Nieuwe Russische eischen Finland aan DE OORLOG TER ZEE I |„PHIIIDYNE" I verlegd Fransche legerberichten Duitsch legerbericht PHILIPS Op sommige plaatsen wordt de grenslijn verder naar het Westen De „Mauretania” uit New York vertrokken Twee Deensche schepen gezonken uw oude horloge eens in Britsch antwoord op Italiaansche protestnota I Rijwiellantaarnd De aanvallen van Woensdag Aan de nieuwe grens HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 21 MAART 1940. EERSTE BLAD, PAGINA' 1 - Nog steeds worden rookwolken waargenomen seeren. JAPAN Dertig opvarenden vermist mede, dat hij verkenningsaf- der Britsche trawler gezonken Engeland werd gedwongen door Duitsche oorlogsvoering Reuter meldt uit Londen: Uit de thans ontvangen bijzonderhe den blijkt, dat de aanval der Britsche vliegtuigen op Sylt met een groote vlot heid en nauwkeurigheid is ten uitvoer gelegd. in vol- Molotof met Paschen naar Berlijn Verwacht wordt, datMolotof tijdens de Paaschdagen een bezoek aan Berlijn zal brengen. De vluchtende burger bevolking. United Press meldt uit Tokio: In verband met de plannen welke men aan Berlijn toeschrijft om te ko men tot nauwe samenwerking tusschen Berlijn, Rome, Moskou en Japan wordt groot belang gehecht aan de urenlange conferentie tusschen den Britschen am bassadeur Craigie en minister Arita, welke gisteren plaats had. Craigie zou een volledige uiteenzetting hebben ge geven van de Britsche politiek, ter wijl Arita zou hebben verklaard dat Japan zijn onafhankeijke politiek zou voortzetten en niet in de Europeesche conflicten gewikkeld wenschte te wor den. wat aan een luxeschip deed denken. Ook de „Queen Mary” ligt onder stoom. Naar verluidt hebben de autoriteiten bericht gekregen, dat dit schip even eens zee zal kiezen. Het zal vermoede lijk vandaag uitvaren. Volgens een nog onbevestigd gerucht zou ook de „Queen Elizabeth” klaar gemaakt worden om te vertrekken. De bemanning zou zich reeds aan boord bevinden. Bespreking van vlootvoogden te Gibraltar Admiraal Estava, de opperbevelheb ber der Fransche Middellandsche Zee- vloot en admiraal Ollive, de opperbevel hebber der Fransche marinestations in Afrika en het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan, zijn te Gibraltar aangekomen om er te confereeren met het Britsche vlootcommando. Bernstein sticht nieuw* reederij Arnold Bernstein, voormalig Ha®* burgsch reeder en eigenaar van Red Star Line, die in 1937 veroordeel werd wegens overtreding van de Duid sche deviezenverordeningen, bevind Na een botsing met een ander vaar tuig is de Britsche trawler „Lowdock” gezonken. Slechts één der twaalf op varenden kon gered worden. Oponthoud te Gibraltar slechts enkele uren. De nota vermeldt, dat in het geval van de Italiaansche scheepvaartlijnen een vriendschappelijke regeling met de maatschappijen het mogelijk heeft ge maakt het oponthoud voor de schepen der maatschappij te Gibraltar terug te brengen tot enkele uren. Ten aanzien van de kwestie der tot contrabande verklaarde goederen wordt „Queen Mary” zal waarschijnlijk spoedig volgen Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt: „Bedrijvigheid deelingen.” „Aan het door de Britsche troepen bezet gehouden front vond een tref fen plaats tusschen patrouilles, dat ge heel in het Voordeel onzer bondgenoo- ten verliep.” Het Fransche legerbericht van he denmorgen luidt: „Niets te melden." t e r d i c h t e automatische s-\ horloges uncif P*61 HE'NSTR. unci/ passabr nUCK ZOUTMANSTR. nUtn SPUISTR. sche schepen onderhandelt hij van een schip voor de Panama Corp0, ration. Bernstein heeft naturalist aangevraagd als Amenkaansch staa^ burger. Britsche bezwaren tegen aankoop van Duitsch schip door Chili De Britsche ambassadeur heeft óa Chileensche regeering in kennis ge steld, dat Engeland bezwaar heeft tegen den door Chili beoogden aankoop van het Duitsche stoomschip „Frankfort”, dat thans „Talcahuano” heet. De ambassadeur deelde mede, dat Engeland de overdracht van het schip onder Chileensche vlag niet zou s* kennen. U deviezenverordeningen, bevind zich thans te New York. Hij deeld* een nieuwe reederij begonnen. Hij heeft drie Scandiaaw gecharterd en voor® i over het exploited811 in het antwoord opgemerkt, dat internationale recht het recht erke- van iederen oorlogvoerende te bepate wat hij als contrabande zal beh^ delen. Geen emigratie. 