E-. :CH Engeland wijkt niet af van ju een r Frankrijk krijgt oorlogskabinet zijn oorlogs doel ‘II Britsche aanval op de Duitsche luchtbasis Sylt iTEH pfg, 17523 1940. Daladier zou weer de leiding nemen Een bommenwerper neergeschoten e JE Woensdag 20 Maart. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND rt. aARï van r EERSTE BLAD. Londen m Chamberlain’s uiteen- zetting in het Lagerhuis Hangars en scheepshel lingen werden getroffen Berlijn Slechts een huis geraakte brand De Duitsche lezing den aanval Uur Inb. BUITENLAND BINNENLAND re Hedenmorgen opnieuw 2 Britsche vliegtuigen boven Sylt Dit nummer bestaat uit ZES bladen en bet „Letterkundig Bijblad” BELGIE. i Club ar, Een krachtiger oorlogvoering door de geallieerden Er is sprake van een Italiaansch-Russische toenadering Finland’s heldhaftige verdediging over Finland Geen vreemde vliegtuigen boven ons land HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: 'elsert. Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 1. Bommen op Deensch gebied Vijfde blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Vijfde blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Vijfde blad, pag. 1. Derde blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 1. Derde blad. pag. I. De Duitsche houding. op De geheime Kamerzitting Het Fransche kabinet is afgetreden Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 2. Al de vliegtuigen, aldus het officieele Britsche communiqué, zijn behouden De motie van vertrouwen, in de re- geering-Daladier is door de Kamer aan- Uit Londen meldt Reuter, dat van ochtend om 9 uur wederom twee Brit sche vliegtuigen boven Sylt hebben ge- Voor 's-Gravenhage bij vooruitoet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" 3.—. Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad fi.15. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Britsche vliegtuigen hebben gister avond en in den afgeloopen nacht een langdurigen en hevigen luchtaanval op de Duitsche vliegtuigbasis Sylt onder nomen. Ook vanmorgen werd een lucht bombardement uitgevoerd. Chamberlain gaf in het Lagerhuis een uiteenzetting van de oorlogsgebeur tenissen. In Lahore (Britsch-Indië) zijn onlus ten uitgebroken. Vele personen werden gedood of gewond. Het motortankschip „Phobos” van de Ned-Ind. Tankstoombootmij. is komen de van West-Indië naar Nederland bij de Z.O. kust Van Engeland op een mijn geloopen. De eerste stuurman en 6 Chi- neezen zijn om het leven gekomen. Het schip is nog drijvende. Sumner Welles is uit Italië vertrok ken. Het Engelsche schip „Abbotsford” (1585 ton) wordt vermist. G AG z TWEE ENGELSCHE SOLDATEN GEÏNTERNEERD. Twee Britsche soldaten, die bij ver gissing op Belgisch gebied zijn geko men, zullen geïnterneerd worden. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35^37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 773038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. o. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 J 8 Ui>r Een vliegtuig van onbekende natio naliteit is gisteravond tegen half negen op ongeveer 1000 meter boven Esbjerg waargenomen. Er werden waarschu wingsschoten gelost. Het vliegtuig, dat uit het Zuiden kwam, is in Noordweste lijke richting verdwenen. Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Groot aantal vliegtuigen namen aan den aanval deel Het Britsche departement van lucht vaart heeft niets gezegd omtrent het aantal vliegtuigen, dat aan den aanval op Sylt heeft deelgenomen, doch, naar men te Londen meent te weten, zijn meer vliegtuigen gebruikt dan in eeni- gen voorafgaanden Britschen luchtaan val op vijandelijke doelen. De vliegtuigen vielen niet gelijk tijdig, doch een voor een aan. Zij los ten daarbij elkaar af. Zoo werden series aanvallen op de basis voor watervlieg tuigen, van kort na het invallen der duisternis af tot in de vroege morgen uren, ondernomen. Een groote hoeveel- 4 Doortocht geweigerd. Wij stelden de Finnen in kennis van deze plannen in de tweede helft van Fe bruari en wij stelden hun voor, dat zij een openlijk beroep zouden doen op bij stand, niet later dan 5 Maart. Na ontvangst van dat openlijke