naar N Nederlandsche ambulance Finland vertrokken Haagsche Courant van Donderdag 21 Maart 1940 de K.LM. 4 -i STADSNIEUWS ...l n Prinses Juliana wuifde vertrekken den na Uniek massaal vervoer van r. Predikbeurten P Vijftigjarig jubileum VIERDE BLAD, PACINA 1. NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING ACTIE VAN HET PERSONEEL DER N.V. „THABUR”. HET KORPS MARECHAUSSEE IN ATJEH H.K.H. Prinses Juliana wuift van een der ramen van het Roode Kruis gebouw aan de Prinsessegracht uit de vertrekken den na. ADAT, sooals bekend, dr. Mei huizen met twee zusters reeds was vertrokken, zijn hedenmorgen de overige 36 leden van de Neder landse he ambulance naar Finland afgereisd. Het verzamel pont was het gebouw van het Ned. Roode Kruis aan de Prinsessegracht. Reeds vóór 10 uur was vrijwel onopgemerkt aldaar gearriveerd de voorzitster H.K.H. Prinses Juliana.. Telkens kwamen auto’s aan, waaruit de keurig in het brum. gekleede pleegzusters stapten in gezelschap van familieleden, of wel een der in grijs-groen gekleede doktoren. In een der kamers gelijkvloers van het gebouw van het Roode Kruis stond de bagage gereed om straks ingeladen te worden. Een rij van donkerblauwe handkoffers^ alle voorzien van de oranje-gele K.L.M.- labels, talrijke rugzakken met en Kinder thermosflesschen en een aan tal groote zakken, bevattende dekens en lakens. LEERSCHOOL VAN HET HAAGSCH GENOOTSCHAP. **t*> wrfivk 4b afnbnèairw» n»air Swlmxk JWt laatst poseewm de lede» voor de totografen. w GOEDE VRIJDAG. 4) (Muzenstraat uur and Het afscheid op Schiphol. Fagelstraat A. Wier- Voordrachtavond over Finland afd. Oranjelaan 26, Hier- Lu- De bussen rijden voor. LEGER DES HEILS. DE NIEUWE GEZANT TE BOEDAPEST. OUDERAVOND SCHOOL A, BEZEMSTRAAT OUDERAVOND SCHOOL ZAANSTRAAT 27. Finland Westersche Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 7 uur ds. Vermet. Geref. kerk, 7 u. cand. Wolf, van Voor burg. Bij gouvernementsbesluit van 2 April 1890 no. 10 werd te Atjeh opgericht het Korps Marechaussee te voet. Op den 2en April a.s. zal het dus 50 jaren geleden zijn, dat het korps in het leven werd geroepen, dat zulke fraaie bladzijden zou toevoegen aan de geschiedenis van het Koninklijk Neder- landsch-Indische leger. De oud-officie- ren van het korps zullen dit feit her denken door zich op dien dag te ven- eenigen in de Witte Sociëteit alhier aan een gemeenschappelijken maaltijd. De afdeeling vrachtdienst der K.L.M. heeft in den loop van den tijd de meest verscheiden transporten verzorgd, maar een compleet lazaret met allerhande toebehooren, kwam daaronder nog niet voor. De keuze van den weg van vervoer, namelijk door de lucht, houdt een com pliment in, zoowel voor het Ned. Roode Kruis als voor de K.L.M. Voor de eerste, INTERN. VEREENIGING BELLAMY Op Dinsdagavond 26 Maart a.s. wordt door de Internationale Vereeniging Bellamy de geboortedag herdacht van Edward Bellamy, in Pulchri Studio, Lange Voorhout 15. De herdenkingsrede wordt uitgespro ken door dr. IJssel de Schepper. Na de pauze heeft de vertooning plaats van de cultureele film „Het lied der Aarde’" van Svend Noldan. .Geref. Smelik. Leyenburg, 7.30 uur ds. W. singa. Vereen, van Vrijz. Godsd. Hervormden, 7 uur ds. J. N. Pattist. Wassenaar. Ned. Herv. kerk, (Schoolstraat), 10 uur ds. Honders (Liturgische wijdingsdienst met medewerking van het kerkkoor); 7.30 uur ds. Honders, (Heilig Avondmaal). Kievitkerk, 7.30 uur ds. ten Kate (Hei lig Avondmaal). Ned. Protestantenbond. 