150.000 Geëvacueerden uit Karelië of ongeveer een derde van de bevol king van de afgestane gebieden, zal zich niet ver van Helsinki, in de pro vincie Uudenmaa vestigen. Waar het overige tweederde deel zal worden ondergébracht, is nog niet be kend, doch het schijnt zeker te zijn, dat zij in Finland zullen blijven. Emi gratie naar andere landen, bijvoor beeld Canada, heeft niet plaats gevon den. Dientengevolge is het onwaar schijnlijk, dat het aanbod uit Ontario, om 100.000 Finsche vluchtelingen op te nemen, aangenomen zal worden. Het algemeene Finsche commentaar op de emigratiekwastie is„Het is al erg genoeg, dat we wat van ons land ver loren hebben. We moeten onze men- schen ook nog niet verliezen.” De Moskousche correspondent van „Stockholms Tidningen” schrijft, dat de Russen hun eischen aan Finland verzwaard hebben. In de eerste bijeenkomst tusschen de sovjet-autoriteiten en de Fin sche delegatie, die voor de ratifi catie van het vredesverdrag te Moskou vertoeft, hebben de Rus sen het volgens den correspondent duidelijk gemaakt, dat de gren zen, welke zij hadden voorgesteld, op sommige plaatsen Westelijker zouden liggen dan verwacht werd. De Finnen zien wel in, zoo voegt de correspondent er nog aan toe, dat zij niets anders kunnen doen dan de eischen der sovjets inwil- ligen. Het Britsche antwoord op het Ita liaansche protest inzake het in beslag nemen van de ladingen der kolensche pen, dat gisteren te Rome werd over handigd, is gepubliceerd. De ratificatie-oorkonden te Moskou uitgewisseld Gisteren hebben de voorzitter van den raad van volkscommissarissen en volkscommissaris voor buitenlandsche zaken Molotof en de afgezanten van den president van de Finsche repu bliek, Paasikivi en Voionmaa, de rati ficatie-oorkonden van het vredesver drag tusschen de sovjet-Unie en Fin land en het hierbij gevoegde protocol dat op 12 Maart te Moskou is onder- teekend, uitgewisseld. Terwijl de evacuatie bijna met de regelmaat van een uurwerk ver in het antwoord wordt verklaard, dat bij de overweging van de toepassing der beginselen van het internationale recht onder de huidige omstandigheden, rekening moet worden gehouden met het feit, dat een vijand wordt bestre den, die bij herhaling op flagrante wijze deze beginselen en zelfs gewone grond regelen van menschelijkheid heeft ge negeerd. De Italiaansche regeering wordt er op gewezen, dat indien de vijand vrij zou zijn ongestraft voort te gaan met zijn practijken met een volkomen negatie van het internatio nale recht en de beginselen van moraal en tegelijkertijd van de Britsche re geering verwacht zou worden te allen tijde deze nauwgezet in acht te nemen, Groot-Brittannië in een duidelijk nadeel zou zijn geplaatst bij zijn oorlogvoering. De Britsche regeering heeft niet de bedoeling de barbaarsche methoden van haar tegenstanders te imiteeren. Door deze methoden hebben Italiaansche schepen en burgers, tezamen met die van andere neutrale mogendheden ge leden. Daarom heeft zij er steeds naar gestreefd er voor te zorgen, dat haar optreden in overeenstemming is met de aanvaarde beginselen, waaronder zij haar rechten van oorlogvoerende uit oefent. Zij was evenwel niet in staat ongemakken te aanvaarden, welke daaruit voor haar zouden voortvloeien, indien zij zou afzien van een volledige uitoefening harer rechten. Britsche controle zoo soepel mogelijk. Pogingen zijn in het werk gesteld te gemoet te komen aan de wenschen der Italiaansche regeering en van andere neutrale regeeringen bij de uitoefening der controle. In het Westelijk deel van de Mid dellandsche Zee zijn schikkingen getrof fen na grondige beraadslagingen met de Italiaansche regeering en de er bij be trokken scheepvaartbelangen, welke een