be roep stelden wij ons voor een formeel beroep te doen op de regeeringen van Noorwegen en Zweden betreffende toe stemming tot doortocht van het expe- ditieleger (toejuichingen). Wij hoopten dat het resultaat van het beroep van Finland zou zijn, dat de twee betrokken De K.L.M. zal op 1 Juli haar nieuwe gebouw betrekken. Zij stelt vertrouwen in de regeering voor het onmiddellijk en op elk gebied nemen van de noodige maatregelen om de kracht van Frankrijk zoo hoog moge lijk op te voeren en in nauwe samen werking met onze bondgenooten den oorlog, welke ons werd opgedrongen en waarin wij. met de veiligheid des lands onze vrijheden en die van de wereld, verdedigen tot de overwinning te voe ren”. De socialistische fractie besloot, zich van de stemming te onthouden. Munitiedepot getroffen? Te Tonder op Deensch gebied werden gisteravond om half negen vlammen waargenomen op Sylt. Een reeks hevige ontploffingen volgde daarop. Men ge looft, dat de bommen een Duitsch munitiedepot hebben getroffen. De ontploffingen waren nog hoorbaar op 60 k.m. ten Oosten van Sylt. féter werd een vliegtuig waargenomen, dat over Romö heenvloog. Het vliegtuig scheen zich in moeilijkheden te bevinden en was vermoedelijk door luchtafweer geschut getroffen, dat zeer actief was. Het vliegtuig verdween in Westelijke vlogen om nauwkeurig de schade te fo- richting. Naar verluidt, werden onge veer tien bommen geworpen op Hör- num, in het Zuiden van Sylt zijn zeer vele bommen neergekomen. Herhaalde lijk werden ontploffingen van bommen gehoord. Nadere bijzonderheden Het bombardement van den Hinden- burgdam geschiedde te ongeveer tien uur. Om 10 uur 25 verscheen een ander vliegtuig, dat uit Noordelijke richting was gekomen, boven Romö. Het heeft twee bommen laten vallen op de haven van List, het Noordelijke punt van Sylt. Om half elf vloog een derde toestel, komende uit het Zuiden, langs de ge- heele lengte van Sylt. Het werd voort durend door zoeklichten beschenen, doch slaagde er tenslotte in te ont komen. Dit vliegtuig had twee bommen laten vallen op Hörnum, twee op Ran tum op den Hindenburgdam en twee op List. teruggekeerd, met uitzondering van een bommenwerper, welke brandend is neergestort op het strand aan de Noord kust van Sylt. genomen met 239 tegen 1 stem, bij 300 onthoudingen, welke stemmenverhou ding de oppositie als een nederlaag voor het kabinet heeft opgevat. De geheime Kamerzitting heeft van 10 uur gisteravond af tot vannacht 3 uur geduurd. Daarop werd de openbare vergadering hervat. Herriot deelde mede, dat de regee ring een door Chichery ingediende re solutie aanvaardde en hieraan de kwes tie van vertrouwen verbond. In de motie werd gezegd: „De Kamer betuigt de Finsche natie en het Finsche leger haar hulde en bewondering voor hun prach- tigen moed. Ik wil het volstrekt duidelijk maken, dat wij voortdurend hun recht hebben erkend om een eigen beslissing te ne men in het licht van de hun bekend® feiten, welke ons wellicht niet bekend waren. Wij waren gehouden om die be slissing te aanvaarden of wij nu een andere beslissing zouden hebben ver kozen of niet. Met uitzondering van Mannerheim’s verzoek om 30.000 man te zenden in Mei, is geen verzoek van eenigerlei aard om landtroepen door de Finnen gedaan. Ofschoon wij geen beroep uit Finland hadden ontvangen en herhaalde weige- Uit Esbjerg wordt gemeld, dat om vijf minuten voor half een vannacht twee vliegers, wier nationaliteit nog niet is vastgesteld, boven de landengte Holmsland-Klitt hebben gevlogen. Er werden bommen uitgegooid, doch het is nog niet bekend of schade werd aan gericht. Tien minuten later zijn twee bommen op Sönder Lyngvig neer gekomen. Er werden geen huizen ge troffen, doch wel zijn verscheidene ven sterruiten gesprongen. In zijn uiteenzetting heeft Chamberlain verklaard: Wat het zenden van manschappen betreft, stelde half Februari maarschalk Mannerheim den Engelschen vertegen woordiger er van in kennis, dat hij geen manschappen noodig had, omdat zijn hulpbronnen voldoende waren om den strijd voort te zetten, tot de dooi zou invallen. Hij zeide, dat hij in Mei gaarne omstreeks 3.0.000 man geoefende solda