Instantlne RADIO 1 DE RUSSISCH-FINSCHE VREDE De oorlog ter zee Welles Onlusten in Lahore Het vertrek van Sumner H.C.van LEEUWEh Fransche legerberichten Britsch schip vermist De houding van Mussolini Duitsch legerbericht HAAGSCUE COURANT VAN WOENSDAG 20 MAART 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. DENEMARKEN. ITALIË. CHINA. BRITSCH-INDIE ENGELAND. VEREENIGDE STATEN FRANKRIJK. ont DUITSCHLAND. over een vredesaanbod Rome tegengesproken Geen nieuw onderhoud met Mussolini De „Mauretania” wordt zeeklaar gemaakt De geruchten te Berlijn en Sneeuwstormen versperren de wegen Gayda over het doel van de moeting op den Brenner Rusland en het defensief verbond 483e STAATSLOTERIJ Duitsche meening over Chamberlain’s rede RECLAMES. 19912, 23293. opgaf, de be- ver- om Halifax in De aanval op Seapa Flow. er d’Italia” wij zijn. Op sommige Plaa' Hief be- Naar radio-Moskou mededeelt, heeft het presidium van den oppersten Sov jet het Russisch-Finsche vredesver drag gisteren geratificeerd. vergoeding voor de klokken worden verleend. De rijksminister van econo mische zaken kan uitzonderingen van den plicht tot aflevering toestaan. DE NIEUWE REGEERING. Naar te Nanking officieel wordt mede gedeeld, zal de nieuwe centrale regee- ring onder leiding van Wang tsjing wei op 30 dezer worden geïnstalleerd. Wang Tsjin Wei zal de betrekking® tusschen Japan en China regelen en de nationale regeering organiseeren. De zetel daarvan komt in Nanking en de vlag zal zijn een witte zon tegen een blauwen hemel, met een tijdelijk kenteeken voorstellendevrede, natio nale redding en antikomintern gezind heid. De nieuwe regeering is bedoeld o» het bewind van Tsjoengking als wetti ge nationale regeering te vervangen. 14459 14543 14565 14748 14942 15024 15186 15221 16540 16691 16943 16990 17024 PRINSESTRAAT 13 TEL. UITSCHE TEGENSPRAAK INZAKE MASSA-TERECHTSTELLINGEN IN POLEN. United Press meldt uit Washington: De Duitsche ambassade heeft een ver klaring afgelegd, volgens welke de be richten over massa-terechtstellingen in Polen zouden behooren tot de „leugen propaganda” van Parijs en Londen. De executies in Polen zijn alleen geschied, wanneer de justitie zulks eischte en het aantal is zeer overdreven. Zoo zouden volgens de berichten in Silezië 5000 per sonen zijn terecht gesteld, terwijl in waarheid het aantal niet grooter dan acht en zestig is. Zij werden veroor deeld, omdat zij Duitsche nationaal- socialisten hadden vermoord of omdat zij opgestaan waren tegen de regeering. Mussolini wil niet een vrede tot eiken prijs. Vanochtend heeft de officieele spre ker van radio-Rome verklaard, dat „de Duce niet een voorstander is van vrede tot eiken prijs”. Hij voegde hieraan toe: „Tot het uit breken van den oorlog was de Duce de laatste Europeesche staatsman, die het zoeken naar een oplossing en het be zweren van het oorlogsgevaar doch het is niet waarschijnlijk, dat hij een hersenschim zal najagen”. TELEKI NAAR ROME. De Hongaarsche minister-president graaf Teleki is in gezelschap van zijn vrouw, zijn dochter en zijn secretaris gisteravond uit Boedapest te Triëst aangekomen. Morgen reist hij door naar Rome, waar hij de gast zal zijn van den Hongaarschen gezant. AANKOOP VAN STEENKOLEN IN BOELGARIJE. Italië heeft ruim 100.000 ton steen kolen in Boelgarije besteld. De direc teur der staatsmijnen, Pernik, reist bin nenkort naar Italië, om de bijzonder heden van de bestelling te regelen. Over den aanval op Scapa Flow zei- de de premier, dat hij verbaasd was over het belang, dat klaarblijkelijk ge hecht werd aan ’n onbelangrijke zaak Wanneer het een aanval was op de vloot in Scapa Flow, dan moet hij worden gerangschikt onder de misluk kingen. Niet meer dan twintig bom men werden