Het Holland Huis te New York geopend In Juni kan den Haag automatisch interlocaal telefoneeren Haagsche Courant van Woensdag 20 Maart 1940 r DERDE BLAD, PAGINA 1. Fi 11 IK BINNENLAND en Een druk bezochte, officieele lunch Wassenaar met Leiden Minister Van Kleffens en de Gouverneur-Generaal Voorloopig alleen met wellicht spreken uit Holland en Indië Radiorede minister Welter De sterfdag de De ambulance Finland voor De technische voorzieningen in de centrales Weerkundige Waarnemingen Het Roode Kruis op „Amstelflora” T~\E automatiseering van het interlocale telefoonverkeer is thans zoover gevorderd, dat ook de drie grootste gemeenten, die een eigen locaal net exploi- teeren, aan de beurt zijn ge komen. Amsterdam is reeds voorgegaan en nu zal de residentie binnen afzienbaren tijd zoover zijn, dat de abonné’s zonder tusschen- komst van een rijkstelefoniste interlocaal kunnen spreken. SI Overige leden vertrekken morgen De rondreizen van dr. H. Colijn van Koningin Emma .IF 759 m.m.. u. hedenmiddag 12 uur: en naar Rede minister van Klef fens. Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geeft den stand aan van gistenen volmaakt onbegrijpelijk geval, waarvan hij eigenlijk maar één indruk meeneemt, n.l. dien van hoogste bewondering voor de technici, die in dit gecomprimeerde samenstel van subtiele apparaten en duizenden draden niet alleen feilloos den goeden weg kennen, maar boven dien in staat zijn er nieuwe vertakkin gen in te brengen, zóó, dat de rest on gehinderd blijft functionneeren. Wij zullen er ons dan ook niet aan wagen, zelfs ook maar oppervlakkig weer te geven, wat de heer Neher ons compleetheidshalve toonde. Wij houden ons derhalve aan hetgeen hij er ons van vertelde en dit komt op het vol gende neer De apparatuur van ’t locale net moet in het landelijke automatische stelsel worden ingeschakeld en daarvoor was om te beginnen een omvangrijke mon- tage-arbeid noodig. Daarmee is men een klein jaar bezig geweest. De aange slotenen merkten daarvan niets, omdat voorloopig niet aan de locale appera- tuur werd geroerd. Dit laatste begon pas, nu ongeveer zes weken geleden, toen het koppelen aan ving van de nieuwe installatie aan de bestaande. Van dat oogenblik af moest En nu vind ik tevens aanleiding mijn praatje te beëindigen met een woord van Coen uit een brief van 1619: ,,d’ Eere en reputatie van de Neder- landsche natie sal hierdoor seer ver meerderen.” met met But- hoo- Het Holland Huis te New York gisteren geopend met een Het centrum van het depressiesysteem op den Atlantischen Oceaan ligt thans tusschen de Faröer en Schotland en vult zich vermoedelijk vrij snel op. Langs den achterkant van deze depressie wordt zeer koude lucht over den Oceaan naar ons land gevoerd. Aangezien deze luchtmassa vrij onstabiel is. heeft het weer een buiig karakter aangenomen. Het arctische gebied van hoogen lucht druk over Groenland heeft zich weer her steld. Het Azorenhoogedrukgebied werd in het Westen door een naderende nieuwe depressie aangetast. Het breidde zich ech ter naar het Oosten over Frankrijk uit. Het hoogedrukgebied, dat gisteren over Finland en de Randstaten lag, is naar het Oosten getrokken. In de Randstaten vriest het nog streng. Voorts vriest het nog in Zweden, Roemenië en Hongarije. Zonsopgang: 21 Maart 6.01 u. Zonsondergang: 21 Maart 6.14 u. Lantarens aan: 21 Maart tot 5.32 u. v.m., 21 Maart 6.44 u. nam. Hoogwater te S c h e v en i n g e n. 21 Maart ’s morgens 12.20; nam. 12.40 u. Morgen geen schietoefeningen op het strand. aan van woor- Prins Bernhard bij de troepen in Groningen en Drente Z.K.H. Prins Bernhard heeft heden