MP.VAfl VLIET IJSFABRIEK Rugpijn BINNENLAND STADSNIEUWS HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 22 MAART 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. Wijziging Ziektewet en Avontuur van Prins Bernhard zoo DE OPNEMINGEN IN DE ZIEKENHUIZEN de ge- men t •brui* LUCHTBESCHERMING ’S-GRAVENH AAGSCHE Stijging in 1939 Heffing van een winstbelasting zü° Schoorsteenbrand e n. Personeel-, Pensioen- Spaarfondsen Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Wetsontwerp ingediend RECLAMES. onvoi di Een wettelijke regeling zijn dat zich dit In geïnundeerd gebied IX Totaal 40072 8.21 vraag, Aansluiting kinderbijslagwet op het punt der ziekengeld-uitkeering. Aanzienlijke verbetering in vergelijking tot het ingetrokken ontwerp eener nationale Inkomsten- en Winstbelasting Motorvrachtschip te water gelaten. Van de scheepswerf nr. 2 van de fa. Vuyk te Capelle a. d. IJssel is gisteren te water gelaten het motorvrachtschip Merwede, in aanbouw voor de N. V. Houtvaart te Rotterdam. Voor den sta pelloop van het 9500 ton metende schip bestond groote belangstelling. 3733 I860 1883 1095 5079 2991 6364 1200 2541 3881 3138 2601 2832 10.52 14.01 22.67 6.92 3.93 5.25 13.31 4.54 8.69 9.57 11.99 6.37 11.91 De jaarvergadering van de Vereeniging tot Christelijk Hulpbetoon aan Blinden, zal worden gehouden op Dinsdag 16 April in het tehuis „Sonne- heerdt” te Ermelo, dat van deze ver eeniging uitgaat, tage 3.77 Ned. Vereen, v. Luchtbescher- fel weggevaagd: het is ongeschikt ge worden om te dienen als pressie-middel tot het bereiken van politieke of econo mische doeleinden te onzen koste, waar aan wij niet vrijwillig willen medewer ken. Ik behoef, aldus vice-admiraal Quant den burgers van het Nederlandsche rijk niet nader uit te leggen, hoe enorm veel meer preventief tegen het betrokken worden in een zee-oorlog tusschen an dere mogendheden onze vloot, als zij versterkt is met slagkruisers, zal wer ken, dan zij thans doet. TEL. 180225. Het aantal opnemingen in de zieken huizen, waartoe door den Gemeente lijken Geneeskundigen en Gezondheids dienst in 1939 werd besloten, vertoont blijkens de opgaven van het Statistisch Bureau der Gemeente, evenals in ie voorafgaande jaren, een toeneming. Het aantal opnemingen steeg van 17.529 in 1938 tot 18.250 in 1939, waar door het wederom hooger is dan in alle voorafgaande jaren sinds 1928. Van 1934 af vertoont het aantal een voortdurende stijging. De toeneming in 1939 t.o.v. 1928 bedraagt 42,5 pCL Deze is belangrijk grooter dan de vermeerdering der bevolking over het tijdperk 1 Jan. 19281939, welke 19,1 pCt. bedraagt. Vergelijking van het aantal opnemingen, verdeeld naar de ziekten doet zien, dat gedurende de laatste jaren bij het meerendeel der ziekten een toeneming valt waar te nemen t.o.v. 1928, terwijl een belang rijk aantal ziekten veelvuldigst voor kwam in 1939. Erkenning bedrijfsvereeniging Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de Ziektewet. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Het ontwerp heeft een tweevoudig oogmerk. In de eerste plaats wordt aan sluiting aan de kinderbijslagwet beoogd on het punt van de ziekengelduitkeering Aangezien de ziekengelduitkeering in de plaats treedt van het loon, dat de ver zekerde, toen hij.ziek werd, genoot, is het rationeel dat het ziekengeld wordt verhoogd met den kinderbijslag, waarop de verzekerde aanspraak had. toen de ziekte intrad. De kinderbijslag, waarmede het zie kengeld wordt verhoogd, wordt toege kend door het betrokken ziekteverzeke- ringsorgaan, maar komt niet ten laste van