7.30 uur ds. A. H. Haentjes, van Haarlem Rijswijk. Ned. Herv. kerk. 7 uur ds. v. d. Veen, (Heilig Avondmaal). Geb. Chr. Belangen, 7.30 uur ds. van der Wiel. Blijkens een mededeeling van den mi nister van Buitenlandsche Zaken, zal H.M.’s aanstaande gezant te Boedapest mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk, voor belanghebbenden bij aangelegen- heden betreffende Hongarije, te spre ken zijn in een lokaliteit van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, van de Spiegelstraat 12, op Dinsdag 26 Maart van 10 tot 12 uur. omdat zij daarmee het bewijs levert, niet op te zien tegen hooge kosten om het transport te vrijwaren voor de ri sico’s, welke de zeeroute thans met zich brengt en de overbrengst zoo snel mo gelijk te doen geschieden; voor de K.L. M., omdat zij het vertrouwen genoot, dat de aan haar toevertrouwde, kost bare zendingen ook veilig haar doel zul len bereiken. Met uitzondering van de grootste, niet-demonteerbare stukken, welke per trein zijn getransporteerd, gaat alles door de lucht, in totaal een lading van rond 25.000 k.g. Hoe deze was samen gesteld, heeft men onlangs in ons blad kunnen lezen. Van Zondag af zijn dagelijks twee extra-vliegtuigen gestart om deze massa van der Endt, J. W. Hageman, A. den Hartog, A. B. C. Haverkort, J. B. E. M. Hendrichs, H. Honig, G. Hulsman, A. M. Maquelin, G. M. A. Pennings, A. S. E. Raymakérs, G. J. Rhee, mevr. J. Scheers-de Vries, N. A. Slis, A. de Vries en de huishoudelijke assistente zuster M. S. Kentgens. Voorburg. Ned. Herv. kerk. Heerenstraat. 7 uur ds. J. Roodenburg en ds. A. Hoekert (Hei lig Avondmaal); van Sevenbergestraat 10 uur ds. J. Roodenburg (Heilig Avond maal). Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 8 uur ds. P. K. Keizer. Vereen, van Vrijz. Godsd., gebouw Fransche gemeente, 7.30 uur ds. J. H. Groenewegen, v. Arnhem, (Heilig Avond maal). De kadetten van de William Booth- Kweekschool van het Leger des Heils te Amstelveen zullen met een tiental leiders, ter gelegenheid van het Paaschfeest, gedurende drie dagen de gasten zijn van korps den Haag I. Nadat het recipieerende korps den Kweekschool-bewoners een thee zal hebben aangeboden, zullen de kadetten om 8 uur Zaterdagavond hun campagne aanvangen met een „begroetingsuit- voering” in het gebouw aan de Prin- segracht. Zondagmorgen zal in den Heiligings- dienst een twintigtal bekeerlingen op plechtige wijze tot soldaat worden in gezegend. ’s Middags is er een gecombineerde muziek- en zanguitvoering van korps den Haag I, waarbij het Kadettenkoor zal assisteeren en Zondagavond een groote Heilsbijeenkomst, waarin tal van kadetten in korte speeches getui genis des geloofs zullen afleggen. Den 2en Paaschdag wordt 's mor gens een heiligingssamenkomst gehou den ter verdieping van het geestelijk leven. In de avondbijeenkomst wordt de driedaagsche campagne op plech tige wijze gesloten. Poeldijk. Geb. voor Chr. Belangen, 10 uur ds. A Schippers, res. veldprediker. De ring ’s-Gravenhage en omstreken van het Ned. werkliedenver bond Patrimonium zal a.s. Dinsdag avond in de dr. H. Colijnschool te Scheveningen een vergadering houden, waarin als spreker zal optreden de heer G. P. Hamer, voorzitter van de afdee ling West met het onderwerp„Tal ma’s leven en werken voor het volk .van Nederland”. NED. VEREEN. VOOR LUCHTBESCHERMING. Naar aanleiding van verschillende berichten, welke dezer dagen in de pers hebben gecirculeerd, verzoekt het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming te melden, dat noch het hoofdbestuur, noch functionnarissen van genoemde vereeniging voornemens zijn als zooda nig af te treden of hun ontslag te ■nemen. Na het vertrek zijn verschillende heeren van het hoofdbestuur, van de ambulance-commissie en anderen, die de uitzending van deze ambulance hebben voorbereid, naar Schiphol ge reden om nog eens afscheid te nemen. Het gezelschap, dat heden met de twee extra K.L.M.