namens H.M. de Koningin en vergezeld door zijn waarnemend adjudant, luite- nant-kolonel H. J. Phaff, een bezoek gebracht aan de troepen in Groningen en Drente. Giften van Koningin en Prinses. Het bestuur van de tentoonstelling Amstelflora” te Amsterdam heeft voor den duur van deze tentoonstelling van 15 - 25 Maart 1940, de gelegen heid opengesteld voor het Roode Kruis op de tentoonstelling te collec- teeren. Zeer erkentelijk is het bestuur van de afd. „Amsterdam” van het Neder- landsche Roode Kruis voor de giften, welke het mocht ontvangen van H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana bij het bezoek aan de tentoon stelling op Maandag j.l. Wat er in de centrales geschiedde. De uitbreiding der apparatuur in de verschillende Haagsche centrales en satellieten is geheel volgens eigen plan nen en ontwerpen en in eigen beheer geschied. Over dit werk, dat in het begin van 1939 werd aangevangen en omstreeks 1% millioen gulden heeft gekost, ver namen wij van den directeur van den Telefoondienst, den heer L. Neher, interessante bijzonderheden. Wie als leek de ingewikkelde tech nische installaties van een automatische telefooncentrale bekijkt, staat voor een dat wij in Nederland, in Augustus van beide partijen de verzekering hebben ontvangen, dat zij de neutraliteit, die dit land, evenals de Vereenigde Staten, in dit conflict bewaart, zullen eerbiedi gen. Wij vertrouwen er op. dat deze be loften gehouden zullen worden. Wij hebben geen enkel geschil van eenig be lang met een van de oorlogvoerende landen en gij weet, dat. indien een der- gelijk geschil zoude ontstaan, zulks niet aan Holland te wijten zou zijn. Immers, de enkele getallen die ik u zooeven heb genoemd, zullen u hebben doen begrij pen, dat een oorlog in dit, zoo uiter mate dichtbevolkte land een barbaar- sche slachting zou worden het zou gelijk staan met een oorlog in de stra ten van een uwer groote steden. Het zou welhaast onmogelijk zijn een on derscheid te maken tusschen combat tanten en niet-combattanten en het staat vast, dat vrouwen en kinderen in gelijke mate als soldaten er het slacht offer van zouden worden. Oorlog in ons land zou een ramp zijn, verschrikkelij ker nog dan in minder dichtbevolkte landen. Hoe meer derhalve de woorden „hands off Holland” in de gansche we reld herhaald worden, hoe liever het ons is. Duizenden verbindingen, vertegenwoor digd in even zooveel koperdraadjes, moeten worden gelegd om de een voudige handeling van het kiezen eener automatische interlocale verbinding mogelijk te maken. De zeer omvangrijke en ingewikkelde technische voorzieningen in de Haag sche centrales en haar satellieten, welke deze omvorming noodig maakt, zullen vóór Vrijdag a.s. haar beslag hebben gekregen na een werkzaamheid van ruim een jaar. Het volledig in functie treden van de apparatuur voor het automatische interlocale verkeer is afhankelijk van het gereedkomen der installaties in het thans nog in voltooiing zijnde districts- telefoonkantoor der P.T.T. aan de Torenstraat. De verwachting bestaat, dat dit over pl.m. een jaar het geval zal zijn. Inmiddels zullen de Haagsche abon- né’s toch reeds op beperkte schaal automatisch met buitengemeenten kun nen spreken en wel met Wassenaar en wellicht ook met Leiden. Dit zou om streeks Juni mogelijk zijn, bij het uit komen van den nieuwen telefoongids. Wassenaar, dat thans telefonisch één geheel vormt met de residentie, zal teggn dien tijd een afzonderlijk deel worden van het Rijksnet. Aan een uitzonderingstoestand, welke indertijd ontstond uit den kleinen omvang van het Wassenaarsche telefoongebied, zal dan een einde