dat orgaan. Het tweede oogmerk is gericht op herziening van de regeling omtrent de erkenning als bedrijfsvereeniging. De thans omtrent die erkenning geldende regeling bevat een aantal leemten en ge breken. Erkenning van een vereeniging als be drijfsvereeniging zal als wordt voor gesteld alleen mogelijk zijn indien de erkenning vragende vereeniging is op gericht door tenminste twee naar het oerdeel van den minister van Sociale Zaken algemeen erkende organisaties van werkgevers en tenminste twee naar vorenbedoeld oordeel algemeen erkende centrale organisaties van arbeiders. Bo vendien moet dan nog, voor op het ver zoek om erkenning wordt beslist, door den minister van Sociale Zaken advies omtrent de te nemen beslissing worden gevraagd aan het geheel der naar zijn oordeel algemeen erkende centrale or ganisaties van werkgevers en arbeiders. De in het onderhavig wetsontwerp vcorgestelde wijzigingen zijn van spoed- eischenden aard. De Kinderbijslagwet draagt immers de uitvoering der ver zekering onder meer op aan de krach tens de Ziektewet erkende bedrijfsver eeniging en het is derhalve gewenscht, dat reeds aanstonds de uitvoering der verzekering kan worden opgedragen aan ttdrijfsvereenigingen, die ten volle vol doen aan de eischen, welke naar het onderhavige wetsontwerp voor de er kenning behooren te worden gesteld. aantal percen- leden 874 Gewijzigd artikel 1. Tenslotte volgt hier het gewijzigde artikel 1 van het ontwerp: Onder den naam van Winstbelasting wordt een belasting geheven waaraan onderworpen zijn de binnen het Rijk gevestigde a. naamlooze vennootschappen en com manditaire vennootschappen op aan- deelen; b. coöperatieve vereenigingen, onderlinge verzekeringmaatschappij- en, en andere vereenigingen op coöpe ratieven of onderlingen grondslag; c. vereenigingen, andere dan op coöpe ratieven of onderlingen grondslag, welke een bedrijf uitoefenen. Waar in deze wet wordt gesproken van lichamen, worden daaronder ver staan de onder het eerste lid van dit artikel vallende vennootschappen, ver eenigingen en maatschappijen, ook voor zoover zulke vennootschappen en vereenigingen naar burgerlijk recht geen rechtspersoonlijkheid bezitten. Of een lichaam binnen het Rijk ge vestigd is, wordt naar de omstandig heden beoordeeld. De Winstbelasting wordt als een recte belasting beschouwd. Sector Vla (Westendkwartier). De bewoners van het Koningsplein zijn door wekelijksche zeer kleine bij dragen en geholpen door een speciale étalage voor de blokbrandweer en een flink bedrag, dat verkregen is doordat een winkelier op een artikel een extra winst ten behoeve van de blokbrand weer heeft gelegd, erin geslaagd een zoodanige som bijeen te brengen, dat de blokbrandweer met een speciale kleeding kan worden uitgerust. Een bewijs, van wat geduldig vol houden vermag en een voorbeeld ter navolging! Steunverleening zoetwatervisscherij. Naar wij van officieele zijde verne men, heeft de minister van Economi sche Zaken besloten, enkele voorzienin gen te treffen ten behoeve van de zoet watervisscherij. In de eerste plaats zal aan de zoet- watervisschers, die zijn aangesloten bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, onder bepaalde voorwaarden een steun bedrag worden uitgekeerd. Verder zal de gesloten tijd voor de visscherij op de rivieren drie weken 1a- ter ingaan dan normaal. De vischstand op de rivieren is ruim voldoende om dit toe te laten. Bovendien zal er wat de visscherij Met dit slagkruiser-plan wordt een voldoende gevechtskracht verkregen. Wie op dit gebied aan perfectionis me zou willen