ten zou krijgen. Tegelijkertijd werd ons te verstaan gegeven, dat Noorwegen en Zweden nerveus waren over de reactie in Duitschland. Beide staten hoopten, dat welke strijdkrachten ook gezonden werden, zij niet officieel zouden worden gezonden. Bij den aanval ging het, naar Duit sche opvatting, om een propaganda- actie der Britten, teneinde den flinken indruk weg te nemen, welke de Duit sche aanval op Scapa Flow niet al leen in het neutrale buitenland, doch ook in Groot-Brittannië heeft verwekt. Deze opvatting wordt daardoor beves tigd, dat de Engelsche radio en het Reuterbureau den aanval op Sylt reeds tijdens het verloop als een groot succes aan de wereld hebben verkon digd. Deze aanval begon tegen 8 uur en duurde tot 2 uur 40. Kort na 9 uur meldde de Engelsche radio het resul taat reeds vooruit. Op dit tijdstip was in Londen over het verloop van den aanval nog niets bekend. Dit kon ook niet het geval zijn. Bovendien werd het feit, dat Britsche vliegtuigen bom men hebben geworpen boven Deensch gebied en ook Nederlandsch territori aal gebied geschonden hebben, na tuurlijk door Londen verzwegen. Gisteravond te 7.57 uur, te 8.58 en 9.16 uur hebben Engelsche bombar dementsvliegtuigen getracht het eiland Sylt aan te vallen, meldt het Duitsche nieuwsbureau uit Berlijn. Behalve, dat een huis in brand raakte, werd, dank zij het Duitsche afweervuur, geen schade aangericht. Een Engelsch toestel is neer geschoten. Voorbereiding der expeditie. Het Britsche kabinet bestudeerde den toestand en kreeg de overtuiging, dat een doeltreffende troepenmacht tot hulp van Finland niet kon worden ver kregen op de basis van vrijwillige dienstneming en dat de tegen Mei be- noodigde troepen alleen beschikbaar zouden zijn, wanneer zij op de officieele basis op de been gebracht werden als een behoorlijk georganiseerde expeditie. De plannen werden besproken en goed- Wat de houding van Duitschland in dit verband betreft, zeide Chamberlain „wij weten thans, dat zoodra Duitsch land het gerucht hoorde over een door tocht van een dergelijke troepenmacht door beide landen, het Noorwegen en Zweden bedreigde met zijn interventie, wanneer zij hun toestemming gaven. Wij waren van gevoelen, dat wij ge reed moesten zijn ook een troepenmacht te verschaffen, die Zweden zou moeten bijstaan om zichzelf te verdedigen, wanneer het door Duitschland mocht .worden aangevallen”. Onder deze omstandigheden besloten wij de grootste troepenmacht op de been te brengen, die mogelijk zou zijn in verband met de omstandigheden, die wij zouden ontmoeten. De omvang van die troepenmacht, berekend op de ge noemde basis, was ongeveer 100.000 man volledig bewapend. De troepen zouden in Maart beginnen in Scandinavië te arriveeren en het geheel zou voor eind April zijn aangekomen. Dat was niet noodzakelijkerwijze de laatste troepen macht. De kwesties der versterkingen zouden afhangen van de ontwikkeling van den strijd. Officieel wordt te Londen mede gedeeld, dat de Britsche luchtmacht gisteravond een aanval op groote schaal heeft ondernomen op de Duitsche luchtbasis Hörnum op het eiland Sylt en op den Hinden burgdam, welke Sylt met het vaste land verbindt. De basis werd hevig gebombardeerd. Hornum is een van de kustbases, vanwaar de vijandelijke vliegtuigen optreden tegen de Britsche viootstrjjdkrach- ten en tegen de koopvaardij. Deze actie volgt op den aanval op Scapa Flow. De aanval begon om 8 uur en duurde 7 uur lang voort. De door de bommen aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Uit de mededeelin- gen van de Britsche vliegers, die in den afgeloopen nacht en heden morgen in Engeland terugkeerden, blijkt, dat rechtstreeksche treffers geplaatst werden op vliegtuighan- gars en scheepshellingen, spoor lijnen en barakken. Twee vliegtuig- loodsen zijn in brand gevlogen. Ofschoon het mooi weer was en het zicht goed, werd weinig tegen stand van vijandelijke gevechts vliegtuigen ontmoet. In vele deelen van het eiland onderhield het luchtdoelgeschut echter een leven dig spervuur. Rond de watervlieg- tuigbasis zelf kwamen bij de nade ring der Britsche vliegtuigen de in een halven cirkel opgestelde zoek