komen. Voor vele aangeslotenen in Wasse naar en hier zal deze verandering on getwijfeld eenig nadeel brengen, maar dit weegt niet op tegen de belangrijke voordeelen van de algemeene automati seering. De kosten per gesprek van 3 min. zullen voor beide richtingen 4 cent bedragen. Wassenaar zal dan het netnummer K. 1751 krijgen en de Wassenaarsche abonné’s krijgen nieuwe, 4-cijfer num mers. Den Haag krijgt het netnummer K. 1700. Voor het maken van een telefonische verbinding Den Haag-Wassenaar zal de abonné dan eerst de K, op de nummer schijf aangegeven als O., en de cijfers 17 5 1 moeten draaien. Daarmee is hij dan in het Wassenaarsche net geko men, wacht dan op den 2den kiestoon en kiest vervolgens het verlangde nummer. Omgekeerd, van Wassenaar Uit dus, is voor het maken van een ver binding met een Haagschen aangeslo tene, eerst het draaien van de K O), de cijfers 1 7 0 0 noodig en daarna het kiezen van het Haagsche 6-cijfer nummer na het hooren van den 2den kiestoon. Tusschen oorlogvoerenden! Het is dit kleine en zeer dichtbevolk te land, dat zich thans bevindt tusschen twee machtige tegenstanders Enge land en Frankrijk eenerzijds, Duisch- land anderzijds tegenstanders, die niet slechts tot de tanden gewapend, doch tevens in een oorlog van geweldige afmetingen zijn gewikkeld, welke, wreed als deze moge zijn, eiken dag nog afgrijselijker kan worden. Het stemt mij tot voldoening te kunnen zeggen, Door eigen lamlendigheid verloren. Maar het was geen historische nood zakelijkheid, dat de Compagnie de Kaap zou verliezen, de eenige werke lijke volksplanting, welke zij heeft ge sticht, een echt stuk Nederland over zee. Noch ook, dat zij Ceylon zou ver liezen, de paarl van den Indischen Oceaan, waarom zij 150 jaar lang ge vochten had en waarvan de verove ring meer Nederlandsch bloed heeft ge kost dan welk ander gebiedsdeel over zee ook. De Kaap en Ceylon zijn verloren, laat ik het maar ronduit zeggen, door de lamlendigheid van ons volk in die dagen. Wij hadden toen niet meer den wil tot handhaving van ons bezit en vanzelfsprekend verloren wij het toen. Dezelfde lamlendigheid was oorzaak, dat wij in de 19e eeuw het beste deel van Borneo kwijtraakten. Nog zijn wij groot, nog zijn wij mach tig overzee; 2 millioen k.m.2 zijn daar Nederlandsch gebied en 70 millioen is het aantal onzer onderdanen. En Nederland zal groot blijven op voor waarde, dat het zich realiseert, dat vooral in dezen tijd, nu allerwege met jaloersche blikken wordt aangestaard datgene, wat wij behielden uit een grootsch verleden, noodig is in de eer ste plaats den wil om ons te handha ven en in de tweede plaats bereidheid tot opofferingen. Opofferingen in geld, niet alleen voor doode weermiddelen, maar vooral voor een levend, doelmatig, voortva rend bestuur, dat de hoogste eischen voldoet, die men stellen kan aan de leiders van een talrijke, intel ligente bevolking, die stellig de ge schiktheid in zich heeft voor hooger ontwikkeling. Opoffering ook, vaders eij moeders, in dien zin, dat ge uw kinderen, uw zonen en dochters en dan de beste en de meest begaafde beschikbaar stelt om het vaderland te dienen over zee, hetzij in dienst van het land, het zij in particulieren dienst. Ik wil niet moraliseeren, waarde landgenooten, dat zou mij niet passen. Maar laat ons eens, ieder voor zich, in ons binnenste kijken en nagaan, of wij, ieder voor ons, wel onzen plicht heb ben gedaan tegenover de erfenis, welke de edele Compagnie ons naliet. Naar wij van de zijde der ambu lance van het Nederlandsche Roode Kruis vernemen, zullen de overige le- voor Finland per Verwachting tot den avond