doen, bedenke, dat het bij het tot een gevechtskrachtig geheel maken van de in Nederlandsch-Indië te stationneeren vloot niet gaat om wat in bepaalde omstandigheden wellicht wenschelijk zou kunnen zijn, maar om wat strikt noodzakelijk voor een vol doende gevechtskrachtige vloot is. Na al wat er aan besprekingen in den boe zem der regeering en onder de verant woordelijke deskundigen aan dit wets ontwerp vooraf ging, kan geen twijfel meer bestaan, dat met dit slagkruiser- plan een voldoende gevechtskracht ver kregen wordt. Een voorstel tot een nog beter slagkruiser-ont^verp kan noodlot tige vertraging in de uitvoering geven. We leven in het heden en richten het oog op de toekomst. Het heden geeft niet bepaald een verheugend beeld van hoe het militair zwakke volken vergaat die onder den invloed komen van mili- tair-sterke. De toekomst van onze rijkseenheid hangt, zoo sprak vice-admiraal Quant als meening. uit, gebaseerd op het tien tallen jaren nauwgezet volgen van de internationale ontwikkeling, af van de besluiten, die deze generatie in het hui dige tijdsgewricht zal nemen. Moge, opdat de rijkseenheid onver broken blijve voortbestaan, spoedig mogelijk in de Indische wa teren beschikt kunnen worden over een krachtige en parate Konink lijke Marine, Luchtbeschermingsoefening 6 April 1940. Alle sectoren zijn druk bezig met de voorberereiding der groote oefening, welke op 6 April a.s. zal worden ge houden. Er komen natuurlijk nog in alle diensten handen te kort. Iedere flinke man en vrouw is dus hartelijk welkom. Meldt u aan bij de consulta- tie-bureaux, de sectorbesturen, de functionnarissen en het secretariaat Sweelinckstraat 25. OF EEN ANDERE RHEUMATISCHE STOOR»,. een waarschuwing iljn. waarvan de dokter u kan, dat tij bij verwaarlooting l|an leku’!,w vreeseiljke oljn en narigheid. <R Als de afvoerkanalen niet goed werken, de verwijdering van vloeibare afvalstoffen c-— doende en moeilijk. Oe zuren en 0nzulvsX«Ü blijven dan in het lichaam en hebben eenveraitH!. werking. Dit Ie vaak de oorzaak van kna,..? rugpijn, pijn In de beenen, verlies van ene«u opstaan s nachts spit, gezwollen voeten. blaz»« onder de oogen. rheumatlsohe pijn en dulzeiljhe» Voorkom dergelijke verschijnselen. Haai flacon Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wssrvu duizenden menschen getuigen, dat zij hen zoo goed hielpen Ala gij rugpjln of eenlg verschijnsel •en aan zuurglften te wijten etoornl* hebt orobeaa gan nog heden FOSTER’S RUGPIJN NIEREN PILLEN. Dit modern, wetenschappelijk middel i, yar> krljgbaar In drls verpakkingen i f 1^ 1JS an f Ver boven alle aspiraties van stan den, kleine volksgemeenschappen, gods dienstige- of partijgroepeeringen gaat uit: het belang van de rijkseenheid. Nie mand mag zeggen: dit vlootplan gaat mij minder aan, Ik heb meer urgente verlangens en.het hemd is nader dan de rok. Dat zou kortzichtig zijn, want in onze omstandigheden en in onze pe riode van de wereldgeschiedenis zou dat „hemd” voor ieder van ons een doodshemd zijn. Het moederland is met de gebiedsdeelen overzee zoo innig verbonden, dat zij zonder elkaar niet meer kunnen blijven leven en gedijen. gisteren door de brandweer g® in de perceelen LangnekstrM* Oltmansstraat lifl. KONINKLIJK NEDERLANDSCH LANDBOUWCOMITE Onder leiding van den heer H.D, Louwes is dezer dagen de maande- lijksche vergadering der eerste af- deeling van het Kon. Ned. Landbouw Comité hier ter stede gehouden. Van verschillende zijden werd er de aandacht op gevestigd, dat de maat regelen ten behoeve van de veehoude rij, zooals deze door den