Britsch Duitsche luchtaanval convooi op Reynaud vormt het nieuwe Fransche kabinet HUT" F No. 17524 1940. nationale eenheid De voorloopige ministerlijst OPNIEUW GROOTE BEDRIJVIGHEID BOVEN SYLT Een regeering van met medewerking van de socialisten Donderdag 21 Maart. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND pa ïj 30 Londen: Drie neutrale van schepen licht beschadigd Turksche besprekingen met geallieerde aanvoerders De Britsche lezing den aanval De loopbaan van Paul Reynaud Daladier weer aan landsverdediging Berlijn: Negen oorlogs- en koop vaardijschepen tot zinken gebracht "stiftte Dit nummer bestaat uit ZES bladen BUITENLAND een Premier Reynaud BINNENLAND BDENEMARK Afweergeschut kwam in werking BREMEN o tden b u rg Socialisten aanvaarden drie portefeuilles Duitsch vliegtuig boven de Shetland-eilanden Rusland verzet zich tegen Noordelijke alliantie NEUMUMSTER NEDER LAND Schleswig- c SCHLESW6. Hannover o w EERSTE BLAD. De kwestie zou thans van de baan zijn geschoven F- ■NOO/ÏO /^Holstein HAAGSCHE COURANT I PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Vijfde blad, pag. 1» Eerste blad, pag. L. OVERZICHT Eerste blad, pag. 1» van van gesteld. Eerste blad, pag. 2. Sarraut of Eerste blad, pag- 2. Eerste blad, pag. 2. Derde blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 1. Derde blad, pag. 1. nieuwsbureau meldt Derde blad, pag. 2. aange- Dank aan Daladier. RENDSI HEIDE CA 'lerSa/x BREMERHAVEN OLDENBURG .o^ Sa Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. ITZEHOE Reynaud heeft het nieuwe Fransche kabinet samengesteld, waarvan de voor loopige lijst is gepubliceerd. Daladier neemt de portefeuille van landsverde diging. Eerste blad, pag. 1. Duitsche vliegtuigen hebben een aan val ondernomen op een Britsch convooi. Volgens Berlijn werden 9 schepen tot zinken gebracht, terwijl Londen mede deelt, dat slechts geringe schade is aan gericht. De „Mauretania” is met onbekende bestemming uit New York vertrokken. Waarschijnlijk zal de „Queen Mary” vandaag volgen. De nieuwe Koninginnepostzegels inde waarden tot 40 cent verschijnen 1 April. In het regentschap Wonogiri (Mid- den-Java) zijn 12 personen overleden als gevolg van voedselvergiftiging. op de Italiaansche de aanhouding der FLENSBURG X HUNSUM w Aweserm'ünde CUXHAVEN J v <X> I l-n ^^SLligen: Peiliïdrmz== Reynaud’s besprekingen Gisteravond heeft Reynaud bespre kingen gevoerd met Louis Rollin, Geor ges Mandel, Lamoureux, Queuille, Cam pinchi en Frossard. Hij zette deze besprekingen heden ochtend voort en ontving eerst Chi- chery, die bij het weggaan verklaarde, dat hij de hem aangeboden portefeuille van landbouw niet had aangenomen. Vervolgens ontving de formateur oud- minister de Monzie. Havas meldt nog, dat Reynaud' den minister voor de bewapening, Dautry, en de afgevaardigden Jacquinot en Pi- nelli heeft ontvangen en daarna Lau rent Eynac en oud-minister Louis Marin, den voorzitter van de republi- keinsche federatie. Vervolgens ontving de formateur Blum, Mandei en Faure. De socialisten die in het kabinet zit ting zouden hebben, zijn Serol, Monnet en Rivière als ministers, en Albertin, Blancho en Fevrier als secretarissen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr.' 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Op bon 15 wordt van morgen tot en met 15 April een kilo suiker verstrekt. Norden v RUSTRINGEN 4 WILHELS^1 haven emden I u» De inhoud is gepubliceerd van het Britsche antwoord protestnota inzake kolenschepen. Twee Deensche schepen zijn voor de N.O.-kust van Schotland gezonken. Der tig opvarenden worden vermist. Eerste blad, pag. 2. De directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, heeft mededeeling gedaan van eenige belangrijke novitei ten in zijn bedrijf. i Om 1 uur hedenmiddag was het nieuwe kabinet practisch samengesteld. Afgezien van wijzigingen, die zich op het laatste oogenblik nog altijd in de verdeeling der portefeuilles zouden kunnen voordoen, zou het kabinet er als volgt uitzien De ministers van Economische Za ken en Koloniën hebben het instituut voor Nederlandsche economische be langen in Ned.