in de Flow geworpen. Een oorlogsschip was beschadigd en die schade was van ondergeschikten aard. Het was geen slagschip en er is in Scapa Flow geen slagschip beschadigd. Wij moeten steeds aanvallen verwach ten, maar wij vertrouwen in onze be kwaamheid, om ze het hoofd te bie den. Het eenige verschil tusschen dezen aanval en den voorafgaande was, dat bij deze gelegenheid voor de eerste maal een aanval op het land gericht werd. 121 Zwaar explosieve bommen en ongeveer 500 brandbommen werden op het land geworpen, verspreid over een groot gebied van 100 vierk. mijlen van het voornaamste eiland. Het debat. De oppositieleider Attlee zeide, de zes maanden van den oorlog overzien de, dat een werkelijke veldslag nog niet is geleverd en dat de werkelijke beproeving nog in de toekomst ligt. Hij hoopte, dat Engeland gereed was om weerstand te bieden aan lederen aanval en drong er op aan, dat het initiatief niet aan Hitler zou worden gelaten. Er moet bijvoorbeeld meer ge daan worden in de industrieele en de landbouwproductie, het transport en de scheepvaart. De leider van de liberale oppositie, Sinclair, verklaarde het eens te zijn met Chamberlain ten opzichte van de reis van Sumner Welles en den aanval op Scapa Flow, doch stond critisch te genover de hulp aan Finland. Hij drong aan op meer inspanning van geallieer de zijde. Hore Belisha vroeg of alles gedaan werd om de doelstellingen te bereiken in de diplomatiek, de strategie en in de algeheele inspanning. Hij klaagde over de vertraging in de zending van bijstand aan Finland. Krachtige aanval len uit de lucht zouden den Russischen aanval hebben kunnen breken. Kan geen tegenactie ingezet worden tegen de snel toenemende neiging der neu tralen om een schikking te treffen met Duitschland? De totale oorlog moet gewonnen worden met totale middelen. Noodseinen van Italiaansch schip Een reddingboot van de Shetland- eilanden, die Maandagavond uitgevaren was op grond van draadlooze nood seinen van een Italiaansch schip, is na twaalf uur vergeefsch zoeken terugge keerd. Er zijn ook geen verdere seinen van het stoomschip opgevangen BRONZEN KLOKKEN MOETEN WORDEN INGELEVERD. Veldmaarschalk Göring heeft paald. dat de bronzen klokken moeten worden aangegeven en afgeleverd, ten einde den voor een oorlog op langen termijn benoodigden metaalvoorraad te vormen. Koperen onderdeden van ge bouwen moeten voorloopig alleen wor den aangegeven. Het tijdstip der af levering blijft voorbehouden. De weg neming en het vervoer der klokken ge schiedt op rijkskosten. Na den oorlog zal metaal ter vervanging van de bron zen klokken beschikbaar worden ge steld, alsmede eea behoorlijke schade- het te Berlijn, dat Engeland Finland in den oorlog met de sovjet-Unie ge jaagd heeft, hoewel het niet in staat was den Finnen zelf hulp te verleenen. Kenteekenend vindt men het ook, dat men in Londen, uit teleurstelling, dat het niet gelukte Zweden en Noorwegen in het conflict te drijven, de schuld voor deze mislukking op de beide Scan dinavische landen wilde leggen en na tuurlijk ook op Duitschland, omdat het Berlijn gelukte met Moskou op eerlijke wijze een bondgenootschap aan te gaan, waarnaar Engeland tevoren op oneer lijke wijze streefde. Een uiting over Chamberlain’s mededeeling inzake het Duitsche succes in Scapa Flow acht men hier overbodig. De Duitsche bladen kenschetsen Chamberlain’s rede, als een mislukte excuus-poging. Finland, zoo schrijft de „Lokal Anz.”, is om dezelfde redenen als Polen tot den oorlog opgestookt. Des te hardere slagen de Westelijke mogendheden krijgen te incasseeren, des te vertwijfelder zullen hun pogin gen zijn, den oorlog van eigen land ver te houden en op neutraal gebied over te brengen Wij mogen aannemen, aldus „Volk. Beobachter”, dat de neutralen, in de eerste plaats de Noordsche lan den, er niet de geringste waarde aan hechten in het Lagerhuis bestempeld te worden als bevriende mogendheden. Groote deelen des lands zijn gisteren getroffen door een hevigen sneeuw storm, welke gepaard is gegaan met ijzel. Op vele plaatsen moest het spoor wegverkeer worden stopgezet. Vele we gen zijn door sneeuwverstuivingen ver sperd. Telefoonpalen en masten electriciteitsnet werden bij 8 uur hebben een aanval ge daan op het eiland Sylt. De aanvallen werden door eenige vliegtuigen tot 2 uur voortgezet. Een huis werd getrof fen. Overigens werd dank zij het Duit sche luchtdoelgeschut geen schade aangericht. De meeste bommen vielen in het water. Een Britsch gevechts vliegtuig werd door het Duitsche af weergeschut neergeschoten. In ver band met den aanval werd door de Britsche vliegtuigen gevlogen over Deensch en Nederlandsch territoriaal gebied. Het gisteravond uitgegeven Fransche legerbericht luidt: Kalme dag aan het geheele front Ten Westen van de Saar is een Duit sche verkenningsafdeeling in een onzer hinderlagen gevallen en heeft gevoelige verliezen geleden. Het Fransche legerbericht van he denochtend luidt: Kalme nacht aan het geheele front Ten Westen van de Vogezen hebben onze posten vijandelijke patrouilles teruggedreven en hun verliezen toege bracht De neutralen. De Labour-afgevaardigde Dalton zei de, dat Duitschland alles, wat het noo- dig4heeft, ontvangt uit de aangrenzen de neutrale landen en dat de blokkade lekt als een zeef. „Wij hebben het recht van de neutralen te verlangen, aldus Dalton, dat zij tenminste als neu tralen handelen. Hij stelde voor, dat de Britsche regeering voortaan onder scheid tusschen de neutralen zou maken op de basis van hun daden. In zijn antwoord zeide Chamberlain: Ik heb er al op gewezen, dat de Duit- schers bij hun aanval op Scapa Flow voor het eerst land onder vuur heb ben genomen en bovendien levens van burgers verloren hebben doen gaan. De verantwoordelijkheid daarvoor rust op de daders. Vanavond is medege deeld, dat de Royal Air Force de Duit sche luchtbasis Hörnum op Sylt heeft aangevallen en ernstig beschadigd. De ze actie volgt op den aanval op onze kustbasis op de Orkaden. Ten aanzien van de blokkade zeide Chamberlain: „Dalton is niet bekend met de schaal, waarop wij werken, en met het geringe belang van de lekken. Vloot en luchtmacht houden voortdu rend toezicht op de Noorsche wateren om na te gaan of Duitsche oorlogs schepen ze schenden. Chamberlain zeide, dat Dalton gerust kan zijn, daar de regeering geen vre desvoorwaarden zou aanvaarden, wel ke niet in overeenstemming waren met die idealen, waarvoor het land den oorlog is ingegaan. „Nu ik den strijd ben ingegaan, zal ik, besloot de premier, even vastbera den en even volhardend zijn het doel te bereiken, dat wij ons voor oogen houden, als ik geweest ben om den vrede te bewaren aleer wij den oorlog begonnen.” In die taak hebben wij geduchte bondgenooten. onze verwanten in het Britsche Rijk, onze loyale en vertrouw de vrienden aan de overzijde van het Kanaal met hun schitterende leger en hun onbeperkte vaderlandsliefde. (Toe juichingen). En wat het beste van alles is, wij hebben het bewustzijn, dat wij strij den voor hetgeen iedere rechtgeaarde burger ter wereld wenscht het her stel van een duurzamen, een moreelen vrede, zooals dien, waarover president Roosevelt heeft gesproken in de woor den, waarop ik een toespeling heb ge maakt.” (Luide toejuichingen). GEËVACUEERDE KINDEREN TIJDENS DE PAASCHDAGEN NIET NAAR LONDEN. De Londensche graafschapsraad heeft er op aangedrongen, dat de ouders hun geëvacueerde kinderen gedurende de Paaschdagen niet naar Londen