minister van Economische Zaken in zjjn radiorede van 11 Maart j.l. zijn aangekondigd, wel van beteekenis kunnen zijn voor de uitkomsten der veehouderij, maar toch allerminst ’n redelijke belooning voor de veehouders waarborgen. Besloten werd zich hieromtrent na overleg met de andere centrale land bouworganisaties telegrafisch tot den minister van Economische Zaken te wenden. Onder verwijzing naar het offici eele persbericht betreffende de dena- turatie van aardappelen, waarbij kan worden gedenatureerd tegen een ver goeding van 1.50 per 100 kg., werd de opmerking gemaakt dat deze ver goeding thans onvoldoende is om de door de Regeering in uitzicht gestelde garantieprijzen te halen. Besloten werd deze aangelegenheid in de vergadering met het college van reg. commissarissen aan de orde te stellen. Opnieuw werd het verleenen van zaken-verloven aan gemobiliseerde landbouwers aan de orde gesteld. Besloten werd deze aangelegenheid nogmaals met den vertegenwoordiger van den minister van Defensie te be spreken. Geklaagd werd over de stijging van de prijzen van het hout, dat langza merhand zoo duur is geworden, dat I alle mogelijke reparaties en nieuw- I bouw moeten worden uitgesteld. Naar het schijnt wordt er door mi I litairen niet steeds voldoende zorg ge- I toond voor het grasland en landbouw- I gewassen. Besloten werd deze aangelegenheid I by het overleg met den vertegenwoor- I diger van Defensie aan de orde te I stellen. I In streken waar de defensiewerk» I worden aangelegd, wordt algemeen I geklaagd over het onttrekken van I landarbeiders en knechts aan het land- I bouwbedrijf. In het belang van de voedselvoor- I ziening van Nederland behoort aan I dezen toestand een einde te komen. I De voor defensiewerken benoodigde I arbeiders dienen via de organen der I arbeidsbemiddeling te werk te wor- I den gesteld. Besloten werd omtrent I deze aangelegenheid stappen te doen I bij den minister van Defensie. I VAN EERSTE ETAGE GEVALLEN Gistermiddag is de 39-jarige rnci C. Puit de Dirk Hoogenraadstraat bij het ramen zeemen in een perceel aar de van Beverninckstraat, doordat zij haar evenwicht verloor, van de eerste étage op den grond gevallen. Zij kwam terecht op het straatgedeelte van een tuintje en bekwam een bekkenbreuk De geneeskundige dienst heeft mej. B naar het Roode Kruisziekenhuis bracht. ven in een bij deze Memorie nota van wijzigingen. Bij deze nota is eveneens gevolg ge geven aan den wenk, de redactie van het ontwerp te vereenvoudigen door gebruik van het woord „lichaam” in plaats van de telkens wederkeerende uitdrukking „vennootschap, vereeni ging of maatschappij”. Deze verandering zal het t.z.t. te vens gemakkelijker maken, de thans in de Inkomstenbelasting vervatte be lasting van de bedrijfswinst van stich tingen onder te brengen in de Winst- belastingwet, waar zij stellig meer op haar plaats is. Intusschen zou de mi nister met dat overbrengen willen wachten tot de aangekondigde herzie ning van de wet op de Inkomstenbe lasting, mede omdat voor de (weinig in aantal zijnde) nijvere stichtingen, welke ook thans reeds naar de be haalde winst belast worden, een afzon derlijk overgangsrecht noodig zal zyn. op de ruime wateren betreft, gelegen heid worden gegeven nog veertien dagen langer dan gewoonlijk met de zegen te visschen. De daarmede gevan gen visch zal dan, voor zoover de be schikbare middelen dat toelaten, voor rekening van het Rijk worden uitgezet in die polderwateren, waarin de visch stand in het bijzonder van de vorst te lijden heeft gehad. Deze maatregelen hebben eenerzijds