-vliegtuigen, de ..Ta- puit” en de „Xema”. is vertrokken be staat uit de heeren: dr. A. H. M Colaco Belmonte, orthop. chirurg dr. J. T. C. Schepel, chirurg dr. J. A. F. van den Belt, chirurg J. Feddema. arts, chirurgisch-assistentC. H. Ha ring. arts, chirurgisch-assistentH Smitskamp, arts, intem-assistent en den chauffeur-monteur J. H. Wiegman. Daarnaast de verpleegsters, de zus ters P. J. M. Annyas, M. C. Arendsen, T. Burmania, G. J. L. M. Burgers, A. ~"r’ te"b°renien ên tot en met Zater- Het vervoer van de enorme hoeveel heid materiaal, waarmee de Nederland sche ambulance naar Finland is uitge rust en dat in den loop van deze week door de lucht naar Malmö is en wordt vervoerd, vormt de grootste opdracht in ééns, welke de K.L.M. ooit kreeg. Ook de aard van de goederen maakt een unicum uit in de geschiedenis van onze luchtvaartmaatschappij. Op de Leerschool van het Haagsch Genootschap in de Van Beverningk- straat werd een ouderavond gehouden, waarin de heer J. G. Bos een inlei ding hield over het onderwerp: De school en de schoolkinderen in oor logstijd. Met groote belangstelling hebben de vele aanwezigen deze voordracht ge volgd, en uit opmerkingen, welke uit de vergadering naar voren kwamen, bleek, dat de ouders met groote in stemming hebben vernomen, hoe er met volle aandacht over hun kinderen wordt gewaakt. Tot slot volgde een tooneelvoorstel- ling, waarbij onder leiding van mej. Th. ter Horst opgevoerd werd: Een Lentedag, waarin gewone schoollied jes waren gedramatiseerd tot een al leraardigst geheel. de heeren Königs, administrateur van het gemeenteziekenhuis, die in voed- selaangelegenheden de ambulance-com missie heeft geadviseerd en Kok, di recteur van de gemeente-apotheek, die belangrijke diensten bij de aanschaf fing van medicijnen en chemicaliën heeft bewezen. Voor het vertrek heeft Prinses Juliana van ieder afzonderlijk afscheid genomen, nadat alle leden van de am bulance aan Hare Koninklijke Hoog heid waren voorgesteld. In de voor kamer werden de leden groepsgewijze binnengeleid en hier heeft de Prinses allen een hartelijk woord op deze verre reis naar het hooge Noorden meege geven. Voor de Ned. Reisvereeniging ’s-Gravenhage sprak gisteravond in ge bouw Excelsior aan de Zeestraat de heer A. J. Th. v. d. Vlugt, consul van Finland over dat land. Finland is, aldus spr., helaas eens klaps in aller belangstelling komen te staan. Toch wordt nog niet beseft wat voor strijd daar in het hooge Noorden is gestreden. Rusland vormt een an dere wereld dan de Westersche staten met Scandinavië en Finland. Zoo is de strijd in Finland geweest een strijd tusschen twee werelden. De Russen be- hooren tot het Slavische ras, de Finnen niet. Zoo ook is er een verschil in taal. De Finnen zijn zeer individualistisch, en zeer geloovig. Finland vormt het bolwerk van de Westersche cul tuur, maar ook steeds weer was het het slagveld van het Noorden, van getuigen de vele burchten. 95 pCL van de bevolking is thersch. Spr. bracht naar voren, welke rol de taal in de ontwikkeling van Finland heeft gehad, gezien dat aan vankelijk nadat Finland onafhankelijk was geworden, het intellect Zweedsch Finsch was, tegenover het eenvoudige volk, de Nationaal Finnen. Omstreeks het midden van de 19e eeuw zette de groote economische en sociale ontwikkeling in. Met veel moed ging men de 20e eeuw tegemoet, maar in 1899 opende het eerste hoofdstuk van de tragedie RuslandFinland. Im mers bij het manifest van 15 Februari 1899 decreteerde de Tsaar, dat het par lement van wetgevend tot adviseerend lichaam werd. Daarnaast kwam de dienstplicht voor de Finnen in het Rus sische leger. De Finnen