van 21 Mrt.: Wind: krachtig tot matig. Zuidwestelijk tot Westelijk plaatselijk enkele lichte buien, wisselende bewolking, weinig ver andering in temperatuur at I E o rr poration en tevens voor de heeren John D. Rockefeller en Nelson Rockefeller, aan wie ik, in naam van de Neder landsche Regeering, mijn hartelijke ge- lukwenschen moge aanbieden bij de inwijding van deze nieuwe instelling. Naast Holland House, zal het Nether- land’s Building, gelegen aan de Rocke feller Plaza, eveneens onderdak ver- leenen aan andere firma’s en organi saties, die op zakengebied banden met Nederland hebben. Holland House zal een gunstige gelegenheid scheppen voor besprekingen over handelstransacties tusschen Nederlandsche en Amerikaan- sche belangen, en zal in de Vereenigde Staten van Amerika een middelpunt worden, ter bevordering van den good will, en ter begunstiging van een groo- ter handelsvolume tusschen de afzet gebieden van beide landen. De Vereenigde Staten en Nederland zijn steeds door nauwe vriendschap verbonden geweestgeschilpunten, die zich tusschen hen hebben voorgedaan, werden steeds door vriendschappelijke onderhandelingen opgelost. Het gebied van Nederland in Europa is klein, een weinig uitgestrekter dan de oppervlakten van de staten Maryland en Rhode-Island tezamen. Maar men stelt zich niet steeds duide lijk voor oogen, dat dit kleine gebied niet minder dan 8 millioen inwoners heeft, dit vergeleken met de 2J mil lioen van Rhode Island en Maryland. Nederland is inderdaad een van de meest dichtbevolkte gebieden in de we reld en heeft meer dan 600 inwoners per vierkante mijl, tegen niet meer dan 36 per vierkante mijl in de Vereenigde Staten. De eerste redevoering, die van den minister van Buitenlandsche Zaken, den heer v. Kleffens, werd op volmaak te wijze ontvangen. Vele der Ameri- kaansche gasten, die aan de lunch aan zaten, die door een honderd-tal pro minente Amerikanen en Nederlanders werd bijgewoond, merkten op, hoe voortreffelijk de heer van Kleffens het Engelsch uitsprak. De minister zeide ongeveer het vol gende „Ik stel de gelegenheid, welke mij wordt geboden, zeer op prijs om, bij de belangrijke gebeurtenis van de ope ning van de „Holland House Corpo ration” in de stad New York, een radio boodschap tot u te richten. Al de goede vrienden, die hiertoe samenwerkten, zijn te talrijk om met name te vermelden, doch ik voel mij genoopt een uitzondering te maken voor den heer Fenton B. Turck, den president van de Holland House Cor- Een door het Engelsche departement van buitenlandsche zaken uitgegeven mededeeling houdt in, dat dr. H. Colijn na zijn verblijf in Genève en Parijs, thans een week in Londen heeft door gebracht. Aldus volvoert hij de missie, welke hem is toevertrouwd na de re cente bijeenkomst in den Haag van de organisatiecommissie van den Volkenbond, voor de ontwikkeling van de internationale samenwerking in eco nomische en sociale zaken. Gedurende zijn verblijf in Londen heeft dr. Colijn ontmoetingen gehad met jie leden der regeering en hooggeplaatste ambtenaren, o.m. Chamberlain, Halifax, Churchill, Ier en Bruce, den Australischen gen commissaris. Kranshechting monument te Soest. Hedenmorgen heeft de burgemees ter van Soest, mr. A. L. des Tombe, namens het gemeentebestuur, een krans van paarse seringen gehecht aan het monument van Koningin Em ma te Soest. Zooals bekend, is heden de sterfdag van deze Vorstin her dacht en was Koningin Emma hooge ambachtsvrouwe van Soest. den van de ambulance morgen om 1 uur van Schiphol vliegtuig naar Malmö vertrekken. Al het overige materieel en de ba gage der ambulance zal dezer dagen