefstal; voorts medeplichtigheid aan de genoemde i misdrijven en bovendien nog heling. Passeeren was bijna niet mogelijk- Van Velzen zag in de stilstaande auto de gestalte van een man, die voorover lag gebogen. Hij nam eveneens bloed aan diens haren waar en meende, dat de betrokkene een ongeluk was over kómen. Aanvankelijk heeft van Velsen er geen verdere aandacht aan besteed, doch toen de bestuurder van de be wuste auto er, nadat van Velsen gepas seerd was, in pijlsnelle vaart van doorging, kreeg van V. argwaan en be sloot den wagen in de kom van Leid schendam weer op te vangen en reed daartoe den Stompwijkscheweg af. Inderdaad heeft hij den wagen nog weten op te pikken doch bij de tol, even voor Nootdorp is van Velsen hem kwijtgeraakt. De auto verdween over den Rijksweg den HaagUtrecht in de richting Gouda. Op den Oostvlietweg had de auto ten tweeden male stilgestaan. Hier is het lijk van den vermoorde aan den kant van den weg gedeponeerd. Na de ontdekking van de misdaad werd direct de burgemeester verwittigd, die op zijn beurt het parket in den Haag i in kennis stelde. I I Men beschikte over een signalement van den man, die van der Horst was i komen afhalen. Per radio werd de aan houding verzocht van een militair, gekleed in de uniform van korporaal, een pleister onder den neus had en een groote zwarte bril droeg. Later zou blijken, dat zoowel pleister als bril waren aangebracht ter vermomming. mr. Kokosky nu juist om die details te doen. Zoo nu en dan pleegt de verdediger overleg met zijn vader, die achter hem zit naast den burgemeester van Leid schendam. Op het tafeltje achter het getuigen hekje liggen de verschillende „stille getuigen”, o.a. een ijzeren staaf en de ketting, welke van der Horst om den hals droeg en waaraan zijn beurs was bevestigd. Voor den president ligt het omvangrijke dossier, uit tientallen mappen bestaande en eenige fotoal bums. Hierin zijn opgeborgen de verschil lende opnamen van de plaats gehad hebbende reconstructies. Soms wordt het monotone spel van vraag en antwoord onderbroken door een vinnige discussie tusschen getuige, president en verdediger. Onbewogen blijft echter de verdachte, die niets te vragen heeft. Het eenige wat hij doet is: luisteren en glimlachen, wanneer daartoe aan leiding is. Er valt een stilte, als de president voorlezing doet van de verklaringen van den deskundige, dr. Hulst, die eveneens voor het hekje verschijnt. En die opmerkelijke stilte is een gevolg van het feit, dat uit de uitgebreide opsomming van messteken en slagen, het slachtoffer toegebracht, een ieder in de zittingzaal zich kan indenken, op welk een beestachtige wijze de moord werd gepleegd. Hier werd iemand om het leven ge bracht door een medemensch. die op dat oogenblik alle menschelijk gevoel verloren had. Er is ontzetting bij een ieder in de zaal als dr. sectie wordt wogen blijft zijn rechters beeldhouwde De deskundige van Ledden Hulsen- bosch geeft o.m. een relaas van den Zienderoogen flinker! DAt Is wat alle kinder» worden, die Sanostol krijgen, het lékkere levertraan- product Sanostol, met het hooge vitaminengehalte A en D, maar tevens nog rijk aan vitamine C van het zoo heerlijk smakende, toegevoegde sinaasappelsap en aan vitamine B van het diastase- houdend mout. Neemt de „familieverpakklng” A f. 2.75, die 2% x zooveel bevat als de bekende flacon A f. 1.40. Want Sanostol is ook voor Uzelf •n natuurlijke bron van gezondheid. Op een meter van de woning Horst is de auto gestopt. Op dat oogenblik moet het misdrijf zijn gepleegd. Allerverschrikkelijkst is de veekoopman door zijn aanvallen met een mes toegetakeld. Tal van steken werden den ongeluk kige toegebracht, terwijl zijn hals werd afgesneden. Op het oogenblik dat de auto stilstond naderde uit tegenover gestelde richting een andere auto, waarin gezeten was de caféhouder H. J. van