laten komen. De regeering is van meening, dat de kans op luchtaanvallen tijdens de Paaschdagen grooter is dan gedu rende het Kerstfeest. Uit New York wordt gemeld, dat arbeiders begonnen zijn het mailschip „Mauretania” met ballast te laden. Dit versterkt de geruchten, dat Engeland van plan zou zijn dit groote schip even als de „Queen Mary” te gebruiken voor het transport van Australische troepen, naar men gelooft naar het Nabije Oosten. De ballast is noodzakelijk, omdat het schip geen lading vervoert, bovendien wordt het inladen van ballast be schouwd als een aanwijzing, dat het schip spoedig zal uitvaren. Van bevoegde zijde wordt vernomen dat de „Queen Mary” en de „Mau retania’ hedenavond onder verzegelde orders zullen uitvaren Eerst als de schepen verscheidene uren op open zee zijn, zullen de orders geopend worden Uit de schoorsteenen kan men de rook reeds zien opstijgen, terwijl tevens de reddingbooten worden geproW en de schepen op hun zeewaardigheid nogmaals worden onderzocht. I PROCES TEGEN COMMUNISTISCHE OUD-AFGEVAARDIGDE. De krijgsraad te Parijs heeft vanoch tend een aanvang gemaakt met de be handeling van de zaak tegen 44 voor malige communistische Kamerleden, waarvan er 9 voortvluchtig zijn, die bij verstek zullen terecht staan. Over de voorvluchtigen kan de doodstraf wor den uitgesproken. In de „Giornale d’Italia” schrijft Gayda: Het is meer dan dwaas, dat de demo cratieën aan den Duce een taak blijven toebedeelen van bemiddelaar tot oplos sing van het conflict. De Duce heeft tusschen eind Augustus en begin Sep tember 1939 gedaan wat mogelijk was. Thans is een deel van Europa in oorlog. Elk land wapent zich. Ook Italië vol tooit zijn bewapening om zijn onafhan kelijkheid te beschermen en de verde diging van zijn belangen te verzekeren. Die belangen komen tot uitdrukking in de openstaande vraagstukken welke op tafel zullen moeten worden gebracht wil men werkelijk een vrede krijgen, gebaseerd op rechtvaardigheid Er kan dus geen sprake van zijn, dat de Duce de Europeesche hoofdsteden zou bezoe ken in dienst van een vrede, waarom geen enkele regeering nog vraagt. Dc vijandige reactie evenwel van de poli- In Engeland is men ongerust ove het lot van het Britsche vrachtschip „Abbotsford” (1585 ton), dat op Maart van Gent naar Dundee was va. trokken en een week overtijd is. De veiligheid van Noorwegen en Zweden. In dit verband stelde Chamberlain de vraag: „Is de veiligheid van Noor wegen en Zweden behouden?” Integen deel, het gevaar is dichter bij deze beide landen gebracht dan ooit. Thans staat het op hun drempel. Wij zijn ver plicht eenige sympathie te gevoelen met de positie van die beide landen. De strijd voor het herstel van een duurzamen vrede. Zijn rede beëndigend, zeide Cham berlain „Sommigen zouden willen aandringen op een krachtiger politiek. Tiet de verantwoordelijkheid, welke rust op de schouders der regeering, bunnen wij niet in avonturen worden f dreven, die ons voorkomen weinig - ms te bieden op succes, terwijl zij J Tnsen op gevaar en wellicht op een 1 -npspoed inhouden. De tijd en de plaats, waarop wij 1 'ten toeslaan, moet worden beslist het meest deskundige advies, dat ij kunnen krijgen. Intusschen is de beste manier, waarop wij onze vastbe- winning kunnen verzekeren, het onge- beste manier, waarop wij onze over- radenheid en onze eenheid. (Toejui chingen). Chamberlain’s verklaring be treffende de kleine neutralen. Een deel van de Zweedsche bladen ziet in Chamberlain’s verklaring om trent de noodzakelijkheid voor de kleine neutralen zich aan te sluiten bij an deren. die bereid zijn hen te verdedi gen, een aanwijzing, dat „de gevaarlijke politiek van Churchill, welke er op ge richt is de neutralen in den oorlog