verlegging van de vaarroute van neutrale schepen onnoodig maakt, be halve in buitengewone omstandigheden. Speciale faciliteiten zijn ingevoerd in het Oostelijk deel van de Middelland sche Zee tengevolge waarvan vertra gingen in groote mate zijn beperkt. Aangezien op zeer gelukkige wijze overeenstemming is bereikt over de Hoewel de zoeklichten overal bij de doelen in actie waren, zijn slechts en kele Britsche bommenwerpers in de stralenbundels opgevangen. Tijdens een stadium van den aanval had een der bommenwerpers, met slechts één zoek licht te doen. Andere zoeklichten wa ren naar het schijnt door voorafgaande vliegtuigen „uitgedoofd”. Gistermiddag werden nog steeds rook wolken waargenomen, welke naar het schijnt opstegen uit brandende gebou wen op het eiland Sylt. Door het he vige bombardement door de Britsche vliegers, is naar men gelooft de spoor lijn over den Hindenburgdam, welke het eiland met het vasteland verbindt, beschadigd. Normaal loopen dagelijks 4 treinen over den dam, twee in de ochtenduren en twee in den middag. Gisteren heeft geen enkele trein geloopen. Snelle evacuatie van het afgestane gebied Van de Russisch-Finsche grens, 60 kun. van Wiborg, meldt de United Press-correspondent Een paal van zes meter lengte, ge maakt van pas gekapt sparrenhout, is Dinsdagavond op den hoofdweg van Wiborg opgericht als de nieuwe grens- slagboom, zooals door het Moskousche verdrag werd voorgeschreven. Wiborg ligt er 60 k.m. vandaan. Ik zag geen Russen, die 600 meter verder «varen. Een enkele Finsche soldaat met het geweer over den schouder, stond bij den slagboom. Hij zag er vermoeid en moedeloos uit en bedankte me zelfs niet, toen ik hem een pakje sigaretten Het Britsche mailschip „Mauretania” is gisteravond uit New York vertrok ken, vermoedelijk om dienst te gaan doen als troepentransportschip. De leden van de bemanning van de „Mauretania” zijn van meening, dat zoowel dit schip als de „Queen Mary”, naar Halifax zouden gaan om daar te worden bewapend voor de reis naar Australië. Het stelsel, waartegen wordt ge klaagd (o m. op grond, dat het een bui tensporige documentatie met zich brengt) is ingevoerd met het oog op de verzekering van een snelle en gemak kelijke passage van neutrale schepen. België koopt opnieai schepen België heeft drie kleine Deensche schepen gekocht, n.l. de stoomschepen „Ellen” (783 ton), „Helen Clausen’ (355 ton) en „Tonny” (298 ton). Ook weer Amerikaans^ schepen naar Engel»® verkocht De maritieme commissie heeft W* stemming verleend voor het verkoop8» van twee vrachtschepen, elk ongeveet 5000 ton groot en vier trawlers van ongeveer 400 ton aan Britsche maai’ schappijen. De schepen zullen onder Britsch) vlag varen. De verklaring van Parijs. Ten aanzien van de Italiaansche be wering, dat de Britsche actie een schen ding inhoudt van de verklaring van Parijs, merkt de Britsche regeering op, dat, hoewel zij zich haar houding voor behoudt ten opzichte van de mate, w aarin artikel 2 van die verklaring be schouwd kan worden als te slaan op Duitsche uitvoeren met neutrale sche pen, het Duitsche optreden waartegen maatregelen ter vergelding zijn geno men, zelve een duidelijke schending vormt zoowel van artikel 2 als van ar tikel 3 van die verklaring. kwestie der contróle op de over zee van Duitschland naar Italië vervoerde steenkolen, is het onderhavigq antwoord in hoofdzaak gericht op andere door Italië ter sprake gebrachte kwesties. In herinnering wordt gebracht, dat in November j.l. een koninklijk besluit werd uitgevaardigd inzake controle maatregelen op goederen van Duitschen oorsprong of eigendom wegens de wreede en onmenschelijke uitbreiding door de Duitsche regeering van den mijnen- en duikbootenoorlog tegen koopvaardijschepen, met het oog op de verklaarde bedoeling der Duitschers met alle middelen wettige en onwet tige allen handel op het Vereenigd Koninkrijk te voorkomen. Groot-Brittannië nam toen zijn toe vlucht op zijn onbetwist recht op ver gelding wegens de schendingen van het internationale recht door zijn