lichten in actie. Het laatste Britsche toestel, dat het terrein van den aanval verliet, landde hedenmorgen in Engeland om half zeven. Volgens het Duitsche nieuwsbureau werd zoo goed als geen schade aan gericht. '•117714 k af dJt de andere Met ingang van 1 Juni zal het eerste automatische interlocale telefoonver keer van den Haag uit mogelijk zijn. tografeeren, die gisteravond door de Britsche bommenwerpers is aangericht. gekeurd in de bijeenkomst van den op persten oorlogsraad op 5 Februari. De voorbereidingen voor de expeditie worden ten uitvoer gelegd met alle snel heid en in begin Maart stond een ex- peditie-leger van 100.000 man gereed om te vertrekken; 2 maanden vóór Man nerheim om aankomst daarvan had gevraagd. Bij het ontwerpen van de expeditie deden zich twee voorname factoren voor: ten eerste, geen doeltreffende ex peditie in Finland kon aankomen, be halve langs den weg van een doortocht door Noorwegen en Zweden. Daarom was het noodzakelijk de toestemming van die beide regeeringen te verkrij gen. In verband met de in het boven staande bericht gemelde schending van Nederlandsch territoriaal gebied door Britsche vliegtuigen, deelt men ons van gezaghebbende zijde op na vraag mede, aldus het Algemeen Ne derlandsch persbureau, dat er, blij kens de gegevens van de Nederland- sche luchtwacht, geen schending van ons rechtsgebied door vreemde vlieg tuigen heeft plaats gevonden. regeeringen geen hinderpaal zouden op werpen. Niet-formeel richtten de Fin nen zich tot de Zweedsche regeering. De Zweedsche regeering echter kon niet toestemmen in de passage van ge regelde gewapende troepen. Ofschoon dit ontmoedigend was, wer den de voorbereidingen voor de verzen ding van de troepen voortgezet, omdat de regeering hoopte, dat Noorwegen en Zweden tot andere gedachten zouden komen. Intusschen vroegen de Finsche gezan ten in Parijs en Londen of Groot-Brit tannië niet 50.000 man binnen een maand kon zenden. Wij antwoordden, dat reeds voorstel len waren gedaan voor het transportee- ren van de grootste troepenmacht, die physiek mogelijk was, met een maxi maal gebruik. Wij voegden hieraan toe, dat wij be reid waren om de oorspronkelijke troe penmacht tot iederen omvang uit te breiden en zoo snel als mogelijk was in het licht van de ervaring en de mili taire ontwikkeling. heid bommen werd geworpen. Het eer ste vliegtuig, dat het eiland bereikte, ontdekte het doel met behulp van het heldere maanlicht en later waren de branden, die van tijd tot tijd door de bommen veroorzaakt werden, een on miskenbare gids bij het bepalen van de positie van de basis. Om 3.30 uur van morgen waren alle vliegtuigen, welke op dat tijdstip terug moesten zijn, vei lig op hun basis geland en de eerste rapporten worden thans onderzocht. Zoo rapporteerde een gezagvoerder van een van de eerste vliegtuigen, welke de Duitsche basis bereikte „Ik nam waar, dat een bom tusschen de han gars ontplofte. Drie ontploffingen wer den waargenomen juist ten Noorden van den hangar. Twee ontploffingen tusschen de basis en de helling. Een andere gezagvoerder verklaarde, dat een vijandelijk gevechtsvliegtuig ver dreven was door het nauwkeurige vuren. OVERZICHT De jongste verklaringen van Cham berlain laten er geen twijfel over be staan. dat Engeland van plan is den oorlog voort te zetten. De Britsche luchtaanval op Sylt, welke hedenoch- £nd werd hervat, als antwoord op den Duitschen aanval op Scapa Flow, verduidelijkt de woorden van den Brit- ;chen premier, die gisteren in het La gerhuis erop zinspeelde, dat de des kundigen tijd en plaats, waarop zal worden toegeslagen, zullen bepalen. De Engelsche oorlogvoering zal niet ge kenmerkt zijn door gewaagde avontu ren, maar de houding van de geal lieerden is toch zoodanig, dat zij den oorlog willen voortzetten. Dit is ook de beteekenis van het aftreden van het kabinet-Daladier. Een reorganisatie van de Fransche regeering is in de maak, ten dienste van een krachtiger oorlogvoering. Ook te Londen gaan sedert lang ge ruchten over een reconstructie van het kabinet met Paschen. De voornaamste redenen, welke door de voorspellers naar voren werden gebracht, waren volgens Reuter: 1. Het kabinet is te groot. 