weigerden, zoo- dat de reinste terreur het gevolg was. In 1904 herademde het land nadat de gouverneur van den Tsaar was ver moord. Het parlement werd in eere hersteld. In 1906 verkreeg het land algemeen evenredig kiesrecht voor man nen en vrouwen, maar toen de Russen de moeilijkheden van den Russisch Japanschen oorlog te boven waren, be gon de terreur opnieuw. Talrijke Fin nen werden verbannen naar Siberië. Doch de passieve weerstand van de Finnen bleef. Andermaal zou een oor log Finland reddenhet was de oor log van 19141918. Na de Russische revolutie verbrak het land alle banden met Rusland en op 6 December 1917 werd opnieuw de onafhankelijkheid geproclameerd. Doch de Russische troepen, die in Finland lagen, begon nen een communistische terreur. Hoe kon men wat doen De Fin, die als vrijwilliger in Rusland had dienst ge nomen, Mannerheim, aarzelde niet Hij vatte den strijd op tegen de commu nisten en met succes. Maar Fin land was geruïneerd. Het saamhoorig- heidsgevoel deed echter de Finnen er boven op komen. Werkloosheid was er haast niet, de betalingsbalans ge durende de 20-jarige onafhankelijkheid is practisch altijd actief geweest. Zoo ging Finland met optimisme de toe komst tegemoet. De Olympische Spelen zouden de gelegenheid geven aan Fin land om aan de buitenlanders te laten zien, welke positie het land innam. Helaas heeft het niet zoo mogen zijn. Weer dacht Rusland zijn pan-slavisti- sche invloeden te kunnen doen gelden. Toch kon Finland een bolwerk vormen voor de Westersche beschaving. Nu ook weer is het het geloof geweest, dat de Finnen tezamen bond. Voor de pauze werd nog een aantal lantaarnplaatjes vertoond op Finland betrekking hebbend, terwijl gedurende de pauze werd gecollecteerd. Het tweede deel van den avond was ge vuld met een film van hei land van -de duizend meren. Dinsdag 19 Maart, werd in de school Zaanstraat een ouderavond gehouden in het gymnastieklokaal van de school Griftstraat 2. De heer van Dam, Hoofd der school, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Kolk, die een film vertoonde en toelichtte over school reizen per spoor. Nadat eenige mede- deelingen waren gedaan aangaande de bezetting der school en alle daaraan verbonden moeilijkheden, werden de huishoudelijke zaken behandeld. Ver volgens werden door den heer van Dam de aftredende voorzitter van de Oudercommissie, de heer Prins en het oudercommissielid mevr, de Boer allerhartelijkst bedankt voor het vele werk dat zij tijdens hun 6-jarig lid maatschap verricht hebben. Hun werd door de Oudercommissie een geschenk aangeboden. Tot leden van de Ouder commissie werden gekozen mevrouw Zandbergen en de heer Hij mans. Het personeel van de N.V. „Tha- bur” alhier is gisteren in vergadering bijeengekomen naar aanleiding van het standpunt, dat door de directie dezer N.V. blijkens mededeeling van de besturen der samenwerkende me- taalbewerkersbonden aan het perso neel, wordt ingenomen ten aanzien van het geven van een duurtetoeslag. Er werd een motie aangenomen, waarin het personeel zijn ernstige af keuring uitspreekt over de houding der directie. De besturen der samen werkende metaalarbeidersbonden wor den hierin tevens gemachtigd „met al le wettige middelen de directie van het onjuiste van haar standpunt te overtuigen en de gewenschte verbete ring tot stand te brengen”. Te kwart voor elf reden twee bussen van de K.L.M. voor en werd begonnen met het inladen van de talrijke colli bagage, waarmede geruimen tijd ge moeid was. Inmiddels had zich voor het gebouw van het Roode Kruis een vrij groote menigte verzameld, die ge ïnteresseerd toekeek. Prinses Juliana volgde met groote belangstelling de toebereidselen