-Indië, geïnstalleerd. Derde blad, pag. 1. Gisteren heeft een Duitsch Heinkel- vüegtuig een verkenningsvlucht boven de Shetland-eilanden gemaakt. Het vloog laag over een stad en een haven en was duidelijk zichtbaar. Het dook naar schepen, die voor anker lagen en steeg vervolgens weer snel op. Ten slotte verdween het, achtervolgd door een Britsch gevechtstoestel. Er werden geen bommen neergeworpen. De plaatsvervangende chef van den' Turkschen generalen staf, generaal Asim Guenguez, heeft zich, vergezeld van eenige stafofficieren, naar Aleppo (Syrië) begeven, waar hij besprekin gen zal voeren met de leiders van het Engelsch-Fransche leger in de Levant. Het zou hier een voortzetting beteeke- nen van de reeds in Ankara gevoerde besprekingen tusschen de generaals Weygand en Wavell en den Turkschen generalen staf. Rusland zou aan Finland nieuwe eischen inzake de grensregeling hebben hebben geleden en dat er ook geen slachtoffers zijn. Drie neutrale schepen evenwel hebben geringe schade opge- loopen. Het zijn de Noorsche schepen „Svinta” en „Tora Elise” en het Zweed- sche schip „Utklippen”. De „Svinta” Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Finsche radio deelde mede, dat Finland de officieele sovjet-Russische bezwaren tegen het sluiten van een de- iensid verbond tusschen Finland, Zweden en Noorwegen verwerpt. Hieraan werd toegevoegd: De Russi sche bezwaren zijn gebaseerd op een verkeerde uitlegging van het op 12 Maart te Moskou gesloten vredesverdrag waarin gezegd wordt, dat.beide landen rieh van agressie jegens elkaar zullen onthouden. Een bondgenootschap van |ie Noordsche staten zou een defensief karakter dragen en tegen niemand ge richt zijn. Daarom kan de Russische I uitlegging niet aanvaard worden.. Berichten uit Moskou wijzen er ech ter op, dat de sovjets zich niet laten af leiden door de opvattingen, welke men te Helsinki, Stockholm of Oslo mocht hebben. Men houdt te Moskou blijk baar alleen rekening met de eigen op vatting en deze is dat een defensief Noordsch verbond ontoelaatbaar is. De Moskousche correspondent van „Stock holms Tidningen” meldt, dat Molotof de gisteren door het officieele Tass-agent- schap gepubliceerde mededeeling heeft bevestigd, door te verklaren, dat „de soviet-Unie een defensief Scandina visch verbond niet kan dulden”. Deze beweging van de sovjets kwam als verrassing en geschiedt juist op het oogenblik, dat de Finsche delegatie weer in Moskou is. Tevens gaan geruch ten over nieuwe eischen ten aanzien van de grensregeling, welke de Russen aan Finland hebben gesteld. De vraag is of Finland, dat het initia tief nam inzake het defensief verbond, dit op bevel van Moskou zal laten va ren. Er bestaat in Zweden, doch vooral in Noorwegen, oppositie tegen het ver bond, ook al hebben regeeringsperso- nen er zich tot dusver gunstig over uit gelaten. Nu Moskou het verbond afwijst neemt de oppositie er tegen in Scandi navië sterk toe. Het blad van de Noor sche regeeringspartij „Dagbladet” ver klaart, dat Noorwegen geheel zal af- lien van de onderhandelingen omtrent een defensieve alliantie. Het blad schrijft: „Het gevolg van de Russische Verklaring, dat Rusland een dergelijke alliantie niet kan toestaan, maakt alle Verdere onderhandelingen nutteloos, daar het duidelijk is, dat Finland niets anders doen kan dan buigen voor de Wenschen van Moskou. Verdere tegen werpingen zouden slechts een nieuwe oorlog doen ónstaan”. Naar onzg mee- hing. aldus ..Dagbladet”, zal een voor lopig uitstel van de voorbereidingen 'an een defensieve alliantie thans gun stig zijn voor alle Noordelijke staten, daar het alle critiek op een dergelijke alliantie het zwijgen oplegt, welke ook eigenlijk indruischt tegen onze eigen traditioneele buitenlandsche politiek” De Noorsche minister van buiten landsche zaken, Koht, heeft tegenover Vertegenwoordigers van de Zweedsche Pers verklaard, dat hij het beter achtte deze kwestie op het oogenblik niet te bespreken. Ook de Zweedsche pers ver bet zich thans, na de publicatie van het Tass-bericht uit Moskou, tegen de Vorming van een defensief verbond. men. Duitschland ziet in een kabinets wijziging niets anders dan een ver wisseling van coulissen, die aan den principieelen vernietigingswil