ff A AG SCHE COURANT DE ZWARTE ORCHIDEE MOLENAARs KINDÈRMEEI STADSNIEUWS RECHTZAKEN feuilleton. Donderdag 21 Maart 1940. vereeniging voor handel, NIJVERHEID EN GEMEENTE BELANGEN KOOPEN! BETER loopen H I I I H m SCHOOLKINDERVOEDING - ZESDE BLAD. Gerechtshof. ONVERBETERLIJK INBREKER Inleiding J. Wils. ten de Vrijgesproken. omstandigheden, Rijk ma- (Nadruk verboden.) 14) te een (Wordt vervolgd GEMEENTESUBSIDIE VAN 117.000 GEVRAAGD. OVERHEIDSBEMOEIINGEN MET STEDEBOUW een gaan Inleiding mr. dr. H. J. Romein. NEDERLANDSCH KLASSIEK VERBOND langen j. Wils No. 17524. rechtbar Nederl. werd, te ni< De de ffoote overt- Hoog Militair Gerechtshof. SOLDAAT REED WIELRIJDSTER AAN huis dat DE ELEGANTE STEUNSCHOEN - DE PRIJZEN VALLEN MEE! V rm ni behoeven te beklagen, fluisterde 5 want ik krijg den besten man v de wereld. Twee en een half jaar gevangenisstr opgelegd. De 43-jarige kantoorbediende L. J. B. T., die voor het gerechtshof hooger beroep heeft terechtgesta; had niet minder dan 16 vonnissen ai ter den rug. Deze maal was hij d< de rechtbank tot twee jaar gevan nisstraf veroordeeld omdat hij tv inbraken gepleegd had in de Eng sche kerk alhier en een in het gymi sium hier ter stede. In de kerk 1 hij met een kornuit de offerbusjes leegd en de beide inbrekers waren binnen gekomen door het kostb; glas in loodraam in te drukken. De advocaat-generaal vorderde ver- hooging van de straf tot twee en half jaar gevangenisstraf. Het hof heeft conform dezen ei. vonnis gewezen. VIJFENZEVENTIGSTE VERJAARDAG A. F. L. FAUBEL. Morgen viert onze stadgenoot, de gepens. kolonel hoofdintendant van het Kon. Nederl- Indische Leger, de heer A. F L. Faubel, zijn 75sten verjaardag. In het jaar 1886 werd hij tot 2e-luitenant der Mil. Administratie van het Ned. Ind. Leger benoemd en later bij de intendan ce. In het jaar 1915 werd de heer Fau- bei in den rang van kolonel-hoofdinten- dant gepensionneerd. In 1916 werd hij toe gedelegeerde ter Vredesconferentie te Stockholm aangewezen. In het jaar 1917 werd de heer Faubel benoemd tot referendaris bij het Centraal Bureau voor de Statistiek als leider der Statis tiek van Voortbrenging en Verbruik. De heer Faubel, die tot de vrijmetselaren behoort, werd in het jaar 1926 gekozen tot groot-secretaris der Orde van Vrij metselaren. Van de hand van den a.s. jubilaris verschenen verschillende publi caties op dit gebied. Kantongerecht. OVERTREDING VAN DE WET DE UITVERKOOPEN EN OPRUIMINGEN Bij schriftelijk vonnis heeft kantonrechter, mr. Ferguson, den di: •- teur van een groot kleedingbedrijf ter stede, den 34-jarigen J. P. van W Bussum, veroordeeld tot een geldb van tweehonderd gulden subsidiair 20 gen hechtenis. Op 14 December van vorige jaar had de firma circuls rondgezonden, waarin de balansopruin werd aangekondigd en tevens ven stond, dat de vaste cliënten reeds, van 16den dier maand af van zekere g" koope aanbiedingen konden profited Naar het oordeel van den kantonrec werd hiermede zeer duidelijk de in, gewekt, dat de vaste cliënten voor wettelijk toegestane tijdstip kunnen fiteeren van de voordeelen, aan seiz opruimingen verbonden. Bij het tweede lid van artikel 2 wet, houdende regeling betreffende uitverkoopen en opruimen in het wil bedrijf, is het n.l. verboden zonder gunning van de Kamer van Kqpphi een verkoop op zoodanige wijze at kondigen, dat daardoor redelijkerwij: indruk wordt gewekt van een tijd' voordeelige aanbieding in verband bijzondere omstandigheden, welke z ten aanzien van een winkelnering ki nen voordoen. Het O.M. had een geldboete van eve eens 200 gulden gevorderd. Evenals de ambtenaar overwoog kantonrechter ten aanzien van de str - maat o.m., dat bedoelde wet op aandre- van de bona fide winkelbedrijven is stand gekemen; hiertoe behoort ook onderhavige