voor het vertrek. Een spontaan gejuich steeg op, toen eenige oogenblikken later een raam gelijk vloers werd opgeschoven en Zij zich naar buiten boog. Prinses Juliana was gekleed in een terracotta-kleurig, met donker bont afgezet complet. In den eersten bus namen de zusters plaats, nadat zij voor de persfotografen had den geposeerd, in den tweeden volgden de doktoren. In dezen bus namen tevens plaats jhr. G. Verspijck en de heeren F. Canté en J. Meyer, respec tievelijk perschef van het Roode Kruis en de K.L.M. Precies kwart over elf vertrokken de beide bnssen. Prinses Juliana wuifde de pleegzusters hartelijk toe, de doktoren werden met een buiging vaarwel gezegd. Ook de belangstellenden op straat lieten zich niet onbetuigd. In het stationsgebouw van Schiphol heerschte heden tegen den middag zoo wel in boven- als benedenzaal een druk te, zooals wij dit slechts gewend zijn bij den aanvang van zeer bijzondere vluch ten. Op het terras wapperde slechts één vlag, en ditmaal niet van de K. L. M. of een andere luchtvaartmaatschappij, dcch de welbekende vlag van het Roode Kruis. Inderdaad stonden wij voor den aan vang van een zeer bijzondere vlucht. Te één uur vertrokken namelijk de leden van de Nederlandsche ambulance naar Finland, waar men. hoewel de oorlog ge ëindigd is, nog dringend behoefte aan sanitaire hulp heeft. De leider der ambulance met twee an dere leden, is reeds dezer dagen vertrok ken en vandaag vertrokken de overige 26 leden onder leiding van den plaats- vervangenden leider dr. A. H. M. Co- la?o Belmonte, dié ook reeds deel uit maakte van de Nederlandsche Roode Kruis-missie naar Abessinië. De zes medici, twintig verpleegsters, de assistenten en de chauffeur-monteur werden door vele familieleden en ken nissen uitgeleide gedaan, doch daar naast waren er ook tal van belang stellenden. In de eerste plaats de eerste onder-voorzitter van het Nederland sche Roode Kruis, mr. W. J. baron van Lynden, verder de inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht generaal-majoor N. A. A. van de Roe mer, van het hoofdbestuur van het Roode Kruis de leden kolonel dr. H. K. Offerhaus en dr. H. H. Maas, mr. dr. F. Donker Curtius, secretar|s-gene- raal van het Roode Kruis, lurtenant- kolonel A. N. C. F. Keyzer, legercom- missaris en kolonel W. J. Lucardie, hoofdcommissaris van het transport wezen. Voorts was aanwezig dr. Ch. W. F. Winkel, indertijd leider van de Roode Kruis-missie naar Abessinië, die door zijn reis naar Finland het werk van deze nieuwe missie heeft voorbe reid. Van de K.L.M. waren aanwezig de directeur de heer A. Plesman en de heer de Vries, alsmede dr. Slotboom en stationschef de heer Thomson. Te kwart over één vertrokken kort na elkaar de Douglas D.C. 3-machines „Xemoe”, bestuurd door gezagvoerder de Graaff en de „Tapuit”, bestuurd door van Dijk. De aanwezigen. Velen waren gekomen om het ambu- lanee-personeel een vaarwel toe te roepen. Zoo merkten wij op den len ondervoorzitter, mr. W. J. baron van Lynden en algemeen secretaris van het Roode Kruis, mr. F. Donker Curtius, den heer A. J. Th. v. d. Vlugt, consul van Finland, voorzitter van de Neder- landschFinsche Vereeniging, de hee ren Frank en mr. J. J. R. Schmal, eveneens namens deze vereeniging, ge neraal-majoor N. N. A. v. d. Roemer, inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht en verschillende leden van de ambulancecommissie, als bijv, kolonel dr. K. H. Offerhaus en den secretaris jhr. G. Verspijck, zoo nrede den hoofdcommissaris van het Roode Kruis kolonel Lucardie, luite- nant-kolonel Keyzer, legercommissaris, De oudercommissie van school A aan de Bezemstraat alhier, hield Maandag avond j.l. de voorjaarsvergadering. In zijn openingswoord heette het hoofd der school, de heer H. Bezemer, de zeer talrijk opgekomen ouders van harte welkom. Hij gaf vervolgens het woord aan den heer S. de Vries Szn., oud-Gem.