de strekking, den vischstand te bevor deren en anderzijds de uitoefening van de zoewatervisscherij in de hand te werken. Sector IVb (Laakkwartier- Spoorwijk). Laatstleden Woensdagavond te kwart voor 8 is een optocht van 150 perso nen van de Bresterstraat 7 vertrokken met gasmaskers op en voorafgegaan door trommelslagers, teneinde een oefening in de Gaslaan bij te wonen. Dit origineele denkbeeld is uitgegaan van de wijken 3 en 4 en heeft ten doel, de aandacht van het publiek op het nut van oefeningen met gasmaskers te vestigen. In dezen opzet is men vol komen geslaagd. R O O M IJ S VOOR ALLE DOELEINDEN HOTELS - CAFÉ’S - RESTAURANTS - BANKETBAKKERS - THEATERS BIJEENKOMSTEN - FAMILIE - FEESTJES BRANDJE IN KELDER De motorspuit van het bureau I®8® Copes van Cattenburch bluschte ren met de kleine straal een bran® in een kelder, waarin de ketels voor centrale verwarming waren geP1®8^ in het perceel Trompstraat 314. D00®^ sterke rookontwikkeling moeStbrUü brandweer van de rookmaskers g®0 maken. Bij een bezoek, dat Prins Bemhard dezer dagen namens H.M. de Koningin aan een geïnundeerd gebied gebracht heeft, is Z.K.H. op koude en natte ob stakels gestuit. En toch was het resul taat er van, dat er dien avond twee zielsgelukkige militairen waren. In twee auto’s reden Prins Bemhard met zijn adjudant en generaal-majoor v. d. Bent door het onder water staande gebied, over een dijk, welke eveneens onder de oppervlakte verdwenen was. Het was moeilijk rijden voor de chauf feurs, maar toch ging alles goed, tot plotseling de uitlaat van den voorsten wagen, van generaal v. d. Bent, onder water kwam. De auto pruttelde en sloeg af. Om den wagen weer aan den gang te brengen, probeerde de chauffeur van Prins Bernhard de voor hem staande auto op te duwen, doch het eenige re sultaat was, dat de bumpers in elkaar grepen en nu beide auto’s voor- noch achteruit konden. De Prins, generaal-majoor v. d. Bent en luitenant-kolonel Phaff stapten uit en wandelden dwars door het water naar de te bezichtigen werken, welke waadpartij den Prins de opmerking ont lokte, dat het jammer was, dat hij zijn fototoestel niet bij zich had. Terwijl het hooge gezelschap de ver dedigingswerken in oogenschouw nam, probeerden de chauffeurs en de ordon nans van den generaal, een korporaal van den motordienst, de auto’s los te werken en weer op gang te krijgen. Het gelukte, en toen de Prins, die het geval van den vroolijken kant bekeek, terugkwam, was het werk afgeloopen. Prins Bernhard was vol lof en op een aardige wijze beloonde hij de militairen toen de wagens weer aan het Paleis Soestdijk teruggekomen waren. De Prins kwam met Prinses Beatrix voor het raam en de jongens keken hun oogen uit. Even later kwam ook Prinses Juliana even kijken. Maar voor den ordonnans van den generaal was de zaak hiermee nog niet uit. Het was den Prins ter oore ge komen, dat het polshorloge van den korporaal bij het „reddingswerk” ver dronken was. Den volgenden avond kwam Prins Bernhard hem persoonlijk een nieuw klokje brengen. Het spreekt vanzelf, dat dit horloge voor den jongen militair ook later, als hij weer terug is in de burgermaatschappij, een bijzon dere beteekenis zal houden. Secto ren I (Binnenstad) Ha (Schilders- en Transvaalkwartier) Ilb (Zuiderpark) III (Loosduinen) IVa (Stationskwartier) IVb (Laakkw.-Spoorw.) V (Bezuidenhout) Vla (Westendkwartier) VIb (Bloemen- en Vruchtenkwartier) Vila (Archipelkwartier) Vllb (Benoordenhout) Villa (Scheveningen-Zuid) VUIb (Duindorp- en Vogelkwartier) (Schev.