Velsen en diens familie. toestand waarin hij de auto, waarin de moord is gepleegd, heeft aangetrof fen. Op de plaats, waar het slacht offer had gezeten, lag zooveel bloed, dat het onderliggende kapok er geheel mee doordrenkt was. Het rapport van dezen deskundige is aangevuld met verschillende gips modellen en onderdeden van de auto, welke alle een plaats krijgen op de tafel der rechtbank. Met de andere stille getuigen vormen zij een kleine expositie. Bij het verhoor van den getuige a décharge, den bij van der Horst in dienst geweest zijnden aroeider L. van Es, komt voor het eerst in Net geding, de eventueel tweede dader. Van Es heeft n.l. in eerste instantie verklaard, dat hij meende achter in de auto, onder een plaid verborgen, een tweeden man te hebben gezien. Ter terechtzitting blijken de verkla ringen van van Es echter van weinig waarde te zijn. Nadat nog de toekomstige schoon vader van den verdachte verklaringen heeft afgelegd, wordt A. verhoord. Correct, doch weinig overtuigend klin ken zijn antwoorden op gestelde vra gen. Hij spreekt over een „Arie”, die den feitelijken moord heeft gepleegd. Stereotiep is zijn antwoord, wanneer naar details gevraagd wordt: „Ik weet het niet”. Het woord is aan den officier van justitie. Uitvoerig gaat deze de feiten nog eens na en verdachte A. maakt ijverig aanteekeningen. Hij observeert den officier nauwlettend en uit niets in A.’s houding spreek de berouw volle zondaar. Hij reageert niet, wan neer de officier met nadruk zegt, dat hij den verdachte als den eenigen dader beschouwt. A. wordt geschilderd als een wreed, koel en berekend type, doch hij reageert niet Ook niet als de officier van justitie met verheffing van stem de veroordee- ling van den verdachte, wegens moord, tot levenslange gevangenisstraf eischt. De zitting wordt dan om kwart over één tot half dne geschorst. Een jongeman, het haar keurig ge kapt, clean shaven en een onberispelijk zittend licht colbertcostuum aan, zit in de beklaagdenbank. Men kan het zich moeilijk reali- seeren, dat deze jongen, die geïnteres seerd het verhoor der getuigen volgt, geenszins nerveus is, de hand heeft ge had in dezen afgrijselijken moord. Op de vragen, welke de president hem stelt, antwoordt hij nauw hoor baar, glimlacht vriendelijk als zijn verdediger op hem toestapt en hem iets in het oor fluistert. Als hem door den president gelegen heid wordt gegeven ook iets in het midden te brengen, kijkt A. hulpeloos rond, stamelt enkele woorden en ver wijst dan met een hoofdknikken naar mr. Kokosky. En toch luistert hij ingespannen naar de uiteenzettingen van de getuigen. Misschien zal hij aan het slot van de zitting, agressiever gaan optreden en trachten de verklaringen te ontzenu wen. Het getuigenverhoor verloopt in een vlot tempo. Vaderlijk spreekt mr. Bom- mezijn, de president, de twee jongste getuigen toe, t.w. de meisjes Kooyman en van Santen. Mede door dezen toon, welken de president ook volhoudt tegen over de andere getuigen, wordt de houding van den getuige van Velsen, den caféhouder, gemoedelijker. Breeduit leunt hij op het hekje en wijst elke terechtwijzing ten aanzien van afwij kingen in vroeger afgelegde verklarin gen, met een beslist gebaar af. Het belangrijkste verhoor in den ochtend is dat van de huishoudster van het slachtoffer, Alie van Es. Het meisje fluistert bijna, als zij ver haalt, van wat er in den middag op dien ongeluksdag, tijdens het onder houd met den soldaat in de woning heeft plaats gevonden. Zij is niet positief in haar verklarin gen als het gaat om details en het is In het kort laten wij hieronder de verschillende feiten nog eens volgen: Omstreeks 5 uur in den namiddag van den 27 October van het vorige jaar troffen burgers op den vrij stillen Oostvlietweg nabij Leidschendam het Of I o F N x ai

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9