tegen standers en verkoos te dien einde een maatregel, welke naar zijn meening er het meest op berekend was de door de Duitsche regeering gepleegde onwettig heid ongedaan te maken. Italiaansche reactie op Brit sche nota. In hun commentaar op het Britsche antwoord op het Italiaansche protest inzake de inbeslagneming van de voor Italië bestemde Duitsche steenkool wij. zen de bladen erop, dat dit doenmal in hoofdzaak beoogt, het optreden va: de Britsche admiraliteit voor te stel len als een represaillemaatregel tegea den door de Duitschers gevoerden fflj- nenoorlog. Deze redeneering echte, zoo merkten de bladen op, houdt gffl steek, want Italië is neutraal en een niet-oorlogvoerend land mag ook niet het voorwerp zijn van oorlogs-repre- sailles. tania” gisteren lading ingenomen, welke bestond uit gezouten vleesch voor militairen, gebruikte munitie- onderdeelen etc., terwijl timmerlieden zoo haastig mogelijk alles verwijderden Den geheelen dag heeft de „Maure- gisteren bestond militairen, Het verdrag van lj^ De Italiaansche regeering verklaart, dat de door de Britsche regeering ?e> nomen maatregelen er op bereke-j zijn de economische en politieke trekkingen tusschen Italië en Groot, Brittannië, welke zijn vastgelegd in overeenkomsten van 16 April 19jj verstoren en in gevaar te brengen. De Britsche regeering harerzijds blijft groote beteekenis toekennen a3a deze overeenkomsten, welke naar haar meening een element vormen van stabi. liteit in de politieke structuur, van het Middellandsche Zeegebied. Zij zou treuren indien haar geldigheid -j eenigerlei wijze zou worden in gevaa.- gebracht door maatregelen, welke Je Britsche regeering zich verplicht heeft gezien te nemen bij de uitoefening van haar oorlogsrechten. De nota besluit als volgt: Het onden havige antwoord zal voor een groot deel vergeefs zijn opgesteld, indien het de Italiaansche regeering niet overtuig) van de voortgezette vastberadenheid der Britsche regeering in de grootst mogelijke mate, welke vereenigbaar ij met de handhaving van die maatrege* len van wettige contróle, welke zij noodig acht voor de voortzetting van den oorlog, rekening te houden met dj Italiaansche en andere neutrale be- langen. Gevecht tusschen een Britsche en een Duitsche patrouille Het Britsche hoofdkwartier Frankrijk heeft gisteravond het gende communiqué uitgegeven: „Gisteravond heeft een Britsche pa trouille een zeer succesrijke ontmoe ting gehad met een vijandelijkc pa trouille en na een zeer hevig gevecht werden van den vijand vijf man ge dood en één gevangen genomen Onze troepen hebben geen verliezen gele den.” Omtrent het algemeene bezwaar tegen de contrabande-contróle op den zeehandel van niet-oorlogvoerende sta ten wordt opgemerkt, dat de Britsche actie berust op de breede basis, dat zij gerechtigd is een onderzoek in te stel len naar de bestemming van ladingen, welke haar contrabande-cohtróle pas- loopt, volgens de van tevoren vastge stelde plannen, kan dé verwijdering van de burgerbevolking uit de afge stane gebieden in vele gevallen juis ter beschreven worden als een massale vucht dan als een evacuatie. In som mige gebieden, in het bijzonder in die welke dicht bij de vorige fronten lig gen, zijn de bewoners niet in staat iets méér dan het veege lijf te red den. Een complete evacuatie is alleen mogelijk ïn die gebieden, welke dicht bij de nieuwe grenzen liggen. Men ziet hier hetzelfde als op den hoofdweg, welke van Hangö naar het vasteland leidt, hoewel op veel grooter schaal. De druk van het naderende Russische le ger en de terugtocht van de Finsche troepen met al hun materiaal en de groote gewonden-transporten, maken de taak van de Finnen in deze gebie den bijna bovenmenschelijk. Onder het terugtrekken moesten de Finnen er vaak op toezien, dat de Rus sische troepen den juisten afstand in acht namen, zoodat vluchtende bur gers niet aan eenig mogelijk gevaar blootgesteld zouden worden. Dit was alles des te moeilijker, daar het den Finnen niet langer toegestaan was hun wapenen te gebruiken. Er