bedrijf, waarvan dergeli handelingen dan ook niet mogen won verwacht. De dienstplichtige soldaat J. K. van het regiment Grenadiers, had op 20 Augustus van het vorig jaar met een driewielig motorrijtuig met zijspan op de Loosdüinschebrug alhier een wiel- rijdster aangereden, tengevolge waar van deze zwaar lichamelijk letsel had bekomen. Deswege was K. door den krijgsraad te ’s-Hertogenbosch veroor deeld tot twee weken hechtenis. In hooger beroep voor het Hoog Mi litair Gerechtshof vorderde de advo- caat-fiscaal een voorwaardelijke hech tenis van vier weken. De raadsman van verdachte, mr. L, Weyl uit Leiden betoogde toen, dat vrijspraak moest volgen, omdat K. voordat hij door den compagnies-com- mandant met het motorrijwiel was uitgezonden aan dezen had medege deeld, het motorrijtuig, dat van een geheel andere constructie was dan HUWELIJK DERDE SECRETARIS BRITSCHE GEZANTSCHAP De derde secretaris van het Brit- sche gezantschap alhier, lord Chiches ter, die als pers-attaché aan het ge zantschap is verbonden zal op 28 Maart a.s. in het huwelijk treden met Jonkvrouwe U. von Pannwitz. De huwelijksinzegening zal te Ben- nebroek geschieden. li^deling voor> doch, als bij onder- afspraak, wisselden zij beiden woord over de affaire, welke hen 1 had gebracht. opgewektheid nam bij de mi- en hij zag haar thans in een ander licht. Hij had nooit kun- zoo vroolijk én le- waarmee hij gewoon was te rijd niet te kunnen besturen. Zoodat, nu desondanks toch deze opdracht ha gekregen en een militair de beve zijner superieuren als het ware bl delings moet opvolgen, er hier spra was van overmacht in den zin van tikel 43 Wetboek van Strafrecht. Het Hoog Militair Gerechtshof de thans uitspraak en sprak den solde vrij. KYNOLOGEN CLUB „DE HOFSTAD” In een der zalen van „Pulchri Stu dio” heeft Dinsdagavond prof. dr. W. F. Donath voor de Kynologen Club „De Hofstad” een causerie gehouden over de voeding van den hond. Spr. wees op de noodzakelijkheid, aan het honden- voedsel een aanzienlijke hoeveelheid vleesch toe te voegen. De hond behoort tot de vleesch-eters een factor, die vaak uit het oog wordt verloren blijkens de vorming van zijn gebit, blij kens het speeksel, dat er alleen voor dient om het voedsel gauw door te slikken en blijkens de grootte van de maag, waarin pas de spijsvertering be gint. Veertig a 50 procent van de voe ding voor den hond moet uit vleesch bestaan, bij voorkeur rauw vleesch, daar gekookt vleesch minder goed ver teerbaar is en tot verlies van voedings- zouten en vitaminen leidt. Uitsluitend vleesehvoeding kunnen de honden ech ter niet verdragen en zou bovendien veel te kostbaar worden. Dat de hon den van het gebruik van rauw vleesch nadeelen zouden ondervinden: wurmen, stinken, valschheid, nierziekte, berust op fantasie. Een hond wordt er juist vroolijk, levenslustig, flink en ferm van. Aanbeveling verdient het echter, in de vleesehvoeding afwisseling te brengen. De wijze, waarop het vleesch moet worden voorgezet, is afhankelijk van de grootte van den hond, wiens vertering zeer snel gaat. Vervolgens werden eenige films ver toond o.a. van de ’s Gravenhaagsche Windhondenrenvereeniging, van stie- renrennen op Madoera en voorts prachtige, gedeeltelijk gekleurde, Indi sche films. De dokter zei: Borstvoedingen daarna deed en waarna hij zich buitengewoon opgelucht gevoelde. Het is waar, overpeinsde hij. Eerst was het alleen maar vriend schap, maar nu... ja, nu ben ik van haar gaan houden. Hij verschoof het tijdstip van de ontknooping niet langer. Bij de eerste de beste gelegenheid legde hij zijn kaarten op tafel. Tresa, sprak hij zacht... Ver geef mij deze vrijpostigheid, maar zoo noem ik je steeds in mijn gedach ten. Ik kan geen lange redevoeringen houden en ik betwijfel, of ik een tiende kan