- inspecteur van het onderwijs, die een zeer boeiende lezing hield over het on- straat 149^ 8^uur (Heilig Avondmaal), ds. derwerp: Gezin, kind en school. Spreker, die een zeer aandachtig ge hoor had, mocht aan het slot voor zijn interessante rede een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Bij monde van den voorzitter, den heer Ed. Goudsmit, werd spreker nog eens de dank der vergadering ge bracht. Na de pauze werd het huishoudelijk gedeelte behandeld. In de commissie tot nazien der reke ning over 1940 werden gekozen mevr. Hendrix en de heeren A. Polak en J. Sarphatie. Aan het slot der vergadering sprak de voorzitter nog een opwekkend woord om de oudercommissie zooveel mogelijk financieel te steunen bij haar voornemen om het 10-jarig bestaan der school, dat aan het eind van den thans loopenden cursus zal plaats vinden, op een bescheiden wijze te kunnen vieren. Na afloop der vergadering bestond zooals gewoonlijk, gelegenheid om met het onderwijs-personeel over de belan gen der kinderen te spreken. Ned. Protest, bond 8 uur ds. Junod. Remonstr. Geref. kerk, 21 Maart 7.30 uur ds. F. Kleyn (Heilig Avondmaal); 22 Maart 7.30 uur ds. Fetter, (Heilig Avond maal). Doopsgez. gem., 7.30 uur ds. Vis (Heilig Avondmaal). Luth. gem., 7.30 uur ds. Drijver, (Heilig Avondmaal). Vereen. „Maarten Luther”, Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 8 uur ds. J. P. van Heest, van Amsterdam. Waalsche kerk, 8 uur, ds. Michelin Mo reau. Duitsche kerk, 10.30 uur en 8.30 (Abendmahl), pfarrer Kaetzke. Engelsche kerk, Morning prayer Sermon, 11. rev. Williams. Duinoordkerk, 10 uur ds. Schoch. 11 u. Heilig Avondmaal, (zonder liturgie); 7 u. Heilig Avondmaal (volledige liturgie). Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg, 7.30 uur ds. Trouw, (Heilig Avondmaal). Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 8 uur ds. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat. 8 uur ds. Nieuwenhuyze; Je- rusalemkerk, Pomonaplein, 8 uur ds. de Jong; Bilderdijkschool, Linnrfeusstraat, 8 uur, drs. B. Oosterhoff, theol. student. Geref. gem., Oude Boomgaardstraat 43, 7.30 uur ds. Honkoop. Vrije Evang. gem., Zuid West Buitensin gel 112114, 7.30 uur ds. Vasseur, (Heilig Avondmaal). Evangelisatie „Nazareth”, 22, 8 uur samenkomst. Baptisten-gemeente, kerklokaal v. Dijck- rx X 1<<A rt /TT—ril A J 1\ J_ j. B. de Neef. Baptisten-gemeente. kerkzaal Zuid Bin nensingel 10, 8 uur ds. Jac. de Jong, (Heilig Avondmaal). Oud-Baptiste-gemeente, Z. W. Buiten wijze, singel 39, 8 uur ds. B. Fabrie. Loosduinen. kerk (dorp) 7.30 uur ds. J. dag a.s. zal dit het geval zijn. Bovendien vertrokken vanmiddag nog de D.C. 3’s de „Tapuit” onder van Dijk en de „Xema” onder de Graaff, om het grootste deel van het ambulance personeel te vervoeren, dat samen nog een privé-bagage van plm. 1000 k.g. meeneemt. Ten behoeve van het transport der goederen zijn de vliegtuigen van de stoelen ontdaan en zoowel in de cabi nes als de laadruimen werden de kis ten in haar verschillende kleuren ge stouwd. In sommige gevallen, waar bleek, dat het formaat te groot was voor de deur- breedte, werd een pakket verkleind. Tot nog toe geschiedde de aankomst in Malmö en het verdere vervoer per trein naar Stockholm in de beste orde. Men heeft in Zweden en Finland de grootste bewondering voor de waarop het Ned. Roode Kruis deze ver- voersaangelegenheid heeft georgani seerd en doen uitvoeren.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13