door de K.L.M. door de lucht Zweden worden vervoerd, zoodat mor gen alle personeel en materieel naar Finland zal zijn vertrokken. Herdenking stichting Oost-Indische Compagnie Gisteravond heeft de minister van Koloniën, de heer Welter, een radio rede uitgesproken, waarin hij o.m. het volgende zijde: Waarde .andgenooten, de twintigste van Maart is voor de geschiedenis van ons land en van ons volk een gewich tige datum. En nu zal ik maar dadelijk met de deur in uw huiskamer vallen en u zeggen waarom: den twintigsten Maart van het jaar onzes heeren 1602 werd krachtens octrooi van de Staten- Generaal der Vereenigde Nederlanden opgericht een rechtspersoon, we zouden nu zeggen een N.V., die naar de zede van die dagen den plechtstatigen naam kreeg van de Vereenigde Nederland- s<?he Geoctroyeerde Oostindische Com pagnie. In de wandeling heette ze al spoedig de vereenigde Oostindische Compagnie en ze werd algemeen aangeduid met de 3 beginletters V.O.C. In Indië heette dat kortweg de Compagnie of. zooals de inheemschen het uitspraken: de Kompenie. En zoo sterk is de herinne ring daar aan dat lichaam, zoo diep is de gedachtenis daaraan bij de bevolking blijven leven dat nog heden ten dage het Nederlandsch-Indisch Gouverne ment door de bevolking wordt aange duid met de „Kompenie”. Er volgt dan binnen enkele tientallen van jaren een ontwikkeling van die Oost-Indische Compagnie, die eigenlijk wonderbaarlijk is De compagnie ontwikkelde zich tot een staatsmacht. En nu moet ge bedenken, waarde hoorders, dat dit geduchte, machtige lichaam, dat in het gansche Oosten eer bied verspreidde voor zijn naam, zijn oorsprong vond in een klein land met nog geen 1 millioen zielen. Hoe is dit mogelijk geweest? Uit de klein-burgerlijke steden der lage landen, met haar intieme wonin gen, dreef een donkere drang de man nen naar buiten naar het avontuur naar de wijde, onbekende wereld. En zoo vindt men in den dienst der edele compagnie een aantal mannen, die in het verre Oosten zich ontplooi den tot groote kooplieden niet alleen, maar tevens tot staatslieden, legeraan- en alhier v.m. 8 12 u. 759 m.m,; thermometer resp. er ingegrepen worden in het uiterst ge voelige levende hart van het telefoon bedrijf. De abonné’s moesten daarvan wel iets merken, vandaar dat destijds een mededeeling uitging van den direc teur, dat rekening gehouden moest worden met onvermijdelijke kortston dige storingen van de lijnen. Dit ongerief blijkt overigens nogal mee te vallen en het aantal klachten over belemmering van het verkeer is beperkt gebleven. De vaste staf van den Telefoondienst moest voor deze koppelingswerkzaam- heden met meer dan 100 losse, tevoren zorgvuldig opgeleide krachten worden uitgebreid. Over den arbeid van allen, van hoog tot laag, die met de uitvoering belast waren sprak de heer Neher met groo- ten lof. De leiders behielden daarnevens hun normale werk. Indien het mogelijk ware geweest, de koppelingswerkzaamheden in nacht arbeid uit te voeren, zou dit zeker ge schied zijn, maar, afgezien van het feit, dat ook in de nachtelijke uren storingen lastig zijn, leende de aard van het werk zich niet voor nachtarbeid ge durende verscheidene weken. Wanneer de koppeling voltooid zal zijn, zullen den Haagschen abonné een tweetal telefonische wegen openstaan, afhankelijk van het nummer, dat geko zen wordt. Kiest hij een nummer, aanvangende met een K(=O), dan wordt de locale weg afgesloten en de interlocale weg vrijgemaakt. Wordt een Haagsch num mer gedraaid, dan geschiedt het omge keerde de interlocale weg wordt ge blokkeerd en de locale beschikbaar ge steld. De naam, welke aan