te trekken”, veld wint. Anderen geven uiting aan het besef, dat het lot der neutralen tenslotte afhangt van de over winning der geallieerden. Finsche delegatie in Moskou aangekomen. Paasikivi en Voionma, de twee Fin sche gedelegeerden, die hebben onder handeld over het vredesverdrag zijn, gisteren per vliegtuig uit Helsinki te Moskou aangekomen met nog twee Finsche deskundigen. Vandaag zullen zij de ratificatie-oorkonden uitwisse len. De voorzitter van het Noorsche Stor ting, Hambro, heeft in een interview ontkend, dat hij een tegen de sovjets gerichte rede heeft gehouden, zooals het sovjet-telegraafagentschap beweert. Wat ook het resultaat moge zijn, wij zijn gereed er het hoofd aan te bieden. Het is niet waarschijn lijk, dat wij worden afgeleid van de doelstelling, waarvoor wij de zen oorlog zijn ingetrokken.” Chamberlain verwees vervolgens naar Roosevelt’s definitie van een moreelen vrede en voegde hier aan toe„Om zulk een vrede te verkrijgen, hebben wij de wapens opgenomen. Wij zijn voornemens te strijden tot hij is verkregen.” Het telegraafagentschap van de sov jet-Unie meldt: De buitenlandsche pers beweert, dat onderhandelingen gaande zijn tusschen Finland, Zweden en Noorwegen inzake de sluiting van een zoogenaamd „de fensief verbond”, met het doel mili taire bescherming te geven aan grenzen van Finland. Ook wordt be weerd, dat de sovjet-Unie geen zwaar heeft tegen een dergelijk „de fensief bondgenootschap”. Het genoemde telegraafagentschap is gemachtigd te verklaren dat die berichten over de houding der sovjet Unie niet in overeenstemming zijn met de feiten, daar, zooals duidelijk blijkt uit de bekende anti-Russische toespraak, op 14 Maart door Hambro, den voorzitter van het Noorsche Stor ting gehouden, dat een dergelijk bond genootschap bedoeld zou zijn tegen de sovjet-Unie en direct in strijd zou zijn met het tusschen de sovjet-Unie en Finland gesloten vredesverdrag. EERSTE KLASSE DERDE Trekking van 20 Maart. ƒ20.000 No. 8050. 5.000 No. 14844. 1.000 No. 24698. 400 No. 17552. 100 No. 8630, 12414, 16077, 186^ Sumner Welles’ bezoek. Vervolgens overgaande tot het be zoek van Sumner Welles, zeide Cham berlain, dat de regeering zich er over verheugd had, Welles in Londen te kunnen verwelkomen (toejuichingen), en hem volledig en openhartig van haar opvattingen in kennis te stellen. Zij zag terstond in hem een man van buitengewone bekwaamheid en van snel en krachtig inzicht. „Ik vertrouw, dat hij in staat is geweest de feitelijke inzichten en gevoelens van alle deelen der gemeenschap te leeren kennen en met eigen oogen de eenheid van doel stelling te zien, die ons allen bezielt. (Toejuichingen). 1188 6204 1342 6565 1648 6947 2325 7218 2594 7399 2799 7493 2927 8287 3554 8455 4462 8853 4755 9113 5215 9222 5369 9233 5755 9265 In de vorige lijst staat: 13305 u 13301; 14507 m. z. 14506; 16069 m. 1 Igo-j - PRIJZEN VAN ƒ20. 9451 9632 9966 1 10014 10911 I 11297 11402 i 11596 11947 12783 12916 13385 13571 ringen van Noorwegen en Zweden had den ontvangen ten aanzien van toe stemming tot het doorlaten, zijn wij niettemin voortgegaan met onze voor bereidingen en zelfs op het laatste oogenblik zouden wij een expeditie corps hebben kunnen zenden. Dit was een gemeenschappelijk Britsch-Fransch expeditieleger en het zou hebben kunnen arriveeren lang voor den gevraagden datum, wanneer Noorwegen en Zweden door tocht had den verleend. Ik zeg zonder aarzeling, dat noch Groot-Brittannië, noch Frankrijk zich iets te verwijten hebben in hun optre den in deze geheele zaak (toejuichin gen). Hoe staat ’t echter met Duitschland? De verantwoordelijkheid voor den Fin- schen oorlog ligt geheel en uitsluitend op de schouders van Duitschland. tieke kringen en de