der plu tocratieën niets verandert. De regee- ringscrisis in Frankrijk speelt der halve voor de Duitsche oorlogsvoering geenerlei rol. o KIEL Het Duitsche uit Berlijn: Woensdagavond werd ter hoogte van Scapa Flow een door kruisers en tor pedojagers krachtig beschermd Britsch convooi door Duitsche vliegers met succes aangevallen en verspreid. Negen oorlogs- en koopvaardij schepen, met een totale tonnage onderstaats- van ongeveer 42.000 ton, werden tot zinken gebracht. Twee koop vaardijschepen, met een totale ton nage van ongeveer 11.000 ton, wer den zwaar beschadigd; een vijan delijk vliegtuig werd in den lucht- strijd neergeschoten. Op één na keerden de Duitsche vliegtuigen alle behouden terug. 50 km Te 3 uur gistermiddag werd boven het eiland Sylt opnieuw een groote be drijvigheid waargenomen. Men heeft vliegtuigen gezien en het afweergeschut kwam in werking. Bijzonderheden zijn niet bekend, meldt Reuter uit Kopen hagen. Het vuren van machinegeweren was hoorbaar op Deensch gebied. Volgens de „Berlingske Aftenavis” voerden de Engelschen een verkenningsvlucht uit. Te Londen heeft men intusschen het bericht van den nieuwen aanval niet bevestigd. De Britsche admiraliteit deelt over den aanval mede: yijandelijkfe vliegtuigen hebben een aanval gedaan op een convooi aan de Schotsche kust. De escorteerende oor logsschepen hebben de vijandelijke vliegtuigen onder vuur genomen. Patrouilles van het luchtwapen, van de vloot en van het kustcommando zijn actief geweest. Op een keer hebben twee vliegtuigen van de vloot 10 Hein- keltoestellen aangevallen en verspreid. De vijand beweert, dat verscheidene schepen of tot zinken zijn gebracht of ernstige schade hebben opgcloopen. Een feit is, dat de Britsche oorlogs schepen of vliegtuigen geen schade OH' Aan het Westelijk front heeft een is treffen plaats gehad tusschen een Britsche en een Duitsche patrouille. Eerste blad, pag. 2. het Vidal buitenlandsche zaken, Champetier de Ribesbinnenlandsche zaken, Jacqui not oorlog, Hippolyte Ducosfinan ciën, LanielElzas-Lotharingen, Schu man marine, Blancho; arbeid, Al bertin. ELMSHOCH stadeXI HAMBURG De vorming van een Noordelijke alli antie, n.1. een defensief verbond tus schen Finland, Zweden en Noorwegen, stuit op verzet van Moskou. Het eerste bericht daarover werd door het sovjet-telegraafagentschap ver spreid, waarin werd gezegd, dat het sluiten van een militair bondgenoot schap tusschen de 3 genoemde Noorde lijke landen in strijd zou zijn met de bepalingen van het Finsch-Russische vredesverdrag, daar zulk een bondge nootschap tegen Rusland zou zijn ge richt. Van Zweedsche en Finsche zijde «erd hierop geantwoord, dat de Russi sche opvatting een misverstand was, daar een pact tusschen de 3 Noordsche landen niet anders dan een uitsluitend defensief karakter zou kunen hebben. Als doel daarvan werd aangegeven de bescherming van de neutraliteit van de Noordsche landen tegen een aanval. Duitsch blad over de crisis De officieuze „Deutsche diplomatisch- politische Korrespondenz” schrijft o.a. „Bepaalde symptomen wijzen er op, dat men in Frankrijk en Engeland met de balans van de eerste 6 maanden van den oorlog niét tevreden is. Het blad spreekt van teleurstelling bij de eigen bevolking, die meer en meer tot de conclusie is gekomen, dat alle be rekeningen, waarmede haar regeerin- gen dezen oorlog begonnen zijn en daarmede ook alle beloften, op geheel verkeerde grondslagen berustten. Reynaud staat er sedert jaren voor bekend, dat hij al het mogelijke gt daan heeft om elk streven naar eeW vruchtbare Duitsch-Fransche samen werking als goede buren te dwarsboo- Gistermiddag werd Paul Reynaud, minister van financiën in het afge treden kabinet, opdracht gegeven een nieuwe regeering te vormen, nadat Daladier het verzoek president Lebrun tot reconstructie van het kabinet, had afgewezen. Reynaud heeft de gebruikelijke be zoeken aan de voorzitters Kamer en Senaat gebracht, waar na hij zijn besprekingen begon. Hij zal trachten een kabinet van natio nale eenheid te vormen, dat zich zal uitstrekken van de socialisten tot de rechterzijde. De parlementaire fracties van de radicaalsocialistische partij heeft