zeggen, van wat ik voel. Ik be min je, Tresa... ik houd zooveel van je, dat alle andere dingen in mijn le ven daarbij onbeteekenend zijn. Hij zag haar opschrikken en be merkte, dat het bloed haar naar de wangen steeg en dat haar handen zich nerveus bewogen. Je... je bemint mij! herhaalde zij. Ja, heb je dat nooit gegist? Neen, ik dacht, dat je alleen maar een goed... alleen maar een goed vriend was. Oh... ik... ik weet niet, wat ik moet zeggen. Eén van haar handen lag op de leu ning van haar stoel, dicht bij hem. Hij pakte die zachtjes beet en hield haar vast. Zij deed geen poging om haar hand weg te trekken, maar staarde door het venster naar buiten. Zeg, dat ik mag hopen, fluisterde hij. Zij draaide haar gelaat langzaam om, hetwelk straalde van geluk. Zelfs een dwaas had zijn antwoord daarop kunnen lezen en Carson was geen dwaas. Een beweging van zijn arm Het bestuur der Stichting School- kindervoeding alhier welke stich ting in het algemeen ten doel stelt de bereiding en kostelooze verstrekking van voedsel aan daarvoor in aanmer king komende schoolkinderen overeen komstig de Leerplichtwet, terwijl het meer in het bijzonder in de bedoeling ligt om de verzorging ter hand te nemen van de z.g. neutrale kinder voeding heeft den Gemeenteraad verzocht voor 1941 een subsidie toe te kennen van in totaal 117.003. In verband met het stijgen van de prijzen van enkele levensmiddelen en van de brandstoffen heeft het bestuur gemeend verschillende uitgaafposten hooger te moeten ramen. MATERIAALVOORZIENING VOOR DE LUCHTBESCHERMING Naar wij vernemen heeft de minister van Binnenlandsche Zaken tot hóófd van de afdeeling materiaalvoorziening van de bescherming der bevolking te gen luchtaanvallen benoemd den heer G. M. Claus, oud-kapitein der Genie en tot voor kort algemeen secretaris van de Alg. Ned. Verkeers-federatie, al hier. Overheidsbemoeiingen met stedebouw aS het onderwerp, dat gisteravond in in ”De Twee steden” gehouden vergadering van de Vereeniging voor jjandel, Nijverheid en Gemeentebe- werd ingeleid door den heer en mr. dr. H. J. Romein. Gistermiddag omstreeks 6 uur is op den hoek van de Wagenstraat en de Amsterdamsche Veerkade, de 26- jarige mej. P. B., wonende op het Huy- gensplein, doordat zij onvoorzichtig den rijweg overstak, aangereden door een onbekend gebleven wielrijder. De voetgangster, die een verwonding aan het voorhoofd kreeg, werd door den Geneeskundigen Dienst pverge- bracht naar het ziekenhuis aan den ZuiidwaL vanwaar zij echter, na ver bonden te zijn, op eigen gelegenheid haar weg kon vervolgen. Onze stadgenooten, de hee- ren C. F. Stellweg en A. v. Gorkum zijn benoemd tot leerkrachten aan de Ulo-afdeeling van de v. Hoogstraaten- school alhier. bracht haar hoofd dichter bij hem. Zonder aarzelen kuste zij hem op de lippen. Ned! Hij lachte, toen hij haar zijn naam hoorde noemen. Het klinkt zoo grappig, dien van jouw lippen te hooren. Ik houd van dien naam... echt voor jou. Maar kwam je hier om mij dat te vertellen... speciaal met dat doel? En nooit tevoren heb je mij eenig teeken gegeven. Ik schaamde mij eenigszins. Het was net alsof ik je onder valsche voorwendsels heb willen winnen. Ik bood je mijn vriendschap aan en daar vertrouwde je op. Zie je, ik voelde mij gemeen, toen ik realiseer de, dat... Hij behoefde zyn zin niet af te ma ken, daar zij zijn groote hand naar haar mond bracht en er een zachten kus op drukte. Daarom houd ik juist zooveel van jou, riep ze uit. O, ik voel mij zoo gelukkig... zoo innig gelukkig! Doch opeens riep zij verschrikt uit: Maar mijn hut... ik heb reeds een plaats besproken op een stoomboot, welke over vyf dagen vertrekt. Ik ook, antwoordde hij met glimlach. Jy ook! Vanmorgen. Maar ik hoop, dat je niet denkt, dat ik dit gedaan