-Noord) DANSSCHOOL IMMINK IN HET GEBOUW VOOR K. EN W. Op Zondag 31 Maart geeft de Dans school Immink een Grand Soirée Dan sante in de groote zaal van het Gebouw voor K. en W. Voor het eerst in Den Haag zullen daar optreden de bekende radm-artis- ten Johnny en Jones in een groote show met medewerking van Hans Ninaber and his Rhythm. Dandy’s. Op Zondag 7 April is er een groot bal met medewerking van The IJamblers onder leiding van Theo Uden Masman en de Rhythm. Dandy’s onder aanvoering van Hans Ninaber. Ook voor hen, die niet dansen, be looft dit een genotvolle avond te wor den. Veiligheid hangt af van twee factoren. De veiligheid van het rijk hangt af van twee factoren: van de internatio naal- en nationaal-politieke constellatie en van de weerkracht van het militaire machtsinstrument. Neemt de mogelijk heid van schending van ons Rijk, die het gevolg is van de politieke constella tie toe, dan moet de militaire preventie vergroot worden. Zoo heeft blijkbaar de Regeering in den Haag het gezien. Er is wel eens verwondering uitge sproken, dat juist een regeering waarin staatslieden zetelen, wier geheele loop baan getuigde van verwerping van het gebruik van militair geweld, nu komt met een groote vlootversterking. Is dit feit niet juist een bewijs, ook die bewindslieden de realiteit heb ben erkend? Geeft deze omstandigheid niet juist de zekerheid voor wie minder diep in deze materie heeft in gewerkt, dat alle bezwaren, alle tegen argumenten tegen dit plan het volle pond hebben gekregen in de langdurige overwegingen, waarin tenslotte wetsontwerp is voortgekomen? Reeds de vorige regeering, onder lei ding van dr. Colijn, heeft het initiatief tot vlootversterking genomen door de benoeming van de z.g.n. technische commissie, die niet, zooals in 1920, ge bonden werd aan „klein materiaal”. De in Augustus 1939 opgetreden nieuwe re geering heeft 5 maanden gebruikt om te overwegen, na velerlei adviezen in gewonnen te hebben, ook uit Indië. Het besluit is nu gevallen en het wetsontwerp ligt bij den Volksraad in Batavia ter tafel. Een veelomvattend plan als het slag- kruiser-ontwerp heeft vele kanten, en ongetwijfeld zijn er onderdeelen te ont dekken, waar de militair, die geen an dere dan de strategische gezichtspunten zou doen gelden, meer eenheden en een grooter apparaat zou wenschen. Een ieder, die de krijgskunde grondig heeft bestudeerd, weet echter, dat de strate gie rekening tracht te houden met een samenloop van zooveel ongelukkige fac toren, dat nooit genoeg machtsmiddelen ter beschikking gesteld kunnen worden. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wets ontwerp heffing van een Winstbelas ting ontleenen wij het volgende: Naar aanleiding van hetgeen door verscheidene leden werd opgemerkt met betrekking tot den rechtsgrond eener winstbelasting en van hetgeen daar tegen door andere leden werd aange voerd, sluit de minister van Finan ciën zich gaarne aan bij de van ver schillende zijden uitgesproken meening dat een discussie over den rechts grond der Winstbelasting thans wei nig waarde heeft. Immers bestaat er zijns inziens in dit opzicht geen ver schil tusschen deze heffing en de di- videns- en tantièmebelasting. Het gaat hier zooals in de Memorie van Toelichting ook is uiteengezet in hoofdzaak om een kwestie van belas- tingtechniek. Het stemt den minister tot vol doening, dat men vrij algemeen van oordeel was, dat de thans voorgestel de regeling een aanzienlijke verbete ring beteekent in vergelijking tot het geen met betrekking tot de winst van vennootschappen, vereenigingen, en maatschappijen was vervat in het in getrokken