deze oplossing werd gegeven, is het omwegstelsel, dit in analogie met den modernen snelver- keersweg, die buiten de bebouwde kommen wordt omgeleid. In de tele fooncentrale gebeurt hetzelfdj de weg van het interlocale verkeer wordt bui ten dien van het locale gehouden. Deze oogenschijnlijk eenvoudige tech nische procedure vergt een zeer inge wikkelde apparatuur, waarmee in de onderscheidene centrales en satellieten omstreeks 50.000 verbindingen betrok ken zijn. Eén cijfer betreffende den omvang van het werk, t.w. dat wat de kosten aangaat, noemde de heer Neher ons reeds. Hij voegde er nog de volgende aan toe alléén voor de montage in de bureaux is voor de verbindingen 150 k.m. z.g. veeladerige bureaukabel ver werkt. Voor de montagewerkzaamheden waren ruim 25.000 man-uren noodig, terwijl de koppeling nog 450 man-weken vergde. De koppelingswerkzaamheden waren zeer moeilijk, omdat de ruimte, waarin gewerkt moest worden, zeer beperkt was, zoodat het aantal tegelijk werken den gelimiteerd moest blijven. De zeer omvangrijke taak heeft, aldus de heer Neher, van de ingenieurs, teekenaars, technici en montagepersoneel groote in spanning gevergd, die met bekwaam heid en warme belangstelling gege ven is. Barometer v.m. 7 gr. en 9 gr. Celsius. Barometer na 1 2_ stationnair. is geopend met een plechtig noenmaal, dat bijgewoond werd door den Nederlandschen gezant jhr. Loudon en andere notabelen. De minister van Buitenlandsche Zaken, mr. van Klef fens, sprak van de residentie uit een enkel woord, via de kortegolf. Jhr. Tjarda van Starckenborgh Stachouwer, de gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, heeft zich ook per radio tot de bij de plechtigheid aanwezigen gewend. Het Holland Huis huisvest het Nederlandsche consulaat, de Ame- rikaansch-Nederlandsche Kamer van Koophandel en een oud-Hollandsche taveerne en vele firma’s, die in den handel met Holland geïnteresseerd zijn. Het beschikt over drie-en-dertig dui zend vierkante voet ruimte, drie ver diepingen in het Rockefeller Building, het bevat vele oude schilderijen en wandtapijten. voerders, vlootvoogden, moedig oversaagd tot het vermetele toe. Lees de brieven, die b.v. Coen zijn meesters schreef, de brieven een ziener, die in vlammende den hen trachtte wakker te schudden uit hun bedachtzame lauwheid voorzichtige burgermanswijsheid. Maetsuycker, van Goens en Speel man; voor een goed deel dankt Neder land aan hen zijn welvaart, zijn rijk dom, zijn eervolle plaats van heden in de rij der volkeren. Men zegt wel, dat de Compagnie ten gronde is gegaan aan eigen bederf en corruptie. Ik geloof het niet, ik ge loof, dat de Compagnie te gronde ging omdat het volk, waaruit ze voortkwam, niet langer den wil, de kracht en den moed had te behouden wat de voor vaderen hadden verworven. Het was, geloof ik, een historische noodzakelijkheid, dat de Vereenigde Nederlanden hun wereldbeheerschende positie zouden verliezen, en evenzeer, dat de Oost-Indische Compagnie een groot deel van haar heerschappij in het verre Oosten zou inboeten. Nederland Paraat. Ik moge hier aan toevoegen, dat wij er krachtig naar hebben gestreefd om onze neutraliteit te versterken door onze hekken te sluiten, en onze deuren té grendelen. Zooals het Amerikaansche leger en de Amerikaansche vloot in de eerste plaats tot taak hebben uwe po sitie te verdedigen zoo ook hebben wij onze gewapende macht ter verdediging van de onze. De omstandigheden dwingen ons tot dienstplicht en sedert Augustus torsen wij den last welken nationale mobili satie met zich brengt. Eveneens hebben wij de hulp ingeroepen van dat onze kere element, dat zoo