heb, vooruitloopende op het gesprek van zooeven. Het was de eenige kans om deze maand nog weg te komen en ik kon eenvoudig niet langer blijven, zonder... jou. VOOR WINKELPERSONEEL. Nu de door de vereeniging „School tot opleiding van winkelpersoneel”, al hier, beheerde school voor winkelper soneel sedert 1 Januari 1939 is een school in den zin der Nijverheidson- derwijswet, komt de vereeniging se dert dezen dag in aanmerking voor een gemeentelijk subsidie van hoogste 30 pCt. der netto-kosten. Blijkens de van de vereeniging ont vangen begrootingen van inkomsten en uitgaven harer school voor 1939 en 1940 zal het gemeentelijk subsidie voor die jaren ten hoogste behooren te be dragen onderscheidenlijk 3148,80 en 6879. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de begroeting voor 1939 reeds goedge keurd. Het belangrijke verschil tusschen de bedragen voor 1939 en 1940 houdt ver band met het plan de school in 1940, tengevolge van toeneming van het aantal leerlingen, uit te breiden met parallelklassen. Men verwacht, dat het aantal klassen, hetwelk thans vier be draagt, met September 1940 tot zeven zal zijn gestegen. Zooals de begrootin gen doen zien, zullen verscheidene uit gaven, o.a. die voor personeel, lokaal huur en pensioenskosten. daardoor aanmerkelijk stijgen. B. en W. stellen den Raad voor de verlangde subsidiën toe te staan. VIER JAAR GEEISCHT WEGENS SPIONNAGE Voor de Utrechtsche heeft terechtgestaan een der, die er van verdacht gunste van een buitenlandsche gendheid gespionneerd te hebben, zou o.m. de ligging van telefoonkab aan een der belligerenten hebben v raden. De zaak werd met geslo deuren behandeld. Verdachte, die v dedigd werd door mr. C. Maris, gaf ten laste gelegde feiten toe. De offic van justitie, mr. J. F. Camphuis, eis te tegen den verdachte 4 jaar gev genisstraf. Uitspraak 2 April. Jij, lieveling! Maar op die nier is alles het best geschikt. En nu is er ook geen reden met voor jou om werk te zoeken, nie waar? Ik veronderstel... ik weet nie ik heb nog geen tijd gehad... Je hebt slechts een paar sec den tijd noodig, om tot de overtuig te komen, dat jouw aanstaande ec genoot al je tijd voor zich zal eischen. Mijn aanstaande echtgenoot! Ja, Tresa. Het is een heel e naar Engeland. Er zal dan tijd g. noeg zijn, om de zieleangsten van verleden te vergeten... tijd om sombere wolken te doen wegvagen, zal ook nog tijd zijn voor een hm lijksreis van drie maanden, voor ik naar de Oost terugkeer. Zeg, i je toestemt. Om in Engeland te trouwen? Ja, zoo gauw als we daar 2 aangekomen. Zij aarzelde slechts één seconde en neigde toen toestemmend met hoofd. Het bracht Carson in den venden hemel. Zijn heele toekor scheen als bij tooverslag verande Engeland en Tresazou er een moe re combinatie kunnen bestaan? Ik zal je gelukkig maken, spr k hy zachtjes. Voor al het verdri dat je geleden hebt, zul je tienvou ge vreugde vergoed krijgen. Indien niet alleen vreugde deel zal zijn, dan zal ik mij toch heer J- Wils, architect, wees op -> veranderingen, welke de overheidsbemoeiing met stedebouw in loop der tijden heeft ondergaan, jjgn stad is niet alleen het beste ma- terieele resultaat van bepaalde ver langens, maar ook de vertolking van je geestelijke kenmerken van een be paald tijdperk. Een uitgebreide, moei lijke taak rust hier op de overheid en voorloopig een met weinig uitzicht op yeel resultaat. Ook in vroeger tijden was er over heidsbemoeiing, al schijnt het alsof de oude steden natuurlijk gegroeid zijn en haar schoonheid alleen danken aan het onbewuste kunstenaarschap van de stedenbouwers. Spr. ging dat na, bij de oude Egyptenaren, Babyloniërs, Grieken en Romeinen. Zij kenden de geometrisch ontworpen steden, welke we ook bij Renaissance en Barok terugvinden. In onzen tijd is de