2. De bezetting moet grondig be zien worden. 3. Er is een algemeen ge brek aan energie in de oorlogspolitiek van de regeering. De groote rede van den eersten mi nister in het Lagerhuis werd dan ook met bijzondere belangstelling ver wacht, aangezien daarbij zou blijken hoe het Lagerhuis tegenover de regee- I ring stond in het bijzonder en tegen- i over de leiding van den oorlog in het algemeen. Welke wijzigingen de pre mier voor Paschen ook moge overwe gen en welingelichte kringen te I Londen blijven een dergelijk voornemen tegenspreken zij zullen niet het I rechtstreeksche gevolg zijn van de de batten van gisteren. De eerste indruk, welke men krijgt van de ontvangst van Chamberlain’s rede is, dat het Lager huis van gevoelen is, dat hij ten aan zien van Finland zijn beleid goed ver dedigd heeft, en dat, wanneer er ver dere besprekingen over de oorlogscapa- citeit van de regeering moeten komen. I zij moeten wachten op een volgende I geheime zitting. I Ten aanzien van de verdere ontwik- I heling in Europa spreekt men te Rome I alle geruchten over een vredesoffensief I Van Hitler en Mussolini tegen. Naar I in diplomatieke kringen te Rome ver- I luidt, heeft de conferentie op den I Brenner den stoot gegeven tot de vor- I ming van een driemogendhedenver- 1TII ^aS'n l- tusschen Duitschland, Italic II Ij Rusland. Hoewel er in de Italiaan- I sche pers nog geen aanwijzing voor te II Vinden is, heeft zij haar aanvallen op ll de bolsjewiki gestaakt. Het plan van i| «en drievoudige samenwerking, welke allereerst den Balkan zou omvatten, zou van Duitschland zijn uitgegaan, I dat zijn best deed Italië met de sovjet- Uni te verzoenen. In Vaticaansche J kringen maakt men zich reeds bezorgd over de toenadering en eventueele sa- I Menwerking tusschen Italië en de sov- I jets. Men ziet daarin een uitbreiding I van den Russischen invloed in Europa, terwijl dan mogelijk de steun van de grootste supporter van het anti-bolsje- II Wisme Italië aan het Vaticaan ll zou verminderen. De eerste stap voor 'I een Italiaansch-Russische toenadering I Zou een economische overeenkomst zijn. Er is thans een sovjet-Russische I handelsmissie in Italië. Mogelijk zal de eerste openlijke aanwijzing van een I Italiaansch-Russische toenadering be- I staan in den terugkeer van de Italaan- I sche en Russische ambassadeurs op hun I Posten. De Russische ambassadeur Ni- I cola verliet Rome haastig na series I anti-Russische demonstraties in De- I cember, twee dagen vóór hij zijn ge- I loofsbrieven aan den koning zou over- I handigen. Later keerde de Italiaansche ambassadeur te Moskou, Rosso, naar Rome terug. De ministers, die om tien uur bij een waren gekomen, hebben zich na korten tijd naar het Elysée bege ven om president Lebrun het col lectief ontslag van het kabinet aan te bieden. De ministers hebben het Elysée na een* half uur verlaten. President Le brun heeft het ontslag van het ka binet aanvaard en is onmiddellijk met de gebruikelijke raadplegingen begonnen. Verwacht wordt, dat de president Daladier zal verzoeken een nieuwe regeering te vormen, welke waar schijnlijk den vorm van een beperkt oorlogskabinet zal hebben. Gisteren is het Holland House te New York geopend met een radio-rede van minister v. Kleffens en van den gou- verneur-generaal van Nederlandsch- Indië. De voornaamste punten, welke mi nister-president Chamberlain giste ren in zijn rede in het Lagerhuis be handelde, waren de aan Finland verleende hulp, de conferentie tus schen Hitler en Mussolini en de Duitsche luchtaanval op Scapa Flow. Chamberlain gaf te kennen, dat Groot-Brittannië niet zal afwijken van het doel waarvoor het den oor log is ingegaan. Tenslotte ging de datum, welke door de Finnen voor hun beslissing gesteld was, voorbij zonder dat er een beslissing genomen werd. Den volgenden dag hoorden wij, dat vredesvoorwaarden waren aan vaard. Het was niet aan ons om critiek uit te oefenen (toejuichin gen). Een volk, dat zoo'n strijd had geleverd als de Finnen, moet im- muum zijn voor iedere critiek (toe juichingen).

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1