dikwijls onze vijand is, maar nu onze vriend is: het water. Met onze marine-strijdkrachten vormt de zee aan de eene zijde onze be scherming, aan de andere zijde zijn lange strooken land, over een uitge strektheid van mijlen en mijlen onder water gezet en krachtig versterkt, om een ieder, die Nederland zou willen binnenvallen, daarvan te weerhouden. Maar tenslotte is ons zui vere geweten onze diepste bron van kracht, welke niemand ons ooit met geweld zal kunnen ontnemen. Datgene, wat wij o.m. met dat dappere land: Finland, gemeen hebben, is de overtui ging, dat de kleinere landen en in het bijzonder die van hen, welke hun eigen karakter hebben en hun eigen bijdrage tot het gemeenschappelijk bezit van menschelijke beschaving hebben gele verd, evenveel recht hebben op een on afhankelijk bestaan als grootere landen. Daarom beteekent het Holland House in New York niet slechts een knoop punt, waar stoffelijke behoeften samen komen, hoe belangrijk dit ook moge zijn. Het is evenzeer een uiting van hooge geestelijke waarden, die de Ver eenigde Staten en Nederland gemeen hebben. Uw land, evenzeer als het onze, is een toevluchtsoord voor de on derdrukten en voor hen, die onder zware lasten gebukt gaan. Het is de oprechte wensch van de Nederlandsche Regeering, dat de Hol land House Corporation of New York niet slechts bij het versrtijken der jaren meer en meer een verzamelpunt zal worden voor Amerikaansche en Neder landsche sympathieën en belangen, maar dat de groote verwachtingen, die wij van zijn werkzaamheden koeste ren, in vervulling zullen gaan in een vrijer en gelukkiger wereld, dan degene die wij thans kennen. Rede Gouverneur-GeneraaJ De Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, sprak ongeveer als volgt: Door in een kort woord mijn gelukwenschen te voegen bij de vele woorden, welke gesproken zullen worden bij de officieele opening van het Holland Huis In New York, vervul ik een plicht, welke aangenaam en tevens natuurlijk is. Een ieder die zich rekenschap geeft van de moeilijk heden, welke onder de oogen gezien moesten worden, dient warme waar- deering te hebben voor hetgeen door den heer Fenton B. Turck en zijn me dewerkers tot stand is gebracht. Het initiatief om een nieuw knoop punt der sociale, cultureele en econo mische belangen van Nederland in de Vereenigde Staten te scheppen is op passende wijze verwezenlijkt tusschen die monumentale gebeuwengroep, die in het hart der stad uitziet op Rocke feller Plaza. De betrekkingen tusschen de Ver eenigde Staten en Nederlandsch-Indië hebben zich in deze eeuw in velerlei richting ontwikkeld en zij behoeven en hebben tevens recht op een gemeen schappelijk tehuis in het zakencentrum van uw groot land. Ik ben er van overtuigd, dat binnen enkele jaren instellingen en handels- huizen van Nederland en van Neder- landsch-Indië in toenemende mate on der het dak van het Holland Huis zul len samenkomen, en daarmede het be wijs zullen leveren, dat de gasten he den niet bij een ledige plechtigheid aanwezig zijn geweest. Evenzeer ben ik er van overtuigd, dat wederzijdsch begrip en goodwill, welke voor den vrede der wereld zoo noodig zijn, in het Holland Huis steeds een veilig tehuis zullen vinden. Ook de stem van den Gouverneur- Generaal, die in Batavia sprak, was bijzonder duidelijk. Luid applaus begroette tenslotte de mededeeling van den Nederlandschen gezant, dat H.M. Koningin Wilhelmina den president van Holland House Cor poration Turck, en verschillende andere persoonlijkheden benoemd had tot of ficier in de orde van Oranje-Nassau.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9