eenheid verloren gegaan. De ontwerper moet zich het beeldende element weten van wat er leeft in de samenleving. Stedebouw is niet alleen een tech nisch en juridisch werk, maar ook een kunst, gericht op méér dan de bevre diging van stoffelijke verlangens. De ontwikkeling van de industrie in het laatste deel van de vorige eeuw, maak te, dat gebouwd werd op naargeestige wijze en naar onbegrepen voorbeeld. Verkeerseischen werden verwerkt maar niet kunstzinnig opgelost De tuinstad- beweging was een reactie, welke re kening hield met goed, gezond en menschwaardig wonen. Maar een stad, geheel naar dat idee gebouwd, wordt in het groote een monstrum. Toch ves tigt die tuinstadidee de aandacht op het feit, dat de mensch en zijn woning de kern van het probleem zijn. De wetenschap werd de oorzaak van tal van bouwkundige eischen. Na den vo- rigen oorlog kreeg de stedebouw een anderen klank. Er wordt nog wel naar romantische of monumentale oplos singen gezocht, maar de idee wint veld, dat een stad goed en gezond moet zijn, dat de financieele lasten er licht zijn te dragen en dat zij aesthetische bevrediging moet geven. Een goed plan moet berusten op kennis der bevolkingsbeweging, van de sociale verhoudingen en den economi- schen toestand. Meer speciaal wijdde spr. aandacht aan de situatie en de verbinding met de natuur. We hebben de natuur noo dig om ons krachten te geven. Flinke beplantingen moeten worden ontwor pen en het reeds aanwezige natuur schoon zooveel mogelijk behouden. Het verkeer hebben wij zooveel mo gelijk bevorderd, maar we hebben er °ns met onze huizen en straten niet aan aangepast. Andere straten en an dere huizen zijn noodig, speelruimten voor kinderen, ruimte voor voetgan gers, huizen waar het rumoer van het verkeer ons niet bereiken kan. Uit de veelheid van cijfermateriaal, uit statis tieken en grafieken, moeten de ge gevens gehaald worden en het plan be hoort soepel te wezen. De overheid behoort dit materiaal te verzamelen en te verwerken. De statis tieken leeren ons bijv., dat de groote steden, Parijs. Berlijn, New York, in dertig jaar hun inwonertal zagen ver dubbelen. Ook onze stad groeit snel en komt voor onafzienbare problemen te staan als afstand van huis naar werk, politietoezicht enz. De lasten stijgen tot in het oneindige. Onze uitbrei dingsplannen behoeven een grondige herziening. Een volledig doorwerkt plan is noodig, gefundeerd op weten schappelijk vooronderzoek. Spr. stelde de volgende eischenuit breiding over verschillende kwartieren van werk- en ontspanningscentra op voering van bevolkingsdichtheid door ook in de hoogte te bouwen ontwik keling van de verkeerswegen (ook ver mindering van verkeer door meer ver keer binnenshuis met liften) en ten slotte vergrooting van het beplante oppervlak. Lezing professor dr. H. Bolkestijn Dinsdagavond heeft de afdeeling den Haag van het Nederlandsch Klassiek Verbond haar tweede bijeenkomst ge houden in de aula van het Gemeente lijk gymnasium aan de Laan van Meerdervoort. De commissie, welke het initiatief had genomen tot oprichting van de af deeling den Haag en welke bestond uit de heeren mr. dr. A. Fontein, dr. A. Scholte en W. J. Verdenius, werd met algemeene stemmen tot bestuur gekozen. Professor Bolkestijn heeft daarna ge sproken over de tegenstellingen in de levenshouding van de Grieken en de Oostersche volken. De eenheid van het Grieksche volk is nooit gestold tot een staatkundige eenheid. Wel kan men spreken van den Griekschen geest, welke voortref felijk en zuiver tot uiting kwam in de poëzie van Homerus. Terwijl de poëzie van het Oosten altijd op een of andere manier verbonden is met den gods dienst, staat Homerus volkomen los daarvan in zijn poëzie. De Grieken beschouwden hun góden niet als de scheppers van het