ontwerp eener nationale In komsten- en Winstbelasting. De vrees, dat bij het tot stand ko men van de onderhavige wet en even- tueele verdere maatregelen tot ver sterking der middelen de eisch van versobering van den staatsdienst op den achtergrond zal geraken, mist goeden grond. De financieele toestand des Rijks en de perspectieven voor de naaste toekomst zijn van dien aard dat iedere versobering, welke moge lijk is, tevens geboden blijft, al wor den alle aanhangige belastingvoorstel len en nog eenige daarbij tot wet ver heven. Balansen om de winst te leeren kennen. De balansen, die het onwerp op het oog heeft, zijn uiteraard niet vermo- gensbalansen (bestemd om het zuiver vermogen te doen kennen, b.v. ter be paling van de intrinsieke waarde van de aandeelen), maar balansen, ge schikt om, aan de hand van de daar op voorkomende bedragen aan bezit tingen en andere activa (zooals op richtingskosten enz.), en van de daar op voorkomende verplichtingen en an dere passiva (b.v. interest vóór den vervaldag ontvangen), de winst te leeren kennen. Tot het bepalen van de winst moet men twee balansen met elkander vergelijken: de eene opgesteld bij het begin, en de ande re bij het einde van het betreffende tijdvak. Doet men dit, dan verkrijgt men de winst, zooals die ook wordt aangewezen door de bij de laatste ba lans behoorende winst- en verliesreke ning, onder dit voorbehoud echter, dat er geen transacties met de buitenwe reld zijn geweest, welke zonder recht- streekschen invloed zijn op de grootte van de winst: stortingen en terugbeta lingen van kapitaal (waaronder agio), schenkingen voor zoover geen bedrijfs last of bedrijfsbate zijnde, gewone of buitengewone uitkeeringen van winst. Het ontwerp houdt met dit voorbe houd rekening. Bij de overweging van de vraag, welk percentage zal geheven worden van de winsten onzer ondernemingen, behooren andere gedachten gevolgd te worden dan die, welke aan de Inkom stenbelasting ten grondslag liggen. Daaronder ook deze gedachte, dat de werkverruiming er slecht mee ge diend wordt, indien door overmatige belasting het kapitaal wordt afge schrikt, zich in het vaderlandsche be drijf te interesseeren. Nota van wijzigingen. Aan de suggestie, de Winstbelasting niet zonder meer een directe belasting te noemen, doch te bepalen, dat zij als een directe belasting beschouwd wordt, heeft de minister gevolg gege- gevoegde De ming schrijft ons: De schoonmaaktijd is zeer geëigend om eens na te gaan, welke goederen niet dringend noodzakelijk zijn en dus met het oog op mogelijk brandgevaar vooral in geval van een luchtaanval, verwijderd dienen te worden. Waar de Reinigingsdienst zich reeds verleden jaar beschikbaar heeft gesteld om zon der extra kosten behulpzaam te zijn op gemakkelijke wijze de overtollige goe deren weg te halen, is het wellicht ge wenscht, hier thans nog eens de aan dacht op te vestigen. Is de hoveelheid klein, dan kan deze met den gewonen ophaaldienst worden meegegeven. Is de hoeveelheid daarentegen zoo groot, dat deze niet met de gewone dienstwa gens medegenomen kan worden, dan is een kennisgave aan den voerman van den ophaalploeg op diens gewonen rondgang voldoende om een extra wa gen te laten komen. Zijn er nog bruikbare voorwerpen overtollig, dan zullen instellingen van liefdadigheid gaarne bereid zijn om deze af te halen. Is op deze wijze zooveel mogelijk schoonschip gemaakt, dan kan schoonmaak ook nuttig worden bruikt om de goederen, welke wenscht te behouden, goed op te rol len, in kisten of koffers te pakken en alles in het midden van den zolder