worden ge vallen gemeld, dat Russische bombar dementsvliegtuigen de afgestane gebie den overvlogen, klaarblijkelijk om zich er van te vergewissen, dat de Finnen geen sabotage probeerden te plegen. De Finsche boer zou er liever de voor keur aan geven zijn huis in brand te steken, dan het voor de Russen ach ter te laten. Er wordt echter geen en kel geval gemeld, dat de strikte or ders van de Finsche autoriteiten, om alles in tact te laten, werden overtre den. De Finsche bladen prijzen ten volle den mo-d en vastbeslotenheid, welke door de Karelische boeren aan den dag gelegd wordt. „Nergens zag ik ook maar welke soort van wanhoop of zag ik ooit menschen huilen of kla gen”, schrijft de correspondent van het „Huvudstadsbladet”. „Er is nog steeds ruimte voor ons in Finland”, zeggen zij. Men schat de waarde van de gebouwen in Wiborg, Sortavala, Kakisalmi en Hangö op bij na twee milliard Finsche marken. Het Duitsche legerbericht van giste ren luidt Aan het Westelijk front, tusschen Moezel en Pfalzer Wald plaatselijke bedrijvigheid van artillerie en verken ners. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren tegen den avond een door kruisers, torpedoboot jagers en vlieg tuigen krachtig beveiligd Britsch con- vooi ter hoogte van Scapa Flow met succes aangevallen, evenals een gewa pend koopvaardijschip in het Kanaal. Het convood werd uiteengedreven. Negen oorlogs- en koopvaardijschepen met een totale tonnage van rond 42.000 ton zijn tot zinken gebracht. Nog twee koopvaardijschepen met een totale tonnage van rond 11.000 ton wer den zwaar getroffen. Een der vijande lijke vliegtuigen werd tijdens een luchtgevecht neergeschoten Een eigen toestel wordt vermist. Gisterpnorgen werden enkele Brit sche verkenningsvliegtuigen in de na bijheid van de Oost- en Noord-Frie- sche eilanden gezien en door de Duit sche luchtafweer verdreven. De verliezen der Britsche vliegers bij hun aanvalspogingen op het eiland Sylt in den nacht van 19 op 20 Maart zijn volgens nadere gegevens gestegen tot drie toestellen. Luchtafweer-geschutstoren op den Hindenburgdam vernietigd Uit Tonder meldt United Press dat een van de vier luchtafweergeschuts- torens op den Hindenburgdam is ver nietigd. Alle vier de torens waren zwaar bewapend met luchtafweergeschut en machinegeweren. Hulde in bet Hoogerhuis. In het Hoogerhuis heeft lord Strabol- gi namens de arbeidersfractie hulde ge bracht aan de aanvallers van Sylt. Hij zeide: „Gedurende de drie maanden, van den oorlog, dat wij onze zeelieden ter koopvaardij op de meest brute wijze hebben zien ombrengen door Duitsche vliegtuigen en duikbooten, heeft het land gehunkerd naar een gelegenheid, tot vergelding. Spr. zei, dat eenigen tijd geleden de burgerbevolking van Sylt geheel vertrokken is, zoodat het eiland een volmaakt militair doel vormde. Bommen zouden grootendeels in zee terecht zijn gekomen. Over de nachtelijke aanvallen der En- gelschen op het eiland Sylt worden van bevoegde Duitsche zijde nog de volgen de bijzonderheden vernomen: De aanvallen werden afzonderlijk of in zeer kleine groepen en wel in het geheel door ongeveer 15 tot 20 vliegtui gen ten uitvoer gelegd. De direct en met succes ingezette Duitsche afweer heeft evenwel ieder militair succes verhin derd, daar bijna alle uitgegooide Som men in zee zijn neergekomen en een klein gedeelte daarentegen op onbe bouwd gebied is gevallen. Slechts een onbewoond gebouw werd getroffen. De daardoor ontstane brand kon spoedig worden gebluscht. Voorts zijn op een andere plaats door bomsplinters drie personen licht ge wond. Verder is geen persoonlijke of materieele schade aangericht. Op grond hiervan zijn de berichten van de Engelsche radio, waarin gespro ken werd van zware beschadigingen van een Duitsche luchtbasis, van de ontploffing van een munitiedepot en van groote branden, van allen grond ontbloot. Zij geven in latere mededee- lingen het verlies toe van een Britsch vliegtuig, hoewel de verliezen nader hand tot in het geheel drie vliegtuigen zijn gestegen. Deensch protest