pers der democra tische oorlogvoerende landen tegen het veronderstelde vredesoffensief, dat wil lekeurig wordt toegeschreven aan de ontmoeting op den Brenner, bevestigt opnieuw, den oorlogsgeest der groote democratieën. De solidariteit tusschen Rome en Berlijn, welke op den Brenner een nieuwe wijding heeft gekregen, streeft eenerzijds naar den opbouw van een Europa, gegrondvest op de rechten en bestaansmiddelen der volkeren, en anderzijds naar de bescherming der Italiaansche en Duitsche belangen in dat nieuwe Europa. Die belangen moe ten beschouwd worden in het kader van de Italiaansch-Duitsche alliantie. Dat is het essentieele doel van de ont moeting op den Brenner. van het duizenden vernield, met het gevolg, dat men over al, doch vooral in de landelijke distric ten, verstoken was van electriciteit. Ook het telefoonverkeer is in de war geraakt. De storm heeft groote ijsmassa’s op gejaagd en nieuwe moeilijkheden ver oorzaakt voor de veerdiensten, welke geleidelijk aan waren hervat, nadat zij wekenlang hadden stilgelegen. Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt gemeid: De indruk, welke de Lagerhujsrede van Chamberlain in Berlijnsche poli tieke kringen heeft gewekt, kan het beste gekenmerkt worden door den wensch, dat deze rede in de neutrale landen zoo uitvoerig mogelijk dient te worden verspreid en zoo zorgvuldig mo gelijk gelezen, want deze rede laat zien, zoo verklaart men te Berlijn: Een schep ping. die zich in haar isolement ontstel lend hulpeloos voelt, geleid door poli tici, die nauwelijks tot het middelma tige reiken en niet meer opgewassen zijn tegen het onheil, dat zij verwekt hebben. Zeer kenteekenend acht men De ontmoeting op den Brenner. Toen Sumner Welles in Italië terug kwam, stond hij tegenover een nieuwe gebeurtenis de ontmoeting tusschen de twee dictatoren op den Brennerpas. De ontmoeting heeft natuurlijk aan leiding gegeven tot vele speculaties over de bedoeling er van. Sommigen dachten, dat de bedoeling was om nieuwe vredesvoorstellen uit te wer ken. Ik weet niet of dit waar is of niet. Ik weet er niet meer van, dan dat deze beide heeren hun tijd wel licht hebben doorgebracht met te spreken over de omstandigheden, waaronder een Italiaansch schip gis teren door een Duitsche mijn is nield. SPIONNEN WORDEN STRENGER GESTRAFT. De Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd waarbij zij, die schuld# worden bevonden aan spionnage, i*" straft worden met een gevangenisstraf voor den duur van maximum ti® jaren en een boete van tienduize°a dollar. Volgens de tegenwoordige is de maximum gevangenisstraf tw* jaren. 17505 20176 224* 17540 20220 2n( 17593 20821 22^ 17778 21015 jZ 18248 21032 2325? 18842 21126 235a 18967 21141 23Si 190 1 5 21198 19590 21803 24» 19797 22159 242!' 19814 22218 2flu 19897 22245 Juj: 19952 22398 lijst staat: 13305 a Verklaring van het Hoogerhuis. Bij het debat over den oorlog in het Hoogerhuis heeft minister Halifax een rede gehouden, waarin hij dezelfde ge dachten ontwikkelde als Chamberlain in het Lagerhuis. Wat de bijeenkomst op den Brenner betreft, zeide hij: „Ik weet nog niet, wat zich kan hebben voorgedaan in de conferentie op den Brennerpas. De twee leiders hebben hun gedachten misschien gericht op den vrede, misschien ook niet. In ieder geval zijn wij volkomen gereed om het hoofd te bieden aan wat de toe komst ook in zich moge bergen. Over het oorlogsdoel zeide de mi nister: „Het vormde geen deel van onze doelstelling om Duitschland te vernie tigen, om een wraakgierigen vrede na te streven, of iets van dien aard, maar het was ons doel er zorg voor te dra gen, dat de vrijheid, voor zoover wij die tot stand konden brengen, hersteld zou worden voor de volkeren, die van beroofd