heelal, maar als de bestuurders. De wetenschap om der wille van de wetenschap heeft men het eerst in Griekenland beoefend. De Oostersche volken vroegen zich eerst afkan die of die wetenschap ons practisch voor deel bezorgen Aan wijsbegeerte deden zij niet. Wel verkondigden zij een wijs heidsleer, d.i. de kunst om vooruit te komen in de wereld. De Grieksche geest is in later eeuwen onzuiver geworden, verwa terd. Hij verloor langzamerhand zijn aristocratisch karakter. BEGRAFENIS dr. J. ROMENY Op dp begraafplaats Nieuw Eik en Duinen werd gisteren het stoffelijk over schot van dr. J. Romeny, oud-leeraar in scheikunde en chemische technologie aan de voormalige H.B.S. met 5-jari- gen cursus aan de Stadhouderslaan en oud-leeraar aan de H.B.S.-en te Enk- huizen, Harlingen, Breda en Dordrecht, ter ruste gelegd. Van hun belangstelling gaven daarbij blijk de heeren J. M. A. Bicker Caarten uit Rotterdam, J. L. F. de Meyere uit Am sterdam, ir. F. Barkhuizen, J. A. Moll, J. A. G. James, gepensionneerd kolonel tit., J. van Heeteren, J. C. Burgersdijk, oud-inspecteur directe belastingen, W. van Rijswijk de Jong, gep. luitenant generaal, dr. van Laarij ij de broeders J. H. Deben en C. Heeres. In de rouwkapel bracht de organist, de heer J. R. Gravelotte „Treurmarsch” uit „Saul” van Handel en „Ases Tod” van Grieg ten gehoore, waarna de heer J. L. F. de Meyere een kort woord van afscheid sprak. In wijden kring zal de thans ont slapene blijven voortleven voor het geen hij als paedagoog is geweest. Hij is de laatste schakel geweest van dt familie Romeny. Wij zullen in hem de herinnering blijven bewaren aan een goed mensch. Vervolgens heeft de heer A. Elzinga, ex. test., getuigd van de vriendschap, welke deze man van den ouden stem pel zoo ruimschoots om zich verspreid heeft. Een goed vriendelijk mensch is van ons heengegaan. Onder het spelen van „Wilt heden nu treden” werd de kist, waarop vele bloemstukken lagen, grafwaarts ge dragen. Hier dankte de heer Elzinga voor de bétoonde belangstelling. Wat voor een besluit? Ik ga binnen een maand naar En geland terug. Naar uw familie? Die heb ik niet... tenminste geen naaste bloedverwanten. Mijn vader en moeder stierven jaren geleden in In- dië. Neen, ik ga naar huis om werk te zoeken. Is dat... noodzakelijk? Ja... nu. Ik heb vernomen, dat Perry een enorme hoeveelheid schul den heeft achtergelaten. Ik... ik heb die betaald. Carson, die zich herinnerde, wat hij gehoord had over Dixon’s losbandig leven, was verbaasd. Dat moet voor u een groote op offering geweest zijn. Bedoelt u, dat u alles betaald heeft... speelschulden enzoo voorts? En wat voor werk denkt u gaan doen? vroeg hij. Secretaresse. Daar ben ik ten minste het meest geschikt voor. Ik zal blij zijn, deze plaats te kunnen verlaten. En wat in de bungalow ge beurd is...- Zij voelde een koude rilling over haar rug gaan en veranderde snel van onderwerp. Carson deed geen verdere vragen, maar hij dacht veel na. Zelfs na zijn dood, was Dixon nog een blok aan het been van zijn zus ter... het meisje, dat zyn beste vrien din geweest was. De dagen gleden voorbij, doch er kwam, zooals wel te verwachten was, geen nieuws van de politie. Carson was nu een geregeld bezoeker van de bungalow geworden. Na de pauze was het woord aan mr. dr. H. J. Romein, die de kwestie van de uitvoering der uitbreidings plannen besprak. Spr. herinnerde aan den tijd van de geheime uitbreidings plannen, toen het initiatief van parti culieren uitging. Toen kwam de specu latie in bouwgrond tot groote ontwik keling. De Woningwet heeft daarin verandering gebracht. De overheid moest leiding geven, al was dat aan vankelijk niet veel, omdat het uit breidingsplan zelve nog géén rechts kracht had. Dus bleef de uitbreiding onregelmatig en men