te Londen De Deensche gezant te Londen heeft gisteravond opdracht van zijn regee ring ontvangen om bij de Britsche re geering te protesteeren tegen het schenden van de Deensche neutraliteit door het vliegen over Deensch gebied aan de Westkust van Jutland en het werpen van bommen. FRANKRIJK. VROEGERE COMMUNISTISCHE 0' MERLEDEN VOOR OE RECHTBANK In het proces voor de militaire rec^ bank te Parijs tegen 35 vroegere munistische Kamerleden, stelden dev^ dachten de vraag: „Waarom beschuit men ons van verraad? Wij zijn gt verraders of laat men het ons bewijs’ en ons fusilleeren”. Op een verzoek verdachten om Daladier als getuigeH hooren werd afwijzend beschikt. De regceringscommissaris, kolonel riot, verlangde in het belang van landsverdediging en de openbare oPj dat het proces met gesloten deuren H worden gevoerd. De verdediger»en j verdachten protesteerden hiertegenI Gisteravond besloot de rechtbank* het in het openbaar voeren van ^1 ces een gevaar kan opleveren openbare orde en dat het derh^v® I gesloten deuren zal worden gevoe j] Zie verder le blad, P^‘ I Gisterochtend zijn voor de N.O. kust van Schotland twee Deensche schepen gezonken. Gevreesd wordt, dat hierbij 30 man het leven hebben verloren. Hedenochtend vroeg zijn door een red dingboot zeven overlevenden in Enge land aan land gebracht. De schepen zijn de „Bothal” (2109 ton) en de „Viking” (1153 ton), die onderscheidenlijk 20 en 17 man aan boord hadden. De geredden dreven rond op twee vlotten, die door een Britsch vliegtuig werden waargenomen. De schepen wa ren nog geen tien minuten na elkaar gezonken. Zij waren op weg naar En geland en vervoerden geen lading. Vier geredden zijn naar een zieken huis overgebracht. Van een hunner waren beide beenen gebroken. In scheepvaartkringen zegt men, dat de „Bothal” en de „Viking” niet in convooi voeren én niet door Duitsche vliegtuigen zijn aangevallen. De reden van het zinken is niet bekend. gaf. Het verdween langzaam in den zij zak van zijn door den strijd gehavende uniform. De laatste belangrijke be woonde stad, voor dat men op dit punt de nieuwe grens bereikt, is Virojoki. Het haastig gesloten vredesverdrag verhinderde een definitieve demarca tie van de nieuwe grens. Een gemeng de grenscommissie zal alle punten re gelen. Het was noodzakelijk, een „nie mandsland” in te stellen, waardoor nog twee kleine dorpen Kurkila en Reinikkala geëvacueerd moesten worden, totdat definitief is vastgesteld waar de nieuwe grens loopt. Dit „nie mandsland” is op het breedste punt ongeveer een mijl breed. Eén van de politie-autoriteiten verklaarde„De nieuwe grens dwingt zeventienhonderd personen te evacueeren uit het Viro- lahti-district en van de eilanden, wel ke hiertoe behooren. De Russische troepen bezetten dit Virolahti-land Dinsdagavond. Ik betwijfel, of ze er één enkelen Fin vonden. ■Op den terugweg passeerden we dui zenden soldaten op ski’s, die aan weerszijden van den weg langzaam vorderden. Hun eenige wapenen wa ren pistolen en bajonetten. De gewe ren werden vervoerd op sleden, welke door paarden getrokken werden, die vaak tot den buik in de zachte sneeuw wegzakten, doch altijd weer vooruit kwamen. Het is moeilijk deze soldaten aan te zien, zonder opnieuw te denken, dat zij door den vijand tot den „terug tocht” gedwongen worden, zonder dat deze er ooit in slaagde hen op de knieën te krijgen. Toen de soldaten hun sterke fortificaties in de tweede Mannerheim-linie moesten verlaten, was hun verdriet duidelijk. In het bij zonder is dit nu het geval, nu zij op hun ski’s door de door granaten zwaar beschadigde steden trekken, zooals Vi rojoki, Hamina, Kotka, Loviisa, Por- voo, waar vele gebouwen en woonhui zen door de bombardementen met den grond gelijk gemaakt zijn. Uit Viro- lahti en Sakkijarvi waren de burgers de soldaten reeds vooruitgetrokken. Wij zagen er zeer weinig. Langs de wegen en op de boerenerven stonden echter hun huisraad en bezittingen X* GEEN BEMOEIING MET HET EURO- PEESCHE CONFLICT.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2