waren. Bovenal streven naar veiligheid voor de wereld.” VIJF EN TWINTIG DOODEN EN 48 GEWONDEN. Officieel wordt gemeld, dat de poli tic te Lahore door leden van een Mo- hammedaansche organisatie, die te gen het bevel der regeering van de Pendsjab een optocht in militaire for matie wilden vormen, is aangevallen. Twee politiemannen werden gedood en 8 gewond, onder wie twee inspecteurs. Een districtsmagistraat werd gewond. Hierop opende politie het vuur, waar door 23 betoogers gedood en 39 per sonen gewond werden. De politie en militairen patrouilleeren thans in de stad. De Mohammedaansche betoogers worden genoemd Khaksars. Zij hebben spaden bü zich, dragen uniformen en zijn militair gedrild. Hun optreden heeft het ontstaan aangemoedigd van organisaties der Hindoes, die op den- zelfden grondslag zijn ingericht. De verscherping der verhouding tusschen Hindoes en Mohammedanen in de laat ste maanden heeft ertoe geleid, dat de regeering een verbod heeft uitge vaardigd op militaire formatie», of zij wapenen bij zich hebben of niet. De autoriteiten hebben de khaksaror- ganisatie onwetting verklaard en het hoofdkwartier dezer groep bij Lahore in bezit genomen. De regeering van de Pendsjab heeft bevel tot arrestatie der leiders gege ven. Ongeveer 50 leden der organisa tie zijn reeds in hechtenis genomen. Er zijn beperkende bepalingen voor ’t verkeer op den openbaren weg uitge vaardigd: Het dragen van vuurwape nen, messen, zwaarden en spaden is verboden: Samenscholingen van meer dan 5 personen zijn niet toegestaan voor den tijd van zes maanden. VERSPREIDE BERICHTEN Het water van den Donau is Boedapest 16 centimeter gedaald. gevaar voor overstrooming schijnt tha^ verdwenen te Sumner Welles is vanmorgen vroeg uit Rome te Genua aangekomen zich met zijn vrouw aan boord te be geven van de „Conte di Savoia” en naar de Vereenigde Staten terug te keeren. Gisteren heeft Welles geen onder houd gehad met Mussolini. Hij heeft het noenmaal gebruikt met minister Ciano in de golfclub te Rome, waarna zij een paar uur in gesprek bleven. De Amerikaansche ambassadeur Phillips, was bij het noenmaal aanwezig Welles heeft voor zijn vertrek uit Rome een verklaring uitgegeven, waar in hij zegt, dat hij geen vredesplan of -voorstel heeft ontvangen van een oor logvoerende, welke ook, noch van eeni ge andere regeering. Evenmin heeft hij een of ander voorstel van dien aard aan een ot een andere regeering overgebracht. sen zijn de Ijsdammen door vliegtuig6 gebombardeerd Ten Noorden van de Hongaar# hoofdstad is de rivier vrij van ijs- is de scheepvaart hervat. Intusschen worden uit verschil! deelen van het land ernstige overs mingen gemeld, daar de zijrivieren sl ten haar oevers zijn getreden. de stad Szegedin verkeert in Èeva een groot aantal dorpen is de be* dakloos geworden. j Maandag zijn de arbeider5 steenkoolmijnen bij Luik (Be një staking gegaan, omdat de l°°n tfé waren verhoogd in evenredig de stijging der steenkolenprU2®'^ >r teren heeft de staking zich to dere mijnen uitgebreid. Het Duitsche nieuwsbureau deelt naar aanleiding van de berichten over een Duitsch vredesaanbod, mede, dat na de afwijzing van het vredesaanbod, op 6 October 1939 voor eenmaal door den Führer gedaan, Duitschland ten aanzien van den vrede niets meer te zeggen heeft. De oplossing van het vraagstuk luidt: Strijd tot de overwinning. In gezaghebbende laliaansche krin gen te Rome noemt men het bericht, als zou bij het onderhoud tusschen Hit ler en Mussolini een vredesplan in 11 punten zijn opgesteld, fantasie. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Westen geen gebeurtenissen van belang. Gisteravond tegen Britsche vliegtuigen

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2