zag het parasi- teeren door de buitengemeenten. Spr. ging de ontwikkeling van wettelijke regeling van uitbreidings plan en bebouwingsvoorschriften na, evenals de toepassing in de praktijk. De gemeente den Haag heeft reeds een publiekrechtelijke regeling, welke dag- teekent van 1891. De kosten van de werken, verbonden aan een uitbrei dingsplan, worden gedragen door de gezamenlijke eigenaren, behalve de kosten voor parken en sportterreinen enz., welke onevenredig zijn aan de grootte van het plan en welke voor rekening van de gemeente komen. Spr. gaf aan op welke wijze de Kos ten onder de afzonderlijke eigenaren verdeeld worden. De aanwijzing der bestemming van den grond heeft groo- ten invloed op de waarde der ter reinen. Op die aanwijzing hebben de eigenaren geen invloed. Men kan ver schillen, welke hierdoor ontstaan, voor de eigenaren nivelleeren bij den aan slag der kosten. De grootere wettelijke bevoegdheid der gemeentebesturen in zake de bestemming van den grond eischt deze bemoeiing. Den Haag had daaraan niet zoozeer behoefte omdat de gronden behoorden aan enkele groote maatschappijen, zoo dat niet bepaalde eigenaren oneven redig zwaar getroffen werden door aanwijzing van gronden voor publieke doeleinden. Bijzondere omstandigheden, bijv, bouwen voor de minst draagkrachtigen, kunnen bijdragen van Rijk en Ge meente noodig maken. Maar in den regel behooren de kosten door de eigenaren gedragen te worden. De leiding van exploitatie van het uitbreidingsplan moet in handen van de gemeente zijn. De gemeente moet tot in bijzonderheden vaststellen en kenbaar maken de voorwaarden waaronder zij haar medewerking wil verleenen. Monroe, die op dergelijke zaken een scherpen kijk had, zag wel hoe het tusschen die twee gesteld was. Hoe staat het tusschen jullie, Ned? vroeg hij op een dag. Hoe bedoel je dat? bromde Car- son. Maar m’n beste kerel is het noo dig, dat...? Carson zag hem woedend aan. Hij was er bijna in geslaagd, zichzelf wijs te maken, dat zijn vriendschap voor Tresa alleen gedragen werd door hun gezamenlijke belangstelling in de recente tragedie. Nu zinspeelde Mon roe ergens anders op, waardoor Car- son genoodzaakt zou moeten worden het bestaan van een ander element toe te geven. Je praat nonsens, sputterde hy. Absolute nonsens. Monroe zuchtte slechts. Hij be greep, tot op zekere hoogte, Carson’s weerspannigheid om toe te geven, dat hij tenslotte bezweken was voor de onvermijdelijke vrouw. We zullen zien, mompelde Mon roe in zichzelf. En binnen een maand spraken de feiten voor zichzelf. Toen het tijdstip van Tresa’s vertrek naderbij kwam, werd Carson somberder. Hij had den laatsten tijd zooveel van haar gezien, dat het denkbeeld, van haar te moe ten scheiden, hem pijn deed. Het was ook opmerkelijk, dat zy nooit zin speelde op het drama, hetwelk haar naar Europa dreef. Iets anders had dat zoolang op den achtergrond ge schoven. Carson was nu verplicht, de feiten in hun ware gedaante onder de oogen te zien, hetgeen hij dan ook Zonder een spoor! herhaalde zjj. Dan ben ik ervan overtuigd, dat e dit mysterie nooit zullen oplossen. e draden leiden naar... niets. T>at begon Carson ook te voelen, aar hij wilde zijn nederlaag niet zoo Kauw bekennen. Tresa drong erop an, dat hjj zou blijven lunchen, het- p01 Carson tenslotte dankbaar ac teerde. Na het eten stelde hij een linge geen r. tezamen Haar hhut toe geheel r denken, dat zij zoo vroolyk én le- u 8 tig zou kunnen zijn, want zoo- nij haar had gekend, had de be- jjj. lgmg een schaduw op haar stem- L g geworpen. Slechts toen zij naar terugkeerden, sprak zij over iets, Plaatst^111 wet^er tegenover de feiten Sinds u weg bent, heb ik een be- toe genomen, vertrouwde zij hem 1 i J a. Ja.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21