te plaatsen, zoodat niets in hoeken of aan den kant blijft staan en men in ge val van brand dus overal gemakkelijk bij kan komen. Leden-aanwas. De afdeeling ’s-Gravenhage telde einde Februari 1940 40.072 leden, als volgt verdeeld over de sectoren (Daar achter is vermeld, welk percentage de leden van de geheele bevolking der sectoren uitmaken.) Ingediend is een wetsontwerp, dat den titel draagt: „Wettelijke regeling inzake personeel- pensioen- en spaar fondsen”. Aan de Memorie van Toelichting van de Ministers van Sociale Zaken, van Justitie en van Economische Za ken is ontleend, dat dit ontwerp is voorbereid naar aanleiding van de ge beurtenissen, welke zich in 1935 ten aanzien van de pensioenen bij den Kon. Hollandschen Lloyd hebben voorge daan. De vraag, of het op den weg der overheid ligt om te trachten op het gebied der particuliere spaar- en pen sioenvoorzieningen teleurstellingen in de gewekte verwachtingen zooveel mogelijk te voorkomen, beantwoorden de Ministers bevestigend. Naar het oordeel der Ministers is noodig een publiek-rechtelijke rege ling, waarbij de werkgevers, die een pensioen- of een spaarvoorziening voor hun personeel tot stand willen bren gen, of willen handhaven, aan normen gebonden worden, welke zij niet straf feloos kunnen overtreden. Deze normen, zullen behalve de oprichting van een fonds met rechts persoonlijkheid vooral betreffen de te volgen beleggingspolitiek. De Mi nisters zijn van meening, dat als een bruikbare weg te dezen voor de pen sioenfondsen in de eerste plaats ge noemd mag worden inschakeling van de vrijwillige ouderdomsverzekering of van een levensverzekeringsmaat schappij. Door het overheidstoezicht op de pensioenfondsen kan een behoorlijke behartiging van de arbeidersbelangen zoo goed mogelijk verzekerd heeten. Voor de spaarfondsen achten de Mi nisters toezicht van overheidswege niet noodig, behalve voor zoover be treft het toezicht op de naleving der wet. De onderhavige regeling is van pu- bliekrechtelijken aard. Verbodsbepa lingen, door straf gesanctionneerd, kunnen niet gemist worden. Aan den ondernemer wordt bij artikel 2, eer ste lid, onder a en b, verboden aan zijn onderneming een personeelfonds te verbinden of verbonden te houden, dat geen rechtspersoonlijkheid bezit en welks reglement niet voldoet aan een aantal voorschriften, bij of krach tens deze wet gegeven. Het fonds moet eigen bestaan en eigen vermogen hebben, zoodat de werkgever, die de fondsgelden in zijn eigen zaak aanwendde, zich aan eens anders vermogen zou vergrijpen. De eisch der rechtspersoonlijkheid brengt mede, dat het vermogen van het fonds beheerd wordt door een af zonderlijk fondsbestuur. De Ministers hebben gemeend, me de gelet op de bevredigende resulta ten, welke in de practijk in menig ge val bij toepassing van het omslagstel sel voor de arbeiders zijn bereikt, toe te laten, dat bij de financiering van particuliere pensioenfondsen wordt af geweken van het kapitaaldekkingstel- sel. Art. 13 behelst de strafrechtelijke sanctie op overtreding van de voor schriften, bij of krachtens de wet ge geven. Het maximum is niet hoog; een maand hechtenis of 300 boete. De werkgevers moeten niet door be dreiging met zware straffen bij niet- naleving van de te dezer zake gege ven voorschriften van het invoeren van spaar- of pensioenregelingen in hun ondernemingen worden afge schrikt. De bepaling dient meer tot waarschuwing voor hen, die mochten meenen, dat zij het met deze voor schriften niet al te nauw behoeven te nemen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10