gis teren Daladier dank gebracht voor de wijze waarop hij gedurende 6 oorlogs maanden het bewind heeft gevoerd. Da ladier voerde het woord, waarbij hi; mededeelde, een wijziging van zijn ka binet te hebben afgewezen, teneinde trouw te blijven aan de parlementaire traditie. Motie van de democratische Unie. De democratische unie van afgevaar digden, die 309 leden telt, heeft gis teren een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het voor een volledige doeltreffendheid der regeering noodig is, dat een normaal functionneeren der republikeinsche instellingen, aangepast bij de behoeften der verdediging, den verschillenden machten der democratie haar respectieve plaats en welomschre ven verantwoordelijkheid verzekert. De motie dringt er op aan, dat het parle ment, door de regeering volledig en me nigvuldig wordt ingelicht, sneller zal werken, maar den beslissingen der uit voerende macht meer gezag kan verlee- nen. De motie wenscht verder een dui delijke omschrijving der opdrachten in een nieuwe regeering, opdat er geen verwarring ten aanzien van de verant woordelijkheid kan ontstaan. In politieke kringen verluidde, dat Reynaud voor het departement van oorlog zal kunnen rekenen op de mede werking van Daladier, die den wensch te kennen heeft gegeven eenige dagen rust te nemen. Het is niet uitgesloten, aldus Havas, dat Reynaud op andere moeilijkheden, door verschillende elementen in de Ka mer op politieke redenen opgeworpen, stuit en den president der republiek geen bevestigend antwoord kan bren gen. In dat geval zou Daladier opnieuw belast kunnen worden met reconstruc tie van het kabinet. De Fransche premier, Paul Reynaud, is in 1878 geboren. In 1919 deed hij als afgevaardigde voor het departement der Basses Alpes zijn intrede in de Kamer, waarin hijsedert 1928 voor Parijs zit ting heeft. Hij is een der leidende figuren der Alliance démocratique. In 1930 maakte hij voor het eerst deel uit der regeering, n.l. als minister van financiën in het kabinet Tardieu, dat in Maart van dat jaar optrad. Van Februari 1931 tot Februari 1932 i Gistermiddag werd groote bedrijvig- was hij als minister van koloniën lid heid van vliegtuigen boven Sylt waar van het kabinet-Laval. (genomen. Van Februari 1932 tot Mei 1932 was hij vice-premier en minister van justi tie in het kabinet-Tardieu. Verder hij ingeschreven als advocaat bij het Hof van appèl te Parijs. Als schrijver en publicist heeft hij veel werken het licht doen zien. Hier van kunnen genoemd worden: Waldeck Rousseau, Les Trois Glorieuses, Jeu- nesse, Quelle France veux-tu? Le pro- blème militair Francais en La Deva luation. ^^^^^^^^FRIESCHE ij Fohr HE BOCHtrand^Z De socialistische partij heeft in de wandelgangen van de Kamer officieel medegedeeld, dat haar in het kabinet- Reynaud drie ministerzetels en drie onderstaatssecretariaten zijn boden, welke zij aanvaard heeft. is door de bemanning verlaten. Deze bemanning is aan boord van een ander Noorsch schip gegaan. De „Svinta” is niet gezonken en zal vermoedelijk in veiligheid worden gebracht. Een der aanvallende Heinkelvlieg- tuigen werd door de luchtdoelartillerie beschadigd en andere werden door Britsche vliegtuigen getroffen. ministerpresident en buitenlandsche zaken, Reynaud landsverdediging, Daladier ondervoorzitter van den ministerraad en minister van staat, Chautemps marine, Campinchi luchtvaart, Laurent Eynac bewapening, Dautry justitie, Serol financiën, Lamoureux binnenlandsche zaken, Henry Roy handel, Louis Rollin koloniën, Mandei nationale opvoeding, Delbos landbouw, Queuille blokkade, Monnet openbare werken, De Monzie arbeid, Pomaret P.T.T., Fevrier inlichtingen, Frossard koopvaardij, Rio volksgezondheid, Pernod pensioenen, Riviere of Taurines. Onderstaatssecretarissen voor ministerpresidium. Raymond O marine-bases LUCHTHAVENS MET ONDERGRONDSCHF hangars Bovenstaand kaartje geeft de Duitsche Bocht weer, waar de Daiitsche versterkingen gelegen zijn, voornamelijk op de eilanden Sylt, Helgo land en de Oostfriesche eilanden Borkum en Wangerooge. Het eiland Sylt werd hevig door de Britsche luchtmacht gebombardeerd. L_

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1